2012 Cooper Cup
Official Results
Place Lane Organization Net Time % Delta Raw Handicap Penalty Winning Split
Race 1a: Womens Ltwt Varsity 2x Heat 1 @ 08:30 AM
1st 5 Sagamore (A.Bielawski, M.Catalanotto) 08:17.10     08:17.10     00:08:17.10  
2nd 2 Pelham Community A (K.Costantini, M.DiBuono) 08:33.19 3.2% 00:16.09 08:33.19     00:08:17.10 00:00:16.09
3rd 1 Haddon Twp A (C.Ely, S.Rosenberg) 08:38.40 4.3% 00:05.21 08:38.40     00:08:17.10 00:00:21.30
4th 4 Westfield HS - NJ (D.Annitsakis, C.Dreizen) 09:12.74 11.2% 00:34.34 09:12.74     00:08:17.10 00:00:55.64
5th 3 River Rowing (A.Pasin, R.Incorvia) 09:32.04 15.1% 00:19.30 09:32.04     00:08:17.10 00:01:14.94
Race 1b: Womens Ltwt Varsity 2x Heat 2 @ 08:36 AM
1st 2 South Jersey (L.Rotkovitz, S.Haber) 08:46.34     08:46.34     00:08:46.34  
2nd 5 Pelham Community B (M.Ippolito, N.Byers) 08:51.73 1.0% 00:05.39 08:51.73     00:08:46.34 00:00:05.39
3rd 4 Nereid BC (J.Dexter, T.Zaorski) 08:55.77 1.8% 00:04.04 08:55.77     00:08:46.34 00:00:09.43
4th 1 Haddon Twp B (K.Watson, J.Daily) 09:05.88 3.7% 00:10.11 09:05.88     00:08:46.34 00:00:19.54
5th 3 Pine-Richland (C.Suparman, K.Rodgers) 10:04.71 14.9% 00:58.83 10:04.71     00:08:46.34 00:01:18.37
Race 2a: Mens Ltwt Varsity 2x Heat 1 @ 08:42 AM
1st 4 Norwalk River A (A.Nicoll, J.Massari) 07:29.94     07:29.94     00:07:29.94  
2nd 3 Baltimore (T.Maher, M.Couwenhoven) 07:45.01 3.3% 00:15.07 07:45.01     00:07:29.94 00:00:15.07
3rd 2 St. Joseph HS NJ B (B.Walker, A.Buchanan) 08:22.32 11.6% 00:37.31 08:22.32     00:07:29.94 00:00:52.38
4th 1 Westfield HS - NJ (M.Huff, L.Keating) 08:36.44 14.8% 00:14.12 08:36.44     00:07:29.94 00:01:06.50
5 South Jersey (G.Waxman, M.Kueny) Scratch              
Race 2b: Mens Ltwt Varsity 2x Heat 2 @ 08:48 AM
1st 1 Haddon Twp (R.Clark, N.Remetz) 07:40.88     07:40.88     00:07:40.88  
2nd 2 St. Joseph HS NJ A (D.Gallagher, P.Wagner) 07:45.95 1.1% 00:05.07 07:45.95     00:07:40.88 00:00:05.07
3rd 3 St. Joseph Prep B (J.Edelman, J.Widman) 07:48.56 1.7% 00:02.61 07:48.56     00:07:40.88 00:00:07.68
4th 5 River Rowing B (S.Trow, J.Waffenschmidt) 08:56.79 16.5% 01:08.23 08:56.79     00:07:40.88 00:01:15.91
5th 4 Pine-Richland (C.Karran, M.Miklavic) 09:08.00 18.9% 00:11.21 09:08.00     00:07:40.88 00:01:27.12
Race 2c: Mens Ltwt Varsity 2x Heat 3 @ 08:54 AM
1st 1 Haverford (C.Brown, S.Long) 07:41.05     07:41.05     00:07:41.05  
2nd 4 St. Joseph Prep A (J.Kwasniewski, F.Lengetti) 07:50.18 2.0% 00:09.13 07:50.18     00:07:41.05 00:00:09.13
3rd 2 St. Peters Prep (C.Carpenter, K.Aloia) 09:00.42 17.2% 01:10.24 09:00.42     00:07:41.05 00:01:19.37
3 Norwalk River B (N.Massari, J.Blake) Scratch              
5 North Jersey (A.Massood, C.Kim) Scratch              
Race 2d: Mens Ltwt Varsity 2x Heat 4 @ 09:00 AM
1st 3 Riverhead (E.Divan, D.O'Neill) 07:30.64     07:30.64     00:07:30.64  
2nd 4 Pelham Community (J.Schoenbart, I.Klein) 07:34.08 0.8% 00:03.44 07:34.08     00:07:30.64 00:00:03.44
3rd 1 Haverford (E.Glavin, S.Blitzer) 07:48.84 4.0% 00:14.76 07:48.84     00:07:30.64 00:00:18.20
4th 2 River Rowing A (B.DiRocco, L.Cronin) 08:07.69 8.2% 00:18.85 08:07.69     00:07:30.64 00:00:37.05
Race 3a: Womens Novice 8+ Flight 1 @ 09:06 AM
1st 6 Owen J Roberts A
(L.Lyon, E.Zimmerman, S.Connor, C.Miller, E.Diehl, M.Uebelheor, M.Gallant, C.Meyer, [K.Sweisford])
07:22.59     07:22.59     00:07:22.59  
2nd 2 Moorestown
(E.Burns, E.Gluck, J.Farber, C.Pendino, S.Gabin-Legato, K.Bowman, E.Brown, C.Groody, [A.Sanchez])
07:28.89 1.4% 00:06.30 07:28.89     00:07:22.59 00:00:06.30
3rd 1 Mountain Lakes
(I.Baldinger, M.Endres, M.Roos, O.Campisano, S.Marki, S.Shoemake, S.Venturini, J.Trevisan, [R.Kostak])
07:43.09 4.6% 00:14.20 07:43.09     00:07:22.59 00:00:20.50
4th 5 Row New York A
(E.Parsons, N.Acosta, S.Farrell, B.Pickering, C.Rosario, Y.Alcantara, M.Gomez, B.Davila, [M.CARDOSO])
07:54.78 7.3% 00:11.69 07:54.78     00:07:22.59 00:00:32.19
3 Harlem River Crew
(O.Rodrigues, N.Shuldiner, S.Sanders, M.Barrett, A.Pastor, L.Michelson, P.Smith, E.Knox, [R.Rosenthal])
Scratch              
4 Suffern
(A.Martin, R.Gershon, M.Frederick, S.Jacobs, M.Hartigan, J.Magurno, A.Treanor, A.Burke, [M.Feingold])
Excluded              
Race 3b: Womens Novice 8+ Flight 2 @ 09:12 AM
1st 6 St. Andrew School
(A.Cutler, A.Cave, M.TURNAGE, O.Decker, E.Grabis, T.Cabrera, S.Madigan, J.Boutte, [J.Bennett])
06:39.95     06:39.95     00:06:39.95  
2nd 3 Gloucester
(K.Brown, M.Hutson, K.Smith, J.Proulx, T.Ilog, M.Lee, S.Hood, M.Marbain, [K.THOMPSON])
06:53.36 3.4% 00:13.41 06:53.36     00:06:39.95 00:00:13.41
3rd 1 Wilmington Youth
(C.McNeill, K.Maurer, T.Nichols, R.Brown, C.Orzel, B.Mannke, K.Stewart, M.Mitchell, [V.Swanson])
07:06.19 6.6% 00:12.83 07:06.19     00:06:39.95 00:00:26.24
4th 2 Upper Merion HS
(S.CASTANEDA, C.Bullock, J.Resendiz, C.Sanchez, L.Fabia, N.Itchon, S.Dookie, A.Gibbs, [R.Selvaraj])
07:19.83 10.0% 00:13.64 07:19.83     00:06:39.95 00:00:39.88
5th 5 Row New York B
(A.Farrag, K.Arango, C.Robinson-Taylor, N.Doyle, C.Rodriguez, R.Samson, K.Toscano, A.martinez, [n.chiriboga])
07:28.71 12.2% 00:08.88 07:28.71     00:06:39.95 00:00:48.76
6th 4 Pelham Community B
(Z.Welch, M.Walsh, A.Wacha, B.Schwartz, C.Santoro, K.Sade, M.Norman, O.Martin, [c.Aronin])
07:46.00 16.5% 00:17.29 07:46.00     00:06:39.95 00:01:06.05
Race 3c: Womens Novice 8+ Flight 3 @ 09:18 AM
1st 2 Philadelphia City Rowing
(S.Nelson, N.Helem, L.Petit-Frere, V.Wismer, D.Nemati, A.Kohler, K.Bezhani, A.Sztenderowicz, [M.Gonzales])
07:35.43     07:35.43     00:07:35.43  
2nd 5 Shipley
(Z.Helmers, E.Scornavacchi, A.Neilson, A.Semerjian, A.Homans, k.gundy, S.Clothier, E.Ragsdale, [A.Iqbal])
07:48.81 2.9% 00:13.38 07:48.81     00:07:35.43 00:00:13.38
3rd 4 Newport RC
(E.Mullen, M.Cunningham, R.Carr, M.Blow, j.beauchamp, N.Scalessa, L.Mayfield, G.Buoni, [J.Collins])
07:54.22 4.1% 00:05.41 07:54.22     00:07:35.43 00:00:18.79
4th 6 Annapolis Juniors
(B.O'Neill, D.Delph, M.Middleton, S.Lomax, S.Dunleavy, S.Martin, E.Fiore, A.Mandelblatt, [B.Wills])
08:07.67 7.1% 00:13.45 08:07.67     00:07:35.43 00:00:32.24
5th 1 Pelham Community A
(E.Sawyer, C.Little, J.Sesler, K.Kirchgaesser, J.Kavanagh, R.Jacobs, L.Cornman, M.Asokumar, [C.Maranga])
08:24.88 10.9% 00:17.21 08:24.88     00:07:35.43 00:00:49.45
6th 3 Harriton
(S.Kozin, J.Glazer, L.Castelbaum, J.Lazarus, S.Amadio, K.Leddy, A.Metlay, L.Baumholtz, [N.Spitofsky])
09:00.24 18.6% 00:35.36 09:00.24     00:07:35.43 00:01:24.81
Race 4a: Mens Novice 8+ Flight 1 @ 09:24 AM
1st 4 Moorestown
(B.Sawin, R.Field, Q.smith, G.Litten, G.Elia, O.Meilick, G.Pennisi, J.Camoratto, [A.Labetti])
06:21.60     06:21.60     00:06:21.60  
2nd 6 St. Andrew School
(C.Sutherland, J.Jacobs, T.Berkowitz, G.Ahl, J.Bonner, N.Mayo, b.george, A.Golemon, [L.Baumann])
06:30.66 2.4% 00:09.06 06:30.66     00:06:21.60 00:00:09.06
3rd 5 Newport RC A
(J.Sagrati, P.deLaveaga, S.Watson, M.Sgro, R.Mettenheimer, G.Stockburger, G.Best, S.Tenlen, [R.DeFroda])
06:36.26 3.8% 00:05.60 06:36.26     00:06:21.60 00:00:14.66
4th 2 Fairfield Prep
(D.Nealon, W.Cannon, R.Silver, B.Blees, C.Jamison, A.Kocinsky, D.Colucci, T.O'ROURKE, [T.Moore])
06:59.06 9.8% 00:22.80 06:59.06     00:06:21.60 00:00:37.46
5th 3 Lower Merion
(D.Matthews, S.McComb, C.Richardson, J.Thompson, A.Coukos, J.Scott, B.Rockefeller, J.Aronson, [A.Mckinney])
07:00.64 10.2% 00:01.58 07:00.64     00:06:21.60 00:00:39.04
6th 1 Pelham Community B
(C.Bopp, J.DePietro, J.Gandolfo, J.Gilpin, Z.Heese, M.Lahn, A.Bergman, M.Pendrill, [R.Boxer])
07:40.96 20.8% 00:40.32 07:40.96     00:06:21.60 00:01:19.36
Race 4b: Mens Novice 8+ Flight 2 @ 09:30 AM
1st 2 Pelham Community A
(M.Cornman, P.Cornman, A.DISTLER, A.Kahaner, J.Shirocky, C.Kelling, d.biskup, m.biskup, [G.ASOKUMAR])
07:12.05     07:12.05     00:07:12.05  
2nd 5 New York RA
(N.Moynagh, A.Dreszler, T.Begg, C.Sonett, N.Paray, C.Reynolds, O.Langan, R.Tavoso, [A.Popstefanov])
07:25.50 3.1% 00:13.45 07:25.50     00:07:12.05 00:00:13.45
3rd 6 Newport RC A
(A.D'Amico, M.Sgro, J.Davis, P.Arizin, A.Wantoch, J.Best, J.Ellis, P.Smith, [M.McCarron])
07:32.65 4.8% 00:07.15 07:32.65     00:07:12.05 00:00:20.60
4th 3 Norwalk River B
(J.Kaelin, C.CRAGIN, C.Marsh, M.Conley, J.McDermott, S.Klink, S.Fischman, A.Araujo, [V.Ramesh])
07:36.72 5.7% 00:04.07 07:36.72     00:07:12.05 00:00:24.67
5th 1 New Canaan B
(H.Froland, O.Kennelly, D.Dyakov, R.Callahan, J.Orphanos, A.Langalis, K.Street, A.Gunya, [W.Masters])
