2013 5th Manny Flick / Horvat Series
Official Results
Place Lane Organization Net Time % Delta Raw Handicap Penalty Winning Split
Race 18a: Boys 2nd 8+ Flight 1 @ 08:30 AM
1st 3 La Salle  (T. Bontempi) 04:18.33     04:18.33     00:04:18.33  
2nd 4 St. Augustine  (D. Magro) 04:31.33 5.0% 00:13.00 04:31.33     00:04:18.33 00:00:13.00
3rd 1 James Madison  (J. Lowe) 04:32.76 5.6% 00:01.43 04:32.76     00:04:18.33 00:00:14.43
4th 5 Holy Spirit  (E. Sandt) 04:37.76 7.5% 00:05.00 04:37.76     00:04:18.33 00:00:19.43
5th 2 Absegami  (D. Pollock) 04:41.90 9.1% 00:04.14 04:41.90     00:04:18.33 00:00:23.57
Race 18b: Boys 2nd 8+ Flight 2 @ 08:35 AM
1st 3 Walt Whitman  (T. Weiss) 04:41.59     04:41.59     00:04:41.59  
2nd 2 MoorestownHighSchool/Rowing  (E. LaLumia) 04:42.91 0.5% 00:01.32 04:42.91     00:04:41.59 00:00:01.32
4 St. Anthony's  (V. LaMonte) Scratch              
Race 19a: Boys Varsity 1x Flight 1 @ 08:40 AM
1st 2 Ridgewood B  (J. Sluis) 05:14.27     05:14.27     00:05:14.27  
2nd 3 Ridgewood A  (A. Criscitiello) 05:14.53 0.1% 00:00.26 05:14.53     00:05:14.27 00:00:00.26
3rd 4 Germantown Academy  (E. Blood) 05:14.68 0.1% 00:00.15 05:14.68     00:05:14.27 00:00:00.41
4th 5 Germantown Friends  (A. Bair) 05:27.56 4.2% 00:12.88 05:27.56     00:05:14.27 00:00:13.29
5th 1 Leonia Crew  (A. Gabay) 05:49.56 11.2% 00:22.00 05:49.56     00:05:14.27 00:00:35.29
Race 19b: Boys Varsity 1x Flight 2 @ 08:45 AM
1st 3 Haverford High School  (S. Long) 05:29.23     05:29.23     00:05:29.23  
2nd 2 Science Leadership  (T. Bartholomew) 05:32.90 1.1% 00:03.67 05:32.90     00:05:29.23 00:00:03.67
3rd 5 Upper Darby  (J. Mulholland) 05:35.64 1.9% 00:02.74 05:35.64     00:05:29.23 00:00:06.41
4th 4 Friends Select A  (P. Bell) 05:42.21 3.9% 00:06.57 05:42.21     00:05:29.23 00:00:12.98
5th 1 Roman Catholic  (A. Le) 05:47.03 5.4% 00:04.82 05:47.03     00:05:29.23 00:00:17.80
Race 19c: Boys Varsity 1x Flight 3 @ 08:50 AM
1st 1 Our Lady of Lourdes  (C. Toscano) 05:50.96     05:50.96     00:05:50.96  
2nd 3 Friends Select B  (C. Russell) 06:01.70 3.1% 00:10.74 06:01.70     00:05:50.96 00:00:10.74
3rd 4 Bonner/Prendergast  (Q. Garvey) 06:15.78 7.1% 00:14.08 06:15.78     00:05:50.96 00:00:24.82
4th 2 Malvern Preparatory School  (R. Jeong) 06:17.90 7.7% 00:02.12 06:17.90     00:05:50.96 00:00:26.94
5th 5 Haddon Twp  (E. Taylor) 06:43.78 15.1% 00:25.88 06:43.78     00:05:50.96 00:00:52.82
Race 20a: Boys Varsity 2x Flight 1 @ 08:55 AM
1st 4 Don Bosco  (A. McAvey) 04:57.39     04:57.39     00:04:57.39  
2nd 3 Penn Charter  (K. Kelly) 04:57.85 0.2% 00:00.46 04:57.85     00:04:57.39 00:00:00.46
3rd 1 Roman Catholic  (J. O'Brien) 05:03.98 2.2% 00:06.13 05:03.98     00:04:57.39 00:00:06.59
4th 2 Ridgewood  (J. Criscitiello) 05:05.08 2.6% 00:01.10 05:05.08     00:04:57.39 00:00:07.69
5th 5 Conestoga  (A. Lanahan) 05:08.70 3.8% 00:03.62 05:08.70     00:04:57.39 00:00:11.31
6th 6 Montclair  (E. Placeholder2) 05:16.57 6.4% 00:07.87 05:16.57     00:04:57.39 00:00:19.18
Race 20b: Boys Varsity 2x Flight 2 @ 09:00 AM
1st 3 The Haverford School  (G. Hoeltzel) 05:07.72     05:07.72     00:05:07.72  
2nd 4 Upper Merion HS  (T. Painter) 05:14.86 2.3% 00:07.14 05:14.86     00:05:07.72 00:00:07.14
3rd 2 Strath Haven  (W. Brien) 05:17.77 3.3% 00:02.91 05:17.77     00:05:07.72 00:00:10.05
4th 5 Christian Brothers A  (A. Ciesielski) 05:39.07 10.2% 00:21.30 05:39.07     00:05:07.72 00:00:31.35
1 Radnor  (J. Hagstrom) Scratch              
Race 20c: Boys Varsity 2x Flight 3 @ 09:05 AM
1st 2 Teaneck HS  (P. Bonsu) 05:29.18     05:29.18     00:05:29.18  
2nd 1 Lower Merion  (D. Clark) 05:36.66 2.3% 00:07.48 05:36.66     00:05:29.18 00:00:07.48
3rd 4 Leonia Crew  (M. Ismail) 05:39.90 3.3% 00:03.24 05:39.90     00:05:29.18 00:00:10.72
3 Christian Brothers B  (Z. Maguire) Scratch              
5 Egg Harbor  (C. Vartanian) Scratch              
Race 21a: Boys Varsity 2- Flight @ 09:10 AM
1st 3 Radnor  (J. Puckette) 05:13.34     05:13.34     00:05:13.34  
2nd 5 Mainland  (S. Frawley) 05:30.85 5.6% 00:17.51 05:30.85     00:05:13.34 00:00:17.51
3rd 6 Philadelphia City Rowing  (U. Myers-Doyle) 05:36.18 7.3% 00:05.33 05:36.18     00:05:13.34 00:00:22.84
4th 2 Fairfield Prep A  (J. Grosso) 05:36.51 7.4% 00:00.33 05:36.51     00:05:13.34 00:00:23.17
5th 4 Fairfield Prep B  (M. Villano) 05:53.50 12.8% 00:16.99 05:53.50     00:05:13.34 00:00:40.16
6th 1 Lower Merion  (M. Chukinas) 05:57.62 14.1% 00:04.12 05:57.62     00:05:13.34 00:00:44.28
Race 22a: Boys Varsity 4+ Flight 1 @ 09:15 AM
1st 4 Episcopal Academy A  (N. Mead) 04:47.62     04:47.62     00:04:47.62  
2nd 2 Father Judge  (T. Boyle) 04:51.20 1.2% 00:03.58 04:51.20     00:04:47.62 00:00:03.58
3rd 5 Christian Brothers  (M. Steinbrick) 05:00.33 4.4% 00:09.13 05:00.33     00:04:47.62 00:00:12.71
4th 1 Egg Harbor  (M. Ratte) 05:04.93 6.0% 00:04.60 05:04.93     00:04:47.62 00:00:17.31
3 Montclair  (J. Murphy) Scratch              
Race 22b: Boys Varsity 4+ Flight 2 @ 09:20 AM
1st 3 The Haverford School  (C. Meehan) 04:58.73     04:58.73     00:04:58.73  
2nd 4 Harriton  (A. Gantard) 04:59.69 0.3% 00:00.96 04:59.69     00:04:58.73 00:00:00.96
3rd 1 Roman Catholic  (M. Litchfield) 05:15.24 5.5% 00:15.55 05:15.24     00:04:58.73 00:00:16.51
4th 5 Philadelphia City Rowing  (E. Harper) 05:18.23 6.5% 00:02.99 05:18.23     00:04:58.73 00:00:19.50
5th 2 Upper Merion HS  (C. Resendiz) 05:25.17 8.9% 00:06.94 05:25.17     00:04:58.73 00:00:26.44
Race 22c: Boys Varsity 4+ Flight 3 @ 09:25 AM
1st 5 Salisbury School  (W. Taverna) 04:52.17     04:52.17     00:04:52.17  
2nd 1 DeMatha  (M. North) 05:00.61 2.9% 00:08.44 05:00.61     00:04:52.17 00:00:08.44
3rd 4 Owen J Roberts  (D. Bendyk) 05:06.60 4.9% 00:05.99 05:06.60     00:04:52.17 00:00:14.43
4th 3 Bonner/Prendergast  (P. Martin) 05:16.80 8.4% 00:10.20 05:16.80     00:04:52.17 00:00:24.63
5th 2 RFH Rowing A  (C. Duffney) 05:33.97 14.3% 00:17.17 05:33.97     00:04:52.17 00:00:41.80
Race 22d: Boys Varsity 4+ Flight 4 @ 09:30 AM
1st 4 Vineland  (J. Marcacci) 04:49.97     04:49.97     00:04:49.97  
2nd 3 Holy Spirit  (J. Muller) 04:51.32 0.5% 00:01.35 04:51.32     00:04:49.97 00:00:01.35
3rd 1 St. Paul's Schools  (R. Bond) 05:01.44 4.0% 00:10.12 05:01.44     00:04:49.97 00:00:11.47
4th 5 RFH Rowing B  (M. Bloom) 05:43.79 18.6% 00:42.35 05:43.79     00:04:49.97 00:00:53.82
5th 2 Cedar Creek High School  (C. Erlandson) 05:47.18 19.7% 00:03.39 05:47.18     00:04:49.97 00:00:57.21
Race 22e: Boys Varsity 4+ Flight 5 @ 09:35 AM
1st 5 Belleville  (A. Nazario) 04:54.76     04:54.76     00:04:54.76  
2nd 3 Eustace  (P. Kramarski) 05:00.40 1.9% 00:05.64 05:00.40     00:04:54.76 00:00:05.64
3rd 4 Episcopal Academy B  (D. Palumbo) 05:07.05 4.2% 00:06.65 05:07.05     00:04:54.76 00:00:12.29
4th 1 Rumson-Fair Haven  (M. Baumer) 05:13.84 6.5% 00:06.79 05:13.84     00:04:54.76 00:00:19.08
5th 2 Collingswood  (H. Wilson) 05:16.64 7.4% 00:02.80 05:16.64     00:04:54.76 00:00:21.88
Race 23a: Boys Varsity 4x Flight 1 @ 09:40 AM
1st 3 Malvern Preparatory School A  (J. Sincavage) 04:24.24     04:24.24     00:04:24.24  
2nd 4 Roman Catholic  (K. Leyland) 04:24.33 0.0% 00:00.09 04:24.33     00:04:24.24 00:00:00.09
3rd 2 Conestoga  (S. Pepin) 04:29.43 2.0% 00:05.10 04:29.43     00:04:24.24 00:00:05.19
