2012 Garden State Scholastic
Official Results
Place Lane Organization Net Time % Delta Raw Handicap Penalty Winning Split
Race 8a: Mens Ltwt 2x Heat 1 @ 09:00 AM
1st 3 Christian Brothers  (M. Guadagno) 05:40.20     05:40.20     00:05:40.20  
2nd 4 St. Joseph HS NJ  (D. Gallagher) 05:43.96 1.1% 00:03.76 05:43.96     00:05:40.20 00:00:03.76
3rd 2 St. Peters Prep  (C. Carpenter) 06:27.11 13.8% 00:43.15 06:27.11     00:05:40.20 00:00:46.91
4th 5 Leonia Crew  (S. Riordan) 06:42.04 18.2% 00:14.93 06:42.04     00:05:40.20 00:01:01.84
Race 8b: Mens Ltwt 2x Heat 2 @ 09:06 AM
1st 3 Montclair  (A. Katzmann) 05:35.86     05:35.86     00:05:35.86  
2nd 4 Haddon Twp  (R. Clark) 05:44.45 2.6% 00:08.59 05:44.45     00:05:35.86 00:00:08.59
3rd 2 Westfield HS - NJ  (M. Huff) 06:07.33 9.4% 00:22.88 06:07.33     00:05:35.86 00:00:31.47
4th 5 Teaneck  (O. Manahan) 06:21.43 13.6% 00:14.10 06:21.43     00:05:35.86 00:00:45.57
Race 11a: Womens Fr 8+ Heat 1 @ 09:12 AM
1st 3 Atlantic City  (P. Siganos) 05:44.38     05:44.38     00:05:44.38  
2nd 4 Absegami  (L. Drozd) 05:50.62 1.8% 00:06.24 05:50.62     00:05:44.38 00:00:06.24
3rd 2 Eustace  (G. Bianchi) 05:51.00 1.9% 00:00.38 05:51.00     00:05:44.38 00:00:06.62
4th 5 Egg Harbor  (N. DiPietro) 05:53.17 2.6% 00:02.17 05:53.17     00:05:44.38 00:00:08.79
5th 1 Kearny  (S. Magee) 05:55.16 3.1% 00:01.99 05:55.16     00:05:44.38 00:00:10.78
Race 11b: Womens Fr 8+ Heat 2 @ 09:18 AM
1st 4 Holy Spirit  (E. kane) 05:42.14     05:42.14     00:05:42.14  
2nd 3 Mainland  (K. Mullin) 05:47.10 1.4% 00:04.96 05:47.10     00:05:42.14 00:00:04.96
3rd 5 Montclair  (D. van Winden) 05:49.37 2.1% 00:02.27 05:49.37     00:05:42.14 00:00:07.23
4th 2 Oakcrest  (S. Woltmann) 06:07.16 7.3% 00:17.79 06:07.16     00:05:42.14 00:00:25.02
5th 1 Rumson-Fair Haven  (L. Mueller) 06:45.05 18.4% 00:37.89 06:45.05     00:05:42.14 00:01:02.91
Race 12a: Mens Fr 8+ Heat 1 @ 09:24 AM
1st 5 Eustace  (C. Bechtel) 05:05.45     05:05.45     00:05:05.45  
2nd 3 Holy Spirit  (E. Sandt) 05:06.15 0.2% 00:00.70 05:06.15     00:05:05.45 00:00:00.70
3rd 4 Haddonfield  (P. Hurd) 05:11.41 2.0% 00:05.26 05:11.41     00:05:05.45 00:00:05.96
4th 1 Christian Brothers  (K. Kaskiw) 05:14.41 2.9% 00:03.00 05:14.41     00:05:05.45 00:00:08.96
5th 2 Mainland  (S. Bacharach) 05:18.44 4.3% 00:04.03 05:18.44     00:05:05.45 00:00:12.99
Race 12b: Mens Fr 8+ Heat 2 @ 09:30 AM
1st 3 St. Augustine  (J. Power) 05:06.80     05:06.80     00:05:06.80  
2nd 4 Egg Harbor  (G. Diggins) 05:11.04 1.4% 00:04.24 05:11.04     00:05:06.80 00:00:04.24
3rd 5 Kearny  (L. Horvaht) 05:15.28 2.8% 00:04.24 05:15.28     00:05:06.80 00:00:08.48
4th 1 Absegami  (D. Pollock) 05:20.47 4.5% 00:05.19 05:20.47     00:05:06.80 00:00:13.67
5th 2 Moorestown  (A. McGrath) 05:46.32 12.9% 00:25.85 05:46.32     00:05:06.80 00:00:39.52
Race 13a: Womens Jr 4+ Heat 1 @ 09:36 AM
1st 4 Absegami  (M. Razukas) 06:10.45     06:10.45     00:06:10.45  
2nd 5 Kearny  (D. Almeida) 06:14.89 1.2% 00:04.44 06:14.89     00:06:10.45 00:00:04.44
3rd 2 Mainland  (P. Garrett) 06:18.34 2.1% 00:03.45 06:18.34     00:06:10.45 00:00:07.89
4th 3 Montclair  (C. Rose) 06:20.24 2.6% 00:01.90 06:20.24     00:06:10.45 00:00:09.79
5th 1 Vineland  (R. Guinan) 07:16.80 17.9% 00:56.56 07:16.80     00:06:10.45 00:01:06.35
6th 6 Our Lady of Mercy  (A. O'brikis) 07:45.06 25.5% 00:28.26 07:45.06     00:06:10.45 00:01:34.61
Race 13b: Womens Jr 4+ Heat 2 @ 09:42 AM
1st 4 Egg Harbor  (K. Auble) 06:03.89     06:03.89     00:06:03.89  
2nd 3 Belleville  (R. McNulty) 06:13.29 2.6% 00:09.40 06:13.29     00:06:03.89 00:00:09.40
3rd 2 Moorestown  (K. Boyle) 06:18.23 3.9% 00:04.94 06:18.23     00:06:03.89 00:00:14.34
4th 5 Nutley  (S. Montes) 06:19.39 4.3% 00:01.16 06:19.39     00:06:03.89 00:00:15.50
5th 6 RFH Rowing  (K. Edwards) 06:34.63 8.4% 00:15.24 06:34.63     00:06:03.89 00:00:30.74
6th 1 Rumson-Fair Haven  (G. Minassian) 07:04.61 16.7% 00:29.98 07:04.61     00:06:03.89 00:01:00.72
Race 14a: Mens Jr 4+ Heat 1 @ 09:48 AM
1st 3 Montclair  (J. Murphy) 05:26.37     05:26.37     00:05:26.37  
2nd 5 Ridgewood  (E. Prettyman) 05:38.57 3.7% 00:12.20 05:38.57     00:05:26.37 00:00:12.20
3rd 1 Nutley  (M. Apito) 05:39.55 4.0% 00:00.98 05:39.55     00:05:26.37 00:00:13.18
4th 2 Oakcrest  (M. Murphy) 05:42.51 4.9% 00:02.96 05:42.51     00:05:26.37 00:00:16.14