07:38.67 6.2% 00:01.95 07:38.67     00:07:12.05 00:00:26.62
6th 4 Harlem River Crew
(J.Chemtob, S.Soto, J.Tavcar, Z.Stimler, T.Fataliev, A.Konopka, N.Drucker, N.Bevacqua, [S.Zubkoff])
07:45.14 7.7% 00:06.47 07:45.14     00:07:12.05 00:00:33.09
Race 4c: Mens Novice 8+ Flight 3 @ 09:36 AM
1st 6 Baltimore
(G.Warnock, A.Will, S.Amberger, a.will, J.Prately, B.Roytenberg, A.Smith, D.Villarreal, [c.lee])
07:01.79     07:01.79     00:07:01.79  
2nd 2 Shipley
(C.Taylor, D.Grubman, B.Andersen, Z.Brida, C.Shamlian, S.Brandt, L.Tortella, A.Eroglu, [E.Armstrong])
07:15.97 3.4% 00:14.18 07:15.97     00:07:01.79 00:00:14.18
3rd 5 New Canaan A
(I.Corbet, P.Zamsky, L.Forsyth, C.Smith, N.Walsh, P.Figurelli-Reid, P.Barringer, L.Furst, [J.Schwartz])
07:26.17 5.8% 00:10.20 07:26.17     00:07:01.79 00:00:24.38
4th 1 Harriton
(E.Cooper, T.Fogt, C.Akerblom, M.Yaron, C.Murphy-Usher, J.Berger, N.Hawke, G.Combet, [N.Smith])
07:29.48 6.6% 00:03.31 07:29.48     00:07:01.79 00:00:27.69
5th 4 Wilmington Youth
(D.Nichols, H.Foley, W.Cardenas, S.Dunkley, H.Lee, N.Carter, R.Bowens, J.Bulk, [D.Nichols])
07:41.13 9.3% 00:11.65 07:41.13     00:07:01.79 00:00:39.34
6th 3 Norwalk River A
(B.helms, T.molina, R.Cunningham, C.Krogh, M.Martensson, C.Martensson, P.Lyon, K.Daley, [J.Wargo])
07:59.69 13.7% 00:18.56 07:59.69     00:07:01.79 00:00:57.90
Race 5a: Womens Ltwt Varsity 4+ Heat 1 @ 09:42 AM
1st 5 Newport RC
(S.Sellers, J.Baumel, C.Miller, A.Kerrigan, [C.Clemens])
08:36.00     08:36.00     00:08:36.00  
2nd 3 Baltimore
(V.Bogdan, p.cannon, C.Davison, L.Bernardo, [k.owings])
08:52.05 3.1% 00:16.05 08:52.05     00:08:36.00 00:00:16.05
3rd 2 New Canaan
(M.Sheibley, G.Morgan, A.Livestay, P.Rao, [K.DeSantis])
09:06.19 5.9% 00:14.14 09:06.19     00:08:36.00 00:00:30.19
4th 4 Norwalk River
(B.Sherwood, M.Nathanson, D.Ursone, S.O'Hara, [C.McCool])
09:10.16 6.6% 00:03.97 09:10.16     00:08:36.00 00:00:34.16
1 Eustace
(K.Dove, C.Acito, J.Hinke, E.DiCarlo, [V.Pittman])
Scratch              
Race 5b: Womens Ltwt Varsity 4+ Heat 2 @ 09:48 AM
1st 2 Sagamore
(S.Markowitz, G.Dell'Aquilo, M.Donner, E.Gugerty, [C.Viener])
08:11.38     08:11.38     00:08:11.38  
2nd 1 Nutley
(J.Sainz, A.Collins, M.Chierico, D.Gutierrez, [A.Tran])
08:24.77 2.7% 00:13.39 08:24.77     00:08:11.38 00:00:13.39
3rd 3 Harriton
(S.Krause, S.Lincoln, R.Jacobs, K.O'Neill, [R.Bookman])
08:34.52 4.7% 00:09.75 08:34.52     00:08:11.38 00:00:23.14
4th 4 Moorestown
(A.Slominski, A.Tsao, K.MUNOZ, Z.Mama, [M.Duke])
08:44.80 6.8% 00:10.28 08:44.80     00:08:11.38 00:00:33.42
5th 5 Suffern
(o.oberkircher, S.Chen, A.Gallagher, L.Kaufman, [S.Price])
09:53.86 20.9% 01:09.06 09:53.86     00:08:11.38 00:01:42.48
Race 6a: Mens Ltwt Varsity 4+ Heat 1 @ 09:54 AM
1st 5 Newport RC
(J.Weltz, P.Beane, P.Collins, N.Malchione, [M.Simpson])
07:20.44     07:20.44     00:07:20.44  
2nd 4 Nutley
(F.DeBlasio, J.Caputo, C.Luongo, g.miller, [C.Brooks])
07:26.03 1.3% 00:05.59 07:26.03     00:07:20.44 00:00:05.59
3rd 2 Lower Merion
(H.Holmes, D.Gilmour, R.Beckman, S.Pollock, [D.Katz])
07:35.73 3.5% 00:09.70 07:35.73     00:07:20.44 00:00:15.29
4th 1 Mountain Lakes
(S.Bouzane, B.Wilkens, J.Beckerman, M.Abate, [E.Oram])
07:37.42 3.9% 00:01.69 07:37.42     00:07:20.44 00:00:16.98
5th 6 Harlem River Crew
(Y.Fu, X.Fong, W.Shattan, R.Kaufman, [C.Hess])
08:22.97 14.2% 00:45.55 08:22.97     00:07:20.44 00:01:02.53
3 Eustace
(P.Kramarski, A.Papadourakis, S.Robbins, L.Dignam, [L.Biernacki])
Scratch              
Race 6b: Mens Ltwt Varsity 4+ Heat 2 @ 10:00 AM
1st 2 New Canaan
(N.Berman, S.Wiley, T.Mapley, C.West, [A.Rao])
07:12.20     07:12.20     00:07:12.20  
2nd 6 Riverfront Recapture
(L.Bergen, C.Smith, J.Holland, J.Flege, [M.Halsey])
07:19.59 1.7% 00:07.39 07:19.59     00:07:12.20 00:00:07.39
3rd 4 Egg Harbor
(J.Chong, R.Valenzuela, A.Montesinos, E.Warrell, [M.Erlandson])
07:31.46 4.5% 00:11.87 07:31.46     00:07:12.20 00:00:19.26
4th 1 South Jersey
(A.Siegel, s.hammond, r.moak, B.Crouch, [J.Calzonetti])
07:35.59 5.4% 00:04.13 07:35.59     00:07:12.20 00:00:23.39
5th 5 Capital
(E.O'Kane, N.Nwanze, C.Ammon, M.Loots, [W.Scott-Martin])
08:20.86 15.9% 00:45.27 08:20.86     00:07:12.20 00:01:08.66
6th 3 St. Peters Prep
(S.Philibert, J.Schiavo, C.Gelson, J.Bannon, [R.Lillis])
08:39.27 20.1% 00:18.41 08:39.27     00:07:12.20 00:01:27.07
Race 6c: Mens Ltwt Varsity 4+ Heat 3 @ 10:06 AM
1st 4 Norwalk River
(D.Sullivan, M.Koenigsberg, K.Mikesh, S.Petreski, [M.Stout])
07:06.63     07:06.63     00:07:06.63  
2nd 1 Sagamore
(A.Dunn, M.Blanz, G.Rohrberg, L.Gagliano, [A.Katusa])
07:23.14 3.9% 00:16.51 07:23.14     00:07:06.63 00:00:16.51
3rd 2 Moorestown
(E.LaLumia, S.Ramasamy, P.Entwistle, K.Harris, [E.Mullin])
07:27.71 4.9% 00:04.57 07:27.71     00:07:06.63 00:00:21.08
4th 3 Annapolis Juniors
(B.Cassidy, A.Pack, T.Wentworth, N.Nagy, [F.Tara])
07:34.78 6.6% 00:07.07 07:34.78     00:07:06.63 00:00:28.15
5th 5 Suffern
(A.Jason, E.Kerner, S.Biondi, D.Lockyer, [D.Piccininni])
08:26.75 18.8% 00:51.97 08:26.75     00:07:06.63 00:01:20.12
Race 7a: Womens Varsity 1x Heat 1 @ 10:12 AM
1st 5 Sagamore (N.Vascotto) 08:58.18     08:58.18     00:08:58.18  
2nd 3 Glen Ridge (A.Freimarck) 09:07.60 1.8% 00:09.42 09:07.60     00:08:58.18 00:00:09.42
3rd 2 River Rowing B (E.Tenteromano) 09:53.71 10.3% 00:46.11 09:53.71     00:08:58.18 00:00:55.53
1 East End (B.Ristau) Scratch              
4 SoNo (J.Carr) Scratch              
Race 7b: Womens Varsity 1x Heat 2 @ 10:18 AM
1st 3 Mother of Divine Grace (M.Hamilton) 09:03.75     09:03.75     00:09:03.75  
2nd 5 Pittsburgh Rowing Club (M.Treser) 09:16.70 2.4% 00:12.95 09:16.70     00:09:03.75 00:00:12.95
3rd 2 Unaffiliated (USA) (A.Simmons) 09:29.71 4.8% 00:13.01 09:29.71     00:09:03.75 00:00:25.96
4th 4 River Rowing C (E.Quaglia) 09:36.41 6.0% 00:06.70 09:36.41     00:09:03.75 00:00:32.66
5th 1 Friends Select (S.Wattles) 09:51.18 8.7% 00:14.77 09:51.18     00:09:03.75 00:00:47.43
Race 8a: Mens Varsity 1x Heat 1 @ 10:24 AM
1st 2 Newburgh (M.Scholl) 07:46.82     07:46.82     00:07:46.82  
2nd 3 Germantown Academy (E.Blood) 07:46.91 0.0% 00:00.09 07:46.91     00:07:46.82 00:00:00.09
3rd 1 New Canaan (G.Wolyner) 08:10.29 5.0% 00:23.38 08:10.29     00:07:46.82 00:00:23.47
4th 5 Pittsburgh Rowing Club (R.Greene) 08:33.13 9.9% 00:22.84 08:33.13     00:07:46.82 00:00:46.31
5th 6 Haddonfield (M.D'anella-Mercanti) 09:59.98 28.5% 01:26.85 09:59.98     00:07:46.82 00:02:13.16
4 Unaffiliated (USA) B (J.Viener) Scratch              
Race 8b: Mens Varsity 1x Heat 2 @ 10:30 AM
1st 1 Navesink (C.Slater) 07:42.65     07:42.65     00:07:42.65  
2nd 6 Nereid BC (A.Criscitiello) 07:46.36 0.8% 00:03.71 07:46.36     00:07:42.65 00:00:03.71
3rd 2 St. Andrew School (R.Rasmussen) 07:55.49 2.8% 00:09.13 07:55.49     00:07:42.65 00:00:12.84
4th 5 Riverhead (H.Bingham) 07:55.88 2.9% 00:00.39 07:55.88     00:07:42.65 00:00:13.23
5th 4 Sidwell Friends (G.Young) 08:11.01 6.1% 00:15.13 08:11.01     00:07:42.65 00:00:28.36
6th 3 Unaffiliated (USA) A (N.Willson) 08:38.52 12.1% 00:27.51 08:38.52     00:07:42.65 00:00:55.87
Race 9a: Womens Novice 4+ Flight 1 @ 10:36 AM
1st 1 Haddonfield
(E.Deluzio, E.Stasi, V.Fisher, M.D'Anella-Mercanti, [E.Butler Basner])
08:44.10     08:44.10     00:08:44.10  
2nd 4 Harriton
(S.Jenssen, R.Meyers, D.Abul-enin, R.Zamsky, [M.Cohen])
08:48.48 0.8% 00:04.38 08:48.48     00:08:44.10 00:00:04.38
3rd 2 Pelham Community
(S.Barisano, A.Chatlin, J.DeMarco, H.Devaney, [M.Asokumar])
09:20.62 7.0% 00:32.14 09:20.62     00:08:44.10 00:00:36.52
4th 3 RFH Rowing
(H.Hurst, M.Horan, M.Klem, M.Martell, [M.Condon])
09:28.43 8.5% 00:07.81 09:28.43     00:08:44.10 00:00:44.33
5th 5 Upper Merion HS
(A.Bucha, k.campbell, M.Rodriguez, R.Willgruber, [J.Williams])
09:38.46 10.4% 00:10.03 09:38.46     00:08:44.10 00:00:54.36
6th 6 Lower Merion B
(M.Garber, C.Boutselis, E.House, E.Morris, [A.Kleiner])
09:41.12 10.9% 00:02.66 09:41.12     00:08:44.10 00:00:57.02
Race 9b: Womens Novice 4+ Flight 2 @ 10:42 AM
1st 1 Norwalk River
(N.Vacas, A.Baker, D.Mahoney, A.Feliciano, [D.Brameier])
08:18.20     08:18.20     00:08:18.20  
2nd 4 South Jersey
(J.Soper, D.Eliason, J.Jacobson, M.Cropski, [C.Charlesworth])
08:24.64 1.3% 00:06.44 08:24.64     00:08:18.20 00:00:06.44
3rd 2 Pine-Richland
(O.Razum, K.Rocher, S.Holland, M.Ibrahim, [C.McGee])
09:07.55 9.9% 00:42.91 09:07.55     00:08:18.20 00:00:49.35
4th 5 Horace Mann
(E.Kramer, N.Ajarar, N.Amirsaleh, I.Suri, [W.Bauman])
