2013 City Championships
Official Results
Place Bow Organization Net Time % Delta Raw Handicap Penalty Start Finish
Race 2a: Boys Gig/Novice 1x Heat @ 08:00 AM
1st 1 Upper Dublin (B.Scherpbier) 06:01.49     06:01.49     07:59:57.78 08:05:59.27
2nd 11 Penn Charter (J.McDavid) 06:25.86 6.7% 00:24.37 06:25.86     08:02:36.44 08:09:02.30
3rd 2 Strath Haven (J.Harnsberger) 06:40.29 10.7% 00:14.43 06:40.29     08:00:25.05 08:07:05.34
4th 3 Wissahickon (E.Baim) 06:43.79 11.7% 00:03.50 06:43.79     08:00:45.24 08:07:29.03
5th 6 Germantown Academy (F.McElwee) 06:50.08 13.4% 00:06.29 06:50.08     08:01:21.11 08:08:11.19
6th 5 Roman Catholic A (A.Johnston) 06:54.09 14.6% 00:04.01 06:54.09     08:01:10.30 08:08:04.39
7th 4 Conestoga (J.Hinderer) 06:54.38 14.6% 00:00.29 06:54.38     08:00:54.09 08:07:48.47
8th 13 Malvern Preparatory School (N.Mensack) 06:57.68 15.5% 00:03.30 06:57.68     08:02:54.68 08:09:52.36
9th 14 Roman Catholic D (J.Campbell) 07:08.44 18.5% 00:10.76 07:08.44     08:02:35.60 08:09:44.04
10th 9 Roman Catholic C (P.Lindinger) 07:35.26 25.9% 00:26.82 07:35.26     08:02:02.51 08:09:37.77
11th 10 Friends Select (J.Zhang) 07:40.63 27.4% 00:05.37 07:40.63     08:02:11.36 08:09:51.99
Race 3a: Girls Freshman/Novice 2x Heat @ 08:10 AM
1st 18 Shipley (K.Moore, G.Acchione) 06:17.69     06:17.69     08:07:42.06 08:13:59.75
2nd 20 Baldwin (S.Dewey, R.Sutor) 06:18.50 0.2% 00:00.81 06:18.50     08:08:25.58 08:14:44.08
3rd 17 Conestoga (C.Maslowsky, I.Hollander) 06:18.88 0.3% 00:00.38 06:18.88     08:07:35.59 08:13:54.47
4th 19 Springside Chestnut Hill (L.Burckhardt, K.Kochenour) 06:20.91 0.9% 00:02.03 06:20.91     08:08:03.98 08:14:24.89
5th 21 Haddon Twp (B.Colwell, R.Glaven) 06:42.99 6.7% 00:22.08 06:42.99     08:08:50.74 08:15:33.73
6th 23 Upper Dublin (J.Axelrod, K.Waltman) 06:43.11 6.7% 00:00.12 06:43.11     08:09:13.60 08:15:56.71
7th 22 Friends Select (H.Cramer, M.zarate-ramirez) 06:45.28 7.3% 00:02.17 06:45.28     08:08:57.87 08:15:43.15
Race 4a: Boys Freshman/Novice 2x Heat @ 08:15 AM
1st 34 Roman Catholic B (M.Redding, W.Robb) 05:52.57     05:52.57     08:16:02.28 08:21:54.85
2nd 26 Abington (H.Mackenzie, B.Van Buren) 05:54.97 0.7% 00:02.40 05:54.97     08:13:55.34 08:19:50.31
3rd 35 Upper Dublin (L.MASSEY, P.Massey) 05:55.49 0.8% 00:00.52 05:55.49     08:16:36.95 08:22:32.44
4th 30 Friends Select (F.Hunt, A.Williams III) 05:56.01 1.0% 00:00.52 05:56.01     08:14:49.04 08:20:45.05
5th 27 Roman Catholic A (J.Brauckmann, M.Bautista) 05:59.51 2.0% 00:03.50 05:59.51     08:14:13.31 08:20:12.82
6th 32 Oakcrest (J.Lim, J.Ng) 06:05.68 3.7% 00:06.17 06:05.68     08:15:27.81 08:21:33.49
7th 29 Conestoga (T.Kao, S.JOHNSON) 06:06.74 4.0% 00:01.06 06:06.74     08:14:43.62 08:20:50.36
8th 36 Philadelphia City Rowing (T.Mundy, N.Guessaymi) 06:15.58 6.5% 00:08.84 06:15.58     08:16:57.57 08:23:13.15
9th 31 Leonia Crew (M.Miller, N.Ismail) 06:16.60 6.8% 00:01.02 06:16.60     08:15:09.71 08:21:26.31
10th 28 Haddon Twp (O.Parker, C.Hasson) 06:22.75 8.6% 00:06.15 06:22.75     08:14:27.69 08:20:50.44
11th 33 Ridgewood (A.Macon, S.Stojanovic) 06:31.94 11.2% 00:09.19 06:31.94     08:15:48.60 08:22:20.54
12th 37 Roman Catholic C (R.Zhang, J.Grant) 06:42.27 14.1% 00:10.33 06:42.27     08:17:06.36 08:23:48.63
Race 6a: Boys Novice 4+ Heat @ 08:25 AM
1st 50 Harriton A
(S.Van Wieren, E.Foss H.B, J.Fagan, D.Sweeney, [T.Pearl])
05:17.31     05:17.31     08:23:02.30 08:28:19.61
2nd 56 Shipley
(D.Brennan, D.Ramsey, H.Rusk, L.Tortella, [V.Salamon])
05:23.93 2.1% 00:06.62 05:23.93     08:25:15.13 08:30:39.06
3rd 53 Collingswood
(C.Kaiser, J.Palmer, P.McCrindle, g.maylath, [J.Henry])
05:31.48 4.5% 00:07.55 05:31.48     08:24:08.09 08:29:39.57
4th 49 Don Bosco
(j.watkins, L.Williams, T.Pierce, A.Tekerian, [J.Martinez])
05:34.29 5.4% 00:02.81 05:34.29     08:22:57.56 08:28:31.85
5th 48 Philadelphia City Rowing
(A.Smith, C.Belletieri, K.Koranteng, T.Jeffcoat, [A.Ecker])
05:36.62 6.1% 00:02.33 05:36.62     08:22:24.41 08:28:01.03
6th 54 Harriton B
(J.Saul, E.Rurange, H.Hughes, T.Nichols, [L.Stein])
05:39.66 7.0% 00:03.04 05:39.66     08:24:43.40 08:30:23.06
7th 58 Fordham Prep
(j.dougherty, D.Ojeda, J.Murnane, A.Martinez, [N.Manzi])
05:47.47 9.5% 00:07.81 05:47.47     08:25:47.44 08:31:34.91
8th 51 Montclair
(A.Ullah, e.barracks, O.Bauer-Nathan, J.Gonzales-Randall, [C.Templeton])
05:49.25 10.1% 00:01.78 05:49.25     08:23:26.77 08:29:16.02
9th 57 The Haverford School
(K.Long, B.Berger, J.Egan, M.Paolino, [C.Cummins])
05:49.68 10.2% 00:00.43 05:49.68     08:25:22.59 08:31:12.27
10th 52 Belleville
(K.Aponte, H.Tapia, M.Asali, R.Martinez, [J.Baldwin])
05:50.97 10.6% 00:01.29 05:50.97     08:23:32.49 08:29:23.46
11th 55 Ocean City
(J.Estadt, B.Levering, D.Laverty, A.Helm, [A.Littlefield])
05:52.92 11.2% 00:01.95 05:52.92     08:24:55.53 08:30:48.45
Race 8a: Boys Freshman 4+ Heat @ 08:35 AM
1st 65 Christian Brothers
(R.Stefanik, M.Braun, A.Gregory, D.Vassallo, [J.Gallagher])
05:43.08     05:43.08     08:32:57.96 08:38:41.04
2nd 64 Bonner/Prendergast
(D.Dwyer, B.McElwee, C.Lichterman, J.Sullivan, [J.Applegate])
05:43.75 0.2% 00:00.67 05:43.75     08:32:13.98 08:37:57.73
3rd 62 St. Augustine
(C.Spalding, J.Bowker, A.Bretnall, D.Laskowski, [G.Mainiero])
05:44.10 0.3% 00:00.35 05:44.10     08:32:01.45 08:37:45.55
4th 71 Eustace
(J.Stuckert, J.Brady, E.Ostock, C.Reck, [C.Palmer])
05:45.30 0.6% 00:01.20 05:45.30     08:35:00.17 08:40:45.47
5th 63 Don Bosco
(L.Longobardo, R.Heath, J.Salci, S.McAvey, [T.Zanki])
05:49.62 1.9% 00:04.32 05:49.62     08:32:10.09 08:37:59.71
6th 69 Concord HS
(T.Gaynor, R.Walsh, N.Jupiter, B.Halter, [D.Horner])
05:53.03 2.9% 00:03.41 05:53.03     08:33:44.02 08:39:37.05
7th 67 St. Joseph Prep
(J.O'Connell, S.Ficchi, J.MCFADDEN, M.SCHWENGER, [D.SPELLACY])
05:56.48 3.9% 00:03.45 05:56.48     08:33:32.23 08:39:28.71
8th 66 Radnor
(T.Stavrakos, G.Monaghan, S.Moya, M.Woode, [J.Polaha])
06:04.29 6.2% 00:07.81 06:04.29     08:33:18.81 08:39:23.10
9th 70 Shipley
(B.Kimmel, H.Callahan, V.Fumo, A.Gordon, [M.Keiser])
06:12.28 8.5% 00:07.99 06:12.28     08:34:10.96 08:40:23.24
Race 9a: Girls Novice 8+ Heat @ 08:40 AM
1st 73 Mount Saint Joseph A
(D.Mischler, R.Sandquist, B.McMahon, S.Hughes, C.Hagan, l.scheffey, A.Uzzo, E.McGreevey, [E.Woodrow])
05:21.16     05:21.16     08:38:55.20 08:44:16.36
2nd 74 Philadelphia City Rowing A
(M.Cosgrove, C.Pinero, M.Anthony, K.Romano, M.Gibson, C.Bush, H.Sdao, H.Pearlman, [A.Quinones])
05:30.57 2.9% 00:09.41 05:30.57     08:39:07.66 08:44:38.23
3rd 75 Merion Mercy
(J.Leodori, C.Nunno, G.Funchion, H.Fox, S.Matson, C.Perlick, M.Dolan, B.Taylor, [S.Paras])
05:38.32 5.3% 00:07.75 05:38.32     08:39:26.41 08:45:04.73
4th 76 Germantown Academy
(S.Caplan, B.Owen, N.Tang, K.Aemisegger, I.Lillis, G.Feirson, L.Weiss, G.Mauro, [A.Savani])
05:41.88 6.5% 00:03.56 05:41.88     08:39:44.91 08:45:26.79
5th 79 Episcopal Academy
(m.lindblad, L.Zecca, M.Walling, C.Kaufhold, h.potter, E.Neilson, J.Bai, J.Morrison, [C.Bell])
05:45.76 7.7% 00:03.88 05:45.76     08:40:54.83 08:46:40.59
6th 91 Philadelphia City Rowing B
(A.Addo, M.Amihava, H.Boroff, A.Hawkins, N.Reynolds, A.Duong, A.Nordlof, M.Hurwitz, [F.Tagliente])
05:46.49 7.9% 00:00.73 05:46.49     08:47:00.95 08:52:47.44
7th 77 Mount Saint Joseph B
(E.Perry, V.Matsinger, c.zimmerman, M.Mulligan, B.McBride, A.Gallagher, T.Czerpak, J.Bushold, [K.Brooks])
05:49.60 8.9% 00:03.11 05:49.60     08:40:01.21 08:45:50.81
8th 80 Oakcrest
(V.Simon, J.Quish, A.Ellsworth, M.Ross, M.Cruz Lino, S.Russell, K.Bradley, G.Corso, [K.Carrigan])
05:51.65 9.5% 00:02.05 05:51.65     08:40:54.84 08:46:46.49
9th 82 Radnor
(C.Chen, R.khouri, m.stanley, Z.Landry, E.Gardiner, H.Chance, K.Pattni, C.Springob, [J.zhang])
05:52.37 9.7% 00:00.72 05:52.37     08:42:37.81 08:48:30.18
10th 85 Mainland
(H.Kimble, J.Ivans, L.Anthony, A.Beattie, E.Podolnick, K.Perugini, E.Edwards, N.Schaefer, [A.Dearborn])
05:53.37 10.0% 00:01.00 05:53.37     08:43:52.98 08:49:46.35
11th 78 Owen J Roberts
(X.Sykes, S.Aguirre, R.Smith, L.Healy, E.Siegele, E.Chew, M.Kowatch, C.Bartolucci, [B.Summerill])
05:53.61 10.1% 00:00.24 05:53.61     08:40:21.85 08:46:15.46
12th 83 Archbishop Carroll High School
(F.Rymal, A.Cocco, d.caruso, C.Shea, S.Cocco, A.McAllister, G.Priolo, R.Cocco, [M.Tomassetti])
05:54.38 10.3% 00:00.77 05:54.38     08:43:16.63 08:49:11.01
13th 87 Ocean City
(D.Marotta, S.Hehre, M.Fluharty, T.Hazlett, J.noll, G.Parratto, B.Tarr, I.Ritzel, [O.Rumbas])
05:54.45 10.4% 00:00.07 05:54.45     08:44:16.10 08:50:10.55
14th 81 Egg Harbor A
(K.Barron, D.Szantai, L.McCartney, B.Barney, B.Eribal, V.Evans, O.Farino, A.Fugee, [T.Cohen])
05:54.85 10.5% 00:00.40 05:54.85     08:42:03.77 08:47:58.62
15th 84 Lower Merion
(K.Peng, A.Frusone, E.Steinman, T.Brown, G.George, M.Ribeiro-Vecino, R.Tauber, E.DeSouza, [S.Clark])
05:55.51 10.7% 00:00.66 05:55.51     08:43:12.80 08:49:08.31
16th 88 Atlantic City
(M.Kinghorn, S.Webster, A.Toure, C.Sless, M.Kondzior, N.Patel, K.Pagar, T.Dewair, [M.Mason])
06:02.18 12.8% 00:06.67 06:02.18     08:44:48.12 08:50:50.30
17th 86 Agnes Irwin
(A.Peters, T.Siegal, E.Cook, E.Latham, S.Jaskot, A.Berlinger, Z.Ortiz, I.Porter, [T.Aguirre])
06:03.94 13.3% 00:01.76 06:03.94     08:43:56.67 08:50:00.61
18th 90 Egg Harbor B
(A.Gallagher, J.Pashley, M.Cortez, S.Mirsch, M.Suazo, V.Villatoro, A.Deebold, K.Pashley, [C.Tyner])
06:22.35 19.1% 00:18.41 06:22.35     08:46:24.82 08:52:47.17
19th 89 Belleville
(V.Alvarado, C.Bausa, M.Bini, S.Embaby, L.Rodriguez, N.Hayek, M.Andrade, R.Rodriguez, [C.Federico])
06:39.60 24.4% 00:17.25 06:39.60     08:46:27.79 08:53:07.39
Race 10a: Boys Novice 8+ Heat @ 08:50 AM
1st 98 The Haverford School
(J.Pechet, N.Gallo, J.Losty, A.Lengel, L.Green, G.Wuollet, A.Leith, D.Fernandez, [E.Wachs])
04:59.91     04:59.91     08:54:08.79 08:59:08.70
2nd 95 Ocean City
(E.Lam, G.Fischer, S.Cummings, T.Lonergan, D.Delgrande, R.Shannon, J.Delgrande, F.Dubbs, [E.Megargee])
05:02.27 0.8% 00:02.36 05:02.27     08:52:53.37 08:57:55.64
3rd 94 Don Bosco
(C.Mudrick, D.Sonzogni, L.Pettenati, K.Lee, N.Afram, T.Kisala, D.LoSchiavo, J.Quill, [S.Lee])
05:04.69 1.6% 00:02.42 05:04.69     08:52:28.03 08:57:32.72
4th 93 La Salle A
(J.Naylor, J.Zarkoski, M.Meyer, S.DeLuca, J.Fus, A.Olbrich, B.Sosnader, J.Rilling, [E.Funchion])
05:05.84 2.0% 00:01.15 05:05.84     08:52:16.17 08:57:22.01
5th 96 St. Augustine