5th 4 Kearny  (A. Matusiefsky) 05:51.57 7.7% 00:09.06 05:51.57     00:05:26.37 00:00:25.20
Race 14b: Mens Jr 4+ Heat 2 @ 09:54 AM
1st 3 Moorestown  (K. Shaloo) 05:18.84     05:18.84     00:05:18.84  
2nd 4 Belleville  (A. Nazario) 05:23.51 1.5% 00:04.67 05:23.51     00:05:18.84 00:00:04.67
3rd 2 Collingswood  (H. Wilson) 05:56.86 11.9% 00:33.35 05:56.86     00:05:18.84 00:00:38.02
4th 5 St. Augustine  (R. Carlin) 06:03.83 14.1% 00:06.97 06:03.83     00:05:18.84 00:00:44.99
5th 1 Rumson-Fair Haven  (M. Valko) 06:20.97 19.5% 00:17.14 06:20.97     00:05:18.84 00:01:02.13
Race 14c: Mens Jr 4+ Heat 3 @ 10:00 AM
1st 3 Eustace  (P. Kramarski) 05:19.58     05:19.58     00:05:19.58  
2nd 4 St. Peters Prep  (J. Glatman) 05:36.05 5.2% 00:16.47 05:36.05     00:05:19.58 00:00:16.47
3rd 2 Ocean City  (N. Bromhead) 05:49.61 9.4% 00:13.56 05:49.61     00:05:19.58 00:00:30.03
4th 5 Atlantic City  (D. Nam) 06:28.57 21.6% 00:38.96 06:28.57     00:05:19.58 00:01:08.99
5th 1 RFH Rowing  (F. Orejarena) 06:56.80 30.4% 00:28.23 06:56.80     00:05:19.58 00:01:37.22
Race 14d: Mens Jr 4+ Heat 4 @ 10:06 AM
1st 3 Christian Brothers  (S. Londregan) 05:27.19     05:27.19     00:05:27.19  
2nd 2 Haddonfield  (N. Ruggiero) 05:38.31 3.4% 00:11.12 05:38.31     00:05:27.19 00:00:11.12
3rd 4 Don Bosco  (J. Mosca) 05:48.69 6.6% 00:10.38 05:48.69     00:05:27.19 00:00:21.50
4th 5 Vineland  (M. Novatorskiy) 06:03.19 11.0% 00:14.50 06:03.19     00:05:27.19 00:00:36.00
Race 15a: Womens Jr 8+ Heat 1 @ 10:12 AM
1st 3 Montclair  (A. Schneider) 05:29.60     05:29.60     00:05:29.60  
2nd 4 Vineland  (E. Harrold) 05:46.55 5.1% 00:16.95 05:46.55     00:05:29.60 00:00:16.95
3rd 1 Ridgewood  (A. Reilly) 05:49.32 6.0% 00:02.77 05:49.32     00:05:29.60 00:00:19.72
4th 2 Ocean City  (a. roze) 05:54.92 7.7% 00:05.60 05:54.92     00:05:29.60 00:00:25.32
5th 5 Haddonfield  (R. Berkowitz) 06:05.40 10.9% 00:10.48 06:05.40     00:05:29.60 00:00:35.80
6th 6 Belleville  (J. Clark) 06:23.45 16.3% 00:18.05 06:23.45     00:05:29.60 00:00:53.85
Race 15b: Womens Jr 8+ Heat 2 @ 10:18 AM
1st 3 Holy Spirit  (M. Clark) 05:24.62     05:24.62     00:05:24.62  
2nd 4 Absegami  (S. Irvin) 05:35.09 3.2% 00:10.47 05:35.09     00:05:24.62 00:00:10.47
3rd 2 Atlantic City  (S. Mogano) 05:49.89 7.8% 00:14.80 05:49.89     00:05:24.62 00:00:25.27
4th 5 Egg Harbor  (B. Gaskill) 06:00.91 11.2% 00:11.02 06:00.91     00:05:24.62 00:00:36.29
5th 1 Nutley  (S. Pannella) 06:04.13 12.2% 00:03.22 06:04.13     00:05:24.62 00:00:39.51
Race 16a: Mens Jr 8+ Heat 1 @ 10:24 AM
1st 3 St. Augustine  (M. Mohnack) 04:51.90     04:51.90     00:04:51.90  
2nd 4 Kearny  (N. Mendez) 04:56.59 1.6% 00:04.69 04:56.59     00:04:51.90 00:00:04.69
3rd 2 Christian Brothers  (J. Smallwood) 05:06.09 4.9% 00:09.50 05:06.09     00:04:51.90 00:00:14.19
4th 1 Cedar Creek  (A. Librizzi) 05:56.83 22.2% 00:50.74 05:56.83     00:04:51.90 00:01:04.93
5 St. Peters Prep  (C. Gelson) Excluded              
Race 16b: Mens Jr 8+ Heat 2 @ 10:30 AM
1st 3 Mainland  (V. Carraccio) 04:54.11     04:54.11     00:04:54.11  
2nd 4 Vineland  (K. Hubble) 05:02.65 2.9% 00:08.54 05:02.65     00:04:54.11 00:00:08.54
3rd 2 Holy Spirit  (J. Fabel) 05:12.60 6.3% 00:09.95 05:12.60     00:04:54.11 00:00:18.49
4th 5 Absegami  (S. chorpenning) 05:34.51 13.7% 00:21.91 05:34.51     00:04:54.11 00:00:40.40
Race 16c: Mens Jr 8+ Heat 3 @ 10:36 AM
1st 3 Egg Harbor  (R. Rimmele) 04:50.77     04:50.77     00:04:50.77  
2nd 4 Montclair  (M. Hahn) 04:55.99 1.8% 00:05.22 04:55.99     00:04:50.77 00:00:05.22
3rd 2 Atlantic City  (J. Owen) 05:16.59 8.9% 00:20.60 05:16.59     00:04:50.77 00:00:25.82
4th 5 Belleville  (V. Lamparello) 05:29.05 13.2% 00:12.46 05:29.05     00:04:50.77 00:00:38.28
Race 17a: Womens Sr 4+ Heat 1 @ 10:42 AM
1st 3 Mainland  (K. Stafford) 05:51.25     05:51.25     00:05:51.25  
2nd 4 Ocean City  (A. Nardiello) 06:08.72 5.0% 00:17.47 06:08.72     00:05:51.25 00:00:17.47
3rd 5 Haddonfield  (A. Sparrow) 06:14.06 6.5% 00:05.34 06:14.06     00:05:51.25 00:00:22.81
4th 1 Nutley  (M. Fernandez) 06:18.35 7.7% 00:04.29 06:18.35     00:05:51.25 00:00:27.10
5th 2 Kearny  (C. Castelluber) 06:22.69 9.0% 00:04.34 06:22.69     00:05:51.25 00:00:31.44
Race 17b: Womens Sr 4+ Heat 2 @ 10:48 AM
