2013 City Championships
Official Results
Place Bow Organization Net Time % Delta Raw Handicap Penalty Start Finish
Race 2a: Boys Gig/Novice 1x Heat @ 08:00 AM
1st 1 Upper Dublin  (B. Scherpbier) 06:01.49     06:01.49     07:59:57.78 08:05:59.27
2nd 11 Penn Charter  (J. McDavid) 06:25.86 6.7% 00:24.37 06:25.86     08:02:36.44 08:09:02.30
3rd 2 Strath Haven  (J. Harnsberger) 06:40.29 10.7% 00:14.43 06:40.29     08:00:25.05 08:07:05.34
4th 3 Wissahickon  (E. Baim) 06:43.79 11.7% 00:03.50 06:43.79     08:00:45.24 08:07:29.03
5th 6 Germantown Academy  (F. McElwee) 06:50.08 13.4% 00:06.29 06:50.08     08:01:21.11 08:08:11.19
6th 5 Roman Catholic A  (A. Johnston) 06:54.09 14.6% 00:04.01 06:54.09     08:01:10.30 08:08:04.39
7th 4 Conestoga  (J. Hinderer) 06:54.38 14.6% 00:00.29 06:54.38     08:00:54.09 08:07:48.47
8th 13 Malvern Preparatory School  (N. Mensack) 06:57.68 15.5% 00:03.30 06:57.68     08:02:54.68 08:09:52.36
9th 14 Roman Catholic D  (J. Campbell) 07:08.44 18.5% 00:10.76 07:08.44     08:02:35.60 08:09:44.04
10th 9 Roman Catholic C  (P. Lindinger) 07:35.26 25.9% 00:26.82 07:35.26     08:02:02.51 08:09:37.77
11th 10 Friends Select  (J. Zhang) 07:40.63 27.4% 00:05.37 07:40.63     08:02:11.36 08:09:51.99
Race 3a: Girls Freshman/Novice 2x Heat @ 08:10 AM
1st 18 Shipley  (K. Moore) 06:17.69     06:17.69     08:07:42.06 08:13:59.75
2nd 20 Baldwin  (S. Dewey) 06:18.50 0.2% 00:00.81 06:18.50     08:08:25.58 08:14:44.08
3rd 17 Conestoga  (C. Maslowsky) 06:18.88 0.3% 00:00.38 06:18.88     08:07:35.59 08:13:54.47
4th 19 Springside Chestnut Hill  (L. Burckhardt) 06:20.91 0.9% 00:02.03 06:20.91     08:08:03.98 08:14:24.89
5th 21 Haddon Twp  (B. Colwell) 06:42.99 6.7% 00:22.08 06:42.99     08:08:50.74 08:15:33.73
6th 23 Upper Dublin  (J. Axelrod) 06:43.11 6.7% 00:00.12 06:43.11     08:09:13.60 08:15:56.71
7th 22 Friends Select  (H. Cramer) 06:45.28 7.3% 00:02.17 06:45.28     08:08:57.87 08:15:43.15
Race 4a: Boys Freshman/Novice 2x Heat @ 08:15 AM
1st 34 Roman Catholic B  (M. Redding) 05:52.57     05:52.57     08:16:02.28 08:21:54.85
2nd 26 Abington  (H. Mackenzie) 05:54.97 0.7% 00:02.40 05:54.97     08:13:55.34 08:19:50.31
3rd 35 Upper Dublin  (L. MASSEY) 05:55.49 0.8% 00:00.52 05:55.49     08:16:36.95 08:22:32.44
4th 30 Friends Select  (F. Hunt) 05:56.01 1.0% 00:00.52 05:56.01     08:14:49.04 08:20:45.05
5th 27 Roman Catholic A  (J. Brauckmann) 05:59.51 2.0% 00:03.50 05:59.51     08:14:13.31 08:20:12.82
6th 32 Oakcrest  (J. Lim) 06:05.68 3.7% 00:06.17 06:05.68     08:15:27.81 08:21:33.49
7th 29 Conestoga  (T. Kao) 06:06.74 4.0% 00:01.06 06:06.74     08:14:43.62 08:20:50.36
8th 36 Philadelphia City Rowing  (T. Mundy) 06:15.58 6.5% 00:08.84 06:15.58     08:16:57.57 08:23:13.15
9th 31 Leonia Crew  (M. Miller) 06:16.60 6.8% 00:01.02 06:16.60     08:15:09.71 08:21:26.31
10th 28 Haddon Twp  (O. Parker) 06:22.75 8.6% 00:06.15 06:22.75     08:14:27.69 08:20:50.44
11th 33 Ridgewood  (A. Macon) 06:31.94 11.2% 00:09.19 06:31.94     08:15:48.60 08:22:20.54
12th 37 Roman Catholic C  (R. Zhang) 06:42.27 14.1% 00:10.33 06:42.27     08:17:06.36 08:23:48.63
Race 6a: Boys Novice 4+ Heat @ 08:25 AM
1st 50 Harriton A  (S. Van Wieren) 05:17.31     05:17.31     08:23:02.30 08:28:19.61
2nd 56 Shipley  (D. Brennan) 05:23.93 2.1% 00:06.62 05:23.93     08:25:15.13 08:30:39.06
3rd 53 Collingswood  (C. Kaiser) 05:31.48 4.5% 00:07.55 05:31.48     08:24:08.09 08:29:39.57
4th 49 Don Bosco  (j. watkins) 05:34.29 5.4% 00:02.81 05:34.29     08:22:57.56 08:28:31.85
5th 48 Philadelphia City Rowing  (A. Smith) 05:36.62 6.1% 00:02.33 05:36.62     08:22:24.41 08:28:01.03
6th 54 Harriton B  (J. Saul) 05:39.66 7.0% 00:03.04 05:39.66     08:24:43.40 08:30:23.06
7th 58 Fordham Prep  (j. dougherty) 05:47.47 9.5% 00:07.81 05:47.47     08:25:47.44 08:31:34.91
8th 51 Montclair  (A. Ullah) 05:49.25 10.1% 00:01.78 05:49.25     08:23:26.77 08:29:16.02
9th 57 The Haverford School  (K. Long) 05:49.68 10.2% 00:00.43 05:49.68     08:25:22.59 08:31:12.27
10th 52 Belleville  (K. Aponte) 05:50.97 10.6% 00:01.29 05:50.97     08:23:32.49 08:29:23.46
11th 55 Ocean City  (J. Estadt) 05:52.92 11.2% 00:01.95 05:52.92     08:24:55.53 08:30:48.45
Race 8a: Boys Freshman 4+ Heat @ 08:35 AM
1st 65 Christian Brothers  (R. Stefanik) 05:43.08     05:43.08     08:32:57.96 08:38:41.04
2nd 64 Bonner/Prendergast  (D. Dwyer) 05:43.75 0.2% 00:00.67 05:43.75     08:32:13.98 08:37:57.73
3rd 62 St. Augustine  (C. Spalding) 05:44.10 0.3% 00:00.35 05:44.10     08:32:01.45 08:37:45.55
4th 71 Eustace  (J. Stuckert) 05:45.30 0.6% 00:01.20 05:45.30     08:35:00.17 08:40:45.47
5th 63 Don Bosco  (L. Longobardo) 05:49.62 1.9% 00:04.32 05:49.62     08:32:10.09 08:37:59.71
6th 69 Concord HS  (T. Gaynor) 05:53.03 2.9% 00:03.41 05:53.03     08:33:44.02 08:39:37.05
7th 67 St. Joseph Prep  (J. O'Connell) 05:56.48 3.9% 00:03.45 05:56.48     08:33:32.23 08:39:28.71
8th 66 Radnor  (T. Stavrakos) 06:04.29 6.2% 00:07.81 06:04.29     08:33:18.81 08:39:23.10
9th 70 Shipley  (B. Kimmel) 06:12.28 8.5% 00:07.99 06:12.28     08:34:10.96 08:40:23.24
Race 9a: Girls Novice 8+ Heat @ 08:40 AM
1st 73 Mount Saint Joseph A  (D. Mischler) 05:21.16     05:21.16     08:38:55.20 08:44:16.36
2nd 74 Philadelphia City Rowing A  (M. Cosgrove) 05:30.57 2.9% 00:09.41 05:30.57     08:39:07.66 08:44:38.23
3rd 75 Merion Mercy  (J. Leodori) 05:38.32 5.3% 00:07.75 05:38.32     08:39:26.41 08:45:04.73
4th 76 Germantown Academy  (S. Caplan) 05:41.88 6.5% 00:03.56 05:41.88     08:39:44.91 08:45:26.79
5th 79 Episcopal Academy  (m. lindblad) 05:45.76 7.7% 00:03.88 05:45.76     08:40:54.83 08:46:40.59
6th 91 Philadelphia City Rowing B  (A. Addo) 05:46.49 7.9% 00:00.73 05:46.49     08:47:00.95 08:52:47.44
7th 77 Mount Saint Joseph B  (E. Perry) 05:49.60 8.9% 00:03.11 05:49.60     08:40:01.21 08:45:50.81
8th 80 Oakcrest  (V. Simon) 05:51.65 9.5% 00:02.05 05:51.65     08:40:54.84 08:46:46.49
9th 82 Radnor  (C. Chen) 05:52.37 9.7% 00:00.72 05:52.37     08:42:37.81 08:48:30.18
10th 85 Mainland  (H. Kimble) 05:53.37 10.0% 00:01.00 05:53.37     08:43:52.98 08:49:46.35
11th 78 Owen J Roberts  (X. Sykes) 05:53.61 10.1% 00:00.24 05:53.61     08:40:21.85 08:46:15.46
12th 83 Archbishop Carroll High School  (F. Rymal) 05:54.38 10.3% 00:00.77 05:54.38     08:43:16.63 08:49:11.01
13th 87 Ocean City  (D. Marotta) 05:54.45 10.4% 00:00.07 05:54.45     08:44:16.10 08:50:10.55
14th 81 Egg Harbor A  (K. Barron) 05:54.85 10.5% 00:00.40 05:54.85     08:42:03.77 08:47:58.62
15th 84 Lower Merion  (K. Peng) 05:55.51 10.7% 00:00.66 05:55.51     08:43:12.80 08:49:08.31
16th 88 Atlantic City  (M. Kinghorn) 06:02.18 12.8% 00:06.67 06:02.18     08:44:48.12 08:50:50.30
17th 86 Agnes Irwin  (A. Peters) 06:03.94 13.3% 00:01.76 06:03.94     08:43:56.67 08:50:00.61
18th 90 Egg Harbor B  (A. Gallagher) 06:22.35 19.1% 00:18.41 06:22.35     08:46:24.82 08:52:47.17
19th 89 Belleville  (V. Alvarado) 06:39.60 24.4% 00:17.25 06:39.60     08:46:27.79 08:53:07.39
Race 10a: Boys Novice 8+ Heat @ 08:50 AM
1st 98 The Haverford School  (J. Pechet) 04:59.91     04:59.91     08:54:08.79 08:59:08.70
2nd 95 Ocean City  (E. Lam) 05:02.27 0.8% 00:02.36 05:02.27     08:52:53.37 08:57:55.64
3rd 94 Don Bosco  (C. Mudrick) 05:04.69 1.6% 00:02.42 05:04.69     08:52:28.03 08:57:32.72
4th 93 La Salle A  (J. Naylor) 05:05.84 2.0% 00:01.15 05:05.84     08:52:16.17 08:57:22.01
5th 96 St. Augustine  (N. Schalek) 05:06.71 2.3% 00:00.87 05:06.71     08:53:00.08 08:58:06.79
6th 101 St. Joseph Prep  (A. VIDAL) 05:09.05 3.0% 00:02.34 05:09.05     08:55:09.38 09:00:18.43
7th 99 Atlantic City  (R. Kelly) 05:09.19 3.1% 00:00.14 05:09.19     08:54:39.69 08:59:48.88
8th 108 Fordham Prep  (j. dougherty) 05:12.73 4.3% 00:03.54 05:12.73     09:00:01.20 09:05:13.93
9th 102 Christian Brothers  (N. Houston) 05:13.02 4.4% 00:00.29 05:13.02     08:57:11.05 09:02:24.07
10th 103 MoorestownHighSchool/Rowing  (D. Berk) 05:16.53 5.5% 00:03.51 05:16.53     08:56:11.65 09:01:28.18
11th 97 Episcopal Academy  (M. Davis) 05:21.91 7.3% 00:05.38 05:21.91     08:54:06.12 08:59:28.03
