2013 Cooper Cup
Heat Sheet for Sunday, Apr 28
# Race Race Name Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6
1a 09:00 AM Womens Ltwt Varsity 2x
Flight 1
Springside Chestnut Hill
(A. Canning)
Haddon Twp
(K. Watson)
Baltimore B
(C. Davison)
Pelham Community A
(P. Goodleaf)
River Rowing
(E. Ginsberg)
Friends Academy
(A. Grodsky)
1b 09:06 AM Womens Ltwt Varsity 2x
Flight 2
Baltimore A
(J. Shipps)
Pelham Community B
(M. Rubbo)
Capital
(G. Carter)
Nereid
(M. McGovern)
Nyack HS
(M. Vermazen)
2a 09:12 AM Mens Ltwt Varsity 2x
Flight 1
Norwalk River
(L. McDonough)
Baltimore
(M. Couwenhoven)
St. Peters Prep
(G. Bove)
Nereid B
(N. Paray)
2b 09:18 AM Mens Ltwt Varsity 2x
Flight 2
Pelham Community
(P. Salvatore)
Friends Academy
(S. Lerner)
St. Joseph HS NJ
(B. Walker)
River Rowing
(L. Michaels)
Nereid A
(D. Hamilton)
3a 09:24 AM Womens Novice 8+
Flight 1
RFH Rowing
(C. Tardiff)
Germantown Academy
(S. Caplan)
Lower Merion
(K. Peng)
Wilmington Youth A
(J. Chan)
Capital
(S. Crystal)
3b 09:30 AM Womens Novice 8+
Flight 2
Norwalk River
(A. Troy)
Wilmington Youth B
(M. Holmes)
Row New York - Manhatten
(N. Steiner)
Pelham Community B
(T. Alviar)
Our Lady of Mercy
(A. Cirelli)
3c 09:36 AM Womens Novice 8+
Flight 3
Absegami B
(B. Peabody)
Row New York - Queens
(G. Garcia)
Philadelphia City Rowing
(H. Boroff)
Baltimore B
(j. thomas)
Pelham Community A
(M. Stiefvater)
3d 09:42 AM Womens Novice 8+
Flight 4
St. Andrew School
(A. King)
Baltimore A
(C. Grainger)
AnnapolisJuniorRowing
(D. Valcich)
Absegami A
(e. whitehurst)
4a 09:48 AM Mens Novice 8+
Flight 1
Egg Harbor B
(J. Carboni)
RFH Rowing
(S. Camarata)
Pelham Community A
(J. Wilson)
Fairfield Prep B
(b. b.)
Kearny
(D. Franco)
4b 09:54 AM Mens Novice 8+
Flight 2
AnnapolisJuniorRowing
(R. Martin)
St. Peters Prep A
(M. Chester)
Lower Merion
(S. Coursen)
Row New York - Manhatten
(Y. Acosta)
St. Andrew School
(L. Forsthoefel)
Haddonfield
(M. Levin)
4c 10:00 AM Mens Novice 8+
Flight 3
Fairfield Prep A
(D. Nealon)
Pelham Community B
(d. biskup)
Mountain Lakes
(J. Murray)
Norwalk River
(D. Bulpitt)
Egg Harbor A
(E. Polanco)
Stone Bridge
(E. Melcher)
4d 10:06 AM Mens Novice 8+
Flight 4
St. Peters Prep B
(R. Williams)
Capital
(P. O'Sullivan)
Vineland
(A. Cerrato)
Wilmington Youth
(E. Argudo)
St. John the Baptist
(D. Martens)
5a 10:12 AM Womens Ltwt Varsity 4+
Flight 1
Baltimore B
(L. Bernardo)
Our Lady of Mercy
(E. Grim)
Nutley
(J. Sainz)
Harriton
(D. Abul-enin)
5b 10:18 AM Womens Ltwt Varsity 4+
Flight 2
Lower Merion
(Z. Moore)
Stone Bridge
(J. Parker)
Baltimore A
(T. Welsh)