1st 3 Egg Harbor  (T. McHugh) 05:54.24     05:54.24     00:05:54.24  
2nd 4 Montclair  (S. Skutch) 05:58.87 1.3% 00:04.63 05:58.87     00:05:54.24 00:00:04.63
3rd 2 Ridgewood  (L. Tedeschi) 06:23.64 8.3% 00:24.77 06:23.64     00:05:54.24 00:00:29.40
4th 5 Belleville  (F. Rodriguez) 07:02.76 19.3% 00:39.12 07:02.76     00:05:54.24 00:01:08.52
Race 17c: Womens Sr 4+ Heat 3 @ 10:54 AM
1st 3 Moorestown  (C. Wixted) 06:06.98     06:06.98     00:06:06.98  
2nd 2 Rumson-Fair Haven  (T. Liberi) 06:22.28 4.2% 00:15.30 06:22.28     00:06:06.98 00:00:15.30
3rd 5 Collingswood  (H. Amet) 06:53.07 12.6% 00:30.79 06:53.07     00:06:06.98 00:00:46.09
4th 4 Atlantic City  (A. McCabe) 06:53.98 12.8% 00:00.91 06:53.98     00:06:06.98 00:00:47.00
Race 18a: Mens Sr 4+ Heat 1 @ 11:00 AM
1st 3 Mainland  (H. Devine) 05:24.27     05:24.27     00:05:24.27  
2nd 5 Rumson-Fair Haven  (D. Ahimovic) 05:25.04 0.2% 00:00.77 05:25.04     00:05:24.27 00:00:00.77
3rd 2 Moorestown  (j. henry) 05:43.62 6.0% 00:18.58 05:43.62     00:05:24.27 00:00:19.35
4th 4 Ocean City  (P. Grana) 05:51.61 8.4% 00:07.99 05:51.61     00:05:24.27 00:00:27.34
5th 1 Belleville  (K. Razo) 06:07.47 13.3% 00:15.86 06:07.47     00:05:24.27 00:00:43.20
Race 18b: Mens Sr 4+ Heat 2 @ 11:06 AM
1st 4 Collingswood  (C. Ryan) 05:21.47     05:21.47     00:05:21.47  
2nd 3 Eustace  (I. Flinn) 05:32.61 3.5% 00:11.14 05:32.61     00:05:21.47 00:00:11.14
3rd 5 Vineland  (J. Monier) 05:41.02 6.1% 00:08.41 05:41.02     00:05:21.47 00:00:19.55
4th 2 Nutley  (M. O'Keefe) 05:41.49 6.2% 00:00.47 05:41.49     00:05:21.47 00:00:20.02
5th 1 St. Peters Prep  (P. Grosso) 05:49.44 8.7% 00:07.95 05:49.44     00:05:21.47 00:00:27.97
Race 23a: Womens Ltwt 4+ Heat 1 @ 11:12 AM
1st 3 Egg Harbor  (C. Wilhelm) 06:06.82     06:06.82     00:06:06.82  
2nd 5 Kearny  (E. Magee) 06:12.74 1.6% 00:05.92 06:12.74     00:06:06.82 00:00:05.92
3rd 4 Moorestown  (A. Slominski) 06:21.06 3.9% 00:08.32 06:21.06     00:06:06.82 00:00:14.24
4th 2 Montclair  (A. Handelman) 06:23.75 4.6% 00:02.69 06:23.75     00:06:06.82 00:00:16.93
Race 23b: Womens Ltwt 4+ Heat 2 @ 11:18 AM
1st 4 Mainland  (L. O'Sullivan) 06:01.84     06:01.84     00:06:01.84  
2nd 5 Nutley  (J. Sainz) 06:03.46 0.4% 00:01.62 06:03.46     00:06:01.84 00:00:01.62
3rd 3 Belleville  (A. Cabezas) 06:14.51 3.5% 00:11.05 06:14.51     00:06:01.84 00:00:12.67
Race 24a: Mens Ltwt 4+ Heat 1 @ 11:24 AM
1st 3 Christian Brothers  (P. Clauss) 05:14.72     05:14.72     00:05:14.72  
2nd 5 Nutley  (F. DeBlasio) 05:27.38 4.0% 00:12.66 05:27.38     00:05:14.72 00:00:12.66
3rd 4 Kearny  (J. Stahl) 05:28.33 4.3% 00:00.95 05:28.33     00:05:14.72 00:00:13.61
4th 2 Belleville  (G. Singh) 05:43.97 9.3% 00:15.64 05:43.97     00:05:14.72 00:00:29.25
Race 24b: Mens Ltwt 4+ Heat 2 @ 11:30 AM
1st 3 Egg Harbor  (J. Chong) 05:30.01     05:30.01     00:05:30.01  
2nd 4 Moorestown  (E. LaLumia) 05:35.46 1.7% 00:05.45 05:35.46     00:05:30.01 00:00:05.45
3rd 5 Don Bosco  (T. Biby) 05:40.96 3.3% 00:05.50 05:40.96     00:05:30.01 00:00:10.95
Race 26a: Mens Ltwt 8+ Heat 1 @ 11:36 AM
1st 5 Don Bosco  (S. Menken) 04:42.78     04:42.78     00:04:42.78  
2nd 4 Oakcrest  (M. Dragotto) 04:49.18 2.3% 00:06.40 04:49.18     00:04:42.78 00:00:06.40
3rd 3 Moorestown  (A. Hendrickson) 04:59.04 5.8% 00:09.86 04:59.04     00:04:42.78 00:00:16.26
4th 2 Egg Harbor  (B. McHugh) 05:27.09 15.7% 00:28.05 05:27.09     00:04:42.78 00:00:44.31
Race 26b: Mens Ltwt 8+ Heat 2 @ 11:42 AM
1st 4 Ocean City  (C. Brady) 04:44.42     04:44.42     00:04:44.42  
2nd 3 Holy Spirit  (J. Schall) 04:46.13 0.6% 00:01.71 04:46.13     00:04:44.42 00:00:01.71
3rd 5 St. Augustine  (V. DiPentino) 04:55.64 3.9% 00:09.51 04:55.64     00:04:44.42 00:00:11.22
4th 2 Mainland  (M. Bradley) 06:09.89 30.1% 01:14.25 06:09.89     00:04:44.42 00:01:25.47
Race 32a: Mens Jr 4x Heat 1 @ 11:48 AM
1st 3 Montclair  (G. Rosenthal) 05:27.70     05:27.70     00:05:27.70  
2nd 4 Westfield HS - NJ  (M. Lazzarotti) 05:42.99 4.7% 00:15.29 05:42.99     00:05:27.70 00:00:15.29
3rd 2 St. Joseph HS NJ  (D. Gallagher) 05:53.14 7.8% 00:10.15 05:53.14     00:05:27.70 00:00:25.44
4th 5 Leonia Crew  (M. Ismail) 05:56.60 8.8% 00:03.46 05:56.60     00:05:27.70 00:00:28.90
Race 32b: Mens Jr 4x Heat 2 @ 11:54 AM
1st 3 Haddon Twp  (A. Blue) 05:26.95     05:26.95     00:05:26.95  
