2013 Catch the Cooper
Heat Sheet for Saturday, Jun 22
# Race Race Name Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6
55a 09:00 AM Middle School boats
Flight 1
55b 09:06 AM Middle School boats
Flight 2
1a 09:12 AM Womens Masters Novice 4x
Flight
Greenwich Crew
(S. Anderson)
[C/47/0.0]
Cooper Rowing
(T. D'Aprile)
[D/50/2.6]
2a 09:18 AM Womens Masters 8+
Flight
Three Rivers A
(M. Talak)
[C/43/5.1]
Wilmington
(K. Qualls)
[D/52/12.5]
Three Rivers B
(B. Rumora)
[D/52/12.5]
Carnegie Lake
(a. pollini)
[C/46/7.2]
University
(E. Sauter)
[A/28/0.0]
3a 09:24 AM Mens Masters 1x
Flight 1
Three Rivers A
(B. DelBarba)
[C/49/9.1]
Ever Green
(M. Monplaisir)
[C/45/5.1]
Water Sports Center /Maritime
(J. Watkins)
[B/38/0.0]
Navesink
(J. Crilly)
[C/49/9.1]
3b 09:30 AM Mens Masters 1x
Flight 2
Overpeck
(C. Reinke)
[D/52/0.0]
Undine
(F. Rowe)
[D/50/0.0]
Wilmington A
(R. Fisher)
[D/52/0.0]
3c 09:36 AM Mens Masters 1x
Flight 3
Monmouth
(J. Levinson)
[E/57/2.9]
Pennsylvania
(M. Malone)
[E/55/0.0]
Nereid
(D. Wolf)
[E/55/0.0]
Three Rivers B
(B. Anderson)
[E/58/4.4]
University
(A. Cook)
[E/58/4.4]
GMS Rowing
(M. Verlin)
[F/62/11.0]
3d 09:42 AM Mens Masters 1x
Flight 4
Wilmington B
(H. Mueller)
[I/75/28.7]
Passaic River
(C. Blessing)
[G/66/9.1]
Greenwich Crew
(m. tebay)
[G/67/11.1]
Fairmount H
(R. Sargent)
[H/73/24.0]
Swan Creek Rowing Club
(T. Pytlar)
[F/61/0.0]
Fairmount A
(J. Sonzogni)
[F/61/0.0]
4a 09:48 AM Mens Masters Rec/Novice 1x
Flight
Saratoga A
(M. Dobis)
[A/30/0.0]
Saratoga B
(D. Romand)
[D/50/13.0]
6a 09:54 AM Mens Masters Ltwt 1x
Flight 1
Saratoga
(B. Kurcull)
[A/34/0.6]
Three Rivers 
(J. Watt)
[C/48/10.4]
Passaic River
(D. Wiedaseck)
[A/32/0.0]
Nereid
(E. Hagberg)
[C/45/7.5]
Cooper Rowing 
(V. Tagliavia)
[A/34/0.6]
Water Sports Center /Maritime
(A. Sherman)
[B/38/2.4]
6b 10:00 AM Mens Masters Ltwt 1x
Flight 2
Fairmount
(R. Galli)
[G/67/16.0]
Carnegie Lake
(E. Schoffelen)
[E/58/0.0]
Swan Creek Rowing Club 
(R. Bradlee Jr)
[G/65/12.1]
Ever Green
(B. Baggaley)
[H/72/26.6]
Swan Creek Rowing Club 
(D. Cuff)
[J/80/46.2]
7a 10:06 AM Womens Masters 1x
Flight 1
Vesper B
(A. James)
[D/52/14.7]
Passaic River
(C. Roemer)
[C/48/10.1]
Greenwich Crew
(C. DelSavio)
[C/45/7.2]
Water Sports Center /Maritime A
(M. Hurley)
[A/33/0.0]
7b 10:12 AM Womens Masters 1x
Flight 2
Fairmount
(S. Sargent)
[G/69/23.1]
Swan Creek Rowing Club A
(P. Glover)
[F/62/9.6]