6a 10:24 AM Mens Ltwt Varsity 4+
Flight 1
Row New York - Manhatten
(T. Simko)
AnnapolisJuniorRowing
(T. Wentworth)
Kearny
(P. Carbajal)
MoorestownHighSchool/Rowing
(K. Harris)
Nutley
(C. Luongo)
6b 10:30 AM Mens Ltwt Varsity 4+
Flight 2
St. Peters Prep
(I. Flannery)
Vineland
(z. Berthel)
South Jersey Rowing Club
(C. Yang)
Cedar Creek High School
(P. Lowe)
Philadelphia City Rowing
(J. Garcia)
6c 10:36 AM Mens Ltwt Varsity 4+
Flight 3
Ranney
(S. Parlamas)
Norwalk River
(C. Ballard)
Egg Harbor
(D. Warrell)
Capital
(H. Davis)
Lower Merion
(A. Kane)
7 10:42 AM Womens Varsity 1x
Flight
Bergen Tech
(E. Brooks)
Narragansett
(G. Ryan)
Derryfield A
(R. Salmons)
Friends Academy
(E. Brown)
Derryfield B
(M. Johnson)
Haddon Twp
(E. Donovan)
8a 10:48 AM Mens Varsity 1x
Flight 1
Germantown Academy
(E. Blood)
Friends Select
(C. Russell)
Haddonfield
(C. Dobush)
Haddon Twp
(E. Taylor)
Baltimore
(T. Maher)
8b 10:54 AM Mens Varsity 1x
Flight 2
Unaffiliated (USA) D
(E. Divan)
Norwalk River
(M. Martensson)
Unaffiliated (USA) A
(M. Bond)
Friends Academy
(M. Lieber)
Navesink
(T. Gaffey)
9a 11:00 AM Womens Novice 4+
Flight 1
Our Lady of Mercy
(M. Karen)
Pelham Community B
(N. Shuldiner)
Nutley
(G. Lentini)
Ranney
(C. Kalinowski)
Upper Merion HS B
(S. Rose)
Shipley
(A. Leavy)
9b 11:06 AM Womens Novice 4+
Flight 2
Mountain Lakes
(E. Wolkenstein)
St. John the Baptist
(F. LaRocca)
Stone Bridge D
(J. Patchell)
Harriton B
(A. Fuchs)
Row New York - Queens
(A. Siminiouk)
9c 11:12 AM Womens Novice 4+
Flight 3
Lower Merion
(J. Grimm)
Harriton A
(M. Iyer)
Upper Merion HS A
(R. Willauer)
Springside Chestnut Hill
(L. McCormack)
Pelham Community A
(M. Stiefvater)
9d 11:18 AM Womens Novice 4+
Flight 4
Collingswood
(N. Wilson)
Freedom Rowers
(A. Albrecht)
Germantown Academy
(S. Felgoise)
Baltimore
(Y. Muhammad)
Norwalk River
(A. Ornato)
10a 11:24 AM Mens Novice 4+
Flight 1
Kearny
(W. Beras)
Collingswood
(C. Kaiser)
Stone Bridge C
(B. Joseph)
Derryfield
(A. Kaufman)
Pelham Community A
(A. Walter-McNeil)
Mountain Lakes
(P. Ippolito)
10b 11:30 AM Mens Novice 4+
Flight 2
Harriton A
(S. Van Wieren)
MoorestownHighSchool/Rowing
(W. Schwartz)
South Jersey Rowing Club
(L. Young)
Shipley A
(D. Brennan)
Cedar Creek High School
(D. Logan)
10c 11:36 AM Mens Novice 4+
Flight 3
Shipley B
(B. Kimmel)
Norwalk River
(v. Ayala)
Nutley
(J. Fett)
St. John the Baptist
(C. Skurka)
Lower Merion
(A. Granieri)
10d 11:42 AM Mens Novice 4+
Flight 4
Doane
(C. Stevens)
Philadelphia City Rowing
(A. Smith)
Vineland
(M. Hanna)
Harriton B
(J. Saul)
Baltimore
(D. Luco)
11b 11:48 AM Womens Varsity 4+