4th 5 Malvern Preparatory School B  (J. McManus) 04:30.08 2.2% 00:00.65 04:30.08     00:04:24.24 00:00:05.84
5th 1 Shipley  (G. Dadourian) 04:35.86 4.4% 00:05.78 04:35.86     00:04:24.24 00:00:11.62
Race 23b: Boys Varsity 4x Flight 2 @ 09:45 AM
1st 3 St. Joseph Prep  (G. Twardy) 04:35.08     04:35.08     00:04:35.08  
2nd 4 Haddon Twp  (A. Blue) 04:40.94 2.1% 00:05.86 04:40.94     00:04:35.08 00:00:05.86
3rd 2 Germantown Academy  (Z. Ross) 04:50.43 5.6% 00:09.49 04:50.43     00:04:35.08 00:00:15.35
4th 5 Springside Chestnut Hill  (J. MacEachern) 04:54.81 7.2% 00:04.38 04:54.81     00:04:35.08 00:00:19.73
5th 1 Penn Charter  (S. Jolinger) 05:00.13 9.1% 00:05.32 05:00.13     00:04:35.08 00:00:25.05
Race 14a: Boys Ltwt 2x Flight 1 @ 09:50 AM
1st 3 Episcopal Academy  (J. Alden) 04:58.84     04:58.84     00:04:58.84  
2nd 5 Montclair  (T. Cahill) 05:01.60 0.9% 00:02.76 05:01.60     00:04:58.84 00:00:02.76
3rd 2 Ridgewood  (E. Prettyman) 05:05.99 2.4% 00:04.39 05:05.99     00:04:58.84 00:00:07.15
4th 4 Roman Catholic  (N. Olimpo) 05:06.07 2.4% 00:00.08 05:06.07     00:04:58.84 00:00:07.23
Race 14b: Boys Ltwt 2x Flight 2 @ 09:55 AM
1st 1 Bonner/Prendergast  (D. McCreavy) 04:55.37     04:55.37     00:04:55.37  
2nd 2 Hawken  (G. Whitehead) 04:59.88 1.5% 00:04.51 04:59.88     00:04:55.37 00:00:04.51
3rd 5 The Haverford School  (E. Glavin) 05:08.28 4.4% 00:08.40 05:08.28     00:04:55.37 00:00:12.91
4th 3 Germantown Friends  (E. Genyk) 05:20.82 8.6% 00:12.54 05:20.82     00:04:55.37 00:00:25.45
5th 4 Don Bosco  (J. Perez) 05:22.13 9.1% 00:01.31 05:22.13     00:04:55.37 00:00:26.76
Race 15a: Boys Ltwt 4+ Flight 1 @ 10:00 AM
1st 2 Christian Brothers  (M. Guadagno) 04:47.79     04:47.79     00:04:47.79  
2nd 3 St. Joseph Prep  (S. Gennaro) 04:49.17 0.5% 00:01.38 04:49.17     00:04:47.79 00:00:01.38
3rd 5 The Haverford School  (C. Bickhart) 04:51.93 1.4% 00:02.76 04:51.93     00:04:47.79 00:00:04.14
4th 1 Egg Harbor  (D. Warrell) 04:53.04 1.8% 00:01.11 04:53.04     00:04:47.79 00:00:05.25
5th 4 Don Bosco  (C. Malley) 04:54.40 2.3% 00:01.36 04:54.40     00:04:47.79 00:00:06.61
6th 6 Lower Merion  (D. Matthews) 05:11.89 8.4% 00:17.49 05:11.89     00:04:47.79 00:00:24.10
Race 15b: Boys Ltwt 4+ Flight 2 @ 10:05 AM
1st 1 St. Paul's Schools  (L. Emmart) 04:56.37     04:56.37     00:04:56.37  
2nd 3 Father Judge  (P. Blumenstein) 04:58.07 0.6% 00:01.70 04:58.07     00:04:56.37 00:00:01.70
3rd 6 Vineland  (z. Berthel) 05:04.89 2.9% 00:06.82 05:04.89     00:04:56.37 00:00:08.52
4th 4 Ridgewood  (J. Bragg) 05:11.79 5.2% 00:06.90 05:11.79     00:04:56.37 00:00:15.42
5th 2 St. Augustine  (A. Chell) 05:14.47 6.1% 00:02.68 05:14.47     00:04:56.37 00:00:18.10
6th 5 Cedar Creek High School  (P. Lowe) 05:16.15 6.7% 00:01.68 05:16.15     00:04:56.37 00:00:19.78
Race 15c: Boys Ltwt 4+ Flight 3 @ 10:10 AM
1st 2 Ocean City  (C. Brady) 04:55.08     04:55.08     00:04:55.08  
2nd 5 MoorestownHighSchool/Rowing  (K. Harris) 04:56.72 0.6% 00:01.64 04:56.72     00:04:55.08 00:00:01.64
3rd 4 DeMatha  (T. Steinbauer) 04:56.94 0.6% 00:00.22 04:56.94     00:04:55.08 00:00:01.86
4th 1 Belleville  (J. Victorio) 05:00.95 2.0% 00:04.01 05:00.95     00:04:55.08 00:00:05.87
5th 6 La Salle  (J. Hamilton) 05:13.82 6.4% 00:12.87 05:13.82     00:04:55.08 00:00:18.74
6th 3 Ranney  (S. Parlamas) 05:32.08 12.5% 00:18.26 05:32.08     00:04:55.08 00:00:37.00
Race 16a: Boys Ltwt 4x Flight @ 10:15 AM
1st 3 Roman Catholic  (T. Madden) 04:31.31     04:31.31     00:04:31.31  
2nd 4 Conestoga  (N. Carlson) 04:33.64 0.9% 00:02.33 04:33.64     00:04:31.31 00:00:02.33
3rd 2 St. Joseph Prep  (F. Lengetti) 05:00.72 10.8% 00:27.08 05:00.72     00:04:31.31 00:00:29.41
4th 5 Springside Chestnut Hill  (J. Klauder) 05:03.40 11.8% 00:02.68 05:03.40     00:04:31.31 00:00:32.09
Race 17a: Boys Ltwt 8+ Flight @ 10:20 AM
1st 2 St. Joseph Prep  (G. Wells) 04:20.27     04:20.27     00:04:20.27  
2nd 3 La Salle  (R. Bond) 04:30.24 3.8% 00:09.97 04:30.24     00:04:20.27 00:00:09.97
3rd 4 St. Augustine  (V. DiPentino) 04:31.76 4.4% 00:01.52 04:31.76     00:04:20.27 00:00:11.49
4th 5 Radnor  (D. Hughes) 04:32.53 4.7% 00:00.77 04:32.53     00:04:20.27 00:00:12.26
5th 1 Oakcrest  (A. Villanueva) 04:40.54 7.8% 00:08.01 04:40.54     00:04:20.27 00:00:20.27
6th 6 Mainland  (J. Nazha) 04:42.52 8.5% 00:01.98 04:42.52     00:04:20.27 00:00:22.25
Race 24a: Boys Varsity 8+ Flight 1 @ 10:25 AM
1st 3 St. Joseph Prep  (G. Giangiordano) 04:05.32     04:05.32     00:04:05.32  
2nd 2 La Salle  (J. Pinnola-Vizza) 04:09.36 1.6% 00:04.04 04:09.36     00:04:05.32 00:00:04.04
3rd 4 St. Augustine  (J. Ruskey) 04:12.67 3.0% 00:03.31 04:12.67     00:04:05.32 00:00:07.35
4th 1 Absegami  (Z. Ali) 04:18.43 5.3% 00:05.76 04:18.43     00:04:05.32 00:00:13.11
5th 6 James Madison  (M. Weiner) 04:18.85 5.5% 00:00.42 04:18.85     00:04:05.32 00:00:13.53
6th 5 Holy Spirit  (C. Malia) 04:41.68 14.8% 00:22.83 04:41.68     00:04:05.32 00:00:36.36
Race 24b: Boys Varsity 8+ Flight 2 @ 10:30 AM
1st 2 Walt Whitman  (A. Bell) 04:21.26     04:21.26     00:04:21.26  
2nd 3 Archbishop Carroll High School  (P. McGuinn) 04:24.44 1.2% 00:03.18 04:24.44     00:04:21.26 00:00:03.18
3rd 4 Fordham Prep  (C. McCarrick) 04:30.96 3.7% 00:06.52 04:30.96     00:04:21.26 00:00:09.70
4th 5 Atlantic City  (W. McCue) 04:34.94 5.2% 00:03.98 04:34.94     00:04:21.26 00:00:13.68
Race 24c: Boys Varsity 8+ Flight 3 @ 10:35 AM
1st 2 Salisbury School  (W. Wong) 04:24.76     04:24.76     00:04:24.76  
2nd 4 MoorestownHighSchool/Rowing  (W. Van Fossen) 04:27.39 1.0% 00:02.63 04:27.39     00:04:24.76 00:00:02.63
3rd 3 St. Anthony's  (V. LaMonte) 04:27.83 1.2% 00:00.44 04:27.83     00:04:24.76 00:00:03.07
4th 5 Don Bosco  (k. schnaars) 04:59.44 13.1% 00:31.61 04:59.44     00:04:24.76 00:00:34.68
Race 1a: Boys Gig/Novice 1x Flight @ 11:05 AM
1st 1 Upper Dublin  (B. Scherpbier) 05:47.65     05:47.65     11:03:03.50 11:08:51.15
2nd 4 Strath Haven  (J. Harnsberger) 06:06.84 5.5% 00:19.19 06:06.84     11:04:25.05 11:10:31.89
3rd 9 Wissahickon  (E. Baim) 06:12.65 7.2% 00:05.81 06:12.65     11:06:24.98 11:12:37.63
4th 6 Conestoga  (J. Hinderer) 06:27.95 11.6% 00:15.30 06:27.95     11:05:21.74 11:11:49.69
5th 3 Roman Catholic A  (W. Robb) 06:28.75 11.8% 00:00.80 06:28.75     11:03:48.42 11:10:17.17
6th 2 Germantown Academy  (F. McElwee) 06:37.22 14.3% 00:08.47 06:37.22     11:03:19.44 11:09:56.66
7th 11 Haddon Twp  (C. Hasson) 06:38.73 14.7% 00:01.51 06:38.73     11:06:55.52 11:13:34.25
8th 5 Roman Catholic B  (J. Grant) 06:49.20 17.7% 00:10.47 06:49.20     11:04:55.81 11:11:45.01
9th 7 Roman Catholic C  (R. Zhang) 06:58.13 20.3% 00:08.93 06:58.13     11:05:47.18 11:12:45.31
10th 8 Friends Select  (J. Zhang) 07:12.31 24.4% 00:14.18 07:12.31     11:06:02.46 11:13:14.77
10 Shipley  (D. Grubman) Scratch              
Race 2a: Boys Freshman/Novice 2x Flight @ 11:15 AM
1st 14 Abington  (B. Van Buren) 05:38.39     05:38.39     11:11:57.36 11:17:35.75
2nd 12 Roman Catholic A  (J. Brauckmann) 05:40.80 0.7% 00:02.41 05:40.80     11:11:29.68 11:17:10.48
3rd 18 Penn Charter  (J. McDavid) 05:43.36 1.5% 00:02.56 05:43.36     11:13:20.63 11:19:03.99
4th 17 Upper Dublin  (L. MASSEY) 05:46.21 2.3% 00:02.85 05:46.21     11:13:05.43 11:18:51.64