Water Sports Center /Maritime A
(L. Freed)
[G/67/19.0]
Carnegie Lake
(B. Hogan)
[G/68/21.0]
Vesper A
(E. Normoyle)
[E/56/0.0]
Swan Creek Rowing Club B
(J. Wilson)
[F/60/6.2]
8a 10:18 AM Womens Masters Rec/Novice 1x
Flight
Cooper Rowing
(S. McGann)
[C/46/0.0]
Saratoga
(L. Towne)
[C/49/0.0]
9a 10:24 AM Womens Masters Ltwt 1x
Flight
Unaffiliated (USA)
(L. Merk-Gould)
[F/61/0.0]
Saratoga
(C. Fisher)
[F/61/0.0]
10a 10:30 AM Mens Masters 8+
Flight
Three Rivers A
(M. McGuire)
[D/51/9.1]
Three Rivers B
(B. DiSalle)
[B/38/0.0]
5a 10:36 AM Men/Women Masters 2-
Flight
Three Rivers
(S. Carr)
[F/64/33.8]
Carnegie Lake
(a. pollini)
[A/31/0.0]
11a 10:42 AM Womens Jr 4+
Flight
Greenwich Crew A
(K. Dineen)
Haddonfield A
(E. Stasi)
Greenwich Crew A
(E. Aiello)
Haddonfield A
(K. Wilkinson)
Cooper TC
(j. buck)
12a 10:48 AM Mens Jr 4+
Flight
Greenwich Crew
(T. Powell)
Haddonfield
(P. Hurd)
Doane
(C. Stevens)
Cooper TC
(D. Lagatta)
13a 10:54 AM Womens Open 1x
Flight
Undine 
(K. Brown)
Undine 
(K. McFetridge)
14a 11:00 AM Mens Open 1x
Flight
Cooper TC
(I. Flinn)
Malta
(S. Ferenczy)
Navesink
(E. Iqbal)
Ever Green
(M. Monplaisir)
Water Sports Center /Maritime
(A. Vernon)
Community Rowing
(M. Al-Suwaidan)
19a 11:06 AM Womens Jr A/B 1x
Flight
Haddon Twp 
(L. Kairys)
North Jersey
(B. Slavin)
Greenwich Crew 
(N. Puente)
Cooper TC
(R. Pierce)
Haddon Twp 
(R. Glaven)
Greenwich Crew 
(K. Dineen)
20a 11:12 AM Mens Jr A 1x
Flight 1
Freedom Rowers
(Z. Gill)
Greenwich Crew 
(M. Lattarulo)
Unaffiliated (USA)
(C. Ryan)
Greenwich Crew 
(J. Doherty)
North Jersey
(M. Crowe)
20b 11:18 AM Mens Jr A 1x
Flight 2
Cooper TC
(M. Kueny)
Haddon Twp 
(N. Herceg)
Greenwich Crew 
(Q. McLoughlin)
Haddon Twp 
(E. Duffy)
22a 11:24 AM Mixed Masters 4x
Flight 1
Passaic River A
(C. Scorsone)
[C/47/0.0]
Greenwich Crew A
(K. Atterbury)
[C/48/0.0]
Cooper Rowing A
(R. Boutote)
[C/48/0.0]
Passaic River B
(B. Delisle)
[C/47/0.0]
22b 11:30 AM Mixed Masters 4x
Flight 2
Greenwich Crew B
(C. Ives)
[D/52/0.0]
Three Rivers
(G. Lewis)
[D/52/0.0]
Cooper Rowing B
(F. Criniti)
[D/52/0.0]
Nereid
(D. Boydston)
[E/56/4.3]
23a 11:36 AM Womens Masters 4+
Flight 1
Rutgers (Camden)
(K. Comegys)
[C/48/5.8]
Carnegie Lake B
(S. Calderone)
[C/45/3.3]
Wilmington B
(A. Fielder)
[C/45/3.3]
Three Rivers B
(M. Talak)
[C/43/1.8]
Carnegie Lake A
(a. pollini)
[B/40/0.0]
23b 11:42 AM Womens Masters 4+
Flight 2
Wilmington A