(N.Schalek, T.McBride, A.Campbell, B.Finley, N.Hartnett, C.Gamboa, J.Ammirato, M.Carey, [D.Sullivan])
05:06.71 2.3% 00:00.87 05:06.71     08:53:00.08 08:58:06.79
6th 101 St. Joseph Prep
(A.VIDAL, Z.MURJI, L.DUGAN, T.BLOESCH, H.POIVEY-OLSON, C.SAILER, J.MCFADDEN, J.YEAGLEY, [R.SHEARN])
05:09.05 3.0% 00:02.34 05:09.05     08:55:09.38 09:00:18.43
7th 99 Atlantic City
(R.Kelly, A.Marzook, A.Dewair, H.Hussain, S.Hussain, S.Marchel, S.Gonzalez, J.Drew, [J.Entress])
05:09.19 3.1% 00:00.14 05:09.19     08:54:39.69 08:59:48.88
8th 108 Fordham Prep
(j.dougherty, J.Gonzalez, J.Murnane, D.Ojeda, L.Morrissy, P.Fortuniewicz, J.Santucci, J.Gonzalez, [P.Treacy])
05:12.73 4.3% 00:03.54 05:12.73     09:00:01.20 09:05:13.93
9th 102 Christian Brothers
(N.Houston, J.Login, P.McKelvey, C.Kazalski, S.Toppi, c.surgent, C.Passarella, M.Dean, [J.Durning])
05:13.02 4.4% 00:00.29 05:13.02     08:57:11.05 09:02:24.07
10th 103 MoorestownHighSchool/Rowing
(D.Berk, A.Gilson, D.O'Sullivan, M.Gaffney, A.Youssef, J.Gaffney, W.Schwartz, L.Pereira, [C.Young])
05:16.53 5.5% 00:03.51 05:16.53     08:56:11.65 09:01:28.18
11th 97 Episcopal Academy
(M.Davis, Q.Ladha, T.King, A.Hopton, P.Humann, P.Reilly, J.Grizos, G.Kearney, [W.Rau])
05:21.91 7.3% 00:05.38 05:21.91     08:54:06.12 08:59:28.03
12th 104 Holy Spirit
(C.Dzialo, K.Bailey, R.Newell, T.Tran, R.Shamus, J.Zhong, V.Fabietti, K.Nguyen, [A.McFadden])
05:24.35 8.1% 00:02.44 05:24.35     08:58:27.34 09:03:51.69
13th 105 Egg Harbor
(K.Tran, J.Carboni, J.Ngo, B.Hauck, C.Polcini, J.Martin, N.Starr, S.Habib, [T.Gallagher])
05:24.59 8.2% 00:00.24 05:24.59     08:57:43.12 09:03:07.71
14th 106 Mainland
(C.Mitchell, Z.Ewing, J.Crompton, M.Nazha, A.Nazha, J.Bariss, R.Splinter, J.Best, [T.Dillard])
05:32.68 10.9% 00:08.09 05:32.68     08:58:56.86 09:04:29.54
15th 100 La Salle B
(J.Holyoke, G.Dati, C.Brecht, J.Hanson, K.McGranaghan, P.Burbank, S.Kuhl, m.bortulin, [C.Dolan])
05:37.31 12.5% 00:04.63 05:37.31     08:55:04.65 09:00:41.96
16th 107 Belleville
(F.Chafart, A.Mendez, D.Cortes, P.Marriot, M.Mucha, J.Russo, I.Velazquez, J.Bastidas, [K.Mucha])
05:41.26 13.8% 00:03.95 05:41.26     08:59:31.20 09:05:12.46
Race 12a: Boys Novice 4x Heat @ 09:00 AM
1st 111 Roman Catholic
(A.Panchella, K.Adams, L.Mason, J.Defeo)
05:22.27     05:22.27     09:02:11.55 09:07:33.82
2nd 112 Springside Chestnut Hill
(R.Bakes, Z.Cohen, R.Torie, C.Brazier)
05:25.82 1.1% 00:03.55 05:25.82     09:02:12.22 09:07:38.04
3rd 115 The Haverford School
(J.Eckert, E.Baime, M.Wolfgang, D.Desatnick)
05:39.37 5.3% 00:13.55 05:39.37     09:03:04.16 09:08:43.53
4th 116 Boys' Latin of Philadelphia
(K.Bolden, T.Shpard, W.Shepherd, M.Dogan)
05:39.77 5.4% 00:00.40 05:39.77     09:03:25.19 09:09:04.96
5th 114 Conestoga
(A.Coney, M.Monster, C.Monster, A.Backstrom)
05:40.26 5.6% 00:00.49 05:40.26     09:02:48.15 09:08:28.41
6th 117 Germantown Academy
(J.Taggart, S.Korman, J.Dugan, C.Seggev)
06:00.29 11.8% 00:20.03 06:00.29     09:03:43.16 09:09:43.45
7th 118 Teaneck HS
(E.Kamara, F.Nota, W.Giel, J.Hernandez)
06:10.79 15.1% 00:10.50 06:10.79     09:03:56.22 09:10:07.01
8th 113 Malvern Preparatory School
(M.Droogan, X.Ruffin, A.Del Vescovo, M.Daubney)
06:56.01 29.1% 00:45.22 06:56.01     09:02:37.16 09:09:33.17
Race 13a: Girls Freshman 4x Heat @ 09:05 AM
1st 121 Conestoga
(C.Gosnear, E.Hompe, C.Robins, L.Palomo)
05:53.87     05:53.87     09:05:07.60 09:11:01.47
2nd 128 Ridgewood A
(C.Lampone, B.DONNELLAN, S.Bicks, S.Gao)
06:02.47 2.4% 00:08.60 06:02.47     09:08:26.26 09:14:28.73
3rd 123 Springside Chestnut Hill
(A.Sharma, M.Bell, C.Plotkin, C.Stapleton)
06:07.46 3.8% 00:04.99 06:07.46     09:06:44.29 09:12:51.75
4th 130 Strath Haven
(J.Forbes, K.Butscher, h.kohute, M.MUNSELL)
06:07.67 3.9% 00:00.21 06:07.67     09:09:42.49 09:15:50.16
5th 122 Montclair
(N.Burton, N.May, E.Gardner, G.Harvey)
06:11.85 5.1% 00:04.18 06:11.85     09:05:28.38 09:11:40.23
6th 125 Holy Spirit
(K.Owen, J.Dalzell, M.McLenna, N.Wenzel)
06:15.23 6.0% 00:03.38 06:15.23     09:07:26.96 09:13:42.19
7th 126 Academy of Notre Dame
(J.Tomkiewicz, J.Boyle, B.Smith, J.McAleer)
06:16.73 6.5% 00:01.50 06:16.73     09:07:31.11 09:13:47.84
8th 124 Ridgewood B
(C.Brover, L.KLATSKY, J.Peterkins, O.Lavin)
06:27.68 9.6% 00:10.95 06:27.68     09:07:50.91 09:14:18.59
9th 129 Penn Charter
(G.Kim, J.Dunmore, J.Newburg, J.Gleason)
06:34.60 11.5% 00:06.92 06:34.60     09:09:30.44 09:16:05.04
10th 127 Teaneck HS
(J.Woudenberg, N.Green, L.Green, N.Reisfield)
07:08.17 21.0% 00:33.57 07:08.17     09:07:41.04 09:14:49.21
Race 14a: Boys Freshman 4x Heat @ 09:10 AM
1st 134 Conestoga
(T.MCGOVERN, R.Hollinger, M.Kling, J.Novak)
05:14.29     05:14.29     09:13:43.14 09:18:57.43
2nd 133 Roman Catholic
(T.Moyer, B.Guckin, A.Mulson, S.Mooney)
05:14.81 0.2% 00:00.52 05:14.81     09:13:20.55 09:18:35.36
3rd 136 Ridgewood A
(W.Creedon, M.Collins, C.Wilkinson, B.Hnat)
05:21.41 2.3% 00:06.60 05:21.41     09:14:15.09 09:19:36.50
4th 135 Don Bosco
(B.Caltavuturo, P.Stone, S.Ebert, j.giordano)
05:23.28 2.9% 00:01.87 05:23.28     09:14:03.06 09:19:26.34
5th 138 Malvern Preparatory School
(T.Legner, B.Allan, R.DiCicco, n.rubino)
05:30.89 5.3% 00:07.61 05:30.89     09:14:32.84 09:20:03.73
6th 141 St. Joseph Prep
(C.WREN, A.KESHGEGIAN, C.SAILER, J.MCFADDEN)
05:34.41 6.4% 00:03.52 05:34.41     09:15:09.55 09:20:43.96
7th 137 Montclair
(B.Lewis, N.Schattner-Elmaleh, K.Jensen, C.DeSmith)
05:34.56 6.4% 00:00.15 05:34.56     09:14:25.16 09:19:59.72
8th 139 Ridgewood B
(W.Walton Roth, N.Hueneke, J.Dauber, A.Noel)
05:47.46 10.6% 00:12.90 05:47.46     09:14:47.80 09:20:35.26
9th 140 Teaneck HS
(C.Lee, S.Lee, G.Schwartz, L.Quinn)
06:04.11 15.9% 00:16.65 06:04.11     09:15:01.49 09:21:05.60
Race 15a: Girls Freshman 8+ Heat @ 09:15 AM
1st 144 Mount Saint Joseph
(D.Simms, C.KNOX, O.Tice-Carroll, M.Lauinger, J.Hunt, M.Carlton, K.CORDERO, Z.Ramos, [L.Maiale])
05:16.74     05:16.74     09:19:16.19 09:24:32.93
2nd 145 Merion Mercy
(K.Derewicz, K.Farrell, S.Maurer, E.Rizzo, A.Duckworth, M.Leone, D.Schwarz, G.Campbell, [M.Zeris])
05:23.38 2.1% 00:06.64 05:23.38     09:20:11.30 09:25:34.68
3rd 148 Montclair
(C.Day, R.Rosenberg, A.Connors, C.Heisler, E.Levendosky, C.Kelly, N.Vascimini, K.Freedman, [H.Meisler])
05:24.52 2.5% 00:01.14 05:24.52     09:21:24.14 09:26:48.66
4th 150 Ocean City
(S.Storcella, F.Kane, K.Williams, C.Aldridge, D.Neri, M.Giardina, E.Bergman, J.Kemenosh, [K.Terrels])
05:25.81 2.9% 00:01.29 05:25.81     09:22:21.56 09:27:47.37
5th 147 Radnor
(o.chase, Y.Gu, J.Larkin, C.Ressler, N.Vitt, M.McNicholas, J.Hughes, C.Burke, [C.Lorenz])
05:28.01 3.6% 00:02.20 05:28.01     09:20:34.33 09:26:02.34
6th 146 Holy Spirit
(K.Magee, E.Welsh, K.Reganato, R.Atkinson, S.Miller, A.Elias, O.Torres, T.Slattery, [N.Mayer])
05:28.36 3.7% 00:00.35 05:28.36     09:20:12.30 09:25:40.66
7th 149 Absegami
(e.whitehurst, M.Dorsett, K.Meyer, A.Schafer, C.West, E.Steel, C.Smith, E.Sproule, [O.Rubillo])
05:33.61 5.3% 00:05.25 05:33.61     09:21:55.69 09:27:29.30
8th 151 Atlantic City
(G.Mcguckin, K.Watson, O.Kolodziejska, B.Brugger, E.Rubino, E.Rubino, F.Richmond, J.Iannelli, [M.Holl])
05:37.84 6.7% 00:04.23 05:37.84     09:22:34.10 09:28:11.94
Race 16a: Boys Freshman 8+ Heat @ 09:20 AM
1st 155 Ocean City
(N.DiMarco, E.Nathan, C.Stewart, C.Baumgardner, C.Delgrande, R.Fisher, R.LaRosa, B.McClure, [C.Devlin])
04:50.00     04:50.00     09:25:52.12 09:30:42.12
2nd 157 St. Joseph Prep
(T.BLOESCH, P.URBINE, M.IX, J.KONIECZNY, M.PESOT, C.FERRIS, A.KUZY, J.MOLCHAN, [S.O'BRIEN])
04:52.03 0.7% 00:02.03 04:52.03     09:26:19.24 09:31:11.27
3rd 154 La Salle
(V.Armetta, M.Galbally, D.Senour, D.Furmanski, B.Foley, K.McGranaghan, M.Cross, K.MacMaster, [J.Fabrizio])
04:53.56 1.2% 00:01.53 04:53.56     09:25:16.39 09:30:09.95
4th 160 St. Augustine
(P.Leonetti, C.McGinnis, P.Powers, R.Fucetola, V.Zanghi, D.Drew, C.Narciso, J.McCall, [H.Reed])
04:55.15 1.8% 00:01.59 04:55.15     09:27:19.97 09:32:15.12
5th 156 Christian Brothers
(T.Morris, P.Durning, W.Miksic, J.Blakeslee, L.Bartner, D.Hedden, M.Cofone, M.Timo, [C.Pak])
04:55.32 1.8% 00:00.17 04:55.32     09:26:08.55 09:31:03.87
6th 159 Mainland
(D.Hall, J.Rodman, D.evans, I.Huching, J.Leavy, A.Primo, G.Cattrell, R.Porch, [T.Nardone])
04:56.91 2.4% 00:01.59 04:56.91     09:27:12.31 09:32:09.22
7th 158 Montclair
(C.Fabian, J.Moore, A.Zincani, J.Morello, I.Barnes, N.Michalitsianos, H.Pew, C.Greene, [E.Arian])
05:00.83 3.7% 00:03.92 05:00.83     09:26:40.48 09:31:41.31
8th 161 Father Judge
(F.Marricone, C.Edney, j.hirth, P.Zawycky, J.Cummings, E.Pimble, J.Gallagher, S.Cressman, [C.Green])
05:05.41 5.3% 00:04.58 05:05.41     09:27:58.22 09:33:03.63
9th 163 Haddonfield
(C.George, M.Schmitt, M.Levin, B.Beatty, J.O'Brien, L.Small, P.Sperandio, T.Reese, [O.Hart])
05:06.20 5.6% 00:00.79 05:06.20     09:28:29.31 09:33:35.51
10th 162 Radnor
(S.Ching, L.Williams, T.Redmond, C.Zwagerman, D.Addis, O.Glassman, R.Borowski, B.Duncan, [Z.Pepper])
05:10.42 7.0% 00:04.22 05:10.42     09:28:03.12 09:33:13.54
11th 164 Egg Harbor
(E.Polanco, T.Tuthill, B.Omar, F.Purnell, C.Keena, s.Ireland, G.Gbidi, j.Nguyen, [N.Allis])
05:23.60 11.6% 00:13.18 05:23.60     09:28:36.83 09:34:00.43
12th 165 Archbishop Carroll High School
(R.Guyer, T.Cocco, P.McGinnis, J.Harrison, H.Alameno, J.Machita, M.Mulligan, M.Crawford, [J.Erdlen])
05:24.79 12.0% 00:01.19 05:24.79     09:29:29.85 09:34:54.64
13th 166 Lower Merion
(S.Coursen, O.Wegbreit, A.Granieri, E.Halpin, S.Segal, G.Mills, J.Cato, A.Hallak, [W.Stickney])
05:39.13 16.9% 00:14.34 05:39.13     09:30:31.75 09:36:10.88
Race 18a: Boys JV 1x Heat @ 09:30 AM
1st 175 Ridgewood (J.Criscitiello) 05:48.22     05:48.22     09:32:55.12 09:38:43.34
2nd 169 Roman Catholic A (P.Scharf) 05:53.30 1.5% 00:05.08 05:53.30     09:31:56.35 09:37:49.65
3rd 170 Malvern Preparatory School (m.adamcik) 05:54.71 1.9% 00:01.41 05:54.71     09:32:02.11 09:37:56.82
4th 172 Upper Dublin (W.Dowdell) 05:55.77 2.2% 00:01.06 05:55.77     09:32:35.22 09:38:30.99
5th 174 Haddon Twp (K.Schneider) 06:02.31 4.0% 00:06.54 06:02.31     09:32:49.46 09:38:51.77
6th 171 Roman Catholic B (I.Morrissey) 06:07.04 5.4% 00:04.73 06:07.04     09:32:14.31 09:38:21.35
7th 173 Springside Chestnut Hill (T.Andrews) 06:14.01 7.4% 00:06.97 06:14.01     09:32:41.61 09:38:55.62
Race 19a: Girls JV 2x Heat @ 09:35 AM
1st 178 Conestoga (M.Beirne, R.Devlin) 05:51.59     05:51.59     09:35:43.65 09:41:35.24