5th 16 Conestoga  (T. Kao) 05:54.58 4.8% 00:08.37 05:54.58     11:12:35.23 11:18:29.81
6th 19 Friends Select  (A. Williams III) 05:59.01 6.1% 00:04.43 05:59.01     11:13:29.62 11:19:28.63
7th 21 Leonia Crew  (M. Miller) 06:11.96 9.9% 00:12.95 06:11.96     11:14:24.38 11:20:36.34
8th 23 Oakcrest  (J. Lim) 06:14.82 10.8% 00:02.86 06:14.82     11:15:10.95 11:21:25.77
9th 24 The Haverford School  (M. Wolfgang) 06:17.14 11.5% 00:02.32 06:17.14     11:15:23.97 11:21:41.11
10th 22 Ridgewood  (A. Macon) 06:22.16 12.9% 00:05.02 06:22.16     11:14:42.37 11:21:04.53
11th 13 Roman Catholic B  (J. Campbell) 06:22.43 13.0% 00:00.27 06:22.43     11:11:43.17 11:18:05.60
12th 20 Teaneck HS  (F. Nota) 06:37.83 17.6% 00:15.40 06:37.83     11:14:14.29 11:20:52.12
15 Haddon Twp  (O. Parker) Scratch              
Race 3a: Boys Novice 4+ Flight @ 11:25 AM
1st 28 Philadelphia City Rowing  (A. Smith) 05:15.02     05:15.02     11:20:17.10 11:25:32.12
2nd 38 Don Bosco  (j. watkins) 05:18.64 1.1% 00:03.62 05:18.64     11:24:52.24 11:30:10.88
3rd 29 Harriton A  (S. Van Wieren) 05:18.88 1.2% 00:00.24 05:18.88     11:20:32.05 11:25:50.93
4th 42 North Arlington Crew  (V. Ribeiro) 05:20.78 1.8% 00:01.90 05:20.78     11:26:47.42 11:32:08.20
5th 33 Cedar Creek High School  (D. Logan) 05:20.95 1.9% 00:00.17 05:20.95     11:23:21.67 11:28:42.62
6th 30 Montclair  (A. Ullah) 05:25.25 3.2% 00:04.30 05:25.25     11:20:50.30 11:26:15.55
7th 39 Mainland  (P. Berges) 05:29.14 4.5% 00:03.89 05:29.14     11:25:25.62 11:30:54.76
8th 36 MoorestownHighSchool/Rowing  (A. Gutierrez) 05:31.19 5.1% 00:02.05 05:31.19     11:24:13.06 11:29:44.25
9th 41 Belleville  (K. Aponte) 05:32.46 5.5% 00:01.27 05:32.46     11:26:05.71 11:31:38.17
10th 35 Collingswood  (C. Kaiser) 05:34.24 6.1% 00:01.78 05:34.24     11:27:52.65 11:33:26.89
11th 37 St. Anthony's  (A. Wheeler) 05:35.35 6.5% 00:01.11 05:35.35     11:28:20.04 11:33:55.39
12th 32 Harriton B  (J. Saul) 05:35.54 6.5% 00:00.19 05:35.54     11:22:11.68 11:27:47.22
13th 31 Ocean City  (J. Estadt) 05:43.07 8.9% 00:07.53 05:43.07     11:21:16.77 11:26:59.84
14th 34 Doane  (C. Stevens) 05:50.51 11.3% 00:07.44 05:50.51     11:22:45.14 11:28:35.65
40 Vineland  (M. Hanna) Scratch              
Race 4a: Boys Freshman 4+ Flight @ 11:35 AM
1st 48 St. Augustine  (C. Spalding) 05:20.75     05:20.75     11:30:27.78 11:35:48.53
2nd 47 Don Bosco  (L. Longobardo) 05:29.44 2.7% 00:08.69 05:29.44     11:30:24.41 11:35:53.85
3rd 45 Bonner/Prendergast  (D. Dwyer) 05:31.02 3.2% 00:01.58 05:31.02     11:30:39.86 11:36:10.88
4th 50 Christian Brothers  (R. Stefanik) 05:32.78 3.8% 00:01.76 05:32.78     11:32:08.51 11:37:41.29
5th 51 Eustace  (J. Stuckert) 05:38.30 5.5% 00:05.52 05:38.30     11:31:19.36 11:36:57.66
6th 46 Radnor  (T. Redmond) 05:50.75 9.4% 00:12.45 05:50.75     11:27:09.88 11:33:00.63
7th 52 Lower Merion  (J. Horn) 06:31.87 22.2% 00:41.12 06:31.87     11:31:44.77 11:38:16.64
Race 5a: Boys Novice 8+ Flight @ 11:45 AM
1st 57 La Salle A  (J. Naylor) 04:44.98     04:44.98     11:46:20.66 11:51:05.64
2nd 58 Don Bosco  (C. Mudrick) 04:48.62 1.3% 00:03.64 04:48.62     11:42:46.11 11:47:34.73
3rd 56 Ocean City  (E. Lam) 04:53.79 3.1% 00:05.17 04:53.79     11:46:44.96 11:51:38.75
4th 55 St. Augustine A  (N. Schalek) 04:56.28 4.0% 00:02.49 04:56.28     11:38:39.45 11:43:35.73
5th 62 Episcopal Academy  (M. Davis) 04:57.17 4.3% 00:00.89 04:57.17     11:38:22.08 11:43:19.25
6th 74 The Haverford School  (J. Pechet) 04:59.46 5.1% 00:02.29 04:59.46     11:41:37.17 11:46:36.63
7th 61 Atlantic City  (R. Kelly) 04:59.56 5.1% 00:00.10 04:59.56     11:38:16.81 11:43:16.37
8th 64 La Salle B  (J. Holyoke) 05:00.27 5.4% 00:00.71 05:00.27     11:52:02.16 11:57:02.43
9th 63 St. Joseph Prep A  (A. VIDAL) 05:00.85 5.6% 00:00.58 05:00.85     11:43:25.96 11:48:26.81
10th 60 Christian Brothers  (N. Houston) 05:01.95 6.0% 00:01.10 05:01.95     11:47:38.72 11:52:40.67
11th 73 MoorestownHighSchool/Rowing  (D. O'Sullivan) 05:02.21 6.0% 00:00.26 05:02.21     11:52:59.92 11:58:02.13
12th 71 Walt Whitman  (N. Baron) 05:02.51 6.2% 00:00.30 05:02.51     11:51:10.56 11:56:13.07
13th 65 Holy Spirit  (C. Dzialo) 05:03.03 6.3% 00:00.52 05:03.03     11:48:37.20 11:53:40.23
14th 59 Shipley  (B. Kimmel) 05:05.92 7.3% 00:02.89 05:05.92     11:45:38.04 11:50:43.96
15th 70 St. Paul's Schools  (J. Warfield) 05:06.59 7.6% 00:00.67 05:06.59     11:39:55.06 11:45:01.65
16th 67 St. Joseph Prep B  (C. WREN) 05:13.54 10.0% 00:06.95 05:13.54     11:50:29.03 11:55:42.57
17th 68 Egg Harbor  (K. Tran) 05:16.20 11.0% 00:02.66 05:16.20     11:44:37.10 11:49:53.30
18th 76 Vineland  (A. Cerrato) 05:22.17 13.1% 00:05.97 05:22.17     11:54:09.68 11:59:31.85
19th 69 Charter  (M. Crowder) 05:25.66 14.3% 00:03.49 05:25.66     11:43:59.79 11:49:25.45
20th 66 St. Augustine B  (J. Rossetti) 05:31.06 16.2% 00:05.40 05:31.06     11:49:15.67 11:54:46.73
21st 72 Mainland  (T. Clerico) 05:33.74 17.1% 00:02.68 05:33.74     11:40:34.73 11:46:08.47
22nd 75 Belleville  (F. Chafart) 05:54.82 24.5% 00:21.08 05:54.82     11:41:57.94 11:47:52.76
Race 6a: Boys Novice 4x Flight @ 11:57 AM
1st 81 Roman Catholic  (A. Panchella) 05:09.91     05:09.91     12:01:21.69 12:06:31.60
2nd 83 Springside Chestnut Hill  (R. Bakes) 05:14.75 1.6% 00:04.84 05:14.75     12:02:17.52 12:07:32.27
3rd 80 Malvern Preparatory School  (M. Droogan) 05:16.25 2.0% 00:01.50 05:16.25     12:00:37.61 12:05:53.86
4th 79 Conestoga  (M. Monster) 05:18.14 2.7% 00:01.89 05:18.14     12:00:13.11 12:05:31.25
5th 84 The Haverford School  (L. Green) 05:23.98 4.5% 00:05.84 05:23.98     12:02:46.01 12:08:09.99
6th 82 Boys' Latin of Philadelphia  (K. Bolden) 05:24.43 4.7% 00:00.45 05:24.43     12:01:51.91 12:07:16.34
7th 85 Germantown Academy  (J. Taggart) 05:47.17 12.0% 00:22.74 05:47.17     12:03:18.76 12:09:05.93
Race 7a: Boys Freshman 4x Flight @ 12:07 PM
1st 91 Roman Catholic  (B. Guckin) 04:54.63     04:54.63     12:07:01.47 12:11:56.10
2nd 88 Conestoga  (T. MCGOVERN) 04:55.62 0.3% 00:00.99 04:55.62     12:06:10.99 12:11:06.61
3rd 89 Don Bosco  (B. Caltavuturo) 04:58.33 1.3% 00:02.71 04:58.33     12:06:22.32 12:11:20.65
4th 93 Ridgewood A  (W. Creedon) 05:02.40 2.6% 00:04.07 05:02.40     12:08:44.98 12:13:47.38
5th 92 Montclair  (B. Lewis) 05:02.77 2.8% 00:00.37 05:02.77     12:07:39.92 12:12:42.69
6th 90 Malvern Preparatory School  (T. Legner) 05:06.51 4.0% 00:03.74 05:06.51     12:06:36.87 12:11:43.38
7th 95 Leonia Crew  (R. Castro) 05:20.32 8.7% 00:13.81 05:20.32     12:09:15.18 12:14:35.50
8th 96 Teaneck HS  (C. Lee) 05:41.00 15.7% 00:20.68 05:41.00     12:09:38.99 12:15:19.99
94 Ridgewood B  (W. Walton Roth) Scratch              
Race 8a: Boys Freshman 8+ Flight @ 12:17 PM
1st 99 La Salle  (V. Armetta) 04:32.22     04:32.22     12:13:55.82 12:18:28.04
2nd 103 Ocean City  (N. DiMarco) 04:34.10 0.7% 00:01.88 04:34.10     12:16:09.81 12:20:43.91
3rd 100 Christian Brothers  (T. Morris) 04:35.61 1.2% 00:01.51 04:35.61     12:13:02.14 12:17:37.75
4th 104 St. Joseph Prep  (P. URBINE) 04:36.90 1.7% 00:01.29 04:36.90     12:15:54.16 12:20:31.06
5th 101 Montclair  (C. Fabian) 04:39.32 2.6% 00:02.42 04:39.32     12:15:40.17 12:20:19.49
6th 117 Mainland  (J. Leavy) 04:39.73 2.8% 00:00.41 04:39.73     12:23:46.62 12:28:26.35
