2013 Quaker City Masters Regatta
Official Results
Place Lane Organization Net Time % Delta Raw Handicap Penalty Winning Split
Race 1a: Mens A-H 2- Flight @ 09:00 AM
1st 4 Pelham Community (A.Hubble, K.Reelick) 03:35.55     03:35.55     00:03:35.55  
2nd 5 University A (P.Laskow, B.Isdaner) 03:35.89 0.2% 00:00.34 03:59.89 00:24.00   00:03:35.55 00:00:24.34
3rd 3 University B (B.OMalley, B.McLelland) 03:40.20 2.2% 00:04.31 03:46.60 00:06.40   00:03:35.55 00:00:11.05
4th 2 Three Rivers (M.McGuire, S.Reckless) 03:43.20 3.5% 00:03.00 03:53.20 00:10.00   00:03:35.55 00:00:17.65
5th 1 Row New York (R.Jones, S.Aller) 04:07.65 14.9% 00:24.45 04:07.85 00:00.20   00:03:35.55 00:00:32.30
Race 3a: Adaptive 2x Flight @ 09:06 AM
1st 3 Fairmount (W.Hudome, K.Hudome) 05:07.45     05:07.45     00:05:07.45  
Race 6a: Womens D-H 8+ Flight @ 09:12 AM
1st 5 Pelham Community
(K.Skeffington, L.Stirton Aust, M.Staargaard Dikkers, P.Kelling, J.Carmody, I.Ghitelman, S.Sales, D.Orlando, [E.Lindsay])
03:38.75     03:41.65 00:02.90   00:03:41.65  
2nd 3 Vesper/Bachelors/Alexandria/University [Composite]
(A.Golashewski, A.Franklin, M.Hilf, M.Karl, K.Tetlow, J.Kaplow, S.Cohen, M.Berry, [D.Gerson])
03:42.05 1.5% 00:03.30 03:55.95 00:13.90   00:03:41.65 00:00:14.30
3rd 2 Three Rivers
(E.Ensminger, B.Hester, K.Raymond, D.Trobee, A.Wiringa, E.Winter, S.Godfrey, K.Erb, [N.Dolphin])
03:42.50 1.7% 00:00.45 03:42.50     00:03:41.65 00:00:00.85
4th 4 Three Rivers
(B.Rumora, A.Fox, M.Talak, E.Ryan, M.Michael, C.Kent, J.Nix, E.Sheppard, [J.Nix])
03:59.74 9.6% 00:17.24 04:00.64 00:00.90   00:03:41.65 00:00:18.99
Race 7a: Mens A-C 1x Flight 1 @ 09:18 AM
1st 1 Whitemarsh  (M.Ryan) 03:42.71     03:42.71     00:03:42.71  
2nd 5 Sagamore (R.Eberle) 03:47.36 2.1% 00:04.65 03:47.36     00:03:42.71 00:00:04.65
3rd 3 Three Rivers  (B.DiSalle) 03:47.96 2.4% 00:00.60 03:47.96     00:03:42.71 00:00:05.25
4th 2 Fairmount  (K.Montenegro) 03:50.02 3.3% 00:02.06 03:50.02     00:03:42.71 00:00:07.31
5th 4 Whitemarsh  (S.Sullivan) 04:02.84 9.0% 00:12.82 04:02.84     00:03:42.71 00:00:20.13
Race 7b: Mens A-C 1x Flight 2 @ 09:24 AM
1st 5 Fairmount  (J.Svoboda) 03:44.58     03:44.58     00:03:44.58  
2nd 3 Maritime  (A.Sherman) 03:52.56 3.6% 00:07.98 03:52.56     00:03:44.58 00:00:07.98
3rd 2 Fairmount  (M.Hayes) 03:55.58 4.9% 00:03.02 03:55.58     00:03:44.58 00:00:11.00
4th 4 Swan Creek (T.Cassese) 04:09.69 11.2% 00:14.11 04:09.69     00:03:44.58 00:00:25.11
Race 7c: Mens A-C 1x Flight 3 @ 09:30 AM
1st 3 Whitemarsh  (K.Wobeser) 03:41.35     03:41.35     00:03:41.35  
2nd 4 Nereid  (E.Hagberg) 03:53.89 5.7% 00:12.54 03:53.89     00:03:41.35 00:00:12.54
3rd 5 Ever Green (M.Monplaisir) 03:59.73 8.3% 00:05.84 03:59.73     00:03:41.35 00:00:18.38
4th 2 University (M.Dencker) 04:08.95 12.5% 00:09.22 04:08.95     00:03:41.35 00:00:27.60
Race 7d: Mens A-C 1x Flight 4 @ 09:36 AM
1st 1 Potomac (E.Caudron) 03:50.98     03:50.98     00:03:50.98  
2nd 5 Malta (J.Cutler) 03:57.12 2.7% 00:06.14 03:57.12     00:03:50.98 00:00:06.14
3rd 4 Nereid  (C.Johnston) 04:02.33 4.9% 00:05.21 04:02.33     00:03:50.98 00:00:11.35
4th 2 Three Rivers  (J.Watt) 04:02.66 5.1% 00:00.33 04:02.66     00:03:50.98 00:00:11.68
5th 3 Undine (T.Schanne) 04:31.76 17.7% 00:29.10 04:31.76     00:03:50.98 00:00:40.78
Race 8a: Womens A-C 1x Flight 1 @ 09:42 AM
1st 2 Sagamore  (L.Healy) 04:13.22     04:13.22     00:04:13.22  
2nd 5 Hudson River (K.Kiernan) 04:15.51 0.9% 00:02.29 04:15.91 00:00.40   00:04:13.22 00:00:02.69
3rd 3 Vesper  (S.Butler) 04:35.32 8.7% 00:19.81 04:35.52 00:00.20   00:04:13.22 00:00:22.30
4th 1 Philadelphia Girls  (A.James) 04:42.32 11.5% 00:07.00 04:42.32     00:04:13.22 00:00:29.10
5th 4 Sagamore  (A.Prichinello) 05:25.63 28.6% 00:43.31 05:25.63     00:04:13.22 00:01:12.41
Race 8b: Womens A-C 1x Flight 2 @ 09:48 AM
1st 2 Vesper  (S.Kaplan) 04:07.44     04:07.44     00:04:07.44  
2nd 5 Unaffiliated (N.Stock) 04:29.70 9.0% 00:22.26 04:29.70     00:04:07.44 00:00:22.26
3rd 1 Whitemarsh (L.Lehane) 04:36.93 11.9% 00:07.23 04:36.93     00:04:07.44 00:00:29.49
4th 4 Vesper  (D.Anders) 04:40.34 13.3% 00:03.41 04:40.34     00:04:07.44 00:00:32.90
5th 3 Philadelphia Girls  (E.Abler) 04:46.45 15.8% 00:06.11 04:46.45     00:04:07.44 00:00:39.01
6th 6 Washington Rowing School  (T.Brandt) 04:52.76 18.3% 00:06.31 04:52.76     00:04:07.44 00:00:45.32
Race 8c: Womens A-C 1x Flight 3 @ 09:54 AM
1st 1 Potomac (L.Wetten) 04:16.15     04:20.65 00:04.50   00:04:20.65  
2nd 2 Susquehanna (K.Wilson) 04:22.64 2.5% 00:06.49 04:28.04 00:05.40   00:04:20.65 00:00:07.39
3rd 6 Pelham Community (K.Skeffington) 04:26.78 4.1% 00:04.14 04:28.08 00:01.30   00:04:20.65 00:00:07.43
4th 3 University (A.Lawrence) 04:30.72 5.7% 00:03.94 04:38.12 00:07.40   00:04:20.65 00:00:17.47
5th 4 Vesper  (A.Phillips) 04:32.66 6.4% 00:01.94 04:32.66     00:04:20.65 00:00:12.01
6th 5 Washington Rowing School  (J.McEnery) 04:44.72 11.2% 00:12.06 04:46.72 00:02.00   00:04:20.65 00:00:26.07
Race 9a: Mens D-H 8+ Flight @ 10:00 AM
1st 2 Fairmount
(C.Bracken, G.Stefan Jr, J.Sonzogni, P.McNamara, A.wachlin, B.Hudome, D.Rose, G.Stefan Sr, [M.Cipollone])
03:20.05     03:30.65 00:10.60   00:03:24.80 00:00:05.85
2nd 6 New Haven
(G.Friel, D.Vogel, A.Jackson, K.Knudsen, E.Williams, C.Hundtofte, I.Duthie, B.Walsh, [S.Lin])
