2013 Bill Braxton Memorial Regatta
Heat Sheet for Sunday, Nov 10
# Race Race Name Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6
1a 08:55 AM Womens HS 2x
Flight 1
Greenwich Crew
(M. Slabbert)
Elmwood A
(S. Ackert)
Upper Merion HS
(R. Willgruber)
Cooper TC A
(M. Miller)
1b 09:01 AM Womens HS 2x
Flight 2
Haddon Twp A
(L. Kairys)
Bonner/Prendergast
(E. Dougherty)
Rye A
(L. Gallagher)
Nereid
(J. Hefferon)
Elmwood B
(S. Caragianis)
1c 09:07 AM Womens HS 2x
Flight 3
Agnes Irwin A
(O. Neumann)
Springside Chestnut Hill A
(A. Noble)
Elmwood C
(S. Morrison)
Rye B
(C. Biow)
Cooper TC B
(R. Pierce)
1d 09:13 AM Womens HS 2x
Flight 4
Agnes Irwin B
(Y. Borodyanskaya)
Springside Chestnut Hill B
(L. Burckhardt)
Haddon Twp B
(A. Sperlunto)
Elmwood D
(J. Moledina)
Newport RC
(J. Baumel)
1e 09:19 AM Womens HS 2x
Flight 5
Elmwood F
(E. Trudel)
Rye C
(A. Nye)
Elmwood E
(S. Bryson)
Whitemarsh
(J. Zettlemoyer)
Atlantic County
(K. Barron)
2a 09:25 AM Mens HS 2x
Flight 1
Newport RC
(M. glaude)
Cooper TC
(E. Minnix)
Haddon Twp A
(K. Schneider)
Nereid
(J. Criscitiello)
Greenwich Crew A
(E. Logsdail)
2b 09:31 AM Mens HS 2x
Flight 2
St. Peters Prep
(J. Niland)
Greenwich Crew C
(B. Anderson)
Upper Merion HS
(A. Chui)
Whitemarsh
(Z. Burkhart)
2c 09:37 AM Mens HS 2x
Flight 3
Rye
(J. Burke)
Philadelphia City Rowing
(L. Johnson)
Greenwich Crew E
(S. Sands)
Springside Chestnut Hill
(M. Miller)
Haddon Twp B
(F. Jerusalem)
7a 09:44 AM Mixed Masters 2x
Flight 1
Greenwich Crew B
(M. Albrektsen)
[C/47/11.1]
Cooper Rowing C
(J. Barron)
[B/40/1.1]
Whitemarsh
(S. Whalen)
[C/44/6.3]
Greenwich Crew A
(J. Mackie)
[B/39/0.0]
7b 09:50 AM Mixed Masters 2x
Flight 2
Cooper Rowing A
(S. Pandza)
[E/58/16.6]
Potomac
(P. Pietra)
[D/52/2.1]
Cooper Rowing B
(R. Hendrickson)
[E/59/19.3]
Atlantic County
(J. Rosado)
[D/51/0.0]
8 09:56 AM Mens Masters 2x
Flight
Greenwich Crew C
(C. Leonard)
[C/45/6.7]
University/Pennsylvania [Composite]
(D. Marc)
[E/57/31.6]
Greenwich Crew A
(M. Lonski)
[E/58/34.2]
Greenwich Crew B
(T. Geffs)
[D/52/19.7]
Whitemarsh
(G. Kowal)
[B/40/0.0]
9 10:02 AM Womens Masters 2x
Flight
Greenwich Crew B
(H. Leonard)
[B/39/6.2]
University
(L. Catov)
[AA/26/0.0]
3a 10:08 AM Womens 4+
Flight
Binghamton B
(R. Lundberg)
Stony Brook
(M. Coyne)
Greenwich Crew
(I. Meskers)
Scranton
(S. Frola)
Binghamton A
(C. Kiernan)
NY Maritime
(A. Boston)
4a 10:15 AM Mens 4+
Flight 1
Loyola A
(J. Wawrzynski)
Binghamton A
(J. Jeong)
Colgate - Men
(R. Kelliher)
Fordham Prep
(M. Viola)
Marietta College A
(J. Herd)
NY Maritime B
(C. Toscano)
4b 10:22 AM Mens 4+
Flight 2
Binghamton B
(J. Moss)
Loyola B
(W. Horan)
Stony Brook
(J. Micko)
Loyola C
(M. Blume)
Unaff. (USA)
(S. Neal)
NY Maritime A
(b. sweeney)