2nd 4 Ridgewood  (B. Flood) 05:40.24 4.1% 00:13.29 05:40.24     00:05:26.95 00:00:13.29
3rd 2 Eustace  (N. DelleMonache) 05:49.30 6.8% 00:09.06 05:49.30     00:05:26.95 00:00:22.35
4th 5 Teaneck  (D. Patino) 06:17.64 15.5% 00:28.34 06:17.64     00:05:26.95 00:00:50.69
Race 35a: Womens Novice 8+ Heat 1 @ 12:00 PM
1st 3 Atlantic City  (E. Cunningham) 05:47.14     05:47.14     00:05:47.14  
2nd 5 Moorestown  (E. Burns) 05:59.43 3.5% 00:12.29 05:59.43     00:05:47.14 00:00:12.29
3rd 2 Ocean City  (S. Green) 06:02.19 4.3% 00:02.76 06:02.19     00:05:47.14 00:00:15.05
4th 4 Egg Harbor  (J. Hendricks) 06:03.34 4.7% 00:01.15 06:03.34     00:05:47.14 00:00:16.20
Race 35b: Womens Novice 8+ Heat 2 @ 12:06 PM
1st 3 Ridgewood  (M. Malloy) 06:00.64     06:00.64     00:06:00.64  
2nd 4 Holy Spirit  (G. Jiacopello) 06:01.88 0.3% 00:01.24 06:01.88     00:06:00.64 00:00:01.24
3rd 5 Nutley  (M. Meglio) 06:06.68 1.7% 00:04.80 06:06.68     00:06:00.64 00:00:06.04
4th 2 Our Lady of Mercy  (E. Kennelly) 06:55.92 15.3% 00:49.24 06:55.92     00:06:00.64 00:00:55.28
Race 36a: Mens Novice 8+ Heat 1 @ 12:12 PM
1st 3 Vineland  (K. Cortes) 05:04.54     05:04.54     00:05:04.54  
2nd 4 Moorestown  (B. Sawin) 05:14.57 3.3% 00:10.03 05:14.57     00:05:04.54 00:00:10.03
3rd 5 Nutley  (R. Zajac) 05:27.52 7.5% 00:12.95 05:27.52     00:05:04.54 00:00:22.98
4th 1 St.Benedict'sPreparatorySchool  (E. Rivera) 05:49.69 14.8% 00:22.17 05:49.69     00:05:04.54 00:00:45.15
5th 2 Atlantic City  (C. Buckley) 06:18.62 24.3% 00:28.93 06:18.62     00:05:04.54 00:01:14.08
Race 36b: Mens Novice 8+ Heat 2 @ 12:18 PM
1st 3 St. Augustine  (N. Slusher) 05:10.28     05:10.28     00:05:10.28  
2nd 2 St. Peters Prep  (J. Schiavo) 05:20.88 3.4% 00:10.60 05:20.88     00:05:10.28 00:00:10.60
3rd 4 Egg Harbor  (A. Preziosi) 05:51.26 13.2% 00:30.38 05:51.26     00:05:10.28 00:00:40.98
4th 5 Mainland  (J. Debarth) 06:09.22 19.0% 00:17.96 06:09.22     00:05:10.28 00:00:58.94
Race 37a: Womens Novice 4+ Heat 1 @ 12:24 PM
1st 3 Vineland  (I. Dumanyan) 06:33.22     06:33.22     00:06:33.22  
2nd 4 Cedar Creek  (N. Martin) 06:37.40 1.1% 00:04.18 06:37.40     00:06:33.22 00:00:04.18
3rd 2 Atlantic City  (K. Nguyen) 07:10.23 9.4% 00:32.83 07:10.23     00:06:33.22 00:00:37.01
4th 1 Haddonfield  (M. D'Anella-Mercanti) 07:10.98 9.6% 00:00.75 07:10.98     00:06:33.22 00:00:37.76
5th 6 RFH Rowing  (M. Klem) 07:31.77 14.9% 00:20.79 07:31.77     00:06:33.22 00:00:58.55
6th 5 Mainland  (M. Rico) 07:40.48 17.1% 00:08.71 07:40.48     00:06:33.22 00:01:07.26
Race 37b: Womens Novice 4+ Heat 2 @ 12:30 PM
1st 4 Kearny  (C. Castro) 06:35.24     06:35.24     00:06:35.24  
2nd 3 Moorestown  (S. Gluck) 06:38.53 0.8% 00:03.29 06:38.53     00:06:35.24 00:00:03.29
3rd 5 Montclair  (I. Corriere) 06:38.93 0.9% 00:00.40 06:38.93     00:06:35.24 00:00:03.69
4th 2 Belleville  (A. Sotuela) 06:43.45 2.1% 00:04.52 06:43.45     00:06:35.24 00:00:08.21
5th 1 Nutley  (E. Scerbo) 08:28.47 28.6% 01:45.02 08:28.47     00:06:35.24 00:01:53.23
Race 38a: Mens Novice 4+ Heat 1 @ 12:36 PM
1st 3 Don Bosco  (M. Muniz) 05:26.10     05:26.10     00:05:26.10  
2nd 5 Christian Brothers  (J. Wood) 05:42.87 5.1% 00:16.77 05:42.87     00:05:26.10 00:00:16.77
3rd 1 Kearny  (G. jimenez) 05:56.45 9.3% 00:13.58 05:56.45     00:05:26.10 00:00:30.35
4th 2 Holy Spirit  (M. Astolos) 06:11.69 14.0% 00:15.24 06:11.69     00:05:26.10 00:00:45.59
5th 4 Rumson-Fair Haven  (G. Baumer) 06:30.83 19.8% 00:19.14 06:30.83     00:05:26.10 00:01:04.73
Race 38b: Mens Novice 4+ Heat 2 @ 12:42 PM
1st 1 Ocean City  (P. McCarron) 05:49.09     05:49.09     00:05:49.09  
2nd 3 Belleville  (E. Padilla) 05:52.96 1.1% 00:03.87 05:52.96     00:05:49.09 00:00:03.87
3rd 5 St. Augustine  (J. O'Brien) 06:04.12 4.3% 00:11.16 06:04.12     00:05:49.09 00:00:15.03
4th 2 Egg Harbor  (B. Deslis) 06:06.09 4.9% 00:01.97 06:06.09     00:05:49.09 00:00:17.00
5th 4 St. Peters Prep  (A. Biancamano) 06:42.27 15.2% 00:36.18 06:42.27     00:05:49.09 00:00:53.18
Race 1: Womens Jr 1x Final @ 01:20 PM
1st 3 Haddon Twp  (M. Remetz) 06:56.47     06:56.47     00:06:56.47  
2nd 2 Bergen Tech  (E. Brooks) 07:08.49 2.9% 00:12.02 07:08.49     00:06:56.47 00:00:12.02
3rd 1 Leonia Crew  (E. McCartney-Leap) 07:55.95 14.3% 00:47.46 07:55.95     00:06:56.47 00:00:59.48