09:35.75 15.6% 00:28.20 09:35.75     00:08:18.20 00:01:17.55
5th 3 Capital
(A.Fenzel, G.Carter, O.Gunn, C.Revsine, [S.MacKenzie])
09:47.06 17.8% 00:11.31 09:47.06     00:08:18.20 00:01:28.86
Race 9c: Womens Novice 4+ Flight 3 @ 10:48 AM
1st 3 Moorestown
(S.Gluck, K.Malta, M.Regan, M.carroll, [C.Manna])
08:28.00     08:28.00     00:08:28.00  
2nd 5 Riverfront Recapture
(L.Sorgio, E.Freeman, J.Homicki, J.Fuller, [B.Barber])
08:39.96 2.4% 00:11.96 08:39.96     00:08:28.00 00:00:11.96
3rd 1 Lower Merion G
(H.Strouse, K.McGrath, C.Hoffman, S.Clark, [H.Edelson])
08:56.93 5.7% 00:16.97 08:56.93     00:08:28.00 00:00:28.93
4th 2 Newport RC
(J.Murphy, K.Brasberger, R.Wiesinger, S.MASTERS, [O.Robb])
09:16.52 9.6% 00:19.59 09:16.52     00:08:28.00 00:00:48.52
5th 4 Baltimore
(J.Wingate, V.Bogdan, M.Hoffman, N.UDOCHI, [m.kahn])
09:43.32 14.8% 00:26.80 09:43.32     00:08:28.00 00:01:15.32
Race 10b: Mens Novice 4+ Flight 2 @ 10:54 AM
1st 3 SoNo
(c.snedaker, M.Huggins, c.shapiro, g.Mgaloblishvili, [K.Flavin])
07:08.14     07:08.14     00:07:08.14  
2nd 1 Annapolis Juniors
(P.Barry, C.Patrick, Z.Phillips, C.Bennsky, [J.Irminger])
07:43.91 8.4% 00:35.77 07:43.91     00:07:08.14 00:00:35.77
3rd 5 Haverford
(C.Browning, K.Bowman, R.Rodriguez, G.Kirwin, [B.Melvin])
07:46.30 8.9% 00:02.39 07:46.30     00:07:08.14 00:00:38.16
4th 6 Haddonfield
(A.Graves, A.Walters, J.Dye, L.Rochford, [M.Kane])
07:48.03 9.3% 00:01.73 07:48.03     00:07:08.14 00:00:39.89
5th 2 Pine-Richland
(P.Notarangelo, M.Miklavic, C.Keuch, C.Karran, [J.Harnick])
08:03.44 12.9% 00:15.41 08:03.44     00:07:08.14 00:00:55.30
4 Baltimore B
(G.Warnock, B.Roytenberg, R.Williams, A.Smith, [c.lee])
Scratch              
Race 10a: Mens Novice 4+ Flight 1 @ 11:00 AM
1st 3 Lower Merion
(M.Forster, M.Kuszyk, J.McGowan, J.Brush, [T.GU])
07:26.10     07:26.10     00:07:26.10  
2nd 6 Norwalk River
(K.Petreski, L.McDonough, G.Bauerfeld, R.Solecki, [J.Wargo])
07:36.74 2.4% 00:10.64 07:36.74     00:07:26.10 00:00:10.64
3rd 2 Upper Merion HS
(B.Morris, C.Morton, Z.Gorski, S.Fleming, [V.Wu])
07:55.77 6.7% 00:19.03 07:55.77     00:07:26.10 00:00:29.67
4th 4 Newport RC
(G.Bright, J.Goorland, J.Kelly, W.Sellers, [M.McCarron])
08:04.67 8.6% 00:08.90 08:04.67     00:07:26.10 00:00:38.57
5th 1 Baltimore A
(D.O'Neill, D.Villarreal, E.van Zijl, B.Stinson, [G.Middleditch])
08:13.93 10.7% 00:09.26 08:13.93     00:07:26.10 00:00:47.83
6th 5 Wilmington Youth
(K.Smallwood, B.Rhodunda, D.Nichols, R.Quinn, [D.Nichols])
11:20.61 52.6% 03:06.68 11:20.61     00:07:26.10 00:03:54.51
Race 13a: Womens Varsity 2x Heat 1 @ 11:06 AM
1st 1 Shipley (Z.Deutsch, E.Mirkil) 08:29.30     08:29.30     00:08:29.30  
2nd 2 Sagamore (S.Dennington, A.Catalanotto) 08:32.20 0.6% 00:02.90 08:32.20     00:08:29.30 00:00:02.90
3rd 3 Mountain Lakes (R.Gero, K.Oram) 08:38.61 1.8% 00:06.41 08:38.61     00:08:29.30 00:00:09.31
4th 4 Philadelphia City Rowing (E.Harris, T.Wilmore) 10:10.31 19.8% 01:31.70 10:10.31     00:08:29.30 00:01:41.01
Race 10c: Mens Novice 4+ Flight 3 @ 11:12 AM
1st 5 Mountain Lakes B
(A.Kaufmann, S.Albregts, T.Orlofski, P.Lachman, [M.FERGUSON])
07:26.17     07:26.17     00:07:26.17  
2nd 6 Philadelphia City Rowing
(Q.James, C.D'Angelo, J.Garcia, I.Anderson, [D.Ramirez Parmentier])
07:53.99 6.2% 00:27.82 07:53.99     00:07:26.17 00:00:27.82
3rd 2 South Jersey
(R.Yang, D.LaGatta, J.Lim, D.Kaye, [O.Bello])
07:54.32 6.3% 00:00.33 07:54.32     00:07:26.17 00:00:28.15
4th 3 Fairfield Prep
(N.Schuermann, D.Hawkes, B.Blees, D.Colucci, [T.Wiig])
08:43.82 17.4% 00:49.50 08:43.82     00:07:26.17 00:01:17.65
5th 4 Suffern
(J.Capalbo, D.Arias, P.Like, D.newmeyer, [G.Radeljic])
08:58.79 20.8% 00:14.97 08:58.79     00:07:26.17 00:01:32.62
6th 1 Horace Mann
(P.Broadwater, A.Min, A.Fabry, Y.Fei, [S.Bauman])
09:34.40 28.7% 00:35.61 09:34.40     00:07:26.17 00:02:08.23
Race 11a: Womens Varsity 4+ Heat 1 @ 11:18 AM
1st 1 Gloucester
(E.Keane, K.Worland, G.Lauer, H.Beverage, [M.Hendrix])
08:25.49     08:25.49     00:08:25.49  
2nd 2 Row New York B
(V.Castillo, E.Buford, A.Sainvil, J.Small, [C.Di Maio])
08:39.89 2.8% 00:14.40 08:39.89     00:08:25.49 00:00:14.40
3rd 4 Pelham Community
(J.Coash, N.Kennon, C.Sheridan, L.Veith, [J.Parks])
08:46.53 4.2% 00:06.64 08:46.53     00:08:25.49 00:00:21.04
4th 5 Collingswood
(H.Amet, T.Casalnova, H.Pope, K.Stoops, [N.Wilson])
09:13.17 9.4% 00:26.64 09:13.17     00:08:25.49 00:00:47.68
5th 3 Newport RC
(E.Chandler, T.Carr, S.Donges, C.Zane, [N.Parikh])
09:21.54 11.1% 00:08.37 09:21.54     00:08:25.49 00:00:56.05
6 Sagamore
(S.Dennington, A.Catalanotto, S.Bousleiman, M.Walsh, [F.Maida])
Scratch              
Race 11b: Womens Varsity 4+ Heat 2 @ 11:24 AM
1st 5 Row New York A
(S.McCann, A.Presto, A.Bokhari, K.Nozile, [D.Matute])
08:08.73     08:08.73     00:08:08.73  
2nd 3 Nutley
(M.Fernandez, E.Martin, T.Lupo, T.O'Mara, [M.Benitez])
08:17.83 1.9% 00:09.10 08:17.83     00:08:08.73 00:00:09.10
3rd 4 Riverfront Recapture
(B.Amenabar, R.Considine, M.Matson, C.Kuzoian, [K.Teare])
08:19.74 2.3% 00:01.91 08:19.74     00:08:08.73 00:00:11.01
4th 1 Harriton
(J.White, S.Fuchs, A.Wegbreit, S.Williams, [S.Soll])
08:35.37 5.5% 00:15.63 08:35.37     00:08:08.73 00:00:26.64
5th 2 New York RA
(M.McKee, L.Kloak, M.Vigneron, C.Hynes, [E.Langan])
08:40.99 6.6% 00:05.62 08:40.99     00:08:08.73 00:00:32.26
Race 11c: Womens Varsity 4+ Heat 3 @ 11:30 AM
1st 2 Moorestown
(C.Wixted, S.Trivinia, G.Martin, S.Wonderlin, [S.Tenenbaum])
08:04.75     08:04.75     00:08:04.75  
2nd 4 Wilmington Youth
(A.Aiello, S.Clark, D.Holland, H.Scholes, [B.Ellis])
08:09.74 1.0% 00:04.99 08:09.74     00:08:04.75 00:00:04.99
3rd 1 Philadelphia City Rowing
(O.Marcial, E.Zborowski, L.Fisher, I.Johnson, [D.Lawrence])
08:18.66 2.9% 00:08.92 08:18.66     00:08:04.75 00:00:13.91
4th 5 Haddonfield
(A.Sparrow, P.Dodgson, A.Lincoln, L.Ragone, [L.Kommedal])
08:19.55 3.1% 00:00.89 08:19.55     00:08:04.75 00:00:14.80
5th 3 Harlem River Crew
(M.O'Connor, J.Burstein, K.Slade, A.Futterman, [C.Hess])
08:37.99 6.9% 00:18.44 08:37.99     00:08:04.75 00:00:33.24
Race 12a: Mens Varsity 4+ Heat 1 @ 11:36 AM
1st 5 Haverford
(C.Meehan, P.Meehan, M.Freundlich, J.Gaskill, [A.patel])
07:01.85     07:01.85     00:07:01.85  
2nd 2 Philadelphia City Rowing
(U.Myers-Doyle, M.Palamountain, M.Pellegrini, M.Scott, [S.Ellis])
07:06.30 1.1% 00:04.45 07:06.30     00:07:01.85 00:00:04.45
3rd 3 Gloucester
(J.Kidd, L.Hutson, J.Lane, J.Frush, [M.Martin])
07:09.42 1.8% 00:03.12 07:09.42     00:07:01.85 00:00:07.57
4th 6 Moorestown
(K.Shaloo, M.ODonnell, C.Acker, C.Mattox, [E.Miller])
07:15.31 3.2% 00:05.89 07:15.31     00:07:01.85 00:00:13.46
5th 1 Pelham Community
(C.Moetell, M.Cabarrocas, L.Cabarrocas, J.Lapadula, [J.Parks])
07:28.01 6.2% 00:12.70 07:28.01     00:07:01.85 00:00:26.16
6th 4 Collingswood
(C.Ryan, N.Maher, W.Pope, A.Herzog, [C.Maylath])
07:29.32 6.5% 00:01.31 07:29.32     00:07:01.85 00:00:27.47
Race 12b: Mens Varsity 4+ Heat 2 @ 11:42 AM
1st 4 Harriton
(B.Ellis, T.Schechter, A.Pressel, L.Colella, [E.Castelbaum])
07:21.88     07:21.88     00:07:21.88  
2nd 3 Freedom Rowers
(Z.Halverson, B.Bethke, J.Clemmer, S.Ziegler, [J.Keefe])
07:26.52 1.1% 00:04.64 07:26.52     00:07:21.88 00:00:04.64
3rd 2 Riverfront Recapture
(W.Corban, C.o'Toole, J.Costello, K.McCauley, [J.Feingold])
07:29.57 1.7% 00:03.05 07:29.57     00:07:21.88 00:00:07.69
4th 6 South Jersey
(C.Eggstein, J.Donohue, J.Yarnall, A.Dye, [A.Itaas])
07:29.86 1.8% 00:00.29 07:29.86     00:07:21.88 00:00:07.98
5th 1 Suffern
(C.Myers, A.Garcia, A.Murray, w.arnott, [S.Oppenheim])
07:39.11 3.9% 00:09.25 07:39.11     00:07:21.88 00:00:17.23
6th 5 Lower Merion
(D.Edwards, A.Molder, A.Kenney, J.Daouphars, [I.Marlowe])
07:50.92 6.6% 00:11.81 07:50.92     00:07:21.88 00:00:29.04
Race 12c: Mens Varsity 4+ Heat 3 @ 11:48 AM
1st 3 Mountain Lakes
(S.O'Dowd, J.Vyff, K.Lachman, M.Gregory, [J.Conlin])
07:05.83     07:05.83     00:07:05.83  
2nd 6 Harlem River Crew
(F.Quiogue, S.Mao, B.Oron, F.Morrone, [S.Zubkoff])
07:23.51 4.2% 00:17.68 07:23.51     00:07:05.83 00:00:17.68
3rd 2 Newport RC
(N.Smith, P.Claudy, R.Byrne, K.Kerrigan, [J.Reynolds])
07:27.73 5.1% 00:04.22 07:27.73     00:07:05.83 00:00:21.90
4th 5 Eustace A
(C.Hartford, D.DePaul, I.Flinn, J.Maroccia, [M.Capella])
07:28.39 5.3% 00:00.66 07:28.39     00:07:05.83 00:00:22.56
5th 4 Nutley
(M.O'Keefe, R.Gallagher, a.cofone, D.DePersio, [K.Cole])
07:43.13 8.8% 00:14.74 07:43.13     00:07:05.83 00:00:37.30