12th 104 Holy Spirit  (C. Dzialo) 05:24.35 8.1% 00:02.44 05:24.35     08:58:27.34 09:03:51.69
13th 105 Egg Harbor  (K. Tran) 05:24.59 8.2% 00:00.24 05:24.59     08:57:43.12 09:03:07.71
14th 106 Mainland  (C. Mitchell) 05:32.68 10.9% 00:08.09 05:32.68     08:58:56.86 09:04:29.54
15th 100 La Salle B  (J. Holyoke) 05:37.31 12.5% 00:04.63 05:37.31     08:55:04.65 09:00:41.96
16th 107 Belleville  (F. Chafart) 05:41.26 13.8% 00:03.95 05:41.26     08:59:31.20 09:05:12.46
Race 12a: Boys Novice 4x Heat @ 09:00 AM
1st 111 Roman Catholic  (A. Panchella) 05:22.27     05:22.27     09:02:11.55 09:07:33.82
2nd 112 Springside Chestnut Hill  (R. Bakes) 05:25.82 1.1% 00:03.55 05:25.82     09:02:12.22 09:07:38.04
3rd 115 The Haverford School  (J. Eckert) 05:39.37 5.3% 00:13.55 05:39.37     09:03:04.16 09:08:43.53
4th 116 Boys' Latin of Philadelphia  (K. Bolden) 05:39.77 5.4% 00:00.40 05:39.77     09:03:25.19 09:09:04.96
5th 114 Conestoga  (A. Coney) 05:40.26 5.6% 00:00.49 05:40.26     09:02:48.15 09:08:28.41
6th 117 Germantown Academy  (J. Taggart) 06:00.29 11.8% 00:20.03 06:00.29     09:03:43.16 09:09:43.45
7th 118 Teaneck HS  (E. Kamara) 06:10.79 15.1% 00:10.50 06:10.79     09:03:56.22 09:10:07.01
8th 113 Malvern Preparatory School  (M. Droogan) 06:56.01 29.1% 00:45.22 06:56.01     09:02:37.16 09:09:33.17
Race 13a: Girls Freshman 4x Heat @ 09:05 AM
1st 121 Conestoga  (C. Gosnear) 05:53.87     05:53.87     09:05:07.60 09:11:01.47
2nd 128 Ridgewood A  (C. Lampone) 06:02.47 2.4% 00:08.60 06:02.47     09:08:26.26 09:14:28.73
3rd 123 Springside Chestnut Hill  (A. Sharma) 06:07.46 3.8% 00:04.99 06:07.46     09:06:44.29 09:12:51.75
4th 130 Strath Haven  (J. Forbes) 06:07.67 3.9% 00:00.21 06:07.67     09:09:42.49 09:15:50.16
5th 122 Montclair  (N. Burton) 06:11.85 5.1% 00:04.18 06:11.85     09:05:28.38 09:11:40.23
6th 125 Holy Spirit  (K. Owen) 06:15.23 6.0% 00:03.38 06:15.23     09:07:26.96 09:13:42.19
7th 126 Academy of Notre Dame  (J. Tomkiewicz) 06:16.73 6.5% 00:01.50 06:16.73     09:07:31.11 09:13:47.84
8th 124 Ridgewood B  (C. Brover) 06:27.68 9.6% 00:10.95 06:27.68     09:07:50.91 09:14:18.59
9th 129 Penn Charter  (G. Kim) 06:34.60 11.5% 00:06.92 06:34.60     09:09:30.44 09:16:05.04
10th 127 Teaneck HS  (J. Woudenberg) 07:08.17 21.0% 00:33.57 07:08.17     09:07:41.04 09:14:49.21
Race 14a: Boys Freshman 4x Heat @ 09:10 AM
1st 134 Conestoga  (T. MCGOVERN) 05:14.29     05:14.29     09:13:43.14 09:18:57.43
2nd 133 Roman Catholic  (T. Moyer) 05:14.81 0.2% 00:00.52 05:14.81     09:13:20.55 09:18:35.36
3rd 136 Ridgewood A  (W. Creedon) 05:21.41 2.3% 00:06.60 05:21.41     09:14:15.09 09:19:36.50
4th 135 Don Bosco  (B. Caltavuturo) 05:23.28 2.9% 00:01.87 05:23.28     09:14:03.06 09:19:26.34
5th 138 Malvern Preparatory School  (T. Legner) 05:30.89 5.3% 00:07.61 05:30.89     09:14:32.84 09:20:03.73
6th 141 St. Joseph Prep  (C. WREN) 05:34.41 6.4% 00:03.52 05:34.41     09:15:09.55 09:20:43.96
7th 137 Montclair  (B. Lewis) 05:34.56 6.4% 00:00.15 05:34.56     09:14:25.16 09:19:59.72
8th 139 Ridgewood B  (W. Walton Roth) 05:47.46 10.6% 00:12.90 05:47.46     09:14:47.80 09:20:35.26
9th 140 Teaneck HS  (C. Lee) 06:04.11 15.9% 00:16.65 06:04.11     09:15:01.49 09:21:05.60
Race 15a: Girls Freshman 8+ Heat @ 09:15 AM
1st 144 Mount Saint Joseph  (D. Simms) 05:16.74     05:16.74     09:19:16.19 09:24:32.93
2nd 145 Merion Mercy  (K. Derewicz) 05:23.38 2.1% 00:06.64 05:23.38     09:20:11.30 09:25:34.68
3rd 148 Montclair  (C. Day) 05:24.52 2.5% 00:01.14 05:24.52     09:21:24.14 09:26:48.66
4th 150 Ocean City  (S. Storcella) 05:25.81 2.9% 00:01.29 05:25.81     09:22:21.56 09:27:47.37
5th 147 Radnor  (o. chase) 05:28.01 3.6% 00:02.20 05:28.01     09:20:34.33 09:26:02.34
6th 146 Holy Spirit  (K. Magee) 05:28.36 3.7% 00:00.35 05:28.36     09:20:12.30 09:25:40.66
7th 149 Absegami  (e. whitehurst) 05:33.61 5.3% 00:05.25 05:33.61     09:21:55.69 09:27:29.30
8th 151 Atlantic City  (G. Mcguckin) 05:37.84 6.7% 00:04.23 05:37.84     09:22:34.10 09:28:11.94
Race 16a: Boys Freshman 8+ Heat @ 09:20 AM
1st 155 Ocean City  (N. DiMarco) 04:50.00     04:50.00     09:25:52.12 09:30:42.12
2nd 157 St. Joseph Prep  (T. BLOESCH) 04:52.03 0.7% 00:02.03 04:52.03     09:26:19.24 09:31:11.27
3rd 154 La Salle  (V. Armetta) 04:53.56 1.2% 00:01.53 04:53.56     09:25:16.39 09:30:09.95
4th 160 St. Augustine  (P. Leonetti) 04:55.15 1.8% 00:01.59 04:55.15     09:27:19.97 09:32:15.12
5th 156 Christian Brothers  (T. Morris) 04:55.32 1.8% 00:00.17 04:55.32     09:26:08.55 09:31:03.87
6th 159 Mainland  (D. Hall) 04:56.91 2.4% 00:01.59 04:56.91     09:27:12.31 09:32:09.22
7th 158 Montclair  (C. Fabian) 05:00.83 3.7% 00:03.92 05:00.83     09:26:40.48 09:31:41.31
8th 161 Father Judge  (F. Marricone) 05:05.41 5.3% 00:04.58 05:05.41     09:27:58.22 09:33:03.63
9th 163 Haddonfield  (C. George) 05:06.20 5.6% 00:00.79 05:06.20     09:28:29.31 09:33:35.51
10th 162 Radnor  (S. Ching) 05:10.42 7.0% 00:04.22 05:10.42     09:28:03.12 09:33:13.54
11th 164 Egg Harbor  (E. Polanco) 05:23.60 11.6% 00:13.18 05:23.60     09:28:36.83 09:34:00.43
12th 165 Archbishop Carroll High School  (R. Guyer) 05:24.79 12.0% 00:01.19 05:24.79     09:29:29.85 09:34:54.64
13th 166 Lower Merion  (S. Coursen) 05:39.13 16.9% 00:14.34 05:39.13     09:30:31.75 09:36:10.88
Race 18a: Boys JV 1x Heat @ 09:30 AM
1st 175 Ridgewood  (J. Criscitiello) 05:48.22     05:48.22     09:32:55.12 09:38:43.34
2nd 169 Roman Catholic A  (P. Scharf) 05:53.30 1.5% 00:05.08 05:53.30     09:31:56.35 09:37:49.65
3rd 170 Malvern Preparatory School  (m. adamcik) 05:54.71 1.9% 00:01.41 05:54.71     09:32:02.11 09:37:56.82
4th 172 Upper Dublin  (W. Dowdell) 05:55.77 2.2% 00:01.06 05:55.77     09:32:35.22 09:38:30.99
5th 174 Haddon Twp  (K. Schneider) 06:02.31 4.0% 00:06.54 06:02.31     09:32:49.46 09:38:51.77
6th 171 Roman Catholic B  (I. Morrissey) 06:07.04 5.4% 00:04.73 06:07.04     09:32:14.31 09:38:21.35
7th 173 Springside Chestnut Hill  (T. Andrews) 06:14.01 7.4% 00:06.97 06:14.01     09:32:41.61 09:38:55.62
Race 19a: Girls JV 2x Heat @ 09:35 AM
1st 178 Conestoga  (M. Beirne) 05:51.59     05:51.59     09:35:43.65 09:41:35.24
2nd 179 Strath Haven  (E. Damico) 05:59.19 2.2% 00:07.60 05:59.19     09:35:54.12 09:41:53.31
3rd 186 Baldwin  (A. Lemmon) 06:23.94 9.2% 00:24.75 06:23.94     09:38:10.46 09:44:34.40
4th 180 Sacred Heart Country Day  (E. Barton) 06:24.73 9.4% 00:00.79 06:24.73     09:45:27.94 09:51:52.67
5th 181 Haddon Twp  (O. Basso) 06:37.29 13.0% 00:12.56 06:37.29     09:36:27.19 09:43:04.48
6th 187 Teaneck HS  (S. Gutierrez) 06:37.54 13.1% 00:00.25 06:37.54     09:38:38.66 09:45:16.20
7th 183 Academy of Notre Dame  (M. Curry) 06:48.39 16.2% 00:10.85 06:48.39     09:37:24.75 09:44:13.14
8th 184 Agnes Irwin B  (K. Mancini) 06:54.38 17.9% 00:05.99 06:54.38     09:37:36.54 09:44:30.92
9th 182 Agnes Irwin A  (L. Turner) 07:00.03 19.5% 00:05.65 07:00.03     09:36:39.26 09:43:39.29
10th 188 Leonia Crew A  (T. Cubillos) 07:09.00 22.0% 00:08.97 07:09.00     09:38:49.92 09:45:58.92
11th 185 Leonia Crew B  (F. Liu) 07:18.42 24.7% 00:09.42 07:18.42     09:37:56.44 09:45:14.86
Race 20a: Boys JV 2x Heat @ 09:40 AM
1st 191 St. Joseph Prep A  (B. MASON) 05:13.46     05:13.46     09:40:55.98 09:46:09.44
2nd 193 Friends Select A  (E. Orts) 05:19.16 1.8% 00:05.70 05:19.16     09:41:15.19 09:46:34.35
3rd 192 Springside Chestnut Hill  (M. Miller) 05:20.46 2.2% 00:01.30 05:20.46     09:41:01.37 09:46:21.83
4th 195 Conestoga  (R. Stone) 05:24.84 3.6% 00:04.38 05:24.84     09:41:40.16 09:47:05.00
5th 196 Roman Catholic  (M. Gormley) 05:31.73 5.8% 00:06.89 05:31.73     09:41:47.46 09:47:19.19
6th 197 St. Joseph Prep A  (R. Wegryn) 05:34.15 6.6% 00:02.42 05:34.15     09:42:04.26 09:47:38.41
7th 194 Penn Charter  (P. Ciarocchi) 05:34.35 6.7% 00:00.20 05:34.35     09:41:30.20 09:47:04.55
8th 209 Germantown Friends  (E. Genyk) 05:34.74 6.8% 00:00.39 05:34.74     09:44:26.40 09:50:01.14
9th 200 Haddon Twp  (J. Weber) 05:36.77 7.4% 00:02.03 05:36.77     09:42:34.98 09:48:11.75