4th 4 Tenafly High School  (N. Caslin) 08:32.92 23.2% 00:36.97 08:32.92     00:06:56.47 00:01:36.45
Race 2: Mens Jr 1x Final @ 01:26 PM
1st 2 St. Joseph HS NJ  (B. Walker) 06:26.67     06:26.67     00:06:26.67  
2nd 3 Leonia Crew  (A. Gabay) 06:39.93 3.4% 00:13.26 06:39.93     00:06:26.67 00:00:13.26
3rd 4 Montclair  (B. Connell-French) 06:51.95 6.5% 00:12.02 06:51.95     00:06:26.67 00:00:25.28
Race 3: Womens Sr 1x Final @ 01:32 PM
1st 4 Mother of Divine Grace  (M. Hamilton) 06:31.32     06:31.32     00:06:31.32  
2nd 3 Glen Ridge  (A. Freimarck) 06:37.67 1.6% 00:06.35 06:37.67     00:06:31.32 00:00:06.35
Race 4: Mens Sr 1x Final @ 01:38 PM
1st 2 Ranney  (C. Slater) 05:33.10     05:33.10     00:05:33.10  
2nd 4 Montclair  (L. Foglizzo) 05:56.40 7.0% 00:23.30 05:56.40     00:05:33.10 00:00:23.30
3rd 3 Haddonfield  (K. Horsley) 06:08.80 10.7% 00:12.40 06:08.80     00:05:33.10 00:00:35.70
Race 5: Womens Jr 2x Final @ 01:44 PM
1st 4 Ridgewood  (C. Chiaramonte) 06:16.74     06:16.74     00:06:16.74  
2nd 2 Holy Spirit  (G. Bunting) 06:33.93 4.6% 00:17.19 06:33.93     00:06:16.74 00:00:17.19
3rd 1 Cedar Creek  (L. Oudemans) 06:39.59 6.1% 00:05.66 06:39.59     00:06:16.74 00:00:22.85
4th 5 Rutherford  (G. Seehaus) 06:43.76 7.2% 00:04.17 06:43.76     00:06:16.74 00:00:27.02
5th 6 Our Lady of Mercy  (D. Dougherty) 07:00.48 11.6% 00:16.72 07:00.48     00:06:16.74 00:00:43.74
3 Haddon Twp  (K. Watson) Scratch              
Race 6: Mens Jr 2x Final @ 01:50 PM
1st 2 Haddon Twp  (N. Herceg) 05:18.01     05:18.01     00:05:18.01  
2nd 4 Ridgewood  (J. Sluis) 05:21.27 1.0% 00:03.26 05:21.27     00:05:18.01 00:00:03.26
3rd 3 Don Bosco  (A. McAvey) 05:30.19 3.8% 00:08.92 05:30.19     00:05:18.01 00:00:12.18
4th 5 Montclair  (A. Kolko) 05:37.96 6.3% 00:07.77 05:37.96     00:05:18.01 00:00:19.95
5th 6 St. Joseph HS NJ  (C. Ambrico) 05:38.03 6.3% 00:00.07 05:38.03     00:05:18.01 00:00:20.02
6th 1 Bergen Catholic  (C. Elliott) 06:05.68 15.0% 00:27.65 06:05.68     00:05:18.01 00:00:47.67
Race 7: Womens Ltwt 2x Final @ 01:56 PM
1st 3 Haddon Twp  (K. Watson) 06:22.11     06:22.11     00:06:22.11  
2nd 4 Westfield HS - NJ  (D. Annitsakis) 06:31.17 2.4% 00:09.06 06:31.17     00:06:22.11 00:00:09.06
Race 8: Mens Ltwt 2x Final @ 02:02 PM
1st 2 Haddon Twp  (R. Clark) 05:21.89     05:21.89     00:05:21.89  
2nd 4 Montclair  (A. Katzmann) 05:28.13 1.9% 00:06.24 05:28.13     00:05:21.89 00:00:06.24
3rd 3 Christian Brothers  (M. Guadagno) 05:30.50 2.7% 00:02.37 05:30.50     00:05:21.89 00:00:08.61
4th 5 St. Joseph HS NJ  (D. Gallagher) 05:32.90 3.4% 00:02.40 05:32.90     00:05:21.89 00:00:11.01
5th 6 Westfield HS - NJ  (M. Huff) 06:07.22 14.1% 00:34.32 06:07.22     00:05:21.89 00:00:45.33
6th 1 St. Peters Prep  (C. Carpenter) 07:14.50 35.0% 01:07.28 07:14.50     00:05:21.89 00:01:52.61
Race 9: Womens Sr 2x Final @ 02:08 PM
1st 5 Haddon Twp  (C. Ely) 06:00.10     06:00.10     00:06:00.10  
2nd 3 Ridgewood  (M. McKeon) 06:02.02 0.5% 00:01.92 06:02.02     00:06:00.10 00:00:01.92
3rd 2 Egg Harbor  (L. Wright) 06:15.79 4.4% 00:13.77 06:15.79     00:06:00.10 00:00:15.69
4th 4 Teaneck  (C. Ortiz) 06:18.44 5.1% 00:02.65 06:18.44     00:06:00.10 00:00:18.34
1 Our Lady of Mercy  (D. Dougherty) Scratch              
Race 10: Mens Sr 2x Final @ 02:14 PM
1st 3 Christian Brothers  (A. Blair) 05:38.40     05:38.40     00:05:38.40  
2nd 2 Don Bosco  (B. Sullivan) 05:41.64 1.0% 00:03.24 05:41.64     00:05:38.40 00:00:03.24
3rd 4 Egg Harbor  (A. Long) 05:44.02 1.7% 00:02.38 05:44.02     00:05:38.40 00:00:05.62
4th 5 Ridgewood  (S. Kaminer) 06:39.29 18.0% 00:55.27 06:39.29     00:05:38.40 00:01:00.89
1 Haddon Twp  (R. Clark) Scratch              
Race 11: Womens Fr 8+ Final @ 02:20 PM
1st 3 Atlantic City  (P. Siganos) 05:28.20     05:28.20     00:05:28.20  
2nd 4 Holy Spirit  (E. kane) 05:28.46 0.1% 00:00.26 05:28.46     00:05:28.20 00:00:00.26
3rd 2 Mainland  (K. Mullin) 05:33.34 1.6% 00:04.88 05:33.34     00:05:28.20 00:00:05.14
4th 6 Montclair  (D. van Winden) 05:38.46 3.1% 00:05.12 05:38.46     00:05:28.20 00:00:10.26
5th 5 Absegami  (L. Drozd) 05:44.31 4.9% 00:05.85 05:44.31     00:05:28.20 00:00:16.11
6th 1 Eustace  (G. Bianchi) 05:45.68 5.3% 00:01.37 05:45.68     00:05:28.20 00:00:17.48
Race 12: Mens Fr 8+ Final @ 02:26 PM
1st 5 Holy Spirit  (E. Sandt) 04:55.80     04:55.80     00:04:55.80  