03:20.50 0.2% 00:00.45 03:24.80 00:04.30   00:03:24.80  
3rd 5 Fairmount
(T.Toland, J.Krajewski, t.kowalik, S.Jonik, C.Kaufman, B.Galli, l.connor, T.McLaughlin, [M.Bersani])
03:27.67 3.8% 00:07.17 03:33.17 00:05.50   00:03:24.80 00:00:08.37
4th 3 University
(A.Post, C.Seybolt, H.Greenberg, M.Budman, t.yorko, A.Robinson, J.Reiss, w.Van der Linde, [D.Gerson])
03:32.78 6.4% 00:05.11 03:50.68 00:17.90   00:03:24.80 00:00:25.88
5th 4 Whitemarsh
(S.Whalen, S.Murphy, J.Grogan, R.Schwarz, T.Meehan, B.Nagy, J.Curran, A.Plache, [S.Garrity])
03:36.79 8.4% 00:04.01 03:42.29 00:05.50   00:03:24.80 00:00:17.49
6th 1 Three Rivers
(M.McGuire, K.Thompson, M.Sheppard, S.Reckless, J.Wiswall, R.Oltmanns, F.Miller, A.Michael, [B.Dorenkott])
03:37.78 8.9% 00:00.99 03:37.78     00:03:24.80 00:00:12.98
Race 10a: Mens D-H 1x Flight 1 @ 10:06 AM
1st 4 Unaffiliated (D.Day) 04:03.48     04:03.48     00:04:03.48  
2nd 2 Wilmington (R.Fisher) 04:08.37 2.0% 00:04.89 04:08.37     00:04:03.48 00:00:04.89
3rd 5 University (R.Goudy) 04:23.74 8.3% 00:15.37 04:23.74     00:04:03.48 00:00:20.26
4th 3 Nereid (D.Wolf) 04:25.62 9.1% 00:01.88 04:25.62     00:04:03.48 00:00:22.14
Race 10b: Mens D-H 1x Flight 2 @ 10:12 AM
1st 4 Berry Hill  (V.Reynolds) 04:03.27     04:09.27 00:06.00   00:04:09.27  
2nd 1 Berry Hill  (a.vafaee) 04:14.33 4.5% 00:11.06 04:18.73 00:04.40   00:04:09.27 00:00:09.46
3rd 5 Swan Creek (T.Pytlar) 04:17.85 6.0% 00:03.52 04:27.15 00:09.30   00:04:09.27 00:00:17.88
4th 2 Three Rivers  (B.Anderson) 04:19.13 6.5% 00:01.28 04:23.53 00:04.40   00:04:09.27 00:00:14.26
5th 3 Washington Rowing School (c.arnold) 04:20.63 7.1% 00:01.50 04:20.63     00:04:09.27 00:00:11.36
6th 6 Fairmount  (F.McAleer) 04:40.80 15.4% 00:20.17 04:40.80     00:04:09.27 00:00:31.53
Race 10c: Mens D-H 1x Flight 3 @ 10:18 AM
1st 4 Vesper (D.Vreugdenhil) 04:27.14     04:27.14     00:04:27.14  
2nd 3 Undine (J.Cantrill) 04:28.82 0.6% 00:01.68 04:36.62 00:07.80   00:04:27.14 00:00:09.48
3rd 1 Three Rivers  (R.Ulsh) 04:31.30 1.6% 00:02.48 04:43.30 00:12.00   00:04:27.14 00:00:16.16
4th 5 Fairmount  (J.Long) 04:37.58 3.9% 00:06.28 04:39.48 00:01.90   00:04:27.14 00:00:12.34
5th 6 Passaic River (c.blessing) 04:40.51 5.0% 00:02.93 04:44.31 00:03.80   00:04:27.14 00:00:17.17
6th 2 Central Penn. (R.Orwig) 04:59.19 12.0% 00:18.68 04:59.19     00:04:27.14 00:00:32.05
Race 11a: Womens D-H 1x Flight 1 @ 10:24 AM
1st 2 Vesper  (E.Saint Clair) 04:17.84     04:17.84     00:04:17.84  
2nd 4 Vesper  (A.James) 04:19.68 0.7% 00:01.84 04:19.68     00:04:17.84 00:00:01.84
3rd 3 Berry Hill (L.Gesinger) 04:28.33 4.1% 00:08.65 04:28.33     00:04:17.84 00:00:10.49
Race 11b: Womens D-H 1x Flight 2 @ 10:30 AM
1st 2 Washington Rowing School  (T.Walters) 04:24.04     04:24.04     00:04:24.04  
2nd 6 Washington Rowing School  (C.Cole) 04:31.69 2.9% 00:07.65 04:31.69     00:04:24.04 00:00:07.65
3rd 1 Vesper  (E.Normolye) 04:40.98 6.4% 00:09.29 04:40.98     00:04:24.04 00:00:16.94
4th 3 Vesper  (a.couwenhoven) 04:46.71 8.6% 00:05.73 04:46.71     00:04:24.04 00:00:22.67
5th 4 Three Rivers (E.Winter) 04:58.25 13.0% 00:11.54 04:58.25     00:04:24.04 00:00:34.21
6th 5 Potomac (B.Ryan) 05:06.38 16.0% 00:08.13 05:06.38     00:04:24.04 00:00:42.34
Race 11c: Womens D-H 1x Flight 3 @ 10:36 AM
1st 5 Fairmount (S.Sargent) 04:34.32     04:51.22 00:16.90   00:04:43.82 00:00:07.40
2nd 6 Philadelphia Girls  (A.Northrup) 04:34.92 0.2% 00:00.60 04:43.82 00:08.90   00:04:43.82  
3rd 2 Bachelors  (S.Cohen) 04:58.30 8.7% 00:23.38 04:58.30     00:04:43.82 00:00:14.48
4th 1 Philadelphia Girls  (R.D'Alba) 05:10.11 13.0% 00:11.81 05:13.51 00:03.40   00:04:43.82 00:00:29.69
5th 4 Bachelors  (C.Pavlak) 05:15.15 14.9% 00:05.04 05:18.55 00:03.40   00:04:43.82 00:00:34.73
3 Pelham Community  (C.Schmicker) Scratch              
Race 12a: Womens A-C 8+ Flight 1 @ 10:42 AM
1st 2 New Haven
(H.Friel, A.Porter, S.Lane, A.Donnery, R.Hatcher, V.Jewiss, G.Wetmore, M.Angelopoulos, [E.Tomasco])
03:36.65     03:40.05 00:03.40   00:03:39.84 00:00:00.21
2nd 4 Upper Arlington
(D.Ewart, J.Johnson, A.Knoch, S.Mueller, T.Stocker, R.Singer, B.Kyre, S.Swartz, [S.Benvenuto])
03:39.04 1.1% 00:02.39 03:39.84 00:00.80   00:03:39.84  
3rd 3 Three Rivers
(M.Talak, D.Trobee, J.Nix, B.Hester, A.Wiringa, B.Wood, S.Volpe, A.Koury, [E.Ryan])
03:44.04 3.4% 00:05.00 03:44.04     00:03:39.84 00:00:04.20
Race 12b: Womens A-C 8+ Flight 2 @ 10:48 AM
1st 2 Baltimore/Potomac/Avalon [Composite]
(S.Burt, L.Pipitone, J.Barton, L.Gamble, A.Plaut, J.Sorenson, E.Szigethy, L.Wetten, [L.Superczynski])
03:39.50     03:39.50     00:03:39.50  
2nd 5 Annapolis
(T.Neider, J.Iannuzzi, D.Yatsuk, M.Hentschel, L.Flanagan, W.Smith, A.Iannaccone, M.Wrabley, [S.Evans])
03:40.26 0.3% 00:00.76 03:40.26     00:03:39.50 00:00:00.76
3rd 4 Hudson River
(K.Kiernan, J.Bernier, T.Mauer, A.Parent-Tibbetts, L.Alphonse, S.Beaudry, A.Sisung, S.Herman, [C.Frank])
03:43.42 1.8% 00:03.16 03:43.42     00:03:39.50 00:00:03.92
4th 3 Whitemarsh
(S.Hermann, M.Roe, J.McCormack, M.Morris, A.Markee, B.Mueller, K.Murphy, L.Hrycko, [C.Meehan])
03:54.50 6.8% 00:11.08 03:54.50     00:03:39.50 00:00:15.00
Race 13a: Mens A-C 8+ Flight @ 10:54 AM
1st 5 University