7th 102 St. Augustine  (P. Leonetti) 04:40.04 2.9% 00:00.31 04:40.04     12:14:35.42 12:19:15.46
8th 106 Father Judge  (F. Marricone) 04:40.65 3.1% 00:00.61 04:40.65     12:17:17.45 12:21:58.10
9th 107 Radnor  (B. Duncan) 04:42.39 3.7% 00:01.74 04:42.39     12:17:38.81 12:22:21.20
10th 105 Haddonfield  (C. George) 04:45.61 4.9% 00:03.22 04:45.61     12:16:46.69 12:21:32.30
11th 111 Fairfield Prep A  (P. Christakos) 04:53.74 7.9% 00:08.13 04:53.74     12:19:12.59 12:24:06.33
12th 108 Egg Harbor  (E. Polanco) 04:56.49 8.9% 00:02.75 04:56.49     12:18:04.32 12:23:00.81
13th 110 Archbishop Carroll High School  (R. Guyer) 05:00.11 10.2% 00:03.62 05:00.11     12:19:41.42 12:24:41.53
14th 114 Cedar Creek High School  (I. Martinelli) 05:07.38 12.9% 00:07.27 05:07.38     12:23:16.32 12:28:23.70
15th 116 Fairfield Prep B  (J. Ekstract) 05:16.53 16.3% 00:09.15 05:16.53     12:21:30.82 12:26:47.35
16th 109 Lower Merion  (S. Coursen) 05:17.39 16.6% 00:00.86 05:17.39     12:21:12.42 12:26:29.81
17th 115 Walt Whitman  (T. Thornton) 05:18.17 16.9% 00:00.78 05:18.17     12:22:47.54 12:28:05.71
18th 112 Rumson-Fair Haven  (A. Perkins) 05:35.40 23.2% 00:17.23 05:35.40     12:20:26.88 12:26:02.28
19th 113 RFH Rowing  (S. Camarata) 05:38.66 24.4% 00:03.26 05:38.66     12:22:00.38 12:27:39.04
Race 9a: Boys JV 1x Flight @ 12:27 PM
1st 120 Roman Catholic A  (P. Scharf) 05:24.05     05:24.05     12:27:13.10 12:32:37.15
2nd 126 Malvern Preparatory School  (m. adamcik) 05:34.14 3.1% 00:10.09 05:34.14     12:27:38.58 12:33:12.72
3rd 122 Roman Catholic B  (I. Morrissey) 05:40.86 5.2% 00:06.72 05:40.86     12:28:24.08 12:34:04.94
4th 121 Upper Dublin  (W. Dowdell) 05:40.94 5.2% 00:00.08 05:40.94     12:27:56.24 12:33:37.18
5th 129 Springside Chestnut Hill  (T. Andrews) 05:44.36 6.3% 00:03.42 05:44.36     12:29:06.15 12:34:50.51
6th 123 Haddon Twp  (K. Schneider) 05:47.27 7.2% 00:02.91 05:47.27     12:28:41.85 12:34:29.12
7th 127 Bergen Catholic  (S. Lezaja) 05:53.60 9.1% 00:06.33 05:53.60     12:28:13.57 12:34:07.17
8th 124 Roman Catholic C  (C. Roscioli) 06:22.42 18.0% 00:28.82 06:22.42     12:28:57.32 12:35:19.74
9th 128 Boys' Latin of Philadelphia  (S. Jones) 06:23.08 18.2% 00:00.66 06:23.08     12:29:20.89 12:35:43.97
Race 10a: Boys JV 2x Flight @ 12:37 PM
1st 133 St. Joseph Prep A  (C. Busch) 04:56.70     04:56.70     12:32:34.08 12:37:30.78
2nd 132 Springside Chestnut Hill  (M. Miller) 04:59.23 0.9% 00:02.53 04:59.23     12:31:59.28 12:36:58.51
3rd 134 Friends Select A  (E. Orts) 05:00.58 1.3% 00:01.35 05:00.58     12:32:52.65 12:37:53.23
4th 136 Roman Catholic B  (J. Leyland) 05:10.02 4.5% 00:09.44 05:10.02     12:33:21.41 12:38:31.43
5th 137 Penn Charter A  (E. Reidlmeier) 05:10.62 4.7% 00:00.60 05:10.62     12:33:41.73 12:38:52.35
6th 135 Conestoga  (R. Stone) 05:14.97 6.2% 00:04.35 05:14.97     12:33:12.57 12:38:27.54
7th 138 Roman Catholic A  (J. Wellein) 05:18.32 7.3% 00:03.35 05:18.32     12:33:59.42 12:39:17.74
8th 150 St. Joseph Prep A  (R. Wegryn) 05:22.04 8.5% 00:03.72 05:22.04     12:37:55.64 12:43:17.68
9th 148 Roman Catholic C  (B. Farrell) 05:24.13 9.2% 00:02.09 05:24.13     12:36:31.89 12:41:56.02
10th 140 Montclair  (N. Ali) 05:24.62 9.4% 00:00.49 05:24.62     12:34:34.33 12:39:58.95
11th 139 Strath Haven  (A. Lombard) 05:24.98 9.5% 00:00.36 05:24.98     12:34:17.33 12:39:42.31
12th 141 Penn Charter B  (E. Grugan) 05:27.81 10.5% 00:02.83 05:27.81     12:34:45.33 12:40:13.14
13th 149 Haddon Twp  (J. Weber) 05:27.86 10.5% 00:00.05 05:27.86     12:37:46.31 12:43:14.17
14th 144 Germantown Academy  (A. Rai) 05:37.30 13.7% 00:09.44 05:37.30     12:36:18.81 12:41:56.11
15th 145 Upper Merion HS  (A. Chui) 05:39.68 14.5% 00:02.38 05:39.68     12:37:04.85 12:42:44.53
16th 146 Bergen Catholic  (K. Smith) 05:42.70 15.5% 00:03.02 05:42.70     12:37:21.39 12:43:04.09
17th 142 Friends Select B  (D. BURDEN) 05:44.42 16.1% 00:01.72 05:44.42     12:35:16.08 12:41:00.50
18th 143 Leonia Crew  (J. Bargo) 05:58.12 20.7% 00:13.70 05:58.12     12:36:04.93 12:42:03.05
147 Shipley  (S. Brandt) Scratch              
Race 11a: Boys JV 4+ Flight @ 12:47 PM
1st 157 Christian Brothers  (J. Smallwood) 04:48.04     04:48.04     12:44:29.21 12:49:17.25
2nd 152 Oakcrest  (M. Dragotto) 04:49.85 0.6% 00:01.81 04:49.85     12:42:03.80 12:46:53.65
3rd 156 Don Bosco  (V. Ulizko) 04:52.16 1.4% 00:02.31 04:52.16     12:44:05.23 12:48:57.39
4th 153 Father Judge  (R. Hartman) 04:53.48 1.9% 00:01.32 04:53.48     12:42:15.76 12:47:09.24
5th 158 St. Joseph Prep A  (B. Spinelli) 04:56.28 2.9% 00:02.80 04:56.28     12:45:04.64 12:50:00.92
6th 160 Ocean City  (N. Bromhead) 04:58.14 3.5% 00:01.86 04:58.14     12:45:41.21 12:50:39.35
7th 164 Harriton  (M. Terwiesch) 04:58.56 3.7% 00:00.42 04:58.56     12:48:23.89 12:53:22.45
8th 170 Episcopal Academy  (J. Pusey) 05:00.97 4.5% 00:02.41 05:00.97     12:50:02.60 12:55:03.57
9th 154 St. Joseph Prep B  (S. Chero) 05:07.86 6.9% 00:06.89 05:07.86     12:43:00.91 12:48:08.77
10th 163 Springside Chestnut Hill  (A. Dragani) 05:07.94 6.9% 00:00.08 05:07.94     12:47:35.21 12:52:43.15
11th 166 Lower Merion  (G. Lane) 05:09.78 7.5% 00:01.84 05:09.78     12:49:11.28 12:54:21.06
12th 167 La Salle  (A. Sosnader) 05:11.51 8.1% 00:01.73 05:11.51     12:48:49.62 12:54:01.13
13th 175 St. Paul's Schools  (A. Rutherford) 05:11.59 8.2% 00:00.08 05:11.59     12:52:27.87 12:57:39.46
14th 155 Montclair  (G. Rosenthal) 05:13.43 8.8% 00:01.84 05:13.43     12:43:46.39 12:48:59.82
15th 159 St. Augustine  (M. Palladino) 05:13.65 8.9% 00:00.22 05:13.65     12:46:08.36 12:51:22.01
16th 162 The Haverford School  (R. Meiers) 05:14.06 9.0% 00:00.41 05:14.06     12:47:01.86 12:52:15.92
17th 173 MoorestownHighSchool/Rowing  (C. Linn) 05:14.11 9.1% 00:00.05 05:14.11     12:51:30.54 12:56:44.65
18th 174 Belleville  (J. Padilla) 05:14.51 9.2% 00:00.40 05:14.51     12:52:00.32 12:57:14.83
19th 161 Egg Harbor  (J. Barnes) 05:23.85 12.4% 00:09.34 05:23.85     12:46:39.85 12:52:03.70
20th 172 Philadelphia City Rowing  (H. Johnson) 05:33.43 15.8% 00:09.58 05:33.43     12:51:14.77 12:56:48.20
21st 165 Haddonfield  (A. Mandviwalla) 05:37.15 17.0% 00:03.72 05:37.15     12:48:06.64 12:53:43.79
22nd 168 Doane  (J. Peterson) 05:42.78 19.0% 00:05.63 05:42.78     12:49:41.44 12:55:24.22
23rd 171 Ranney  (C. Rivera) 06:26.33 34.1% 00:43.55 06:26.33     12:50:46.42 12:57:12.75
169 Teaneck HS  (D. Patino) Scratch              
Race 12a: Boys JV 4x Flight @ 12:59 PM
1st 179 Roman Catholic  (W. Cuadrado) 04:35.93     04:35.93     12:56:04.93 13:00:40.86
2nd 178 St. Joseph Prep  (D. McHale) 04:40.17 1.5% 00:04.24 04:40.17     12:55:44.12 13:00:24.29
3rd 182 Shipley  (S. Deitrich) 04:53.41 6.3% 00:13.24 04:53.41     12:57:35.10 13:02:28.51
4th 180 Don Bosco  (T. Biby) 04:53.77 6.5% 00:00.36 04:53.77     12:56:25.48 13:01:19.25
5th 183 Germantown Academy  (E. Schoenberg) 04:54.60 6.8% 00:00.83 04:54.60     12:58:00.92 13:02:55.52
6th 188 The Haverford School  (C. Johnson-Burrus) 04:54.85 6.9% 00:00.25 04:54.85     12:59:58.63 13:04:53.48
7th 181 Teaneck HS  (O. Manahan) 04:54.89 6.9% 00:00.04 04:54.89     12:57:00.12 13:01:55.01
8th 184 Haddon Twp  (T. Kao) 04:56.73 7.5% 00:01.84 04:56.73     12:58:20.58 13:03:17.31
9th 185 Boys' Latin of Philadelphia  (J. Torres) 04:58.54 8.2% 00:01.81 04:58.54     12:59:21.21 13:04:19.75