10th 207 The Haverford School  (C. Adams) 05:37.51 7.7% 00:00.74 05:37.51     09:44:13.56 09:49:51.07
11th 198 Montclair  (L. Deupree) 05:39.08 8.2% 00:01.57 05:39.08     09:42:14.77 09:47:53.85
12th 199 Strath Haven  (A. Lombard) 05:41.87 9.1% 00:02.79 05:41.87     09:42:32.53 09:48:14.40
13th 206 Christian Brothers  (D. Guilfoyle) 05:43.01 9.4% 00:01.14 05:43.01     09:43:57.50 09:49:40.51
14th 210 Shipley  (S. Brandt) 05:43.77 9.7% 00:00.76 05:43.77     09:44:44.28 09:50:28.05
15th 203 Friends Select B  (D. BURDEN) 06:01.07 15.2% 00:17.30 06:01.07     09:43:17.66 09:49:18.73
16th 201 Germantown Academy  (A. Rai) 06:03.25 15.9% 00:02.18 06:03.25     09:42:55.61 09:48:58.86
17th 202 Upper Merion HS  (A. Chui) 06:04.87 16.4% 00:01.62 06:04.87     09:43:03.65 09:49:08.52
18th 204 Leonia Crew  (J. Bargo) 06:15.49 19.8% 00:10.62 06:15.49     09:43:34.02 09:49:49.51
19th 205 Concord HS  (J. Kuzo) 06:25.83 23.1% 00:10.34 06:25.83     09:43:48.50 09:50:14.33
208 Boys' Latin of Philadelphia  (S. Jones) Scratch              
Race 21a: Girls JV 4+ Heat @ 09:50 AM
1st 213 Merion Mercy  (R. Craig) 05:39.47     05:39.47     09:49:19.97 09:54:59.44
2nd 214 Bonner/Prendergast  (M. Giovagnoli) 05:40.26 0.2% 00:00.79 05:40.26     09:49:26.33 09:55:06.59
3rd 216 Egg Harbor  (R. Suthard) 05:41.50 0.6% 00:01.24 05:41.50     09:50:04.65 09:55:46.15
4th 215 Shipley  (L. Semerjian) 05:46.51 2.1% 00:05.01 05:46.51     09:49:51.86 09:55:38.37
5th 221 Haddonfield  (K. Wilkinson) 05:49.81 3.0% 00:03.30 05:49.81     09:51:11.13 09:57:00.94
6th 217 Philadelphia City Rowing  (D. Nemati) 05:51.61 3.6% 00:01.80 05:51.61     09:50:18.52 09:56:10.13
7th 218 Montclair  (J. Silver) 05:52.91 4.0% 00:01.30 05:52.91     09:50:32.08 09:56:24.99
8th 219 Harriton A  (S. Jenssen) 05:53.43 4.1% 00:00.52 05:53.43     09:50:46.25 09:56:39.68
9th 222 Agnes Irwin  (E. Miller) 05:54.99 4.6% 00:01.56 05:54.99     09:51:28.36 09:57:23.35
10th 226 Ridgewood  (C. Tedeschi) 06:05.61 7.7% 00:10.62 06:05.61     09:52:23.60 09:58:29.21
11th 225 Belleville  (K. Luna) 06:06.50 8.0% 00:00.89 06:06.50     09:52:12.03 09:58:18.53
12th 229 Episcopal Academy  (L. Wallick) 06:06.89 8.1% 00:00.39 06:06.89     09:52:51.45 09:58:58.34
13th 224 Concord HS  (N. Teichman) 06:07.73 8.3% 00:00.84 06:07.73     09:51:48.89 09:57:56.62
14th 233 Germantown Academy  (E. Ho) 06:08.91 8.7% 00:01.18 06:08.91     09:54:17.06 10:00:25.97
15th 223 Atlantic City  (E. Cunningham) 06:10.08 9.0% 00:01.17 06:10.08     09:51:45.02 09:57:55.10
16th 227 Absegami  (E. McGowan) 06:10.13 9.0% 00:00.05 06:10.13     09:52:35.74 09:58:45.87
17th 220 Mount Saint Joseph  (K. Gresko) 06:20.21 12.0% 00:10.08 06:20.21     09:50:56.44 09:57:16.65
18th 228 Harriton B  (S. Amadio) 06:23.23 12.9% 00:03.02 06:23.23     09:52:45.00 09:59:08.23
19th 230 Holy Spirit  (M. Hardiman) 06:27.31 14.1% 00:04.08 06:27.31     09:53:07.92 09:59:35.23
20th 231 Upper Merion HS A  (J. Resendiz) 06:34.76 16.3% 00:07.45 06:34.76     09:53:15.85 09:59:50.61
21st 234 Upper Merion HS B  (M. Rodriguez) 06:35.82 16.6% 00:01.06 06:35.82     09:54:41.97 10:01:17.79
22nd 232 Teaneck HS  (M. Lefkowitz) 06:49.00 20.5% 00:13.18 06:49.00     09:54:11.27 10:01:00.27
Race 22a: Boys JV 4+ Heat @ 10:00 AM
1st 237 Christian Brothers  (J. Smallwood) 05:02.89     05:02.89     09:58:28.86 10:03:31.75
2nd 238 Oakcrest  (J. Nale) 05:03.36 0.2% 00:00.47 05:03.36     09:58:30.52 10:03:33.88
3rd 240 Father Judge  (R. Hartman) 05:07.33 1.5% 00:03.97 05:07.33     09:58:52.70 10:04:00.03
4th 244 Episcopal Academy  (J. Pusey) 05:09.15 2.1% 00:01.82 05:09.15     09:59:39.59 10:04:48.74
5th 239 Don Bosco  (V. Ulizko) 05:10.07 2.4% 00:00.92 05:10.07     09:58:44.92 10:03:54.99
6th 241 St. Joseph Prep A  (B. Spinelli) 05:12.68 3.2% 00:02.61 05:12.68     09:59:06.40 10:04:19.08
7th 243 Harriton  (M. Terwiesch) 05:15.23 4.1% 00:02.55 05:15.23     09:59:37.89 10:04:53.12
8th 242 Ocean City  (N. Bromhead) 05:16.31 4.4% 00:01.08 05:16.31     09:59:18.50 10:04:34.81
9th 260 Radnor A  (J. Palmer) 05:17.81 4.9% 00:01.50 05:17.81     10:03:55.04 10:09:12.85
10th 247 Lower Merion  (G. Lane) 05:19.34 5.4% 00:01.53 05:19.34     10:00:28.35 10:05:47.69
11th 248 La Salle  (P. Collins) 05:21.34 6.1% 00:02.00 05:21.34     10:00:36.02 10:05:57.36
12th 246 Springside Chestnut Hill  (A. Dragani) 05:25.32 7.4% 00:03.98 05:25.32     10:00:16.94 10:05:42.26
13th 250 St. Augustine  (M. Palladino) 05:26.51 7.8% 00:01.19 05:26.51     10:01:26.16 10:06:52.67
14th 249 Montclair  (G. Rosenthal) 05:28.08 8.3% 00:01.57 05:28.08     10:00:47.61 10:06:15.69
15th 252 MoorestownHighSchool/Rowing  (C. Linn) 05:28.55 8.5% 00:00.47 05:28.55     10:01:56.11 10:07:24.66
16th 253 Belleville  (J. Padilla) 05:28.71 8.5% 00:00.16 05:28.71     10:02:38.45 10:08:07.16
17th 254 Egg Harbor  (B. McHugh) 05:34.57 10.5% 00:05.86 05:34.57     10:02:23.40 10:07:57.97
18th 255 Philadelphia City Rowing  (J. Garcia) 05:35.04 10.6% 00:00.47 05:35.04     10:02:56.19 10:08:31.23
19th 258 Mainland  (S. Frawley) 05:36.63 11.1% 00:01.59 05:36.63     10:03:47.60 10:09:24.23
20th 245 St. Joseph Prep B  (A. Burke) 05:39.84 12.2% 00:03.21 05:39.84     10:00:07.15 10:05:46.99
21st 251 The Haverford School  (S. Narayanan) 05:42.42 13.1% 00:02.58 05:42.42     10:01:44.72 10:07:27.14
22nd 256 Haddonfield  (A. Mandviwalla) 05:46.45 14.4% 00:04.03 05:46.45     10:03:07.64 10:08:54.09
23rd 257 Teaneck HS  (D. Patino) 06:08.25 21.6% 00:21.80 06:08.25     10:03:44.72 10:09:52.97
24th 261 Fordham Prep  (A. Tagliavia) 06:18.92 25.1% 00:10.67 06:18.92     10:04:22.11 10:10:41.03
259 Radnor B  (S. Hastings) Scratch              
Race 23a: Girls JV 4x Heat @ 10:10 AM
1st 264 Conestoga  (S. Thomas) 05:17.56     05:17.56     10:09:43.24 10:15:00.80
2nd 265 Ridgewood  (A. Criscitiello) 05:23.12 1.8% 00:05.56 05:23.12     10:09:49.41 10:15:12.53
3rd 266 Haddon Twp  (A. Sperlunto) 05:27.29 3.1% 00:04.17 05:27.29     10:10:07.06 10:15:34.35
4th 267 Academy of Notre Dame A  (K. Mannion) 05:35.31 5.6% 00:08.02 05:35.31     10:10:18.93 10:15:54.24
5th 268 Academy of Notre Dame B  (R. Congialdi) 05:43.50 8.2% 00:08.19 05:43.50     10:10:41.95 10:16:25.45
6th 271 Agnes Irwin A  (B. Pansini) 05:47.66 9.5% 00:04.16 05:47.66     10:11:21.44 10:17:09.10
7th 275 Shipley  (R. Sterge) 05:50.60 10.4% 00:02.94 05:50.60     10:12:41.78 10:18:32.38
8th 273 Holy Spirit  (J. Riordan) 05:51.84 10.8% 00:01.24 05:51.84     10:11:53.53 10:17:45.37
9th 272 Penn Charter  (c. mccall) 05:52.21 10.9% 00:00.37 05:52.21     10:11:14.68 10:17:06.89
10th 274 Friends Select  (A. Braun) 05:53.76 11.4% 00:01.55 05:53.76     10:11:43.93 10:17:37.69
11th 269 Baldwin A  (R. Dichter) 05:55.75 12.0% 00:01.99 05:55.75     10:10:51.20 10:16:46.95
12th 277 Agnes Irwin B  (J. Minker) 06:16.11 18.4% 00:20.36 06:16.11     10:13:02.11 10:19:18.22
13th 276 Baldwin B  (J. Busby) 06:36.79 24.9% 00:20.68 06:36.79     10:12:28.31 10:19:05.10
270 Springside Chestnut Hill  (H. Hambrose) Scratch              
Race 24a: Boys JV 4x Heat @ 10:15 AM
1st 280 Roman Catholic  (W. Cuadrado) 04:53.68     04:53.68     10:15:11.85 10:20:05.53
2nd 291 Montclair  (E. St. John) 05:01.49 2.7% 00:07.81 05:01.49     10:17:23.57 10:22:25.06
3rd 281 St. Joseph Prep  (D. McHale) 05:02.01 2.8% 00:00.52 05:02.01     10:15:24.83 10:20:26.84
4th 285 The Haverford School  (E. Petersen) 05:04.51 3.7% 00:02.50 05:04.51     10:16:08.43 10:21:12.94
5th 287 Haddon Twp  (T. Kao) 05:05.99 4.2% 00:01.48 05:05.99     10:16:28.37 10:21:34.36
6th 282 Shipley  (S. Deitrich) 05:08.92 5.2% 00:02.93 05:08.92     10:15:38.05 10:20:46.97
7th 283 Don Bosco  (P. Getsos) 05:11.04 5.9% 00:02.12 05:11.04     10:15:48.25 10:20:59.29
8th 286 Teaneck HS  (O. Manahan) 05:14.19 7.0% 00:03.15 05:14.19     10:16:21.42 10:21:35.61
9th 288 Boys' Latin of Philadelphia  (A. Hill) 05:14.35 7.0% 00:00.16 05:14.35     10:16:43.19 10:21:57.54
10th 292 Penn Charter  (E. Ashley) 05:14.71 7.2% 00:00.36 05:14.71     10:17:37.89 10:22:52.60
