2012 Garden State Scholastic
Official Results
Place Lane Organization Net Time % Delta Raw Handicap Penalty Winning Split
Race 8a: Mens Ltwt 2x Heat 1 @ 09:00 AM
1st 3 Christian Brothers (M.Guadagno, M.Dixon) 05:40.20     05:40.20     00:05:40.20  
2nd 4 St. Joseph HS NJ (D.Gallagher, P.Wagner) 05:43.96 1.1% 00:03.76 05:43.96     00:05:40.20 00:00:03.76
3rd 2 St. Peters Prep (C.Carpenter, K.Aloia) 06:27.11 13.8% 00:43.15 06:27.11     00:05:40.20 00:00:46.91
4th 5 Leonia Crew (S.Riordan, P.Gonzalez) 06:42.04 18.2% 00:14.93 06:42.04     00:05:40.20 00:01:01.84
Race 8b: Mens Ltwt 2x Heat 2 @ 09:06 AM
1st 3 Montclair (A.Katzmann, J.Albanese) 05:35.86     05:35.86     00:05:35.86  
2nd 4 Haddon Twp (R.Clark, N.Remetz) 05:44.45 2.6% 00:08.59 05:44.45     00:05:35.86 00:00:08.59
3rd 2 Westfield HS - NJ (M.Huff, L.Keating) 06:07.33 9.4% 00:22.88 06:07.33     00:05:35.86 00:00:31.47
4th 5 Teaneck (O.Manahan, N.Waldman) 06:21.43 13.6% 00:14.10 06:21.43     00:05:35.86 00:00:45.57
Race 11a: Womens Fr 8+ Heat 1 @ 09:12 AM
1st 3 Atlantic City
(P.Siganos, L.Stinson, M.Gragg, K.Blanchard, H.Huff, A.Pierson, J.Craig, A.Gragg, [L.Storr])
05:44.38     05:44.38     00:05:44.38  
2nd 4 Absegami
(L.Drozd, B.Aponte, A.Lopez, J.Spina, K.Bakley, E.McGowan, R.Polisano, G.DiGirolamo, [T.Hensley])
05:50.62 1.8% 00:06.24 05:50.62     00:05:44.38 00:00:06.24
3rd 2 Eustace
(G.Bianchi, N.Alleva, C.Biernacki, K.Dressel, C.DePiano-Maryak, K.Avellino, T.Trumbetti, G.Ricchezza, [E.McCaughey])
05:51.00 1.9% 00:00.38 05:51.00     00:05:44.38 00:00:06.62
4th 5 Egg Harbor
(N.DiPietro, R.Suthard, E.Griffith, K.Dickerson, M.Barbieri, A.Bossi, N.Baliszewski, s.auble, [E.D'Angelo])
05:53.17 2.6% 00:02.17 05:53.17     00:05:44.38 00:00:08.79
5th 1 Kearny
(S.Magee, J.Ruiz, C.Luz, G.Baptista, J.De La Cruz, A.Pandini, C.Cruz-Ayala, A.Gabriel, [C.Dantas])
05:55.16 3.1% 00:01.99 05:55.16     00:05:44.38 00:00:10.78
Race 11b: Womens Fr 8+ Heat 2 @ 09:18 AM
1st 4 Holy Spirit
(E.kane, A.Reale, D.Larotonda, S.Stoll, M.Given, B.Stone, O.Valiante, K.McDevitt, [O.Labrum])
05:42.14     05:42.14     00:05:42.14  
2nd 3 Mainland
(K.Mullin, L.Haney, S.Petrova, J.Thompson, C.Riedel, J.Rosado, P.Bacharach, M.Montilla, [R.Kelley])
05:47.10 1.4% 00:04.96 05:47.10     00:05:42.14 00:00:04.96
3rd 5 Montclair
(D.van Winden, M.Farber, Z.Foglizzo, K.Dlugos, T.Mattox, J.Walpole, N.Alvarado-Silverman, j.burstein, [L.Templeton])
05:49.37 2.1% 00:02.27 05:49.37     00:05:42.14 00:00:07.23
4th 2 Oakcrest
(S.Woltmann, a.londono, S.Masker, M.Curry, J.Lindsay, M.Guerrieri, C.Dibruno, D.LaPergola, [m.cruz])
06:07.16 7.3% 00:17.79 06:07.16     00:05:42.14 00:00:25.02
5th 1 Rumson-Fair Haven
(L.Mueller, E.Miller, G.Wardell, K.Eskwitt, S.Valverde, L.Mueller, J.Rigby, K.Gagliano, [S.Daddono])
06:45.05 18.4% 00:37.89 06:45.05     00:05:42.14 00:01:02.91
Race 12a: Mens Fr 8+ Heat 1 @ 09:24 AM
1st 5 Eustace
(C.Bechtel, A.zimmermann, S.Zimmermann, a.marchionne, M.Barry, N.LoBosco, I.Wentz, c.ober, [M.Matusky])
05:05.45     05:05.45     00:05:05.45  
2nd 3 Holy Spirit
(E.Sandt, P.Shober, B.Hanson, J.Marczyk, M.Herron, A.Light, J.Koch, D.Tuohy, [E.Cwiklinski])
05:06.15 0.2% 00:00.70 05:06.15     00:05:05.45 00:00:00.70
3rd 4 Haddonfield
(P.Hurd, P.Gilmartin, L.Epstein, L.Rochford, J.Dye, A.Graves, A.Walters, A.DELUCA, [K.Montegna])
05:11.41 2.0% 00:05.26 05:11.41     00:05:05.45 00:00:05.96
4th 1 Christian Brothers
(K.Kaskiw, S.Richardson, E.Bovino, C.DeSellems, R.Conery, K.Kollman, M.fMartin, N.MARRONE, [N.Cummings])
05:14.41 2.9% 00:03.00 05:14.41     00:05:05.45 00:00:08.96
5th 2 Mainland
(S.Bacharach, D.Davis, E.Kirk, S.Reyes, R.Decker, J.Okoorian, V.Lombardo, M.Dods, [N.Wahgh])
05:18.44 4.3% 00:04.03 05:18.44     00:05:05.45 00:00:12.99
Race 12b: Mens Fr 8+ Heat 2 @ 09:30 AM
1st 3 St. Augustine
(J.Power, J.Hammerstedt, M.Oakley, D.Levari, M.Lamcken, A.Bloh, S.Champoux, R.D'Amico, [M.Carey])
05:06.80     05:06.80     00:05:06.80  
2nd 4 Egg Harbor
(G.Diggins, A.Reed, A.Hassan, E.Battisti, J.Barnes, C.Boyle, T.Putney, N.Columbini, [E.Alllis])
05:11.04 1.4% 00:04.24 05:11.04     00:05:06.80 00:00:04.24
3rd 5 Kearny
(L.Horvaht, B.Carbajal, B.Dorjo, B.Rodrigues, A.Milhomens, J.Sibrel, k.perez, d.villalta, [B.Veloso])
05:15.28 2.8% 00:04.24 05:15.28     00:05:06.80 00:00:08.48
4th 1 Absegami
(D.Pollock, E.D'Ambrosio, R.Awad, C.Piettro, D.MARSHALL, J.Wagner, T.Butts, D.Delgado, [R.Kershenblatt])
05:20.47 4.5% 00:05.19 05:20.47     00:05:06.80 00:00:13.67
5th 2 Moorestown
(A.McGrath, R.Haydinger, A.MCGINLEY, K.zimmer, D.Runfola, E.Williams, w.bobadilla, B.Trainer, [C.Groody])
05:46.32 12.9% 00:25.85 05:46.32     00:05:06.80 00:00:39.52
Race 13a: Womens Jr 4+ Heat 1 @ 09:36 AM
1st 4 Absegami
(M.Razukas, S.Norton, M.McColgan, C.Cohen, [A.Rice])
06:10.45     06:10.45     00:06:10.45  
2nd 5 Kearny
(D.Almeida, D.Waters, K.Truskolawski, R.Goncalves, [A.Ventoso])
06:14.89 1.2% 00:04.44 06:14.89     00:06:10.45 00:00:04.44
3rd 2 Mainland
(P.Garrett, K.Kreisman, M.Gambino, D.Deveney, [S.Carfagno])
06:18.34 2.1% 00:03.45 06:18.34     00:06:10.45 00:00:07.89
4th 3 Montclair
(C.Rose, R.Dowd, J.Silver, J.Sabourin, [J.Knoth])
06:20.24 2.6% 00:01.90 06:20.24     00:06:10.45 00:00:09.79
5th 1 Vineland
(R.Guinan, S.Sanchez, B.Mercado, G.Salvaryn, [H.Unchis])
07:16.80 17.9% 00:56.56 07:16.80     00:06:10.45 00:01:06.35
6th 6 Our Lady of Mercy
(A.O'brikis, r.hesser, G.Campo, A.Abbot, [N.labelle])
07:45.06 25.5% 00:28.26 07:45.06     00:06:10.45 00:01:34.61
Race 13b: Womens Jr 4+ Heat 2 @ 09:42 AM
1st 4 Egg Harbor
(K.Auble, R.Reinhard, E.Woods, B.Eribal, [V.Torres])
06:03.89     06:03.89     00:06:03.89  
2nd 3 Belleville
(R.McNulty, R.DeFrance, K.Luna, A.Wohltman, [A.Reyes])
06:13.29 2.6% 00:09.40 06:13.29     00:06:03.89 00:00:09.40
3rd 2 Moorestown
(K.Boyle, O.Perham, R.Maher, Z.Mama, [M.Sawin])
06:18.23 3.9% 00:04.94 06:18.23     00:06:03.89 00:00:14.34
4th 5 Nutley
(S.Montes, L.Carlucci, C.O'Mara, J.Ozyjowski, [B.Baia])
06:19.39 4.3% 00:01.16 06:19.39     00:06:03.89 00:00:15.50
5th 6 RFH Rowing
(K.Edwards, L.Tapke, A.Raywood, K.Hill, [S.Kuciej])
06:34.63 8.4% 00:15.24 06:34.63     00:06:03.89 00:00:30.74
6th 1 Rumson-Fair Haven
(G.Minassian, B.Schutsky, b.fitzsimmons, j.roberts, [J.Lenskold])
07:04.61 16.7% 00:29.98 07:04.61     00:06:03.89 00:01:00.72
Race 14a: Mens Jr 4+ Heat 1 @ 09:48 AM
1st 3 Montclair
(J.Murphy, N.Goodman, J.Stepansky, H.Kline, [A.Dunnell])
05:26.37     05:26.37     00:05:26.37  
2nd 5 Ridgewood
(E.Prettyman, D.Koski, K.Spreitzer, C.Branton, [o.rapaport])
05:38.57 3.7% 00:12.20 05:38.57     00:05:26.37 00:00:12.20
3rd 1 Nutley
(M.Apito, A.Miskovich, J.Maslag, J.Nichirco, [C.Greulich])