5 10:29 AM Womens Collegiate Freshman Novice 4+
Flight
Scranton
(L. Tedeschi)
Binghamton
(J. Bochicchio)
Richard Stockton
(N. Schielzo)
Philadelphia
(A. Ackerman)
6 10:36 AM Mens Collegiate Freshman Novice 4+
Flight
Marietta College B
(P. Clary)
Stony Brook
(J. Paulsen)
Marietta College A
(K. McCarthy)
NY Maritime A
(J. Rainard)
Scranton A
(C. O'Hagan)
NY Maritime B
(s. pou)
16 10:43 AM Womens Collegiate Varsity 8+
Flight
Philadelphia
(E. Brooks)
Binghamton
(M. O'Hagan)
17 10:50 AM Mens Collegiate Varsity 8+
Flight
Loyola
(W. Horan)
Ithaca
(M. Kurz)
Delaware - Men
(C. Dabagian)
Temple
(T. Robbins)
Stony Brook
(J. Micko)
NY Maritime
(b. sweeney)
19 10:57 AM Mens Collegiate JV 8+
Flight
Ithaca B
(B. George)
Temple
(C. Murphy)
Delaware - Men
(S. Menken)
Ithaca A
(D. Dyson)
20 11:04 AM Womens Collegiate Frosh/Novice 8+
Flight
Loyola
(k. spence)
Philadelphia
(A. Ackerman)
Binghamton
(A. Talbot)
21a 11:11 AM Mens Collegiate Frosh/Novice 8+
Flight 1
Loyola
(t. masseo)
Binghamton A
(D. Jeong)
Ithaca A
(D. Dyson)
Stony Brook
(t. wilks)
NY Maritime A
(J. Rainard)
21b 11:18 AM Mens Collegiate Frosh/Novice 8+
Flight 2
Binghamton B
(M. Christian)
Temple
(G. Dwyer)
Colgate - Men
(J. Manzi)
Ithaca B
(J. Kelly)
NY Maritime B
(l. gagliano)
22 11:25 AM "Dad Vail" Mens Ltwt 8+ (Bill Braxton Memorial Cup)
Final
Binghamton
(J. Jeong)
Ithaca
(L. Kavin)
Delaware - Men
(C. Ramage)
Marietta College
(K. McCarthy)
10a 11:32 AM Womens HS Novice 4+
Flight 1
Philadelphia City Rowing
(L. Perrin)
RNY - Queens
(G. Francis)
St. Johns College HS A
(E. Lindsay)
Greenwich Academy
(J. Stevens)
Wilmington Youth
(T. Beardell)
10b 11:39 AM Womens HS Novice 4+
Flight 2
Cooper TC
(S. Atkinson)
Mountain Lakes
(K. Abbott)
Gunnery
(H. Maxwell)
St. Johns College HS B
(L. West)
11a 11:46 AM Womens HS 4x
Flight 1
Elmwood B
(J. Moledina)
Agnes Irwin C
(T. Siegal)
Rye
(A. Sullivan)
Haddon Twp
(O. Herbstrit)
Agnes Irwin D
(E. Cook)
11b 11:53 AM Womens HS 4x
Flight 2
Nereid
(A. Criscitiello)
Elmwood A
(S. Caragianis)
Agnes Irwin A
(G. D'Arcangelo)
Whitemarsh
(n. tang)
11c 12:00 PM Womens HS 4x
Flight 3
RNY - Queens
(M. Dannang)
Greenwich Crew
(M. Slabbert)
Atlantic County
(J. Rosado)
Agnes Irwin B
(A. Miles)
12 12:07 PM Womens HS Varsity 4+ (Braxton Family Trophy)
Final
5th from
Womens HS Varsity 4+ (Braxton Family Trophy)
Heat
3rd from
Womens HS Varsity 4+ (Braxton Family Trophy)
Heat
1st from
Womens HS Varsity 4+ (Braxton Family Trophy)
Heat
2nd from
Womens HS Varsity 4+ (Braxton Family Trophy)
Heat
4th from
Womens HS Varsity 4+ (Braxton Family Trophy)
Heat
6th from
Womens HS Varsity 4+ (Braxton Family Trophy)
Heat
13a 12:53 PM Mens HS JV 8+
Flight 1
Rye A
(J. Hedge)
Mainland
(N. Bradley)