2nd 179 Strath Haven (E.Damico, R.O'Dea) 05:59.19 2.2% 00:07.60 05:59.19     09:35:54.12 09:41:53.31
3rd 186 Baldwin (A.Lemmon, E.Pressman) 06:23.94 9.2% 00:24.75 06:23.94     09:38:10.46 09:44:34.40
4th 180 Sacred Heart Country Day (E.Barton, H.Brutschea) 06:24.73 9.4% 00:00.79 06:24.73     09:45:27.94 09:51:52.67
5th 181 Haddon Twp (O.Basso, M.Catrambone) 06:37.29 13.0% 00:12.56 06:37.29     09:36:27.19 09:43:04.48
6th 187 Teaneck HS (S.Gutierrez, K.Ranjan) 06:37.54 13.1% 00:00.25 06:37.54     09:38:38.66 09:45:16.20
7th 183 Academy of Notre Dame (M.Curry, T.Mordy) 06:48.39 16.2% 00:10.85 06:48.39     09:37:24.75 09:44:13.14
8th 184 Agnes Irwin B (K.Mancini, O.Neumann) 06:54.38 17.9% 00:05.99 06:54.38     09:37:36.54 09:44:30.92
9th 182 Agnes Irwin A (L.Turner, A.Miller) 07:00.03 19.5% 00:05.65 07:00.03     09:36:39.26 09:43:39.29
10th 188 Leonia Crew A (T.Cubillos, T.Jonassen) 07:09.00 22.0% 00:08.97 07:09.00     09:38:49.92 09:45:58.92
11th 185 Leonia Crew B (F.Liu, B.Nieto) 07:18.42 24.7% 00:09.42 07:18.42     09:37:56.44 09:45:14.86
Race 20a: Boys JV 2x Heat @ 09:40 AM
1st 191 St. Joseph Prep A (B.MASON, C.Busch) 05:13.46     05:13.46     09:40:55.98 09:46:09.44
2nd 193 Friends Select A (E.Orts, J.Jamison) 05:19.16 1.8% 00:05.70 05:19.16     09:41:15.19 09:46:34.35
3rd 192 Springside Chestnut Hill (M.Miller, J.Meadows) 05:20.46 2.2% 00:01.30 05:20.46     09:41:01.37 09:46:21.83
4th 195 Conestoga (R.Stone, H.Zisling) 05:24.84 3.6% 00:04.38 05:24.84     09:41:40.16 09:47:05.00
5th 196 Roman Catholic (M.Gormley, J.Leyland) 05:31.73 5.8% 00:06.89 05:31.73     09:41:47.46 09:47:19.19
6th 197 St. Joseph Prep A (R.Wegryn, J.Quaid) 05:34.15 6.6% 00:02.42 05:34.15     09:42:04.26 09:47:38.41
7th 194 Penn Charter (P.Ciarocchi, C.Coursen) 05:34.35 6.7% 00:00.20 05:34.35     09:41:30.20 09:47:04.55
8th 209 Germantown Friends (E.Genyk, G.Goldstein) 05:34.74 6.8% 00:00.39 05:34.74     09:44:26.40 09:50:01.14
9th 200 Haddon Twp (J.Weber, D.Woods) 05:36.77 7.4% 00:02.03 05:36.77     09:42:34.98 09:48:11.75
10th 207 The Haverford School (C.Adams, R.Meiers) 05:37.51 7.7% 00:00.74 05:37.51     09:44:13.56 09:49:51.07
11th 198 Montclair (L.Deupree, N.Ali) 05:39.08 8.2% 00:01.57 05:39.08     09:42:14.77 09:47:53.85
12th 199 Strath Haven (A.Lombard, D.Fekri) 05:41.87 9.1% 00:02.79 05:41.87     09:42:32.53 09:48:14.40
13th 206 Christian Brothers (D.Guilfoyle, S.Richardson) 05:43.01 9.4% 00:01.14 05:43.01     09:43:57.50 09:49:40.51
14th 210 Shipley (S.Brandt, J.Ryan) 05:43.77 9.7% 00:00.76 05:43.77     09:44:44.28 09:50:28.05
15th 203 Friends Select B (D.BURDEN, C.Keppel) 06:01.07 15.2% 00:17.30 06:01.07     09:43:17.66 09:49:18.73
16th 201 Germantown Academy (A.Rai, L.Cody) 06:03.25 15.9% 00:02.18 06:03.25     09:42:55.61 09:48:58.86
17th 202 Upper Merion HS (A.Chui, C.Buce) 06:04.87 16.4% 00:01.62 06:04.87     09:43:03.65 09:49:08.52
18th 204 Leonia Crew (J.Bargo, N.Riedel) 06:15.49 19.8% 00:10.62 06:15.49     09:43:34.02 09:49:49.51
19th 205 Concord HS (J.Kuzo, J.Augustine) 06:25.83 23.1% 00:10.34 06:25.83     09:43:48.50 09:50:14.33
208 Boys' Latin of Philadelphia (S.Jones, N.Williams) Scratch              
Race 21a: Girls JV 4+ Heat @ 09:50 AM
1st 213 Merion Mercy
(R.Craig, S.Horn, N.Campbell, K.Maurer, [N.Marchese])
05:39.47     05:39.47     09:49:19.97 09:54:59.44
2nd 214 Bonner/Prendergast
(M.Giovagnoli, A.Savage, C.McDonald, V.Brooks, [A.Wesolowski])
05:40.26 0.2% 00:00.79 05:40.26     09:49:26.33 09:55:06.59
3rd 216 Egg Harbor
(R.Suthard, E.Woods, A.Maffia, M.Barbieri, [V.Torres])
05:41.50 0.6% 00:01.24 05:41.50     09:50:04.65 09:55:46.15
4th 215 Shipley
(L.Semerjian, A.Semerjian, A.Neilson, E.Scornavacchi, [A.Iqbal])
05:46.51 2.1% 00:05.01 05:46.51     09:49:51.86 09:55:38.37
5th 221 Haddonfield
(K.Wilkinson, M.D'Anella-Mercanti, V.Fisher, K.Donohue, [L.Kommedal])
05:49.81 3.0% 00:03.30 05:49.81     09:51:11.13 09:57:00.94
6th 217 Philadelphia City Rowing
(D.Nemati, S.Nelson, O.Marcial, E.St. John Sutton, [A.Sztenderowicz])
05:51.61 3.6% 00:01.80 05:51.61     09:50:18.52 09:56:10.13
7th 218 Montclair
(J.Silver, K.Dlugos, T.Mattox, C.Sokolic, [L.Templeton])
05:52.91 4.0% 00:01.30 05:52.91     09:50:32.08 09:56:24.99
8th 219 Harriton A
(S.Jenssen, S.Fuchs, R.Meyers, K.O'Neill, [L.Barrison])
05:53.43 4.1% 00:00.52 05:53.43     09:50:46.25 09:56:39.68
9th 222 Agnes Irwin
(E.Miller, E.McNamee, C.Wulff, Y.Borodyanskaya, [G.Geary])
05:54.99 4.6% 00:01.56 05:54.99     09:51:28.36 09:57:23.35
10th 226 Ridgewood
(C.Tedeschi, N.Witt, E.BRENNAN, B.Burke, [E.Crowe])
06:05.61 7.7% 00:10.62 06:05.61     09:52:23.60 09:58:29.21
11th 225 Belleville
(K.Luna, S.Trinidad, R.Moreira, E.Tello, [S.Juarez])
06:06.50 8.0% 00:00.89 06:06.50     09:52:12.03 09:58:18.53
12th 229 Episcopal Academy
(L.Wallick, A.Eringis, C.Jacoby, S.Ciardi, [S.RoyChowdhury])
06:06.89 8.1% 00:00.39 06:06.89     09:52:51.45 09:58:58.34
13th 224 Concord HS
(N.Teichman, P.RAWHEISER, A.Corradino, A.Steinbrecher, [M.Zehr])
06:07.73 8.3% 00:00.84 06:07.73     09:51:48.89 09:57:56.62
14th 233 Germantown Academy
(E.Ho, C.Marcin, K.Loughlin, O.Reiner, [O.Rosato])
06:08.91 8.7% 00:01.18 06:08.91     09:54:17.06 10:00:25.97
15th 223 Atlantic City
(E.Cunningham, L.Way, K.Nguyen, L.Passamani, [t.hendri])
06:10.08 9.0% 00:01.17 06:10.08     09:51:45.02 09:57:55.10
16th 227 Absegami
(E.McGowan, L.Drozd, R.Polisano, H.Marr, [T.Hensley])
06:10.13 9.0% 00:00.05 06:10.13     09:52:35.74 09:58:45.87
17th 220 Mount Saint Joseph
(K.Gresko, N.Lawlor, B.McGirr, C.Hendel, [m.o'malley])
06:20.21 12.0% 00:10.08 06:20.21     09:50:56.44 09:57:16.65
18th 228 Harriton B
(S.Amadio, J.Glazer, K.Levin, A.Soll, [L.Baumholtz])
06:23.23 12.9% 00:03.02 06:23.23     09:52:45.00 09:59:08.23
19th 230 Holy Spirit
(M.Hardiman, S.Kelly, J.Huhn, G.Givens, [B.Chiari])
06:27.31 14.1% 00:04.08 06:27.31     09:53:07.92 09:59:35.23
20th 231 Upper Merion HS A
(J.Resendiz, N.Itchon, S.Rose, S.Dookie, [J.Cabahug-Almonte])
06:34.76 16.3% 00:07.45 06:34.76     09:53:15.85 09:59:50.61
21st 234 Upper Merion HS B
(M.Rodriguez, A.Owen, E.Wright, E.Ardamoy, [A.jeffers])
06:35.82 16.6% 00:01.06 06:35.82     09:54:41.97 10:01:17.79
22nd 232 Teaneck HS
(M.Lefkowitz, M.Ben-Romdhane, A.Cannonier, R.Marcial, [R.Schonfeld])
06:49.00 20.5% 00:13.18 06:49.00     09:54:11.27 10:01:00.27
Race 22a: Boys JV 4+ Heat @ 10:00 AM
1st 237 Christian Brothers
(J.Smallwood, J.Terek, D.Adams, D.Hutzley, [F.Magliozzi Jr])
05:02.89     05:02.89     09:58:28.86 10:03:31.75
2nd 238 Oakcrest
(J.Nale, Z.Hartman, M.Dragotto, R.tewell, [G.Mancini])
05:03.36 0.2% 00:00.47 05:03.36     09:58:30.52 10:03:33.88
3rd 240 Father Judge
(R.Hartman, T.Kershaw, R.Lentz, D.Di Bonaventura, [K.Adams])
05:07.33 1.5% 00:03.97 05:07.33     09:58:52.70 10:04:00.03
4th 244 Episcopal Academy
(J.Pusey, A.Jannetta, M.Lee, I.Janjua, [L.Yao])
05:09.15 2.1% 00:01.82 05:09.15     09:59:39.59 10:04:48.74
5th 239 Don Bosco
(V.Ulizko, T.Faenza, T.Dwyer, M.Muniz, [M.Cleary])
05:10.07 2.4% 00:00.92 05:10.07     09:58:44.92 10:03:54.99
6th 241 St. Joseph Prep A
(B.Spinelli, P.Wescott, M.Pagliaro, P.Johnson, [R.Byrne])
05:12.68 3.2% 00:02.61 05:12.68     09:59:06.40 10:04:19.08
7th 243 Harriton
(M.Terwiesch, T.Fogt, M.Yaron, C.Akerblom, [M.Cohen])
05:15.23 4.1% 00:02.55 05:15.23     09:59:37.89 10:04:53.12
8th 242 Ocean City
(N.Bromhead, C.McDermott, D.Neville, M.Daddi, [C.Barham])
05:16.31 4.4% 00:01.08 05:16.31     09:59:18.50 10:04:34.81
9th 260 Radnor A
(J.Palmer, W.Aftring, J.Bragdon, E.Horvath, [W.Moore])
05:17.81 4.9% 00:01.50 05:17.81     10:03:55.04 10:09:12.85
10th 247 Lower Merion
(G.Lane, R.Beckman, A.Kane, A.Coukos, [J.Katz])
05:19.34 5.4% 00:01.53 05:19.34     10:00:28.35 10:05:47.69
11th 248 La Salle
(P.Collins, T.Nowak, M.Mulligan, Z.Smith, [B.Muehlberger])
05:21.34 6.1% 00:02.00 05:21.34     10:00:36.02 10:05:57.36
12th 246 Springside Chestnut Hill
(A.Dragani, W.Elliott, J.Mulhern, L.Wargo, [M.Mulhern])
05:25.32 7.4% 00:03.98 05:25.32     10:00:16.94 10:05:42.26
13th 250 St. Augustine
(M.Palladino, S.Champoux, G.Steffa, J.Narciso, [E.Worton])
05:26.51 7.8% 00:01.19 05:26.51     10:01:26.16 10:06:52.67
14th 249 Montclair
(G.Rosenthal, S.Baker, A.Park, M.Kim, [I.Corriere])
05:28.08 8.3% 00:01.57 05:28.08     10:00:47.61 10:06:15.69
15th 252 MoorestownHighSchool/Rowing
(C.Linn, G.Elia, K.zimmer, A.Gutierrez, [C.Groody])
05:28.55 8.5% 00:00.47 05:28.55     10:01:56.11 10:07:24.66
16th 253 Belleville
(J.Padilla, V.Lamparello, T.McNulty, A.Quezada, [S.Ramirez])
05:28.71 8.5% 00:00.16 05:28.71     10:02:38.45 10:08:07.16
17th 254 Egg Harbor
(B.McHugh, C.Boyle, B.Deslis, J.Barnes, [E.Allis])
05:34.57 10.5% 00:05.86 05:34.57     10:02:23.40 10:07:57.97
18th 255 Philadelphia City Rowing
(J.Garcia, C.D'Angelo, H.Johnson, J.Mayes, [G.McGuoirk])
05:35.04 10.6% 00:00.47 05:35.04     10:02:56.19 10:08:31.23
19th 258 Mainland
(S.Frawley, R.Poon, Q.Bean, G.Pullan, [S.Carfagno])
05:36.63 11.1% 00:01.59 05:36.63     10:03:47.60 10:09:24.23
20th 245 St. Joseph Prep B
(A.Burke, A.DiPrinzio, S.Dunn, C.Waite, [J.boyle])
05:39.84 12.2% 00:03.21 05:39.84     10:00:07.15 10:05:46.99
21st 251 The Haverford School
(S.Narayanan, D.Lee, C.Boerner, J.Welsh, [G.Narzikul])
05:42.42 13.1% 00:02.58 05:42.42     10:01:44.72 10:07:27.14
22nd 256 Haddonfield
(A.Mandviwalla, C.Howe-Smith, B.Giangiulio, A.Walters, [E.McCaughey])
05:46.45 14.4% 00:04.03 05:46.45     10:03:07.64 10:08:54.09
23rd 257 Teaneck HS
(D.Patino, Z.DeRoche, L.O'Reilly, M.Crespo, [E.Schudrich])
06:08.25 21.6% 00:21.80 06:08.25     10:03:44.72 10:09:52.97
24th 261 Fordham Prep
(A.Tagliavia, E.Morrissy, M.Garcia, R.Petti, [B.Hommel])
06:18.92 25.1% 00:10.67 06:18.92     10:04:22.11 10:10:41.03
259 Radnor B
(S.Hastings, A.Bowden, A.Saeedi, b.atillasoy, [C.Appelman])
Scratch              
Race 23a: Girls JV 4x Heat @ 10:10 AM
1st 264 Conestoga
(S.Thomas, I.Geddes, A.Connell, A.Ruggirello)
05:17.56     05:17.56     10:09:43.24 10:15:00.80
2nd 265 Ridgewood
(A.Criscitiello, E.Brickfield, K.Simon, B.Callaghan)
05:23.12 1.8% 00:05.56 05:23.12     10:09:49.41 10:15:12.53
3rd 266 Haddon Twp
(A.Sperlunto, L.Kairys, N.Boonin, M.Remetz)
05:27.29 3.1% 00:04.17 05:27.29     10:10:07.06 10:15:34.35
4th 267 Academy of Notre Dame A
(K.Mannion, M.Bethel, M.Bonner, M.Biancaniello)
05:35.31 5.6% 00:08.02 05:35.31     10:10:18.93 10:15:54.24
5th 268 Academy of Notre Dame B