(K. Qualls)
[E/58/9.4]
Three Rivers A
(G. Gloeckner)
[D/50/0.0]
27a 11:48 AM Womens Open 2x
Flight
Passaic River
(E. Center)
Overpeck
(S. Fisher)
  11:54 AM Break            
24a 12:18 PM Mens Masters 2x
Flight 1
Cooper Rowing
(V. Tagliavia)
[A/33/0.6]
Saratoga A
(M. Dobis)
[B/40/3.5]
Row New York
(A. Pinto)
[B/38/2.4]
Water Sports Center /Maritime
(J. Watkins)
[B/38/2.4]
Three Rivers B
(C. Sasada)
[A/30/0.0]
24b 12:24 PM Mens Masters 2x
Flight 2
University/Bachelors [Composite]
(R. Miller)
[E/57/9.9]
Pennsylvania
(M. Malone)
[E/56/8.7]
Three Rivers A
(B. Johnson)
[D/51/2.9]
Saratoga B
(B. Kurcull)
[C/48/0.0]
24c 12:30 PM Mens Masters 2x
Flight 3
Fairmount
(W. Hudome)
[F/61/1.5]
Passaic River A
(A. Fiory)
[G/67/11.1]
Greenwich Crew
(m. tebay)
[F/60/0.0]
Passaic River B
(B. McCord)
[G/69/14.6]
25a 12:36 PM Womens Masters 2x
Flight 1
Greenwich Crew C
(K. Atterbury)
[C/43/2.4]
Row New York
(A. Trimberger)
[B/39/0.0]
Greenwich Crew A
(J. Shepherd)
[C/43/2.4]
Wilmington
(F. Lee)
[B/40/0.6]
25b 12:42 PM Womens Masters 2x
Flight 2
Three Rivers A
(E. Ensminger)
[E/55/5.5]
Vesper
(E. Normoyle)
[D/54/4.3]
Nereid A
(S. Helou)
[E/56/6.8]
Saratoga
(C. Fisher)
[E/55/5.5]
Nereid B
(L. Gross)
[E/55/5.5]
Greenwich Crew B
(J. Mackie)
[D/50/0.0]
25c 12:48 PM Womens Masters 2x
Flight 3
Central Pennsylvania
(A. Shapiro)
[E/59/3.9]
Carnegie Lake F
(M. Mark)
[F/60/5.3]
Three Rivers B
(K. Raymond)
[E/56/0.0]
Carnegie Lake E
(N. Paquette)
[E/58/2.6]
River Rowing
(L. Horn)
[E/59/3.9]
Carnegie Lake G
(C. Tropp)
[G/66/14.7]
26a 12:54 PM Mens Masters 4+
Flight 1
Wilmington
(P. Schlosser)
[C/49/0.0]
Greenwich Crew
(R. Montague)
[C/48/0.0]
Three Rivers A
(M. McGuire)
[C/49/0.0]
Row New York
(B. Karetsky)
[C/46/0.0]
26b 01:00 PM Mens Masters 4+
Flight 2
Rutgers (Camden)
(H. Reeves)
[F/60/0.0]
Fairmount
(J. Sonzogni)
[G/66/9.4]
29a 01:12 PM Womens Jr A/B 4x
Flight
Greenwich Crew A
(S. Brounstein)
Cooper TC A
(R. Pierce)
Greenwich Crew A
(K. Dineen)
Cooper TC A
(N. Boisvert)
30a 01:18 PM Mens Jr A/B 4x
Flight
Cooper TC A
(C. Licata)
Overpeck
(N. Riedel)
Cooper TC B
(S. Ramasamy)
Haddon Twp A
(J. Egbert)
35a 01:24 PM Mens Masters 4x
Flight
Greenwich Crew
(m. tebay)
[E/56/14.4]
Three Rivers B
(C. Ryan)
[E/58/16.8]
Passaic River B
(C. Scorsone)
[C/44/3.4]
Three Rivers A
(B. DiSalle)
[B/38/0.0]
Passaic River A
(A. Fiory)
[G/68/31.2]
37a 01:30 PM Mixed Masters 2x
Flight 1