Christian Brothers A
(M. Amodio)
Radnor
(O. Glassman)
Philadelphia City Rowing
(J. Garcia)
Syosset Rowing Club
(j. ditizio)
13b 01:00 PM Mens HS JV 8+
Flight 2
Christian Brothers B
(D. Vassallo)
Haddonfield A
(B. Giangiulio)
Moorestown HS/Rowing
(J. Gaffney)
Fordham Prep A
(N. Manzi)
Chaminade A
(B. Shannon)
13c 01:07 PM Mens HS JV 8+
Flight 3
Rye B
(T. Clickner)
Newport RC A
(G. Bright)
Greenwich Crew B
(N. Long)
RNY - Manhattan
(O. O'Reilly Hyland)
13d 01:14 PM Mens HS JV 8+
Flight 4
PNRA/Mercer B
(R. Bass)
Fordham Prep C
(A. Calder)
Greenwich Crew A
(J. Fischetti)
Fordham Prep B
(R. Lynch-Samant)
Chaminade B
(A. Grothmann)
13e 01:21 PM Mens HS JV 8+
Flight 5
PNRA/Mercer A
(K. Borup)
Newport RC B
(J. Fisher)
St. Johns College HS
(A. Mastel)
Walt Whitman
(T. Weiss)
PNRA/Mercer C
(J. Mulcahy)
13f 01:28 PM Mens HS JV 8+
Flight 6
Chaminade C
(J. Sullivan)
Owen J Roberts
(C. Kovach)
Christian Brothers C
(M. Cofone)
Mountain Lakes
(A. Kaufmann)
Wilmington Youth
(M. Melvin)
14a 01:35 PM Mens HS Novice 8+
Flight 1
PNRA/Mercer C
(K. Borup)
Rye A
(A. Rudolph-Math)
Philadelphia City Rowing
(K. Wilson)
Fordham Prep A
(A. Calder)
Christian Brothers A
(J. Wilt)
Walter Johnson Crew
(J. Walter)
14b 01:42 PM Mens HS Novice 8+
Flight 2
Radnor
(N. Morris)
Fordham Prep B
(J. Folkerts)
PNRA/Mercer B
(J. Henderson)
Newport RC A
(L. Andersen)
Rye B
(K. Zaicek)
14c 01:49 PM Mens HS Novice 8+
Flight 3
Moorestown HS/Rowing
(T. Begley)
PNRA/Mercer A
(B. De Paulis)
Chaminade A
(M. Carolan)
Christian Brothers B
(E. McGovern)
Haddonfield
(Z. Ruggiero)
14d 01:56 PM Mens HS Novice 8+
Flight 4
Syosset Rowing Club
(j. ditizio)
Chaminade B
(J. Prochner)
Patriot
(J. Petersen)
St. Peters Prep
(W. Curtis)
15 02:03 PM Mens HS Varsity 8+ (Coletta Family Trophy)
Final
5th from
Mens HS Varsity 8+ (Coletta Family Trophy)
Heat
3rd from
Mens HS Varsity 8+ (Coletta Family Trophy)
Heat
1st from
Mens HS Varsity 8+ (Coletta Family Trophy)
Heat
2nd from
Mens HS Varsity 8+ (Coletta Family Trophy)
Heat
4th from
Mens HS Varsity 8+ (Coletta Family Trophy)
Heat
6th from
Mens HS Varsity 8+ (Coletta Family Trophy)
Heat
23 02:10 PM Mens Masters 8+
Flight
Rutgers (Camden)
(R. Greenwood)
[B/42/0.0]
24 02:16 PM Womens Masters 8+
Flight
Rutgers (Camden)
(R. Martin)
[B/38/0.0]
PNRA/Mercer
(K. Appelget)
[D/52/20.2]
Cooper Rowing
(C. Loeber)
[C/45/8.2]
26 02:22 PM Mens Masters 4x
Flight
Greenwich Crew B
(C. Leonard)
[C/48/0.0]
University
(A. Cook)
[E/55/13.8]
Greenwich Crew A
(T. Geffs)
[E/55/13.8]
27 02:28 PM Womens Masters 4x
Flight
Greenwich Crew B
(J. Shepherd)
[B/42/0.0]
28a 02:34 PM Mens HS Novice 4+
Flight 1
Syosset Rowing Club
(C. Cohen)
St. Peters Prep
(R. Burgers)
Wilmington Youth
(S. Calvert)