10th 189 Springside Chestnut Hill  (O. Cheung) 05:20.55 16.2% 00:22.01 05:20.55     13:00:42.04 13:06:02.59
11th 186 Owen J Roberts  (J. Wierzbicki) 05:31.44 20.1% 00:10.89 05:31.44     12:59:30.65 13:05:02.09
187 Montclair  (E. St. John) Scratch              
Race 13a: Boys JV 8+ Flight @ 01:09 PM
1st 192 Montclair  (J. Michalitsianos) 04:18.53     04:18.53     13:02:56.41 13:07:14.94
2nd 194 St. Joseph Prep  (D. Lamb) 04:20.07 0.6% 00:01.54 04:20.07     13:03:40.78 13:08:00.85
3rd 193 Holy Spirit  (B. Hanson) 04:21.62 1.2% 00:01.55 04:21.62     13:03:18.55 13:07:40.17
4th 211 Radnor  (J. Palmer) 04:24.37 2.3% 00:02.75 04:24.37     13:12:58.67 13:17:23.04
5th 195 St. Augustine A  (E. Jones) 04:26.48 3.1% 00:02.11 04:26.48     13:04:05.26 13:08:31.74
6th 196 La Salle  (M. Meeks) 04:26.95 3.3% 00:00.47 04:26.95     13:04:19.03 13:08:45.98
7th 212 Mainland  (J. Troiano) 04:29.29 4.2% 00:02.34 04:29.29     13:13:31.28 13:18:00.57
8th 198 Christian Brothers A  (S. Londregan) 04:29.46 4.2% 00:00.17 04:29.46     13:05:06.07 13:09:35.53
9th 197 Haddonfield  (P. Hurd) 04:31.77 5.1% 00:02.31 04:31.77     13:04:46.30 13:09:18.07
10th 200 Egg Harbor  (R. Rimmele) 04:34.86 6.3% 00:03.09 04:34.86     13:05:40.80 13:10:15.66
11th 217 Vineland  (K. Cortes) 04:35.68 6.6% 00:00.82 04:35.68     13:16:39.32 13:21:15.00
12th 201 Eustace  (C. Bechtel) 04:35.83 6.7% 00:00.15 04:35.83     13:06:29.52 13:11:05.35
13th 208 Fairfield Prep A  (S. Ghavidel) 04:36.07 6.8% 00:00.24 04:36.07     13:09:25.78 13:14:01.85
14th 218 St. Anthony's  (E. Placeholder9) 04:38.92 7.9% 00:02.85 04:38.92     13:17:12.57 13:21:51.49
15th 213 Walt Whitman  (J. Andonov) 04:39.23 8.0% 00:00.31 04:39.23     13:13:53.18 13:18:32.41
16th 202 Christian Brothers B  (m. amodio) 04:43.72 9.7% 00:04.49 04:43.72     13:06:42.50 13:11:26.22
17th 203 Absegami  (M. Graham) 04:45.71 10.5% 00:01.99 04:45.71     13:07:17.97 13:12:03.68
18th 199 Lower Merion  (W. Maatallah) 04:50.13 12.2% 00:04.42 04:50.13     13:05:24.43 13:10:14.56
19th 209 James Madison  (J. Fox) 04:51.88 12.9% 00:01.75 04:51.88     13:12:42.06 13:17:33.94
20th 214 Our Lady of Lourdes  (A. Emmi) 04:52.49 13.1% 00:00.61 04:52.49     13:14:18.43 13:19:10.92
21st 204 Ridgewood  (B. Flood) 04:52.90 13.3% 00:00.41 04:52.90     13:08:34.75 13:13:27.65
22nd 215 Fairfield Prep B  (R. Kiel) 04:57.51 15.1% 00:04.61 04:57.51     13:15:28.45 13:20:25.96
23rd 207 St. Augustine B  (M. Sammartino) 04:57.86 15.2% 00:00.35 04:57.86     13:12:13.07 13:17:10.93
24th 210 Belleville  (M. Tardillo) 05:05.69 18.2% 00:07.83 05:05.69     13:11:26.96 13:16:32.65
25th 216 Rumson-Fair Haven  (G. Baumer) 05:06.30 18.5% 00:00.61 05:06.30     13:16:19.37 13:21:25.67
26th 205 Archbishop Carroll High School  (Z. Ziernicki) 05:06.76 18.7% 00:00.46 05:06.76     13:09:06.81 13:14:13.57
27th 206 Atlantic City  (K. Ruiz) 05:09.90 19.9% 00:03.14 05:09.90     13:10:49.91 13:15:59.81
Race 26a: Girls Freshman/Novice 2x Flight @ 01:21 PM
1st 219 Conestoga  (C. Maslowsky) 05:55.03     05:55.03     13:21:17.12 13:27:12.15
2nd 220 Shipley  (K. Moore) 05:57.13 0.6% 00:02.10 05:57.13     13:21:32.31 13:27:29.44
3rd 222 Agnes Irwin  (K. Helber) 06:12.96 5.1% 00:15.83 06:12.96     13:22:12.24 13:28:25.20
4th 226 Springside Chestnut Hill  (L. Burckhardt) 06:15.42 5.7% 00:02.46 06:15.42     13:22:59.28 13:29:14.70
5th 221 Baldwin  (S. Dewey) 06:16.04 5.9% 00:00.62 06:16.04     13:21:45.26 13:28:01.30
6th 223 Upper Dublin  (J. Axelrod) 06:22.68 7.8% 00:06.64 06:22.68     13:22:28.49 13:28:51.17
7th 225 Friends Select  (M. zarate-ramirez) 06:31.02 10.1% 00:08.34 06:31.02     13:22:48.51 13:29:19.53
224 Haddon Twp  (B. Colwell) Scratch              
Race 27a: Girls Novice 4+ Flight @ 01:31 PM
1st 242 Belleville  (V. Felipe) 05:47.72     05:47.72     13:45:13.63 13:51:01.35
2nd 229 Bonner/Prendergast  (E. Dougherty) 05:51.15 1.0% 00:03.43 05:51.15     13:31:30.91 13:37:22.06
3rd 244 North Arlington Crew  (N. LaBarbera) 05:53.72 1.7% 00:02.57 05:53.72     13:38:46.92 13:44:40.64
4th 232 Harriton A  (M. Iyer) 06:02.13 4.1% 00:08.41 06:02.13     13:35:34.23 13:41:36.36
5th 243 Ranney  (C. Kalinowski) 06:08.92 6.1% 00:06.79 06:08.92     13:44:40.29 13:50:49.21
6th 233 Shipley  (A. Leavy) 06:13.92 7.5% 00:05.00 06:13.92     13:36:22.26 13:42:36.18
7th 236 Collingswood  (N. Wilson) 06:16.20 8.2% 00:02.28 06:16.20     13:30:29.15 13:36:45.35
8th 231 OLMA Crew  (G. Puggi) 06:17.20 8.5% 00:01.00 06:17.20     13:29:07.83 13:35:25.03
9th 230 Springside Chestnut Hill  (L. McCormack) 06:21.00 9.6% 00:03.80 06:21.00     13:32:04.72 13:38:25.72
10th 238 Philadelphia City Rowing  (N. Reynolds) 06:22.27 9.9% 00:01.27 06:22.27     13:37:29.14 13:43:51.41
11th 234 Germantown Academy  (S. Felgoise) 06:25.65 10.9% 00:03.38 06:25.65     13:34:56.66 13:41:22.31
12th 237 Upper Merion HS  (R. Willauer) 06:38.70 14.7% 00:13.05 06:38.70     13:36:58.56 13:43:37.26
13th 235 Harriton B  (A. Fuchs) 06:39.53 14.9% 00:00.83 06:39.53     13:33:52.87 13:40:32.40
14th 240 Cedar Creek High School  (M. Freeland) 07:07.42 22.9% 00:27.89 07:07.42     13:44:35.36 13:51:42.78
Race 29a: Girls Novice 8+ Flight @ 01:41 PM
1st 246 Mount Saint Joseph A  (D. Mischler) 05:00.49     05:00.49     13:47:24.83 13:52:25.32
2nd 247 Philadelphia City Rowing  (M. Cosgrove) 05:05.38 1.6% 00:04.89 05:05.38     13:48:09.45 13:53:14.83
3rd 249 Merion Mercy  (C. Nunno) 05:12.67 4.1% 00:07.29 05:12.67     13:48:29.72 13:53:42.39
4th 248 Germantown Academy  (S. Caplan) 05:19.59 6.4% 00:06.92 05:19.59     13:49:00.01 13:54:19.60
5th 250 Mount Saint Joseph B  (T. Czerpak) 05:20.48 6.7% 00:00.89 05:20.48     13:49:26.87 13:54:47.35
6th 254 Owen J Roberts  (X. Sykes) 05:28.35 9.3% 00:07.87 05:28.35     13:51:26.63 13:56:54.98
7th 251 Absegami  (B. Peabody) 05:32.23 10.6% 00:03.88 05:32.23     13:50:12.45 13:55:44.68
8th 268 Episcopal Academy  (m. lindblad) 05:35.65 11.7% 00:03.42 05:35.65     13:58:37.98 14:04:13.63
9th 257 Oakcrest  (V. Simon) 05:36.02 11.8% 00:00.37 05:36.02     13:58:35.66 14:04:11.68
10th 256 Egg Harbor A  (K. Barron) 05:40.00 13.1% 00:03.98 05:40.00     13:53:05.27 13:58:45.27
11th 252 Radnor  (m. stanley) 05:40.37 13.3% 00:00.37 05:40.37     13:50:36.17 13:56:16.54
12th 258 Archbishop Carroll High School  (F. Rymal) 05:40.49 13.3% 00:00.12 05:40.49     13:52:32.58 13:58:13.07
13th 255 Lower Merion  (K. Peng) 05:40.53 13.3% 00:00.04 05:40.53     13:52:10.35 13:57:50.88
14th 261 Charter A  (E. Schulze) 05:44.01 14.5% 00:03.48 05:44.01     13:55:09.00 14:00:53.01
15th 263 Mainland  (H. Kimble) 05:46.93 15.5% 00:02.92 05:46.93     13:56:33.75 14:02:20.68
16th 253 Agnes Irwin  (A. Peters) 05:47.31 15.6% 00:00.38 05:47.31     13:51:03.79 13:56:51.10
17th 259 Ocean City  (D. Marotta) 05:49.54 16.3% 00:02.23 05:49.54     13:53:41.56 13:59:31.10
18th 269 Walt Whitman  (K. Eisenberg) 05:53.19 17.5% 00:03.65 05:53.19     13:59:06.13 14:04:59.32
19th 260 Atlantic City  (M. Kinghorn) 05:58.81 19.4% 00:05.62 05:58.81     13:54:08.90 14:00:07.71
20th 262 Charter B  (C. Behan) 06:10.00 23.1% 00:11.19 06:10.00     13:55:12.10 14:01:22.10
21st 270 Belleville  (L. Rodriguez) 06:16.66 25.3% 00:06.66 06:16.66     14:00:44.67 14:07:01.33