6th 1 Upper Merion HS
(N.Vidal, Z.Romano, J.Gurbatow, C.Resendiz, [T.Buce])
08:02.78 13.4% 00:19.65 08:02.78     00:07:05.83 00:00:56.95
Race 13b: Womens Varsity 2x Heat 2 @ 11:54 AM
1st 2 Norwalk River (J.Barr, A.Jenkins) 08:29.49     08:29.49     00:08:29.49  
2nd 1 River Rowing (C.Mazzie, A.Gackowski) 08:39.88 2.0% 00:10.39 08:39.88     00:08:29.49 00:00:10.39
3rd 4 Nereid BC (N.Touryan, M.Aase-Remedios) 08:49.44 3.9% 00:09.56 08:49.44     00:08:29.49 00:00:19.95
4th 3 Upper Merion HS (M.Consono, C.Orse) 09:03.10 6.6% 00:13.66 09:03.10     00:08:29.49 00:00:33.61
Race 14a: Mens Varsity 2x Heat 1 @ 12:00 PM
1st 1 Wildcat (D.Conroy, M.Trebilcock) 07:00.92     07:00.92     00:07:00.92  
2nd 3 Shipley A (M.Molta, M.Reisser) 07:19.97 4.5% 00:19.05 07:19.97     00:07:00.92 00:00:19.05
3rd 5 Friends Select (S.Powley, N.Levin) 07:49.80 11.6% 00:29.83 07:49.80     00:07:00.92 00:00:48.88
4th 4 Westfield HS - NJ (M.Lazzarotti, M.Paone) 07:59.37 13.9% 00:09.57 07:59.37     00:07:00.92 00:00:58.45
5th 2 St. Joseph HS NJ (S.Skero, D.Kozub) 08:09.45 16.3% 00:10.08 08:09.45     00:07:00.92 00:01:08.53
Race 14b: Mens Varsity 2x Heat 2 @ 12:06 PM
1st 1 Norwalk River A (H.Woodworth, W.Taverna) 07:36.50     07:36.50     00:07:36.50  
2nd 4 Shipley C (W.Verdeur, H.Goodhart) 07:38.70 0.5% 00:02.20 07:38.70     00:07:36.50 00:00:02.20
3rd 3 St. Joseph Prep B (J.Quaid, E.Villanueva) 07:41.05 1.0% 00:02.35 07:41.05     00:07:36.50 00:00:04.55
4th 2 Norwalk River B (L.Doyle, A.Garrison) 08:41.33 14.2% 01:00.28 08:41.33     00:07:36.50 00:01:04.83
Race 14c: Mens Varsity 2x Heat 3 @ 12:12 PM
1st 4 Shipley B (W.Butera, D.McAvoy) 07:26.26     07:26.26     00:07:26.26  
2nd 2 New Canaan (C.Hill, R.Burnaman) 07:38.25 2.7% 00:11.99 07:38.25     00:07:26.26 00:00:11.99
3rd 1 Egg Harbor (J.Colon, A.Long) 07:44.67 4.1% 00:06.42 07:44.67     00:07:26.26 00:00:18.41
4th 3 St. Joseph Prep A (V.Spigonardo, D.Merkle) 08:05.43 8.8% 00:20.76 08:05.43     00:07:26.26 00:00:39.17
Race 15a: Womens Novice 4x Flight 1 @ 12:18 PM
1st 2 Haddon Twp
(O.Basso, E.Reece, N.Boonin, L.Kairys)
08:30.45     08:30.45     00:08:30.45  
2nd 5 Navesink B
(L.Courchesne, E.Martin, M.DeLauro, A.Frattellone)
08:44.52 2.8% 00:14.07 08:44.52     00:08:30.45 00:00:14.07
3rd 3 New Canaan
(A.Schwartz, E.Dyakova, C.Nelson, R.Woodroof)
09:02.19 6.2% 00:17.67 09:02.19     00:08:30.45 00:00:31.74
4th 1 Sagamore A
(A.Paone, a.SIGNORE, O.Occhi, C.Aral)
09:26.60 11.0% 00:24.41 09:26.60     00:08:30.45 00:00:56.15
5th 6 Pine-Richland/Pittsburgh Rowing Club [Composite]
(D.Deley, M.Malcolm, E.Kaiser, A.Whitsett)
09:27.51 11.2% 00:00.91 09:27.51     00:08:30.45 00:00:57.06
6th 4 New York RA A
(N.Florio, C.Begg, J.Frank, K.Grifonetti)
10:12.19 19.9% 00:44.68 10:12.19     00:08:30.45 00:01:41.74
Race 15b: Womens Novice 4x Flight 2 @ 12:24 PM
1st 4 Pelham Community
(E.Sawyer, O.Garcia, A.Como, J.Reist)
07:08.32     07:08.32     00:07:08.32  
2nd 1 Nereid BC
(G.Seehaus, L.Sutton, M.McGovern, A.Godsil)
07:23.01 3.4% 00:14.69 07:23.01     00:07:08.32 00:00:14.69
3rd 6 Navesink A
(P.McGeehan, B.Portmann, C.Leonhardt, J.Cooper)
07:25.53 4.0% 00:02.52 07:25.53     00:07:08.32 00:00:17.21
4th 2 Capital
(A.Garcia, C.Hallman, D.O'Donnell, J.Korn)
07:45.52 8.7% 00:19.99 07:45.52     00:07:08.32 00:00:37.20
5th 3 Sagamore B
(R.Viener, A.Montick, A.Blanz, J.Colvin)
08:46.93 23.0% 01:01.41 08:46.93     00:07:08.32 00:01:38.61
6th 5 River Rowing
(C.McGrath, D.Peterson, G.Mateo, T.Guarino)
08:58.40 25.7% 00:11.47 08:58.40     00:07:08.32 00:01:50.08
Race 16a: Mens Novice 4x Flight 1 @ 12:30 PM
1st 2 Navesink
(S.Santos, J.Finley, A.Byrnes, P.Conlin)
07:21.02     07:21.02     00:07:21.02  
2nd 1 Haverford
(E.Petersen, j.siegal, K.Bowman, J.Henderson)
07:24.87 0.9% 00:03.85 07:24.87     00:07:21.02 00:00:03.85
3rd 3 St. Joseph Prep
(R.Relovsky, M.Pagliaro, T.Carter, D.Hill)
07:41.87 4.7% 00:17.00 07:41.87     00:07:21.02 00:00:20.85
4th 5 St. Joseph HS NJ A
(J.Torrisi, D.Guilfoyle, C.Butrico, S.Kozub)
07:57.81 8.3% 00:15.94 07:57.81     00:07:21.02 00:00:36.79
5th 4 South Jersey
(D.Kimball, O.Kothari, M.Tepper, T.Boisvert)
08:33.34 16.4% 00:35.53 08:33.34     00:07:21.02 00:01:12.32
6th 6 New York RA
(A.Dreszler, W.Creedon, T.Barrett, C.Sonett)
09:27.12 28.6% 00:53.78 09:27.12     00:07:21.02 00:02:06.10
Race 16b: Mens Novice 4x Flight 2 @ 12:36 PM
1st 4 New Canaan
(D.Crowley, J.Podlesak, M.Magid, S.Ross)
07:14.86     07:14.86     00:07:14.86  
2nd 2 Haddon Twp
(T.Kao, N.Haney, R.Springer, J.Egbert)
07:35.94 4.8% 00:21.08 07:35.94     00:07:14.86 00:00:21.08
3rd 1 St. Joseph HS NJ B
(M.Rutowski, A.Knowlson, J.Selesky, E.Butrico)
07:37.59 5.2% 00:01.65 07:37.59     00:07:14.86 00:00:22.73
4th 5 Sagamore
(H.Hertlein, N.Catalanotto, J.Hirsch, J.Brogan)
08:04.26 11.4% 00:26.67 08:04.26     00:07:14.86 00:00:49.40
5th 3 SoNo
(N.Roper, j.snedaker, S.Curtin, W.Makovsky)
08:11.11 12.9% 00:06.85 08:11.11     00:07:14.86 00:00:56.25
Race 17a: Womens Varsity 8+ Heat 1 @ 01:12 PM
1st 2 Eustace
(K.Ewell, K.Wenzke, D.Griffin, C.Alleva, K.Dove, M.McCormick, J.Hinke, P.Propp, [S.Sarubbi])
06:59.95     06:59.95     00:06:59.95  
2nd 4 St. Andrew School
(A.Porrazzo, O.Francis, K.Barolak, K.Toothman, E.Durham, C.Dalrymple, M.Wilson, E.Troisi, [E.McLean])
07:05.77 1.4% 00:05.82 07:05.77     00:06:59.95 00:00:05.82
3rd 1 Lower Merion
(M.McMullen, L.Rothstein, M.Forster, G.Frusone, G.McMullen, A.Mills, B.Ludwig, N.Batzer, [J.Rothman])
07:24.82 5.9% 00:19.05 07:24.82     00:06:59.95 00:00:24.87
4th 3 Harlem River Crew
(C.Burns, E.Yang, C.Hochman, A.Cirone, J.Emmanuelli, A.Cipolla, C.Sheridan, L.Feiner, [J.Vennitti])
07:50.90 12.1% 00:26.08 07:50.90     00:06:59.95 00:00:50.95
5th 5 Horace Mann
(A.Hood, S.Heintz, V.Williamson, W.Zhang, A.Tripathi, C.Glatt, J.Holo, C.Powell, [C.Engelmann])
08:03.43 15.1% 00:12.53 08:03.43     00:06:59.95 00:01:03.48
Race 17b: Womens Varsity 8+ Heat 2 @ 01:18 PM
1st 5 Absegami
(J.Sterling, B.Warlich, B.Riccelli, C.Rennie, F.Irwin, A.Pedersen, C.Young, G.Miranda, [K.Reyes])
07:01.67     07:01.67     00:07:01.67  
2nd 2 South Jersey
(A.Kastenberg, R.Rosenthal, J.Garruto, A.Finkenauer, N.Kastenberg, N.Kloss, M.Jarvis, D.Brooks, [A.Tsuda])
07:07.65 1.4% 00:05.98 07:07.65     00:07:01.67 00:00:05.98
3rd 3 Annapolis Juniors
(M.Hill, H.Catherine, L.Kruse, H.Swanson, N.Tham, D.Callie, E.Williams, L.Duncan, [U.Marta])
07:08.72 1.7% 00:01.07 07:08.72     00:07:01.67 00:00:07.05
4th 4 Norwalk River
(A.Stonehill, C.Demko, K.O'Connor, M.Walsh, A.Hoffmann, L.Safko, E.Vergara, M.Apuzzo, [C.Arnold])
07:25.17 5.6% 00:16.45 07:25.17     00:07:01.67 00:00:23.50
5th 1 Suffern
(J.Sofen, R.Martin, E.Martin, k.clavell, C.Hartigan, K.Burke, G.Ramsay, M.Konicoff, [A.Proietti-Fox])
08:03.55 14.7% 00:38.38 08:03.55     00:07:01.67 00:01:01.88
Race 18a: Mens Varsity 8+ Heat 1 @ 01:24 PM
1st 4 Moorestown
(A.Hendrickson, W.Roman, W.Van Fossen, J.Goldenberg, M.Cairoli, B.Regan, L.Zielinski, J.Waldin, [J.Camoratto])
06:37.09     06:37.09     00:06:37.09  
2nd 1 Wilmington Youth/St. Marks [Composite]
(B.Bowens, K.Sullivan, P.Duchala, K.Sullivan, E.Brabson, M.Stroh, E.Conde, M.Melvin, [C.Hummel])
06:45.51 2.1% 00:08.42 06:45.51     00:06:37.09 00:00:08.42
3rd 2 Pelham Community
(A.King, M.Cabarrocas, L.Cabarrocas, I.Abbott, B.Jenkins, J.Ovryn, M.Paternoster, W.de Vries, [m.hughes])
06:54.53 4.4% 00:09.02 06:54.53     00:06:37.09 00:00:17.44
4th 3 St. Peters Prep
(J.Glatman, C.Blauch, I.Flannery, K.Lupo, P.Grosso, G.Kearney, N.Corrado, P.Furmanek, [M.Cannarozzo])
06:59.52 5.6% 00:04.99 06:59.52     00:06:37.09 00:00:22.43
Race 18b: Mens Varsity 8+ Heat 2 @ 01:30 PM
1st 3 St. Andrew School
(J.Rogers, D.Ashpole, R.Moffitt, P.Burrus, E.Peghini, D.Hammond, J.Rogers, A.Hill, [K.Conaway])
06:17.24     06:17.24     00:06:17.24  
2nd 1 St. Augustine
(A.Dillon, L.Wetty, S.Dickson, D.Palombo, B.Hesser, Z.Seither, A.Watson, d.capone, [B.Barry])
06:26.83 2.5% 00:09.59 06:26.83     00:06:17.24 00:00:09.59
3rd 2 Fairfield Prep
(E.Ball, J.Grosso, M.Osborne, W.Haynes, D.HAMAR, D.Boyle, N.Cirillo, N.Martucci, [J.Nealon])
06:34.68 4.6% 00:07.85 06:34.68     00:06:17.24 00:00:17.44
4th 4 Annapolis Juniors
(N.Baummer, K.Perry, J.Smothers, Q.Valich, G.Ritter, J.Biddle, j.groninger, M.Scott, [B.Rebecca])
06:40.77 6.2% 00:06.09 06:40.77     00:06:17.24 00:00:23.53
Race 22a: Mens Varsity 4x Heat 1 @ 01:36 PM
1st 6 New Canaan A
(P.Tortora, G.Mink, A.Buck, J.Rosow)