11th 284 Germantown Academy  (E. Schoenberg) 05:15.24 7.3% 00:00.53 05:15.24     10:16:04.75 10:21:19.99
12th 290 Owen J Roberts  (J. Wierzbicki) 05:37.95 15.1% 00:22.71 05:37.95     10:17:20.47 10:22:58.42
13th 289 Springside Chestnut Hill  (O. Cheung) 05:42.10 16.5% 00:04.15 05:42.10     10:17:07.38 10:22:49.48
Race 25a: Girls JV 8+ Heat @ 10:20 AM
1st 295 Oakcrest  (J. Lindsay) 05:15.53     05:15.53     10:21:09.32 10:26:24.85
2nd 297 Holy Spirit  (B. Stone) 05:15.84 0.1% 00:00.31 05:15.84     10:21:29.65 10:26:45.49
3rd 296 Montclair  (D. Van Winden) 05:16.42 0.3% 00:00.58 05:16.42     10:21:22.47 10:26:38.89
4th 299 Mainland  (J. Byrnes) 05:22.34 2.2% 00:05.92 05:22.34     10:22:05.29 10:27:27.63
5th 300 Owen J Roberts  (R. Bennett) 05:25.86 3.3% 00:03.52 05:25.86     10:22:23.77 10:27:49.63
6th 298 Mount Saint Joseph  (C. Carbone) 05:26.88 3.6% 00:01.02 05:26.88     10:21:38.39 10:27:05.27
7th 311 Radnor  (N. massaro) 05:28.47 4.1% 00:01.59 05:28.47     10:26:48.90 10:32:17.37
8th 303 Merion Mercy  (E. Messina) 05:32.03 5.2% 00:03.56 05:32.03     10:23:47.86 10:29:19.89
9th 302 Atlantic City  (M. Guyon) 05:34.18 5.9% 00:02.15 05:34.18     10:23:13.17 10:28:47.35
10th 304 Egg Harbor  (N. DiPietro) 05:34.46 6.0% 00:00.28 05:34.46     10:24:00.09 10:29:34.55
11th 301 Ridgewood  (J. Hefferon) 05:34.69 6.1% 00:00.23 05:34.69     10:22:36.83 10:28:11.52
12th 305 Germantown Academy  (K. Nunes) 05:36.00 6.5% 00:01.31 05:36.00     10:24:13.23 10:29:49.23
13th 307 MoorestownHighSchool/Rowing  (S. Gluck) 05:38.21 7.2% 00:02.21 05:38.21     10:25:33.82 10:31:12.03
14th 309 Eustace  (K. Skrajewski) 05:42.95 8.7% 00:04.74 05:42.95     10:26:22.57 10:32:05.52
15th 306 Haddonfield  (E. Butler Basner) 05:50.48 11.1% 00:07.53 05:50.48     10:24:21.22 10:30:11.70
16th 310 Absegami  (B. Peabody) 05:57.10 13.2% 00:06.62 05:57.10     10:26:24.32 10:32:21.42
Race 26a: Boys JV 8+ Heat @ 10:28 AM
1st 314 Montclair  (J. Michalitsianos) 04:30.67     04:30.67     10:31:05.80 10:35:36.47
2nd 315 St. Joseph Prep  (D. Lamb) 04:31.81 0.4% 00:01.14 04:31.81     10:31:24.77 10:35:56.58
3rd 316 Holy Spirit  (B. Hanson) 04:40.59 3.7% 00:08.78 04:40.59     10:31:37.26 10:36:17.85
4th 317 St. Augustine  (E. Jones) 04:44.89 5.3% 00:04.30 04:44.89     10:31:51.50 10:36:36.39
5th 318 La Salle  (H. Dittrich) 04:49.53 7.0% 00:04.64 04:49.53     10:31:55.58 10:36:45.11
6th 319 Mainland  (J. Troiano) 04:49.93 7.1% 00:00.40 04:49.93     10:32:31.28 10:37:21.21
7th 321 Haddonfield  (P. Hurd) 04:53.24 8.3% 00:03.31 04:53.24     10:32:43.72 10:37:36.96
8th 320 Christian Brothers  (J. Brenner) 04:55.18 9.1% 00:01.94 04:55.18     10:32:28.73 10:37:23.91
9th 322 Egg Harbor  (R. Rimmele) 04:57.50 9.9% 00:02.32 04:57.50     10:32:57.93 10:37:55.43
10th 323 Absegami  (D. Delgado) 05:04.02 12.3% 00:06.52 05:04.02     10:33:50.01 10:38:54.03
11th 324 Lower Merion  (J. Scott) 05:07.82 13.7% 00:03.80 05:07.82     10:33:54.44 10:39:02.26
12th 326 Belleville  (M. Tardillo) 05:10.45 14.7% 00:02.63 05:10.45     10:34:58.31 10:40:08.76
13th 325 Ridgewood  (B. Flood) 05:17.90 17.4% 00:07.45 05:17.90     10:34:41.05 10:39:58.95
14th 328 Atlantic City  (K. Ruiz) 05:18.25 17.6% 00:00.35 05:18.25     10:36:09.48 10:41:27.73
15th 327 Archbishop Carroll High School  (P. Pearson) 05:19.63 18.1% 00:01.38 05:19.63     10:34:53.65 10:40:13.28
Race 28a: Boys Ltwt 2x Heat @ 10:40 AM
1st 341 Episcopal Academy  (J. Alden) 05:07.09     05:07.09     10:40:47.78 10:45:54.87
2nd 340 Bonner/Prendergast  (D. McCreavy) 05:09.61 0.8% 00:02.52 05:09.61     10:40:35.59 10:45:45.20
3rd 345 The Haverford School  (E. Glavin) 05:12.78 1.9% 00:03.17 05:12.78     10:41:29.56 10:46:42.34
4th 344 Roman Catholic  (J. Walker) 05:18.47 3.7% 00:05.69 05:18.47     10:41:19.49 10:46:37.96
5th 342 Montclair  (T. Cahill) 05:22.40 5.0% 00:03.93 05:22.40     10:40:56.08 10:46:18.48
6th 343 Ridgewood  (E. Prettyman) 05:25.89 6.1% 00:03.49 05:25.89     10:41:10.03 10:46:35.92
7th 348 St. Joseph Prep  (M. Connolly) 05:28.78 7.1% 00:02.89 05:28.78     10:42:08.92 10:47:37.70
8th 346 Don Bosco  (J. Perez) 05:37.29 9.8% 00:08.51 05:37.29     10:41:48.59 10:47:25.88
9th 347 Christian Brothers  (D. Santos) 06:06.14 19.2% 00:28.85 06:06.14     10:41:59.93 10:48:06.07
10th 349 Collingswood  (C. Burnham) 06:09.61 20.4% 00:03.47 06:09.61     10:42:36.58 10:48:46.19
Race 29a: Girls Ltwt 4+ Heat @ 10:46 AM
1st 356 Oakcrest  (C. Capone) 05:41.67     05:41.67     10:50:00.75 10:55:42.42
2nd 353 Montclair  (A. Schneider) 05:44.18 0.7% 00:02.51 05:44.18     10:49:16.23 10:55:00.41
3rd 361 Harriton  (D. Abul-enin) 05:45.67 1.2% 00:01.49 05:45.67     10:50:46.04 10:56:31.71
4th 357 Merion Mercy  (A. Calderone) 05:46.20 1.3% 00:00.53 05:46.20     10:50:09.06 10:55:55.26
5th 358 Agnes Irwin  (V. Joughin) 05:46.34 1.4% 00:00.14 05:46.34     10:50:17.73 10:56:04.07
6th 354 Egg Harbor  (B. Winkler) 05:47.16 1.6% 00:00.82 05:47.16     10:49:31.02 10:55:18.18
7th 352 Mainland  (Y. Olson) 05:50.29 2.5% 00:03.13 05:50.29     10:49:12.48 10:55:02.77
8th 363 Lower Merion  (E. Rand) 05:55.53 4.1% 00:05.24 05:55.53     10:51:19.20 10:57:14.73
9th 355 Upper Merion HS  (L. Fabia) 05:57.08 4.5% 00:01.55 05:57.08     10:49:43.34 10:55:40.42
10th 362 Belleville  (T. Gomez) 05:59.02 5.1% 00:01.94 05:59.02     10:51:06.60 10:57:05.62
11th 360 Mount Saint Joseph  (S. Cocozza) 06:00.50 5.5% 00:01.48 06:00.50     10:50:37.64 10:56:38.14
12th 359 Baldwin  (E. O'Brien) 06:02.36 6.1% 00:01.86 06:02.36     10:50:33.09 10:56:35.45
Race 30a: Boys Ltwt 4+ Heat @ 10:52 AM
1st 366 Christian Brothers  (M. Guadagno) 05:01.00     05:01.00     10:54:49.88 10:59:50.88
2nd 368 The Haverford School  (C. Bickhart) 05:05.22 1.4% 00:04.22 05:05.22     10:55:11.59 11:00:16.81
3rd 367 St. Joseph Prep  (S. Gennaro) 05:07.14 2.0% 00:01.92 05:07.14     10:55:06.13 11:00:13.27
4th 369 Egg Harbor  (D. Warrell) 05:10.35 3.1% 00:03.21 05:10.35     10:55:24.97 11:00:35.32
5th 370 Don Bosco  (C. Malley) 05:12.48 3.8% 00:02.13 05:12.48     10:55:27.60 11:00:40.08
6th 373 Father Judge  (P. Blumenstein) 05:20.34 6.4% 00:07.86 05:20.34     10:56:42.44 11:02:02.78
7th 371 Ocean City  (C. Brady) 05:21.13 6.7% 00:00.79 05:21.13     10:55:58.63 11:01:19.76
8th 372 MoorestownHighSchool/Rowing  (K. Harris) 05:22.51 7.1% 00:01.38 05:22.51     10:55:55.96 11:01:18.47
9th 376 Lower Merion  (D. Matthews) 05:30.59 9.8% 00:08.08 05:30.59     10:57:36.38 11:03:06.97
10th 374 Belleville  (J. Victorio) 05:32.02 10.3% 00:01.43 05:32.02     10:56:49.86 11:02:21.88
11th 375 Ridgewood  (J. Bragg) 05:38.40 12.4% 00:06.38 05:38.40     10:57:31.22 11:03:09.62
12th 378 St. Augustine  (A. Chell) 05:44.39 14.4% 00:05.99 05:44.39     10:58:37.08 11:04:21.47
13th 377 La Salle  (J. Hamilton) 05:53.84 17.6% 00:09.45 05:53.84     10:57:53.31 11:03:47.15
Race 34a: Boys Ltwt 8+ Heat @ 11:02 AM
1st 381 St. Joseph Prep  (G. Wells) 04:33.46     04:33.46     11:03:17.19 11:07:50.65
2nd 383 St. Augustine  (V. DiPentino) 04:45.08 4.2% 00:11.62 04:45.08     11:03:37.40 11:08:22.48
3rd 382 La Salle  (R. Bond) 04:45.09 4.3% 00:00.01 04:45.09     11:03:24.66 11:08:09.75
4th 384 Radnor  (D. Hughes) 04:52.65 7.0% 00:07.56 04:52.65     11:03:46.68 11:08:39.33
5th 385 Oakcrest  (J. Walton) 04:55.67 8.1% 00:03.02 04:55.67     11:04:29.13 11:09:24.80
6th 386 Mainland  (S. Bacharach) 05:05.98 11.9% 00:10.31 05:05.98     11:04:36.14 11:09:42.12
7th 387 Fordham Prep  (J. Williams) 05:13.24 14.5% 00:07.26 05:13.24     11:05:02.88 11:10:16.12
Race 35a: Girls 2nd 8+ Heat @ 11:07 AM
1st 390 Holy Spirit  (K. Libbey) 05:08.27     05:08.27     11:10:38.59 11:15:46.86
2nd 391 Mount Saint Joseph  (M. Wescott) 05:10.27 0.6% 00:02.00 05:10.27     11:10:45.55 11:15:55.82
3rd 392 Absegami  (S. Irvin) 05:12.27 1.3% 00:02.00 05:12.27     11:11:03.50 11:16:15.77
4th 393 MoorestownHighSchool/Rowing  (j. buck) 05:18.52 3.3% 00:06.25 05:18.52     11:11:15.25 11:16:33.77
5th 394 Atlantic City  (I. Anmuth) 05:20.99 4.1% 00:02.47 05:20.99     11:11:32.41 11:16:53.40