22nd 264 Egg Harbor B  (A. Gallagher) 06:23.02 27.5% 00:06.36 06:23.02     13:56:21.55 14:02:44.57
23rd 265 St. Anthony's  (C. McMillan) 06:29.89 29.8% 00:06.87 06:29.89     14:03:10.43 14:09:40.32
24th 266 Rumson-Fair Haven  (L. Olson) 06:42.31 33.9% 00:12.42 06:42.31     14:00:00.10 14:06:42.41
Race 30a: Girls Novice 4x Flight @ 01:53 PM
1st 273 Germantown Friends  (T. Curry) 05:43.82     05:43.82     14:06:41.22 14:12:25.04
2nd 279 Springside Chestnut Hill  (A. Schwartz) 05:45.24 0.4% 00:01.42 05:45.24     14:09:25.43 14:15:10.67
3rd 274 Strath Haven  (l. hinkle) 06:02.31 5.4% 00:17.07 06:02.31     14:07:14.87 14:13:17.18
4th 275 Sacred Heart Country Day  (C. Garvey) 06:04.13 5.9% 00:01.82 06:04.13     14:07:39.72 14:13:43.85
5th 276 Leonia Crew  (G. Capote) 06:11.70 8.1% 00:07.57 06:11.70     14:08:17.37 14:14:29.07
6th 277 Agnes Irwin  (A. Jagasia) 06:18.34 10.0% 00:06.64 06:18.34     14:08:40.38 14:14:58.72
7th 278 Teaneck HS  (D. Thompson) 08:14.28 43.8% 01:55.94 08:14.28     14:08:54.16 14:17:08.44
Race 31a: Girls Freshman 4x Flight @ 02:03 PM
1st 282 Conestoga  (E. Hompe) 05:26.67     05:26.67     14:10:21.05 14:15:47.72
2nd 288 Montclair  (N. Burton) 05:41.66 4.6% 00:14.99 05:41.66     14:11:21.30 14:17:02.96
3rd 283 Ridgewood A  (C. Lampone) 05:43.05 5.0% 00:01.39 05:43.05     14:10:16.37 14:15:59.42
4th 289 Ridgewood B  (C. Brover) 06:06.35 12.1% 00:23.30 06:06.35     14:12:48.13 14:18:54.48
5th 286 Holy Spirit  (K. Owen) 06:07.78 12.6% 00:01.43 06:07.78     14:13:05.30 14:19:13.08
6th 285 Strath Haven  (K. Butscher) 06:12.23 13.9% 00:04.45 06:12.23     14:12:04.66 14:18:16.89
7th 290 Teaneck HS  (J. Woudenberg) 07:03.60 29.7% 00:51.37 07:03.60     14:12:27.64 14:19:31.24
284 Springside Chestnut Hill  (A. Sharma) Scratch              
291 Penn Charter  (G. Kim) Scratch              
Race 32a: Girls Freshman 8+ Flight @ 02:13 PM
1st 294 Mount Saint Joseph  (D. Simms) 04:54.02     04:54.02     14:15:01.37 14:19:55.39
2nd 299 Merion Mercy  (K. Derewicz) 05:06.40 4.2% 00:12.38 05:06.40     14:16:36.71 14:21:43.11
3rd 295 Holy Spirit  (K. Magee) 05:08.89 5.1% 00:02.49 05:08.89     14:15:17.74 14:20:26.63
4th 297 Radnor  (o. chase) 05:10.75 5.7% 00:01.86 05:10.75     14:16:05.73 14:21:16.48
5th 298 Montclair  (C. Day) 05:14.89 7.1% 00:04.14 05:14.89     14:16:14.88 14:21:29.77
6th 296 Absegami  (e. whitehurst) 05:15.14 7.2% 00:00.25 05:15.14     14:15:46.55 14:21:01.69
7th 300 Ocean City  (F. Kane) 05:15.81 7.4% 00:00.67 05:15.81     14:17:02.93 14:22:18.74
8th 302 Walt Whitman  (M. McEwan) 05:19.80 8.8% 00:03.99 05:19.80     14:18:20.07 14:23:39.87
9th 301 Atlantic City  (E. Rubino) 05:26.08 10.9% 00:06.28 05:26.08     14:17:39.80 14:23:05.88
10th 303 RFH Rowing  (C. Tardiff) 05:54.70 20.6% 00:28.62 05:54.70     14:18:07.75 14:24:02.45
Race 34a: Girsl JV 2x Flight @ 02:23 PM
1st 306 Conestoga  (M. Beirne) 05:39.90     05:39.90     14:23:52.71 14:29:32.61
2nd 307 Strath Haven  (E. Damico) 05:41.17 0.4% 00:01.27 05:41.17     14:24:05.19 14:29:46.36
3rd 308 Sacred Heart Country Day  (E. Barton) 06:00.03 5.9% 00:18.86 06:00.03     14:24:49.43 14:30:49.46
4th 309 Haddon Twp  (M. Catrambone) 06:16.68 10.8% 00:16.65 06:16.68     14:25:07.82 14:31:24.50
5th 310 Agnes Irwin A  (L. Turner) 06:23.47 12.8% 00:06.79 06:23.47     14:25:43.51 14:32:06.98
6th 313 Academy of Notre Dame  (M. Curry) 06:32.14 15.4% 00:08.67 06:32.14     14:26:28.57 14:33:00.71
7th 311 Agnes Irwin B  (M. Gleeson) 06:34.65 16.1% 00:02.51 06:34.65     14:25:57.41 14:32:32.06
8th 312 Leonia Crew  (F. Liu) 06:44.65 19.0% 00:10.00 06:44.65     14:26:14.04 14:32:58.69
314 Germantown Academy  (E. Ho) Scratch              
315 Teaneck HS  (S. Zierler) Scratch              
Race 35a: Girls JV 4+ Flight @ 02:33 PM
1st 324 Merion Mercy  (R. Craig) 05:20.26     05:20.26     14:32:53.12 14:38:13.38
2nd 318 Bonner/Prendergast  (M. Giovagnoli) 05:22.58 0.7% 00:02.32 05:22.58     14:33:21.09 14:38:43.67
3rd 319 Shipley  (L. Semerjian) 05:23.19 0.9% 00:00.61 05:23.19     14:32:41.82 14:38:05.01
4th 348 Hun  (A. Natale) 05:24.63 1.4% 00:01.44 05:24.63     14:43:36.17 14:49:00.80
5th 320 Egg Harbor  (R. Suthard) 05:27.25 2.2% 00:02.62 05:27.25     14:35:01.75 14:40:29.00
6th 340 Vineland  (A. Lincks) 05:28.79 2.7% 00:01.54 05:28.79     14:41:29.54 14:46:58.33
7th 321 Philadelphia City Rowing  (D. Nemati) 05:33.38 4.1% 00:04.59 05:33.38     14:33:45.86 14:39:19.24
8th 322 Montclair  (J. Silver) 05:35.47 4.7% 00:02.09 05:35.47     14:35:26.60 14:41:02.07
9th 323 Harriton A  (S. Jenssen) 05:38.78 5.8% 00:03.31 05:38.78     14:35:44.32 14:41:23.10
10th 327 Mount Saint Joseph  (K. Stromberg) 05:39.24 5.9% 00:00.46 05:39.24     14:34:33.21 14:40:12.45
11th 325 Haddonfield  (E. Stasi) 05:39.56 6.0% 00:00.32 05:39.56     14:36:24.94 14:42:04.50
12th 326 Agnes Irwin  (E. Miller) 05:40.01 6.2% 00:00.45 05:40.01     14:34:41.54 14:40:21.55
13th 347 Atlantic City  (K. Nguyen) 05:41.37 6.6% 00:01.36 05:41.37     14:43:02.37 14:48:43.74
14th 330 Concord HS  (N. Teichman) 05:45.71 7.9% 00:04.34 05:45.71     14:39:10.05 14:44:55.76
15th 343 Belleville A  (K. Luna) 05:48.49 8.8% 00:02.78 05:48.49     14:42:07.07 14:47:55.56
16th 329 Ridgewood  (C. Tedeschi) 05:49.47 9.1% 00:00.98 05:49.47     14:37:39.90 14:43:29.37
17th 345 RFH Rowing  (L. Tapke) 05:50.44 9.4% 00:00.97 05:50.44     14:41:03.07 14:46:53.51
18th 331 Absegami  (E. McGowan) 05:51.49 9.8% 00:01.05 05:51.49     14:39:17.86 14:45:09.35
19th 344 MoorestownHighSchool/Rowing B  (A. Caffrey) 05:55.92 11.1% 00:04.43 05:55.92     14:42:32.19 14:48:28.11
20th 346 Belleville B  (E. Tello) 05:56.14 11.2% 00:00.22 05:56.14     14:43:04.20 14:49:00.34
21st 339 Rumson-Fair Haven  (H. Hurst) 05:56.66 11.4% 00:00.52 05:56.66     14:41:36.01 14:47:32.67
22nd 332 Harriton B  (S. Amadio) 06:01.80 13.0% 00:05.14 06:01.80     14:40:44.66 14:46:46.46
23rd 335 Cedar Creek High School  (P. McColgan) 06:02.04 13.0% 00:00.24 06:02.04     14:40:02.06 14:46:04.10
24th 328 Episcopal Academy  (C. Jacoby) 06:03.85 13.6% 00:01.81 06:03.85     14:37:51.11 14:43:54.96
25th 333 Holy Spirit  (S. Kelly) 06:04.57 13.8% 00:00.72 06:04.57     14:38:41.60 14:44:46.17
26th 334 Upper Merion HS  (J. Resendiz) 06:05.94 14.3% 00:01.37 06:05.94     14:37:10.15 14:43:16.09
27th 342 Teaneck HS  (M. Lefkowitz) 06:16.75 17.6% 00:10.81 06:16.75     14:41:52.96 14:48:09.71
28th 337 OLMA Crew A  (r. hesser) 06:17.26 17.8% 00:00.51 06:17.26     14:40:04.27 14:46:21.53
29th 336 OLMA Crew B  (G. Fusco) 06:22.94 19.6% 00:05.68 06:22.94     14:41:18.38 14:47:41.32
338 St. Anthony's  (M. Folan) Scratch              
Race 36a: Girls JV 4x Flight @ 02:43 PM
1st 351 Conestoga  (S. Thomas) 05:09.20     05:09.20     14:48:04.33 14:53:13.53
2nd 352 Ridgewood  (A. Criscitiello) 05:11.03 0.6% 00:01.83 05:11.03     14:48:24.33 14:53:35.36
3rd 353 Haddon Twp  (A. Sperlunto) 05:14.21 1.6% 00:03.18 05:14.21     14:49:07.64 14:54:21.85
4th 359 Academy of Notre Dame A  (K. Mannion) 05:18.74 3.1% 00:04.53 05:18.74     14:51:36.99 14:56:55.73
5th 358 Academy of Notre Dame B  (R. Congialdi) 05:29.13 6.4% 00:10.39 05:29.13     14:51:23.46 14:56:52.59
6th 361 Baldwin A  (A. Lemmon) 05:29.80 6.7% 00:00.67 05:29.80     14:52:16.87 14:57:46.67
7th 357 Springside Chestnut Hill  (H. Hambrose) 05:31.91 7.3% 00:02.11 05:31.91     14:50:44.26 14:56:16.17