06:31.82     06:31.82     00:06:31.82  
2nd 3 St. Joseph Prep A
(B.Hecht, A.La Bruno, S.McBride, M.LaViscount)
06:48.16 4.2% 00:16.34 06:48.16     00:06:31.82 00:00:16.34
3rd 5 Pelham Community
(J.Marshall, M.Palmer, C.Daley, C.Selvaggio)
06:59.02 6.9% 00:10.86 06:59.02     00:06:31.82 00:00:27.20
4th 2 St. Joseph HS NJ
(D.Gallagher, D.Kozub, K.Rivera, B.Walker)
07:23.79 13.3% 00:24.77 07:23.79     00:06:31.82 00:00:51.97
5th 1 Navesink B
(S.Tecalero, V.Gainor, D.Rowland, J.Madriz Picado)
07:27.75 14.3% 00:03.96 07:27.75     00:06:31.82 00:00:55.93
6th 4 RFH Rowing
(C.Duffney, J.Tapke, P.Clark, R.Buchanan)
07:48.98 19.7% 00:21.23 07:48.98     00:06:31.82 00:01:17.16
Race 22b: Mens Varsity 4x Heat 2 @ 01:42 PM
1st 1 New Canaan B
(T.Klutey, A.Mauboussin, S.Gerasimoff, G.Cloud)
06:39.14     06:39.14     00:06:39.14  
2nd 6 St. Joseph Prep B
(J.Leonard, C.Busch, T.Roberts, T.Kueny)
06:42.00 0.7% 00:02.86 06:42.00     00:06:39.14 00:00:02.86
3rd 2 Navesink A
(B.Sullivan, T.Gaffey, M.Baumer, D.Ahimovic)
07:07.44 7.1% 00:25.44 07:07.44     00:06:39.14 00:00:28.30
4th 3 Norwalk River
(C.Ballard, J.Koenigsberg, T.Stauffer, L.Conforti)
07:11.34 8.1% 00:03.90 07:11.34     00:06:39.14 00:00:32.20
5th 5 North Jersey
(C.Kim, D.Bader, c.lovett, B.Convery)
08:10.27 22.8% 00:58.93 08:10.27     00:06:39.14 00:01:31.13
6th 4 St. Peters Prep
(N.Feste, M.Aiello, B.Tuhy, M.Crowe)
08:57.41 34.6% 00:47.14 08:57.41     00:06:39.14 00:02:18.27
Race 23a: Womens Novice 2x Flight @ 01:48 PM
1st 3 Friends Select (A.Braun, E.Luckman) 09:40.99     09:40.99     00:09:40.99  
2nd 1 Sagamore (Y.SIGNORE, G.Richter) 10:03.14 3.8% 00:22.15 10:03.14     00:09:40.99 00:00:22.15
3rd 4 New York RA A (J.Giannotta, G.Haemmerle) 10:37.24 9.7% 00:34.10 10:37.24     00:09:40.99 00:00:56.25
2 New York RA B (O.Lofaro, H.Salhut) Scratch              
Race 24a: Mens Novice 2x Flight 1 @ 01:54 PM
1st 2 St. Joseph HS NJ (C.Ambrico, J.Gallagher) 08:02.49     08:02.49     00:08:02.49  
2nd 4 Nereid BC A (M.Weisbecker, J.Trunley) 08:38.53 7.5% 00:36.04 08:38.53     00:08:02.49 00:00:36.04
3rd 3 Sagamore A (A.Robinson, D.Buzzetta) 09:03.58 12.7% 00:25.05 09:03.58     00:08:02.49 00:01:01.09
4th 1 Capital A (B.Koike, J.murphy) 09:07.62 13.5% 00:04.04 09:07.62     00:08:02.49 00:01:05.13
5th 5 Sagamore B (G.Sigal, C.White) 09:18.09 15.7% 00:10.47 09:18.09     00:08:02.49 00:01:15.60
6th 6 Baltimore (B.Stinson, c.lee) 10:14.61 27.4% 00:56.52 10:14.61     00:08:02.49 00:02:12.12
Race 24b: Mens Novice 2x Flight 2 @ 02:00 PM
1st 4 Haddon Twp (K.Schneider, L.Evans) 08:52.72     08:52.72     00:08:52.72  
2nd 5 Nereid BC B (D.Hamilton, J.Levin) 09:07.20 2.7% 00:14.48 09:07.20     00:08:52.72 00:00:14.48
3rd 3 New York RA (J.Wilkinson, J.Moynihan) 09:23.22 5.7% 00:16.02 09:23.22     00:08:52.72 00:00:30.50
4th 1 River Rowing (R.McNichol, A.Katavolos) 10:12.80 15.0% 00:49.58 10:12.80     00:08:52.72 00:01:20.08
2 Capital B (M.Segal, B.Beddoe) Scratch              
Race 25a: Womens JV 1x Flight 1 @ 02:06 PM
1st 2 Nereid BC A (A.Criscitiello) 08:47.96     08:47.96     00:08:47.96  
2nd 3 Friends Select (A.Aaron) 09:19.58 6.0% 00:31.62 09:19.58     00:08:47.96 00:00:31.62
3rd 4 Pelham Community (J.Iannucci) 10:41.87 21.6% 01:22.29 10:41.87     00:08:47.96 00:01:53.91
4th 1 River Rowing B (E.Kitman) 10:59.71 25.0% 00:17.84 10:59.71     00:08:47.96 00:02:11.75
Race 25b: Womens JV 1x Flight 2 @ 02:12 PM
1st 2 SoNo (R.Ritchey) 08:50.70     08:50.70     00:08:50.70  
2nd 4 Haddon Twp (M.Remetz) 09:17.73 5.1% 00:27.03 09:17.73     00:08:50.70 00:00:27.03
3rd 1 Nereid BC B (L.DiNicola) 09:41.28 9.5% 00:23.55 09:41.28     00:08:50.70 00:00:50.58
4th 3 River Rowing A (C.Gackowski) 10:08.75 14.7% 00:27.47 10:08.75     00:08:50.70 00:01:18.05
Race 26a: Mens JV 1x Flight 1 @ 02:18 PM
1st 2 Pelham Community (P.Salvatore) 08:37.55     08:37.55     00:08:37.55  
2nd 5 St. Joseph HS NJ (S.Skero) 08:43.75 1.2% 00:06.20 08:43.75     00:08:37.55 00:00:06.20
3rd 1 SoNo (J.Mcloughlin) 08:48.16 2.1% 00:04.41 08:48.16     00:08:37.55 00:00:10.61
4th 3 Pittsburgh Rowing Club (Z.Milkey) 08:52.68 2.9% 00:04.52 08:52.68     00:08:37.55 00:00:15.13
5th 4 Nereid BC (J.Criscitiello) 09:28.73 9.9% 00:36.05 09:28.73     00:08:37.55 00:00:51.18
6 Pine-Richland (P.Notarangelo) Scratch              
Race 26b: Mens JV 1x Flight 2 @ 02:24 PM
1st 3 North Jersey (A.Massood) 08:20.32     08:20.32     00:08:20.32  
2nd 5 Norwalk River (J.Blake) 08:25.21 1.0% 00:04.89 08:25.21     00:08:20.32 00:00:04.89
3rd 4 Friends Academy (J.Viener) 08:30.42 2.0% 00:05.21 08:30.42     00:08:20.32 00:00:10.10
4th 1 Friends Select (C.Russell) 09:31.39 14.2% 01:00.97 09:31.39     00:08:20.32 00:01:11.07
5th 2 River Rowing (D.Markowitz) 10:05.97 21.1% 00:34.58 10:05.97     00:08:20.32 00:01:45.65
Race 27a: Womens JV 4+ Flight 1 @ 02:30 PM
1st 6 Philadelphia City Rowing
(T.Veasley, M.Marant, A.Napier-Smith, S.Hill, [S.Hodges])
08:32.37     08:32.37     00:08:32.37  
2nd 2 Annapolis Juniors
(E.Williams, H.Muprhy, A.Stroh, S.Gabrielle, [l.dolimier])
08:41.63 1.8% 00:09.26 08:41.63     00:08:32.37 00:00:09.26
3rd 4 Riverfront Recapture
(K.Laska, A.Laska, M.Johnson, A.Armon, [S.Kostrzewa])
09:02.09 5.8% 00:20.46 09:02.09     00:08:32.37 00:00:29.72
4th 3 Wilmington Youth
(K.Scopis, M.Bradley, A.Martinie, C.Donoho, [K.Taylor])
09:03.71 6.1% 00:01.62 09:03.71     00:08:32.37 00:00:31.34
5th 1 Baltimore
(E.Flanagan, T.Ebel, R.Cooper, L.Bernardo, [m.kahn])
09:22.86 9.9% 00:19.15 09:22.86     00:08:32.37 00:00:50.49
6th 5 RFH Rowing B
(A.Hanna, M.O'Hare, E.Reynolds, K.Kearney, [K.Rigby])
09:52.53 15.6% 00:29.67 09:52.53     00:08:32.37 00:01:20.16
Race 27b: Womens JV 4+ Flight 2 @ 02:36 PM
1st 4 Harriton
(E.Butler, A.Balciunaite, H.Barton, D.Kelly, [L.Barrison])
07:55.43     07:55.43     00:07:55.43  
2nd 6 Shipley
(L.Semerjian, T.Marcee, M.Mason, L.Li, [S.Goldstein])
08:27.35 6.7% 00:31.92 08:27.35     00:07:55.43 00:00:31.92
3rd 2 Gloucester
(M.Hutson, M.Extine, H.Cagle, B.Priode, [M.Martin])
08:32.49 7.8% 00:05.14 08:32.49     00:07:55.43 00:00:37.06
4th 1 Mountain Lakes
(N.Mund, E.Borowiec, M.Brophy, C.Nauss, [J.Conlin])
08:38.66 9.1% 00:06.17 08:38.66     00:07:55.43 00:00:43.23
5th 3 Row New York A
(K.Bush, A.Zayas, K.Keegan, M.Avin, [T.Khangkar])
08:55.13 12.6% 00:16.47 08:55.13     00:07:55.43 00:00:59.70
6th 5 Harlem River Crew
(J.Vennitti, E.Baldwin, K.Ho, R.Livermore, [C.Hess])
09:35.37 21.0% 00:40.24 09:35.37     00:07:55.43 00:01:39.94
Race 27c: Womens JV 4+ Flight 3 @ 02:42 PM
1st 3 Nutley
(S.Montes, L.Carlucci, C.O'Mara, J.Ozyjowski, [B.Baia])
08:30.52     08:30.52     00:08:30.52  
2nd 5 RFH Rowing A
(K.Edwards, A.Raywood, L.Tapke, K.Hill, [S.Kuciej])
08:49.80 3.8% 00:19.28 08:49.80     00:08:30.52 00:00:19.28
3rd 2 New York RA
(M.Vigneron, M.Del+Duca, C.Rizzo, N.Musick, [E.Langan])
09:03.07 6.4% 00:13.27 09:03.07     00:08:30.52 00:00:32.55
4th 6 Row New York B
(E.Xhaferi, K.Nevarez, P.Nichols, A.Guaman, [d.piedra])
09:13.08 8.3% 00:10.01 09:13.08     00:08:30.52 00:00:42.56
5th 4 Moorestown
(K.Boyle, O.Perham, S.Brodie, J.Kandhari, [M.Sawin])
09:20.11 9.7% 00:07.03 09:20.11     00:08:30.52 00:00:49.59
6th 1 Freedom Rowers
(L.Clemmer, A.Harrison, M.Palmer, O.McKewen, [H.olsen])
10:13.80 20.2% 00:53.69 10:13.80     00:08:30.52 00:01:43.28
Race 28a: Mens JV 4+ Flight 1 @ 02:48 PM
1st 1 Harriton A
(A.Gantard, M.Rickenbach, D.Lincoln, D.Coukos, [H.GILLEN])
07:13.36     07:13.36     00:07:13.36  
2nd 3 Moorestown
(j.henry, C.Tweardy, W.Gross, W.Bickmore, [C.Connors])
07:38.92 5.9% 00:25.56 07:38.92     00:07:13.36 00:00:25.56
3rd 6 Wilmington Youth
(H.Moore, R.Gold, E.Schultz, Z.Heffernan, [P.Teichman])
07:45.94 7.5% 00:07.02 07:45.94     00:07:13.36 00:00:32.58
4th 5 Norwalk River
(R.Lane, I.Carlucci, J.Salander, L.Goodwin, [V.Ramesh])
08:08.85 12.8% 00:22.91 08:08.85     00:07:13.36 00:00:55.49
5th 2 Haverford B
(S.Narayanan, C.Boerner, G.Warden, B.Rodriguez, [L.Dennis])
08:13.16 13.8% 00:04.31 08:13.16     00:07:13.36 00:00:59.80
6th 4 Mountain Lakes B
(D.Conlin, T.Macleod, D.Teitel, C.Gallo, [r.oram])
08:46.16 21.4% 00:33.00 08:46.16     00:07:13.36 00:01:32.80
Race 28b: Mens JV 4+ Flight 2 @ 02:54 PM
1st 3 Eustace
(N.DelleMonache, C.Licata, J.Kristian, J.Ronkin, [E.Dignam])
07:28.01     07:28.01     00:07:28.01  
2nd 6 Mountain Lakes A
(M.Graham, A.Horst, E.Watson, D.Admirand, [R.Kostak])
07:52.45 5.5% 00:24.44 07:52.45     00:07:28.01 00:00:24.44