05:39.55 4.0% 00:00.98 05:39.55     00:05:26.37 00:00:13.18
4th 2 Oakcrest
(M.Murphy, J.Walton, J.Paredes, A.Laynes, [J.Abbott])
05:42.51 4.9% 00:02.96 05:42.51     00:05:26.37 00:00:16.14
5th 4 Kearny
(A.Matusiefsky, M.Matos, D.Paszkiewicz, M.Chavez, [J.Ayala])
05:51.57 7.7% 00:09.06 05:51.57     00:05:26.37 00:00:25.20
Race 14b: Mens Jr 4+ Heat 2 @ 09:54 AM
1st 3 Moorestown
(K.Shaloo, M.ODonnell, C.Acker, C.Mattox, [E.Miller])
05:18.84     05:18.84     00:05:18.84  
2nd 4 Belleville
(A.Nazario, X.Cuenca, J.Huaylla, J.Padilla, [C.Fernandes])
05:23.51 1.5% 00:04.67 05:23.51     00:05:18.84 00:00:04.67
3rd 2 Collingswood
(H.Wilson, s.paul, M.Kistner, S.Maher, [N.Wilson])
05:56.86 11.9% 00:33.35 05:56.86     00:05:18.84 00:00:38.02
4th 5 St. Augustine
(R.Carlin, D.Jarman, M.Sammartino, J.Briglia, [E.Worton])
06:03.83 14.1% 00:06.97 06:03.83     00:05:18.84 00:00:44.99
5th 1 Rumson-Fair Haven
(M.Valko, T.Spencer, B.Lenahan, C.Hake, [A.Ehrlich])
06:20.97 19.5% 00:17.14 06:20.97     00:05:18.84 00:01:02.13
Race 14c: Mens Jr 4+ Heat 3 @ 10:00 AM
1st 3 Eustace
(P.Kramarski, A.Papadourakis, S.Robbins, L.Dignam, [L.Biernacki])
05:19.58     05:19.58     00:05:19.58  
2nd 4 St. Peters Prep
(J.Glatman, I.Flannery, C.Blauch, K.Lupo, [R.Lillis])
05:36.05 5.2% 00:16.47 05:36.05     00:05:19.58 00:00:16.47
3rd 2 Ocean City
(N.Bromhead, D.Neville, T.Carroll, P.Carr, [C.Braham])
05:49.61 9.4% 00:13.56 05:49.61     00:05:19.58 00:00:30.03
4th 5 Atlantic City
(D.Nam, J.Forero, K.Ruiz-Galindo, V.Salerno, [M.Chowdhury])
06:28.57 21.6% 00:38.96 06:28.57     00:05:19.58 00:01:08.99
5th 1 RFH Rowing
(F.Orejarena, R.Heard, C.Bullivant, M.Bloom, [K.Rigby])
06:56.80 30.4% 00:28.23 06:56.80     00:05:19.58 00:01:37.22
Race 14d: Mens Jr 4+ Heat 4 @ 10:06 AM
1st 3 Christian Brothers
(S.Londregan, N.Hughes, J.Terek, J.Santos, [P.DeFelice])
05:27.19     05:27.19     00:05:27.19  
2nd 2 Haddonfield
(N.Ruggiero, T.Kelley, N.Gangemi, C.Dobush, [C.Dews])
05:38.31 3.4% 00:11.12 05:38.31     00:05:27.19 00:00:11.12
3rd 4 Don Bosco
(J.Mosca, J.Ebert, C.Miles, G.Beers-Porzio, [A.Galimi])
05:48.69 6.6% 00:10.38 05:48.69     00:05:27.19 00:00:21.50
4th 5 Vineland
(M.Novatorskiy, F.Afanador, M.Rankin, J.Witaker, [N.Patel])
06:03.19 11.0% 00:14.50 06:03.19     00:05:27.19 00:00:36.00
Race 15a: Womens Jr 8+ Heat 1 @ 10:12 AM
1st 3 Montclair
(A.Schneider, C.Naegeli, S.Loos, C.Stith, H.Steffe, M.Ayala, A.van Inwegen, E.Schnittman, [S.Dolce-bengtsson])
05:29.60     05:29.60     00:05:29.60  
2nd 4 Vineland
(E.Harrold, A.Gousseva, A.Lincks, A.Asselta, C.Cohen, M.Fisher, M.Zerra, S.Ostapenko, [A.Mejia])
05:46.55 5.1% 00:16.95 05:46.55     00:05:29.60 00:00:16.95
3rd 1 Ridgewood
(A.Reilly, K.Francis, l.grilli, B.ORourke, E.La Chapelle, A.Feinberg, B.Sisco, C.Tedeschi, [C.Gonzalez])
05:49.32 6.0% 00:02.77 05:49.32     00:05:29.60 00:00:19.72
4th 2 Ocean City
(a.roze, H.Williams, K.Delgrande, J.Campbell, M.Szabo, S.Baumgardner, M.Caroccio, s.dallett, [r.matousch])
05:54.92 7.7% 00:05.60 05:54.92     00:05:29.60 00:00:25.32
5th 5 Haddonfield
(R.Berkowitz, J.Blau, C.Wilson, L.Ragone, A.Lincoln, M.Kane, E.Stasi, A.Sparrow, [L.Kommedal])
06:05.40 10.9% 00:10.48 06:05.40     00:05:29.60 00:00:35.80
6th 6 Belleville
(J.Clark, A.Perez, m.taco, J.Diazgranados, R.Moreira, E.Atariguana, K.Lau, D.Campos, [S.Juarez])
06:23.45 16.3% 00:18.05 06:23.45     00:05:29.60 00:00:53.85
Race 15b: Womens Jr 8+ Heat 2 @ 10:18 AM
1st 3 Holy Spirit
(M.Clark, C.Wojciechowicz, N.Vizthum, M.Gleason, E.Coffman, C.Vesper, L.Slattery, K.Spicer, [C.McLenna])
05:24.62     05:24.62     00:05:24.62  
2nd 4 Absegami
(S.Irvin, T.Parker, A.Mullins, S.Allen, S.Greenwood, C.Goodwin, K.Roman, S.Rubillo, [T.Murphy])
05:35.09 3.2% 00:10.47 05:35.09     00:05:24.62 00:00:10.47
3rd 2 Atlantic City
(S.Mogano, M.Bassford, T.Vanderburg, A.Gomez, J.Nolan, B.Rosenberger, E.Alvarez, T.Hendri, [A.Storr])
05:49.89 7.8% 00:14.80 05:49.89     00:05:24.62 00:00:25.27
4th 5 Egg Harbor
(B.Gaskill, S.Brost, K.Lawn, A.Gbidi, A.Cronin, C.Filauro, G.PUERTO, S.Hageman, [A.Cannone])
06:00.91 11.2% 00:11.02 06:00.91     00:05:24.62 00:00:36.29
5th 1 Nutley
(S.Pannella, J.Filippi, L.Mason, V.Botti, M.Grandinetti, M.Rodriguez, M.Torsiello, J.Ly, [L.Sciscione])
06:04.13 12.2% 00:03.22 06:04.13     00:05:24.62 00:00:39.51
Race 16a: Mens Jr 8+ Heat 1 @ 10:24 AM
1st 3 St. Augustine
(M.Mohnack, D.Stinson, R.Gerace, J.Livingstone, J.Ruskey, B.Tindall, Z.LaBarth, J.Boney, [B.Reeves])
04:51.90     04:51.90     00:04:51.90  
2nd 4 Kearny
(N.Mendez, J.Grimm, J.Rodriguez, K.Zajac, M.Clarity, h.muwakkil, D.Pereira, d.villafuerte, [P.McClelland])
04:56.59 1.6% 00:04.69 04:56.59     00:04:51.90 00:00:04.69
3rd 2 Christian Brothers
(J.Smallwood, T.Fortier, D.Weihs, S.Henning, L.Fabian, J.Wood, Z.Maguire, B.Walsh, [B.White])
05:06.09 4.9% 00:09.50 05:06.09     00:04:51.90 00:00:14.19
4th 1 Cedar Creek
(A.Librizzi, N.Erlandson, C.Manson, A.Santana, A.Bronsky, K.Laster, P.Lowe, G.Lawrence, [J.Frankel])
05:56.83 22.2% 00:50.74 05:56.83     00:04:51.90 00:01:04.93
5 St. Peters Prep
(C.Gelson, B.Lyons, D.Berutti, J.Reynolds, G.Bove, M.Giardiello, B.Tuhy, M.Aiello, [J.Bannon])
Excluded              
Race 16b: Mens Jr 8+ Heat 2 @ 10:30 AM
1st 3 Mainland
(V.Carraccio, Z.Dothe, P.Green, M.Hewitt, J.Troiano, C.Castellano, M.McDevitt, M.Brenner, [J.Ellerman])
04:54.11     04:54.11     00:04:54.11  
2nd 4 Vineland
(K.Hubble, M.Bowen, J.Marcacci, R.Munoz, S.Gomez, A.Rullan, Z.Berthel, K.Cruzado, [J.Rodriguez])
05:02.65 2.9% 00:08.54 05:02.65     00:04:54.11 00:00:08.54
3rd 2 Holy Spirit
(J.Fabel, A.Theuret, R.Dutch, M.Bengis, J.Lynch, C.King, J.McDevitt, J.King, [G.Magro])
05:12.60 6.3% 00:09.95 05:12.60     00:04:54.11 00:00:18.49
4th 5 Absegami
(S.chorpenning, H.Patel, S.Ali, J.Eberhart, S.Ali, B.Castillo, M.Graham, R.Carlson, [J.Weinert])
05:34.51 13.7% 00:21.91 05:34.51     00:04:54.11 00:00:40.40
Race 16c: Mens Jr 8+ Heat 3 @ 10:36 AM
1st 3 Egg Harbor
(R.Rimmele, B.Burkett, S.Ratte, B.Caputo, B.Scheeler, M.Ratte, C.Vartanian, T.Tuthill, [C.Ebert])
04:50.77     04:50.77     00:04:50.77  
2nd 4 Montclair
(M.Hahn, N.Pollack, J.Michalitsianos, T.Masri, E.Pimpao, J.Silverman, A.Park, M.Kim, [N.Schifrin])
04:55.99 1.8% 00:05.22 04:55.99     00:04:50.77 00:00:05.22
3rd 2 Atlantic City
(J.Owen, D.Williams, W.Omar, G.Stecher, D.Duffin, J.Zubair, T.Patterson-Whitehead, J.Zhang, [M.McCourt])
05:16.59 8.9% 00:20.60 05:16.59     00:04:50.77 00:00:25.82
4th 5 Belleville
(V.Lamparello, S.Andrade, D.Rodriguez, J.Silva, J.Marte, S.Camacho, T.Lacunza, A.Federico, [J.Soto])
05:29.05 13.2% 00:12.46 05:29.05     00:04:50.77 00:00:38.28
