2013 Quaker City Masters Regatta
Official Results
Place Lane Organization Net Time % Delta Raw Handicap Penalty Winning Split
Race 1a: Mens A-H 2- Flight @ 09:00 AM
1st 4 Pelham Community  (A. Hubble) 03:35.55     03:35.55     00:03:35.55  
2nd 5 University A  (P. Laskow) 03:35.89 0.2% 00:00.34 03:59.89 00:24.00   00:03:35.55 00:00:24.34
3rd 3 University B  (B. OMalley) 03:40.20 2.2% 00:04.31 03:46.60 00:06.40   00:03:35.55 00:00:11.05
4th 2 Three Rivers  (M. McGuire) 03:43.20 3.5% 00:03.00 03:53.20 00:10.00   00:03:35.55 00:00:17.65
5th 1 Row New York  (R. Jones) 04:07.65 14.9% 00:24.45 04:07.85 00:00.20   00:03:35.55 00:00:32.30
Race 3a: Adaptive 2x Flight @ 09:06 AM
1st 3 Fairmount  (W. Hudome) 05:07.45     05:07.45     00:05:07.45  
Race 6a: Womens D-H 8+ Flight @ 09:12 AM
1st 5 Pelham Community  (K. Skeffington) 03:38.75     03:41.65 00:02.90   00:03:41.65  
2nd 3 Vesper/Bachelors/Alexandria/University [Composite]  (A. Golashewski) 03:42.05 1.5% 00:03.30 03:55.95 00:13.90   00:03:41.65 00:00:14.30
3rd 2 Three Rivers   (E. Ensminger) 03:42.50 1.7% 00:00.45 03:42.50     00:03:41.65 00:00:00.85
4th 4 Three Rivers   (B. Rumora) 03:59.74 9.6% 00:17.24 04:00.64 00:00.90   00:03:41.65 00:00:18.99
Race 7a: Mens A-C 1x Flight 1 @ 09:18 AM
1st 1 Whitemarsh   (M. Ryan) 03:42.71     03:42.71     00:03:42.71  
2nd 5 Sagamore  (R. Eberle) 03:47.36 2.1% 00:04.65 03:47.36     00:03:42.71 00:00:04.65
3rd 3 Three Rivers   (B. DiSalle) 03:47.96 2.4% 00:00.60 03:47.96     00:03:42.71 00:00:05.25
4th 2 Fairmount   (K. Montenegro) 03:50.02 3.3% 00:02.06 03:50.02     00:03:42.71 00:00:07.31
5th 4 Whitemarsh   (S. Sullivan) 04:02.84 9.0% 00:12.82 04:02.84     00:03:42.71 00:00:20.13
Race 7b: Mens A-C 1x Flight 2 @ 09:24 AM
1st 5 Fairmount   (J. Svoboda) 03:44.58     03:44.58     00:03:44.58  
2nd 3 Maritime   (A. Sherman) 03:52.56 3.6% 00:07.98 03:52.56     00:03:44.58 00:00:07.98
3rd 2 Fairmount   (M. Hayes) 03:55.58 4.9% 00:03.02 03:55.58     00:03:44.58 00:00:11.00
4th 4 Swan Creek  (T. Cassese) 04:09.69 11.2% 00:14.11 04:09.69     00:03:44.58 00:00:25.11
Race 7c: Mens A-C 1x Flight 3 @ 09:30 AM
1st 3 Whitemarsh   (K. Wobeser) 03:41.35     03:41.35     00:03:41.35  
2nd 4 Nereid   (E. Hagberg) 03:53.89 5.7% 00:12.54 03:53.89     00:03:41.35 00:00:12.54
3rd 5 Ever Green  (M. Monplaisir) 03:59.73 8.3% 00:05.84 03:59.73     00:03:41.35 00:00:18.38
4th 2 University  (M. Dencker) 04:08.95 12.5% 00:09.22 04:08.95     00:03:41.35 00:00:27.60
Race 7d: Mens A-C 1x Flight 4 @ 09:36 AM
1st 1 Potomac  (E. Caudron) 03:50.98     03:50.98     00:03:50.98  