8th 355 Agnes Irwin  (B. Mullin) 05:32.06 7.4% 00:00.15 05:32.06     14:49:58.10 14:55:30.16
9th 362 Penn Charter  (c. mccall) 05:35.75 8.6% 00:03.69 05:35.75     14:52:56.76 14:58:32.51
10th 356 Holy Spirit  (J. Riordan) 05:35.94 8.6% 00:00.19 05:35.94     14:50:13.98 14:55:49.92
11th 360 Friends Select  (A. Braun) 05:38.10 9.3% 00:02.16 05:38.10     14:52:36.98 14:58:15.08
12th 354 Shipley  (R. Sterge) 05:47.59 12.4% 00:09.49 05:47.59     14:49:21.14 14:55:08.73
13th 364 Teaneck HS  (S. Gutierrez) 05:50.45 13.3% 00:02.86 05:50.45     14:53:50.23 14:59:40.68
14th 363 Baldwin B  (R. Dichter) 06:01.83 17.0% 00:11.38 06:01.83     14:53:16.94 14:59:18.77
Race 37a: Girls JV 8+ Flight @ 02:53 PM
1st 366 Oakcrest  (J. Lindsay) 04:52.54     04:52.54     14:56:26.03 15:01:18.57
2nd 369 Montclair  (D. Van Winden) 04:54.87 0.8% 00:02.33 04:54.87     14:57:27.43 15:02:22.30
3rd 367 Holy Spirit  (B. Stone) 04:56.50 1.4% 00:01.63 04:56.50     14:56:40.24 15:01:36.74
4th 370 Mount Saint Joseph  (C. Carbone) 04:59.04 2.2% 00:02.54 04:59.04     14:57:44.65 15:02:43.69
5th 368 Mainland  (J. Byrnes) 04:59.78 2.5% 00:00.74 04:59.78     14:57:16.24 15:02:16.02
6th 372 Owen J Roberts  (R. Bennett) 05:05.13 4.3% 00:05.35 05:05.13     14:58:41.43 15:03:46.56
7th 371 Ridgewood  (J. Hefferon) 05:05.49 4.4% 00:00.36 05:05.49     14:58:37.15 15:03:42.64
8th 373 Atlantic City  (E. Cunningham) 05:14.12 7.4% 00:08.63 05:14.12     14:59:32.51 15:04:46.63
9th 376 Merion Mercy  (E. Messina) 05:15.42 7.8% 00:01.30 05:15.42     15:01:30.16 15:06:45.58
10th 374 Egg Harbor  (N. DiPietro) 05:16.15 8.1% 00:00.73 05:16.15     15:00:00.42 15:05:16.57
11th 379 Walt Whitman  (M. whiteman) 05:16.52 8.2% 00:00.37 05:16.52     15:02:24.59 15:07:41.11
12th 375 Germantown Academy  (K. Nunes) 05:17.16 8.4% 00:00.64 05:17.16     15:00:35.15 15:05:52.31
13th 377 Haddonfield  (K. Wilkinson) 05:21.58 9.9% 00:04.42 05:21.58     15:00:57.73 15:06:19.31
14th 381 MoorestownHighSchool/Rowing  (S. Gluck) 05:28.74 12.4% 00:07.16 05:28.74     15:03:19.78 15:08:48.52
15th 382 Philadelphia City Rowing  (H. Boroff) 05:28.85 12.4% 00:00.11 05:28.85     15:03:28.88 15:08:57.73
16th 378 Vineland  (B. Malench) 05:30.15 12.9% 00:01.30 05:30.15     15:02:07.84 15:07:37.99
17th 383 James Madison  (F. Gonzalez) 05:30.69 13.0% 00:00.54 05:30.69     15:04:08.90 15:09:39.59
18th 380 Eustace  (K. Skrajewski) 05:31.21 13.2% 00:00.52 05:31.21     15:02:47.74 15:08:18.95
19th 385 Our Lady of Lourdes  (C. Darling) 05:32.31 13.6% 00:01.10 05:32.31     15:04:29.57 15:10:01.88
384 St. Anthony's  (M. Little) Scratch              
Race 25a: Girls Gig/Novice 1x Flight @ 03:20 PM
1st 3 Downingtown STEM  (r. friedman) 06:45.30     06:45.30     00:06:45.30  
2nd 4 Upper Dublin  (R. Reape) 06:58.20 3.2% 00:12.90 06:58.20     00:06:45.30 00:00:12.90
3rd 1 Haddon Twp  (E. Placeholder1) 07:03.02 4.4% 00:04.82 07:03.02     00:06:45.30 00:00:17.72
4th 5 Friends Select  (H. Cramer) 07:13.44 6.9% 00:10.42 07:13.44     00:06:45.30 00:00:28.14
5th 2 Baldwin  (D. Foltz) 07:37.58 12.9% 00:24.14 07:37.58     00:06:45.30 00:00:52.28
Race 28a: Girls Freshman 4+ Flight @ 03:25 PM
1st 3 Mount Saint Joseph  (G. Little) 05:39.98     05:39.98     00:05:39.98  
2nd 4 Montclair  (T. Nedzi) 05:55.06 4.4% 00:15.08 05:55.06     00:05:39.98 00:00:15.08
3rd 5 Upper Merion HS A  (S. Rose) 06:04.66 7.3% 00:09.60 06:04.66     00:05:39.98 00:00:24.68
4th 2 Lower Merion  (J. Grimm) 06:34.14 15.9% 00:29.48 06:34.14     00:05:39.98 00:00:54.16
5th 1 Upper Merion HS B  (M. Tyler) 06:58.28 23.0% 00:24.14 06:58.28     00:05:39.98 00:01:18.30
Race 33a: Girls JV 1x Flight @ 03:30 PM
1st 3 Hatboro Horsham High School  (T. Gilad) 06:23.05     06:23.05     00:06:23.05  
2nd 4 Leonia Crew  (E. McCartney-Leap) 06:48.11 6.5% 00:25.06 06:48.11     00:06:23.05 00:00:25.06
3rd 2 Oakcrest  (C. Ware) 06:49.80 7.0% 00:01.69 06:49.80     00:06:23.05 00:00:26.75
4th 5 Bonner/Prendergast  (M. Junod) 07:32.35 18.1% 00:42.55 07:32.35     00:06:23.05 00:01:09.30
1 Agnes Irwin  (K. Mancini) Scratch              
Race 38a: Girls Ltwt 2x Flight @ 03:35 PM
1st 3 Ridgewood  (S. Noel) 05:36.44     05:36.44     00:05:36.44  
2nd 2 Conestoga  (S. Bodek) 05:50.08 4.1% 00:13.64 05:50.08     00:05:36.44 00:00:13.64
3rd 4 Springside Chestnut Hill  (A. Noble) 05:52.13 4.7% 00:02.05 05:52.13     00:05:36.44 00:00:15.69
4th 5 Baldwin  (C. Solmssen) 06:10.48 10.1% 00:18.35 06:10.48     00:05:36.44 00:00:34.04
5th 1 Penn Charter  (L. Gendler) 06:16.80 12.0% 00:06.32 06:16.80     00:05:36.44 00:00:40.36
6th 6 Sacred Heart Country Day  (V. Homan) 06:24.90 14.4% 00:08.10 06:24.90     00:05:36.44 00:00:48.46
Race 39a: Girls Ltwt 4+ Flight 1 @ 03:40 PM
1st 1 Egg Harbor  (B. Winkler) 05:47.35     05:47.35     00:05:47.35  
2nd 3 Oakcrest  (C. Capone) 05:52.84 1.6% 00:05.49 05:52.84     00:05:47.35 00:00:05.49
3rd 4 Agnes Irwin  (V. Joughin) 05:55.16 2.2% 00:02.32 05:55.16     00:05:47.35 00:00:07.81
4th 2 Harriton  (D. Abul-enin) 05:58.05 3.1% 00:02.89 05:58.05     00:05:47.35 00:00:10.70
5th 5 Lower Merion  (E. Rand) 06:14.63 7.9% 00:16.58 06:14.63     00:05:47.35 00:00:27.28
Race 39b: Girls Ltwt 4+ Flight 2 @ 03:45 PM
1st 2 Mainland  (Y. Olson) 05:42.49     05:42.49     00:05:42.49  
2nd 5 Upper Merion HS  (L. Fabia) 05:52.59 2.9% 00:10.10 05:52.59     00:05:42.49 00:00:10.10
3rd 4 Baldwin  (E. O'Brien) 05:55.38 3.8% 00:02.79 05:55.38     00:05:42.49 00:00:12.89
4th 3 Mount Saint Joseph  (S. Cocozza) 05:55.79 3.9% 00:00.41 05:55.79     00:05:42.49 00:00:13.30
Race 39c: Girls Ltwt 4+ Flight 3 @ 03:50 PM
1st 2 Montclair  (A. Schneider) 05:45.47     05:45.47     00:05:45.47  
2nd 3 Merion Mercy  (A. Calderone) 05:53.73 2.4% 00:08.26 05:53.73     00:05:45.47 00:00:08.26
3rd 5 Belleville  (T. Gomez) 06:05.89 5.9% 00:12.16 06:05.89     00:05:45.47 00:00:20.42
4th 4 Radnor  (N. massaro) 06:09.65 7.0% 00:03.76 06:09.65     00:05:45.47 00:00:24.18
Race 40a: Girls Ltwt 4x Flight 1 @ 03:55 PM
1st 3 Conestoga  (J. Alcorn) 05:15.49     05:15.49     00:05:15.49  
2nd 5 Sacred Heart Country Day  (E. Brutschea) 05:27.87 3.9% 00:12.38 05:27.87     00:05:15.49 00:00:12.38
3rd 4 Holy Spirit  (K. Maguire) 05:29.76 4.5% 00:01.89 05:29.76     00:05:15.49 00:00:14.27
4th 2 Egg Harbor  (T. Cass) 05:31.41 5.0% 00:01.65 05:31.41     00:05:15.49 00:00:15.92
Race 40b: Girls Ltwt 4x Flight 2 @ 04:00 PM
1st 3 Strath Haven  (S. Belanger) 05:31.68     05:31.68     00:05:31.68  
2nd 2 Academy of Notre Dame  (E. Biancaniello) 05:40.86 2.8% 00:09.18 05:40.86     00:05:31.68 00:00:09.18
3rd 4 Agnes Irwin  (J. Minker) 05:49.83 5.5% 00:08.97 05:49.83     00:05:31.68 00:00:18.15
Race 41a: Girls Ltwt 8+ Flight @ 04:05 PM
1st 3 Holy Spirit  (C. McCully) 04:52.16     04:52.16     00:04:52.16  
2nd 2 Merion Mercy  (S. Thomas) 04:53.52 0.5% 00:01.36 04:53.52     00:04:52.16 00:00:01.36
3rd 4 Mount Saint Joseph  (E. McHugh) 04:58.45 2.2% 00:04.93 04:58.45     00:04:52.16 00:00:06.29
4th 5 Montclair  (A. Van Inwegen) 05:03.46 3.9% 00:05.01 05:03.46     00:04:52.16 00:00:11.30
5th 1 Egg Harbor  (e. ireland) 05:31.62 13.5% 00:28.16 05:31.62     00:04:52.16 00:00:39.46
Race 42a: Girls 2nd 8+ Flight 1 @ 04:10 PM
1st 3 Holy Spirit  (K. Libbey) 05:15.33     05:15.33     00:05:15.33  