Three Rivers
(J. Wiswall)
[A/31/0.2]
Passaic River
(D. Wiedaseck)
[A/29/0.0]
Saratoga A
(M. Dobis)
[B/39/3.0]
Row New York A
(B. Karetsky)
[B/39/3.0]
Water Sports Center /Maritime
(J. Watkins)
[A/35/1.3]
37b 01:36 PM Mixed Masters 2x
Flight 2
Swan Creek Rowing Club
(R. Park)
[D/54/7.1]
Greenwich Crew A
(C. Crossman)
[D/52/4.9]
Saratoga B
(C. Fisher)
[C/47/0.0]
Row New York B
(S. Billinge)
[C/48/0.9]
Nereid A
(S. Helou)
[D/53/6.0]
Vesper
(D. Melnik)
[D/50/2.8]
37c 01:42 PM Mixed Masters 2x
Flight 3
Fairmount
(R. Sargent)
[H/71/23.6]
Carnegie Lake E
(E. Schoffelen)
[E/57/1.2]
Nereid B
(S. Kass)
[E/59/3.9]
Carnegie Lake F
(P. Lyons)
[G/67/16.4]
Bachelors
(R. Miller)
[E/56/0.0]
38a 01:48 PM Womens Masters 4x
Flight
Three Rivers
(M. Talak)
[D/50/8.6]
Passaic River
(G. Lahm)
[E/56/14.8]
Cooper Rowing
(C. Loeber)
[C/47/6.0]
Vesper
(J. Donsky)
[B/37/0.0]
40a 01:54 PM Mens Open 2-
Flight
Radnor
(C. Beverly)
Navesink
(E. Iqbal)
Water Sports Center /Maritime
(W. Curly)
Greenwich Crew
(T. Powell)
Rutgers (Camden)
(S. Neal)
41a 02:00 PM Womens Jr A 2x
Flight
Cooper TC A
(M. Jacobs)
Greenwich Crew
(Z. Ng)
Springside Chestnut Hill A
(A. Noble)
Springside Chestnut Hill B
(L. McCormack)
North Jersey
(R. Fuchs)
Cooper TC B
(N. Boisvert)
42a 02:06 PM Mens Jr A 2x
Flight
North Jersey
(M. Auerbach)
Greenwich Crew
(Q. McLoughlin)
Haddon Twp A
(N. Herceg)
Overpeck
(P. Bonsu)
43a 02:12 PM Womens Jr B 2x
Flight
Haddon Twp A
(L. Kairys)
Greenwich Crew
(S. Brounstein)
44a 02:18 PM Mens Jr B 2x
Flight
Overpeck B
(N. Ismail)
Haddon Twp B
(J. Egbert)
Overpeck A
(C. Lee)
Greenwich Crew
(C. Winston)
Haddon Twp A
(K. Schneider)
53a 02:34 PM Mixed Masters 8+
Flight
Three Rivers A
(G. Lewis)
[D/50/6.7]
Passaic River
(C. Scorsone)
[B/41/0.0]
Wilmington
(P. Schlosser)
[C/46/3.3]
Three Rivers B
(M. McGuire)
[C/48/4.9]
54a 02:40 PM Mixed Masters 8+ Community Challenge
Flight
Rutgers (Camden)
(S. Kendall)
Moorestown HS/Rowing
(E. Strubel)
Cooper Rowing
(R. Boutote)
50a 02:46 PM Parent/Child 2x (1000m)
Flight
Overpeck
(M. Fisher)
Fairmount
(K. Hudome)
North Jersey
(R. Fuchs)
Cooper Rowing
(K. Schneider)
Unaffiliated (USA)/Cooper Rowing [Composite]
(m. cuneo)
51a 02:52 PM Father/Son 2x (1000m)
Flight
Vesper
(M. Melnik)
Greenwich Crew
(w. Geffs)
Overpeck
(N. Waldman)
Carnegie Lake
(A. Kilcoyne)
Page 1 of   1 Printed: 2013-Jun-21 05:31 AM
Created using Regatta Workbench