6th 395 Archbishop Carroll High School  (G. Niskanen) 05:34.98 8.7% 00:13.99 05:34.98     11:11:50.90 11:17:25.88
7th 396 Ocean City  (L. Blaine) 05:40.70 10.5% 00:05.72 05:40.70     11:12:11.18 11:17:51.88
Race 36a: Boys 2nd 8+ Heat @ 11:12 AM
1st 399 La Salle  (T. Bontempi) 04:34.25     04:34.25     11:16:03.97 11:20:38.22
2nd 400 St. Augustine  (J. Boney) 04:48.72 5.3% 00:14.47 04:48.72     11:16:17.52 11:21:06.24
3rd 403 MoorestownHighSchool/Rowing  (E. LaLumia) 04:48.96 5.4% 00:00.24 04:48.96     11:17:07.04 11:21:56.00
4th 404 Fordham Prep  (A. Tagliavia) 04:48.99 5.4% 00:00.03 04:48.99     11:17:14.54 11:22:03.53
5th 402 Absegami  (M. Graham) 04:52.14 6.5% 00:03.15 04:52.14     11:16:50.43 11:21:42.57
6th 405 Eustace  (A. Zimmermann) 04:53.79 7.1% 00:01.65 04:53.79     11:17:25.23 11:22:19.02
7th 401 Holy Spirit  (E. Sandt) 04:57.82 8.6% 00:04.03 04:57.82     11:16:43.09 11:21:40.91
Race 37a: Girls Varsity 1x Heat @ 11:17 AM
1st 408 Episcopal Academy  (N. Stuart) 06:23.11     06:23.11     11:19:49.62 11:26:12.73
2nd 409 Bergen Tech  (E. Brooks) 06:23.11     06:23.11     11:20:06.35 11:26:29.46
3rd 416 Haddon Twp  (C. Leyendecker) 06:29.94 1.8% 00:06.83 06:29.94     11:21:47.40 11:28:17.34
4th 417 Baldwin B  (J. Schlichting) 06:33.09 2.6% 00:03.15 06:33.09     11:22:00.83 11:28:33.92
5th 411 OJ Roberts  (H. Watson) 06:35.12 3.1% 00:02.03 06:35.12     11:20:36.16 11:27:11.28
6th 415 North Penn  (L. Ackerman) 06:38.61 4.0% 00:03.49 06:38.61     11:21:37.94 11:28:16.55
7th 410 Friends Select  (A. Aaron) 06:41.58 4.8% 00:02.97 06:41.58     11:20:13.39 11:26:54.97
8th 414 Manheim Township  (M. Kuntz) 06:46.50 6.1% 00:04.92 06:46.50     11:21:21.01 11:28:07.51
9th 413 Baldwin A  (V. Gevurtz) 06:46.88 6.2% 00:00.38 06:46.88     11:20:58.27 11:27:45.15
10th 412 Conestoga Christian  (M. Graff) 08:14.38 29.0% 01:27.50 08:14.38     11:20:49.63 11:29:04.01
Race 38a: Boys Varsity 1x Heat @ 11:22 AM
1st 420 Ridgewood  (A. Criscitiello) 05:20.74     05:20.74     11:25:25.43 11:30:46.17
2nd 421 Germantown Academy  (E. Blood) 05:29.97 2.9% 00:09.23 05:29.97     11:25:48.66 11:31:18.63
3rd 422 Germantown Friends  (A. Bair) 05:35.24 4.5% 00:05.27 05:35.24     11:25:57.25 11:31:32.49
4th 428 Leonia Crew A  (A. Gabay) 05:45.00 7.6% 00:09.76 05:45.00     11:27:21.25 11:33:06.25
5th 424 Science Leadership  (T. Bartholomew) 05:48.07 8.5% 00:03.07 05:48.07     11:26:24.88 11:32:12.95
6th 423 Haverford High School  (S. Long) 05:49.55 9.0% 00:01.48 05:49.55     11:26:15.95 11:32:05.50
7th 434 Christian Brothers  (J. Santos) 05:53.69 10.3% 00:04.14 05:53.69     11:28:32.46 11:34:26.15
8th 425 Upper Darby  (J. Mulholland) 05:55.06 10.7% 00:01.37 05:55.06     11:26:41.61 11:32:36.67
9th 426 Friends Select A  (P. Bell) 06:06.54 14.3% 00:11.48 06:06.54     11:26:49.33 11:32:55.87
10th 429 Friends Select B  (C. Russell) 06:13.83 16.6% 00:07.29 06:13.83     11:27:28.58 11:33:42.41
11th 432 Mainland  (Z. Dothe) 06:14.97 16.9% 00:01.14 06:14.97     11:28:23.72 11:34:38.69
12th 431 Haddon Twp  (E. Taylor) 06:23.15 19.5% 00:08.18 06:23.15     11:27:58.99 11:34:22.14
13th 433 Haddonfield  (C. Dobush) 06:25.33 20.1% 00:02.18 06:25.33     11:28:33.48 11:34:58.81
14th 430 Malvern Preparatory School  (R. Jeong) 06:29.76 21.5% 00:04.43 06:29.76     11:27:58.81 11:34:28.57
15th 435 Leonia Crew B  (E. Johnson) 07:12.10 34.7% 00:42.34 07:12.10     11:29:24.77 11:36:36.87
Race 39a: Girls Varsity 2x Heat @ 11:32 AM
1st 437 Germantown Academy  (K. Horvat) 05:35.10     05:35.10     11:33:51.88 11:39:26.98
2nd 440 Ridgewood  (C. Chiaramonte) 05:40.07 1.5% 00:04.97 05:40.07     11:34:35.34 11:40:15.41
3rd 438 Episcopal Academy  (A. Molitor) 05:45.06 3.0% 00:04.99 05:45.06     11:33:56.58 11:39:41.64
4th 442 Conestoga  (M. Dudrear) 05:45.15 3.0% 00:00.09 05:45.15     11:34:55.01 11:40:40.16
5th 443 Penn Charter  (H. Zisselman) 05:48.30 3.9% 00:03.15 05:48.30     11:35:07.75 11:40:56.05
6th 444 Haddon Twp  (N. DiTommaso) 05:53.89 5.6% 00:05.59 05:53.89     11:35:24.58 11:41:18.47
7th 439 Philadelphia City Rowing  (I. Johnson) 05:57.70 6.7% 00:03.81 05:57.70     11:34:30.88 11:40:28.58
8th 441 Egg Harbor  (R. Reinhard) 06:00.42 7.6% 00:02.72 06:00.42     11:34:50.68 11:40:51.10
9th 449 Holy Spirit  (C. Betar) 06:20.58 13.6% 00:20.16 06:20.58     11:36:25.23 11:42:45.81
10th 452 Upper Dublin  (E. Cardwell) 06:20.88 13.7% 00:00.30 06:20.88     11:36:53.80 11:43:14.68
11th 450 Shipley  (M. Mason) 06:29.18 16.1% 00:08.30 06:29.18     11:36:39.85 11:43:09.03
12th 446 Harriton  (L. Castelbaum) 06:30.27 16.5% 00:01.09 06:30.27     11:35:42.98 11:42:13.25
13th 447 Agnes Irwin  (C. Ryan) 06:31.43 16.8% 00:01.16 06:31.43     11:36:03.44 11:42:34.87
14th 445 Academy of Notre Dame  (J. Gallagher) 06:33.38 17.4% 00:01.95 06:33.38     11:35:38.01 11:42:11.39
15th 448 Springside Chestnut Hill  (D. McAllister) 06:36.20 18.2% 00:02.82 06:36.20     11:36:09.14 11:42:45.34
451 Baldwin  (V. Gevurtz) Scratch              
Race 40a: Boys Varsity 2x Heat @ 11:38 AM
1st 457 Ridgewood  (J. Sluis) 05:07.65     05:07.65     11:39:31.42 11:44:39.07
2nd 455 Penn Charter  (K. Kelly) 05:08.07 0.1% 00:00.42 05:08.07     11:39:13.50 11:44:21.57
3rd 454 Don Bosco  (A. McAvey) 05:11.23 1.2% 00:03.16 05:11.23     11:39:01.76 11:44:12.99
4th 456 Roman Catholic  (N. Wnek) 05:12.06 1.4% 00:00.83 05:12.06     11:39:25.98 11:44:38.04
5th 458 The Haverford School  (J. Siegal) 05:16.31 2.8% 00:04.25 05:16.31     11:39:53.89 11:45:10.20
6th 460 Upper Merion HS  (T. Painter) 05:23.50 5.2% 00:07.19 05:23.50     11:40:14.36 11:45:37.86
7th 459 Conestoga  (J. Ingersoll) 05:24.81 5.6% 00:01.31 05:24.81     11:40:05.60 11:45:30.41
8th 462 Lower Merion  (A. Hatza) 05:33.84 8.5% 00:09.03 05:33.84     11:40:39.90 11:46:13.74
9th 461 Teaneck HS  (P. Bonsu) 05:34.24 8.6% 00:00.40 05:34.24     11:40:26.85 11:46:01.09
10th 463 Christian Brothers  (Z. Maguire) 05:45.39 12.3% 00:11.15 05:45.39     11:40:58.02 11:46:43.41
11th 464 Leonia Crew  (M. Ismail) 05:47.89 13.1% 00:02.50 05:47.89     11:41:06.66 11:46:54.55
12th 466 Bonner/Prendergast  (B. Gibbons) 05:53.58 14.9% 00:05.69 05:53.58     11:41:39.61 11:47:33.19
13th 465 Egg Harbor  (S. Draper) 06:12.24 21.0% 00:18.66 06:12.24     11:41:32.73 11:47:44.97
14th 467 Radnor  (J. Hagstrom) 06:26.51 25.6% 00:14.27 06:26.51     11:42:34.13 11:49:00.64
Race 43a: Girls Varsity 4+ Heat @ 11:44 AM
1st 470 Mainland  (K. Stafford) 05:34.65     05:34.65     11:47:50.69 11:53:25.34
2nd 471 Egg Harbor  (S. Pennington) 05:37.00 0.7% 00:02.35 05:37.00     11:48:12.21 11:53:49.21
3rd 469 Harriton  (E. Butler) 05:38.04 1.0% 00:01.04 05:38.04     11:47:44.17 11:53:22.21
4th 474 Lower Merion A  (M. Forster) 05:46.77 3.6% 00:08.73 05:46.77     11:48:41.30 11:54:28.07
5th 473 Concord HS  (G. Casares) 05:53.16 5.5% 00:06.39 05:53.16     11:48:34.79 11:54:27.95
6th 475 Eustace  (A. Stevens) 05:57.49 6.8% 00:04.33 05:57.49     11:49:07.74 11:55:05.23
7th 472 Bonner/Prendergast  (L. Millio) 05:58.20 7.0% 00:00.71 05:58.20     11:48:23.93 11:54:22.13
8th 477 Agnes Irwin  (C. Houlahan) 05:59.21 7.3% 00:01.01 05:59.21     11:49:33.79 11:55:33.00
9th 483 Mount Saint Joseph  (K. Stromberg) 06:02.45 8.3% 00:03.24 06:02.45     11:51:32.64 11:57:35.09
10th 478 Oakcrest  (S. Woltmann) 06:02.71 8.4% 00:00.26 06:02.71     11:49:48.50 11:55:51.21
11th 480 Radnor  (S. Kallick) 06:04.89 9.0% 00:02.18 06:04.89     11:50:20.80 11:56:25.69
12th 476 Lower Merion B  (L. Ochroch) 06:18.17 13.0% 00:13.28 06:18.17     11:49:16.07 11:55:34.24
13th 479 Penn Charter  (K. O'Malley) 06:30.72 16.8% 00:12.55 06:30.72     11:50:10.73 11:56:41.45
14th 482 Belleville  (B. Moonsammy) 06:38.54 19.1% 00:07.82 06:38.54     11:51:25.10 11:58:03.64
15th 484 Philadelphia City Rowing  (M. Moore) 06:41.60 20.0% 00:03.06 06:41.60     11:52:16.67 11:58:58.27
16th 481 Collingswood  (H. Pope) 06:45.74 21.2% 00:04.14 06:45.74     11:51:21.99 11:58:07.73
Race 44a: Boys Varsity 4+ Heat @ 11:54 AM
1st 485 Episcopal Academy A  (N. Mead) 04:54.30     04:54.30     11:57:04.37 12:01:58.67