(B.O'Malley, P.Seymour, B.Young, R.Bonner, k.spaeth, K.McGowan, B.McLelland, M.Murphy, [J.Curtin])
03:05.05     03:05.35 00:00.30   00:03:05.35  
2nd 3 University
(k.kennedy, L.Mead, A.Sauter, D.Stanek, P.Horvat, N.Morinigo, M.Morano, B.Isdaner, [A.Kelly])
03:11.53 3.5% 00:06.48 03:11.53     00:03:05.35 00:00:06.18
3rd 2 Three Rivers
(D.Vaglia, T.Donahoe, B.DiSalle, T.Hudak, H.Cohen, J.Watt, C.Sasada, B.Erne, [E.Fishback])
03:13.08 4.3% 00:01.55 03:13.38 00:00.30   00:03:05.35 00:00:08.03
4th 4 Whitemarsh
(S.Whalen, S.West, M.Ryan, G.Dupee, J.Voss, B.Scher, S.Sullivan, T.Pietrzak, [S.Garrity])
03:16.19 6.0% 00:03.11 03:21.39 00:05.20   00:03:05.35 00:00:16.04
5th 1 Swan Creek/Upper Merion [Composite]
(D.McGovern, J.Berwick, D.Kaufmann, G.Dee, K.Foran, K.Werner, M.Klien, T.Linus, [G.Linus])
03:29.47 13.2% 00:13.28 03:33.97 00:04.50   00:03:05.35 00:00:28.62
Race 14a: Mens Ltwt A-H 1x Flight 1 @ 11:00 AM
1st 3 Malta (J.Cutler) 03:46.62     03:52.62 00:06.00   00:03:52.62  
2nd 2 Maritime (A.Sherman) 03:54.72 3.6% 00:08.10 03:54.72     00:03:52.62 00:00:02.10
3rd 6 Nereid  (E.Hagberg) 03:56.95 4.6% 00:02.23 04:02.05 00:05.10   00:03:52.62 00:00:09.43
4th 5 Nereid  (C.Johnston) 04:04.45 7.9% 00:07.50 04:11.45 00:07.00   00:03:52.62 00:00:18.83
5th 4 Pelham Community (K.Leung) 04:21.28 15.3% 00:16.83 04:29.28 00:08.00   00:03:52.62 00:00:36.66
6th 1 Fairmount (M.Grady, Jr.) 04:42.29 24.6% 00:21.01 04:45.69 00:03.40   00:03:52.62 00:00:53.07
Race 14b: Mens Ltwt A-H 1x Flight 2 @ 11:06 AM
1st 2 Berry Hill (V.Reynolds) 04:09.60     04:12.70 00:03.10   00:04:12.70  
2nd 4 Nereid  (J.Oliver) 04:13.89 1.7% 00:04.29 04:20.29 00:06.40   00:04:12.70 00:00:07.59
3rd 3 Bachelors (D.Greenspan) 04:21.02 4.6% 00:07.13 04:22.52 00:01.50   00:04:12.70 00:00:09.82
4th 5 Baltimore (M.Chin) 04:22.68 5.2% 00:01.66 04:22.68     00:04:12.70 00:00:09.98
Race 15a: Womens D-H 4+ Flight @ 11:12 AM
1st 3 Annapolis
(T.Neider, J.Iannuzzi, D.Yatsuk, M.Wrabley, [R.Burns])
04:13.56     04:15.86 00:02.30   00:04:15.18 00:00:00.68
2nd 2 Baltimore/Avalon [Composite]
(S.Burt, L.Pipitone, J.Barton, E.Szigethy, [L.Superczynski])
04:15.18 0.6% 00:01.62 04:15.18     00:04:15.18  
3rd 5 Hudson River
(A.Sisung, A.Parent-Tibbetts, S.Beaudry, S.Herman, [C.Frank])
04:21.24 3.0% 00:06.06 04:21.24     00:04:15.18 00:00:06.06
4th 4 Three Rivers
(A.Fox, K.Raymond, K.Erb, E.Sheppard, [N.Dolphin])
04:24.58 4.3% 00:03.34 04:30.78 00:06.20   00:04:15.18 00:00:15.60
Race 16a: Mens D-H 4+ Flight @ 11:18 AM
1st 4 Fairmount A
(J.Sonzogni, C.Kaufmann, R.Galli, R.Sargent, [B.Calvert])
03:32.99     03:52.39 00:19.40   00:03:43.71 00:00:08.68
2nd 1 New Haven
(G.Friel, K.Knudsen, A.Jackson, I.Duthie, [S.Lin])
03:43.71 5.0% 00:10.72 03:43.71     00:03:43.71  
3rd 6 Pelham Community
(K.Shalabi, A.Rubbo, G.Houlihan, V.Houston, [E.Lindsay])
03:44.74 5.5% 00:01.03 03:44.74     00:03:43.71 00:00:01.03
4th 2 University
(P.Horvat, P.Laskow, A.post, B.Isdaner, [M.Meigs])
03:46.51 6.3% 00:01.77 03:53.81 00:07.30   00:03:43.71 00:00:10.10
5th 5 Fairmount B
(T.Toland, T.Kowalik, J.Krajewski, S.Jonik, [M.Bersani])
03:54.47 10.1% 00:07.96 04:00.37 00:05.90   00:03:43.71 00:00:16.66
6th 0 Rutgers (Camden)
(R.Corcory, R.Greenwood, H.Reeves, W.Brown, [A.Sutrisno])
04:15.82 20.1% 00:21.35 04:20.52 00:04.70   00:03:43.71 00:00:36.81
7th 3 Three Rivers
(M.Sheppard, A.Michael, F.Miller, R.Oltmanns, [B.Dorenkott])
04:39.66 31.3% 00:23.84 04:46.96 00:07.30   00:03:43.71 00:01:03.25
Race 17a: Womens Ltwt A-H 1x Flight 1 @ 11:24 AM
1st 3 Whitemarsh  (J.Waterbury) 04:23.59     04:33.59 00:10.00   00:04:26.00 00:00:07.59
2nd 2 Vesper (C.McConnell) 04:26.00 0.9% 00:02.41 04:26.00     00:04:26.00  
3rd 4 Alexandria (K.Gonyea) 04:29.00 2.1% 00:03.00 04:33.90 00:04.90   00:04:26.00 00:00:07.90
4th 1 Penn AC (R.Foley) 04:36.20 4.8% 00:07.20 04:48.30 00:12.10   00:04:26.00 00:00:22.30
Race 17b: Womens Ltwt A-H 1x Flight 2 @ 11:30 AM
1st 2 Whitemarsh  (D.Parenti) 04:42.66     04:48.46 00:05.80   00:04:44.70 00:00:03.76
2nd 4 Bachelors (N.Dormans) 04:43.30 0.2% 00:00.64 04:44.70 00:01.40   00:04:44.70  
3rd 3 Three Rivers (B.Rumora) 04:58.16 5.5% 00:14.86 04:58.16     00:04:44.70 00:00:13.46
4th 5 Rock Creek (l.porter) 05:01.89 6.8% 00:03.73 05:07.69 00:05.80   00:04:44.70 00:00:22.99
5th 1 Central Penn. (C.Graybeal) 05:15.39 11.6% 00:13.50 05:31.39 00:16.00   00:04:44.70 00:00:46.69
Race 18a: Mixed A-H 4x Flight 1 @ 11:36 AM
1st 4 Whitemarsh A
(P.Murphy, M.Ryan, M.Roe, L.Miller)
03:38.00     03:38.00     00:03:38.00  
2nd 3 Sagamore
(J.Kelly, L.Healy, A.Prichinello, R.Eberle)
04:03.60 11.7% 00:25.60 04:03.60     00:03:38.00 00:00:25.60
Race 18b: Mixed A-H 4x Flight 2 @ 11:42 AM
1st 6 University A
(B.OMalley, D.Mullen, R.Jordan, P.Seymour)
03:28.46     03:28.46     00:03:28.46  
2nd 1 Wilmington A
(I.Baldychev, R.Fisher, F.Lee, A.Evans)
03:31.68 1.5% 00:03.22 03:31.68     00:03:28.46 00:00:03.22
3rd 4 Row New York
(S.Aller, S.Billinge, K.Budny, M.Bers)
03:43.02 7.0% 00:11.34 03:43.02     00:03:28.46 00:00:14.56
4th 3 Nereid C
(A.Hurwitz, J.Giles, L.huisman, N.Benedetto)
03:46.93 8.9% 00:03.91 03:46.93     00:03:28.46 00:00:18.47
5th 5 Nereid A
(S.Helou, d.swartley-mcardle, S.Ornitz, D.Boydston)
04:02.93 16.5% 00:16.00 04:02.93     00:03:28.46 00:00:34.47
6th 2 Central Penn.