Flight 2
Wilmington Youth
(K. Taylor)
South Jersey Rowing Club B
(N. Kastenberg)
Suffern
(A. Martin)
St. John the Baptist
(K. Danaher)
AnnapolisJuniorRowing
(C. Haas)
Stone Bridge
(C. Cura)
11a 11:54 AM Womens Varsity 4+
Flight 1
Ranney
(r. bernstein)
MoorestownHighSchool/Rowing
(A. Caffrey)
Lower Merion B
(L. Ochroch)
Our Lady of Mercy A
(A. Ipiotis)
Baltimore
(E. Miller)
Cedar Creek High School
(N. Martin)
11c 12:00 PM Womens Varsity 4+
Flight 3
Nutley
(S. Montes)
Row New York - Queens
(S. McCann)
Horace Mann
(A. Hood)
South Jersey Rowing Club A
(R. Rosenthal)
Our Lady of Mercy B
(E. Grim)
11d 12:06 PM Womens Varsity 4+
Flight 4
Lower Merion A
(M. Forster)
Derryfield
(Y. Holden)
Harriton
(E. Butler)
Norwalk River
(J. Barr)
Mountain Lakes
(M. Endres)
12a 12:12 PM Mens Varsity 4+
Flight 1
South Jersey Rowing Club
(J. Donohue)
RFH Rowing
(M. Bloom)
Freedom Rowers
(B. Bethke)
Suffern
(W. Arnott)
Upper Merion HS
(C. Resendiz)
12b 12:18 PM Mens Varsity 4+
Flight 2
Mountain Lakes
(S. O'Dowd)
Kearny
(B. Navarro)
Collingswood
(A. Herzog)
Harriton A
(A. Gantard)
Derryfield
(P. Briccetti)
Fairfield Prep
(M. Villano)
12c 12:24 PM Mens Varsity 4+
Flight 3
Norwalk River
(S. Petreski)
St. John the Baptist
(P. Raux)
Stone Bridge
(L. Martin)
Eustace
(P. Kramarski)
Absegami
(t. calimer)
Vineland
(J. Marcacci)
12d 12:30 PM Mens Varsity 4+
Flight 4
Philadelphia City Rowing
(U. Myers-Doyle)
Nutley
(M. Apito)
Egg Harbor
(M. Ratte)
Lower Merion
(G. Lane)
Harriton B
(L. Colella)
  12:36 PM LunchBreak            
13a 01:00 PM Womens Varsity 2x
Flight 1
Springside Chestnut Hill
(D. McAllister)
Pelham Community
(L. Lindsay)
Derryfield
(L. Holden)
Baltimore
(K. Sinosky)
Harriton
(L. Castelbaum)
Germantown Academy
(A. Takei)
13b 01:06 PM Womens Varsity 2x
Flight 2
South Jersey Rowing Club
(J. Jacobson)
River Rowing
(A. Rudolph-Shabinsky)
St. John the Baptist
(E. Poli)
Philadelphia City Rowing
(I. Johnson)
Haddon Twp
(N. DiTommaso)
14a 01:18 PM Mens Varsity 2x
Flight 1
Lower Merion
(A. Hatza)
Baltimore
(J. Prately)
Upper Merion HS
(T. Painter)
Norwalk River
(L. Goodwin)
Egg Harbor
(B. Caputo)
Pelham Community
(B. Oron)
14b 01:24 PM Mens Varsity 2x
Flight 2
East End
(H. Bingham)
St. Joseph HS NJ
(J. Torrisi)
Orange County
(M. Scholl)
St. Peters Prep
(J. Glatman)
River Rowing
(D. Boyle)
15a 01:30 PM Womens Novice 4x
Flight 1
South Jersey Rowing Club
(A. Klinger)
Springside Chestnut Hill B
(A. Schwartz)
River Rowing A
(L. Tasker)
Conestoga
(E. Hompe)
15b 01:36 PM Womens Novice 4x
Flight 2
Pelham Community
(M. D'Urso)
Bachelors