2nd 486 Father Judge  (T. Boyle) 04:57.30 1.0% 00:03.00 04:57.30     11:57:31.33 12:02:28.63
3rd 502 Montclair  (J. Murphy) 04:58.42 1.4% 00:01.12 04:58.42     12:00:48.15 12:05:46.57
4th 490 Harriton A  (A. Gantard) 05:05.45 3.8% 00:07.03 05:05.45     11:58:28.36 12:03:33.81
5th 491 Christian Brothers  (M. Steinbrick) 05:07.61 4.5% 00:02.16 05:07.61     11:58:38.53 12:03:46.14
6th 489 The Haverford School  (C. Meehan) 05:08.39 4.8% 00:00.78 05:08.39     11:58:18.64 12:03:27.03
7th 504 Concord HS  (J. Fullerton) 05:09.69 5.2% 00:01.30 05:09.69     12:01:13.57 12:06:23.26
8th 488 Belleville  (A. Nazario) 05:12.89 6.3% 00:03.20 05:12.89     11:57:57.43 12:03:10.32
9th 492 Egg Harbor  (M. Ratte) 05:13.07 6.4% 00:00.18 05:13.07     11:58:47.68 12:04:00.75
10th 487 Holy Spirit  (A. Remy) 05:16.68 7.6% 00:03.61 05:16.68     11:57:47.66 12:03:04.34
11th 495 Roman Catholic  (M. Litchfield) 05:18.42 8.2% 00:01.74 05:18.42     11:59:37.47 12:04:55.89
12th 493 Owen J Roberts  (D. Bendyk) 05:24.05 10.1% 00:05.63 05:24.05     11:59:08.31 12:04:32.36
13th 500 Don Bosco  (J. Mosca) 05:26.57 11.0% 00:02.52 05:26.57     12:00:30.27 12:05:56.84
14th 494 Episcopal Academy B  (D. Palumbo) 05:28.22 11.5% 00:01.65 05:28.22     11:59:08.81 12:04:37.03
15th 497 Bonner/Prendergast  (P. Martin) 05:29.85 12.1% 00:01.63 05:29.85     12:00:01.43 12:05:31.28
16th 496 Collingswood  (S. Maher) 05:30.26 12.2% 00:00.41 05:30.26     11:59:42.49 12:05:12.75
17th 498 Philadelphia City Rowing  (E. Harper) 05:30.39 12.3% 00:00.13 05:30.39     12:00:11.54 12:05:41.93
18th 499 Upper Merion HS  (C. Resendiz) 05:35.01 13.8% 00:04.62 05:35.01     12:00:26.73 12:06:01.74
19th 501 Harriton B  (L. Colella) 05:41.53 16.0% 00:06.52 05:41.53     12:00:55.58 12:06:37.11
20th 503 Fordham Prep  (M. Chrisphonte) 05:46.01 17.6% 00:04.48 05:46.01     12:01:11.31 12:06:57.32
Race 45a: Girls Varsity 4x Heat @ 12:04 PM
1st 505 Conestoga  (A. Graf) 05:18.78     05:18.78     12:04:33.11 12:09:51.89
2nd 506 Episcopal Academy  (K. McGowan) 05:21.47 0.8% 00:02.69 05:21.47     12:04:40.14 12:10:01.61
3rd 507 Montclair  (D. Thames) 05:26.88 2.5% 00:05.41 05:26.88     12:05:02.74 12:10:29.62
4th 508 Springside Chestnut Hill  (A. Bedrosian) 05:40.43 6.8% 00:13.55 05:40.43     12:05:22.30 12:11:02.73
5th 511 Academy of Notre Dame  (M. Spurlock) 05:47.62 9.0% 00:07.19 05:47.62     12:06:11.79 12:11:59.41
6th 510 Mainland  (J. Thompson) 05:47.71 9.1% 00:00.09 05:47.71     12:06:03.19 12:11:50.90
7th 509 Agnes Irwin  (A. Miles) 05:54.94 11.3% 00:07.23 05:54.94     12:05:38.25 12:11:33.19
8th 512 Ridgewood  (A. Reilly) 06:17.32 18.4% 00:22.38 06:17.32     12:06:29.92 12:12:47.24
Race 46a: Boys Varsity 4x Heat @ 12:09 PM
1st 514 Malvern Preparatory School  (J. Sincavage) 04:41.00     04:41.00     12:10:18.21 12:14:59.21
2nd 515 Roman Catholic  (K. Leyland) 04:41.93 0.3% 00:00.93 04:41.93     12:10:39.40 12:15:21.33
3rd 516 Conestoga  (S. Pepin) 04:52.89 4.2% 00:10.96 04:52.89     12:10:49.82 12:15:42.71
4th 517 St. Joseph Prep  (G. Twardy) 04:53.76 4.5% 00:00.87 04:53.76     12:11:25.38 12:16:19.14
5th 518 Shipley  (G. Dadourian) 04:56.21 5.4% 00:02.45 04:56.21     12:11:35.69 12:16:31.90
6th 519 Haddon Twp  (A. Blue) 05:04.33 8.3% 00:08.12 05:04.33     12:12:01.40 12:17:05.73
7th 521 Springside Chestnut Hill  (J. MacEachern) 05:09.04 10.0% 00:04.71 05:09.04     12:12:24.19 12:17:33.23
8th 522 Penn Charter  (S. Jolinger) 05:09.41 10.1% 00:00.37 05:09.41     12:12:37.62 12:17:47.03
9th 520 Germantown Academy  (Z. Ross) 05:12.67 11.3% 00:03.26 05:12.67     12:12:07.91 12:17:20.58
Race 47a: Girls Varsity 8+ Heat @ 12:14 PM
1st 524 Holy Spirit  (L. Slattery) 05:05.52     05:05.52     12:15:44.00 12:20:49.52
2nd 527 Eustace  (D. Griffin) 05:05.92 0.1% 00:00.40 05:05.92     12:17:34.57 12:22:40.49
3rd 530 Merion Mercy  (K. Devlieger) 05:07.47 0.6% 00:01.55 05:07.47     12:17:54.25 12:23:01.72
4th 525 Mount Saint Joseph  (M. Lawn) 05:08.42 0.9% 00:00.95 05:08.42     12:15:55.60 12:21:04.02
5th 529 Radnor  (N. Luker) 05:11.34 1.9% 00:02.92 05:11.34     12:17:52.71 12:23:04.05
6th 526 Archbishop Carroll High School  (C. O'Sullivan) 05:12.03 2.1% 00:00.69 05:12.03     12:16:07.14 12:21:19.17
7th 528 Absegami  (S. Greenwood) 05:12.11 2.2% 00:00.08 05:12.11     12:16:53.34 12:22:05.45
8th 533 MoorestownHighSchool/Rowing  (A. Slominski) 05:16.64 3.6% 00:04.53 05:16.64     12:18:48.52 12:24:05.16
9th 534 Haddonfield  (K. McConville) 05:18.09 4.1% 00:01.45 05:18.09     12:18:52.01 12:24:10.10
10th 532 Ocean City  (F. Devine) 05:23.78 6.0% 00:05.69 05:23.78     12:18:29.39 12:23:53.17
11th 531 Atlantic City  (P. Siganos) 05:25.73 6.6% 00:01.95 05:25.73     12:18:19.73 12:23:45.46
Race 48a: Boys Varsity 8+ Heat @ 12:19 PM
1st 536 St. Joseph Prep  (G. Giangiordano) 04:20.12     04:20.12     12:23:45.34 12:28:05.46
2nd 537 La Salle  (J. Pinnola-Vizza) 04:29.96 3.8% 00:09.84 04:29.96     12:23:59.15 12:28:29.11
3rd 538 St. Augustine  (J. Ruskey) 04:30.92 4.2% 00:00.96 04:30.92     12:24:13.83 12:28:44.75
4th 541 MoorestownHighSchool/Rowing  (W. Van Fossen) 04:35.73 6.0% 00:04.81 04:35.73     12:24:50.71 12:29:26.44
5th 539 Absegami  (Z. Ali) 04:38.01 6.9% 00:02.28 04:38.01     12:24:18.87 12:28:56.88
6th 540 Archbishop Carroll High School  (P. McGuinn) 04:38.85 7.2% 00:00.84 04:38.85     12:24:41.48 12:29:20.33
7th 545 Eustace  (A. Papadourakis) 04:41.10 8.1% 00:02.25 04:41.10     12:25:56.55 12:30:37.65
8th 542 Fordham Prep  (C. McCarrick) 04:42.93 8.8% 00:01.83 04:42.93     12:25:07.31 12:29:50.24
9th 544 Holy Spirit  (M. Stewart) 04:47.22 10.4% 00:04.29 04:47.22     12:25:33.16 12:30:20.38
10th 543 Atlantic City  (W. McCue) 04:48.31 10.8% 00:01.09 04:48.31     12:25:31.04 12:30:19.35
Race 1: Girls Gig/Novice 1x Final @ 12:49 PM
1st 2 Friends Select  (H. Achiepo) 05:17.73     05:17.73     00:05:17.73  
2nd 4 Upper Dublin  (R. Reape) 05:26.14 2.6% 00:08.41 05:26.14     00:05:17.73 00:00:08.41
3rd 3 Downingtown STEM  (r. friedman) 05:29.49 3.7% 00:03.35 05:29.49     00:05:17.73 00:00:11.76
4th 5 Agnes Irwin  (V. Patel) 06:12.80 17.3% 00:43.31 06:12.80     00:05:17.73 00:00:55.07
Race 2: Boys Gig/Novice 1x Final @ 12:54 PM
1st 3 Upper Dublin  (B. Scherpbier) 06:07.02     06:07.02     00:06:07.02  
2nd 4 Penn Charter  (J. McDavid) 06:28.79 5.9% 00:21.77 06:28.79     00:06:07.02 00:00:21.77
3rd 5 Wissahickon  (E. Baim) 06:29.94 6.2% 00:01.15 06:29.94     00:06:07.02 00:00:22.92
4th 2 Strath Haven  (J. Harnsberger) 06:29.95 6.2% 00:00.01 06:29.95     00:06:07.02 00:00:22.93
5th 1 Germantown Academy  (F. McElwee) 06:42.02 9.5% 00:12.07 06:42.02     00:06:07.02 00:00:35.00
6th 6 Roman Catholic A  (A. Johnston) 07:30.78 22.8% 00:48.76 07:30.78     00:06:07.02 00:01:23.76
Race 3: Girls Freshman/Novice 2x Final @ 12:59 PM
1st 4 Baldwin  (S. Dewey) 06:01.30     06:01.30     00:06:01.30  
2nd 3 Shipley  (K. Moore) 06:02.58 0.4% 00:01.28 06:02.58     00:06:01.30 00:00:01.28
3rd 2 Conestoga  (C. Maslowsky) 06:03.55 0.6% 00:00.97 06:03.55     00:06:01.30 00:00:02.25
4th 5 Springside Chestnut Hill  (L. Burckhardt) 06:13.89 3.5% 00:10.34 06:13.89     00:06:01.30 00:00:12.59
5th 6 Upper Dublin  (J. Axelrod) 06:37.74 10.1% 00:23.85 06:37.74     00:06:01.30 00:00:36.44
6th 1 Haddon Twp  (B. Colwell) 06:46.77 12.6% 00:09.03 06:46.77     00:06:01.30 00:00:45.47
Race 4: Boys Freshman/Novice 2x Final @ 01:04 PM
1st 3 Roman Catholic B  (M. Redding) 05:48.47     05:48.47     00:05:48.47  
2nd 5 Friends Select  (F. Hunt) 05:53.00 1.3% 00:04.53 05:53.00     00:05:48.47 00:00:04.53
3rd 1 Roman Catholic A  (J. Brauckmann) 05:53.81 1.5% 00:00.81 05:53.81     00:05:48.47 00:00:05.34
4th 2 Upper Dublin  (L. MASSEY) 05:58.50 2.9% 00:04.69 05:58.50     00:05:48.47 00:00:10.03
5th 6 Oakcrest  (J. Lim) 06:03.29 4.3% 00:04.79 06:03.29     00:05:48.47 00:00:14.82
6th 4 Abington  (H. Mackenzie) 06:06.02 5.0% 00:02.73 06:06.02     00:05:48.47 00:00:17.55
Race 5: Girls Novice 4+ Final @ 01:09 PM