Race 17a: Womens Sr 4+ Heat 1 @ 10:42 AM
1st 3 Mainland
(K.Stafford, M.Rann, A.Ryan, S.Price, [K.Franks])
05:51.25     05:51.25     00:05:51.25  
2nd 4 Ocean City
(A.Nardiello, k.kershbaumer, e.davis, A.Carpenter, [M.Salkeld])
06:08.72 5.0% 00:17.47 06:08.72     00:05:51.25 00:00:17.47
3rd 5 Haddonfield
(A.Sparrow, P.Dodgson, m.knecht, L.Ragone, [J.Gallwitz])
06:14.06 6.5% 00:05.34 06:14.06     00:05:51.25 00:00:22.81
4th 1 Nutley
(M.Fernandez, E.Martin, T.Lupo, T.O'Mara, [M.Benitez])
06:18.35 7.7% 00:04.29 06:18.35     00:05:51.25 00:00:27.10
5th 2 Kearny
(C.Castelluber, S.Kolodziej, A.Grzegorczyk, T.Gonzalez, [L.Salazar])
06:22.69 9.0% 00:04.34 06:22.69     00:05:51.25 00:00:31.44
Race 17b: Womens Sr 4+ Heat 2 @ 10:48 AM
1st 3 Egg Harbor
(T.McHugh, M.Logue, H.Irvin, C.Casto, [M.Miller])
05:54.24     05:54.24     00:05:54.24  
2nd 4 Montclair
(S.Skutch, A.Jordan, b.treen, D.Thames, [C.Newman])
05:58.87 1.3% 00:04.63 05:58.87     00:05:54.24 00:00:04.63
3rd 2 Ridgewood
(L.Tedeschi, C.Guerriero, M.Lothian, E.Dever, [o.paradis])
06:23.64 8.3% 00:24.77 06:23.64     00:05:54.24 00:00:29.40
4th 5 Belleville
(F.Rodriguez, F.Pulgar, R.Estrada, A.Badillo, [D.Vargas])
07:02.76 19.3% 00:39.12 07:02.76     00:05:54.24 00:01:08.52
Race 17c: Womens Sr 4+ Heat 3 @ 10:54 AM
1st 3 Moorestown
(C.Wixted, S.Trivinia, G.Martin, S.Wonderlin, [S.Tenenbaum])
06:06.98     06:06.98     00:06:06.98  
2nd 2 Rumson-Fair Haven
(T.Liberi, S.McHeffey, H.Knochenhauer+, J.Moser, [S.Swikart])
06:22.28 4.2% 00:15.30 06:22.28     00:06:06.98 00:00:15.30
3rd 5 Collingswood
(H.Amet, T.Casalnova, H.Pope, K.Stoops, [A.Gonzales])
06:53.07 12.6% 00:30.79 06:53.07     00:06:06.98 00:00:46.09
4th 4 Atlantic City
(A.McCabe, E.Siganos, K.Fisher, S.McCarron, [C.Chipkin])
06:53.98 12.8% 00:00.91 06:53.98     00:06:06.98 00:00:47.00
Race 18a: Mens Sr 4+ Heat 1 @ 11:00 AM
1st 3 Mainland
(H.Devine, r.Dagostino, E.Fournier, N.Price, [A.Park])
05:24.27     05:24.27     00:05:24.27  
2nd 5 Rumson-Fair Haven
(D.Ahimovic, M.Baumer, C.Cerruti, J.Decelle, [J.Post])
05:25.04 0.2% 00:00.77 05:25.04     00:05:24.27 00:00:00.77
3rd 2 Moorestown
(j.henry, C.Tweardy, W.Gross, W.Bickmore, [C.Connors])
05:43.62 6.0% 00:18.58 05:43.62     00:05:24.27 00:00:19.35
4th 4 Ocean City
(P.Grana, J.Doerr, A.Webber, J.DiMarco, [N.Redmond])
05:51.61 8.4% 00:07.99 05:51.61     00:05:24.27 00:00:27.34
5th 1 Belleville
(K.Razo, S.Suchdolski, H.Legaspi, M.Quezada, [W.Soto])
06:07.47 13.3% 00:15.86 06:07.47     00:05:24.27 00:00:43.20
Race 18b: Mens Sr 4+ Heat 2 @ 11:06 AM
1st 4 Collingswood
(C.Ryan, N.Maher, W.Pope, A.Herzog, [C.Maylath])
05:21.47     05:21.47     00:05:21.47  
2nd 3 Eustace
(I.Flinn, D.DePaul, C.Hartford, J.Maroccia, [M.Capella])
05:32.61 3.5% 00:11.14 05:32.61     00:05:21.47 00:00:11.14
3rd 5 Vineland
(J.Monier, J.Harris, M.Herrera, S.Slusarczyk, [J.Walder])
05:41.02 6.1% 00:08.41 05:41.02     00:05:21.47 00:00:19.55
4th 2 Nutley
(M.O'Keefe, R.Gallagher, N.Briganti, D.DePersio, [K.Cole])
05:41.49 6.2% 00:00.47 05:41.49     00:05:21.47 00:00:20.02
5th 1 St. Peters Prep
(P.Grosso, G.Kearney, N.Corrado, P.Furmanek, [D.Aloia])
05:49.44 8.7% 00:07.95 05:49.44     00:05:21.47 00:00:27.97
Race 23a: Womens Ltwt 4+ Heat 1 @ 11:12 AM
1st 3 Egg Harbor
(C.Wilhelm, K.Transue, B.Winkler, L.Baruffi, [N.DAllesandro])
06:06.82     06:06.82     00:06:06.82  
2nd 5 Kearny
(E.Magee, G.Carrillo, K.Lockard, S.Pires, [C.Amaral])
06:12.74 1.6% 00:05.92 06:12.74     00:06:06.82 00:00:05.92
3rd 4 Moorestown
(A.Slominski, A.Tsao, K.MUNOZ, S.Farrell, [M.Duke])
06:21.06 3.9% 00:08.32 06:21.06     00:06:06.82 00:00:14.24
4th 2 Montclair
(A.Handelman, J.Farber, R.Cucci, T.Meyer, [K.Calabrese])
06:23.75 4.6% 00:02.69 06:23.75     00:06:06.82 00:00:16.93
Race 23b: Womens Ltwt 4+ Heat 2 @ 11:18 AM
1st 4 Mainland
(L.O'Sullivan, M.Dorner, Y.Olson, D.Kiejdan, [M.Gerety])
06:01.84     06:01.84     00:06:01.84  
2nd 5 Nutley
(J.Sainz, A.Collins, M.Chierico, D.Gutierrez, [A.Tran])
06:03.46 0.4% 00:01.62 06:03.46     00:06:01.84 00:00:01.62
3rd 3 Belleville
(A.Cabezas, M.Castro, T.Gomez, M.Barrionuevo, [K.Reyes])
06:14.51 3.5% 00:11.05 06:14.51     00:06:01.84 00:00:12.67
Race 24a: Mens Ltwt 4+ Heat 1 @ 11:24 AM
1st 3 Christian Brothers
(P.Clauss, M.Steinbrick, D.Large, K.Vostal, [M.Kellermueller])
05:14.72     05:14.72     00:05:14.72  
2nd 5 Nutley
(F.DeBlasio, J.Caputo, C.Luongo, g.miller, [C.Brooks])
05:27.38 4.0% 00:12.66 05:27.38     00:05:14.72 00:00:12.66
3rd 4 Kearny
(J.Stahl, W.Rivera, P.Carbajal, J.Misdea, [j.paszkiewicz])
05:28.33 4.3% 00:00.95 05:28.33     00:05:14.72 00:00:13.61
4th 2 Belleville
(G.Singh, E.Rodriguez, G.Ojeda, L.Angamarca, [P.Torrizo])
05:43.97 9.3% 00:15.64 05:43.97     00:05:14.72 00:00:29.25
Race 24b: Mens Ltwt 4+ Heat 2 @ 11:30 AM
1st 3 Egg Harbor
(J.Chong, R.Valenzuela, A.Montesinos, E.Warrell, [M.Erlandson])
05:30.01     05:30.01     00:05:30.01  
2nd 4 Moorestown
(E.LaLumia, S.Ramasamy, P.Entwistle, K.Harris, [E.Mullin])
05:35.46 1.7% 00:05.45 05:35.46     00:05:30.01 00:00:05.45
3rd 5 Don Bosco
(T.Biby, P.Getsos, M.Pepe, s.elkeshk, [D.Galimi])
05:40.96 3.3% 00:05.50 05:40.96     00:05:30.01 00:00:10.95
Race 26a: Mens Ltwt 8+ Heat 1 @ 11:36 AM
1st 5 Don Bosco
(S.Menken, D.Pallotta, C.Malley, C.Russo, C.Neville, B.Mistretta, D.Cleary, M.Sadowski, [M.Cleary])
04:42.78     04:42.78     00:04:42.78  
2nd 4 Oakcrest
(M.Dragotto, B.Dragotto, M.Bova, M.Nanfara, C.Wilsbach, K.Wilsbach, A.Bates, K.Roller, [S.Damiano])
04:49.18 2.3% 00:06.40 04:49.18     00:04:42.78 00:00:06.40
3rd 3 Moorestown
(A.Hendrickson, W.Roman, W.Van Fossen, J.Goldenberg, M.Cairoli, B.Regan, L.Zielinski, J.Waldin, [J.Sencindiver])
04:59.04 5.8% 00:09.86 04:59.04     00:04:42.78 00:00:16.26
4th 2 Egg Harbor
(B.McHugh, T.Kim, T.Salazar, D.Hoang, M.Sunga, M.Chen, D.Warrell, A.Conover, [F.Sutton])
05:27.09 15.7% 00:28.05 05:27.09     00:04:42.78 00:00:44.31
Race 26b: Mens Ltwt 8+ Heat 2 @ 11:42 AM
1st 4 Ocean City
(C.Brady, J.Graham, N.Matousch, T.Klevinsky, C.Raab, J.Baker, W.Graham, J.Newsome, [J.Goucher])
04:44.42     04:44.42     00:04:44.42  
2nd 3 Holy Spirit
(J.Schall, R.McFadden, F.Bishop, S.McGettigan, C.Malia, D.Miller, P.McFadden, K.Walls, [E.Giegerich])
04:46.13 0.6% 00:01.71 04:46.13     00:04:44.42 00:00:01.71
3rd 5 St. Augustine
(V.DiPentino, K.Hughes, J.Sinclair, C.Burbridge, A.Skalitzky, C.Murphy, S.Pennington, J.McGinnis, [J.Snyder])
04:55.64 3.9% 00:09.51 04:55.64     00:04:44.42 00:00:11.22
4th 2 Mainland
(M.Bradley, A.Clark, K.Lawlor, S.Frawley, M.Desrosiers, J.Nazha, G.Pullan, A.Amato, [J.Salerno])
06:09.89 30.1% 01:14.25 06:09.89     00:04:44.42 00:01:25.47
Race 32a: Mens Jr 4x Heat 1 @ 11:48 AM