2nd 4 St. Augustine  (J. Power) 04:59.08 1.1% 00:03.28 04:59.08     00:04:55.80 00:00:03.28
3rd 3 Eustace  (C. Bechtel) 04:59.16 1.1% 00:00.08 04:59.16     00:04:55.80 00:00:03.36
4th 1 Haddonfield  (P. Hurd) 05:07.44 3.9% 00:08.28 05:07.44     00:04:55.80 00:00:11.64
5th 2 Egg Harbor  (G. Diggins) 05:10.81 5.1% 00:03.37 05:10.81     00:04:55.80 00:00:15.01
6th 6 Kearny  (L. Horvaht) 05:12.18 5.5% 00:01.37 05:12.18     00:04:55.80 00:00:16.38
Race 13: Womens Jr 4+ Final @ 02:32 PM
1st 4 Egg Harbor  (K. Auble) 06:00.97     06:00.97     00:06:00.97  
2nd 3 Absegami  (M. Razukas) 06:04.44 1.0% 00:03.47 06:04.44     00:06:00.97 00:00:03.47
3rd 5 Kearny  (D. Almeida) 06:06.26 1.5% 00:01.82 06:06.26     00:06:00.97 00:00:05.29
4th 2 Belleville  (R. McNulty) 06:11.18 2.8% 00:04.92 06:11.18     00:06:00.97 00:00:10.21
5th 1 Mainland  (P. Garrett) 06:19.97 5.3% 00:08.79 06:19.97     00:06:00.97 00:00:19.00
6th 6 Moorestown  (K. Boyle) 06:24.03 6.4% 00:04.06 06:24.03     00:06:00.97 00:00:23.06
Race 14: Mens Jr 4+ Final @ 02:38 PM
1st 3 Montclair  (J. Murphy) 05:01.54     05:01.54     00:05:01.54  
2nd 5 Christian Brothers  (S. Londregan) 05:06.08 1.5% 00:04.54 05:06.08     00:05:01.54 00:00:04.54
3rd 4 Moorestown  (K. Shaloo) 05:08.85 2.4% 00:02.77 05:08.85     00:05:01.54 00:00:07.31
4th 2 Eustace  (P. Kramarski) 05:11.67 3.4% 00:02.82 05:11.67     00:05:01.54 00:00:10.13
5th 1 Belleville  (A. Nazario) 05:21.38 6.6% 00:09.71 05:21.38     00:05:01.54 00:00:19.84
6th 6 St. Peters Prep  (J. Glatman) 05:27.93 8.8% 00:06.55 05:27.93     00:05:01.54 00:00:26.39
Race 15: Womens Jr 8+ Final @ 02:44 PM
1st 3 Montclair  (A. Schneider) 05:12.68     05:12.68     00:05:12.68  
2nd 4 Holy Spirit  (M. Clark) 05:20.73 2.6% 00:08.05 05:20.73     00:05:12.68 00:00:08.05
3rd 2 Absegami  (S. Irvin) 05:29.11 5.3% 00:08.38 05:29.11     00:05:12.68 00:00:16.43
4th 5 Vineland  (E. Harrold) 05:43.55 9.9% 00:14.44 05:43.55     00:05:12.68 00:00:30.87
5th 1 Ridgewood  (A. Reilly) 05:47.07 11.0% 00:03.52 05:47.07     00:05:12.68 00:00:34.39
6th 6 Atlantic City  (S. Mogano) 05:50.21 12.0% 00:03.14 05:50.21     00:05:12.68 00:00:37.53
Race 16: Mens Jr 8+ Final @ 02:50 PM
1st 3 St. Augustine  (M. Mohnack) 04:39.45     04:39.45     00:04:39.45  
2nd 2 Egg Harbor  (R. Rimmele) 04:39.83 0.1% 00:00.38 04:39.83     00:04:39.45 00:00:00.38
3rd 6 Montclair  (M. Hahn) 04:45.88 2.3% 00:06.05 04:45.88     00:04:39.45 00:00:06.43
4th 4 Mainland  (V. Carraccio) 04:46.34 2.5% 00:00.46 04:46.34     00:04:39.45 00:00:06.89
5th 5 Kearny  (N. Mendez) 04:56.77 6.2% 00:10.43 04:56.77     00:04:39.45 00:00:17.32
6th 1 Vineland  (K. Hubble) 05:01.02 7.7% 00:04.25 05:01.02     00:04:39.45 00:00:21.57
Race 17: Womens Sr 4+ Final @ 02:56 PM
1st 3 Mainland  (K. Stafford) 05:36.58     05:36.58     00:05:36.58  
2nd 4 Egg Harbor  (T. McHugh) 05:40.14 1.1% 00:03.56 05:40.14     00:05:36.58 00:00:03.56
3rd 1 Montclair  (S. Skutch) 05:41.16 1.4% 00:01.02 05:41.16     00:05:36.58 00:00:04.58
4th 2 Moorestown  (C. Wixted) 05:44.05 2.2% 00:02.89 05:44.05     00:05:36.58 00:00:07.47
5th 0 Atlantic City  (A. McCabe) 05:56.08 5.8% 00:12.03 05:56.08     00:05:36.58 00:00:19.50
6th 5 Ocean City  (A. Nardiello) 06:07.27 9.1% 00:11.19 06:07.27     00:05:36.58 00:00:30.69
7th 6 Rumson-Fair Haven  (T. Liberi) 06:32.40 16.6% 00:25.13 06:32.40     00:05:36.58 00:00:55.82
Race 18: Mens Sr 4+ Final @ 03:02 PM
1st 3 Mainland  (H. Devine) 05:15.93     05:15.93     00:05:15.93  
2nd 4 Collingswood  (C. Ryan) 05:18.82 0.9% 00:02.89 05:18.82     00:05:15.93 00:00:02.89
3rd 5 Rumson-Fair Haven  (D. Ahimovic) 05:24.30 2.6% 00:05.48 05:24.30     00:05:15.93 00:00:08.37
4th 2 Eustace  (I. Flinn) 05:27.05 3.5% 00:02.75 05:27.05     00:05:15.93 00:00:11.12
5th 1 Moorestown  (j. henry) 05:38.47 7.1% 00:11.42 05:38.47     00:05:15.93 00:00:22.54
6th 6 Vineland  (J. Monier) 05:48.60 10.3% 00:10.13 05:48.60     00:05:15.93 00:00:32.67
Race 19: Womens Sr 8+ Final @ 03:08 PM
1st 2 Eustace  (K. Ewell) 05:02.33     05:02.33     00:05:02.33  
2nd 3 Holy Spirit  (D. DiStefano) 05:03.47 0.4% 00:01.14 05:03.47     00:05:02.33 00:00:01.14
3rd 4 Absegami  (J. Sterling) 05:14.49 4.0% 00:11.02 05:14.49     00:05:02.33 00:00:12.16
4th 5 Oakcrest  (M. Allen) 05:38.40 11.9% 00:23.91 05:38.40     00:05:02.33 00:00:36.07