1st 4 Bonner/Prendergast  (E. Sheetz) 06:00.41     06:00.41     00:06:00.41  
2nd 3 Belleville  (V. Felipe) 06:08.10 2.1% 00:07.69 06:08.10     00:06:00.41 00:00:07.69
3rd 2 Harriton  (M. Iyer) 06:13.12 3.5% 00:05.02 06:13.12     00:06:00.41 00:00:12.71
4th 1 Springside Chestnut Hill  (L. McCormack) 06:16.83 4.6% 00:03.71 06:16.83     00:06:00.41 00:00:16.42
5th 5 Shipley  (A. Leavy) 06:21.53 5.9% 00:04.70 06:21.53     00:06:00.41 00:00:21.12
6th 6 Germantown Academy  (S. Felgoise) 06:44.70 12.3% 00:23.17 06:44.70     00:06:00.41 00:00:44.29
Race 6: Boys Novice 4+ Final @ 01:14 PM
1st 3 Harriton A  (S. Van Wieren) 05:21.41     05:21.41     00:05:21.41  
2nd 4 Shipley  (D. Brennan) 05:25.75 1.4% 00:04.34 05:25.75     00:05:21.41 00:00:04.34
3rd 2 Collingswood  (C. Kaiser) 05:31.54 3.2% 00:05.79 05:31.54     00:05:21.41 00:00:10.13
4th 5 Don Bosco  (j. watkins) 05:38.28 5.2% 00:06.74 05:38.28     00:05:21.41 00:00:16.87
5th 1 Philadelphia City Rowing  (A. Smith) 05:42.26 6.5% 00:03.98 05:42.26     00:05:21.41 00:00:20.85
6th 6 Harriton B  (J. Saul) 05:56.25 10.8% 00:13.99 05:56.25     00:05:21.41 00:00:34.84
Race 7: Girls Freshman 4+ Final @ 01:19 PM
1st 3 Mount Saint Joseph  (G. Little) 06:04.77     06:04.77     00:06:04.77  
2nd 1 MoorestownHighSchool/Rowing  (A. Caffrey) 06:14.23 2.6% 00:09.46 06:14.23     00:06:04.77 00:00:09.46
3rd 4 Montclair  (T. Nedzi) 06:15.71 3.0% 00:01.48 06:15.71     00:06:04.77 00:00:10.94
4th 6 Harriton  (A. Fuchs) 06:38.53 9.3% 00:22.82 06:38.53     00:06:04.77 00:00:33.76
5th 5 Lower Merion  (J. Grimm) 07:04.15 16.3% 00:25.62 07:04.15     00:06:04.77 00:00:59.38
2 Upper Merion HS  (M. Tyler) Scratch              
Race 8: Boys Freshman 4+ Final @ 01:24 PM
1st 5 Eustace  (J. Stuckert) 05:34.06     05:34.06     00:05:34.06  
2nd 4 Bonner/Prendergast  (D. Dwyer) 05:34.22 0.0% 00:00.16 05:34.22     00:05:34.06 00:00:00.16
3rd 3 Christian Brothers  (R. Stefanik) 05:35.77 0.5% 00:01.55 05:35.77     00:05:34.06 00:00:01.71
4th 2 St. Augustine  (C. Spalding) 05:40.90 2.0% 00:05.13 05:40.90     00:05:34.06 00:00:06.84
5th 6 Concord HS  (T. Gaynor) 05:45.98 3.6% 00:05.08 05:45.98     00:05:34.06 00:00:11.92
6th 1 Don Bosco  (L. Longobardo) 05:49.14 4.5% 00:03.16 05:49.14     00:05:34.06 00:00:15.08
Race 9: Girls Novice 8+ Final @ 01:29 PM
1st 3 Mount Saint Joseph A  (D. Mischler) 05:14.56     05:14.56     00:05:14.56  
2nd 4 Philadelphia City Rowing A  (M. Cosgrove) 05:24.66 3.2% 00:10.10 05:24.66     00:05:14.56 00:00:10.10
3rd 5 Germantown Academy  (S. Caplan) 05:28.59 4.5% 00:03.93 05:28.59     00:05:14.56 00:00:14.03
4th 2 Merion Mercy  (J. Leodori) 05:30.10 4.9% 00:01.51 05:30.10     00:05:14.56 00:00:15.54
5th 1 Episcopal Academy  (m. lindblad) 05:39.01 7.8% 00:08.91 05:39.01     00:05:14.56 00:00:24.45
6th 6 Philadelphia City Rowing B  (A. Addo) 05:53.23 12.3% 00:14.22 05:53.23     00:05:14.56 00:00:38.67
Race 10: Boys Novice 8+ Final @ 01:34 PM
1st 4 Ocean City  (E. Lam) 05:03.79     05:03.79     00:05:03.79  
2nd 3 The Haverford School  (J. Pechet) 05:04.62 0.3% 00:00.83 05:04.62     00:05:03.79 00:00:00.83
3rd 2 Don Bosco  (C. Mudrick) 05:08.87 1.7% 00:04.25 05:08.87     00:05:03.79 00:00:05.08
4th 5 La Salle A  (J. Naylor) 05:12.23 2.8% 00:03.36 05:12.23     00:05:03.79 00:00:08.44
5th 6 St. Joseph Prep  (A. VIDAL) 05:13.99 3.4% 00:01.76 05:13.99     00:05:03.79 00:00:10.20
6th 1 St. Augustine  (N. Schalek) 05:16.35 4.1% 00:02.36 05:16.35     00:05:03.79 00:00:12.56
Race 11: Girls Novice 4x Final @ 01:39 PM
1st 3 Germantown Friends  (T. Curry) 06:06.61     06:06.61     00:06:06.61  
2nd 5 Sacred Heart Country Day  (C. Garvey) 06:16.36 2.7% 00:09.75 06:16.36     00:06:06.61 00:00:09.75
3rd 4 Springside Chestnut Hill  (A. Schwartz) 06:21.64 4.1% 00:05.28 06:21.64     00:06:06.61 00:00:15.03
4th 1 Leonia Crew  (G. Capote) 06:26.59 5.4% 00:04.95 06:26.59     00:06:06.61 00:00:19.98
5th 2 Strath Haven  (K. Ferrie) 06:33.64 7.4% 00:07.05 06:33.64     00:06:06.61 00:00:27.03
6th 6 Agnes Irwin  (A. Jagasia) 06:45.27 10.5% 00:11.63 06:45.27     00:06:06.61 00:00:38.66
Race 12: Boys Novice 4x Final @ 01:44 PM
1st 4 Springside Chestnut Hill  (R. Bakes) 05:08.59     05:08.59     00:05:08.59  
2nd 3 Roman Catholic  (A. Panchella) 05:09.12 0.2% 00:00.53 05:09.12     00:05:08.59 00:00:00.53
3rd 2 The Haverford School  (J. Eckert) 05:24.30 5.1% 00:15.18 05:24.30     00:05:08.59 00:00:15.71
4th 1 Conestoga  (A. Coney) 05:28.34 6.4% 00:04.04 05:28.34     00:05:08.59 00:00:19.75
5th 5 Boys' Latin of Philadelphia  (K. Bolden) 05:32.87 7.9% 00:04.53 05:32.87     00:05:08.59 00:00:24.28
6th 6 Germantown Academy  (J. Taggart) 05:50.06 13.4% 00:17.19 05:50.06     00:05:08.59 00:00:41.47
Race 13: Girls Freshman 4x Final @ 01:49 PM
1st 3 Conestoga  (C. Gosnear) 05:40.93     05:40.93     00:05:40.93  
2nd 1 Montclair  (N. Burton) 05:47.80 2.0% 00:06.87 05:47.80     00:05:40.93 00:00:06.87
3rd 4 Ridgewood A  (C. Lampone) 05:57.99 5.0% 00:10.19 05:57.99     00:05:40.93 00:00:17.06
4th 5 Strath Haven  (J. Forbes) 06:03.74 6.7% 00:05.75 06:03.74     00:05:40.93 00:00:22.81
5th 2 Springside Chestnut Hill  (A. Sharma) 06:08.32 8.0% 00:04.58 06:08.32     00:05:40.93 00:00:27.39
6th 6 Holy Spirit  (K. Owen) 06:22.40 12.2% 00:14.08 06:22.40     00:05:40.93 00:00:41.47
Race 14: Boys Freshman 4x Final @ 01:54 PM
1st 3 Conestoga  (T. MCGOVERN) 05:06.11     05:06.11     00:05:06.11  
2nd 4 Roman Catholic  (T. Moyer) 05:10.09 1.3% 00:03.98 05:10.09     00:05:06.11 00:00:03.98
3rd 2 Ridgewood A  (W. Creedon) 05:15.94 3.2% 00:05.85 05:15.94     00:05:06.11 00:00:09.83
4th 5 Don Bosco  (B. Caltavuturo) 05:22.31 5.3% 00:06.37 05:22.31     00:05:06.11 00:00:16.20
5th 1 Malvern Preparatory School  (T. Legner) 05:30.33 7.9% 00:08.02 05:30.33     00:05:06.11 00:00:24.22
6th 6 St. Joseph Prep  (C. WREN) 05:42.98 12.0% 00:12.65 05:42.98     00:05:06.11 00:00:36.87
Race 15: Girls Freshman 8+ Final @ 01:59 PM
1st 3 Mount Saint Joseph  (D. Simms) 05:06.65     05:06.65     00:05:06.65  
2nd 4 Merion Mercy  (K. Derewicz) 05:10.86 1.4% 00:04.21 05:10.86     00:05:06.65 00:00:04.21
3rd 1 Radnor  (o. chase) 05:14.28 2.5% 00:03.42 05:14.28     00:05:06.65 00:00:07.63
4th 6 Holy Spirit  (K. Magee) 05:15.22 2.8% 00:00.94 05:15.22     00:05:06.65 00:00:08.57
5th 2 Montclair  (C. Day) 05:15.62 2.9% 00:00.40 05:15.62     00:05:06.65 00:00:08.97
6th 5 Ocean City  (S. Storcella) 05:22.43 5.1% 00:06.81 05:22.43     00:05:06.65 00:00:15.78
Race 16: Boys Freshman 8+ Final @ 02:04 PM
1st 1 Christian Brothers  (T. Morris) 05:41.22     05:41.22     00:05:41.22  
2nd 2 La Salle  (V. Armetta) 05:43.32 0.6% 00:02.10 05:43.32     00:05:41.22 00:00:02.10
3rd 3 Ocean City  (N. DiMarco) 05:43.68 0.7% 00:00.36 05:43.68     00:05:41.22 00:00:02.46
4th 4 St. Joseph Prep  (T. BLOESCH) 05:45.64 1.3% 00:01.96 05:45.64     00:05:41.22 00:00:04.42
5th 5 St. Augustine  (P. Leonetti) 05:46.17 1.5% 00:00.53 05:46.17     00:05:41.22 00:00:04.95
6th 6 Mainland  (D. Hall) 05:54.74 4.0% 00:08.57 05:54.74     00:05:41.22 00:00:13.52
Race 17: Girls JV 1x Final @ 02:34 PM
1st 6 Rutherford  (G. Seehaus) 06:21.10     06:21.10     00:06:21.10  
2nd 3 Hatboro Horsham High School  (T. Gilad) 06:32.83 3.1% 00:11.73 06:32.83     00:06:21.10 00:00:11.73
3rd 2 Oakcrest  (L. Taraba) 07:28.71 17.7% 00:55.88 07:28.71     00:06:21.10 00:01:07.61
1 Teaneck HS  (C. Davenport) Did Not Finish              
4 Leonia Crew  (E. McCartney-Leap) Scratch              
5 Bonner/Prendergast  (M. Junod)
Failure to Lock On
Excluded              
Race 18: Boys JV 1x Final @ 02:41 PM
1st 3 Ridgewood  (J. Criscitiello) 05:45.41     05:45.41     00:05:45.41  
2nd 4 Roman Catholic A  (P. Scharf) 05:49.29 1.1% 00:03.88 05:49.29     00:05:45.41 00:00:03.88
3rd 2 Malvern Preparatory School  (m. adamcik) 05:57.28 3.4% 00:07.99 05:57.28     00:05:45.41 00:00:11.87
4th 5 Upper Dublin  (W. Dowdell) 06:01.09 4.5% 00:03.81 06:01.09     00:05:45.41 00:00:15.68
5th 1 Haddon Twp  (K. Schneider) 06:06.18 6.0% 00:05.09 06:06.18     00:05:45.41 00:00:20.77