(R.Congialdi, K.Sarmiento, G.Agnes, K.DiMeo)
05:43.50 8.2% 00:08.19 05:43.50     10:10:41.95 10:16:25.45
6th 271 Agnes Irwin A
(B.Pansini, A.Torcini, E.Howard, C.Scarlato)
05:47.66 9.5% 00:04.16 05:47.66     10:11:21.44 10:17:09.10
7th 275 Shipley
(R.Sterge, Z.Helmers, S.Clothier, J.Davis)
05:50.60 10.4% 00:02.94 05:50.60     10:12:41.78 10:18:32.38
8th 273 Holy Spirit
(J.Riordan, B.Coble, M.Maxwell, N.Sullivan)
05:51.84 10.8% 00:01.24 05:51.84     10:11:53.53 10:17:45.37
9th 272 Penn Charter
(c.mccall, H.Kramer, R.Gordon, I.Djerassi)
05:52.21 10.9% 00:00.37 05:52.21     10:11:14.68 10:17:06.89
10th 274 Friends Select
(A.Braun, L.Ivers, S.Kozin, E.Luckman)
05:53.76 11.4% 00:01.55 05:53.76     10:11:43.93 10:17:37.69
11th 269 Baldwin A
(R.Dichter, N.Schork, S.Douglas, L.Noteware)
05:55.75 12.0% 00:01.99 05:55.75     10:10:51.20 10:16:46.95
12th 277 Agnes Irwin B
(J.Minker, C.Looby, M.Gleeson, E.Gibb)
06:16.11 18.4% 00:20.36 06:16.11     10:13:02.11 10:19:18.22
13th 276 Baldwin B
(J.Busby, S.Durlofsky, D.Foltz, S.Elmongy)
06:36.79 24.9% 00:20.68 06:36.79     10:12:28.31 10:19:05.10
270 Springside Chestnut Hill
(H.Hambrose, C.Love-Mitchell, E.Zuckerman, C.McElwee)
Scratch              
Race 24a: Boys JV 4x Heat @ 10:15 AM
1st 280 Roman Catholic
(W.Cuadrado, T.Judge, T.O'Boyle, W.Schmidt)
04:53.68     04:53.68     10:15:11.85 10:20:05.53
2nd 291 Montclair
(E.St. John, J.Pew, O.Daly-Smith, A.Pollack)
05:01.49 2.7% 00:07.81 05:01.49     10:17:23.57 10:22:25.06
3rd 281 St. Joseph Prep
(D.McHale, J.McCarrie, F.Cabulong, C.McCool)
05:02.01 2.8% 00:00.52 05:02.01     10:15:24.83 10:20:26.84
4th 285 The Haverford School
(E.Petersen, C.Johnson-Burrus, G.Kirwan, K.Bowman)
05:04.51 3.7% 00:02.50 05:04.51     10:16:08.43 10:21:12.94
5th 287 Haddon Twp
(T.Kao, R.Springer, N.Haney, J.Egbert)
05:05.99 4.2% 00:01.48 05:05.99     10:16:28.37 10:21:34.36
6th 282 Shipley
(S.Deitrich, C.Shamlian, Z.Brida, H.Goodhart)
05:08.92 5.2% 00:02.93 05:08.92     10:15:38.05 10:20:46.97
7th 283 Don Bosco
(P.Getsos, J.Ebert, J.Hunt, T.Biby)
05:11.04 5.9% 00:02.12 05:11.04     10:15:48.25 10:20:59.29
8th 286 Teaneck HS
(O.Manahan, Z.Mead, N.Waldman, A.Hawkins)
05:14.19 7.0% 00:03.15 05:14.19     10:16:21.42 10:21:35.61
9th 288 Boys' Latin of Philadelphia
(A.Hill, J.Torres, W.King, J.Adams)
05:14.35 7.0% 00:00.16 05:14.35     10:16:43.19 10:21:57.54
10th 292 Penn Charter
(E.Ashley, E.Grugan, J.Paolini, C.Foley)
05:14.71 7.2% 00:00.36 05:14.71     10:17:37.89 10:22:52.60
11th 284 Germantown Academy
(E.Schoenberg, A.Straus, H.Pruitt, S.Carr)
05:15.24 7.3% 00:00.53 05:15.24     10:16:04.75 10:21:19.99
12th 290 Owen J Roberts
(J.Wierzbicki, A.Edleman, N.Bellini, A.Mento)
05:37.95 15.1% 00:22.71 05:37.95     10:17:20.47 10:22:58.42
13th 289 Springside Chestnut Hill
(O.Cheung, J.Funchion, C.CHEUNG, M.Huffman)
05:42.10 16.5% 00:04.15 05:42.10     10:17:07.38 10:22:49.48
Race 25a: Girls JV 8+ Heat @ 10:20 AM
1st 295 Oakcrest
(J.Lindsay, B.Knight, M.Allen, V.Thies, A.Bennett, T.Phy, E.Cameron, M.Guerrieri, [L.Prychka])
05:15.53     05:15.53     10:21:09.32 10:26:24.85
2nd 297 Holy Spirit
(B.Stone, N.Vizthum, O.Valiante, K.McDevitt, M.Oleksiak, C.McGettigan, k.spicer, C.Vesper, [O.Labrum])
05:15.84 0.1% 00:00.31 05:15.84     10:21:29.65 10:26:45.49
3rd 296 Montclair
(D.Van Winden, C.Naegeli, S.Loos, C.Stith, Z.Foglizzo, J.Walpole, N.Alvarado-Silverman, M.Ayala, [J.Knoth])
05:16.42 0.3% 00:00.58 05:16.42     10:21:22.47 10:26:38.89
4th 299 Mainland
(J.Byrnes, B.Keough, S.Petrova, J.Rosado, K.Mullin, M.Stafford, M.Parson, M.Dorner, [E.McDonnell])
05:22.34 2.2% 00:05.92 05:22.34     10:22:05.29 10:27:27.63
5th 300 Owen J Roberts
(R.Bennett, C.Hills, T.Cremers, K.Sayers, R.Tobinus, A.Speelhoffer, E.Diehl, A.Williams, [G.Monteleone])
05:25.86 3.3% 00:03.52 05:25.86     10:22:23.77 10:27:49.63
6th 298 Mount Saint Joseph
(C.Carbone, A.Merkle, J.Ziemniak, J.DiPietro, B.McGillin, A.Hunt, C.Vosbikian, Q.DeVore, [M.Mirabella])
05:26.88 3.6% 00:01.02 05:26.88     10:21:38.39 10:27:05.27
7th 311 Radnor
(N.massaro, j.dersimonian, A.Michelson, S.Miccolis, C.Cardamone, C.DiMarcantonio, C.Foley, N.Beers, [J.Stacey])
05:28.47 4.1% 00:01.59 05:28.47     10:26:48.90 10:32:17.37
8th 303 Merion Mercy
(E.Messina, C.Glavin, N.Stefan, J.Bruno, C.West, K.Lynch, G.Mazza, M.Maloney, [N.Marchese])
05:32.03 5.2% 00:03.56 05:32.03     10:23:47.86 10:29:19.89
9th 302 Atlantic City
(M.Guyon, J.Taimanglo, J.Craig, J.Nolan, M.Bassford, B.Rosenberger, S.Mogano, D.Naoum, [L.Derrickson])
05:34.18 5.9% 00:02.15 05:34.18     10:23:13.17 10:28:47.35
10th 304 Egg Harbor
(N.DiPietro, s.auble, N.Baliszewski, E.Griffith, S.Szypula, A.Dorsey, K.Cummings, D.Morris, [V.Notaro])
05:34.46 6.0% 00:00.28 05:34.46     10:24:00.09 10:29:34.55
11th 301 Ridgewood
(J.Hefferon, M.MARCUS, C.Karanikolas, B.Mullen, B.Sisco, g.gentile, A.Horak, E.La Chapelle, [C.COSTER])
05:34.69 6.1% 00:00.23 05:34.69     10:22:36.83 10:28:11.52
12th 305 Germantown Academy
(K.Nunes, P.Frank, B.Dobson, J.Zettlemoyer, H.Mills, I.Mauro, L.Naber, N.Hall, [S.Williams])
05:36.00 6.5% 00:01.31 05:36.00     10:24:13.23 10:29:49.23
13th 307 MoorestownHighSchool/Rowing
(S.Gluck, E.Gluck, E.Burns, S.Brodie, C.Pendino, K.Malta, M.Regan, C.Groody, [i.sussman])
05:38.21 7.2% 00:02.21 05:38.21     10:25:33.82 10:31:12.03
14th 309 Eustace
(K.Skrajewski, M.Crisci, F.Decroocq, D.Eliason, F.Neuman, K.Johnson, T.Bjelde, M.Schemenski, [J.Carita])
05:42.95 8.7% 00:04.74 05:42.95     10:26:22.57 10:32:05.52
15th 306 Haddonfield
(E.Butler Basner, J.Blau, C.Levin, E.Deluzio, J.Honigfeld, V.Fanelle, D.Coates, E.Tranfalia, [M.Kane])
05:50.48 11.1% 00:07.53 05:50.48     10:24:21.22 10:30:11.70
16th 310 Absegami
(B.Peabody, G.DiGirolamo, P.wagner, Q.Jones, S.Becker, N.Markert, K.Sidibe, M.Indyg, [M.Murphy])
05:57.10 13.2% 00:06.62 05:57.10     10:26:24.32 10:32:21.42
Race 26a: Boys JV 8+ Heat @ 10:28 AM
1st 314 Montclair
(J.Michalitsianos, J.Silverman, E.Pimpao, J.Wisniewski, J.Bielski, N.Pollack, M.Hahn, A.Kolko, [N.Schifrin])
04:30.67     04:30.67     10:31:05.80 10:35:36.47
2nd 315 St. Joseph Prep
(D.Lamb, R.Relovsky, A.Greubel, S.Moeller, C.Burns, M.Kerwin, D.Hill, T.Carter, [M.Newman])
04:31.81 0.4% 00:01.14 04:31.81     10:31:24.77 10:35:56.58
3rd 316 Holy Spirit
(B.Hanson, P.Shober, J.Marczyk, H.Gargel, J.Fabel, D.Miller, A.Theuret, A.Light, [G.Magro])
04:40.59 3.7% 00:08.78 04:40.59     10:31:37.26 10:36:17.85
4th 317 St. Augustine
(E.Jones, A.Skalitzky, M.Mohnack, A.Bloh, M.Oakley, D.Levari, M.Lamcken, J.Hammerstedt, [B.Reeves])
04:44.89 5.3% 00:04.30 04:44.89     10:31:51.50 10:36:36.39
5th 318 La Salle
(H.Dittrich, S.McDevitt, A.DeNofa, J.Razzi, P.Clark, S.Hartzell, M.Comtois, L.Reeves, [R.Buchanan])
04:49.53 7.0% 00:04.64 04:49.53     10:31:55.58 10:36:45.11
6th 319 Mainland
(J.Troiano, M.Brenner, G.Freihofer, D.Davis, P.Berges, V.Carraccio, M.Bell, M.Hewitt, [J.Ellerman])
04:49.93 7.1% 00:00.40 04:49.93     10:32:31.28 10:37:21.21
7th 321 Haddonfield
(P.Hurd, P.Gilmartin, L.Epstein, J.Dye, N.Ruggiero, T.Kelley, A.Graves, N.Gangemi, [J.Gallwitz])
04:53.24 8.3% 00:03.31 04:53.24     10:32:43.72 10:37:36.96
8th 320 Christian Brothers
(J.Brenner, M.Martin, C.DeSellems, R.Dobrzynski, B.Walsh, m.amodio, K.Hayes, C.Mayro, [N.Cummings])
04:55.18 9.1% 00:01.94 04:55.18     10:32:28.73 10:37:23.91
9th 322 Egg Harbor
(R.Rimmele, W.Omar, W.Li, T.Tuthill, T.Putney, M.Sunga, A.Hassan, M.Chen, [F.Sutton])
04:57.50 9.9% 00:02.32 04:57.50     10:32:57.93 10:37:55.43
10th 323 Absegami
(D.Delgado, J.Wagner, D.Pollock, S.Ali, E.Shugarts, J.Muntazar, T.Butts, P.Espiritu, [D.Hershman])
05:04.02 12.3% 00:06.52 05:04.02     10:33:50.01 10:38:54.03
11th 324 Lower Merion
(J.Scott, A.Brown, M.Forster, M.Kuszyk, J.Thompson, J.Brush, L.DiCioccio, B.Rockefeller, [I.Marlowe])
05:07.82 13.7% 00:03.80 05:07.82     10:33:54.44 10:39:02.26
12th 326 Belleville
(M.Tardillo, A.Muela, C.Manna, O.Torres, J.Navarrete, G.Aguirre, D.Maldonado, E.Arroyo, [A.Rodriguez])
05:10.45 14.7% 00:02.63 05:10.45     10:34:58.31 10:40:08.76
13th 325 Ridgewood
(B.Flood, W.Prettyman, S.McCooe, B.Pastorius, V.Pendergast, D.Caiafa, C.Seaman, G.Grossman, [J.Brover])
05:17.90 17.4% 00:07.45 05:17.90     10:34:41.05 10:39:58.95
14th 328 Atlantic City
(K.Ruiz, D.Williams, J.Owen, H.Pizagno, R.Elberson, V.Salerno, D.Duffin, J.Azcona, [S.Shah])
05:18.25 17.6% 00:00.35 05:18.25     10:36:09.48 10:41:27.73
15th 327 Archbishop Carroll High School
(P.Pearson, R.Vu, Q.Rusinski, E.JACOT, W.Loftus, J.Gonzalez, C.Altomare, L.STUBANAS, [M.Brecker])
05:19.63 18.1% 00:01.38 05:19.63     10:34:53.65 10:40:13.28
Race 28a: Boys Ltwt 2x Heat @ 10:40 AM
1st 341 Episcopal Academy (J.Alden, P.Bernhardt) 05:07.09     05:07.09     10:40:47.78 10:45:54.87
2nd 340 Bonner/Prendergast (D.McCreavy, C.Nichols) 05:09.61 0.8% 00:02.52 05:09.61     10:40:35.59 10:45:45.20
3rd 345 The Haverford School (E.Glavin, J.Kling) 05:12.78 1.9% 00:03.17 05:12.78     10:41:29.56 10:46:42.34
4th 344 Roman Catholic (J.Walker, N.Olimpo) 05:18.47 3.7% 00:05.69 05:18.47     10:41:19.49 10:46:37.96
5th 342 Montclair (T.Cahill, D.Lewis) 05:22.40 5.0% 00:03.93 05:22.40     10:40:56.08 10:46:18.48
6th 343 Ridgewood (E.Prettyman, M.Orlando) 05:25.89 6.1% 00:03.49 05:25.89     10:41:10.03 10:46:35.92
7th 348 St. Joseph Prep (M.Connolly, F.Lengetti) 05:28.78 7.1% 00:02.89 05:28.78     10:42:08.92 10:47:37.70
8th 346 Don Bosco (J.Perez, C.Park) 05:37.29 9.8% 00:08.51 05:37.29     10:41:48.59 10:47:25.88
9th 347 Christian Brothers (D.Santos, K.Pindar) 06:06.14 19.2% 00:28.85 06:06.14     10:41:59.93 10:48:06.07
10th 349 Collingswood (C.Burnham, M.Kistner) 06:09.61 20.4% 00:03.47 06:09.61     10:42:36.58 10:48:46.19
Race 29a: Girls Ltwt 4+ Heat @ 10:46 AM
1st 356 Oakcrest
(C.Capone, N.Littlefield, M.Osborn, D.LaPergola, [R.Adamo])
05:41.67     05:41.67     10:50:00.75 10:55:42.42
2nd 353 Montclair
(A.Schneider, C.Cailliarec, A.Mann, E.Schnittman, [S.Dolce-bengtsson])
05:44.18 0.7% 00:02.51 05:44.18     10:49:16.23 10:55:00.41
3rd 361 Harriton
(D.Abul-enin, S.Lincoln, E.Hayden, R.Zamsky, [R.Grossman])
05:45.67 1.2% 00:01.49 05:45.67     10:50:46.04 10:56:31.71
4th 357 Merion Mercy
(A.Calderone, A.Cristiano, D.Harvey, E.Eddowes, [M.Gilligan])
05:46.20 1.3% 00:00.53 05:46.20     10:50:09.06 10:55:55.26
5th 358 Agnes Irwin
(V.Joughin, C.Santilli, M.SHIELDS, E.Offit, [L.Whitehead])