1st 3 Montclair
(G.Rosenthal, T.Cahill, S.Baker, E.Ottens)
05:27.70     05:27.70     00:05:27.70  
2nd 4 Westfield HS - NJ
(M.Lazzarotti, D.Adsit, B.Howell, D.Mellusi)
05:42.99 4.7% 00:15.29 05:42.99     00:05:27.70 00:00:15.29
3rd 2 St. Joseph HS NJ
(D.Gallagher, M.Rutowski, A.Knowlson, C.Castellanos)
05:53.14 7.8% 00:10.15 05:53.14     00:05:27.70 00:00:25.44
4th 5 Leonia Crew
(M.Ismail, E.Johnson, D.D'Angelo, M.D'Angelo)
05:56.60 8.8% 00:03.46 05:56.60     00:05:27.70 00:00:28.90
Race 32b: Mens Jr 4x Heat 2 @ 11:54 AM
1st 3 Haddon Twp
(A.Blue, E.Duffy, E.Taylor, A.Rogers)
05:26.95     05:26.95     00:05:26.95  
2nd 4 Ridgewood
(B.Flood, C.Autera, R.Lay, M.Orlando)
05:40.24 4.1% 00:13.29 05:40.24     00:05:26.95 00:00:13.29
3rd 2 Eustace
(N.DelleMonache, J.Kristian, C.Licata, J.Glowacki)
05:49.30 6.8% 00:09.06 05:49.30     00:05:26.95 00:00:22.35
4th 5 Teaneck
(D.Patino, J.Bivins, Z.Mead, A.Hawkins)
06:17.64 15.5% 00:28.34 06:17.64     00:05:26.95 00:00:50.69
Race 35a: Womens Novice 8+ Heat 1 @ 12:00 PM
1st 3 Atlantic City
(E.Cunningham, K.Tarantino, T.Burns, S.Dickson, M.Guyon, J.Taimanglo, J.Walters, D.Naoum, [L.Derrickson])
05:47.14     05:47.14     00:05:47.14  
2nd 5 Moorestown
(E.Burns, E.Gluck, J.Farber, C.Pendino, S.Gabin-Legato, K.Bowman, E.Brown, C.Groody, [A.Sanchez])
05:59.43 3.5% 00:12.29 05:59.43     00:05:47.14 00:00:12.29
3rd 2 Ocean City
(S.Green, L.Blaine, C.Porreca, J.Mruz, M.Laverty, K.Stuart, D.Cates, F.Devine, [B.Hoffner])
06:02.19 4.3% 00:02.76 06:02.19     00:05:47.14 00:00:15.05
4th 4 Egg Harbor
(J.Hendricks, E.Autuore, P.Aganessova, S.Szypula, A.Dorsey, M.Ibarra, D.Morris, E.MANGEL, [A.Battaglini])
06:03.34 4.7% 00:01.15 06:03.34     00:05:47.14 00:00:16.20
Race 35b: Womens Novice 8+ Heat 2 @ 12:06 PM
1st 3 Ridgewood
(M.Malloy, E.Brickfield, B.Mullen, g.gentile, M.MARCUS, C.Karanikolas, B.Burke, N.Witt, [C.COSTER])
06:00.64     06:00.64     00:06:00.64  
2nd 4 Holy Spirit
(G.Jiacopello, B.Coble, C.McGettigan, J.Huhn, S.Kelly, M.Hardiman, K.Phillips, B.Chiari, [A.Ratzlaff])
06:01.88 0.3% 00:01.24 06:01.88     00:06:00.64 00:00:01.24
3rd 5 Nutley
(M.Meglio, J.Padilla, A.Allison, K.Constantino, P.Daly, D.De Toma, K.Quinn, s.mosquera, [C.Rilli])
06:06.68 1.7% 00:04.80 06:06.68     00:06:00.64 00:00:06.04
4th 2 Our Lady of Mercy
(E.Kennelly, F.Campo, K.Bachich, M.Porcaro, M.Fletcher, N.Donneys, S.Kearns, J.Knapp, [J.Lim])
06:55.92 15.3% 00:49.24 06:55.92     00:06:00.64 00:00:55.28
Race 36a: Mens Novice 8+ Heat 1 @ 12:12 PM
1st 3 Vineland
(K.Cortes, K.Leimeister, I.Fay, R.Fay, K.Struck, B.Butler, T.Romanchuck, B.Emonds, [T.Nester])
05:04.54     05:04.54     00:05:04.54  
2nd 4 Moorestown
(B.Sawin, R.Field, Q.smith, G.Litten, G.Elia, O.Meilick, G.Pennisi, J.Camoratto, [A.Labetti])
05:14.57 3.3% 00:10.03 05:14.57     00:05:04.54 00:00:10.03
3rd 5 Nutley
(R.Zajac, R.Sbaraglio, P.Wageneder, B.OBRIEN, T.O'Mara, D.Hutabarat, A.Pena, H.Shah, [N.Tran])
05:27.52 7.5% 00:12.95 05:27.52     00:05:04.54 00:00:22.98
4th 1 St.Benedict'sPreparatorySchool
(E.Rivera, E.Perez, G.Cruz, J.Cruz, A.Altamirano, E.Navarro, Y.Ramnath, R.Ferreira, [E.Lombeyda Sanchez])
05:49.69 14.8% 00:22.17 05:49.69     00:05:04.54 00:00:45.15
5th 2 Atlantic City
(C.Buckley, J.Azcona, N.Pfeffer, R.Elberson, S.Brog, S.Salazar, L.Henderson, h.pizagno, [S.Shah])
06:18.62 24.3% 00:28.93 06:18.62     00:05:04.54 00:01:14.08
Race 36b: Mens Novice 8+ Heat 2 @ 12:18 PM
1st 3 St. Augustine
(N.Slusher, M.Palladino, A.Neri, T.Imber, N.Aldrich, G.Steffa, H.Wilbraham, T.Puhalski, [T.McBride])
05:10.28     05:10.28     00:05:10.28  
2nd 2 St. Peters Prep
(J.Schiavo, J.Fearon, C.Kuczynski, A.Dellechiaie, A.Giraldo, M.Niesiobedzki, O.Lynskey, J.Ramos, [P.Walshe])
05:20.88 3.4% 00:10.60 05:20.88     00:05:10.28 00:00:10.60
3rd 4 Egg Harbor
(A.Preziosi, J.Dilks, J.Ricevuto, M.Waldman, E.Reinhard, D.Scheeler, T.Atiles, N.Verdine, [D.Ollefen])
05:51.26 13.2% 00:30.38 05:51.26     00:05:10.28 00:00:40.98
4th 5 Mainland
(J.Debarth, Q.Bean, T.Hegyi, G.Khan, P.Law, R.Poon, J.Camey, B.Nakeshian, [K.McDevitt])
06:09.22 19.0% 00:17.96 06:09.22     00:05:10.28 00:00:58.94
Race 37a: Womens Novice 4+ Heat 1 @ 12:24 PM
1st 3 Vineland
(I.Dumanyan, R.Fay, E.Slusarczyk, J.Merighi, [N.English])
06:33.22     06:33.22     00:06:33.22  
2nd 4 Cedar Creek
(N.Martin, G.Torres, A.Begasse, A.Harrigan, [H.Long])
06:37.40 1.1% 00:04.18 06:37.40     00:06:33.22 00:00:04.18
3rd 2 Atlantic City
(K.Nguyen, L.Passaman, T.CITERA, D.Zheku, [S.Karim])
07:10.23 9.4% 00:32.83 07:10.23     00:06:33.22 00:00:37.01
4th 1 Haddonfield
(M.D'Anella-Mercanti, E.Deluzio, E.Butler Basner, V.Fisher, [T.Buttaro])
07:10.98 9.6% 00:00.75 07:10.98     00:06:33.22 00:00:37.76
5th 6 RFH Rowing
(M.Klem, M.Horan, H.Hurst, M.Martell, [M.Condon])
07:31.77 14.9% 00:20.79 07:31.77     00:06:33.22 00:00:58.55
6th 5 Mainland
(M.Rico, A.Tripet, A.Nistico, Q.Glassey, [E.McDonnell])
07:40.48 17.1% 00:08.71 07:40.48     00:06:33.22 00:01:07.26
Race 37b: Womens Novice 4+ Heat 2 @ 12:30 PM
1st 4 Kearny
(C.Castro, K.Benavides, A.Baez, A.Coloma, [V.Cruz-Ayala])
06:35.24     06:35.24     00:06:35.24  
2nd 3 Moorestown
(S.Gluck, K.Malta, M.Regan, M.carroll, [C.Manna])
06:38.53 0.8% 00:03.29 06:38.53     00:06:35.24 00:00:03.29
3rd 5 Montclair
(I.Corriere, R.Brownsword, N.Mayers, C.Sokolic, [E.Pollack])
06:38.93 0.9% 00:00.40 06:38.93     00:06:35.24 00:00:03.69
4th 2 Belleville
(A.Sotuela, E.Tello, C.Narvaez, A.Delgado, [A.Manna])
06:43.45 2.1% 00:04.52 06:43.45     00:06:35.24 00:00:08.21
5th 1 Nutley
(E.Scerbo, L.HUSSEY, S.PANSO, J.SanMartin, [M.Herrera])
08:28.47 28.6% 01:45.02 08:28.47     00:06:35.24 00:01:53.23
Race 38a: Mens Novice 4+ Heat 1 @ 12:36 PM
1st 3 Don Bosco
(M.Muniz, V.Ulizko, T.Faenza, T.Dwyer, [C.Albarran])
05:26.10     05:26.10     00:05:26.10  
2nd 5 Christian Brothers
(J.Wood, T.Lexa, C.Mayro, r.dobrzynski, [N.Cummings])
05:42.87 5.1% 00:16.77 05:42.87     00:05:26.10 00:00:16.77
3rd 1 Kearny
(G.jimenez, M.Coelho, o.martinez, R.Silva, [m.martins])
05:56.45 9.3% 00:13.58 05:56.45     00:05:26.10 00:00:30.35
4th 2 Holy Spirit
(M.Astolos, K.Nguyen, B.Newell, J.Prado, [S.Bell])
06:11.69 14.0% 00:15.24 06:11.69     00:05:26.10 00:00:45.59
5th 4 Rumson-Fair Haven
(G.Baumer, P.Criscitiello, E.Callahan, A.Faett, [I.Mayo])
06:30.83 19.8% 00:19.14 06:30.83     00:05:26.10 00:01:04.73
Race 38b: Mens Novice 4+ Heat 2 @ 12:42 PM
1st 1 Ocean City
(P.McCarron, C.McDermott, M.Daddi, Z.Colao, [A.Helm])
05:49.09     05:49.09     00:05:49.09  
2nd 3 Belleville
(E.Padilla, A.Nazario, T.McNulty, J.Victorio, [S.Camacho])
05:52.96 1.1% 00:03.87 05:52.96     00:05:49.09 00:00:03.87
3rd 5 St. Augustine