3rd 4 Newport RC
(E.Hyzny, T.Quick, J.Kelly, P.deLaveaga, [R.DeFroda])
08:01.35 7.4% 00:08.90 08:01.35     00:07:28.01 00:00:33.34
4th 2 Harriton B
(M.Terwiesch, E.Epstein, K.Hendricks, J.Roca, [E.Hayden])
08:05.69 8.4% 00:04.34 08:05.69     00:07:28.01 00:00:37.68
5th 1 Riverfront Recapture
(G.Kritzman, C.Schweitzer, K.Burrell, B.McCauley, [C.Farrell])
08:38.75 15.8% 00:33.06 08:38.75     00:07:28.01 00:01:10.74
5 RFH Rowing
(F.Orejarena, R.Heard, M.Bloom, C.Bullivant, [S.Kuciej])
Scratch              
Race 28c: Mens JV 4+ Flight 3 @ 03:00 PM
1st 3 Lower Merion
(A.Hatza, G.Lane, D.Clark, M.King, [J.Katz])
07:15.14     07:15.14     00:07:15.14  
2nd 6 South Jersey
(B.Rush, B.Crouch, s.hammond, r.moak, [A.Margraf])
07:19.66 1.0% 00:04.52 07:19.66     00:07:15.14 00:00:04.52
3rd 1 Haverford A
(M.Maggio, R.Kinsey, M.Maggio, C.Bickhart, [L.Dennis])
07:33.44 4.2% 00:13.78 07:33.44     00:07:15.14 00:00:18.30
4th 2 New York RA
(F.Cox, E.Ortiz, N.Moynagh, L.Moynagh, [A.Popstefanov])
07:52.09 8.5% 00:18.65 07:52.09     00:07:15.14 00:00:36.95
5th 4 Collingswood
(s.paul, H.Wilson, S.Maher, M.Kistner, [N.Wilson])
07:56.98 9.6% 00:04.89 07:56.98     00:07:15.14 00:00:41.84
6th 5 Freedom Rowers A
(Z.Gill, M.Cumbo, M.mckewen, J.Clarke, [H.Palamaras])
07:59.13 10.1% 00:02.15 07:59.13     00:07:15.14 00:00:43.99
Race 29a: Womens Novice 1x Flight @ 03:06 PM
1st 4 SoNo (o.clark) 09:27.21     09:27.21     00:09:27.21  
2nd 2 Upper Merion HS (A.Nolan) 11:01.98 16.7% 01:34.77 11:01.98     00:09:27.21 00:01:34.77
3rd 1 Haddon Twp (M.Catrambone) 11:04.55 17.2% 00:02.57 11:04.55     00:09:27.21 00:01:37.34
4th 5 Friends Academy (J.Vascotto) 11:06.30 17.5% 00:01.75 11:06.30     00:09:27.21 00:01:39.09
3 Capital (K.Dosunmu) Scratch              
Race 30a: Mens Novice 1x Flight 1 @ 03:12 PM
1st 4 Norwalk River (M.Hussy) 08:34.67     08:34.67     00:08:34.67  
2nd 2 St. Joseph HS NJ A (C.Ambrico) 08:47.84 2.6% 00:13.17 08:47.84     00:08:34.67 00:00:13.17
3rd 3 Friends Select B (E.Orts) 08:51.64 3.3% 00:03.80 08:51.64     00:08:34.67 00:00:16.97
4th 1 Nereid BC (M.Lotocki) 08:52.64 3.5% 00:01.00 08:52.64     00:08:34.67 00:00:17.97
5 Sagamore B (C.Colvin) Scratch              
Race 30b: Mens Novice 1x Flight 2 @ 03:18 PM
1st 2 St. Joseph HS NJ B (J.Gallagher) 08:52.46     08:52.46     00:08:52.46  
2nd 4 Friends Select A (J.Jamison) 09:01.10 1.6% 00:08.64 09:01.10     00:08:52.46 00:00:08.64
3rd 1 Sagamore A (C.Taylor) 10:28.70 18.1% 01:27.60 10:28.70     00:08:52.46 00:01:36.24
3 Gloucester (C.smith) Scratch              
Race 31a: Womens JV 2x Flight 1 @ 03:24 PM
1st 3 North Jersey (R.Fuchs, O.Surgent) 09:14.10     09:14.10     00:09:14.10  
2nd 1 Owen J Roberts (P.Burks, S.Thomas) 09:35.01 3.8% 00:20.91 09:35.01     00:09:14.10 00:00:20.91
3rd 4 Friends Select (L.Ivers, F.Berger) 09:37.31 4.2% 00:02.30 09:37.31     00:09:14.10 00:00:23.21
4th 2 River Rowing A (B.Henry, I.Tampakis) 10:30.93 13.9% 00:53.62 10:30.93     00:09:14.10 00:01:16.83
Race 31b: Womens JV 2x Flight 2 @ 03:30 PM
1st 4 McGann Mercy (K.Reese, E.Parillo) 08:55.25     08:55.25     00:08:55.25  
2nd 3 River Rowing B (R.Pritzker, S.Pritzker) 08:56.98 0.3% 00:01.73 08:56.98     00:08:55.25 00:00:01.73
3rd 2 Sagamore (S.Bousleiman, M.Walsh) 09:20.43 4.7% 00:23.45 09:20.43     00:08:55.25 00:00:25.18
4th 1 South Jersey (J.Goldberg, A.Klinger) 10:02.94 12.6% 00:42.51 10:02.94     00:08:55.25 00:01:07.69
Race 32a: Mens JV 2x Flight 1 @ 03:36 PM
1st 1 New Canaan (R.Hurlock, B.Lange) 07:36.11     07:36.11     00:07:36.11  
2nd 2 St. Joseph HS NJ (K.Rivera, D.Kozub) 07:51.07 3.3% 00:14.96 07:51.07     00:07:36.11 00:00:14.96
3rd 4 Sagamore (d.taylor, B.Warwick-Clark) 07:57.65 4.7% 00:06.58 07:57.65     00:07:36.11 00:00:21.54
3 River Rowing B (E.Kearney, M.Gelman) Scratch              
5 Pittsburgh Rowing Club (Z.Milkey, R.Greene) Scratch              
Race 32b: Mens JV 2x Flight 2 @ 03:42 PM
1st 5 Haddon Twp (J.Howley, N.Herceg) 07:22.98     07:22.98     00:07:22.98  
2nd 1 Upper Merion HS (T.Painter, R.McLaughlin) 07:33.94 2.5% 00:10.96 07:33.94     00:07:22.98 00:00:10.96
3rd 2 River Rowing A (D.Boyle, J.Witkowski) 07:45.30 5.0% 00:11.36 07:45.30     00:07:22.98 00:00:22.32
4th 3 Pine-Richland (J.Harnick, B.Tilley) 08:08.63 10.3% 00:23.33 08:08.63     00:07:22.98 00:00:45.65
5th 4 Friends Select (P.Bell, S.Yaffe) 08:18.07 12.4% 00:09.44 08:18.07     00:07:22.98 00:00:55.09
Race 33a: Womens JV 8+ Flight 1 @ 03:48 PM
1st 3 South Jersey
(A.LaGatta, S.Brown, E.Tursi, E.Costello, N.Kastenberg, B.Robinson, S.Haber, L.Rotkovitz, [A.Tsuda])
06:29.01     06:29.01     00:06:29.01  
2nd 4 St. Andrew School
(E.Pomeroy, J.O'Leary, I.Lilly, R.Miller, T.Graves, J.Dennis, B.Richardson, L.Marks, [S.Donoho])
06:41.98 3.3% 00:12.97 06:41.98     00:06:29.01 00:00:12.97
3rd 5 Nutley
(S.Pannella, V.Botti, M.Grandinetti, J.Filippi, L.Mason, M.Rodriguez, M.Torsiello, J.Ly, [L.Sciscione])
06:48.74 5.1% 00:06.76 06:48.74     00:06:29.01 00:00:19.73
4th 2 Haddonfield
(K.McConville, K.Wilkinson, m.knecht, C.Wilson, J.Blau, N.Sanchirico, C.Levin, R.Berkowitz, [J.Gallwitz])
06:49.11 5.2% 00:00.37 06:49.11     00:06:29.01 00:00:20.10
5th 1 Annapolis Juniors
(A.Stroh, H.Muprhy, O.Roy, S.Gabrielle, H.Katherine, G.long, L.Boudreau, M.Mikayla, [l.dolimier])
07:10.68 10.7% 00:21.57 07:10.68     00:06:29.01 00:00:41.67
Race 33b: Womens JV 8+ Flight 2 @ 03:54 PM
1st 5 Eustace
(S.BUCK, A.Stevens, L.DONOHUE, C.Acito, M.Remick, L.Gruccio, M.Doto, L.Lauth, [V.Pittman])
07:21.56     07:21.56     00:07:21.56  
2nd 3 Owen J Roberts A
(C.Hills, R.Bennett, A.Williams, H.Watson, M.Bertolami, E.Diehl, N.Botero, A.Pope, [K.Sweisford])
07:47.62 5.9% 00:26.06 07:47.62     00:07:21.56 00:00:26.06
3rd 1 Lower Merion
(E.Rand, M.McComb, L.Ochroch, Z.Moore, E.Narliotis, K.Atlass, G.Constantino, A.Sniffen, [E.Hershorin])
08:00.18 8.7% 00:12.56 08:00.18     00:07:21.56 00:00:38.62
4th 2 Pelham Community B
(S.Athanasatos, J.Engel, I.Grieder, C.Hickey, S.Jenkins, J.Keegan, C.Lillis, C.Hopkins, [J.Carey])
08:21.32 13.5% 00:21.14 08:21.32     00:07:21.56 00:00:59.76
5th 4 Row New York
(K.Valencia, D.Hill-Sobti, M.Valencia, D.Jajoute, J.Wu, X.Ponce, R.Ayhan, A.Cullen, [K.Poptean])
09:29.63 29.0% 01:08.31 09:29.63     00:07:21.56 00:02:08.07
Race 33c: Womens JV 8+ Flight 3 @ 04:00 PM
1st 1 Sagamore
(M.Young, C.Lynch, G.Warwick-Clark, A.Filippone-Marino, B.Lupo, S.Hall, K.Reilly, M.Collins, [F.Maida])
08:08.96     08:08.96     00:08:08.96  
2nd 4 Owen J Roberts B
(A.Seigel, K.Sayers, A.Speelhoffer, T.Cremers, K.McKeown, C.Miller, R.Tobinus, S.Connor, [G.Monteleone])
08:29.26 4.2% 00:20.30 08:29.26     00:08:08.96 00:00:20.30
3rd 3 Pelham Community A
(S.Riina, E.Calder, A.Como, M.D'Urso, O.Garcia, P.Mittenthal, h.robertson, J.Reist, [M.Judge])
08:39.36 6.2% 00:10.10 08:39.36     00:08:08.96 00:00:30.40
Race 34a: Mens JV 8+ Flight 1 @ 04:06 PM
1st 5 Egg Harbor
(R.Rimmele, B.Burkett, S.Ratte, B.Caputo, B.Scheeler, M.Ratte, A.Wei, T.Tuthill, [C.Ebert])
06:33.79     06:33.79     00:06:33.79  
2nd 1 St. Andrew School
(P.Egan, P.D'Agostino, A.Bowman, H.Chung, B.Baker, J.Witchard, W.Thompson, N.Robert, [T.von Oehsen])
06:42.10 2.1% 00:08.31 06:42.10     00:06:33.79 00:00:08.31
3rd 6 Nutley
(M.Apito, J.Nichirco, A.Allison, A.Miskovich, J.Maslag, M.Aly, M.Basile, N.Ugliarolo, [A.Pesci])
06:48.77 3.8% 00:06.67 06:48.77     00:06:33.79 00:00:14.98
4th 2 Pelham Community A
(C.Moetell, T.Gevirtz, J.Lapadula, T.Madoff, S.Motwani, J.Friedland, T.Gardon, D.Ullerick, [J.Parks])
07:10.22 9.3% 00:21.45 07:10.22     00:06:33.79 00:00:36.43
5th 3 Owen J Roberts
(A.Scanlan-Martin, M.Constable, D.Bendyk, K.Hills, P.Meyer, N.Phillips, C.Kovach, C.Ruyak, [R.Niedelman])
07:18.11 11.3% 00:07.89 07:18.11     00:06:33.79 00:00:44.32
6th 4 Moorestown
(A.McGrath, R.Haydinger, A.MCGINLEY, K.zimmer, D.Runfola, E.Williams, w.bobadilla, B.Trainer, [C.Groody])
07:31.52 14.7% 00:13.41 07:31.52     00:06:33.79 00:00:57.73
Race 34b: Mens JV 8+ Flight 2 @ 04:12 PM
1st 5 St. Augustine
(M.Mohnack, D.Stinson, R.Gerace, J.Livingstone, Z.LaBarth, B.Tindall, W.Mayer, J.Boney, [B.Reeves])
05:42.07     05:42.07     00:05:42.07  
2nd 2 Fairfield Prep A
(C.Bayer, W.Dodge, B.Austin, T.Albarran, C.MEYER, S.Ghavidel, M.Villano, B.Holmes, [J.DeFelice])
06:06.15 7.0% 00:24.08 06:06.15     00:05:42.07 00:00:24.08
3rd 4 Philadelphia City Rowing
(N.Giello, L.Johnson, J.shackelford, S.Arcila, E.Harper, E.Hernandez, R.Brooks, M.Hossain, [I.Thomas])