(b.Tomko, A.Lind, E.Wentz, S.Hartung)
04:11.83 20.8% 00:08.90 04:11.83     00:03:28.46 00:00:43.37
Race 18c: Mixed A-H 4x Flight 3 @ 11:48 AM
1st 3 University B
(K.Cook, T.Barron, A.lawrence, C.Seybolt)
03:39.55     03:39.55     00:03:39.55  
2nd 6 Potomac
(L.Wetten, E.Ryan, H.Wentz, B.Cox)
03:48.67 4.2% 00:09.12 03:48.67     00:03:39.55 00:00:09.12
3rd 5 Pelham Community B
(M.Carmody, V.Sesler, R.Selvaggio, L.Morris)
04:02.16 10.3% 00:13.49 04:02.16     00:03:39.55 00:00:22.61
4th 2 Whitemarsh B
(M.Morris, J.Curran, K.Murphy, S.Murphy)
04:09.57 13.7% 00:07.41 04:09.57     00:03:39.55 00:00:30.02
5th 1 Nereid B
(L.Gross, P.Brina, D.Goodsell, m.coccoz)
04:10.28 14.0% 00:00.71 04:10.28     00:03:39.55 00:00:30.73
6th 4 Wilmington B
(R.Hill, K.Haggerty, L.Palladino, T.Zello)
04:37.11 26.2% 00:26.83 04:37.11     00:03:39.55 00:00:57.56
Race 18d: Mixed A-H 4x Flight 4 @ 11:54 AM
1st 4 Passaic River A
(A.Fiory, G.Lahm, S.Rauth, J.Lahm)
03:47.55     03:57.75 00:10.20   00:03:57.75  
2nd 2 Passaic River B
(H.Woznack, B.McCord, c.blessing, D.Cenit)
04:04.86 7.6% 00:17.31 04:04.86     00:03:57.75 00:00:07.11
3rd 3 Pelham Community A
(C.Schmicker, M.Durand, M.Durand, G.Lewis)
04:08.86 9.4% 00:04.00 04:16.26 00:07.40   00:03:57.75 00:00:18.51
Race 19a: Mixed A-C 2x Flight 1 @ 12:42 PM
1st 5 Row New York B (N.Dawe, S.Frank) 03:46.52     03:46.52     00:03:46.52  
2nd 3 Passaic River (F.Cortes, M.de Luccas) 03:51.46 2.2% 00:04.94 03:51.46     00:03:46.52 00:00:04.94
3rd 4 Fairmount/University [Composite] (J.Boehm, A.Boc) 04:08.92 9.9% 00:17.46 04:08.92     00:03:46.52 00:00:22.40
2 Sagamore B (J.Kelly, A.Prichinello) Scratch              
Race 19b: Mixed A-C 2x Flight 2 @ 12:48 PM
1st 1 University (P.Seymour, J.Rorer) 03:41.77     03:41.77     00:03:41.77  
2nd 6 Whitemarsh/University [Composite] B (S.Sullivan, M.Mcdevitt) 03:47.33 2.5% 00:05.56 03:47.33     00:03:41.77 00:00:05.56
3rd 5 Three Rivers (J.Wiswall, S.Volpe) 04:03.14 9.6% 00:15.81 04:03.14     00:03:41.77 00:00:21.37
4th 3 Sagamore A (S.Grieb, R.Eberle) 04:12.03 13.6% 00:08.89 04:12.03     00:03:41.77 00:00:30.26
5th 2 Rutgers (Camden) (N.Corl, S.Kendall) 04:38.26 25.5% 00:26.23 04:38.26     00:03:41.77 00:00:56.49
6th 4 Susquehanna B (E.Humphries, G.Guven) 04:39.92 26.2% 00:01.66 04:39.92     00:03:41.77 00:00:58.15
Race 19c: Mixed A-C 2x Flight 3 @ 12:54 PM
1st 3 Whitemarsh A (L.Lehane, K.Wobeser) 04:27.90     04:29.40 00:01.50   00:04:29.40  
2nd 2 Harlem River (M.Rudolph, P.McGuinness) 05:21.50 20.0% 00:53.60 05:21.50     00:04:29.40 00:00:52.10
4 Central Penn. (E.Wentz, A.Lind) Scratch              
Race 19d: Mixed A-C 2x Flight 4 @ 01:00 PM
1st 6 Row New York A (S.Billinge, M.Bers) 03:56.86     03:56.86     00:03:56.86  
2nd 2 Susquehanna A (K.Wilson, S.McDougal) 04:09.11 5.2% 00:12.25 04:09.11     00:03:56.86 00:00:12.25
3rd 3 Pelham Community (L.Morris, K.Leung) 04:12.99 6.8% 00:03.88 04:12.99     00:03:56.86 00:00:16.13
4th 4 Nereid (S.Helou, m.coccoz) 04:14.44 7.4% 00:01.45 04:14.44     00:03:56.86 00:00:17.58
5th 5 Crescent (T.Madden sr, D.Gormley) 05:04.31 28.5% 00:49.87 05:04.31     00:03:56.86 00:01:07.45
1 New Haven (A.Donnery, C.Hundtofte) Scratch              
Race 20a: Mixed D-H 2x Flight 1 @ 01:06 PM
1st 5 Potomac B (L.Wetten, E.Ryan) 03:50.61     03:51.71 00:01.10   00:03:51.71  
2nd 3 Berry Hill (L.Gesinger, V.Reynolds) 03:55.76 2.2% 00:05.15 04:00.26 00:04.50   00:03:51.71 00:00:08.55
3rd 1 Bachelors (J.Greenfield, M.Gordon) 03:57.67 3.1% 00:01.91 03:57.67     00:03:51.71 00:00:05.96
4th 4 Washington Rowing School (T.Walters, c.arnold) 04:01.73 4.8% 00:04.06 04:06.23 00:04.50   00:03:51.71 00:00:14.52
5th 2 Potomac A (H.Wentz, B.Cox) 04:14.73 10.5% 00:13.00 04:19.23 00:04.50   00:03:51.71 00:00:27.52
Race 20b: Mixed D-H 2x Flight 2 @ 01:12 PM
1st 3 Malta/Philadelphia Girls [Composite] (T.Trocky, T.Savard) 04:01.10     04:01.10     00:04:01.10  
2nd 2 Baltimore/Washington Rowing School [Composite] (M.Chin, C.Cole) 04:05.46 1.8% 00:04.36 04:05.46     00:04:01.10 00:00:04.36
3rd 5 University B (D.Mullen, P.Horvat) 04:07.55 2.7% 00:02.09 04:07.55     00:04:01.10 00:00:06.45
4th 4 Crescent (L.Geddes, J.Rodgers) 04:56.81 23.1% 00:49.26 04:56.81     00:04:01.10 00:00:55.71
5th 1 Three Rivers (M.Sheppard, E.Sheppard) 05:23.91 34.3% 00:27.10 05:23.91     00:04:01.10 00:01:22.81
Race 20c: Mixed D-H 2x Flight 3 @ 01:18 PM
1st 1 Fairmount (R.Sargent, S.Sargent) 04:03.03     04:21.33 00:18.30   00:04:20.20 00:00:01.13
2nd 2 University A (P.Laskow, M.Meigs) 04:17.20 5.8% 00:14.17 04:20.20 00:03.00   00:04:20.20  
3rd 3 Vesper (A.Franklin, J.Franklin) 04:38.82 14.7% 00:21.62 04:38.82     00:04:20.20 00:00:18.62