05:46.34 1.4% 00:00.14 05:46.34     10:50:17.73 10:56:04.07
6th 354 Egg Harbor
(B.Winkler, B.Eribal, A.Bossi, K.Auble, [N.DAllesandro])
05:47.16 1.6% 00:00.82 05:47.16     10:49:31.02 10:55:18.18
7th 352 Mainland
(Y.Olson, D.Kiejdan, J.Fitzpatrick, P.Bacharach, [R.Kelley])
05:50.29 2.5% 00:03.13 05:50.29     10:49:12.48 10:55:02.77
8th 363 Lower Merion
(E.Rand, G.Constantino, E.House, Z.Moore, [J.Rothman])
05:55.53 4.1% 00:05.24 05:55.53     10:51:19.20 10:57:14.73
9th 355 Upper Merion HS
(L.Fabia, S.CASTANEDA, R.Willgruber, A.Nolan, [V.Wu])
05:57.08 4.5% 00:01.55 05:57.08     10:49:43.34 10:55:40.42
10th 362 Belleville
(T.Gomez, J.Clark, R.DeFrance, A.Wohltman, [A.Reyes])
05:59.02 5.1% 00:01.94 05:59.02     10:51:06.60 10:57:05.62
11th 360 Mount Saint Joseph
(S.Cocozza, e.mcglynn, E.Tenzinger, L.Woodrow, [M.Kist])
06:00.50 5.5% 00:01.48 06:00.50     10:50:37.64 10:56:38.14
12th 359 Baldwin
(E.O'Brien, E.Grubman, C.Solmssen, A.Leonardi, [S.Wanglee])
06:02.36 6.1% 00:01.86 06:02.36     10:50:33.09 10:56:35.45
Race 30a: Boys Ltwt 4+ Heat @ 10:52 AM
1st 366 Christian Brothers
(M.Guadagno, S.Henning, D.Weihs, T.Fortier, [M.Kellermueller])
05:01.00     05:01.00     10:54:49.88 10:59:50.88
2nd 368 The Haverford School
(C.Bickhart, B.Zirnkilton, M.Maggio, G.Adams, [B.Melvin])
05:05.22 1.4% 00:04.22 05:05.22     10:55:11.59 11:00:16.81
3rd 367 St. Joseph Prep
(S.Gennaro, A.Halas, J.Edelman, j.cassidy, [M.Giangiordano])
05:07.14 2.0% 00:01.92 05:07.14     10:55:06.13 11:00:13.27
4th 369 Egg Harbor
(D.Warrell, B.Scheeler, G.Diggins, E.Battisti, [M.Erlandson])
05:10.35 3.1% 00:03.21 05:10.35     10:55:24.97 11:00:35.32
5th 370 Don Bosco
(C.Malley, B.Mistretta, C.Neville, M.Sadowski, [D.Galimi])
05:12.48 3.8% 00:02.13 05:12.48     10:55:27.60 11:00:40.08
6th 373 Father Judge
(P.Blumenstein, P.Giamboy, P.Jamora, B.Walsh, [J.Bernauer])
05:20.34 6.4% 00:07.86 05:20.34     10:56:42.44 11:02:02.78
7th 371 Ocean City
(C.Brady, W.Graham, P.Carr, J.Gift, [J.Goucher])
05:21.13 6.7% 00:00.79 05:21.13     10:55:58.63 11:01:19.76
8th 372 MoorestownHighSchool/Rowing
(K.Harris, E.Williams, R.Haydinger, R.Field, [A.Labetti])
05:22.51 7.1% 00:01.38 05:22.51     10:55:55.96 11:01:18.47
9th 376 Lower Merion
(D.Matthews, J.Weinrieb, W.Chen, J.McGowan, [S.Wilson-Leslie])
05:30.59 9.8% 00:08.08 05:30.59     10:57:36.38 11:03:06.97
10th 374 Belleville
(J.Victorio, J.Silva, D.Rodriguez, S.Andrade, [P.Torrizo])
05:32.02 10.3% 00:01.43 05:32.02     10:56:49.86 11:02:21.88
11th 375 Ridgewood
(J.Bragg, R.Lay, D.Literati, C.Autera, [C.Gonzalez])
05:38.40 12.4% 00:06.38 05:38.40     10:57:31.22 11:03:09.62
12th 378 St. Augustine
(A.Chell, H.Wilbraham, L.Dilg, V.Bello, [C.Cohn])
05:44.39 14.4% 00:05.99 05:44.39     10:58:37.08 11:04:21.47
13th 377 La Salle
(J.Hamilton, J.Cross, A.Barker, J.Treacy, [J.Senyk])
05:53.84 17.6% 00:09.45 05:53.84     10:57:53.31 11:03:47.15
Race 34a: Boys Ltwt 8+ Heat @ 11:02 AM
1st 381 St. Joseph Prep
(G.Wells, J.McCullough, J.Kwasniewski, B.McGuigan, R.Lunney, A.Angelucci, D.Motz, L.Madden, [T.DeVoto])
04:33.46     04:33.46     11:03:17.19 11:07:50.65
2nd 383 St. Augustine
(V.DiPentino, C.Murphy, K.Motylinski, R.D'Amico, J.Power, C.Burbridge, W.Mayer, T.Puhalski, [A.Parra])
04:45.08 4.2% 00:11.62 04:45.08     11:03:37.40 11:08:22.48
3rd 382 La Salle
(R.Bond, P.Melchiorre, A.DeLuca, R.Moore, A.Sosnader, N.Ward, J.Baseman, D.MacMaster, [S.Vecchione])
04:45.09 4.3% 00:00.01 04:45.09     11:03:24.66 11:08:09.75
4th 384 Radnor
(D.Hughes, B.Lorenz, C.Kerpius, S.Fitch, K.Janson, A.Chain, J.breen, G.walker, [H.Leonardi])
04:52.65 7.0% 00:07.56 04:52.65     11:03:46.68 11:08:39.33
5th 385 Oakcrest
(J.Walton, B.Bunting, r.geibler, J.Peacock, T.Baldi, K.Roller, J.Abbott-Schiff, M.Murphy, [A.Chau])
04:55.67 8.1% 00:03.02 04:55.67     11:04:29.13 11:09:24.80
6th 386 Mainland
(S.Bacharach, E.Kirk, P.Green, C.Castellano, M.Desrosiers, V.Lombardo, J.Nazha, N.Bradley, [N.Wahgh])
05:05.98 11.9% 00:10.31 05:05.98     11:04:36.14 11:09:42.12
7th 387 Fordham Prep
(J.Williams, A.Galstian, N.Manzi, B.Hommel, J.Feerick, M.Garcia, B.Heubel, P.Iori, [G.Rail])
05:13.24 14.5% 00:07.26 05:13.24     11:05:02.88 11:10:16.12
Race 35a: Girls 2nd 8+ Heat @ 11:07 AM
1st 390 Holy Spirit
(K.Libbey, S.Widmann, M.Clark, L.Thomas, E.Coffman, M.Gleason, R.Klaiss, M.Baldino, [N.Kilar])
05:08.27     05:08.27     11:10:38.59 11:15:46.86
2nd 391 Mount Saint Joseph
(M.Wescott, E.Ruddy, G.Kieffer, F.Kelly, D.Kosman, J.James, M.Mulligan, R.Heller, [A.Pagliaro])
05:10.27 0.6% 00:02.00 05:10.27     11:10:45.55 11:15:55.82
3rd 392 Absegami
(S.Irvin, B.Aponte, A.Mullins, A.Pedersen, K.Bakley, T.Murphy, M.Razukas, S.Rubillo, [T.Murphy])
05:12.27 1.3% 00:02.00 05:12.27     11:11:03.50 11:16:15.77
4th 393 MoorestownHighSchool/Rowing
(j.buck, C.Powell, M.Montilla, K.Bowman, S.Gabin-Legato, M.SCHULER, R.Maher, S.JARAHA, [A.Sanchez])
05:18.52 3.3% 00:06.25 05:18.52     11:11:15.25 11:16:33.77
5th 394 Atlantic City
(I.Anmuth, T.Burns, H.Huff, K.Blanchard, J.Walters, E.Rafter, A.Gomez, E.Alvarez, [L.Storr])
05:20.99 4.1% 00:02.47 05:20.99     11:11:32.41 11:16:53.40
6th 395 Archbishop Carroll High School
(G.Niskanen, A.Harmon, K.RAWLINGS, S.Connor, C.Jones, P.Andreola, E.Giblin, N.OWUOR, [M.Clay])
05:34.98 8.7% 00:13.99 05:34.98     11:11:50.90 11:17:25.88
7th 396 Ocean City
(L.Blaine, K.Delgrande, C.Porreca, J.Mruz, L.Wan, K.Redmond, A.Harris, S.Green, [M.Laverty])
05:40.70 10.5% 00:05.72 05:40.70     11:12:11.18 11:17:51.88
Race 36a: Boys 2nd 8+ Heat @ 11:12 AM
1st 399 La Salle
(T.Bontempi, M.Savage, S.O'Neill, M.Morozzi, K.Lindsay, C.Diaz, S.Serpico, M.Brecht, [P.Shafer])
04:34.25     04:34.25     11:16:03.97 11:20:38.22
2nd 400 St. Augustine
(J.Boney, J.Livingstone, B.Tindall, R.Gerace, N.Slusher, K.Hughes, J.Farnoly, D.Magro, [J.Snyder])
04:48.72 5.3% 00:14.47 04:48.72     11:16:17.52 11:21:06.24
3rd 403 MoorestownHighSchool/Rowing
(E.LaLumia, D.LaGatta, L.Zielinski, J.Camoratto, J.Henry, E.Gill, Q.smith, J.Waldin, [C.Connors])
04:48.96 5.4% 00:00.24 04:48.96     11:17:07.04 11:21:56.00
4th 404 Fordham Prep
(A.Tagliavia, G.Gowan, J.Posca, T.Marth, M.Chrisphonte, w.curtis, r.grogan, J.Cervone, [B.Queenan])
04:48.99 5.4% 00:00.03 04:48.99     11:17:14.54 11:22:03.53
5th 402 Absegami
(M.Graham, C.Piettro, R.Awad, J.Eberhart, t.calimer, E.D'Ambrosio, S.Ali, j.hawn, [R.Kershenblatt])
04:52.14 6.5% 00:03.15 04:52.14     11:16:50.43 11:21:42.57
6th 405 Eustace
(A.Zimmermann, C.Hartford, J.Maroccia, C.Licata, a.marchionne, J.Ronkin, J.Glowacki, I.Wentz, [M.Matusky])
04:53.79 7.1% 00:01.65 04:53.79     11:17:25.23 11:22:19.02
7th 401 Holy Spirit
(E.Sandt, J.Koch, J.McDevitt, D.Tuohy, R.Sullivan, J.King, T.Wolf, J.Lynch, [S.Bell])
04:57.82 8.6% 00:04.03 04:57.82     11:16:43.09 11:21:40.91
Race 37a: Girls Varsity 1x Heat @ 11:17 AM
1st 408 Episcopal Academy (N.Stuart) 06:23.11     06:23.11     11:19:49.62 11:26:12.73
2nd 409 Bergen Tech (E.Brooks) 06:23.11     06:23.11     11:20:06.35 11:26:29.46
3rd 416 Haddon Twp (C.Leyendecker) 06:29.94 1.8% 00:06.83 06:29.94     11:21:47.40 11:28:17.34
4th 417 Baldwin B (J.Schlichting) 06:33.09 2.6% 00:03.15 06:33.09     11:22:00.83 11:28:33.92
5th 411 OJ Roberts (H.Watson) 06:35.12 3.1% 00:02.03 06:35.12     11:20:36.16 11:27:11.28
6th 415 North Penn (L.Ackerman) 06:38.61 4.0% 00:03.49 06:38.61     11:21:37.94 11:28:16.55
7th 410 Friends Select (A.Aaron) 06:41.58 4.8% 00:02.97 06:41.58     11:20:13.39 11:26:54.97
8th 414 Manheim Township (M.Kuntz) 06:46.50 6.1% 00:04.92 06:46.50     11:21:21.01 11:28:07.51
9th 413 Baldwin A (V.Gevurtz) 06:46.88 6.2% 00:00.38 06:46.88     11:20:58.27 11:27:45.15
10th 412 Conestoga Christian (M.Graff) 08:14.38 29.0% 01:27.50 08:14.38     11:20:49.63 11:29:04.01
Race 38a: Boys Varsity 1x Heat @ 11:22 AM
1st 420 Ridgewood (A.Criscitiello) 05:20.74     05:20.74     11:25:25.43 11:30:46.17
2nd 421 Germantown Academy (E.Blood) 05:29.97 2.9% 00:09.23 05:29.97     11:25:48.66 11:31:18.63
3rd 422 Germantown Friends (A.Bair) 05:35.24 4.5% 00:05.27 05:35.24     11:25:57.25 11:31:32.49
4th 428 Leonia Crew A (A.Gabay) 05:45.00 7.6% 00:09.76 05:45.00     11:27:21.25 11:33:06.25
5th 424 Science Leadership (T.Bartholomew) 05:48.07 8.5% 00:03.07 05:48.07     11:26:24.88 11:32:12.95
6th 423 Haverford High School (S.Long) 05:49.55 9.0% 00:01.48 05:49.55     11:26:15.95 11:32:05.50
7th 434 Christian Brothers (J.Santos) 05:53.69 10.3% 00:04.14 05:53.69     11:28:32.46 11:34:26.15
8th 425 Upper Darby (J.Mulholland) 05:55.06 10.7% 00:01.37 05:55.06     11:26:41.61 11:32:36.67
9th 426 Friends Select A (P.Bell) 06:06.54 14.3% 00:11.48 06:06.54     11:26:49.33 11:32:55.87
10th 429 Friends Select B (C.Russell) 06:13.83 16.6% 00:07.29 06:13.83     11:27:28.58 11:33:42.41
11th 432 Mainland (Z.Dothe) 06:14.97 16.9% 00:01.14 06:14.97     11:28:23.72 11:34:38.69
12th 431 Haddon Twp (E.Taylor) 06:23.15 19.5% 00:08.18 06:23.15     11:27:58.99 11:34:22.14
13th 433 Haddonfield (C.Dobush) 06:25.33 20.1% 00:02.18 06:25.33     11:28:33.48 11:34:58.81
14th 430 Malvern Preparatory School (R.Jeong) 06:29.76 21.5% 00:04.43 06:29.76     11:27:58.81 11:34:28.57
15th 435 Leonia Crew B (E.Johnson) 07:12.10 34.7% 00:42.34 07:12.10     11:29:24.77 11:36:36.87
Race 39a: Girls Varsity 2x Heat @ 11:32 AM
1st 437 Germantown Academy (K.Horvat, A.Takei) 05:35.10     05:35.10     11:33:51.88 11:39:26.98
2nd 440 Ridgewood (C.Chiaramonte, K.Francis) 05:40.07 1.5% 00:04.97 05:40.07     11:34:35.34 11:40:15.41
3rd 438 Episcopal Academy (A.Molitor, A.Kielty) 05:45.06 3.0% 00:04.99 05:45.06     11:33:56.58 11:39:41.64
4th 442 Conestoga (M.Dudrear, B.Kaufmann) 05:45.15 3.0% 00:00.09 05:45.15     11:34:55.01 11:40:40.16
5th 443 Penn Charter (H.Zisselman, M.Georgiou) 05:48.30 3.9% 00:03.15 05:48.30     11:35:07.75 11:40:56.05
6th 444 Haddon Twp (N.DiTommaso, E.Donovan) 05:53.89 5.6% 00:05.59 05:53.89     11:35:24.58 11:41:18.47
7th 439 Philadelphia City Rowing (I.Johnson, A.Kohler) 05:57.70 6.7% 00:03.81 05:57.70     11:34:30.88 11:40:28.58
8th 441 Egg Harbor (R.Reinhard, C.COHEN) 06:00.42 7.6% 00:02.72 06:00.42     11:34:50.68 11:40:51.10
9th 449 Holy Spirit (C.Betar, R.Bross) 06:20.58 13.6% 00:20.16 06:20.58     11:36:25.23 11:42:45.81
10th 452 Upper Dublin (E.Cardwell, J.Mandel) 06:20.88 13.7% 00:00.30 06:20.88     11:36:53.80 11:43:14.68