(J.O'Brien, V.Dragone, S.Powelczyk, A.Chell, [C.Cohn])
06:04.12 4.3% 00:11.16 06:04.12     00:05:49.09 00:00:15.03
4th 2 Egg Harbor
(B.Deslis, M.Valencia, E.Linari, S.Draper, [C.Polcini])
06:06.09 4.9% 00:01.97 06:06.09     00:05:49.09 00:00:17.00
5th 4 St. Peters Prep
(A.Biancamano, B.Rodriguez, G.Luzzi, A.petrick, [B.Halligan])
06:42.27 15.2% 00:36.18 06:42.27     00:05:49.09 00:00:53.18
Race 1: Womens Jr 1x Final @ 01:20 PM
1st 3 Haddon Twp (M.Remetz) 06:56.47     06:56.47     00:06:56.47  
2nd 2 Bergen Tech (E.Brooks) 07:08.49 2.9% 00:12.02 07:08.49     00:06:56.47 00:00:12.02
3rd 1 Leonia Crew (E.McCartney-Leap) 07:55.95 14.3% 00:47.46 07:55.95     00:06:56.47 00:00:59.48
4th 4 Tenafly High School (N.Caslin) 08:32.92 23.2% 00:36.97 08:32.92     00:06:56.47 00:01:36.45
Race 2: Mens Jr 1x Final @ 01:26 PM
1st 2 St. Joseph HS NJ (B.Walker) 06:26.67     06:26.67     00:06:26.67  
2nd 3 Leonia Crew (A.Gabay) 06:39.93 3.4% 00:13.26 06:39.93     00:06:26.67 00:00:13.26
3rd 4 Montclair (B.Connell-French) 06:51.95 6.5% 00:12.02 06:51.95     00:06:26.67 00:00:25.28
Race 3: Womens Sr 1x Final @ 01:32 PM
1st 4 Mother of Divine Grace (M.Hamilton) 06:31.32     06:31.32     00:06:31.32  
2nd 3 Glen Ridge (A.Freimarck) 06:37.67 1.6% 00:06.35 06:37.67     00:06:31.32 00:00:06.35
Race 4: Mens Sr 1x Final @ 01:38 PM
1st 2 Ranney (C.Slater) 05:33.10     05:33.10     00:05:33.10  
2nd 4 Montclair (L.Foglizzo) 05:56.40 7.0% 00:23.30 05:56.40     00:05:33.10 00:00:23.30
3rd 3 Haddonfield (K.Horsley) 06:08.80 10.7% 00:12.40 06:08.80     00:05:33.10 00:00:35.70
Race 5: Womens Jr 2x Final @ 01:44 PM
1st 4 Ridgewood (C.Chiaramonte, M.Cannon) 06:16.74     06:16.74     00:06:16.74  
2nd 2 Holy Spirit (G.Bunting, C.Betar) 06:33.93 4.6% 00:17.19 06:33.93     00:06:16.74 00:00:17.19
3rd 1 Cedar Creek (L.Oudemans, A.Hare) 06:39.59 6.1% 00:05.66 06:39.59     00:06:16.74 00:00:22.85
4th 5 Rutherford (G.Seehaus, A.GODSIL) 06:43.76 7.2% 00:04.17 06:43.76     00:06:16.74 00:00:27.02
5th 6 Our Lady of Mercy (D.Dougherty, L.Bylone) 07:00.48 11.6% 00:16.72 07:00.48     00:06:16.74 00:00:43.74
3 Haddon Twp (K.Watson, J.Daily) Scratch              
Race 6: Mens Jr 2x Final @ 01:50 PM
1st 2 Haddon Twp (N.Herceg, J.Howley) 05:18.01     05:18.01     00:05:18.01  
2nd 4 Ridgewood (J.Sluis, T.Wilkinson) 05:21.27 1.0% 00:03.26 05:21.27     00:05:18.01 00:00:03.26
3rd 3 Don Bosco (A.McAvey, P.Festa) 05:30.19 3.8% 00:08.92 05:30.19     00:05:18.01 00:00:12.18
4th 5 Montclair (A.Kolko, D.Lewis) 05:37.96 6.3% 00:07.77 05:37.96     00:05:18.01 00:00:19.95
5th 6 St. Joseph HS NJ (C.Ambrico, J.Gallagher) 05:38.03 6.3% 00:00.07 05:38.03     00:05:18.01 00:00:20.02
6th 1 Bergen Catholic (C.Elliott, S.Lezaja) 06:05.68 15.0% 00:27.65 06:05.68     00:05:18.01 00:00:47.67
Race 7: Womens Ltwt 2x Final @ 01:56 PM
1st 3 Haddon Twp (K.Watson, J.Daily) 06:22.11     06:22.11     00:06:22.11  
2nd 4 Westfield HS - NJ (D.Annitsakis, C.Dreizen) 06:31.17 2.4% 00:09.06 06:31.17     00:06:22.11 00:00:09.06
Race 8: Mens Ltwt 2x Final @ 02:02 PM
1st 2 Haddon Twp (R.Clark, N.Remetz) 05:21.89     05:21.89     00:05:21.89  
2nd 4 Montclair (A.Katzmann, J.Albanese) 05:28.13 1.9% 00:06.24 05:28.13     00:05:21.89 00:00:06.24
3rd 3 Christian Brothers (M.Guadagno, M.Dixon) 05:30.50 2.7% 00:02.37 05:30.50     00:05:21.89 00:00:08.61
4th 5 St. Joseph HS NJ (D.Gallagher, P.Wagner) 05:32.90 3.4% 00:02.40 05:32.90     00:05:21.89 00:00:11.01
5th 6 Westfield HS - NJ (M.Huff, L.Keating) 06:07.22 14.1% 00:34.32 06:07.22     00:05:21.89 00:00:45.33
6th 1 St. Peters Prep (C.Carpenter, K.Aloia) 07:14.50 35.0% 01:07.28 07:14.50     00:05:21.89 00:01:52.61
Race 9: Womens Sr 2x Final @ 02:08 PM
1st 5 Haddon Twp (C.Ely, S.Rosenberg) 06:00.10     06:00.10     00:06:00.10  
2nd 3 Ridgewood (M.McKeon, S.Noel) 06:02.02 0.5% 00:01.92 06:02.02     00:06:00.10 00:00:01.92
3rd 2 Egg Harbor (L.Wright, H.Wilson) 06:15.79 4.4% 00:13.77 06:15.79     00:06:00.10 00:00:15.69
4th 4 Teaneck (C.Ortiz, S.Fisher) 06:18.44 5.1% 00:02.65 06:18.44     00:06:00.10 00:00:18.34
1 Our Lady of Mercy (D.Dougherty, A.Kaufmann) Scratch              
Race 10: Mens Sr 2x Final @ 02:14 PM
1st 3 Christian Brothers (A.Blair, M.Iacobucci) 05:38.40     05:38.40     00:05:38.40  
2nd 2 Don Bosco (B.Sullivan, A.Wunsch) 05:41.64 1.0% 00:03.24 05:41.64     00:05:38.40 00:00:03.24
3rd 4 Egg Harbor (A.Long, J.Colon) 05:44.02 1.7% 00:02.38 05:44.02     00:05:38.40 00:00:05.62
4th 5 Ridgewood (S.Kaminer, J.Seaman) 06:39.29 18.0% 00:55.27 06:39.29     00:05:38.40 00:01:00.89
1 Haddon Twp (R.Clark, N.Remetz) Scratch              
Race 11: Womens Fr 8+ Final @ 02:20 PM
1st 3 Atlantic City
(P.Siganos, L.Stinson, M.Gragg, K.Blanchard, H.Huff, A.Pierson, J.Craig, A.Gragg, [L.Storr])
05:28.20     05:28.20     00:05:28.20  
2nd 4 Holy Spirit
(E.kane, A.Reale, D.Larotonda, S.Stoll, M.Given, B.Stone, O.Valiante, K.McDevitt, [O.Labrum])
05:28.46 0.1% 00:00.26 05:28.46     00:05:28.20 00:00:00.26
3rd 2 Mainland
(K.Mullin, L.Haney, S.Petrova, J.Thompson, C.Riedel, J.Rosado, P.Bacharach, M.Montilla, [R.Kelley])
05:33.34 1.6% 00:04.88 05:33.34     00:05:28.20 00:00:05.14
4th 6 Montclair
(D.van Winden, M.Farber, Z.Foglizzo, K.Dlugos, T.Mattox, J.Walpole, N.Alvarado-Silverman, j.burstein, [L.Templeton])
05:38.46 3.1% 00:05.12 05:38.46     00:05:28.20 00:00:10.26
5th 5 Absegami
(L.Drozd, B.Aponte, A.Lopez, J.Spina, K.Bakley, E.McGowan, R.Polisano, G.DiGirolamo, [T.Hensley])
05:44.31 4.9% 00:05.85 05:44.31     00:05:28.20 00:00:16.11
6th 1 Eustace
(G.Bianchi, N.Alleva, C.Biernacki, K.Dressel, C.DePiano-Maryak, K.Avellino, T.Trumbetti, G.Ricchezza, [E.McCaughey])
05:45.68 5.3% 00:01.37 05:45.68     00:05:28.20 00:00:17.48
Race 12: Mens Fr 8+ Final @ 02:26 PM
1st 5 Holy Spirit
(E.Sandt, P.Shober, B.Hanson, J.Marczyk, M.Herron, A.Light, J.Koch, D.Tuohy, [E.Cwiklinski])
04:55.80     04:55.80     00:04:55.80  
2nd 4 St. Augustine
(J.Power, J.Hammerstedt, M.Oakley, D.Levari, M.Lamcken, A.Bloh, S.Champoux, R.D'Amico, [M.Carey])
04:59.08 1.1% 00:03.28 04:59.08     00:04:55.80 00:00:03.28
3rd 3 Eustace
(C.Bechtel, A.zimmermann, S.Zimmermann, a.marchionne, M.Barry, N.LoBosco, I.Wentz, c.ober, [M.Matusky])
04:59.16 1.1% 00:00.08 04:59.16     00:04:55.80 00:00:03.36
4th 1 Haddonfield
(P.Hurd, P.Gilmartin, L.Epstein, L.Rochford, J.Dye, A.Graves, A.Walters, A.DELUCA, [K.Montegna])
05:07.44 3.9% 00:08.28 05:07.44     00:04:55.80 00:00:11.64
5th 2 Egg Harbor
(G.Diggins, A.Reed, A.Hassan, E.Battisti, J.Barnes, C.Boyle, T.Putney, N.Columbini, [E.Alllis])
05:10.81 5.1% 00:03.37 05:10.81     00:04:55.80 00:00:15.01
6th 6 Kearny