4th 4 Pelham Community (C.Schmicker, G.Lewis) 04:43.95 16.8% 00:05.13 04:43.95     00:04:20.20 00:00:23.75
Race 23a: Father/Son 2x Flight @ 01:24 PM
1st 5 Vesper (N.Colgan, B.Colgan) 03:43.29     03:43.29     00:03:43.29  
2nd 3 Pelham Community/New York AC [Composite] B (R.Selvaggio, C.Selvaggio) 03:46.78 1.6% 00:03.49 03:46.78     00:03:43.29 00:00:03.49
3rd 1 Pelham Community A (R.Sesler, D.Sesler) 03:57.15 6.2% 00:10.37 03:57.15     00:03:43.29 00:00:13.86
4th 4 Fairmount B (J.Long, S.Long) 03:58.01 6.6% 00:00.86 03:58.01     00:03:43.29 00:00:14.72
5th 0 Fairmount A (B.Konopka, J.Konopka) 04:01.60 8.2% 00:03.59 04:01.60     00:03:43.29 00:00:18.31
6th 2 Undine (C.Hamilton, W.Hamilton) 04:02.09 8.4% 00:00.49 04:02.09     00:03:43.29 00:00:18.80
7th 6 Malta (C.Sciolla, G.Sciolla) 04:29.66 20.8% 00:27.57 04:29.66     00:03:43.29 00:00:46.37
Race 24a: Parent/Child 2x Flight @ 01:30 PM
1st 3 Fairmount B (N.Stefan, G.Stefan Jr) 03:59.00     03:59.00     00:03:59.00  
2nd 1 Fairmount C (W.Hudome, K.Hudome) 04:09.32 4.3% 00:10.32 04:09.32     00:03:59.00 00:00:10.32
3rd 2 Pelham Community (b.motwani, S.MOTWANI) 04:25.31 11.0% 00:15.99 04:25.31     00:03:59.00 00:00:26.31
4th 5 Fairmount/Pittsburgh [Composite] A (E.Hiergesell, A.Burns) 04:27.49 11.9% 00:02.18 04:27.49     00:03:59.00 00:00:28.49
5th 4 Susquehanna (D.Martin, M.Martin) 05:14.12 31.4% 00:46.63 05:14.12     00:03:59.00 00:01:15.12
Race 25a: Womens D-H 4x Flight @ 01:36 PM
1st 2 Pelham Community A
(L.Stirton Aust, I.Ghitelman, J.Carmody, s.sales)
03:51.33     03:55.53 00:04.20   00:03:55.53  
2nd 1 Vesper A
(A.Boucher, M.Jonik+Myers, A.Hurwitz, C.Holdsworth)
03:51.49 0.1% 00:00.16 03:56.79 00:05.30   00:03:55.53 00:00:01.26
3rd 5 Pelham Community B
(K.Skeffington, M.Staargaard Dikkers, P.Kelling, D.Orlando)
04:01.29 4.3% 00:09.80 04:01.29     00:03:55.53 00:00:05.76
4th 6 Vesper/University [Composite] B
(M.Karl, J.Kaplow, M.Hilf, A.Kurland)
04:12.82 9.3% 00:11.53 04:24.42 00:11.60   00:03:55.53 00:00:28.89
5th 4 Passaic River
(G.Lahm, S.Ward, S.Rauth, D.Cenit)
04:14.87 10.2% 00:02.05 04:20.17 00:05.30   00:03:55.53 00:00:24.64
6th 3 Three Rivers
(E.Ensminger, K.Erb, S.Godfrey, B.Wood)
04:50.24 25.5% 00:35.37 04:52.24 00:02.00   00:03:55.53 00:00:56.71
Race 26a: Mens D-H 4x Flight 1 @ 01:42 PM
1st 4 Pennsylvania
(W.Charles, m.bob, e.caudron, D.Marc)
03:14.70     03:15.70 00:01.00   00:03:15.70  
2nd 2 Malta
(T.Trocky, J.Cutler, C.Patterson, R.Stehlik)
03:19.11 2.3% 00:04.41 03:25.81 00:06.70   00:03:15.70 00:00:10.11
3rd 6 Pelham Community C
(V.Houston, G.Houlihan, J.Crilly, K.Shalabi)
03:31.19 8.5% 00:12.08 03:31.19     00:03:15.70 00:00:15.49
4th 1 Three Rivers
(H.Cohen, B.Anderson, R.Ulsh, J.Watt)
03:42.25 14.1% 00:11.06 03:46.55 00:04.30   00:03:15.70 00:00:30.85
5th 3 Nereid
(m.coccoz, P.Brina, J.Van Der Tuin, D.Boydston)
03:47.70 16.9% 00:05.45 03:53.20 00:05.50   00:03:15.70 00:00:37.50
6th 5 Pelham Community A
(D.Hughes, S.Grieder, R.Reavey, G.Lewis)
04:00.80 23.7% 00:13.10 04:01.80 00:01.00   00:03:15.70 00:00:46.10
Race 26b: Mens D-H 4x Flight 2 @ 01:48 PM
1st 5 Passaic River
(A.Fiory, B.McCord, c.blessing, J.Lahm)
03:32.49     03:44.29 00:11.80   00:03:44.29  
2nd 3 New Haven
(D.Vogel, B.Walsh, E.Williams, I.Duthie)
03:33.52 0.5% 00:01.03 03:45.32 00:11.80   00:03:44.29 00:00:01.03
3rd 2 University
(H.Greenberg, W.Der Linde, A.Robinson, M.Budman)
03:50.13 8.3% 00:16.61 04:07.03 00:16.90   00:03:44.29 00:00:22.74
4th 6 Fairmount
(J.Dudley, T.McLaughlin, G.Stefan Sr, D.Rose)
03:53.01 9.7% 00:02.88 04:03.21 00:10.20   00:03:44.29 00:00:18.92
5th 1 Whitemarsh
(J.Voss, B.Scher, T.Meehan, R.Schwarz)
04:07.34 16.4% 00:14.33 04:07.34     00:03:44.29 00:00:23.05
6th 4 Row New York
(C.Taeusch, R.Benjamin, C.Fithian, P.Armstrong)
04:11.06 18.2% 00:03.72 04:12.36 00:01.30   00:03:44.29 00:00:28.07
Race 27a: Womens A-H 2- Flight @ 01:54 PM
1st 2 Port Rowing (T.Passoni, L.Poll) 04:41.68     04:42.48 00:00.80   00:04:42.48  
2nd 3 Rutgers (Camden) (D.DiRenzo, J.Philyaw) 04:56.25 5.2% 00:14.57 04:56.25     00:04:42.48 00:00:13.77
Race 28a: Womens A-C 2x Flight 1 @ 02:00 PM
1st 1 University A (R.Jordan, M.Mcdevitt) 03:55.17     03:55.17     00:03:55.17  
2nd 4 Vesper A (A.Squire, S.Butler) 03:57.55 1.0% 00:02.38 03:57.55     00:03:55.17 00:00:02.38
3rd 3 Penn AC (S.Cowan, K.Levin) 04:00.49 2.3% 00:02.94 04:00.49     00:03:55.17 00:00:05.32
4th 2 Baltimore A (S.Martin, A.Plaut) 04:08.14 5.5% 00:07.65 04:08.14     00:03:55.17 00:00:12.97
Race 28b: Womens A-C 2x Flight 2 @ 02:06 PM
1st 2 Vesper B (C.McConnell, S.Kaplan) 03:45.67     03:45.67     00:03:45.67  
2nd 1 Vesper C (M.Brokaw, M.Hall) 03:57.43 5.2% 00:11.76 03:57.43     00:03:45.67 00:00:11.76