11th 450 Shipley (M.Mason, L.Li) 06:29.18 16.1% 00:08.30 06:29.18     11:36:39.85 11:43:09.03
12th 446 Harriton (L.Castelbaum, A.Wegbreit) 06:30.27 16.5% 00:01.09 06:30.27     11:35:42.98 11:42:13.25
13th 447 Agnes Irwin (C.Ryan, C.Tobar) 06:31.43 16.8% 00:01.16 06:31.43     11:36:03.44 11:42:34.87
14th 445 Academy of Notre Dame (J.Gallagher, S.Lynch) 06:33.38 17.4% 00:01.95 06:33.38     11:35:38.01 11:42:11.39
15th 448 Springside Chestnut Hill (D.McAllister, M.Zabriskie) 06:36.20 18.2% 00:02.82 06:36.20     11:36:09.14 11:42:45.34
451 Baldwin (V.Gevurtz, C.Beever) Scratch              
Race 40a: Boys Varsity 2x Heat @ 11:38 AM
1st 457 Ridgewood (J.Sluis, T.Wilkinson) 05:07.65     05:07.65     11:39:31.42 11:44:39.07
2nd 455 Penn Charter (K.Kelly, S.Grant) 05:08.07 0.1% 00:00.42 05:08.07     11:39:13.50 11:44:21.57
3rd 454 Don Bosco (A.McAvey, A.Wunsch) 05:11.23 1.2% 00:03.16 05:11.23     11:39:01.76 11:44:12.99
4th 456 Roman Catholic (N.Wnek, J.O'Brien) 05:12.06 1.4% 00:00.83 05:12.06     11:39:25.98 11:44:38.04
5th 458 The Haverford School (J.Siegal, G.Hoeltzel) 05:16.31 2.8% 00:04.25 05:16.31     11:39:53.89 11:45:10.20
6th 460 Upper Merion HS (T.Painter, R.McLaughlin) 05:23.50 5.2% 00:07.19 05:23.50     11:40:14.36 11:45:37.86
7th 459 Conestoga (J.Ingersoll, A.Lanahan) 05:24.81 5.6% 00:01.31 05:24.81     11:40:05.60 11:45:30.41
8th 462 Lower Merion (A.Hatza, D.Clark) 05:33.84 8.5% 00:09.03 05:33.84     11:40:39.90 11:46:13.74
9th 461 Teaneck HS (P.Bonsu, J.Whelan) 05:34.24 8.6% 00:00.40 05:34.24     11:40:26.85 11:46:01.09
10th 463 Christian Brothers (Z.Maguire, L.Fabian) 05:45.39 12.3% 00:11.15 05:45.39     11:40:58.02 11:46:43.41
11th 464 Leonia Crew (M.Ismail, S.Riordan) 05:47.89 13.1% 00:02.50 05:47.89     11:41:06.66 11:46:54.55
12th 466 Bonner/Prendergast (B.Gibbons, Q.Garvey) 05:53.58 14.9% 00:05.69 05:53.58     11:41:39.61 11:47:33.19
13th 465 Egg Harbor (S.Draper, C.Vartanian) 06:12.24 21.0% 00:18.66 06:12.24     11:41:32.73 11:47:44.97
14th 467 Radnor (J.Hagstrom, S.Parmar) 06:26.51 25.6% 00:14.27 06:26.51     11:42:34.13 11:49:00.64
Race 43a: Girls Varsity 4+ Heat @ 11:44 AM
1st 470 Mainland
(K.Stafford, M.Rann, A.Ryan, S.Price, [M.Gerety])
05:34.65     05:34.65     11:47:50.69 11:53:25.34
2nd 471 Egg Harbor
(S.Pennington, H.Irvin, M.Logue, A.Auble, [M.Wray])
05:37.00 0.7% 00:02.35 05:37.00     11:48:12.21 11:53:49.21
3rd 469 Harriton
(E.Butler, A.Balciunaite, H.Barton, D.Kelly, [S.Soll])
05:38.04 1.0% 00:01.04 05:38.04     11:47:44.17 11:53:22.21
4th 474 Lower Merion A
(M.Forster, C.Boutselis, G.McMullen, A.Mills, [A.Kleiner])
05:46.77 3.6% 00:08.73 05:46.77     11:48:41.30 11:54:28.07
5th 473 Concord HS
(G.Casares, E.Procak, K.Watkins, H.Harmon, [L.Tomasi])
05:53.16 5.5% 00:06.39 05:53.16     11:48:34.79 11:54:27.95
6th 475 Eustace
(A.Stevens, N.Alleva, C.Biernacki, S.Donahue, [E.Dignam])
05:57.49 6.8% 00:04.33 05:57.49     11:49:07.74 11:55:05.23
7th 472 Bonner/Prendergast
(L.Millio, K.Mascitelli, T.McHenry, B.Rementer, [M.Urban])
05:58.20 7.0% 00:00.71 05:58.20     11:48:23.93 11:54:22.13
8th 477 Agnes Irwin
(C.Houlahan, M.Pollie, M.yoh, C.Volpert, [R.Harper])
05:59.21 7.3% 00:01.01 05:59.21     11:49:33.79 11:55:33.00
9th 483 Mount Saint Joseph
(K.Stromberg, H.Leonard, N.KEANE, A.Cianciulli, [B.Weinrich])
06:02.45 8.3% 00:03.24 06:02.45     11:51:32.64 11:57:35.09
10th 478 Oakcrest
(S.Woltmann, V.Tkacz, R.Geibler, T.Robinson, [m.cruz])
06:02.71 8.4% 00:00.26 06:02.71     11:49:48.50 11:55:51.21
11th 480 Radnor
(S.Kallick, G.Logioia, M.Gerber, J.Gallagher, [A.Raichek])
06:04.89 9.0% 00:02.18 06:04.89     11:50:20.80 11:56:25.69
12th 476 Lower Merion B
(L.Ochroch, C.Hoffman, M.McComb, A.Sniffen, [H.Edelson])
06:18.17 13.0% 00:13.28 06:18.17     11:49:16.07 11:55:34.24
13th 479 Penn Charter
(K.O'Malley, M.Perlmutter, C.Stedman, T.Malone, [S.Eldridge])
06:30.72 16.8% 00:12.55 06:30.72     11:50:10.73 11:56:41.45
14th 482 Belleville
(B.Moonsammy, F.Pulgar Tapia, A.Badillo, K.Sarango, [D.Vargas])
06:38.54 19.1% 00:07.82 06:38.54     11:51:25.10 11:58:03.64
15th 484 Philadelphia City Rowing
(M.Moore, K.Jones, T.Bray, S.Stones, [I.Thomas])
06:41.60 20.0% 00:03.06 06:41.60     11:52:16.67 11:58:58.27
16th 481 Collingswood
(H.Pope, A.Banko, L.Gray, K.Stoops, [S.Palmer])
06:45.74 21.2% 00:04.14 06:45.74     11:51:21.99 11:58:07.73
Race 44a: Boys Varsity 4+ Heat @ 11:54 AM
1st 485 Episcopal Academy A
(N.Mead, J.Konopka, G.Furey, P.Pratt, [J.Larkin])
04:54.30     04:54.30     11:57:04.37 12:01:58.67
2nd 486 Father Judge
(T.Boyle, S.Hartman, A.Grochowski, D.Buckley, [A.Feeney])
04:57.30 1.0% 00:03.00 04:57.30     11:57:31.33 12:02:28.63
3rd 502 Montclair
(J.Murphy, N.Goodman, J.Stepansky, H.Kline, [A.Dunnell])
04:58.42 1.4% 00:01.12 04:58.42     12:00:48.15 12:05:46.57
4th 490 Harriton A
(A.Gantard, M.Rickenbach, D.Lincoln, A.Pressel, [H.Gillen])
05:05.45 3.8% 00:07.03 05:05.45     11:58:28.36 12:03:33.81
5th 491 Christian Brothers
(M.Steinbrick, K.Vostal, S.Londregan, N.Hughes, [P.DeFelice])
05:07.61 4.5% 00:02.16 05:07.61     11:58:38.53 12:03:46.14
6th 489 The Haverford School
(C.Meehan, M.Freundlich, W.Egan, J.McMichael, [L.Dennis])
05:08.39 4.8% 00:00.78 05:08.39     11:58:18.64 12:03:27.03
7th 504 Concord HS
(J.Fullerton, T.Gloyd, B.Jackson, G.Gaynor, [R.Bailey])
05:09.69 5.2% 00:01.30 05:09.69     12:01:13.57 12:06:23.26
8th 488 Belleville
(A.Nazario, J.Huaylla, E.Padilla, X.Cuenca, [C.Fernandes])
05:12.89 6.3% 00:03.20 05:12.89     11:57:57.43 12:03:10.32
9th 492 Egg Harbor
(M.Ratte, M.Valencia, S.Ratte, B.Caputo, [C.Ebert])
05:13.07 6.4% 00:00.18 05:13.07     11:58:47.68 12:04:00.75
10th 487 Holy Spirit
(A.Remy, J.Magee, J.Sawyer, J.Muller, [E.Cwiklinski])
05:16.68 7.6% 00:03.61 05:16.68     11:57:47.66 12:03:04.34
11th 495 Roman Catholic
(M.Litchfield, C.Shields, T.Kutchner, H.Cammisa, [A.Le])
05:18.42 8.2% 00:01.74 05:18.42     11:59:37.47 12:04:55.89
12th 493 Owen J Roberts
(D.Bendyk, A.Winstead, J.Sager, C.Kovach, [K.Sweisford])
05:24.05 10.1% 00:05.63 05:24.05     11:59:08.31 12:04:32.36
13th 500 Don Bosco
(J.Mosca, P.Festa, C.Miles, M.Begonja, [A.Galimi])
05:26.57 11.0% 00:02.52 05:26.57     12:00:30.27 12:05:56.84
14th 494 Episcopal Academy B
(D.Palumbo, M.Hughes, F.Kinniry, N.Hardy, [A.Jacoby])
05:28.22 11.5% 00:01.65 05:28.22     11:59:08.81 12:04:37.03
15th 497 Bonner/Prendergast
(P.Martin, C.Smith, j.D'imperio, R.Charno, [S.McDonald])
05:29.85 12.1% 00:01.63 05:29.85     12:00:01.43 12:05:31.28
16th 496 Collingswood
(S.Maher, N.Maher, H.Wilson, A.Herzog, [C.Maylath])
05:30.26 12.2% 00:00.41 05:30.26     11:59:42.49 12:05:12.75
17th 498 Philadelphia City Rowing
(E.Harper, L.Johnson, I.Anderson, M.Hossain, [S.Hill])
05:30.39 12.3% 00:00.13 05:30.39     12:00:11.54 12:05:41.93
18th 499 Upper Merion HS
(C.Resendiz, J.Giannini, B.Painter, S.Fleming, [T.Buce])
05:35.01 13.8% 00:04.62 05:35.01     12:00:26.73 12:06:01.74
19th 501 Harriton B
(L.Colella, K.Hendricks, J.Berger, G.Combet, [N.Smith])
05:41.53 16.0% 00:06.52 05:41.53     12:00:55.58 12:06:37.11
20th 503 Fordham Prep
(M.Chrisphonte, G.Gowan, J.Posca, M.Griffin, [B.Queenan])
05:46.01 17.6% 00:04.48 05:46.01     12:01:11.31 12:06:57.32
Race 45a: Girls Varsity 4x Heat @ 12:04 PM
1st 505 Conestoga
(A.Graf, M.Tessier-Kay, M.Hudson, R.Simonetti)
05:18.78     05:18.78     12:04:33.11 12:09:51.89
2nd 506 Episcopal Academy
(K.McGowan, C.Purtill, J.Dones, R.Farrell)
05:21.47 0.8% 00:02.69 05:21.47     12:04:40.14 12:10:01.61
3rd 507 Montclair
(D.Thames, H.Steffe, T.Meyer, M.Aase-Remedios)
05:26.88 2.5% 00:05.41 05:26.88     12:05:02.74 12:10:29.62
4th 508 Springside Chestnut Hill
(A.Bedrosian, E.McClafferty, C.Richardson, M.Gold)
05:40.43 6.8% 00:13.55 05:40.43     12:05:22.30 12:11:02.73
5th 511 Academy of Notre Dame
(M.Spurlock, L.Casulli, F.Simms, M.McDonald)
05:47.62 9.0% 00:07.19 05:47.62     12:06:11.79 12:11:59.41
6th 510 Mainland
(J.Thompson, M.Gambino, P.Garrett, D.Deveney)
05:47.71 9.1% 00:00.09 05:47.71     12:06:03.19 12:11:50.90
7th 509 Agnes Irwin
(A.Miles, T.Hillman, R.Hansen, C.Odom)
05:54.94 11.3% 00:07.23 05:54.94     12:05:38.25 12:11:33.19
8th 512 Ridgewood
(A.Reilly, B.ORourke, M.Ekblom, L.Grilli)
06:17.32 18.4% 00:22.38 06:17.32     12:06:29.92 12:12:47.24
Race 46a: Boys Varsity 4x Heat @ 12:09 PM
1st 514 Malvern Preparatory School
(J.Sincavage, A.Stoczko, C.White, C.Frey)
04:41.00     04:41.00     12:10:18.21 12:14:59.21
2nd 515 Roman Catholic
(K.Leyland, C.Howshall, M.Zlotnicki, B.White)
04:41.93 0.3% 00:00.93 04:41.93     12:10:39.40 12:15:21.33
3rd 516 Conestoga
(S.Pepin, T.Simpson, B.Kane, N.Leibowitz)
04:52.89 4.2% 00:10.96 04:52.89     12:10:49.82 12:15:42.71
4th 517 St. Joseph Prep
(G.Twardy, J.Coney, M.Shirey, T.Kueny)
04:53.76 4.5% 00:00.87 04:53.76     12:11:25.38 12:16:19.14
5th 518 Shipley
(G.Dadourian, W.Verdeur, C.Taylor, M.Reisser)
04:56.21 5.4% 00:02.45 04:56.21     12:11:35.69 12:16:31.90
6th 519 Haddon Twp
(A.Blue, J.Howley, N.Herceg, E.Duffy)
05:04.33 8.3% 00:08.12 05:04.33     12:12:01.40 12:17:05.73
7th 521 Springside Chestnut Hill
(J.MacEachern, G.Ervin, A.Horter, S.Bakes)
05:09.04 10.0% 00:04.71 05:09.04     12:12:24.19 12:17:33.23
8th 522 Penn Charter
(S.Jolinger, E.Point, E.Riedlmeier, S.Young)
05:09.41 10.1% 00:00.37 05:09.41     12:12:37.62 12:17:47.03
9th 520 Germantown Academy
(Z.Ross, S.Straus, Z.Burkhart, J.Davis)
05:12.67 11.3% 00:03.26 05:12.67     12:12:07.91 12:17:20.58
Race 47a: Girls Varsity 8+ Heat @ 12:14 PM
1st 524 Holy Spirit
(L.Slattery, C.Wojciechowicz, S.Stoll, A.Reale, L.Turner, T.Puhalski, D.Larotonda, M.Smith, [C.McLenna])
05:05.52     05:05.52     12:15:44.00 12:20:49.52
2nd 527 Eustace
(D.Griffin, K.Wenzke, M.Remick, C.Alleva, M.McCormick, P.Propp, L.DONOHUE, C.Acito, [M.Capella])
05:05.92 0.1% 00:00.40 05:05.92     12:17:34.57 12:22:40.49
3rd 530 Merion Mercy
(K.Devlieger, G.Crozier-Fitzgerald, S.Klippel, M.DeVlieger, S.Farrell, E.Romano, A.Kane, C.Rice, [M.Collington])
05:07.47 0.6% 00:01.55 05:07.47     12:17:54.25 12:23:01.72
4th 525 Mount Saint Joseph
(M.Lawn, N.Simms, S.Eble, K.McCloy, L.Matchett, K.Loftus, M.Karrash, L.Ramos, [M.Raggazino])
05:08.42 0.9% 00:00.95 05:08.42     12:15:55.60 12:21:04.02
5th 529 Radnor
(N.Luker, A.Chardonnet, M.Steely, M.Chapin, G.Rauscher, S.Lowy, M.Macrone, R.Hochberger, [K.Dillon])
05:11.34 1.9% 00:02.92 05:11.34     12:17:52.71 12:23:04.05
6th 526 Archbishop Carroll High School