(T. Gilad)
Springside Chestnut Hill A
(A. Sharma)
River Rowing B
(Z. Friedberg)
16a 01:42 PM Mens Novice 4x
Flight 1
Conestoga B
(A. Backstrom)
St. Joseph HS NJ
(K. Rivera)
Germantown Academy
(J. Taggart)
River Rowing
(A. Tantawi)
Navesink
(M. Koutsoutis)
16b 01:48 PM Mens Novice 4x
Flight 2
Norwalk River
(T. Anastos)
Conestoga A
(T. MCGOVERN)
Pelham Community
(d. biskup)
Bachelors
(B. Scherpbier)
17a 01:54 PM Womens Varsity 8+
Flight 1
Haddonfield
(K. McConville)
Absegami B
(S. Irvin)
MoorestownHighSchool/Rowing A
(A. Slominski)
South Jersey Rowing Club
(R. Rosenthal)
St. Andrew School
(A. Porrazzo)
17b 02:00 PM Womens Varsity 8+
Flight 2
Wilmington Youth
(H. Scholes)
Our Lady of Mercy
(M. Hamparian)
MoorestownHighSchool/Rowing B
(j. buck)
Absegami A
(S. Greenwood)
Row New York - Manhatten
(E. Yang)
18a 02:06 PM Mens Varsity 8+
Flight 1
St. John the Baptist
(D. Mauro)
River Rowing
(S. McNulty-Kowal)
Wilmington Youth
(E. Brabson)
Absegami
(Z. Ali)
MoorestownHighSchool/Rowing B
(C. Acker)
St. Andrew School
(E. Peghini)
18b 02:12 PM Mens Varsity 8+
Flight 2
Horace Mann
(L. Rakhlin)
South Jersey Rowing Club
(C. Yang)
St. Augustine
(J. Ruskey)
MoorestownHighSchool/Rowing A
(W. Van Fossen)
AnnapolisJuniorRowing
(N. Baummer)
19 02:18 PM Womens Ltwt Varsity 8+
Flight
Pelham Community B
(M. Stiefvater)
AnnapolisJuniorRowing
(A. Mandelblatt)
Pelham Community A
(M. Ippolito)
20 02:24 PM Mens Ltwt Varsity 8+
Flight
St. Augustine
(J. Power)
Row New York - Manhatten
(S. Soto)
Mountain Lakes
(A. Kaufmann)
South Jersey Rowing Club
(G. Waxman)
Pelham Community
(P. Salvatore)
21a 02:30 PM Womens Varsity 4x
Flight 1
Navesink A
(M. Tobin)
Norwalk River
(E. Webb)
Pelham Community
(L. Lindsay)
North Jersey
(R. Fuchs)
River Rowing B
(S. YANITELLI)
21b 02:36 PM Womens Varsity 4x
Flight 2
Springside Chestnut Hill
(A. Bedrosian)
Navesink B
(J. Gregg)
Whitemarsh
(L. Ackerman)
River Rowing A
(E. Ginsberg)
Navesink C
(L. Kelly)
22a 02:42 PM Mens Varsity 4x
Flight 1
Pelham Community
(P. Salvatore)
Shipley
(G. Dadourian)
Navesink B
(S. Tecalero)
Germantown Academy
(Z. Ross)
Nereid
(J. Alvarino)
River Rowing
(L. Michaels)
22b 02:48 PM Mens Varsity 4x
Flight 2
RFH Rowing
(C. Duffney)
St. Joseph HS NJ
(J. Gallagher)
Haddon Twp
(A. Blue)
Friends Academy
(M. Lieber)
Navesink A
(E. Bovino)
23a 02:54 PM Womens Novice 2x
Flight 1
Baldwin
(S. Dewey)
Norwalk River
(M. Artia)
River Rowing B
(H. Perry-Zeik)
Conestoga
(C. Maslowsky)
23b 03:00 PM Womens Novice 2x
Flight 2
River Rowing A
(K. Palandra)
Springside Chestnut Hill
(L. Burckhardt)
Friends Select