3rd 4 Vesper D (W.Henry, D.Anders) 04:09.53 10.6% 00:12.10 04:09.53     00:03:45.67 00:00:23.86
4th 3 Baltimore B (K.Flickinger, J.Sorenson) 04:23.33 16.7% 00:13.80 04:23.33     00:03:45.67 00:00:37.66
Race 28c: Womens A-C 2x Flight 3 @ 02:12 PM
1st 5 New Haven (G.Wetmore, S.Lane) 03:42.20     03:42.20     00:03:42.20  
2nd 2 Wilmington A (F.Lee, A.Evans) 03:44.53 1.0% 00:02.33 03:44.53     00:03:42.20 00:00:02.33
3rd 1 Alexandria/Potomac [Composite] (H.Wentz, K.Gonyea) 03:49.58 3.3% 00:05.05 03:49.58     00:03:42.20 00:00:07.38
4th 3 Susquehanna (E.Humphries, K.Wilson) 03:52.27 4.5% 00:02.69 03:52.27     00:03:42.20 00:00:10.07
5th 4 Row New York (M.Bers, K.Budny) 03:58.05 7.1% 00:05.78 03:58.05     00:03:42.20 00:00:15.85
Race 28d: Womens A-C 2x Flight 4 @ 02:18 PM
1st 4 Vesper F (E.Normolye, A.Philips) 04:08.93     04:08.93     00:04:08.93  
2nd 2 Pelham Community (S.Sales, K.Skeffington) 04:11.34 1.0% 00:02.41 04:11.34     00:04:08.93 00:00:02.41
3rd 5 Annapolis (A.Iannaccone, J.Iannuzzi) 04:25.83 6.8% 00:14.49 04:25.83     00:04:08.93 00:00:16.90
4th 3 Wilmington B (L.Palladino, T.Zello) 05:16.05 27.0% 00:50.22 05:16.05     00:04:08.93 00:01:07.12
Race 28e: Womens A-C 2x Flight 5 @ 02:24 PM
1st 2 Vesper E (E.Saint Clair, A.James) 04:03.25     04:06.15 00:02.90   00:04:06.15  
2nd 3 University B (K.Cook, A.Lawrence) 04:10.61 3.0% 00:07.36 04:10.61     00:04:06.15 00:00:04.46
3rd 4 Washington Rowing School (J.McEnery, C.Cole) 04:27.68 10.0% 00:17.07 04:28.68 00:01.00   00:04:06.15 00:00:22.53
4th 5 Hudson River (A.Sisung, L.Alphonse) 04:39.28 14.8% 00:11.60 04:40.28 00:01.00   00:04:06.15 00:00:34.13
Race 29a: Mens A-C 4x Flight @ 02:30 PM
1st 4 University A
(A.Sauter, K.Spaeth, B.McLelland, M.Morano)
03:23.24     03:26.14 00:02.90   00:03:26.14  
2nd 1 Three Rivers
(T.Donahoe, T.Hudak, D.Vaglia, B.DiSalle)
03:26.45 1.6% 00:03.21 03:26.45     00:03:26.14 00:00:00.31
3rd 5 Nereid
(E.Hagberg, J.Giles, N.Benedetto, E.King)
03:35.49 6.0% 00:09.04 03:36.59 00:01.10   00:03:26.14 00:00:10.45
4th 2 Fairmount
(G.Stefan Jr, l.connor, R.Hneleski, T.Villanueva)
03:39.78 8.1% 00:04.29 03:45.08 00:05.30   00:03:26.14 00:00:18.94
5th 3 Harlem River
(B.Jessel, M.Rudolph, D.Tognor, S.Kottowitz)
03:48.88 12.6% 00:09.10 03:49.08 00:00.20   00:03:26.14 00:00:22.94
Race 32a: Mixed A-H 4+ Flight 1 @ 02:36 PM
1st 5 Passaic River
(F.Cortes, M.de Luccas, J.Victorio, W.Hiller, [G.Lahm])
03:59.00     03:59.00     00:03:59.00  
2nd 3 Sagamore
(L.Healy, R.Eberle, J.Kelly, S.Grieb, [A.Prichinello])
04:11.77 5.3% 00:12.77 04:11.77     00:03:59.00 00:00:12.77
3rd 2 Rutgers (Camden)
(N.Corl, R.Martin, S.Kendall, R.Greenwood, [A.Sutrisno])
04:17.46 7.7% 00:05.69 04:17.96 00:00.50   00:03:59.00 00:00:18.96
4 Harlem River
(B.Brierley, D.Tognor, L.Richardson, K.Sansky, [R.Rusinow])
Scratch              
Race 32b: Mixed A-H 4+ Flight 2 @ 02:42 PM
1st 2 Hudson River
(R.Sleight, A.Mauer, S.Herman, A.Parent-Tibbetts, [C.Frank])
03:50.44     03:57.24 00:06.80   00:03:57.24  
2nd 5 Row New York
(R.Jones, K.Budny, M.Bers, C.Fithian, [L.Grilli])
03:58.87 3.7% 00:08.43 03:58.87     00:03:57.24 00:00:01.63
3rd 4 New Haven A
(H.Friel, C.Hundtofte, A.Jackson, V.Jewiss, [E.Tomasco])
03:59.92 4.1% 00:01.05 04:04.02 00:04.10   00:03:57.24 00:00:06.78
4th 3 Three Rivers
(M.McGuire, K.Thompson, A.Wiringa, A.Koury, [J.Nix])
04:13.60 10.1% 00:13.68 04:13.60     00:03:57.24 00:00:16.36
Race 33a: Womens D-H 2x Flight 1 @ 02:48 PM
1st 4 Nereid A (A.Hurwitz, A.Boucher) 04:16.41     04:21.11 00:04.70   00:04:21.11  
2nd 1 Three Rivers A (E.Ensminger, B.Rumora) 04:29.88 5.3% 00:13.47 04:33.28 00:03.40   00:04:21.11 00:00:12.17
3rd 6 University/Bachelors [Composite] (M.Hilf, S.Cohen) 04:33.25 6.6% 00:03.37 04:37.95 00:04.70   00:04:21.11 00:00:16.84
4th 5 Three Rivers B (K.Raymond, E.Winter) 04:39.80 9.1% 00:06.55 04:44.50 00:04.70   00:04:21.11 00:00:23.39
5th 2 Pelham Community B (P.Kelling, M.Staargaard Dikkers) 04:45.48 11.3% 00:05.68 04:45.48     00:04:21.11 00:00:24.37
6th 3 Nereid B (L.Gross, D.Goodsell) 05:11.25 21.4% 00:25.77 05:14.65 00:03.40   00:04:21.11 00:00:53.54
Race 33b: Womens D-H 2x Flight 2 @ 02:54 PM
1st 1 Pelham Community A (I.Ghitelman, L.Stirton Aust) 04:26.86     04:26.86     00:04:26.86  
2nd 2 Central Penn. (A.Shapiro, S.Thomas) 04:29.40 1.0% 00:02.54 04:30.70 00:01.30   00:04:26.86 00:00:03.84
3rd 3 Vesper A (a.couwenhoven, M.Karl) 04:39.12 4.6% 00:09.72 04:40.42 00:01.30   00:04:26.86 00:00:13.56
4th 4 Bachelors A (T.Hogan, C.Pavlak) 04:52.09 9.5% 00:12.97 04:56.29 00:04.20   00:04:26.86 00:00:29.43
5th 5 Passaic River (S.Rauth, G.Lahm) 05:16.12 18.5% 00:24.03 05:18.82 00:02.70   00:04:26.86 00:00:51.96
Race 34a: Mens D-H 2x Flight 1 @ 03:00 PM