(L.Horvaht, B.Carbajal, B.Dorjo, B.Rodrigues, A.Milhomens, J.Sibrel, k.perez, d.villalta, [B.Veloso])
05:12.18 5.5% 00:01.37 05:12.18     00:04:55.80 00:00:16.38
Race 13: Womens Jr 4+ Final @ 02:32 PM
1st 4 Egg Harbor
(K.Auble, R.Reinhard, E.Woods, B.Eribal, [V.Torres])
06:00.97     06:00.97     00:06:00.97  
2nd 3 Absegami
(M.Razukas, S.Norton, M.McColgan, C.Cohen, [A.Rice])
06:04.44 1.0% 00:03.47 06:04.44     00:06:00.97 00:00:03.47
3rd 5 Kearny
(D.Almeida, D.Waters, K.Truskolawski, R.Goncalves, [A.Ventoso])
06:06.26 1.5% 00:01.82 06:06.26     00:06:00.97 00:00:05.29
4th 2 Belleville
(R.McNulty, R.DeFrance, K.Luna, A.Wohltman, [A.Reyes])
06:11.18 2.8% 00:04.92 06:11.18     00:06:00.97 00:00:10.21
5th 1 Mainland
(P.Garrett, K.Kreisman, M.Gambino, D.Deveney, [S.Carfagno])
06:19.97 5.3% 00:08.79 06:19.97     00:06:00.97 00:00:19.00
6th 6 Moorestown
(K.Boyle, O.Perham, R.Maher, Z.Mama, [M.Sawin])
06:24.03 6.4% 00:04.06 06:24.03     00:06:00.97 00:00:23.06
Race 14: Mens Jr 4+ Final @ 02:38 PM
1st 3 Montclair
(J.Murphy, N.Goodman, J.Stepansky, H.Kline, [A.Dunnell])
05:01.54     05:01.54     00:05:01.54  
2nd 5 Christian Brothers
(S.Londregan, N.Hughes, J.Terek, J.Santos, [P.DeFelice])
05:06.08 1.5% 00:04.54 05:06.08     00:05:01.54 00:00:04.54
3rd 4 Moorestown
(K.Shaloo, M.ODonnell, C.Acker, C.Mattox, [E.Miller])
05:08.85 2.4% 00:02.77 05:08.85     00:05:01.54 00:00:07.31
4th 2 Eustace
(P.Kramarski, A.Papadourakis, S.Robbins, L.Dignam, [L.Biernacki])
05:11.67 3.4% 00:02.82 05:11.67     00:05:01.54 00:00:10.13
5th 1 Belleville
(A.Nazario, X.Cuenca, J.Huaylla, J.Padilla, [C.Fernandes])
05:21.38 6.6% 00:09.71 05:21.38     00:05:01.54 00:00:19.84
6th 6 St. Peters Prep
(J.Glatman, I.Flannery, C.Blauch, K.Lupo, [R.Lillis])
05:27.93 8.8% 00:06.55 05:27.93     00:05:01.54 00:00:26.39
Race 15: Womens Jr 8+ Final @ 02:44 PM
1st 3 Montclair
(A.Schneider, C.Naegeli, S.Loos, C.Stith, H.Steffe, M.Ayala, A.van Inwegen, E.Schnittman, [S.Dolce-bengtsson])
05:12.68     05:12.68     00:05:12.68  
2nd 4 Holy Spirit
(M.Clark, C.Wojciechowicz, N.Vizthum, M.Gleason, E.Coffman, C.Vesper, L.Slattery, K.Spicer, [C.McLenna])
05:20.73 2.6% 00:08.05 05:20.73     00:05:12.68 00:00:08.05
3rd 2 Absegami
(S.Irvin, T.Parker, A.Mullins, S.Allen, S.Greenwood, C.Goodwin, K.Roman, S.Rubillo, [T.Murphy])
05:29.11 5.3% 00:08.38 05:29.11     00:05:12.68 00:00:16.43
4th 5 Vineland
(E.Harrold, A.Gousseva, A.Lincks, A.Asselta, C.Cohen, M.Fisher, M.Zerra, S.Ostapenko, [A.Mejia])
05:43.55 9.9% 00:14.44 05:43.55     00:05:12.68 00:00:30.87
5th 1 Ridgewood
(A.Reilly, K.Francis, l.grilli, B.ORourke, E.La Chapelle, A.Feinberg, B.Sisco, C.Tedeschi, [C.Gonzalez])
05:47.07 11.0% 00:03.52 05:47.07     00:05:12.68 00:00:34.39
6th 6 Atlantic City
(S.Mogano, M.Bassford, T.Vanderburg, A.Gomez, J.Nolan, B.Rosenberger, E.Alvarez, T.Hendri, [A.Storr])
05:50.21 12.0% 00:03.14 05:50.21     00:05:12.68 00:00:37.53
Race 16: Mens Jr 8+ Final @ 02:50 PM
1st 3 St. Augustine
(M.Mohnack, D.Stinson, R.Gerace, J.Livingstone, J.Ruskey, B.Tindall, Z.LaBarth, J.Boney, [B.Reeves])
04:39.45     04:39.45     00:04:39.45  
2nd 2 Egg Harbor
(R.Rimmele, B.Burkett, S.Ratte, B.Caputo, B.Scheeler, M.Ratte, C.Vartanian, T.Tuthill, [C.Ebert])
04:39.83 0.1% 00:00.38 04:39.83     00:04:39.45 00:00:00.38
3rd 6 Montclair
(M.Hahn, N.Pollack, J.Michalitsianos, T.Masri, E.Pimpao, J.Silverman, A.Park, M.Kim, [N.Schifrin])
04:45.88 2.3% 00:06.05 04:45.88     00:04:39.45 00:00:06.43
4th 4 Mainland
(V.Carraccio, Z.Dothe, P.Green, M.Hewitt, J.Troiano, C.Castellano, M.McDevitt, M.Brenner, [J.Ellerman])
04:46.34 2.5% 00:00.46 04:46.34     00:04:39.45 00:00:06.89
5th 5 Kearny
(N.Mendez, J.Grimm, J.Rodriguez, K.Zajac, M.Clarity, h.muwakkil, D.Pereira, d.villafuerte, [P.McClelland])
04:56.77 6.2% 00:10.43 04:56.77     00:04:39.45 00:00:17.32
6th 1 Vineland
(K.Hubble, M.Bowen, J.Marcacci, R.Munoz, S.Gomez, A.Rullan, Z.Berthel, K.Cruzado, [J.Rodriguez])
05:01.02 7.7% 00:04.25 05:01.02     00:04:39.45 00:00:21.57
Race 17: Womens Sr 4+ Final @ 02:56 PM
1st 3 Mainland
(K.Stafford, M.Rann, A.Ryan, S.Price, [K.Franks])
05:36.58     05:36.58     00:05:36.58  
2nd 4 Egg Harbor
(T.McHugh, M.Logue, H.Irvin, C.Casto, [M.Miller])
05:40.14 1.1% 00:03.56 05:40.14     00:05:36.58 00:00:03.56
3rd 1 Montclair
(S.Skutch, A.Jordan, b.treen, D.Thames, [C.Newman])
05:41.16 1.4% 00:01.02 05:41.16     00:05:36.58 00:00:04.58
4th 2 Moorestown
(C.Wixted, S.Trivinia, G.Martin, S.Wonderlin, [S.Tenenbaum])
05:44.05 2.2% 00:02.89 05:44.05     00:05:36.58 00:00:07.47
5th 0 Atlantic City
(A.McCabe, E.Siganos, K.Fisher, S.McCarron, [C.Chipkin])
05:56.08 5.8% 00:12.03 05:56.08     00:05:36.58 00:00:19.50
6th 5 Ocean City
(A.Nardiello, k.kershbaumer, e.davis, A.Carpenter, [M.Salkeld])
06:07.27 9.1% 00:11.19 06:07.27     00:05:36.58 00:00:30.69
7th 6 Rumson-Fair Haven
(T.Liberi, S.McHeffey, H.Knochenhauer+, J.Moser, [S.Swikart])
06:32.40 16.6% 00:25.13 06:32.40     00:05:36.58 00:00:55.82
Race 18: Mens Sr 4+ Final @ 03:02 PM
1st 3 Mainland
(H.Devine, r.Dagostino, E.Fournier, N.Price, [A.Park])
05:15.93     05:15.93     00:05:15.93  
2nd 4 Collingswood
(C.Ryan, N.Maher, W.Pope, A.Herzog, [C.Maylath])
05:18.82 0.9% 00:02.89 05:18.82     00:05:15.93 00:00:02.89
3rd 5 Rumson-Fair Haven
(D.Ahimovic, M.Baumer, C.Cerruti, J.Decelle, [J.Post])
05:24.30 2.6% 00:05.48 05:24.30     00:05:15.93 00:00:08.37
4th 2 Eustace
(I.Flinn, D.DePaul, C.Hartford, J.Maroccia, [M.Capella])
05:27.05 3.5% 00:02.75 05:27.05     00:05:15.93 00:00:11.12
5th 1 Moorestown
(j.henry, C.Tweardy, W.Gross, W.Bickmore, [C.Connors])
05:38.47 7.1% 00:11.42 05:38.47     00:05:15.93 00:00:22.54
6th 6 Vineland
(J.Monier, J.Harris, M.Herrera, S.Slusarczyk, [J.Walder])
05:48.60 10.3% 00:10.13 05:48.60     00:05:15.93 00:00:32.67
Race 19: Womens Sr 8+ Final @ 03:08 PM
1st 2 Eustace
(K.Ewell, K.Wenzke, D.Griffin, C.Alleva, A.Stevens, M.McCormick, M.Remick, P.Propp, [S.Sarubbi])
05:02.33     05:02.33     00:05:02.33  
2nd 3 Holy Spirit
(D.DiStefano, M.Vesper, S.Pennington, B.Desmond, S.Widmann, T.Mason, M.Smith, S.Iaconelli, [J.Hogan])
05:03.47 0.4% 00:01.14 05:03.47     00:05:02.33 00:00:01.14
3rd 4 Absegami
(J.Sterling, B.Warlich, B.Riccelli, C.Rennie, F.Irwin, A.Pedersen, C.Young, G.Miranda, [K.Reyes])
05:14.49 4.0% 00:11.02 05:14.49     00:05:02.33 00:00:12.16
4th 5 Oakcrest
(M.Allen, N.Littlefield, r.geibler, V.Tkacz, G.Mancuso, S.Monzo, C.Capone, M.Osborn, [L.Prychka])
05:38.40 11.9% 00:23.91 05:38.40     00:05:02.33 00:00:36.07
Race 20: Mens Sr 8+ Final @ 03:14 PM
1st 3 St. Augustine
(A.Dillon, L.Wetty, S.Dickson, D.Palombo, B.Hesser, Z.Seither, A.Watson, d.capone, [B.Barry])
04:29.75     04:29.75     00:04:29.75  
2nd 5 Holy Spirit