RNY - Manhattan
(O. Chemtob)
Fordham Prep B
(S. Haggerty)
Moorestown HS/Rowing
(J. Miller)
28b 02:41 PM Mens HS Novice 4+
Flight 2
Mountain Lakes
(j. perler)
Lower Merion
(P. Mobo)
Fordham Prep A
(J. Moore)
St. Johns College HS
(Y. Walia)
Rye
(C. Sculti)
Doane
(A. Haines)
29a 02:48 PM Mens HS 4x
Flight 1
Greenwich Crew B
(A. Hatzis)
Montclair
(O. Daly-Smith)
Cooper TC
(M. Tepper)
Haddon Twp A
(J. Egbert)
29b 02:55 PM Mens HS 4x
Flight 2
Rye
(K. Mueller)
Haddon Twp B
(M. Comacho)
Greenwich Crew A
(C. Pyne)
30 03:02 PM Mens HS Varsity 4+ (Rafferty Cup)
Final
5th from
Mens HS Varsity 4+ (Rafferty Cup)
Heat
3rd from
Mens HS Varsity 4+ (Rafferty Cup)
Heat
1st from
Mens HS Varsity 4+ (Rafferty Cup)
Heat
2nd from
Mens HS Varsity 4+ (Rafferty Cup)
Heat
4th from
Mens HS Varsity 4+ (Rafferty Cup)
Heat
6th from
Mens HS Varsity 4+ (Rafferty Cup)
Heat
31a 03:09 PM Womens HS JV 8+
Flight 1
RNY - Queens A
(J. Wu)
Institute of Notre Dame
(J. Higham)
Greenwich Crew A
(K. Ellis)
Mount Saint Joseph B
(C. Carbone)
Walt Whitman
(M. Whiteman)
Owen J Roberts
(C. Hills)
31b 03:16 PM Womens HS JV 8+
Flight 2
Philadelphia City Rowing
(M. Anthony)
Greenwich Crew B
(Z. Ng)
Newport RC
(C. Savant)
Mount Saint Joseph D
(A. Merkle)
PNRA/Mercer A
(L. Colanduoni)
31c 03:23 PM Womens HS JV 8+
Flight 3
PNRA/Mercer C
(S. Rossien)
Walter Johnson Crew
(E. Landgren)
Wilmington Youth
(M. Holmes)
Greenwich Crew C
(E. Aiello)
Mount Saint Joseph C
(K. Stromberg)
31d 03:30 PM Womens HS JV 8+
Flight 4
Syosset Rowing Club
(K. Mullin)
RNY - Manhattan
(B. Benninger)
PNRA/Mercer B
(E. Toto)
Mountain Lakes
(S. Marki)
Mount Saint Joseph A
(D. Mischler)
32a 03:37 PM Womens HS Novice 8+
Flight 1
PNRA/Mercer D
(R. Calabro)
Wilmington Youth A
(R. Oberschmidt)
Syosset Rowing Club
(K. Mullin)
Cooper TC
(S. Atkinson)
Lower Merion
(E. Steinman)
PNRA/Mercer C
(L. Colanduoni)
32b 03:44 PM Womens HS Novice 8+
Flight 2
Moorestown HS/Rowing
(S. Dempsher)
PNRA/Mercer A
(H. Bradley)
Owen J Roberts
(H. Tobinus)
Philadelphia City Rowing
(C. Nemati)
PNRA/Mercer B
(L. Miller)
32c 03:51 PM Womens HS Novice 8+
Flight 3
Rye
(H. Neiman)
Wilmington Youth B
(L. Brancazio)
Patriot
(S. Ashley)
Haddonfield
(S. Murphy)
Newport RC
(C. Savant)
33 03:58 PM Womens HS Varsity 8+ (Theresa Braxton Trophy)
Final
5th from
Womens HS Varsity 8+ (Theresa Braxton Trophy)
Heat
3rd from
Womens HS Varsity 8+ (Theresa Braxton Trophy)
Heat
1st from
Womens HS Varsity 8+ (Theresa Braxton Trophy)
Heat
2nd from
Womens HS Varsity 8+ (Theresa Braxton Trophy)
Heat
4th from
Womens HS Varsity 8+ (Theresa Braxton Trophy)
Heat
6th from
Womens HS Varsity 8+ (Theresa Braxton Trophy)
Heat
Page 1 of   1 Printed: 2013-Nov-09 08:21 AM
Created using Regatta Workbench