1st 4 Malta A (T.Trocky, J.Cutler) 03:45.27     03:45.27     00:03:45.27  
2nd 5 Fairmount C (C.Bracken, P.McNamara) 03:51.69 2.8% 00:06.42 03:51.69     00:03:45.27 00:00:06.42
3rd 3 Pelham Community (D.Sesler, G.Houlihan) 03:52.94 3.4% 00:01.25 03:52.94     00:03:45.27 00:00:07.67
4th 2 University (T.Barron, C.Seybolt) 03:59.52 6.3% 00:06.58 03:59.52     00:03:45.27 00:00:14.25
Race 34b: Mens D-H 2x Flight 2 @ 03:06 PM
1st 5 Pennsylvania (W.Charles, D.Marc) 03:44.40     03:44.40     00:03:44.40  
2nd 1 Berry Hill (a.vafaee, V.Reynolds) 04:05.20 9.3% 00:20.80 04:05.20     00:03:44.40 00:00:20.80
3rd 3 Nereid B (D.Wolf, J.Oliver) 04:08.66 10.8% 00:03.46 04:08.66     00:03:44.40 00:00:24.26
4th 4 Whitemarsh (J.Grogan, T.Pietrzak) 04:11.25 12.0% 00:02.59 04:11.25     00:03:44.40 00:00:26.85
5th 2 Fairmount B (B.Hudome, F.McAleer) 04:21.84 16.7% 00:10.59 04:21.84     00:03:44.40 00:00:37.44
Race 34c: Mens D-H 2x Flight 3 @ 03:12 PM
1st 6 Malta B (R.Stehlik, C.Patterson) 03:46.05     03:55.45 00:09.40   00:03:55.45  
2nd 4 Passaic River A (A.Fiory, J.Lahm) 03:47.37 0.6% 00:01.32 03:58.47 00:11.10   00:03:55.45 00:00:03.02
3rd 5 Three Rivers (B.Anderson, R.Ulsh) 04:04.65 8.2% 00:17.28 04:10.75 00:06.10   00:03:55.45 00:00:15.30
4th 1 Nereid A (J.Van Der Tuin, D.Boydston) 04:15.38 13.0% 00:10.73 04:15.38     00:03:55.45 00:00:19.93
5th 2 Passaic River B (B.McCord, c.blessing) 04:19.08 14.6% 00:03.70 04:33.68 00:14.60   00:03:55.45 00:00:38.23
6th 0 Row New York (R.Benjamin, C.Taeusch) 04:40.10 23.9% 00:21.02 04:49.50 00:09.40   00:03:55.45 00:00:54.05
7th 3 Fairmount A (R.Burns, J.Harris) 05:05.89 35.3% 00:25.79 05:40.79 00:34.90   00:03:55.45 00:01:45.34
Race 35a: Womens A-C 4x Flight 1 @ 03:18 PM
1st 1 Vesper B
(C.McConnell, M.Hall, S.Butler, S.Kaplan)
03:38.26     03:38.46 00:00.20   00:03:38.46  
2nd 3 University
(R.Jordan, A.Boc, L.Catov, M.Mcdevitt)
03:44.21 2.7% 00:05.95 03:44.21     00:03:38.46 00:00:05.75
3rd 5 Vesper A
(M.Brokaw, A.Squire, D.Anders, W.Henry)
03:47.24 4.1% 00:03.03 03:47.44 00:00.20   00:03:38.46 00:00:08.98
4th 2 Whitemarsh
(L.Miller, M.Roe, J.McCormack, L.Lehane)
03:49.38 5.1% 00:02.14 03:49.58 00:00.20   00:03:38.46 00:00:11.12
5th 4 Three Rivers
(M.Talak, B.Hester, J.Nix, S.Volpe)
03:54.97 7.7% 00:05.59 03:55.27 00:00.30   00:03:38.46 00:00:16.81
Race 35b: Womens A-C 4x Flight 2 @ 03:24 PM
1st 2 Washington Rowing School
(T.Walters, J.McEnery, T.Brandt, C.Cole)
03:50.41     03:56.01 00:05.60   00:03:56.01  
2nd 3 Cooper
(T.D'Aprile, M.Cuneo, S.McGann, J.Mitchell)
04:05.71 6.6% 00:15.30 04:13.81 00:08.10   00:03:56.01 00:00:17.80
3rd 4 Upper Arlington
(S.Mueller, T.Stocker, R.Singer, B.Kyre)
04:38.01 20.7% 00:32.30 04:38.01     00:03:56.01 00:00:42.00
Race 36a: Mens A-C 4+ Flight @ 03:30 PM
1st 2 University
(A.Sauter, L.Mead, k.kennedy, K.McGowan, [A.Kelly])
03:26.08     03:26.18 00:00.10   00:03:26.18  
2nd 5 Baltimore/Undine [Composite]
(J.Haines, R.Barton, J.Olbrys, M.Chin, [K.Ileto])
03:28.23 1.0% 00:02.15 03:33.13 00:04.90   00:03:26.18 00:00:06.95
3rd 1 Fairmount
(J.Boehm, B.Perkins, S.Brady, A.Klien, [c.swain])
03:31.23 2.5% 00:03.00 03:31.23     00:03:26.18 00:00:05.05
4th 3 Hudson River
(R.Sleight, A.Mauer, S.Martel, M.Scott, [C.Santos])
03:38.26 5.9% 00:07.03 03:41.96 00:03.70   00:03:26.18 00:00:15.78
5th 4 Three Rivers
(M.McGuire, K.Thompson, J.Wiswall, S.Reckless, [B.Dorenkott])
03:43.88 8.6% 00:05.62 03:51.68 00:07.80   00:03:26.18 00:00:25.50
Race 37a: Womens A-C 4+ Flight @ 03:36 PM
1st 5 Hudson River
(K.Kiernan, J.Bernier, T.Mauer, L.Alphonse, [F.Mauer])
03:51.70     03:55.40 00:03.70   00:03:55.40  
2nd 3 Annapolis
(A.Iannaccone, M.Hentschel, L.Flanagan, W.Smith, [R.Burns])
04:02.36 4.6% 00:10.66 04:05.46 00:03.10   00:03:55.40 00:00:10.06
3rd 2 Baltimore
(K.Flickinger, J.Sorenson, A.Plaut, S.Martin, [M.Ward])
04:04.34 5.5% 00:01.98 04:04.34     00:03:55.40 00:00:08.94
4th 4 Upper Arlington
(D.Ewart, J.Johnson, A.Knoch, S.Swartz, [S.Benvenuto])
04:04.83 5.7% 00:00.49 04:05.93 00:01.10   00:03:55.40 00:00:10.53
5th 1 Three Rivers
(A.Fox, D.Trobee, A.Wiringa, E.Sheppard, [J.Nix])
04:12.38 8.9% 00:07.55 04:20.98 00:08.60   00:03:55.40 00:00:25.58
Race 38a: Mens A-C 2x Flight 1 @ 03:42 PM
1st 3 Pennsylvania (P.Montgomery, E.Gallagher) 03:47.43     03:47.43     00:03:47.43  
2nd 4 Harlem River (B.Brierley, S.Kottowitz) 04:12.73 11.1% 00:25.30 04:14.43 00:01.70   00:03:47.43 00:00:27.00
1 University B (M.Murphy, M.Morano) Scratch              
2 Three Rivers (C.Sasada, B.Erne) Scratch              
5 Sagamore (J.Kelly, R.Eberle) Scratch              
Race 38b: Mens A-C 2x Flight 2 @ 03:48 PM
1st 1 University C (A.Sauter, K.Spaeth) 03:22.70     03:22.70     00:03:22.70  