(A.Remy, J.Muller, J.Magee, D.Dollin, A.Penny, J.Sawyer, S.McCann, J.Walker, [K.Kresz])
04:34.15 1.6% 00:04.40 04:34.15     00:04:29.75 00:00:04.40
3rd 4 Oakcrest
(W.Tanguay, K.Roller, J.Palermo, N.Capaldi, J.Nale, J.Schneider, J.Foster, Z.Hartman, [T.Nguyen])
04:35.51 2.1% 00:01.36 04:35.51     00:04:29.75 00:00:05.76
4th 2 Absegami
(K.Jackson, E.Thumhart, C.Hammell, K.Hershman, Z.Ali, E.Ewell, N.McGloin, J.Hopp, [P.Bradwell])
04:39.53 3.6% 00:04.02 04:39.53     00:04:29.75 00:00:09.78
5th 1 Atlantic City
(S.Garcia, C.Rau, J.Roche, J.Mendoza, W.McCue, M.Johnson, J.Brog, R.Mukherjee, [S.Giraldo])
05:01.66 11.8% 00:22.13 05:01.66     00:04:29.75 00:00:31.91
Race 21: Womens 2nd 8+ Final @ 03:20 PM
1st 3 Holy Spirit
(M.Hogan, A.Worton, T.Troy, L.Turner, R.Bross, A.Theuret, M.Baldino, C.McCusker, [N.Kilar])
05:29.09     05:29.09     00:05:29.09  
2nd 4 Eustace
(S.BUCK, C.Acito, J.Hinke, S.Donahue, K.Dove, E.DiCarlo, L.DONOHUE, L.Gruccio, [V.Pittman])
05:33.71 1.4% 00:04.62 05:33.71     00:05:29.09 00:00:04.62
3rd 2 Oakcrest
(S.Woltmann, a.londono, S.Masker, M.Curry, J.Lindsay, M.Guerrieri, C.Dibruno, D.LaPergola, [m.cruz])
05:41.70 3.8% 00:07.99 05:41.70     00:05:29.09 00:00:12.61
4th 5 Absegami
(N.Bianco, A.Spegal, T.Murphy, M.Baglivo, G.Blanco, C.Riad, A.Trama, F.Cannuscio, [J.Flournoy])
06:19.41 15.3% 00:37.71 06:19.41     00:05:29.09 00:00:50.32
Race 22: Mens 2nd 8+ Final @ 03:26 PM
1st 3 St. Augustine
(E.Jones, D.Magro, J.Farnoly, J.Narciso, F.Oertle, D.Coggins, W.Mayer, K.Motylinski, [A.Parra])
04:48.90     04:48.90     00:04:48.90  
2nd 5 Absegami
(S.Morowitz, M.Bird, t.calimer, S.Agli, P.McColgan, A.Lopez, F.Huynh, M.Deibert, [S.Patel])
04:51.51 0.9% 00:02.61 04:51.51     00:04:48.90 00:00:02.61
3rd 4 Holy Spirit
(M.Stewart, H.Gargel, S.Brown, B.McCline, D.Tomassi, R.Sullivan, T.Wolf, D.Morrell, [K.Kane])
04:54.62 2.0% 00:03.11 04:54.62     00:04:48.90 00:00:05.72
4th 2 Oakcrest
(r.tewell, M.Clayton, r.geibler, J.Peacock, J.Weller, M.Swain, A.Villanueva, B.Bunting, [A.Chau])
05:02.65 4.8% 00:08.03 05:02.65     00:04:48.90 00:00:13.75
Race 23: Womens Ltwt 4+ Final @ 03:32 PM
1st 3 Egg Harbor
(C.Wilhelm, K.Transue, B.Winkler, L.Baruffi, [N.DAllesandro])
05:56.33     05:56.33     00:05:56.33  
2nd 4 Mainland
(L.O'Sullivan, M.Dorner, Y.Olson, D.Kiejdan, [M.Gerety])
06:00.34 1.1% 00:04.01 06:00.34     00:05:56.33 00:00:04.01
3rd 2 Nutley
(J.Sainz, A.Collins, M.Chierico, D.Gutierrez, [A.Tran])
06:01.73 1.5% 00:01.39 06:01.73     00:05:56.33 00:00:05.40
4th 1 Moorestown
(A.Slominski, A.Tsao, K.MUNOZ, S.Farrell, [M.Duke])
06:07.76 3.2% 00:06.03 06:07.76     00:05:56.33 00:00:11.43
5th 5 Kearny
(E.Magee, G.Carrillo, K.Lockard, S.Pires, [C.Amaral])
06:13.29 4.8% 00:05.53 06:13.29     00:05:56.33 00:00:16.96
Race 24: Mens Ltwt 4+ Final @ 03:38 PM
1st 3 Christian Brothers
(P.Clauss, M.Steinbrick, D.Large, K.Vostal, [M.Kellermueller])
05:11.04     05:11.04     00:05:11.04  
2nd 4 Egg Harbor
(J.Chong, R.Valenzuela, A.Montesinos, E.Warrell, [M.Erlandson])
05:22.44 3.7% 00:11.40 05:22.44     00:05:11.04 00:00:11.40
3rd 5 Nutley
(F.DeBlasio, J.Caputo, C.Luongo, g.miller, [C.Brooks])
05:23.69 4.1% 00:01.25 05:23.69     00:05:11.04 00:00:12.65
4th 1 Kearny
(J.Stahl, W.Rivera, P.Carbajal, J.Misdea, [j.paszkiewicz])
05:31.00 6.4% 00:07.31 05:31.00     00:05:11.04 00:00:19.96
5th 2 Moorestown
(E.LaLumia, S.Ramasamy, P.Entwistle, K.Harris, [E.Mullin])
05:35.19 7.8% 00:04.19 05:35.19     00:05:11.04 00:00:24.15
Race 25: Womens Ltwt 8+ Final @ 03:44 PM
1st 3 Montclair
(A.Cruz, C.Cailliarec, G.McNeill, A.Kim, L.Rosenman, C.Leslie, A.Mann, M.Astarita, [C.Sinofsky])
05:07.13     05:07.13     00:05:07.13  
2nd 4 Holy Spirit
(S.LaSala, N.Maslowas, K.Bainbridge, T.Puhalski, C.Bradley, T.Light, C.Mccully, D.Peck, [K.Stone])
05:08.85 0.6% 00:01.72 05:08.85     00:05:07.13 00:00:01.72
3rd 2 Moorestown
(J.Camoratto, S.Brisson, j.buck, C.Powell, k.stevens, a.stevens, A.Wright, S.JARAHA, [E.Garrison])
05:19.56 4.0% 00:10.71 05:19.56     00:05:07.13 00:00:12.43
4th 5 Egg Harbor
(I.Rosales, K.Williams, D.McCormick, A.Kiker, e.ireland, A.Nguyen, T.Cass, J.Paez Hill, [M.Wray])
05:30.26 7.5% 00:10.70 05:30.26     00:05:07.13 00:00:23.13
Race 26: Mens Ltwt 8+ Final @ 03:50 PM
1st 1 Moorestown
(A.Hendrickson, W.Roman, W.Van Fossen, J.Goldenberg, M.Cairoli, B.Regan, L.Zielinski, J.Waldin, [J.Sencindiver])
04:35.40     04:35.40     00:04:35.40  
2nd 3 Don Bosco
(S.Menken, D.Pallotta, C.Malley, C.Russo, C.Neville, B.Mistretta, D.Cleary, M.Sadowski, [M.Cleary])
04:36.26 0.3% 00:00.86 04:36.26     00:04:35.40 00:00:00.86
3rd 5 Oakcrest
(M.Dragotto, B.Dragotto, M.Bova, M.Nanfara, C.Wilsbach, K.Wilsbach, A.Bates, K.Roller, [S.Damiano])
04:40.72 1.9% 00:04.46 04:40.72     00:04:35.40 00:00:05.32
4th 4 Ocean City
(C.Brady, J.Graham, N.Matousch, T.Klevinsky, C.Raab, J.Baker, W.Graham, J.Newsome, [J.Goucher])
04:40.88 2.0% 00:00.16 04:40.88     00:04:35.40 00:00:05.48
5th 2 Holy Spirit
(J.Schall, R.McFadden, F.Bishop, S.McGettigan, C.Malia, D.Miller, P.McFadden, K.Walls, [E.Giegerich])
04:41.83 2.3% 00:00.95 04:41.83     00:04:35.40 00:00:06.43
6th 6 St. Augustine
(V.DiPentino, K.Hughes, J.Sinclair, C.Burbridge, A.Skalitzky, C.Murphy, S.Pennington, J.McGinnis, [J.Snyder])
04:48.58 4.8% 00:06.75 04:48.58     00:04:35.40 00:00:13.18
Race 27: Womens Freshman 4x Final @ 03:56 PM
1st 3 Holy Spirit
(K.Blanchet, n.sullivan, J.Riordan, K.Poley)
06:04.74     06:04.74     00:06:04.74  
2nd 4 Ridgewood
(A.Horak, J.Hefferon, B.Callaghan, E.BRENNAN)
06:10.15 1.5% 00:05.41 06:10.15     00:06:04.74 00:00:05.41
3rd 2 Teaneck
(S.Gutierrez, M.Skulnik, K.Ranjan, C.Davenport)
06:56.43 14.2% 00:46.28 06:56.43     00:06:04.74 00:00:51.69
Race 28: Mens Freshman 4x Final @ 04:02 PM
1st 3 Montclair
(J.Pew, O.Daly-Smith, L.Deupree, A.Pollack)
05:24.92     05:24.92     00:05:24.92  
2nd 4 Haddon Twp
(N.Haney, T.Kao, J.Egbert, R.Springer)
05:32.48 2.3% 00:07.56 05:32.48     00:05:24.92 00:00:07.56
3rd 5 St. Joseph HS NJ
(D.Guilfoyle, J.Selesky, S.Kozub, C.Butrico)
05:53.12 8.7% 00:20.64 05:53.12     00:05:24.92 00:00:28.20
4th 2 Ridgewood
(D.Literati, B.Pastorius, D.Caiafa, S.McCooe)
05:53.24 8.7% 00:00.12 05:53.24     00:05:24.92 00:00:28.32
Race 29: Womens Novice 4x Final @ 04:08 PM
1st 3 Haddon Twp
(N.Boonin, O.Basso, E.Reece, L.Kairys)
06:35.37     06:35.37     00:06:35.37  
4 Westfield HS - NJ
(M.Snyder, H.Keating, E.Simpson, J.ABBATTISTA)
Did Not Finish              
Race 30: Mens Novice 4x Final @ 04:14 PM
1st 3 Don Bosco
(C.Lopez, J.Buda, J.Humphrey, M.Begonja)
06:09.07     06:09.07     00:06:09.07  
2nd 4 Ridgewood
(V.Pendergast, K.Hermann, G.Grossman, C.Azzopardi)