(C.O'Sullivan, K.Finley, M.Daly, E.Ames, c.alameno, J.O'Toole, M.Ginsberg, S.Sederstrand, [V.Verrekia])
05:12.03 2.1% 00:00.69 05:12.03     12:16:07.14 12:21:19.17
7th 528 Absegami
(S.Greenwood, S.Allen, B.Riccelli, B.Warlich, F.Irwin, T.Parker, K.Roman, G.Miranda, [A.Rice])
05:12.11 2.2% 00:00.08 05:12.11     12:16:53.34 12:22:05.45
8th 533 MoorestownHighSchool/Rowing
(A.Slominski, S.Brisson, S.Wonderlin, S.Trivinia, J.Farber, O.Perham, A.Wright, S.Farrell, [M.Duke])
05:16.64 3.6% 00:04.53 05:16.64     12:18:48.52 12:24:05.16
9th 534 Haddonfield
(K.McConville, A.Sparrow, S.Verzella, H.Schlitt, m.knecht, E.Stasi, L.Ragone, A.Sparrow, [T.Buttaro])
05:18.09 4.1% 00:01.45 05:18.09     12:18:52.01 12:24:10.10
10th 532 Ocean City
(F.Devine, s.dallett, a.roze, H.Williams, M.Szabo, k.kershbaumer, S.Baumgardner, D.Cates, [r.matousch])
05:23.78 6.0% 00:05.69 05:23.78     12:18:29.39 12:23:53.17
11th 531 Atlantic City
(P.Siganos, L.Stinson, A.Gragg, A.Grebenschikoff, L.Feriozzi, S.Dickson, M.Gragg, A.Pierson, [A.Storr])
05:25.73 6.6% 00:01.95 05:25.73     12:18:19.73 12:23:45.46
Race 48a: Boys Varsity 8+ Heat @ 12:19 PM
1st 536 St. Joseph Prep
(G.Giangiordano, T.Roberts, J.Ghaul, B.Keegans, K.Kiernan, J.Leonard, M.LaViscount, M.Canal, [C.FitzPatrick])
04:20.12     04:20.12     12:23:45.34 12:28:05.46
2nd 537 La Salle
(J.Pinnola-Vizza, T.Walker, A.Wisniowski, T.Little, A.Barnish, A.Schutta, M.Fox, J.Ford, [J.Breslin])
04:29.96 3.8% 00:09.84 04:29.96     12:23:59.15 12:28:29.11
3rd 538 St. Augustine
(J.Ruskey, A.Watson, Z.Seither, S.Dickson, D.Capone, D.Stinson, Z.LaBarth, A.Neri, [B.Barry])
04:30.92 4.2% 00:00.96 04:30.92     12:24:13.83 12:28:44.75
4th 541 MoorestownHighSchool/Rowing
(W.Van Fossen, W.Roman, W.Gross, B.Regan, C.Mattox, J.Goldenberg, C.Acker, S.Ramasamy, [E.Miller])
04:35.73 6.0% 00:04.81 04:35.73     12:24:50.71 12:29:26.44
5th 539 Absegami
(Z.Ali, E.Ewell, K.Hershman, S.Agli, P.McColgan, M.Bird, F.Huynh, M.Deibert, [S.Patel])
04:38.01 6.9% 00:02.28 04:38.01     12:24:18.87 12:28:56.88
6th 540 Archbishop Carroll High School
(P.McGuinn, S.Arechabala, N.Arechabala, E.PASCUCCI, T.Vu, G.Marchino, Z.Ziernicki, C.Recchilungo, [c.zelner])
04:38.85 7.2% 00:00.84 04:38.85     12:24:41.48 12:29:20.33
7th 545 Eustace
(A.Papadourakis, S.Robbins, L.Dignam, P.Kramarski, J.Kristian, C.Bechtel, N.LoBosco, S.Zimmermann, [L.Biernacki])
04:41.10 8.1% 00:02.25 04:41.10     12:25:56.55 12:30:37.65
8th 542 Fordham Prep
(C.McCarrick, A.Cahill, C.Coughlin, J.Carroll, M.Viola, T.Lyver, P.Anderson, A.Nowicki, [A.Condor])
04:42.93 8.8% 00:01.83 04:42.93     12:25:07.31 12:29:50.24
9th 544 Holy Spirit
(M.Stewart, S.McGettigan, F.Bishop, K.Walls, J.Fairweather, D.Tomassi, P.McFadden, C.Malia, [E.GIEGERICH])
04:47.22 10.4% 00:04.29 04:47.22     12:25:33.16 12:30:20.38
10th 543 Atlantic City
(W.McCue, J.Forero, J.Roche, M.Johnson, G.Stecher, S.Garcia, J.Brog, R.Mukherjee, [M.McCourt])
04:48.31 10.8% 00:01.09 04:48.31     12:25:31.04 12:30:19.35
Race 1: Girls Gig/Novice 1x Final @ 12:49 PM
1st 2 Friends Select (H.Achiepo) 05:17.73     05:17.73     00:05:17.73  
2nd 4 Upper Dublin (R.Reape) 05:26.14 2.6% 00:08.41 05:26.14     00:05:17.73 00:00:08.41
3rd 3 Downingtown STEM (r.friedman) 05:29.49 3.7% 00:03.35 05:29.49     00:05:17.73 00:00:11.76
4th 5 Agnes Irwin (V.Patel) 06:12.80 17.3% 00:43.31 06:12.80     00:05:17.73 00:00:55.07
Race 2: Boys Gig/Novice 1x Final @ 12:54 PM
1st 3 Upper Dublin (B.Scherpbier) 06:07.02     06:07.02     00:06:07.02  
2nd 4 Penn Charter (J.McDavid) 06:28.79 5.9% 00:21.77 06:28.79     00:06:07.02 00:00:21.77
3rd 5 Wissahickon (E.Baim) 06:29.94 6.2% 00:01.15 06:29.94     00:06:07.02 00:00:22.92
4th 2 Strath Haven (J.Harnsberger) 06:29.95 6.2% 00:00.01 06:29.95     00:06:07.02 00:00:22.93
5th 1 Germantown Academy (F.McElwee) 06:42.02 9.5% 00:12.07 06:42.02     00:06:07.02 00:00:35.00
6th 6 Roman Catholic A (A.Johnston) 07:30.78 22.8% 00:48.76 07:30.78     00:06:07.02 00:01:23.76
Race 3: Girls Freshman/Novice 2x Final @ 12:59 PM
1st 4 Baldwin (S.Dewey, R.Sutor) 06:01.30     06:01.30     00:06:01.30  
2nd 3 Shipley (K.Moore, G.Acchione) 06:02.58 0.4% 00:01.28 06:02.58     00:06:01.30 00:00:01.28
3rd 2 Conestoga (C.Maslowsky, I.Hollander) 06:03.55 0.6% 00:00.97 06:03.55     00:06:01.30 00:00:02.25
4th 5 Springside Chestnut Hill (L.Burckhardt, K.Kochenour) 06:13.89 3.5% 00:10.34 06:13.89     00:06:01.30 00:00:12.59
5th 6 Upper Dublin (J.Axelrod, K.Waltman) 06:37.74 10.1% 00:23.85 06:37.74     00:06:01.30 00:00:36.44
6th 1 Haddon Twp (B.Colwell, R.Glaven) 06:46.77 12.6% 00:09.03 06:46.77     00:06:01.30 00:00:45.47
Race 4: Boys Freshman/Novice 2x Final @ 01:04 PM
1st 3 Roman Catholic B (M.Redding, W.Robb) 05:48.47     05:48.47     00:05:48.47  
2nd 5 Friends Select (F.Hunt, A.Williams III) 05:53.00 1.3% 00:04.53 05:53.00     00:05:48.47 00:00:04.53
3rd 1 Roman Catholic A (J.Brauckmann, M.Bautista) 05:53.81 1.5% 00:00.81 05:53.81     00:05:48.47 00:00:05.34
4th 2 Upper Dublin (L.MASSEY, P.Massey) 05:58.50 2.9% 00:04.69 05:58.50     00:05:48.47 00:00:10.03
5th 6 Oakcrest (J.Lim, J.Ng) 06:03.29 4.3% 00:04.79 06:03.29     00:05:48.47 00:00:14.82
6th 4 Abington (H.Mackenzie, B.Van Buren) 06:06.02 5.0% 00:02.73 06:06.02     00:05:48.47 00:00:17.55
Race 5: Girls Novice 4+ Final @ 01:09 PM
1st 4 Bonner/Prendergast
(E.Sheetz, E.Dougherty, C.Savage, O.Arriviello, [E.Forsyth])
06:00.41     06:00.41     00:06:00.41  
2nd 3 Belleville
(V.Felipe, A.Nguyen, N.Scherrer, J.Baker, [I.Rosa])
06:08.10 2.1% 00:07.69 06:08.10     00:06:00.41 00:00:07.69
3rd 2 Harriton
(M.Iyer, L.Furcht, A.Heifetz, M.Grossman, [L.Seward])
06:13.12 3.5% 00:05.02 06:13.12     00:06:00.41 00:00:12.71
4th 1 Springside Chestnut Hill
(L.McCormack, A.Smilow, A.Day, E.Crandall, [J.Silverman])
06:16.83 4.6% 00:03.71 06:16.83     00:06:00.41 00:00:16.42
5th 5 Shipley
(A.Leavy, A.Henry, L.Kramer, A.Gordon, [A.Danoff])
06:21.53 5.9% 00:04.70 06:21.53     00:06:00.41 00:00:21.12
6th 6 Germantown Academy
(S.Felgoise, V.Simkins, G.polisano, R.Babal, [G.Rader])
06:44.70 12.3% 00:23.17 06:44.70     00:06:00.41 00:00:44.29
Race 6: Boys Novice 4+ Final @ 01:14 PM
1st 3 Harriton A
(S.Van Wieren, E.Foss H.B, J.Fagan, D.Sweeney, [T.Pearl])
05:21.41     05:21.41     00:05:21.41  
2nd 4 Shipley
(D.Brennan, D.Ramsey, H.Rusk, L.Tortella, [V.Salamon])
05:25.75 1.4% 00:04.34 05:25.75     00:05:21.41 00:00:04.34
3rd 2 Collingswood
(C.Kaiser, J.Palmer, P.McCrindle, g.maylath, [J.Henry])
05:31.54 3.2% 00:05.79 05:31.54     00:05:21.41 00:00:10.13
4th 5 Don Bosco
(j.watkins, L.Williams, T.Pierce, A.Tekerian, [J.Martinez])
05:38.28 5.2% 00:06.74 05:38.28     00:05:21.41 00:00:16.87
5th 1 Philadelphia City Rowing
(A.Smith, C.Belletieri, K.Koranteng, T.Jeffcoat, [A.Ecker])
05:42.26 6.5% 00:03.98 05:42.26     00:05:21.41 00:00:20.85
6th 6 Harriton B
(J.Saul, E.Rurange, H.Hughes, T.Nichols, [L.Stein])
05:56.25 10.8% 00:13.99 05:56.25     00:05:21.41 00:00:34.84
Race 7: Girls Freshman 4+ Final @ 01:19 PM
1st 3 Mount Saint Joseph
(G.Little, M.Fitzpatrick, E.DeGroat, A.Ezzo, [O.Kylander])
06:04.77     06:04.77     00:06:04.77  
2nd 1 MoorestownHighSchool/Rowing
(A.Caffrey, A.Jordan, M.Nece, S.Kolchinsky, [J.Baum])
06:14.23 2.6% 00:09.46 06:14.23     00:06:04.77 00:00:09.46
3rd 4 Montclair
(T.Nedzi, K.Benitez, R.Brown, R.Taub, [E.Schifrin])
06:15.71 3.0% 00:01.48 06:15.71     00:06:04.77 00:00:10.94
4th 6 Harriton
(A.Fuchs, C.Carminati, D.Sternberg, O.Goryl, [S.Aronzon])
06:38.53 9.3% 00:22.82 06:38.53     00:06:04.77 00:00:33.76
5th 5 Lower Merion
(J.Grimm, B.Zweben, S.Wellner, J.Stewart, [A.Fiergang])
07:04.15 16.3% 00:25.62 07:04.15     00:06:04.77 00:00:59.38
2 Upper Merion HS
(M.Tyler, K.Klepacki, J.Kuria, S.Wilkinson, [C.Buce])
Scratch              
Race 8: Boys Freshman 4+ Final @ 01:24 PM
1st 5 Eustace
(J.Stuckert, J.Brady, E.Ostock, C.Reck, [C.Palmer])
05:34.06     05:34.06     00:05:34.06  
2nd 4 Bonner/Prendergast
(D.Dwyer, B.McElwee, C.Lichterman, J.Sullivan, [J.Applegate])
05:34.22 0.0% 00:00.16 05:34.22     00:05:34.06 00:00:00.16
3rd 3 Christian Brothers
(R.Stefanik, M.Braun, A.Gregory, D.Vassallo, [J.Gallagher])
05:35.77 0.5% 00:01.55 05:35.77     00:05:34.06 00:00:01.71
4th 2 St. Augustine
(C.Spalding, J.Bowker, A.Bretnall, D.Laskowski, [G.Mainiero])
05:40.90 2.0% 00:05.13 05:40.90     00:05:34.06 00:00:06.84
5th 6 Concord HS
(T.Gaynor, R.Walsh, N.Jupiter, B.Halter, [D.Horner])
05:45.98 3.6% 00:05.08 05:45.98     00:05:34.06 00:00:11.92
6th 1 Don Bosco
(L.Longobardo, R.Heath, J.Salci, S.McAvey, [T.Zanki])
05:49.14 4.5% 00:03.16 05:49.14     00:05:34.06 00:00:15.08
Race 9: Girls Novice 8+ Final @ 01:29 PM
1st 3 Mount Saint Joseph A
(D.Mischler, R.Sandquist, B.McMahon, S.Hughes, C.Hagan, l.scheffey, A.Uzzo, E.McGreevey, [E.Woodrow])
05:14.56     05:14.56     00:05:14.56  
2nd 4 Philadelphia City Rowing A
(M.Cosgrove, C.Pinero, M.Anthony, K.Romano, M.Gibson, C.Bush, H.Sdao, H.Pearlman, [A.Quinones])
05:24.66 3.2% 00:10.10 05:24.66     00:05:14.56 00:00:10.10
3rd 5 Germantown Academy
(S.Caplan, B.Owen, N.Tang, K.Aemisegger, I.Lillis, G.Feirson, L.Weiss, G.Mauro, [A.Savani])
05:28.59 4.5% 00:03.93 05:28.59     00:05:14.56 00:00:14.03
4th 2 Merion Mercy
(J.Leodori, C.Nunno, G.Funchion, H.Fox, S.Matson, C.Perlick, M.Dolan, B.Taylor, [S.Paras])
05:30.10 4.9% 00:01.51 05:30.10     00:05:14.56 00:00:15.54
5th 1 Episcopal Academy
(m.lindblad, L.Zecca, M.Walling, C.Kaufhold, h.potter, E.Neilson, J.Bai, J.Morrison, [C.Bell])
05:39.01 7.8% 00:08.91 05:39.01     00:05:14.56 00:00:24.45
6th 6 Philadelphia City Rowing B
(A.Addo, M.Amihava, H.Boroff, A.Hawkins, N.Reynolds, A.Duong, A.Nordlof, M.Hurwitz, [F.Tagliente])
05:53.23 12.3% 00:14.22 05:53.23     00:05:14.56 00:00:38.67
Race 10: Boys Novice 8+ Final @ 01:34 PM
1st 4 Ocean City
(E.Lam, G.Fischer, S.Cummings, T.Lonergan, D.Delgrande, R.Shannon, J.Delgrande, F.Dubbs, [E.Megargee])
05:03.79     05:03.79     00:05:03.79  
2nd 3 The Haverford School
(J.Pechet, N.Gallo, J.Losty, A.Lengel, L.Green, G.Wuollet, A.Leith, D.Fernandez, [E.Wachs])
05:04.62 0.3% 00:00.83 05:04.62     00:05:03.79 00:00:00.83
3rd 2 Don Bosco
(C.Mudrick, D.Sonzogni, L.Pettenati, K.Lee, N.Afram, T.Kisala, D.LoSchiavo, J.Quill, [S.Lee])
05:08.87 1.7% 00:04.25 05:08.87     00:05:03.79 00:00:05.08
4th 5 La Salle A
(J.Naylor, J.Zarkoski, M.Meyer, S.DeLuca, J.Fus, A.Olbrich, B.Sosnader, J.Rilling, [E.Funchion])
