2013 City Championships
Heat Sheet for Sunday, May 5
# Race Race Name Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6
1 12:49 PM Girls Gig/Novice 1x
Final
Friends Select
(H. Achiepo)
Downingtown STEM
(r. friedman)
Upper Dublin
(R. Reape)
Agnes Irwin
(V. Patel)
2 12:54 PM Boys Gig/Novice 1x
Final
Germantown Academy
(F. McElwee)
Strath Haven
(J. Harnsberger)
Upper Dublin
(B. Scherpbier)
Penn Charter
(J. McDavid)
Wissahickon
(E. Baim)
Roman Catholic A
(A. Johnston)
3 12:59 PM Girls Freshman/Novice 2x
Final
Haddon Twp
(B. Colwell)
Conestoga
(C. Maslowsky)
Shipley
(K. Moore)
Baldwin
(S. Dewey)
Springside Chestnut Hill
(L. Burckhardt)
Upper Dublin
(J. Axelrod)
4 01:04 PM Boys Freshman/Novice 2x
Final
Roman Catholic A
(J. Brauckmann)
Upper Dublin
(L. MASSEY)
Roman Catholic B
(M. Redding)
Abington
(H. Mackenzie)
Friends Select
(F. Hunt)
Oakcrest
(J. Lim)
5 01:09 PM Girls Novice 4+
Final
Springside Chestnut Hill
(L. McCormack)
Harriton
(M. Iyer)
Belleville
(V. Felipe)
Bonner/Prendergast
(E. Sheetz)
Shipley
(A. Leavy)
Germantown Academy
(S. Felgoise)
6 01:14 PM Boys Novice 4+
Final
Philadelphia City Rowing
(A. Smith)
Collingswood
(C. Kaiser)
Harriton A
(S. Van Wieren)
Shipley
(D. Brennan)
Don Bosco
(j. watkins)
Harriton B
(J. Saul)
7 01:19 PM Girls Freshman 4+
Final
MoorestownHighSchool/Rowing
(A. Caffrey)
  Mount Saint Joseph
(G. Little)
Montclair
(T. Nedzi)
Lower Merion
(J. Grimm)
Harriton
(A. Fuchs)
8 01:24 PM Boys Freshman 4+
Final
Concord HS
(T. Gaynor)
St. Augustine
(C. Spalding)
Christian Brothers
(R. Stefanik)
Bonner/Prendergast
(D. Dwyer)
Don Bosco
(L. Longobardo)
St. Joseph Prep
(J. O'Connell)
9 01:29 PM Girls Novice 8+
Final
Episcopal Academy
(m. lindblad)
Merion Mercy
(J. Leodori)
Mount Saint Joseph A
(D. Mischler)
Philadelphia City Rowing A
(M. Cosgrove)
Germantown Academy
(S. Caplan)
Philadelphia City Rowing B
(A. Addo)
10 01:34 PM Boys Novice 8+
Final
St. Augustine
(N. Schalek)
Don Bosco
(C. Mudrick)
The Haverford School
(J. Pechet)
Ocean City
(E. Lam)
La Salle A
(J. Naylor)
St. Joseph Prep
(A. VIDAL)
11 01:39 PM Girls Novice 4x
Final
Leonia Crew
(G. Capote)
Strath Haven
(K. Ferrie)
Germantown Friends
(T. Curry)
Springside Chestnut Hill
(A. Schwartz)
Sacred Heart Country Day
(C. Garvey)
Agnes Irwin
(A. Jagasia)
12 01:44 PM Boys Novice 4x
Final
Conestoga
(A. Coney)
The Haverford School
(J. Eckert)
Roman Catholic
(A. Panchella)
Springside Chestnut Hill
(R. Bakes)
Boys' Latin of Philadelphia
(K. Bolden)
Germantown Academy
(J. Taggart)
13 01:49 PM Girls Freshman 4x
Final
Montclair
(N. Burton)
Springside Chestnut Hill
(A. Sharma)
Conestoga
(C. Gosnear)
Ridgewood A
(C. Lampone)
Strath Haven
(J. Forbes)
Holy Spirit
(K. Owen)
14 01:54 PM Boys Freshman 4x
Final
Malvern Preparatory School
(T. Legner)
Ridgewood A
(W. Creedon)
Conestoga
(T. MCGOVERN)
Roman Catholic
(T. Moyer)
Don Bosco
(B. Caltavuturo)
St. Joseph Prep
(C. WREN)
15 01:59 PM Girls Freshman 8+
Final
Radnor
(o. chase)
Montclair
(C. Day)
Mount Saint Joseph
(D. Simms)
Merion Mercy
(K. Derewicz)
Ocean City
(S. Storcella)
Holy Spirit
(K. Magee)
16 02:04 PM Boys Freshman 8+
Final
Christian Brothers