06:14.39 1.4% 00:05.32 06:14.39     00:06:09.07 00:00:05.32
2 Teaneck
(D.Marte, L.O'Reilly, A.Cardoza, M.Crespo)
Scratch              
Race 31: Womens Jr 4x Final @ 04:20 PM
1st 1 Haddon Twp
(E.Donovan, N.DiTommaso, S.Silvaria, C.Leyendecker)
05:43.48     05:43.48     00:05:43.48  
2nd 3 Egg Harbor
(C.COHEN, A.Maffia, G.Millett, A.Auble)
06:00.17 4.9% 00:16.69 06:00.17     00:05:43.48 00:00:16.69
3rd 6 Westfield HS - NJ
(S.Hoerrner, S.Choi, M.Jennings, J.Amador)
06:06.74 6.8% 00:06.57 06:06.74     00:05:43.48 00:00:23.26
4th 5 Teaneck
(M.Ben-Romdhane, M.Lefkowitz, A.Cannonier, R.Marcial)
06:52.65 20.1% 00:45.91 06:52.65     00:05:43.48 00:01:09.17
5th 4 Holy Spirit
(R.Klaiss, K.Maguire, L.Thomas, C.Malia)
06:53.41 20.4% 00:00.76 06:53.41     00:05:43.48 00:01:09.93
6th 2 Atlantic City
(A.Giraldo, S.Khan, R.Wagner, F.Cruz- Morillo)
08:05.01 41.2% 01:11.60 08:05.01     00:05:43.48 00:02:21.53
Race 32: Mens Jr 4x Final @ 04:26 PM
1st 4 Haddon Twp
(A.Blue, E.Duffy, E.Taylor, A.Rogers)
05:10.47     05:10.47     00:05:10.47  
2nd 3 Montclair
(G.Rosenthal, T.Cahill, S.Baker, E.Ottens)
05:11.12 0.2% 00:00.65 05:11.12     00:05:10.47 00:00:00.65
3rd 2 Ridgewood
(B.Flood, C.Autera, R.Lay, M.Orlando)
05:38.84 9.1% 00:27.72 05:38.84     00:05:10.47 00:00:28.37
4th 5 Westfield HS - NJ
(M.Lazzarotti, D.Adsit, B.Howell, D.Mellusi)
05:54.37 14.1% 00:15.53 05:54.37     00:05:10.47 00:00:43.90
5th 1 St. Joseph HS NJ
(D.Gallagher, M.Rutowski, A.Knowlson, C.Castellanos)
09:09.92 77.1% 03:15.55 09:09.92     00:05:10.47 00:03:59.45
6 Eustace
(N.DelleMonache, J.Kristian, C.Licata, J.Glowacki)
Did Not Finish              
Race 33: Womens Sr 4x Final @ 04:32 PM
1st 3 Our Lady of Mercy
(A.Zappariello, R.Catalana, G.Knapp, T.labelle)
05:54.91     05:54.91     00:05:54.91  
2nd 4 Mainland
(E.Bergen, S.Barber, K.Driscoll, A.Hirt)
05:57.75 0.8% 00:02.84 05:57.75     00:05:54.91 00:00:02.84
3rd 2 Atlantic City
(I.Anmuth, A.Grebenschikoff, L.Feriozi, S.Becker)
06:09.94 4.2% 00:12.19 06:09.94     00:05:54.91 00:00:15.03
4th 5 Westfield HS - NJ
(E.May, K.eliades, S.Friedman, C.Mosco)
06:42.79 13.5% 00:32.85 06:42.79     00:05:54.91 00:00:47.88
Race 34: Mens Sr 4x Final @ 04:38 PM
1st 3 Montclair
(A.Dowd, C.Delaunay, W.Burstein, R.Cucci)
04:49.73     04:49.73     00:04:49.73  
2nd 4 Teaneck
(B.Manahan, T.Graham, P.Bonsu, J.Whelan)
05:04.98 5.3% 00:15.25 05:04.98     00:04:49.73 00:00:15.25
3rd 5 RFH Rowing
(C.Duffney, J.Tapke, P.Clark, R.Buchanan)
05:28.56 13.4% 00:23.58 05:28.56     00:04:49.73 00:00:38.83
4th 2 Westfield HS - NJ
(M.Paone, H.Hershey, d.verchick, M.Huff)
05:35.51 15.8% 00:06.95 05:35.51     00:04:49.73 00:00:45.78
5th 1 St. Joseph HS NJ
(K.Rivera, D.Kozub, J.Torrisi, A.Buchanan)
05:46.14 19.5% 00:10.63 05:46.14     00:04:49.73 00:00:56.41
Race 35: Womens Novice 8+ Final @ 04:44 PM
1st 3 Atlantic City
(E.Cunningham, K.Tarantino, T.Burns, S.Dickson, M.Guyon, J.Taimanglo, J.Walters, D.Naoum, [L.Derrickson])
05:42.69     05:42.69     00:05:42.69  
2nd 1 Ocean City
(S.Green, L.Blaine, C.Porreca, J.Mruz, M.Laverty, K.Stuart, D.Cates, F.Devine, [B.Hoffner])
05:54.05 3.3% 00:11.36 05:54.05     00:05:42.69 00:00:11.36
3rd 5 Moorestown
(E.Burns, E.Gluck, J.Farber, C.Pendino, S.Gabin-Legato, K.Bowman, E.Brown, C.Groody, [A.Sanchez])
05:59.29 4.8% 00:05.24 05:59.29     00:05:42.69 00:00:16.60
4th 6 Nutley
(M.Meglio, J.Padilla, A.Allison, K.Constantino, P.Daly, D.De Toma, K.Quinn, s.mosquera, [C.Rilli])
06:04.27 6.3% 00:04.98 06:04.27     00:05:42.69 00:00:21.58
5th 4 Ridgewood
(M.Malloy, E.Brickfield, B.Mullen, g.gentile, M.MARCUS, C.Karanikolas, B.Burke, N.Witt, [C.COSTER])
06:11.05 8.3% 00:06.78 06:11.05     00:05:42.69 00:00:28.36
6th 2 Holy Spirit
(G.Jiacopello, B.Coble, C.McGettigan, J.Huhn, S.Kelly, M.Hardiman, K.Phillips, B.Chiari, [A.Ratzlaff])
06:11.34 8.4% 00:00.29 06:11.34     00:05:42.69 00:00:28.65
Race 36: Mens Novice 8+ Final @ 04:50 PM
1st 3 Vineland
(K.Cortes, K.Leimeister, I.Fay, R.Fay, K.Struck, B.Butler, T.Romanchuck, B.Emonds, [T.Nester])
04:54.96     04:54.96     00:04:54.96  
2nd 4 St. Augustine
(N.Slusher, M.Palladino, A.Neri, T.Imber, N.Aldrich, G.Steffa, H.Wilbraham, T.Puhalski, [T.McBride])
05:00.41 1.8% 00:05.45 05:00.41     00:04:54.96 00:00:05.45
3rd 5 Moorestown
(B.Sawin, R.Field, Q.smith, G.Litten, G.Elia, O.Meilick, G.Pennisi, J.Camoratto, [A.Labetti])
05:09.44 4.9% 00:09.03 05:09.44     00:04:54.96 00:00:14.48
4th 2 St. Peters Prep
(J.Schiavo, J.Fearon, C.Kuczynski, A.Dellechiaie, A.Giraldo, M.Niesiobedzki, O.Lynskey, J.Ramos, [P.Walshe])
05:20.70 8.7% 00:11.26 05:20.70     00:04:54.96 00:00:25.74
5th 1 Nutley
(R.Zajac, R.Sbaraglio, P.Wageneder, B.OBRIEN, T.O'Mara, D.Hutabarat, A.Pena, H.Shah, [N.Tran])
05:23.03 9.5% 00:02.33 05:23.03     00:04:54.96 00:00:28.07
6th 6 Egg Harbor
(A.Preziosi, J.Dilks, J.Ricevuto, M.Waldman, E.Reinhard, D.Scheeler, T.Atiles, N.Verdine, [D.Ollefen])
06:11.06 25.8% 00:48.03 06:11.06     00:04:54.96 00:01:16.10
Race 37: Womens Novice 4+ Final @ 04:56 PM
1st 3 Vineland
(I.Dumanyan, R.Fay, E.Slusarczyk, J.Merighi, [N.English])
06:30.40     06:30.40     00:06:30.40  
2nd 5 Cedar Creek
(N.Martin, G.Torres, A.Begasse, A.Harrigan, [H.Long])
06:35.58 1.3% 00:05.18 06:35.58     00:06:30.40 00:00:05.18
3rd 2 Moorestown
(S.Gluck, K.Malta, M.Regan, M.carroll, [C.Manna])
06:36.31 1.5% 00:00.73 06:36.31     00:06:30.40 00:00:05.91
4th 6 Montclair
(I.Corriere, R.Brownsword, N.Mayers, C.Sokolic, [E.Pollack])
06:44.63 3.6% 00:08.32 06:44.63     00:06:30.40 00:00:14.23
5th 4 Kearny
(C.Castro, K.Benavides, A.Baez, A.Coloma, [V.Cruz-Ayala])
06:53.49 5.9% 00:08.86 06:53.49     00:06:30.40 00:00:23.09
6th 1 Atlantic City
(K.Nguyen, L.Passaman, T.CITERA, D.Zheku, [S.Karim])
07:07.48 9.5% 00:13.99 07:07.48     00:06:30.40 00:00:37.08
Race 38: Mens Novice 4+ Final @ 05:02 PM
1st 3 Don Bosco
(M.Muniz, V.Ulizko, T.Faenza, T.Dwyer, [C.Albarran])
05:29.26     05:29.26     00:05:29.26  
2nd 5 Christian Brothers
(J.Wood, T.Lexa, C.Mayro, r.dobrzynski, [N.Cummings])
05:46.22 5.2% 00:16.96 05:46.22     00:05:29.26 00:00:16.96
3rd 4 Ocean City
(P.McCarron, C.McDermott, M.Daddi, Z.Colao, [A.Helm])
05:52.73 7.1% 00:06.51 05:52.73     00:05:29.26 00:00:23.47
4th 1 Kearny
(G.jimenez, M.Coelho, o.martinez, R.Silva, [m.martins])
05:53.07 7.2% 00:00.34 05:53.07     00:05:29.26 00:00:23.81
5th 2 Belleville
(E.Padilla, A.Nazario, T.McNulty, J.Victorio, [S.Camacho])
05:59.32 9.1% 00:06.25 05:59.32     00:05:29.26 00:00:30.06
6th 6 St. Augustine
(J.O'Brien, V.Dragone, S.Powelczyk, A.Chell, [C.Cohn])
06:05.19 10.9% 00:05.87 06:05.19     00:05:29.26 00:00:35.93
Page 1 of   1 Printed: 2012-Apr-28 05:15 PM