6th 6 Roman Catholic B  (I. Morrissey) 06:12.70 7.9% 00:06.52 06:12.70     00:05:45.41 00:00:27.29
Race 19: Girls JV 2x Final @ 02:48 PM
1st 3 Conestoga  (M. Beirne) 05:52.97     05:52.97     00:05:52.97  
2nd 4 Strath Haven  (E. Damico) 05:56.45 1.0% 00:03.48 05:56.45     00:05:52.97 00:00:03.48
3rd 2 Baldwin  (A. Lemmon) 06:13.08 5.7% 00:16.63 06:13.08     00:05:52.97 00:00:20.11
4th 5 Sacred Heart Country Day  (E. Barton) 06:24.53 8.9% 00:11.45 06:24.53     00:05:52.97 00:00:31.56
5th 1 Haddon Twp  (O. Basso) 06:27.46 9.8% 00:02.93 06:27.46     00:05:52.97 00:00:34.49
6th 6 Teaneck HS  (S. Gutierrez) 06:47.65 15.5% 00:20.19 06:47.65     00:05:52.97 00:00:54.68
Race 20: Boys JV 2x Final @ 02:55 PM
1st 3 St. Joseph Prep A  (B. MASON) 05:12.60     05:12.60     00:05:12.60  
2nd 2 Springside Chestnut Hill  (M. Miller) 05:17.72 1.6% 00:05.12 05:17.72     00:05:12.60 00:00:05.12
3rd 4 Friends Select A  (E. Orts) 05:22.99 3.3% 00:05.27 05:22.99     00:05:12.60 00:00:10.39
4th 5 Conestoga  (R. Stone) 05:28.27 5.0% 00:05.28 05:28.27     00:05:12.60 00:00:15.67
5th 1 Roman Catholic  (M. Gormley) 05:31.79 6.1% 00:03.52 05:31.79     00:05:12.60 00:00:19.19
6th 6 St. Joseph Prep A  (R. Wegryn) 05:36.79 7.7% 00:05.00 05:36.79     00:05:12.60 00:00:24.19
Race 21: Girls JV 4+ Final @ 03:02 PM
1st 4 Bonner/Prendergast  (M. Giovagnoli) 05:31.70     05:31.70     00:05:31.70  
2nd 3 Merion Mercy  (R. Craig) 05:33.09 0.4% 00:01.39 05:33.09     00:05:31.70 00:00:01.39
3rd 2 Egg Harbor  (R. Suthard) 05:38.44 2.0% 00:05.35 05:38.44     00:05:31.70 00:00:06.74
4th 5 Shipley  (L. Semerjian) 05:45.64 4.2% 00:07.20 05:45.64     00:05:31.70 00:00:13.94
5th 1 Haddonfield  (K. Wilkinson) 05:46.93 4.6% 00:01.29 05:46.93     00:05:31.70 00:00:15.23
6th 6 Philadelphia City Rowing  (D. Nemati) 05:53.91 6.7% 00:06.98 05:53.91     00:05:31.70 00:00:22.21
Race 22: Boys JV 4+ Final @ 03:09 PM
1st 3 Christian Brothers  (J. Smallwood) 04:59.83     04:59.83     00:04:59.83  
2nd 4 Oakcrest  (J. Nale) 05:04.49 1.6% 00:04.66 05:04.49     00:04:59.83 00:00:04.66
3rd 5 Episcopal Academy  (J. Pusey) 05:06.84 2.3% 00:02.35 05:06.84     00:04:59.83 00:00:07.01
4th 2 Father Judge  (R. Hartman) 05:07.17 2.4% 00:00.33 05:07.17     00:04:59.83 00:00:07.34
5th 1 Don Bosco  (V. Ulizko) 05:08.77 3.0% 00:01.60 05:08.77     00:04:59.83 00:00:08.94
6th 6 St. Joseph Prep A  (B. Spinelli) 05:12.21 4.1% 00:03.44 05:12.21     00:04:59.83 00:00:12.38
Race 23: Girls JV 4x Final @ 03:16 PM
1st 3 Conestoga  (S. Thomas) 05:19.53     05:19.53     00:05:19.53  
2nd 4 Ridgewood  (A. Criscitiello) 05:22.33 0.9% 00:02.80 05:22.33     00:05:19.53 00:00:02.80
3rd 2 Haddon Twp  (A. Sperlunto) 05:27.58 2.5% 00:05.25 05:27.58     00:05:19.53 00:00:08.05
4th 5 Academy of Notre Dame A  (K. Mannion) 05:46.98 8.6% 00:19.40 05:46.98     00:05:19.53 00:00:27.45
5th 1 Academy of Notre Dame B  (R. Congialdi) 05:56.75 11.6% 00:09.77 05:56.75     00:05:19.53 00:00:37.22
6th 6 Agnes Irwin A  (B. Pansini) 05:57.41 11.9% 00:00.66 05:57.41     00:05:19.53 00:00:37.88
Race 24: Boys JV 4x Final @ 03:23 PM
1st 3 Roman Catholic  (W. Cuadrado) 04:49.36     04:49.36     00:04:49.36  
2nd 2 St. Joseph Prep  (D. McHale) 04:51.76 0.8% 00:02.40 04:51.76     00:04:49.36 00:00:02.40
3rd 4 Montclair  (E. St. John) 05:00.87 4.0% 00:09.11 05:00.87     00:04:49.36 00:00:11.51
4th 5 The Haverford School  (E. Petersen) 05:02.18 4.4% 00:01.31 05:02.18     00:04:49.36 00:00:12.82
5th 6 Shipley  (S. Deitrich) 05:12.26 7.9% 00:10.08 05:12.26     00:04:49.36 00:00:22.90
6th 1 Haddon Twp  (T. Kao) 05:12.37 8.0% 00:00.11 05:12.37     00:04:49.36 00:00:23.01
Race 25: Girls JV 8+ Final @ 03:30 PM
1st 4 Holy Spirit  (B. Stone) 05:11.99     05:11.99     00:05:11.99  
2nd 3 Oakcrest  (J. Lindsay) 05:12.55 0.2% 00:00.56 05:12.55     00:05:11.99 00:00:00.56
3rd 2 Montclair  (D. Van Winden) 05:13.60 0.5% 00:01.05 05:13.60     00:05:11.99 00:00:01.61
4th 5 Mainland  (J. Byrnes) 05:19.57 2.4% 00:05.97 05:19.57     00:05:11.99 00:00:07.58
5th 1 Owen J Roberts  (R. Bennett) 05:20.07 2.6% 00:00.50 05:20.07     00:05:11.99 00:00:08.08
6th 6 Mount Saint Joseph  (C. Carbone) 05:27.09 4.8% 00:07.02 05:27.09     00:05:11.99 00:00:15.10
Race 26: Boys JV 8+ Final @ 03:37 PM
1st 3 Montclair  (J. Michalitsianos) 04:26.07     04:26.07     00:04:26.07  
2nd 4 St. Joseph Prep  (D. Lamb) 04:28.70 1.0% 00:02.63 04:28.70     00:04:26.07 00:00:02.63
3rd 2 Holy Spirit  (B. Hanson) 04:34.16 3.0% 00:05.46 04:34.16     00:04:26.07 00:00:08.09
4th 1 La Salle  (H. Dittrich) 04:41.64 5.9% 00:07.48 04:41.64     00:04:26.07 00:00:15.57
5th 5 St. Augustine  (E. Jones) 04:42.06 6.0% 00:00.42 04:42.06     00:04:26.07 00:00:15.99
6th 6 Mainland  (J. Troiano) 04:51.41 9.5% 00:09.35 04:51.41     00:04:26.07 00:00:25.34
Race 27: Girls Ltwt 2x Final @ 03:44 PM
1st 3 Ridgewood  (S. Noel) 05:45.43     05:45.43     00:05:45.43  
2nd 6 Haddon Twp  (K. Watson) 05:57.12 3.4% 00:11.69 05:57.12     00:05:45.43 00:00:11.69
3rd 2 Springside Chestnut Hill  (A. Canning) 06:00.67 4.4% 00:03.55 06:00.67     00:05:45.43 00:00:15.24
4th 4 Conestoga  (A. Sarkisian) 06:01.41 4.6% 00:00.74 06:01.41     00:05:45.43 00:00:15.98
5th 1 Sacred Heart Country Day  (V. Homan) 06:22.95 10.9% 00:21.54 06:22.95     00:05:45.43 00:00:37.52
6th 5 Penn Charter  (L. Gendler) 06:39.60 15.7% 00:16.65 06:39.60     00:05:45.43 00:00:54.17
Race 28: Boys Ltwt 2x Final @ 03:51 PM
1st 3 Episcopal Academy  (J. Alden) 05:04.18     05:04.18     00:05:04.18  
2nd 4 Bonner/Prendergast  (D. McCreavy) 05:07.70 1.2% 00:03.52 05:07.70     00:05:04.18 00:00:03.52
3rd 2 The Haverford School  (E. Glavin) 05:14.02 3.2% 00:06.32 05:14.02     00:05:04.18 00:00:09.84
4th 5 Roman Catholic  (J. Walker) 05:14.04 3.2% 00:00.02 05:14.04     00:05:04.18 00:00:09.86
5th 1 Montclair  (T. Cahill) 05:24.01 6.5% 00:09.97 05:24.01     00:05:04.18 00:00:19.83
6th 6 Ridgewood  (E. Prettyman) 05:30.92 8.8% 00:06.91 05:30.92     00:05:04.18 00:00:26.74
Race 29: Girls Ltwt 4+ Final @ 03:58 PM
1st 4 Montclair  (A. Schneider) 05:41.18     05:41.18     00:05:41.18  
2nd 3 Oakcrest  (C. Capone) 05:45.06 1.1% 00:03.88 05:45.06     00:05:41.18 00:00:03.88
3rd 1 Agnes Irwin  (V. Joughin) 05:50.16 2.6% 00:05.10 05:50.16     00:05:41.18 00:00:08.98
4th 6 Egg Harbor  (B. Winkler) 05:52.94 3.4% 00:02.78 05:52.94     00:05:41.18 00:00:11.76
5th 2 Harriton  (D. Abul-enin) 05:56.54 4.5% 00:03.60 05:56.54     00:05:41.18 00:00:15.36
6th 5 Merion Mercy  (A. Calderone) 06:03.39 6.5% 00:06.85 06:03.39     00:05:41.18 00:00:22.21
Race 30: Boys Ltwt 4+ Final @ 04:05 PM
1st 3 Christian Brothers  (M. Guadagno) 05:01.59     05:01.59     00:05:01.59  
2nd 4 The Haverford School  (C. Bickhart) 05:03.69 0.7% 00:02.10 05:03.69     00:05:01.59 00:00:02.10
3rd 5 Egg Harbor  (D. Warrell) 05:06.77 1.7% 00:03.08 05:06.77     00:05:01.59 00:00:05.18
4th 2 St. Joseph Prep  (S. Gennaro) 05:06.83 1.7% 00:00.06 05:06.83     00:05:01.59 00:00:05.24
5th 1 Don Bosco  (C. Malley) 05:07.29 1.9% 00:00.46 05:07.29     00:05:01.59 00:00:05.70
6th 6 Father Judge  (P. Blumenstein) 05:29.64 9.3% 00:22.35 05:29.64     00:05:01.59 00:00:28.05
Race 31: Girls Ltwt 4x Final @ 04:12 PM
1st 3 Conestoga  (J. Alcorn) 05:24.28     05:24.28     00:05:24.28  
2nd 2 Holy Spirit  (K. Maguire) 05:37.40 4.0% 00:13.12 05:37.40     00:05:24.28 00:00:13.12
3rd 1 Strath Haven  (S. Belanger) 05:38.13 4.3% 00:00.73 05:38.13     00:05:24.28 00:00:13.85
4th 4 Sacred Heart Country Day  (E. Brutschea) 05:39.30 4.6% 00:01.17 05:39.30     00:05:24.28 00:00:15.02
5th 5 Egg Harbor  (T. Cass) 05:43.23 5.8% 00:03.93 05:43.23     00:05:24.28 00:00:18.95
6th 6 Academy of Notre Dame  (E. Biancaniello) 05:53.11 8.9% 00:09.88 05:53.11     00:05:24.28 00:00:28.83
Race 32: Boys Ltwt 4x Final @ 04:19 PM
1st 1 Malvern Preparatory School  (J. McManus) 04:41.44     04:41.44     00:04:41.44  
2nd 4 Conestoga  (N. Carlson) 04:46.00 1.6% 00:04.56 04:46.00     00:04:41.44 00:00:04.56
3rd 3 Roman Catholic  (i. Soltero) 04:48.57 2.5% 00:02.57 04:48.57