05:12.23 2.8% 00:03.36 05:12.23     00:05:03.79 00:00:08.44
5th 6 St. Joseph Prep
(A.VIDAL, Z.MURJI, L.DUGAN, T.BLOESCH, H.POIVEY-OLSON, C.SAILER, J.MCFADDEN, J.YEAGLEY, [R.SHEARN])
05:13.99 3.4% 00:01.76 05:13.99     00:05:03.79 00:00:10.20
6th 1 St. Augustine
(N.Schalek, T.McBride, A.Campbell, B.Finley, N.Hartnett, C.Gamboa, J.Ammirato, M.Carey, [D.Sullivan])
05:16.35 4.1% 00:02.36 05:16.35     00:05:03.79 00:00:12.56
Race 11: Girls Novice 4x Final @ 01:39 PM
1st 3 Germantown Friends
(T.Curry, S.Bartholomew, A.McKenzie, R.Genyk)
06:06.61     06:06.61     00:06:06.61  
2nd 5 Sacred Heart Country Day
(C.Garvey, K.Van Luvender, S.Mulgrew, A.Gargano)
06:16.36 2.7% 00:09.75 06:16.36     00:06:06.61 00:00:09.75
3rd 4 Springside Chestnut Hill
(A.Schwartz, J.Yorko, S.Baird, M.Bender)
06:21.64 4.1% 00:05.28 06:21.64     00:06:06.61 00:00:15.03
4th 1 Leonia Crew
(G.Capote, C.Diaz, E.WALBY, J.Hesterbrink)
06:26.59 5.4% 00:04.95 06:26.59     00:06:06.61 00:00:19.98
5th 2 Strath Haven
(K.Ferrie, J.Murray, O.Laxton, l.hinkle)
06:33.64 7.4% 00:07.05 06:33.64     00:06:06.61 00:00:27.03
6th 6 Agnes Irwin
(A.Jagasia, S.Ballarini, C.Mosimann, G.DONAHUE)
06:45.27 10.5% 00:11.63 06:45.27     00:06:06.61 00:00:38.66
Race 12: Boys Novice 4x Final @ 01:44 PM
1st 4 Springside Chestnut Hill
(R.Bakes, Z.Cohen, R.Torie, C.Brazier)
05:08.59     05:08.59     00:05:08.59  
2nd 3 Roman Catholic
(A.Panchella, K.Adams, L.Mason, J.Defeo)
05:09.12 0.2% 00:00.53 05:09.12     00:05:08.59 00:00:00.53
3rd 2 The Haverford School
(J.Eckert, E.Baime, M.Wolfgang, D.Desatnick)
05:24.30 5.1% 00:15.18 05:24.30     00:05:08.59 00:00:15.71
4th 1 Conestoga
(A.Coney, M.Monster, C.Monster, A.Backstrom)
05:28.34 6.4% 00:04.04 05:28.34     00:05:08.59 00:00:19.75
5th 5 Boys' Latin of Philadelphia
(K.Bolden, T.Shpard, W.Shepherd, M.Dogan)
05:32.87 7.9% 00:04.53 05:32.87     00:05:08.59 00:00:24.28
6th 6 Germantown Academy
(J.Taggart, S.Korman, J.Dugan, C.Seggev)
05:50.06 13.4% 00:17.19 05:50.06     00:05:08.59 00:00:41.47
Race 13: Girls Freshman 4x Final @ 01:49 PM
1st 3 Conestoga
(C.Gosnear, E.Hompe, C.Robins, L.Palomo)
05:40.93     05:40.93     00:05:40.93  
2nd 1 Montclair
(N.Burton, N.May, E.Gardner, G.Harvey)
05:47.80 2.0% 00:06.87 05:47.80     00:05:40.93 00:00:06.87
3rd 4 Ridgewood A
(C.Lampone, B.DONNELLAN, S.Bicks, S.Gao)
05:57.99 5.0% 00:10.19 05:57.99     00:05:40.93 00:00:17.06
4th 5 Strath Haven
(J.Forbes, K.Butscher, h.kohute, M.MUNSELL)
06:03.74 6.7% 00:05.75 06:03.74     00:05:40.93 00:00:22.81
5th 2 Springside Chestnut Hill
(A.Sharma, M.Bell, C.Plotkin, C.Stapleton)
06:08.32 8.0% 00:04.58 06:08.32     00:05:40.93 00:00:27.39
6th 6 Holy Spirit
(K.Owen, J.Dalzell, M.McLenna, N.Wenzel)
06:22.40 12.2% 00:14.08 06:22.40     00:05:40.93 00:00:41.47
Race 14: Boys Freshman 4x Final @ 01:54 PM
1st 3 Conestoga
(T.MCGOVERN, R.Hollinger, M.Kling, J.Novak)
05:06.11     05:06.11     00:05:06.11  
2nd 4 Roman Catholic
(T.Moyer, B.Guckin, A.Mulson, S.Mooney)
05:10.09 1.3% 00:03.98 05:10.09     00:05:06.11 00:00:03.98
3rd 2 Ridgewood A
(W.Creedon, M.Collins, C.Wilkinson, B.Hnat)
05:15.94 3.2% 00:05.85 05:15.94     00:05:06.11 00:00:09.83
4th 5 Don Bosco
(B.Caltavuturo, P.Stone, S.Ebert, j.giordano)
05:22.31 5.3% 00:06.37 05:22.31     00:05:06.11 00:00:16.20
5th 1 Malvern Preparatory School
(T.Legner, B.Allan, R.DiCicco, n.rubino)
05:30.33 7.9% 00:08.02 05:30.33     00:05:06.11 00:00:24.22
6th 6 St. Joseph Prep
(C.WREN, A.KESHGEGIAN, C.SAILER, J.MCFADDEN)
05:42.98 12.0% 00:12.65 05:42.98     00:05:06.11 00:00:36.87
Race 15: Girls Freshman 8+ Final @ 01:59 PM
1st 3 Mount Saint Joseph
(D.Simms, C.KNOX, O.Tice-Carroll, M.Lauinger, J.Hunt, M.Carlton, K.CORDERO, Z.Ramos, [L.Maiale])
05:06.65     05:06.65     00:05:06.65  
2nd 4 Merion Mercy
(K.Derewicz, K.Farrell, S.Maurer, E.Rizzo, A.Duckworth, M.Leone, D.Schwarz, G.Campbell, [M.Zeris])
05:10.86 1.4% 00:04.21 05:10.86     00:05:06.65 00:00:04.21
3rd 1 Radnor
(o.chase, Y.Gu, J.Larkin, C.Ressler, N.Vitt, M.McNicholas, J.Hughes, C.Burke, [C.Lorenz])
05:14.28 2.5% 00:03.42 05:14.28     00:05:06.65 00:00:07.63
4th 6 Holy Spirit
(K.Magee, E.Welsh, K.Reganato, R.Atkinson, S.Miller, A.Elias, O.Torres, T.Slattery, [N.Mayer])
05:15.22 2.8% 00:00.94 05:15.22     00:05:06.65 00:00:08.57
5th 2 Montclair
(C.Day, R.Rosenberg, A.Connors, C.Heisler, E.Levendosky, C.Kelly, N.Vascimini, K.Freedman, [H.Meisler])
05:15.62 2.9% 00:00.40 05:15.62     00:05:06.65 00:00:08.97
6th 5 Ocean City
(S.Storcella, F.Kane, K.Williams, C.Aldridge, D.Neri, M.Giardina, E.Bergman, J.Kemenosh, [K.Terrels])
05:22.43 5.1% 00:06.81 05:22.43     00:05:06.65 00:00:15.78
Race 16: Boys Freshman 8+ Final @ 02:04 PM
1st 1 Christian Brothers
(T.Morris, P.Durning, W.Miksic, J.Blakeslee, L.Bartner, D.Hedden, M.Cofone, M.Timo, [C.Pak])
05:41.22     05:41.22     00:05:41.22  
2nd 2 La Salle
(V.Armetta, M.Galbally, D.Senour, D.Furmanski, B.Foley, K.McGranaghan, M.Cross, K.MacMaster, [J.Fabrizio])
05:43.32 0.6% 00:02.10 05:43.32     00:05:41.22 00:00:02.10
3rd 3 Ocean City
(N.DiMarco, E.Nathan, C.Stewart, C.Baumgardner, C.Delgrande, R.Fisher, R.LaRosa, B.McClure, [C.Devlin])
05:43.68 0.7% 00:00.36 05:43.68     00:05:41.22 00:00:02.46
4th 4 St. Joseph Prep
(T.BLOESCH, P.URBINE, M.IX, J.KONIECZNY, M.PESOT, C.FERRIS, A.KUZY, J.MOLCHAN, [S.O'BRIEN])
05:45.64 1.3% 00:01.96 05:45.64     00:05:41.22 00:00:04.42
5th 5 St. Augustine
(P.Leonetti, C.McGinnis, P.Powers, R.Fucetola, V.Zanghi, D.Drew, C.Narciso, J.McCall, [H.Reed])
05:46.17 1.5% 00:00.53 05:46.17     00:05:41.22 00:00:04.95
6th 6 Mainland
(D.Hall, J.Rodman, D.evans, I.Huching, J.Leavy, A.Primo, G.Cattrell, R.Porch, [T.Nardone])
05:54.74 4.0% 00:08.57 05:54.74     00:05:41.22 00:00:13.52
Race 17: Girls JV 1x Final @ 02:34 PM
1st 6 Rutherford (G.Seehaus) 06:21.10     06:21.10     00:06:21.10  
2nd 3 Hatboro Horsham High School (T.Gilad) 06:32.83 3.1% 00:11.73 06:32.83     00:06:21.10 00:00:11.73
3rd 2 Oakcrest (L.Taraba) 07:28.71 17.7% 00:55.88 07:28.71     00:06:21.10 00:01:07.61
1 Teaneck HS (C.Davenport) Did Not Finish              
4 Leonia Crew (E.McCartney-Leap) Scratch              
5 Bonner/Prendergast (M.Junod)
Failure to Lock On
Excluded              
Race 18: Boys JV 1x Final @ 02:41 PM
1st 3 Ridgewood (J.Criscitiello) 05:45.41     05:45.41     00:05:45.41  
2nd 4 Roman Catholic A (P.Scharf) 05:49.29 1.1% 00:03.88 05:49.29     00:05:45.41 00:00:03.88
3rd 2 Malvern Preparatory School (m.adamcik) 05:57.28 3.4% 00:07.99 05:57.28     00:05:45.41 00:00:11.87
4th 5 Upper Dublin (W.Dowdell) 06:01.09 4.5% 00:03.81 06:01.09     00:05:45.41 00:00:15.68
5th 1 Haddon Twp (K.Schneider) 06:06.18 6.0% 00:05.09 06:06.18     00:05:45.41 00:00:20.77
6th 6 Roman Catholic B (I.Morrissey) 06:12.70 7.9% 00:06.52 06:12.70     00:05:45.41 00:00:27.29
Race 19: Girls JV 2x Final @ 02:48 PM
1st 3 Conestoga (M.Beirne, R.Devlin) 05:52.97     05:52.97     00:05:52.97  
2nd 4 Strath Haven (E.Damico, R.O'Dea) 05:56.45 1.0% 00:03.48 05:56.45     00:05:52.97 00:00:03.48
3rd 2 Baldwin (A.Lemmon, E.Pressman) 06:13.08 5.7% 00:16.63 06:13.08     00:05:52.97 00:00:20.11
4th 5 Sacred Heart Country Day (E.Barton, H.Brutschea) 06:24.53 8.9% 00:11.45 06:24.53     00:05:52.97 00:00:31.56
5th 1 Haddon Twp (O.Basso, M.Catrambone) 06:27.46 9.8% 00:02.93 06:27.46     00:05:52.97 00:00:34.49
6th 6 Teaneck HS (S.Gutierrez, K.Ranjan) 06:47.65 15.5% 00:20.19 06:47.65     00:05:52.97 00:00:54.68
Race 20: Boys JV 2x Final @ 02:55 PM
1st 3 St. Joseph Prep A (B.MASON, C.Busch) 05:12.60     05:12.60     00:05:12.60  
2nd 2 Springside Chestnut Hill (M.Miller, J.Meadows) 05:17.72 1.6% 00:05.12 05:17.72     00:05:12.60 00:00:05.12
3rd 4 Friends Select A (E.Orts, J.Jamison) 05:22.99 3.3% 00:05.27 05:22.99     00:05:12.60 00:00:10.39
4th 5 Conestoga (R.Stone, H.Zisling) 05:28.27 5.0% 00:05.28 05:28.27     00:05:12.60 00:00:15.67
5th 1 Roman Catholic (M.Gormley, J.Leyland) 05:31.79 6.1% 00:03.52 05:31.79     00:05:12.60 00:00:19.19
6th 6 St. Joseph Prep A (R.Wegryn, J.Quaid) 05:36.79 7.7% 00:05.00 05:36.79     00:05:12.60 00:00:24.19
Race 21: Girls JV 4+ Final @ 03:02 PM
1st 4 Bonner/Prendergast
(M.Giovagnoli, A.Savage, C.McDonald, V.Brooks, [A.Wesolowski])
05:31.70     05:31.70     00:05:31.70  
2nd 3 Merion Mercy
(R.Craig, S.Horn, N.Campbell, K.Maurer, [N.Marchese])
05:33.09 0.4% 00:01.39 05:33.09     00:05:31.70 00:00:01.39
3rd 2 Egg Harbor
(R.Suthard, E.Woods, A.Maffia, M.Barbieri, [V.Torres])
05:38.44 2.0% 00:05.35 05:38.44     00:05:31.70 00:00:06.74
4th 5 Shipley
(L.Semerjian, A.Semerjian, A.Neilson, E.Scornavacchi, [A.Iqbal])
05:45.64 4.2% 00:07.20 05:45.64     00:05:31.70 00:00:13.94
5th 1 Haddonfield
(K.Wilkinson, M.D'Anella-Mercanti, V.Fisher, K.Donohue, [L.Kommedal])
05:46.93 4.6% 00:01.29 05:46.93     00:05:31.70 00:00:15.23
6th 6 Philadelphia City Rowing
(D.Nemati, S.Nelson, O.Marcial, E.St. John Sutton, [A.Sztenderowicz])
05:53.91 6.7% 00:06.98 05:53.91     00:05:31.70 00:00:22.21
Race 22: Boys JV 4+ Final @ 03:09 PM
1st 3 Christian Brothers
(J.Smallwood, J.Terek, D.Adams, D.Hutzley, [F.Magliozzi Jr])
04:59.83     04:59.83     00:04:59.83  
2nd 4 Oakcrest
(J.Nale, Z.Hartman, M.Dragotto, R.tewell, [G.Mancini])
05:04.49 1.6% 00:04.66 05:04.49     00:04:59.83 00:00:04.66
3rd 5 Episcopal Academy
(J.Pusey, A.Jannetta, M.Lee, I.Janjua, [L.Yao])
05:06.84 2.3% 00:02.35 05:06.84     00:04:59.83 00:00:07.01
4th 2 Father Judge
(R.Hartman, T.Kershaw, R.Lentz, D.Di Bonaventura, [K.Adams])
05:07.17 2.4% 00:00.33 05:07.17     00:04:59.83 00:00:07.34
5th 1 Don Bosco
(V.Ulizko, T.Faenza, T.Dwyer, M.Muniz, [M.Cleary])
05:08.77 3.0% 00:01.60 05:08.77     00:04:59.83 00:00:08.94
6th 6 St. Joseph Prep A
(B.Spinelli, P.Wescott, M.Pagliaro, P.Johnson, [R.Byrne])
05:12.21 4.1% 00:03.44 05:12.21     00:04:59.83 00:00:12.38
Race 23: Girls JV 4x Final @ 03:16 PM
1st 3 Conestoga
(S.Thomas, I.Geddes, A.Connell, A.Ruggirello)
05:19.53     05:19.53     00:05:19.53  
2nd 4 Ridgewood
(A.Criscitiello, E.Brickfield, K.Simon, B.Callaghan)
05:22.33 0.9% 00:02.80 05:22.33     00:05:19.53 00:00:02.80
3rd 2 Haddon Twp
(A.Sperlunto, L.Kairys, N.Boonin, M.Remetz)
05:27.58 2.5% 00:05.25 05:27.58     00:05:19.53 00:00:08.05
4th 5 Academy of Notre Dame A
(K.Mannion, M.Bethel, M.Bonner, M.Biancaniello)
05:46.98 8.6% 00:19.40 05:46.98     00:05:19.53 00:00:27.45
5th