Race 20: Mens Sr 8+ Final @ 03:14 PM
1st 3 St. Augustine  (A. Dillon) 04:29.75     04:29.75     00:04:29.75  
2nd 5 Holy Spirit  (A. Remy) 04:34.15 1.6% 00:04.40 04:34.15     00:04:29.75 00:00:04.40
3rd 4 Oakcrest  (W. Tanguay) 04:35.51 2.1% 00:01.36 04:35.51     00:04:29.75 00:00:05.76
4th 2 Absegami  (K. Jackson) 04:39.53 3.6% 00:04.02 04:39.53     00:04:29.75 00:00:09.78
5th 1 Atlantic City  (S. Garcia) 05:01.66 11.8% 00:22.13 05:01.66     00:04:29.75 00:00:31.91
Race 21: Womens 2nd 8+ Final @ 03:20 PM
1st 3 Holy Spirit  (M. Hogan) 05:29.09     05:29.09     00:05:29.09  
2nd 4 Eustace  (S. BUCK) 05:33.71 1.4% 00:04.62 05:33.71     00:05:29.09 00:00:04.62
3rd 2 Oakcrest  (S. Woltmann) 05:41.70 3.8% 00:07.99 05:41.70     00:05:29.09 00:00:12.61
4th 5 Absegami  (N. Bianco) 06:19.41 15.3% 00:37.71 06:19.41     00:05:29.09 00:00:50.32
Race 22: Mens 2nd 8+ Final @ 03:26 PM
1st 3 St. Augustine  (E. Jones) 04:48.90     04:48.90     00:04:48.90  
2nd 5 Absegami  (S. Morowitz) 04:51.51 0.9% 00:02.61 04:51.51     00:04:48.90 00:00:02.61
3rd 4 Holy Spirit  (M. Stewart) 04:54.62 2.0% 00:03.11 04:54.62     00:04:48.90 00:00:05.72
4th 2 Oakcrest  (r. tewell) 05:02.65 4.8% 00:08.03 05:02.65     00:04:48.90 00:00:13.75
Race 23: Womens Ltwt 4+ Final @ 03:32 PM
1st 3 Egg Harbor  (C. Wilhelm) 05:56.33     05:56.33     00:05:56.33  
2nd 4 Mainland  (L. O'Sullivan) 06:00.34 1.1% 00:04.01 06:00.34     00:05:56.33 00:00:04.01
3rd 2 Nutley  (J. Sainz) 06:01.73 1.5% 00:01.39 06:01.73     00:05:56.33 00:00:05.40
4th 1 Moorestown  (A. Slominski) 06:07.76 3.2% 00:06.03 06:07.76     00:05:56.33 00:00:11.43
5th 5 Kearny  (E. Magee) 06:13.29 4.8% 00:05.53 06:13.29     00:05:56.33 00:00:16.96
Race 24: Mens Ltwt 4+ Final @ 03:38 PM
1st 3 Christian Brothers  (P. Clauss) 05:11.04     05:11.04     00:05:11.04  
2nd 4 Egg Harbor  (J. Chong) 05:22.44 3.7% 00:11.40 05:22.44     00:05:11.04 00:00:11.40
3rd 5 Nutley  (F. DeBlasio) 05:23.69 4.1% 00:01.25 05:23.69     00:05:11.04 00:00:12.65
4th 1 Kearny  (J. Stahl) 05:31.00 6.4% 00:07.31 05:31.00     00:05:11.04 00:00:19.96
5th 2 Moorestown  (E. LaLumia) 05:35.19 7.8% 00:04.19 05:35.19     00:05:11.04 00:00:24.15
Race 25: Womens Ltwt 8+ Final @ 03:44 PM
1st 3 Montclair  (A. Cruz) 05:07.13     05:07.13     00:05:07.13  
2nd 4 Holy Spirit  (S. LaSala) 05:08.85 0.6% 00:01.72 05:08.85     00:05:07.13 00:00:01.72
3rd 2 Moorestown  (J. Camoratto) 05:19.56 4.0% 00:10.71 05:19.56     00:05:07.13 00:00:12.43
4th 5 Egg Harbor  (I. Rosales) 05:30.26 7.5% 00:10.70 05:30.26     00:05:07.13 00:00:23.13
Race 26: Mens Ltwt 8+ Final @ 03:50 PM
1st 1 Moorestown  (A. Hendrickson) 04:35.40     04:35.40     00:04:35.40  
2nd 3 Don Bosco  (S. Menken) 04:36.26 0.3% 00:00.86 04:36.26     00:04:35.40 00:00:00.86
3rd 5 Oakcrest  (M. Dragotto) 04:40.72 1.9% 00:04.46 04:40.72     00:04:35.40 00:00:05.32
4th 4 Ocean City  (C. Brady) 04:40.88 2.0% 00:00.16 04:40.88     00:04:35.40 00:00:05.48
5th 2 Holy Spirit  (J. Schall) 04:41.83 2.3% 00:00.95 04:41.83     00:04:35.40 00:00:06.43
6th 6 St. Augustine  (V. DiPentino) 04:48.58 4.8% 00:06.75 04:48.58     00:04:35.40 00:00:13.18
Race 27: Womens Freshman 4x Final @ 03:56 PM
1st 3 Holy Spirit  (K. Blanchet) 06:04.74     06:04.74     00:06:04.74  
2nd 4 Ridgewood  (A. Horak) 06:10.15 1.5% 00:05.41 06:10.15     00:06:04.74 00:00:05.41
3rd 2 Teaneck  (S. Gutierrez) 06:56.43 14.2% 00:46.28 06:56.43     00:06:04.74 00:00:51.69
Race 28: Mens Freshman 4x Final @ 04:02 PM
1st 3 Montclair  (J. Pew) 05:24.92     05:24.92     00:05:24.92  
2nd 4 Haddon Twp  (N. Haney) 05:32.48 2.3% 00:07.56 05:32.48     00:05:24.92 00:00:07.56
3rd 5 St. Joseph HS NJ  (D. Guilfoyle) 05:53.12 8.7% 00:20.64 05:53.12     00:05:24.92 00:00:28.20
4th 2 Ridgewood  (D. Literati) 05:53.24 8.7% 00:00.12 05:53.24     00:05:24.92 00:00:28.32
Race 29: Womens Novice 4x Final @ 04:08 PM
1st 3 Haddon Twp  (N. Boonin) 06:35.37     06:35.37     00:06:35.37  
4 Westfield HS - NJ  (M. Snyder) Did Not Finish              
Race 30: Mens Novice 4x Final @ 04:14 PM
1st 3 Don Bosco  (C. Lopez) 06:09.07     06:09.07     00:06:09.07  
2nd 4 Ridgewood  (V. Pendergast) 06:14.39 1.4% 00:05.32 06:14.39     00:06:09.07 00:00:05.32
2 Teaneck  (D. Marte) Scratch              
Race 31: Womens Jr 4x Final @ 04:20 PM