2nd 3 Row New York (S.Billinge, S.Aller) 03:31.63 4.4% 00:08.93 03:31.63     00:03:22.70 00:00:08.93
3rd 5 Fairmount A (G.Jr., l.connor) 03:35.88 6.5% 00:04.25 03:35.88     00:03:22.70 00:00:13.18
4th 2 Fairmount B (R.Hneleski, K.Montenegro) 03:37.46 7.3% 00:01.58 03:37.46     00:03:22.70 00:00:14.76
5th 4 Susquehanna (G.Guven, S.McDougal) 04:13.63 25.1% 00:36.17 04:13.63     00:03:22.70 00:00:50.93
Race 39a: Mens Ltwt A-H 2x Flight 1 @ 03:54 PM
1st 2 Whitemarsh (P.Murphy, M.Ryan) 03:33.57     03:33.57     00:03:33.57  
2nd 1 Nereid A (E.Hagberg, E.King) 03:34.82 0.6% 00:01.25 03:42.62 00:07.80   00:03:33.57 00:00:09.05
3rd 3 Nereid B (J.Giles, N.Benedetto) 03:51.25 8.3% 00:16.43 03:51.25     00:03:33.57 00:00:17.68
4th 4 Fairmount (G.Henselman, M.Murphy) 04:01.09 12.9% 00:09.84 04:01.39 00:00.30   00:03:33.57 00:00:27.82
Race 39b: Mens Ltwt A-H 2x Flight 2 @ 04:00 PM
1st 2 Malta (T.Trocky, J.Cutler) 03:37.48     03:37.48     00:03:37.48  
2nd 4 Bachelors (D.Greenspan, M.Levy) 03:52.05 6.7% 00:14.57 04:08.65 00:16.60   00:03:37.48 00:00:31.17
3rd 3 Pelham Community (R.Selvaggio, M.Carmody) 04:04.51 12.4% 00:12.46 04:11.31 00:06.80   00:03:37.48 00:00:33.83
Race 40a: Womens Ltwt A-H 2x Flight @ 04:06 PM
1st 5 Whitemarsh (J.Waterbury, D.Parenti) 04:09.50     04:19.30 00:09.80   00:04:16.14 00:00:03.16
2nd 3 Wilmington (F.Lee, A.Evans) 04:16.14 2.7% 00:06.64 04:16.14     00:04:16.14  
3rd 4 Central Penn. (Q.Ostrander, C.Graybeal) 04:19.65 4.1% 00:03.51 04:45.55 00:25.90   00:04:16.14 00:00:29.41
4th 1 Penn AC (R.Foley, D.Klausner) 04:27.44 7.2% 00:07.79 04:33.24 00:05.80   00:04:16.14 00:00:17.10
5th 2 Passaic River (H.Woznack, D.Cenit) 04:29.34 8.0% 00:01.90 04:29.84 00:00.50   00:04:16.14 00:00:13.70
6 Navesink (F.Casano, D.Jakubcak) Scratch              
Race 41a: Mixed A-H 8+ Flight 1 @ 04:12 PM
1st 1 University
(k.kennedy, L.Mead, P.Horvat, R.Bonner, M.Mcdevitt, R.Jordan, A.Boc, L.Catov, [J.Curtin III])
03:27.54     03:27.54     00:03:27.54  
2nd 4 Hudson River
(R.Sleight, A.Mauer, S.Martel, M.Scott, T.Mauer, J.Bernier, S.Herman, A.Parent-Tibbetts, [C.Santos])
03:28.42 0.4% 00:00.88 03:33.32 00:04.90   00:03:27.54 00:00:05.78
3rd 3 Three Rivers A
(B.DiSalle, D.Vaglia, T.Donohoe, H.Cohen, B.Hester, B.Wood, M.Talak, S.Volpe, [E.Fishback])
03:30.75 1.5% 00:02.33 03:30.85 00:00.10   00:03:27.54 00:00:03.31
4th 2 Baltimore/Undine [Composite]
(K.Flickinger, J.Sorenson, J.Haines, R.Barton, J.Olbrys, M.Chin, A.Plaut, S.Martin, [K.Ileto])
03:30.96 1.6% 00:00.21 03:32.06 00:01.10   00:03:27.54 00:00:04.52
5th 0 New Haven
(G.Friel, K.Knudsen, A.Jackson, C.Hundtofte, H.Friel, A.Porter, V.Jewiss, R.Hatcher, [S.Lin])
03:31.26 1.8% 00:00.30 03:36.86 00:05.60   00:03:27.54 00:00:09.32
6th 5 Whitemarsh
(S.Whalen, K.Wobeser, S.West, G.Dupee, M.Morris, A.Markee, B.Mueller, L.Hrycko, [C.Meehan])
03:36.87 4.5% 00:05.61 03:45.47 00:08.60   00:03:27.54 00:00:17.93
7th 6 Rutgers (Camden)
(R.Greenwood, J.Philyaw, D.DiRenzo, N.Corl, H.Reeves, R.Corcory, W.Brown, R.Martin, [A.Sutrisno])
03:56.30 13.9% 00:19.43 04:03.30 00:07.00   00:03:27.54 00:00:35.76
Race 41b: Mixed A-H 8+ Flight 2 @ 04:18 PM
1st 3 Fairmount/Vesper [Composite]
(J.Sonzogni, A.Jonik, M.Myers, k.agersborg, J.Krajewski, A.Hurwitz, S.Jonik, T.Toland, [M.Bersani])
03:35.56     03:44.16 00:08.60   00:03:38.44 00:00:05.72
2nd 1 Pelham Community A
(K.Shalabi, A.Rubbo, G.Houlihan, V.Houston, J.Carmody, D.Orlando, M.Staargaard Dikkers, S.Sales, [E.Lindsay])
03:35.89 0.2% 00:00.33 03:38.79 00:02.90   00:03:38.44 00:00:00.35
3rd 2 Vesper
(J.Kelly, J.McGlone, D.Vreugdenhil, A.Golaszewska, E.Saint Clair, J.Franklin, A.Philips, A.Franklin, [D.Gerson])
03:36.54 0.5% 00:00.65 03:38.44 00:01.90   00:03:38.44  
4th 5 Pelham Community B
(S.Grieder, D.Hughes, b.motwani, D.Sesler, V.Sesler, M.Durand, M.Durand, L.Morris, [M.Hughes])
04:02.68 12.6% 00:26.14 04:05.58 00:02.90   00:03:38.44 00:00:27.14
5th 4 Three Rivers B
(J.Wiswall, A.Michael, E.Ryan, R.Oltmanns, F.Miller, C.Kent, M.Michael, A.Koury, [B.Dorenkott])
04:25.57 23.2% 00:22.89 04:25.57     00:03:38.44 00:00:47.13
Race 42a: Mixed  8X (Octuple) Flight @ 04:24 PM
1st 2 Three Rivers
(E.Ensminger, B.Rumora, E.Winter, S.Reckless, A.Fox, T.Hudak, J.Watt, J.Nix, [N.Dolphin])
03:35.80     03:39.00 00:03.20   00:03:39.00  
2nd 4 Passaic River/Ever Green [Composite]
(W.Hiller, F.Cortes, B.McCord, M.Monplaisir, M.de Luccas, S.Rauth, S.Ward, G.Lahm, [D.Camacho])
03:45.08 4.3% 00:09.28 03:45.08     00:03:39.00 00:00:06.08
3rd 3 Central Penn.
(A.Shapiro, S.Hartung, R.Orwig, J.Baker, E.Wentz, b.Tomko, A.Lind, S.Thomas, [A.Tomko])
03:53.31 8.1% 00:08.23 03:57.41 00:04.10   00:03:39.00 00:00:18.41
Page 1 of   1 Printed: 2013-Aug-03 04:35 PM