06:19.81 11.0% 00:13.66 06:19.81     00:05:42.07 00:00:37.74
4th 3 Horace Mann A
(L.Rakhlin, G.Grand, R.Bliss, A.Stier, D.Lopez, A.Van Den Brink, D.Eldar, N.Raab, [L.Ge])
06:34.84 15.4% 00:15.03 06:34.84     00:05:42.07 00:00:52.77
5th 1 Lower Merion
(A.Kane, A.Scolnic, W.Chen, A.Lemme, J.Schwell, J.Hao, H.Burris-Lee, B.Pollock, [A.Hirsh])
06:47.82 19.2% 00:12.98 06:47.82     00:05:42.07 00:01:05.75
6 Horace Mann B
(J.Barg, E.Klaris, M.Meltzer, W.Ellison, R.Soodak, N.Tillinghast, S.Gupta, C.Darabundit, [C.Bae])
Scratch              
Race 34c: Mens JV 8+ Flight 3 @ 04:18 PM
1st 5 Haddonfield
(A.DELUCA, A.Mandviwalla, A.Siciliano, L.Epstein, N.Gangemi, P.Gilmartin, P.Hurd, S.Giacometti, [T.Buttaro])
06:40.97     06:40.97     00:06:40.97  
2nd 3 South Jersey
(S.Michel, r.moak, s.hammond, B.Crouch, T.Esposito, M.Kueny, A.Siegel, B.Rush, [J.Calzonetti])
06:49.09 2.0% 00:08.12 06:49.09     00:06:40.97 00:00:08.12
3rd 4 Fairfield Prep B
(D.Ramos, T.Garzillo, S.Schwartz, S.Cadoux, D.Martens, W.Sargent, R.Zentner, C.DuMont, [P.Grennan])
06:51.63 2.7% 00:02.54 06:51.63     00:06:40.97 00:00:10.66
4th 1 Annapolis Juniors
(A.Hadjipanteli, B.Dylan, C.McGowan, S.Heller, B.Cockroft, E.Keating, J.Davis, R.Bergamini, [W.Kayla ("Tori")])
07:21.67 10.2% 00:30.04 07:21.67     00:06:40.97 00:00:40.70
5th 2 Pelham Community B
(P.Kavanagh, B.Warren, N.DeLillo, C.Magnani, W.Barnwell, A.Choate, P.Diefenbach, A.Bergman, [J.Morgan])
07:27.20 11.5% 00:05.53 07:27.20     00:06:40.97 00:00:46.23
Race 35a: Womens JV 4x Flight 1 @ 04:24 PM
1st 1 New Canaan B
(P.Krompaska, C.Campbell, A.Yanoff, L.Howe)
06:00.09     06:00.09     00:06:00.09  
2nd 5 River Rowing A
(E.Foti, D.Lehman, I.Barrie, J.Wecht)
06:21.98 6.1% 00:21.89 06:21.98     00:06:00.09 00:00:21.89
3rd 4 Pelham Community B
(M.Spencer, M.D'Urso, E.Sawyer, O.Garcia)
06:38.47 10.7% 00:16.49 06:38.47     00:06:00.09 00:00:38.38
4th 3 Shipley
(M.Smith, R.Sterge, M.Danoff, J.Davis)
06:39.59 11.0% 00:01.12 06:39.59     00:06:00.09 00:00:39.50
5th 2 South Jersey
(A.Klinger, J.Goldberg, O.DeMarino, J.Bisk)
08:10.89 36.3% 01:31.30 08:10.89     00:06:00.09 00:02:10.80
6 Sagamore
(F.Maida, Y.SIGNORE, G.Richter, J.Bochenski)
Scratch              
Race 35b: Womens JV 4x Flight 2 @ 04:30 PM
1st 3 Haddon Twp
(E.Donovan, N.DiTommaso, S.Silvaria, C.Leyendecker)
07:54.66     07:54.66     00:07:54.66  
2nd 4 River Rowing B
(E.Ginsberg, S.Anderson, M.Vermazen, T.Petersen)
08:03.31 1.8% 00:08.65 08:03.31     00:07:54.66 00:00:08.65
3rd 1 Pelham Community A
(J.Coash, O.Orr, O.Watkins, C.Lewis)
08:35.95 8.7% 00:32.64 08:35.95     00:07:54.66 00:00:41.29
4th 2 New Canaan A
(J.Froland, H.Foley, C.Cone, M.Yancy)
08:41.09 9.8% 00:05.14 08:41.09     00:07:54.66 00:00:46.43
5th 5 New York RA
(C.Rizzo, N.Musick, K.MacLennan, M.Vigneron)
09:59.36 26.3% 01:18.27 09:59.36     00:07:54.66 00:02:04.70
Race 36a: Mens JV 4x Flight 1 @ 04:36 PM
1st 3 Haverford B
(C.Adams, B.Zirnkilton, R.Meiers, G.Adams)
07:03.01     07:03.01     00:07:03.01  
2nd 2 New Canaan B
(G.Daniel, C.Lucenti, J.Vogt, M.Kantor)
07:19.71 3.9% 00:16.70 07:19.71     00:07:03.01 00:00:16.70
3rd 5 St. Joseph HS NJ
(S.Skero, J.Torrisi, M.Rutowski, C.Castellanos)
07:28.26 6.0% 00:08.55 07:28.26     00:07:03.01 00:00:25.25
4th 6 Pine-Richland
(C.Karran, P.Notarangelo, C.Keuch, M.Miklavic)
07:36.60 7.9% 00:08.34 07:36.60     00:07:03.01 00:00:33.59
5th 4 Haddon Twp
(A.Blue, E.Duffy, E.Taylor, A.Rogers)
07:45.76 10.1% 00:09.16 07:45.76     00:07:03.01 00:00:42.75
1 Shipley
(S.Deitrich, J.Ryan, D.Kimmel, M.Schwartz)
Scratch              
Race 36b: Mens JV 4x Flight 2 @ 04:42 PM
1st 5 Haverford A
(J.McMichael, G.Hoeltzel, W.Egan, J.Kling)
06:39.29     06:39.29     00:06:39.29  
2nd 2 St. Joseph Prep
(L.Madden, A.Angelucci, D.Conroy, D.Egan)
06:58.49 4.8% 00:19.20 06:58.49     00:06:39.29 00:00:19.20
3rd 1 Sagamore
(C.Minafo, S.Korkotas, T.Masterson, N.Augustine)
07:23.22 11.0% 00:24.73 07:23.22     00:06:39.29 00:00:43.93
4th 4 New Canaan A
(N.Reynoso, Z.Koffsky, J.Vasquez, G.Marsan)
07:32.48 13.3% 00:09.26 07:32.48     00:06:39.29 00:00:53.19
5th 3 River Rowing A
(B.DiRocco, L.Cronin, J.Waffenschmidt, S.Trow)
07:46.03 16.7% 00:13.55 07:46.03     00:06:39.29 00:01:06.74
6th 6 New York RA
(W.Metzger, C.Cole, T.Begg, B.Castro)
08:27.36 27.1% 00:41.33 08:27.36     00:06:39.29 00:01:48.07
Race 1: Womens Ltwt Varsity 2x Final @ 04:48 PM
1st 3 Sagamore (A.Bielawski, M.Catalanotto) 07:47.31     07:47.31     00:07:47.31  
2nd 5 Pelham Community A (K.Costantini, M.DiBuono) 07:58.28 2.3% 00:10.97 07:58.28     00:07:47.31 00:00:10.97
3rd 1 Haddon Twp A (C.Ely, S.Rosenberg) 08:08.12 4.5% 00:09.84 08:08.12     00:07:47.31 00:00:20.81
4th 2 Pelham Community B (M.Ippolito, N.Byers) 08:17.02 6.4% 00:08.90 08:17.02     00:07:47.31 00:00:29.71
5th 6 Nereid BC (J.Dexter, T.Zaorski) 08:27.56 8.6% 00:10.54 08:27.56     00:07:47.31 00:00:40.25
6th 4 South Jersey (L.Rotkovitz, S.Haber) 08:49.36 13.3% 00:21.80 08:49.36     00:07:47.31 00:01:02.05
Race 2: Mens Ltwt Varsity 2x Final @ 04:54 PM
1st 5 Riverhead (E.Divan, D.O'Neill) 07:10.26     07:10.26     00:07:10.26  
2nd 6 Pelham Community (J.Schoenbart, I.Klein) 07:15.43 1.2% 00:05.17 07:15.43     00:07:10.26 00:00:05.17
3rd 3 Norwalk River A (A.Nicoll, J.Massari) 07:23.89 3.2% 00:08.46 07:23.89     00:07:10.26 00:00:13.63
4th 2 Haverford (C.Brown, S.Long) 07:28.46 4.2% 00:04.57 07:28.46     00:07:10.26 00:00:18.20
5th 4 Haddon Twp (R.Clark, N.Remetz) 07:33.25 5.3% 00:04.79 07:33.25     00:07:10.26 00:00:22.99
6th 1 Baltimore (T.Maher, M.Couwenhoven) 07:36.08 6.0% 00:02.83 07:36.08     00:07:10.26 00:00:25.82
Race 5: Womens Ltwt Varsity 4+ Final @ 05:00 PM
1st 6 Harriton
(S.Krause, S.Lincoln, R.Jacobs, K.O'Neill, [R.Bookman])
08:07.33     08:07.33     00:08:07.33  
2nd 3 Newport RC
(S.Sellers, J.Baumel, C.Miller, A.Kerrigan, [C.Clemens])
08:10.52 0.7% 00:03.19 08:10.52     00:08:07.33 00:00:03.19
3rd 2 Nutley
(J.Sainz, A.Collins, M.Chierico, D.Gutierrez, [A.Tran])
08:14.60 1.5% 00:04.08 08:14.60     00:08:07.33 00:00:07.27
4th 5 Baltimore
(V.Bogdan, p.cannon, C.Davison, L.Bernardo, [k.owings])
09:01.82 11.2% 00:47.22 09:01.82     00:08:07.33 00:00:54.49
5th 1 New Canaan
(M.Sheibley, G.Morgan, A.Livestay, P.Rao, [K.DeSantis])
09:44.48 19.9% 00:42.66 09:44.48     00:08:07.33 00:01:37.15
4 Sagamore
(S.Markowitz, G.Dell'Aquilo, M.Donner, E.Gugerty, [C.Viener])
Did Not Finish              
Race 6: Mens Ltwt Varsity 4+ Final @ 05:06 PM
1st 2 Norwalk River
(D.Sullivan, M.Koenigsberg, K.Mikesh, S.Petreski, [M.Stout])
06:47.88     06:47.88     00:06:47.88  
2nd 4 New Canaan
(N.Berman, S.Wiley, T.Mapley, C.West, [A.Rao])
06:50.09 0.5% 00:02.21 06:50.09     00:06:47.88 00:00:02.21
3rd 3 Newport RC
(J.Weltz, P.Beane, P.Collins, N.Malchione, [M.Simpson])
07:07.04 4.7% 00:16.95 07:07.04     00:06:47.88 00:00:19.16
4th 1 Riverfront Recapture
(L.Bergen, C.Smith, J.Holland, J.Flege, [M.Halsey])
07:08.28 5.0% 00:01.24 07:08.28     00:06:47.88 00:00:20.40
5th 5 Nutley
(F.DeBlasio, J.Caputo, C.Luongo, g.miller, [C.Brooks])
07:20.82 8.1% 00:12.54 07:20.82     00:06:47.88 00:00:32.94
6th 6 Sagamore
(A.Dunn, M.Blanz, G.Rohrberg, L.Gagliano, [A.Katusa])
07:24.01 8.9% 00:03.19 07:24.01     00:06:47.88 00:00:36.13
Race 7: Womens Varsity 1x Final @ 05:12 PM
1st 3 Sagamore (N.Vascotto) 08:31.81     08:31.81     00:08:31.81  
2nd 6 Unaffiliated (USA) (A.Simmons) 08:43.12 2.2% 00:11.31 08:43.12     00:08:31.81 00:00:11.31
3rd 4 Mother of Divine Grace (M.Hamilton) 08:46.31 2.8% 00:03.19 08:46.31     00:08:31.81 00:00:14.50
4th 5 Glen Ridge (A.Freimarck) 08:59.29 5.4% 00:12.98 08:59.29     00:08:31.81 00:00:27.48
5th 2 Pittsburgh Rowing Club (M.Treser) 09:16.36 8.7% 00:17.07 09:16.36     00:08:31.81 00:00:44.55
1 River Rowing B (E.Tenteromano) Scratch              
Race 8: Mens Varsity 1x Final @ 05:18 PM
1st 4 Navesink (C.Slater) 07:29.03     07:29.03     00:07:29.03  
2nd 2 Nereid BC (A.Criscitiello) 07:35.30 1.4% 00:06.27 07:35.30     00:07:29.03 00:00:06.27
3rd 5 Germantown Academy (E.Blood) 07:36.56 1.7% 00:01.26 07:36.56     00:07:29.03 00:00:07.53
4th 6 St. Andrew School (R.Rasmussen) 07:36.62 1.7% 00:00.06 07:36.62     00:07:29.03 00:00:07.59
5th 3 Newburgh (M.Scholl) 07:59.50 6.8% 00:22.88 07:59.50     00:07:29.03 00:00:30.47
1 New Canaan (G.Wolyner) Scratch              
Race 11: Womens Varsity 4+ Final @ 05:24 PM
1st 2 Moorestown