1st 1 Haddon Twp  (E. Donovan) 05:43.48     05:43.48     00:05:43.48  
2nd 3 Egg Harbor  (C. COHEN) 06:00.17 4.9% 00:16.69 06:00.17     00:05:43.48 00:00:16.69
3rd 6 Westfield HS - NJ  (S. Hoerrner) 06:06.74 6.8% 00:06.57 06:06.74     00:05:43.48 00:00:23.26
4th 5 Teaneck  (M. Ben-Romdhane) 06:52.65 20.1% 00:45.91 06:52.65     00:05:43.48 00:01:09.17
5th 4 Holy Spirit  (R. Klaiss) 06:53.41 20.4% 00:00.76 06:53.41     00:05:43.48 00:01:09.93
6th 2 Atlantic City  (A. Giraldo) 08:05.01 41.2% 01:11.60 08:05.01     00:05:43.48 00:02:21.53
Race 32: Mens Jr 4x Final @ 04:26 PM
1st 4 Haddon Twp  (A. Blue) 05:10.47     05:10.47     00:05:10.47  
2nd 3 Montclair  (G. Rosenthal) 05:11.12 0.2% 00:00.65 05:11.12     00:05:10.47 00:00:00.65
3rd 2 Ridgewood  (B. Flood) 05:38.84 9.1% 00:27.72 05:38.84     00:05:10.47 00:00:28.37
4th 5 Westfield HS - NJ  (M. Lazzarotti) 05:54.37 14.1% 00:15.53 05:54.37     00:05:10.47 00:00:43.90
5th 1 St. Joseph HS NJ  (D. Gallagher) 09:09.92 77.1% 03:15.55 09:09.92     00:05:10.47 00:03:59.45
6 Eustace  (N. DelleMonache) Did Not Finish              
Race 33: Womens Sr 4x Final @ 04:32 PM
1st 3 Our Lady of Mercy  (A. Zappariello) 05:54.91     05:54.91     00:05:54.91  
2nd 4 Mainland  (E. Bergen) 05:57.75 0.8% 00:02.84 05:57.75     00:05:54.91 00:00:02.84
3rd 2 Atlantic City  (I. Anmuth) 06:09.94 4.2% 00:12.19 06:09.94     00:05:54.91 00:00:15.03
4th 5 Westfield HS - NJ  (E. May) 06:42.79 13.5% 00:32.85 06:42.79     00:05:54.91 00:00:47.88
Race 34: Mens Sr 4x Final @ 04:38 PM
1st 3 Montclair  (A. Dowd) 04:49.73     04:49.73     00:04:49.73  
2nd 4 Teaneck  (B. Manahan) 05:04.98 5.3% 00:15.25 05:04.98     00:04:49.73 00:00:15.25
3rd 5 RFH Rowing  (C. Duffney) 05:28.56 13.4% 00:23.58 05:28.56     00:04:49.73 00:00:38.83
4th 2 Westfield HS - NJ  (M. Paone) 05:35.51 15.8% 00:06.95 05:35.51     00:04:49.73 00:00:45.78
5th 1 St. Joseph HS NJ  (K. Rivera) 05:46.14 19.5% 00:10.63 05:46.14     00:04:49.73 00:00:56.41
Race 35: Womens Novice 8+ Final @ 04:44 PM
1st 3 Atlantic City  (E. Cunningham) 05:42.69     05:42.69     00:05:42.69  
2nd 1 Ocean City  (S. Green) 05:54.05 3.3% 00:11.36 05:54.05     00:05:42.69 00:00:11.36
3rd 5 Moorestown  (E. Burns) 05:59.29 4.8% 00:05.24 05:59.29     00:05:42.69 00:00:16.60
4th 6 Nutley  (M. Meglio) 06:04.27 6.3% 00:04.98 06:04.27     00:05:42.69 00:00:21.58
5th 4 Ridgewood  (M. Malloy) 06:11.05 8.3% 00:06.78 06:11.05     00:05:42.69 00:00:28.36
6th 2 Holy Spirit  (G. Jiacopello) 06:11.34 8.4% 00:00.29 06:11.34     00:05:42.69 00:00:28.65
Race 36: Mens Novice 8+ Final @ 04:50 PM
1st 3 Vineland  (K. Cortes) 04:54.96     04:54.96     00:04:54.96  
2nd 4 St. Augustine  (N. Slusher) 05:00.41 1.8% 00:05.45 05:00.41     00:04:54.96 00:00:05.45
3rd 5 Moorestown  (B. Sawin) 05:09.44 4.9% 00:09.03 05:09.44     00:04:54.96 00:00:14.48
4th 2 St. Peters Prep  (J. Schiavo) 05:20.70 8.7% 00:11.26 05:20.70     00:04:54.96 00:00:25.74
5th 1 Nutley  (R. Zajac) 05:23.03 9.5% 00:02.33 05:23.03     00:04:54.96 00:00:28.07
6th 6 Egg Harbor  (A. Preziosi) 06:11.06 25.8% 00:48.03 06:11.06     00:04:54.96 00:01:16.10
Race 37: Womens Novice 4+ Final @ 04:56 PM
1st 3 Vineland  (I. Dumanyan) 06:30.40     06:30.40     00:06:30.40  
2nd 5 Cedar Creek  (N. Martin) 06:35.58 1.3% 00:05.18 06:35.58     00:06:30.40 00:00:05.18
3rd 2 Moorestown  (S. Gluck) 06:36.31 1.5% 00:00.73 06:36.31     00:06:30.40 00:00:05.91
4th 6 Montclair  (I. Corriere) 06:44.63 3.6% 00:08.32 06:44.63     00:06:30.40 00:00:14.23
5th 4 Kearny  (C. Castro) 06:53.49 5.9% 00:08.86 06:53.49     00:06:30.40 00:00:23.09
6th 1 Atlantic City  (K. Nguyen) 07:07.48 9.5% 00:13.99 07:07.48     00:06:30.40 00:00:37.08
Race 38: Mens Novice 4+ Final @ 05:02 PM
1st 3 Don Bosco  (M. Muniz) 05:29.26     05:29.26     00:05:29.26  
2nd 5 Christian Brothers  (J. Wood) 05:46.22 5.2% 00:16.96 05:46.22     00:05:29.26 00:00:16.96
3rd 4 Ocean City  (P. McCarron) 05:52.73 7.1% 00:06.51 05:52.73     00:05:29.26 00:00:23.47
4th 1 Kearny  (G. jimenez) 05:53.07 7.2% 00:00.34 05:53.07     00:05:29.26 00:00:23.81
5th 2 Belleville  (E. Padilla) 05:59.32 9.1% 00:06.25 05:59.32     00:05:29.26 00:00:30.06
6th 6 St. Augustine  (J. O'Brien) 06:05.19 10.9% 00:05.87 06:05.19     00:05:29.26 00:00:35.93
Page 1 of   1 Printed: 2012-Apr-28 05:14 PM