(H. Achiepo)
SoNo B
(K. Ritchey)
23c 03:06 PM Womens Novice 2x
Flight 3
Haddon Twp
(B. Colwell)
SoNo A
(A. Lawrence)
Shipley
(K. Moore)
Friends Academy
(J. Searby)
24a 03:12 PM Mens Novice 2x
Flight
St. Joseph HS NJ A
(B. Abbott)
Conestoga
(T. Kao)
Capital
(A. Fingerhut)
St. Joseph HS NJ B
(A. Knowlson)
River Rowing
(A. Donlan)
Friends Select
(A. Williams III)
25 03:18 PM Womens JV 1x
Flight
Rutherford
(G. Seehaus)
Clarkstown
(A. Peirovani)
River Rowing
(R. Pritzker)
SoNo
(O. Clark)
26 03:24 PM Mens JV 1x
Flight
River Rowing B
(D. Boyle)
Norwalk River
(G. Bauerfeld)
River Rowing A
(E. Kearney)
Haddon Twp
(E. Placeholder1)
27a 03:30 PM Womens JV 4+
Flight 1
Germantown Academy
(E. Ho)
AnnapolisJuniorRowing B
(K. Hines)
Haddonfield
(K. Wilkinson)
River Rowing
(C. Rizzo)
RFH Rowing
(L. Tapke)
Cedar Creek High School
(P. McColgan)
27b 03:36 PM Womens JV 4+
Flight 2
Mountain Lakes B
(O. Campisano)
Row New York - Queens
(A. Sainvil)
Nutley B
(J. Padilla)
Absegami
(E. McGowan)
AnnapolisJuniorRowing A
(E. Williams)
27c 03:42 PM Womens JV 4+
Flight 3
Norwalk River
(D. Mahoney)
Doane
(E. Curci)
Harriton A
(S. Jenssen)
Baltimore
(S. Rhinehart)
Row New York - Manhatten
(S. Sanders)
27d 03:48 PM Womens JV 4+
Flight 4
St. John the Baptist
(S. Doyle)
Shipley
(L. Semerjian)
Nutley A
(M. Fernandez)
Mountain Lakes A
(S. Marki)
Harriton B
(S. Amadio)
28a 03:54 PM Mens JV 4+
Flight 1
Lower Merion B
(D. Matthews)
Haddonfield
(A. Graves)
  AnnapolisJuniorRowing
(B. Cassidy)
Nutley
(M. Basile)
28b 04:00 PM Mens JV 4+
Flight 2
Stone Bridge
(S. Suter)
Egg Harbor
(J. Barnes)
Wilmington Youth A
(M. Stroh)
Lower Merion A
(A. Brown)
Mountain Lakes
(S. Mund)
28c 04:06 PM Mens JV 4+
Flight 3
MoorestownHighSchool/Rowing
(C. Linn)
Derryfield
(A. Kouninis)
Ranney
(C. Rivera)
Harriton
(M. Terwiesch)
St. Peters Prep A
(S. Mullman)
28d 04:12 PM Mens JV 4+
Flight 4
Doane
(J. Peterson)
St. Peters Prep B
(C. Gelson)
South Jersey Rowing Club
(J. Lim)
Freedom Rowers
(Z. Gill)
Kearny
(J. Grimm)
29 04:18 PM Womens Novice 1x
Flight
Baldwin
(D. Foltz)
South Jersey Rowing Club
(R. Pierce)
Friends Academy
(G. Nagel)
30 04:24 PM Mens Novice 1x
Flight
Orange County
(J. Santiago)
Haddon Twp
(C. Hasson)
Whitemarsh
(E. Baim)
Germantown Academy
(F. McElwee)
31 04:30 PM Womens JV 2x
Flight
River Rowing
(k. miesner)
Whitemarsh
(A. Zabinski)
Capital A
(C. Hallman)
North Jersey
(R. Fuchs)
Haddon Twp
(O. Basso)
32a 04:36 PM Mens JV 2x
Flight 1
Baltimore A
(B. Stinson)
Haddon Twp
(R. Springer)
Friends Select A
(E. Orts)
Nereid
(J. Levin)
Norwalk River B
(R. Cunningham)