(T. Morris)
La Salle
(V. Armetta)
Ocean City
(N. DiMarco)
St. Joseph Prep
(T. BLOESCH)
St. Augustine
(P. Leonetti)
Mainland
(D. Hall)
17 02:34 PM Girls JV 1x
Final
Teaneck HS
(C. Davenport)
Oakcrest
(L. Taraba)
Hatboro Horsham High School
(T. Gilad)
Leonia Crew
(E. McCartney-Leap)
Bonner/Prendergast
(M. Junod)
Rutherford
(G. Seehaus)
18 02:41 PM Boys JV 1x
Final
Haddon Twp
(K. Schneider)
Malvern Preparatory School
(m. adamcik)
Ridgewood
(J. Criscitiello)
Roman Catholic A
(P. Scharf)
Upper Dublin
(W. Dowdell)
Roman Catholic B
(I. Morrissey)
19 02:48 PM Girls JV 2x
Final
Haddon Twp
(O. Basso)
Baldwin
(A. Lemmon)
Conestoga
(M. Beirne)
Strath Haven
(E. Damico)
Sacred Heart Country Day
(E. Barton)
Teaneck HS
(S. Gutierrez)
20 02:55 PM Boys JV 2x
Final
Roman Catholic
(M. Gormley)
Springside Chestnut Hill
(M. Miller)
St. Joseph Prep A
(B. MASON)
Friends Select A
(E. Orts)
Conestoga
(R. Stone)
St. Joseph Prep A
(R. Wegryn)
21 03:02 PM Girls JV 4+
Final
Haddonfield
(K. Wilkinson)
Egg Harbor
(R. Suthard)
Merion Mercy
(R. Craig)
Bonner/Prendergast
(M. Giovagnoli)
Shipley
(L. Semerjian)
Philadelphia City Rowing
(D. Nemati)
22 03:09 PM Boys JV 4+
Final
Don Bosco
(V. Ulizko)
Father Judge
(R. Hartman)
Christian Brothers
(J. Smallwood)
Oakcrest
(J. Nale)
Episcopal Academy
(J. Pusey)
St. Joseph Prep A
(B. Spinelli)
23 03:16 PM Girls JV 4x
Final
Academy of Notre Dame B
(R. Congialdi)
Haddon Twp
(A. Sperlunto)
Conestoga
(S. Thomas)
Ridgewood
(A. Criscitiello)
Academy of Notre Dame A
(K. Mannion)
Agnes Irwin A
(B. Pansini)
24 03:23 PM Boys JV 4x
Final
Haddon Twp
(T. Kao)
St. Joseph Prep
(D. McHale)
Roman Catholic
(W. Cuadrado)
Montclair
(E. St. John)
The Haverford School
(E. Petersen)
Shipley
(S. Deitrich)
25 03:30 PM Girls JV 8+
Final
Owen J Roberts
(R. Bennett)
Montclair
(D. Van Winden)
Oakcrest
(J. Lindsay)
Holy Spirit
(B. Stone)
Mainland
(J. Byrnes)
Mount Saint Joseph
(C. Carbone)
26 03:37 PM Boys JV 8+
Final
La Salle
(H. Dittrich)
Holy Spirit
(B. Hanson)
Montclair
(J. Michalitsianos)
St. Joseph Prep
(D. Lamb)
St. Augustine
(E. Jones)
Mainland
(J. Troiano)
27 03:44 PM Girls Ltwt 2x
Final
Sacred Heart Country Day
(V. Homan)
Springside Chestnut Hill
(A. Canning)
Ridgewood
(S. Noel)
Conestoga
(A. Sarkisian)
Penn Charter
(L. Gendler)
Haddon Twp
(K. Watson)
28 03:51 PM Boys Ltwt 2x
Final
Montclair
(T. Cahill)
The Haverford School
(E. Glavin)
Episcopal Academy
(J. Alden)
Bonner/Prendergast
(D. McCreavy)
Roman Catholic
(J. Walker)
Ridgewood
(E. Prettyman)
29 03:58 PM Girls Ltwt 4+
Final
Agnes Irwin
(V. Joughin)
Harriton
(D. Abul-enin)
Oakcrest
(C. Capone)
Montclair
(A. Schneider)
Merion Mercy
(A. Calderone)
Egg Harbor
(B. Winkler)
30 04:05 PM Boys Ltwt 4+
Final
Don Bosco
(C. Malley)
St. Joseph Prep
(S. Gennaro)
Christian Brothers
(M. Guadagno)
The Haverford School
(C. Bickhart)
Egg Harbor
(D. Warrell)
Father Judge
(P. Blumenstein)
31 04:12 PM Girls Ltwt 4x
Final
Strath Haven
(S. Belanger)
Holy Spirit
(K. Maguire)
Conestoga
(J. Alcorn)
Sacred Heart Country Day
(E. Brutschea)
Egg Harbor
(T. Cass)
Academy of Notre Dame
(E. Biancaniello)
32 04:19 PM Boys Ltwt 4x
Final