(C.Wixted, S.Trivinia, G.Martin, S.Wonderlin, [S.Tenenbaum])
07:48.12     07:48.12     00:07:48.12  
2nd 3 Gloucester
(E.Keane, K.Worland, G.Lauer, H.Beverage, [M.Hendrix])
07:52.69 1.0% 00:04.57 07:52.69     00:07:48.12 00:00:04.57
3rd 6 Wilmington Youth
(A.Aiello, S.Clark, D.Holland, H.Scholes, [B.Ellis])
07:58.88 2.3% 00:06.19 07:58.88     00:07:48.12 00:00:10.76
4th 4 Row New York A
(S.McCann, A.Presto, A.Bokhari, K.Nozile, [D.Matute])
08:05.64 3.7% 00:06.76 08:05.64     00:07:48.12 00:00:17.52
5th 1 Nutley
(M.Fernandez, E.Martin, T.Lupo, T.O'Mara, [M.Benitez])
08:39.15 10.9% 00:33.51 08:39.15     00:07:48.12 00:00:51.03
6th 5 Row New York B
(V.Castillo, E.Buford, A.Sainvil, J.Small, [C.Di Maio])
08:52.88 13.8% 00:13.73 08:52.88     00:07:48.12 00:01:04.76
Race 12: Mens Varsity 4+ Final @ 05:30 PM
1st 3 Haverford
(C.Meehan, P.Meehan, M.Freundlich, J.Gaskill, [A.patel])
06:56.00     06:56.00     00:06:56.00  
2nd 2 Mountain Lakes
(S.O'Dowd, J.Vyff, K.Lachman, M.Gregory, [J.Conlin])
07:00.29 1.0% 00:04.29 07:00.29     00:06:56.00 00:00:04.29
3rd 5 Philadelphia City Rowing
(U.Myers-Doyle, M.Palamountain, M.Pellegrini, M.Scott, [S.Ellis])
07:00.89 1.2% 00:00.60 07:00.89     00:06:56.00 00:00:04.89
4th 6 Harlem River Crew
(F.Quiogue, S.Mao, B.Oron, F.Morrone, [S.Zubkoff])
07:25.63 7.1% 00:24.74 07:25.63     00:06:56.00 00:00:29.63
5th 4 Riverfront Recapture
(W.Corban, C.o'Toole, J.Costello, K.McCauley, [J.Feingold])
07:26.79 7.4% 00:01.16 07:26.79     00:06:56.00 00:00:30.79
6th 1 Freedom Rowers
(Z.Halverson, B.Bethke, J.Clemmer, S.Ziegler, [J.Keefe])
07:32.84 8.9% 00:06.05 07:32.84     00:06:56.00 00:00:36.84
Race 13: Womens Varsity 2x Final @ 05:36 PM
1st 2 River Rowing (C.Mazzie, A.Gackowski) 08:16.00     08:16.00     00:08:16.00  
2nd 3 Shipley (Z.Deutsch, E.Mirkil) 08:18.35 0.5% 00:02.35 08:18.35     00:08:16.00 00:00:02.35
3rd 5 Sagamore (S.Dennington, A.Catalanotto) 08:24.93 1.8% 00:06.58 08:24.93     00:08:16.00 00:00:08.93
4th 4 Norwalk River (J.Barr, A.Jenkins) 08:24.98 1.8% 00:00.05 08:24.98     00:08:16.00 00:00:08.98
5th 6 Nereid BC (N.Touryan, M.Aase-Remedios) 08:57.58 8.4% 00:32.60 08:57.58     00:08:16.00 00:00:41.58
6th 1 Mountain Lakes (R.Gero, K.Oram) 09:09.74 10.8% 00:12.16 09:09.74     00:08:16.00 00:00:53.74
Race 14: Mens Varsity 2x Final @ 05:42 PM
1st 3 Wildcat (D.Conroy, M.Trebilcock) 07:05.33     07:05.33     00:07:05.33  
2nd 5 Shipley A (M.Molta, M.Reisser) 07:15.90 2.5% 00:10.57 07:15.90     00:07:05.33 00:00:10.57
3rd 2 Shipley B (W.Butera, D.McAvoy) 07:28.29 5.4% 00:12.39 07:28.29     00:07:05.33 00:00:22.96
4th 6 New Canaan (C.Hill, R.Burnaman) 07:37.31 7.5% 00:09.02 07:37.31     00:07:05.33 00:00:31.98
5th 4 Norwalk River A (H.Woodworth, W.Taverna) 07:42.19 8.7% 00:04.88 07:42.19     00:07:05.33 00:00:36.86
6th 1 Shipley C (W.Verdeur, H.Goodhart) 07:51.90 10.9% 00:09.71 07:51.90     00:07:05.33 00:00:46.57
Race 17: Womens Varsity 8+ Final @ 05:48 PM
1st 3 Eustace
(K.Ewell, K.Wenzke, D.Griffin, C.Alleva, K.Dove, M.McCormick, J.Hinke, P.Propp, [S.Sarubbi])
06:49.02     06:49.02     00:06:49.02  
2nd 5 St. Andrew School
(A.Porrazzo, O.Francis, K.Barolak, K.Toothman, E.Durham, C.Dalrymple, M.Wilson, E.Troisi, [E.McLean])
06:50.03 0.2% 00:01.01 06:50.03     00:06:49.02 00:00:01.01
3rd 4 Absegami
(J.Sterling, B.Warlich, B.Riccelli, C.Rennie, F.Irwin, A.Pedersen, C.Young, G.Miranda, [K.Reyes])
07:05.39 4.0% 00:15.36 07:05.39     00:06:49.02 00:00:16.37
4th 6 Annapolis Juniors
(M.Hill, H.Catherine, L.Kruse, H.Swanson, N.Tham, D.Callie, E.Williams, L.Duncan, [U.Marta])
07:11.93 5.6% 00:06.54 07:11.93     00:06:49.02 00:00:22.91
5th 1 Lower Merion
(M.McMullen, L.Rothstein, M.Forster, G.Frusone, G.McMullen, A.Mills, B.Ludwig, N.Batzer, [J.Rothman])
07:12.70 5.8% 00:00.77 07:12.70     00:06:49.02 00:00:23.68
6th 2 South Jersey
(A.Kastenberg, R.Rosenthal, J.Garruto, A.Finkenauer, N.Kastenberg, N.Kloss, M.Jarvis, D.Brooks, [A.Tsuda])
07:23.54 8.4% 00:10.84 07:23.54     00:06:49.02 00:00:34.52
Race 18: Mens Varsity 8+ Final @ 05:54 PM
1st 4 St. Andrew School
(J.Rogers, D.Ashpole, R.Moffitt, P.Burrus, E.Peghini, D.Hammond, J.Rogers, A.Hill, [K.Conaway])
06:03.84     06:03.84     00:06:03.84  
2nd 2 St. Augustine
(A.Dillon, L.Wetty, S.Dickson, D.Palombo, B.Hesser, Z.Seither, A.Watson, d.capone, [B.Barry])
06:09.63 1.6% 00:05.79 06:09.63     00:06:03.84 00:00:05.79
3rd 3 Moorestown
(A.Hendrickson, W.Roman, W.Van Fossen, J.Goldenberg, M.Cairoli, B.Regan, L.Zielinski, J.Waldin, [J.Camoratto])
06:19.64 4.3% 00:10.01 06:19.64     00:06:03.84 00:00:15.80
4th 6 Fairfield Prep
(E.Ball, J.Grosso, M.Osborne, W.Haynes, D.HAMAR, D.Boyle, N.Cirillo, N.Martucci, [J.Nealon])
06:28.60 6.8% 00:08.96 06:28.60     00:06:03.84 00:00:24.76
5th 5 Wilmington Youth/St. Marks [Composite]
(B.Bowens, K.Sullivan, P.Duchala, K.Sullivan, E.Brabson, M.Stroh, E.Conde, M.Melvin, [C.Hummel])
06:45.95 11.6% 00:17.35 06:45.95     00:06:03.84 00:00:42.11
6th 1 Pelham Community
(A.King, M.Cabarrocas, L.Cabarrocas, I.Abbott, B.Jenkins, J.Ovryn, M.Paternoster, W.de Vries, [m.hughes])
07:15.73 19.8% 00:29.78 07:15.73     00:06:03.84 00:01:11.89
Race 19: Womens Ltwt Varsity 8+ Final @ 06:00 PM
1st 1 Pelham Community
(E.Landauer, M.Ippolito, M.DiBuono, K.Costantini, P.Goodleaf, N.Byers, M.Rubbo, p.pinder, [K.Hargraves])
07:10.50     07:10.50     00:07:10.50  
2nd 4 Moorestown
(J.Camoratto, S.Brisson, j.buck, C.Powell, k.stevens, a.stevens, A.Wright, S.JARAHA, [E.Garrison])
07:17.30 1.6% 00:06.80 07:17.30     00:07:10.50 00:00:06.80
3rd 3 New Canaan
(B.Tobey, V.Hoeft, A.Kenefick, O.Bordelon, Q.Gruver, H.King, L.Bell, E.Caccam, [K.Molano])
07:38.40 6.5% 00:21.10 07:38.40     00:07:10.50 00:00:27.90
4th 2 Annapolis Juniors
(S.Irving, J.Kalkbrenner, J.Richardson, M.Fisher, A.Mandelblatt, K.McNally, S.Bell, K.Wesdyke, [G.West])
08:00.86 11.7% 00:22.46 08:00.86     00:07:10.50 00:00:50.36
Race 20: Mens Ltwt Varsity 8+ Final @ 06:06 PM
1st 3 New Canaan A
(A.Richmond, J.Winslow, A.Vernon, E.Turiano, L.Thompson, B.Curly, E.Nilan, M.Cullman, [F.Hogan])
06:17.05     06:17.05     00:06:17.05  
2nd 1 South Jersey
(J.Laberee, s.hammond, B.Crouch, C.Yang, G.Waxman, r.moak, C.Bonner, N.Lario, [J.Calzonetti])
06:21.27 1.1% 00:04.22 06:21.27     00:06:17.05 00:00:04.22
3rd 6 St. Augustine
(V.DiPentino, K.Hughes, A.Skalitzky, C.Burbridge, J.Sinclair, C.Murphy, S.Pennington, J.McGinnis, [J.Snyder])
06:25.03 2.1% 00:03.76 06:25.03     00:06:17.05 00:00:07.98
4th 4 Suffern
(A.Jason, E.Kerner, S.Biondi, A.simon, K.Araujo, S.DeBoer, D.Khieninson, K.Shipley, [S.Price])
07:09.47 13.9% 00:44.44 07:09.47     00:06:17.05 00:00:52.42
5th 2 St. Peters Prep
(C.Gelson, J.Schiavo, J.Reynolds, G.Bove, D.Berutti, A.Giraldo, O.Lynskey, B.Lyons, [D.Aloia])
07:11.34 14.4% 00:01.87 07:11.34     00:06:17.05 00:00:54.29
6th 5 New Canaan B
(E.Cottington, G.Grand, T.Lee, J.Hough, J.Hall-Tipping, J.Rivera, T.Steckler, R.Tucker, [S.Akole])
07:13.59 15.0% 00:02.25 07:13.59     00:06:17.05 00:00:56.54
Race 21: Womens Varsity 4x Final @ 06:12 PM
1st 4 Pelham Community
(Y.Hemida, L.Lindsay, C.Jensen, T.Dikkers)
07:03.93     07:03.93     00:07:03.93  
2nd 5 New Canaan
(C.Hoelzl, E.Biddle, M.Campbell, A.Persico)
07:28.64 5.8% 00:24.71 07:28.64     00:07:03.93 00:00:24.71
3rd 1 River Rowing
(E.Tenteromano, K.LaBosco, E.Quaglia, A.Connell)
07:53.98 11.8% 00:25.34 07:53.98     00:07:03.93 00:00:50.05
4th 2 Navesink
(K.Malone, E.Unsinn, J.Gregg, J.Veress)
08:24.66 19.0% 00:30.68 08:24.66     00:07:03.93 00:01:20.73
5th 3 New York RA
(M.McKee, L.Kloak, P.Vignone, C.Hynes)
08:53.61 25.9% 00:28.95 08:53.61     00:07:03.93 00:01:49.68
Race 22: Mens Varsity 4x Final @ 06:18 PM
1st 3 New Canaan A
(P.Tortora, G.Mink, A.Buck, J.Rosow)
06:17.61     06:17.61     00:06:17.61  
2nd 5 St. Joseph Prep A
(B.Hecht, A.La Bruno, S.McBride, M.LaViscount)
06:35.59 4.8% 00:17.98 06:35.59     00:06:17.61 00:00:17.98
3rd 4 New Canaan B
(T.Klutey, A.Mauboussin, S.Gerasimoff, G.Cloud)
06:36.46 5.0% 00:00.87 06:36.46     00:06:17.61 00:00:18.85
4th 1 Pelham Community
(J.Marshall, M.Palmer, C.Daley, C.Selvaggio)
06:40.32 6.0% 00:03.86 06:40.32     00:06:17.61 00:00:22.71
5th 2 St. Joseph Prep B
(J.Leonard, C.Busch, T.Roberts, T.Kueny)
06:48.46 8.2% 00:08.14 06:48.46     00:06:17.61 00:00:30.85
6th 6 Navesink A
(B.Sullivan, T.Gaffey, M.Baumer, D.Ahimovic)
07:22.14 17.1% 00:33.68 07:22.14     00:06:17.61 00:01:04.53
Page 1 of   1 Printed: 2012-Apr-30 05:40 AM