Germantown Academy
(A. Rai)
32b 04:42 PM Mens JV 2x
Flight 2
St. Joseph HS NJ
(C. Ambrico)
Baltimore B
(D. Villarreal)
Norwalk River A
(R. Lane)
Upper Merion HS
(A. Chui)
Shipley
(Z. Brida)
32c 04:48 PM Mens JV 2x
Flight 3
Friends Academy
(S. Lerner)
River Rowing
(M. Gelman)
Friends Select B
(D. BURDEN)
Pelham Community
(W. Aherne)
St. Peters Prep
(J. Ramos)
33a 04:54 PM Womens JV 8+
Flight 1
Mountain Lakes
(E. Abbott)
St. Andrew School
(O. Pando)
St. John the Baptist
(M. Rao)
Haddonfield
(E. Butler Basner)
Germantown Academy
(K. Nunes)
Pelham Community B
(L. Lindsay)
33b 05:00 PM Womens JV 8+
Flight 2
MoorestownHighSchool/Rowing
(S. Gluck)
Row New York - Queens B
(C. Rodriguez)
Philadelphia City Rowing B
(M. Cosgrove)
Pelham Community A
(J. Iannucci)
Baltimore
(S. Rhinehart)
33c 05:06 PM Womens JV 8+
Flight 3
Upper Merion HS
(S. CASTANEDA)
Row New York - Queens A
(C. Rosario)
Horace Mann
(J. Holo)
Philadelphia City Rowing A
(D. Nemati)
River Rowing
(A. Rudolph-Shabinsky)
34a 05:12 PM Mens JV 8+
Flight 1
Haddonfield
(P. Hurd)
St. Augustine
(E. Jones)
St. Peters Prep
(A. Petrick)
MoorestownHighSchool/Rowing
(D. Berk)
Kearny
(A. Matusiefsky)
AnnapolisJuniorRowing B
(R. Martin)
34b 05:18 PM Mens JV 8+
Flight 2
Vineland
(K. Cortes)
Lower Merion
(G. Lane)
Eustace
(C. Bechtel)
Stone Bridge
(J. Ting)
Pelham Community B
(A. Marshall)
34c 05:24 PM Mens JV 8+
Flight 3
Fairfield Prep B
(N. Cirillo)
Absegami
(M. Graham)
AnnapolisJuniorRowing A
(A. Thomas)
Pelham Community A
(C. Moetell)
Mountain Lakes
(T. Orlofski)
34d 05:30 PM Mens JV 8+
Flight 4
St. Andrew School
(P. Egan)
Philadelphia City Rowing
(J. Mayes)
Fairfield Prep A
(D. HAMAR)
Horace Mann
(N. Tillinghast)
Egg Harbor
(R. Rimmele)
35a 05:36 PM Womens JV 4x
Flight 1
Springside Chestnut Hill
(H. Hambrose)
Baldwin B
(R. Dichter)
Shipley
(R. Sterge)
Whitemarsh
(A. Zabinski)
Pelham Community
(E. Calder)
River Rowing A
(E. Kitman)
35b 05:42 PM Womens JV 4x
Flight 2
Friends Academy
(O. Schmidlapp)
Friends Select
(A. Braun)
Haddon Twp
(A. Sperlunto)
River Rowing B
(J. Nelson)
Baldwin A
(E. Grubman)
36a 05:48 PM Mens JV 4x
Flight 1
Haddon Twp
(T. Kao)
Friends Academy
(M. Hoyt)
St. Joseph HS NJ A
(A. Knowlson)
Norwalk River
(C. Martensson)
Baltimore
(J. Burton-Prateley)
Germantown Academy
(E. Schoenberg)
36b 05:54 PM Mens JV 4x
Flight 2
St. Joseph HS NJ B
(J. Torrisi)
Shipley
(S. Deitrich)
Nereid
(M. Auerbach)
Suffern
(S. DeBoer)
River Rowing
(S. McNulty-Kowal)
Pelham Community
(d. biskup)
Page 1 of   1 Printed: 2013-Apr-27 06:07 PM
Created using Regatta Workbench