Malvern Preparatory School
(J. McManus)
St. Joseph Prep
(S. Chero)
Roman Catholic
(i. Soltero)
Conestoga
(N. Carlson)
Springside Chestnut Hill
(J. Klauder)
33 04:26 PM Girls Ltwt 8+
Final
Egg Harbor
(e. ireland)
Mount Saint Joseph
(E. McHugh)
Holy Spirit
(C. McCully)
Merion Mercy
(S. Thomas)
Montclair
(C. Rose)
34 04:33 PM Boys Ltwt 8+
Final
Oakcrest
(J. Walton)
La Salle
(R. Bond)
St. Joseph Prep
(G. Wells)
St. Augustine
(V. DiPentino)
Radnor
(D. Hughes)
Mainland
(S. Bacharach)
35 04:40 PM Girls 2nd 8+
Final
Atlantic City
(I. Anmuth)
Absegami
(S. Irvin)
Holy Spirit
(K. Libbey)
Mount Saint Joseph
(M. Wescott)
MoorestownHighSchool/Rowing
(j. buck)
Archbishop Carroll High School
(G. Niskanen)
36 04:47 PM Boys 2nd 8+
Final
Absegami
(M. Graham)
MoorestownHighSchool/Rowing
(E. LaLumia)
La Salle
(T. Bontempi)
St. Augustine
(J. Boney)
Fordham Prep
(A. Tagliavia)
Eustace
(A. Zimmermann)
37 04:54 PM Girls Varsity 1x
Final
OJ Roberts
(H. Watson)
Haddon Twp
(C. Leyendecker)
Episcopal Academy
(N. Stuart)
Bergen Tech
(E. Brooks)
Baldwin B
(J. Schlichting)
North Penn
(L. Ackerman)
38 05:01 PM Boys Varsity 1x
Final
Science Leadership
(T. Bartholomew)
Germantown Friends
(A. Bair)
Ridgewood
(A. Criscitiello)
Germantown Academy
(E. Blood)
Leonia Crew A
(A. Gabay)
Haverford High School
(S. Long)
39 05:08 PM Girls Varsity 2x
Final
Penn Charter
(H. Zisselman)
Episcopal Academy
(A. Molitor)
Germantown Academy
(K. Horvat)
Ridgewood
(C. Chiaramonte)
Conestoga
(M. Dudrear)
Haddon Twp
(N. DiTommaso)
40 05:15 PM Boys Varsity 2x
Final
The Haverford School
(J. Siegal)
Don Bosco
(A. McAvey)
Ridgewood
(J. Sluis)
Penn Charter
(K. Kelly)
Roman Catholic
(N. Wnek)
Upper Merion HS
(T. Painter)
42 05:22 PM Boys Varsity 2-
Final
Lower Merion
(M. Chukinas)
Radnor
(J. Puckette)
Philadelphia City Rowing
(U. Myers-Doyle)
43 05:29 PM Girls Varsity 4+
Final
Concord HS
(G. Casares)
Harriton
(E. Butler)
Mainland
(K. Stafford)
Egg Harbor
(S. Pennington)
Lower Merion A
(M. Forster)
Eustace
(A. Stevens)
44 05:36 PM Boys Varsity 4+
Final
Christian Brothers
(M. Steinbrick)
Montclair
(J. Murphy)
Episcopal Academy A
(N. Mead)
Father Judge
(T. Boyle)
Harriton A
(A. Gantard)
The Haverford School
(C. Meehan)
45 05:43 PM Girls Varsity 4x
Final
Academy of Notre Dame
(M. Spurlock)
Montclair
(D. Thames)
Conestoga
(A. Graf)
Episcopal Academy
(K. McGowan)
Springside Chestnut Hill
(A. Bedrosian)
Mainland
(J. Thompson)
46 05:50 PM Boys Varsity 4x
Final
Shipley
(G. Dadourian)
Conestoga
(S. Pepin)
Malvern Preparatory School
(J. Sincavage)
Roman Catholic
(K. Leyland)
St. Joseph Prep
(G. Twardy)
Haddon Twp
(A. Blue)
47 05:57 PM Girls Varsity 8+
Final
Radnor
(N. Luker)
Merion Mercy
(K. Devlieger)
Holy Spirit
(L. Slattery)
Eustace
(D. Griffin)
Mount Saint Joseph
(M. Lawn)
Archbishop Carroll High School
(C. O'Sullivan)
48 06:04 PM Boys Varsity 8+
Final
Absegami
(Z. Ali)
St. Augustine
(J. Ruskey)
St. Joseph Prep
(G. Giangiordano)
La Salle
(J. Pinnola-Vizza)
MoorestownHighSchool/Rowing
(W. Van Fossen)
Archbishop Carroll High School
(P. McGuinn)
Page 1 of   1 Printed: 2013-May-05 12:44 PM
Created using Regatta Workbench