2nd 2 Radnor  (j. dersimonian) 05:20.07 1.5% 00:04.74 05:20.07     00:05:15.33 00:00:04.74
3rd 4 Absegami  (S. Irvin) 05:21.29 1.9% 00:01.22 05:21.29     00:05:15.33 00:00:05.96
4th 5 Atlantic City  (I. Anmuth) 05:31.77 5.2% 00:10.48 05:31.77     00:05:15.33 00:00:16.44
5th 1 Ocean City  (M. Szabo) 05:46.20 9.8% 00:14.43 05:46.20     00:05:15.33 00:00:30.87
Race 42b: Girls 2nd 8+ Flight 2 @ 04:15 PM
1st 5 Mount Saint Joseph  (M. Wescott) 05:18.11     05:18.11     00:05:18.11  
2nd 2 Walt Whitman  (E. Tatem) 05:20.35 0.7% 00:02.24 05:20.35     00:05:18.11 00:00:02.24
3rd 4 MoorestownHighSchool/Rowing  (j. buck) 05:23.87 1.8% 00:03.52 05:23.87     00:05:18.11 00:00:05.76
4th 3 Archbishop Carroll High School  (G. Niskanen) 05:41.47 7.3% 00:17.60 05:41.47     00:05:18.11 00:00:23.36
5th 1 St. Anthony's  (M. Little) 05:45.34 8.6% 00:03.87 05:45.34     00:05:18.11 00:00:27.23
Race 43a: Girls Varsity 1x Flight 1 @ 04:20 PM
1st 3 Episcopal Academy  (N. Stuart) 06:04.75     06:04.75     00:06:04.75  
2nd 4 Bergen Tech  (E. Brooks) 06:12.84 2.2% 00:08.09 06:12.84     00:06:04.75 00:00:08.09
3rd 2 Friends Select  (A. Aaron) 06:18.60 3.8% 00:05.76 06:18.60     00:06:04.75 00:00:13.85
4th 5 Rutherford  (G. Seehaus) 06:26.36 5.9% 00:07.76 06:26.36     00:06:04.75 00:00:21.61
5th 1 Conestoga Christian  (M. Graff) 06:34.82 8.2% 00:08.46 06:34.82     00:06:04.75 00:00:30.07
Race 43b: Girls Varsity 1x Flight 2 @ 04:25 PM
1st 5 OJ Roberts  (H. Watson) 06:32.79     06:32.79     00:06:32.79  
2nd 3 Baldwin  (V. Gevurtz) 06:38.70 1.5% 00:05.91 06:38.70     00:06:32.79 00:00:05.91
3rd 4 Manheim Township  (M. Kuntz) 07:01.28 7.3% 00:22.58 07:01.28     00:06:32.79 00:00:28.49
1 Haddon Twp  (N. DiTommaso) Scratch              
2 North Penn  (L. Ackerman) Scratch              
Race 44a: Girls Varsity 2x Flight 1 @ 04:30 PM
1st 3 Germantown Academy  (K. Horvat) 05:43.47     05:43.47     00:05:43.47  
2nd 4 Ridgewood  (C. Chiaramonte) 05:46.84 1.0% 00:03.37 05:46.84     00:05:43.47 00:00:03.37
3rd 2 Conestoga  (B. Kaufmann) 05:54.24 3.1% 00:07.40 05:54.24     00:05:43.47 00:00:10.77
4th 1 Penn Charter  (H. Zisselman) 05:57.16 4.0% 00:02.92 05:57.16     00:05:43.47 00:00:13.69
5th 5 Haddon Twp A  (E. Donovan) 06:08.03 7.2% 00:10.87 06:08.03     00:05:43.47 00:00:24.56
Race 44b: Girls Varsity 2x Flight 2 @ 04:35 PM
1st 4 Philadelphia City Rowing  (I. Johnson) 05:45.80     05:45.80     00:05:45.80  
2nd 2 Egg Harbor  (R. Reinhard) 05:47.45 0.5% 00:01.65 05:47.45     00:05:45.80 00:00:01.65
3rd 1 Academy of Notre Dame  (J. Gallagher) 06:11.32 7.4% 00:23.87 06:11.32     00:05:45.80 00:00:25.52
4th 3 Harriton  (L. Castelbaum) 06:21.09 10.2% 00:09.77 06:21.09     00:05:45.80 00:00:35.29
5th 5 Springside Chestnut Hill  (D. McAllister) 06:26.30 11.7% 00:05.21 06:26.30     00:05:45.80 00:00:40.50
Race 44c: Girls Varsity 2x Flight 3 @ 04:40 PM
1st 3 Episcopal Academy  (A. Molitor) 05:44.00     05:44.00     00:05:44.00  
2nd 1 Haddon Twp   (E. Placeholder3) 05:55.04 3.2% 00:11.04 05:55.04     00:05:44.00 00:00:11.04
3rd 4 Agnes Irwin  (C. Ryan) 06:25.98 12.2% 00:30.94 06:25.98     00:05:44.00 00:00:41.98
4th 2 Oakcrest  (S. Masker) 06:45.57 17.9% 00:19.59 06:45.57     00:05:44.00 00:01:01.57
5 Holy Spirit  (C. Betar) Scratch              
Race 46a: Girls Varsity 4+ Flight 1 @ 04:45 PM
1st 4 Harriton  (E. Butler) 05:16.88     05:16.88     00:05:16.88  
2nd 3 Mainland  (K. Stafford) 05:20.67 1.2% 00:03.79 05:20.67     00:05:16.88 00:00:03.79
3rd 2 Egg Harbor  (S. Pennington) 05:22.27 1.7% 00:01.60 05:22.27     00:05:16.88 00:00:05.39
4th 1 Concord HS  (G. Casares) 05:37.51 6.5% 00:15.24 05:37.51     00:05:16.88 00:00:20.63
5th 5 Lower Merion A  (M. Forster) 05:39.32 7.1% 00:01.81 05:39.32     00:05:16.88 00:00:22.44
Race 46b: Girls Varsity 4+ Flight 2 @ 04:50 PM
1st 2 Bonner/Prendergast  (L. Millio) 05:33.78     05:33.78     00:05:33.78  
2nd 3 Cedar Creek High School  (N. Martin) 05:36.24 0.7% 00:02.46 05:36.24     00:05:33.78 00:00:02.46
3rd 4 Eustace  (A. Stevens) 05:41.46 2.3% 00:05.22 05:41.46     00:05:33.78 00:00:07.68
4th 1 Lower Merion B  (L. Ochroch) 05:46.89 3.9% 00:05.43 05:46.89     00:05:33.78 00:00:13.11
5th 5 Oakcrest  (R. Geibler) 05:54.77 6.3% 00:07.88 05:54.77     00:05:33.78 00:00:20.99
Race 46c: Girls Varsity 4+ Flight 3 @ 04:55 PM
1st 3 Agnes Irwin  (M. yoh) 05:54.50     05:54.50     00:05:54.50  
2nd 5 Rumson-Fair Haven  (E. Miller) 05:59.05 1.3% 00:04.55 05:59.05     00:05:54.50 00:00:04.55
3rd 4 Penn Charter  (M. Perlmutter) 06:09.82 4.3% 00:10.77 06:09.82     00:05:54.50 00:00:15.32
4th 1 Vineland  (C. Cohen) 06:13.72 5.4% 00:03.90 06:13.72     00:05:54.50 00:00:19.22
5th 2 Ranney  (r. bernstein) 06:39.89 12.8% 00:26.17 06:39.89     00:05:54.50 00:00:45.39
Race 47a: Girls Varsity 4x Flight 1 @ 05:00 PM
1st 3 Conestoga  (A. Graf) 05:18.93     05:18.93     00:05:18.93  
2nd 4 Episcopal Academy  (K. McGowan) 05:25.81 2.2% 00:06.88 05:25.81     00:05:18.93 00:00:06.88
3rd 5 Montclair  (T. Meyer) 05:30.55 3.6% 00:04.74 05:30.55     00:05:18.93 00:00:11.62
4th 1 Springside Chestnut Hill  (A. Bedrosian) 05:43.99 7.9% 00:13.44 05:43.99     00:05:18.93 00:00:25.06
5th 2 Academy of Notre Dame  (M. Spurlock) 05:55.58 11.5% 00:11.59 05:55.58     00:05:18.93 00:00:36.65
Race 47b: Girls Varsity 4x Flight 2 @ 05:05 PM
1st 4 Agnes Irwin  (A. Miles) 05:46.43     05:46.43     00:05:46.43  
2nd 3 Mainland  (P. Garrett) 05:47.38 0.3% 00:00.95 05:47.38     00:05:46.43 00:00:00.95
3rd 2 OLMA Crew  (D. Dougherty) 05:56.03 2.8% 00:08.65 05:56.03     00:05:46.43 00:00:09.60
4th 5 Ridgewood  (A. Reilly) 06:09.25 6.6% 00:13.22 06:09.25     00:05:46.43 00:00:22.82
Race 48a: Girls Varsity 8+ Flight 1 @ 05:10 PM
1st 6 James Madison A  (G. Williams) 04:31.00     04:31.00     00:04:31.00  
2nd 4 Holy Spirit  (L. Slattery) 04:36.10 1.9% 00:05.10 04:36.10     00:04:31.00 00:00:05.10
3rd 3 Mount Saint Joseph  (M. Lawn) 04:40.14 3.4% 00:04.04 04:40.14     00:04:31.00 00:00:09.14
4th 2 Archbishop Carroll High School  (C. O'Sullivan) 04:41.45 3.9% 00:01.31 04:41.45     00:04:31.00 00:00:10.45
5th 5 Eustace  (D. Griffin) 04:41.56 3.9% 00:00.11 04:41.56     00:04:31.00 00:00:10.56
6th 1 Absegami  (S. Greenwood) 04:45.58 5.4% 00:04.02 04:45.58     00:04:31.00 00:00:14.58
Race 48b: Girls Varsity 8+ Flight 2 @ 05:15 PM
1st 6 Walt Whitman  (C. Crawford) 04:46.28     04:46.28     00:04:46.28  
2nd 4 Radnor  (N. Luker) 04:49.76 1.2% 00:03.48 04:49.76     00:04:46.28 00:00:03.48
3rd 3 Merion Mercy  (S. Klippel) 04:50.75 1.6% 00:00.99 04:50.75     00:04:46.28 00:00:04.47
4th 2 Atlantic City  (P. Siganos) 04:59.34 4.6% 00:08.59 04:59.34     00:04:46.28 00:00:13.06
5th 5 Ocean City  (k. kershbaumer) 05:06.08 6.9% 00:06.74 05:06.08     00:04:46.28 00:00:19.80
6th 1 Our Lady of Lourdes  (M. McKeever) 05:24.46 13.3% 00:18.38 05:24.46     00:04:46.28 00:00:38.18
Race 48c: Girls Varsity 8+ Flight 3 @ 05:20 PM
1st 2 James Madison B  (M. Patrick) 05:04.34     05:04.34     00:05:04.34  
2nd 5 MoorestownHighSchool/Rowing  (A. Slominski) 05:08.71 1.4% 00:04.37 05:08.71     00:05:04.34 00:00:04.37
3rd 4 St. Anthony's  (A. Schnabel) 05:16.11 3.9% 00:07.40 05:16.11     00:05:04.34 00:00:11.77
Page 1 of   1 Printed: 2013-Apr-21 05:38 PM