2nd 5 Malta  (J. Cutler) 03:57.12 2.7% 00:06.14 03:57.12     00:03:50.98 00:00:06.14
3rd 4 Nereid   (C. Johnston) 04:02.33 4.9% 00:05.21 04:02.33     00:03:50.98 00:00:11.35
4th 2 Three Rivers   (J. Watt) 04:02.66 5.1% 00:00.33 04:02.66     00:03:50.98 00:00:11.68
5th 3 Undine  (T. Schanne) 04:31.76 17.7% 00:29.10 04:31.76     00:03:50.98 00:00:40.78
Race 8a: Womens A-C 1x Flight 1 @ 09:42 AM
1st 2 Sagamore   (L. Healy) 04:13.22     04:13.22     00:04:13.22  
2nd 5 Hudson River  (K. Kiernan) 04:15.51 0.9% 00:02.29 04:15.91 00:00.40   00:04:13.22 00:00:02.69
3rd 3 Vesper   (S. Butler) 04:35.32 8.7% 00:19.81 04:35.52 00:00.20   00:04:13.22 00:00:22.30
4th 1 Philadelphia Girls   (A. James) 04:42.32 11.5% 00:07.00 04:42.32     00:04:13.22 00:00:29.10
5th 4 Sagamore   (A. Prichinello) 05:25.63 28.6% 00:43.31 05:25.63     00:04:13.22 00:01:12.41
Race 8b: Womens A-C 1x Flight 2 @ 09:48 AM
1st 2 Vesper   (S. Kaplan) 04:07.44     04:07.44     00:04:07.44  
2nd 5 Unaffiliated  (N. Stock) 04:29.70 9.0% 00:22.26 04:29.70     00:04:07.44 00:00:22.26
3rd 1 Whitemarsh  (L. Lehane) 04:36.93 11.9% 00:07.23 04:36.93     00:04:07.44 00:00:29.49
4th 4 Vesper   (D. Anders) 04:40.34 13.3% 00:03.41 04:40.34     00:04:07.44 00:00:32.90
5th 3 Philadelphia Girls   (E. Abler) 04:46.45 15.8% 00:06.11 04:46.45     00:04:07.44 00:00:39.01
6th 6 Washington Rowing School   (T. Brandt) 04:52.76 18.3% 00:06.31 04:52.76     00:04:07.44 00:00:45.32
Race 8c: Womens A-C 1x Flight 3 @ 09:54 AM
1st 1 Potomac  (L. Wetten) 04:16.15     04:20.65 00:04.50   00:04:20.65  
2nd 2 Susquehanna  (K. Wilson) 04:22.64 2.5% 00:06.49 04:28.04 00:05.40   00:04:20.65 00:00:07.39
3rd 6 Pelham Community  (K. Skeffington) 04:26.78 4.1% 00:04.14 04:28.08 00:01.30   00:04:20.65 00:00:07.43
4th 3 University  (A. Lawrence) 04:30.72 5.7% 00:03.94 04:38.12 00:07.40   00:04:20.65 00:00:17.47
5th 4 Vesper   (A. Phillips) 04:32.66 6.4% 00:01.94 04:32.66     00:04:20.65 00:00:12.01
6th 5 Washington Rowing School   (J. McEnery) 04:44.72 11.2% 00:12.06 04:46.72 00:02.00   00:04:20.65 00:00:26.07
Race 9a: Mens D-H 8+ Flight @ 10:00 AM
1st 2 Fairmount   (C. Bracken) 03:20.05     03:30.65 00:10.60   00:03:24.80 00:00:05.85
2nd 6 New Haven  (G. Friel) 03:20.50 0.2% 00:00.45 03:24.80 00:04.30   00:03:24.80  
3rd 5 Fairmount   (T. Toland) 03:27.67 3.8% 00:07.17 03:33.17 00:05.50   00:03:24.80 00:00:08.37
4th 3 University  (A. Post) 03:32.78 6.4% 00:05.11 03:50.68 00:17.90   00:03:24.80 00:00:25.88
5th 4 Whitemarsh  (S. Whalen) 03:36.79 8.4% 00:04.01 03:42.29 00:05.50   00:03:24.80 00:00:17.49
6th 1 Three Rivers  (M. McGuire) 03:37.78 8.9% 00:00.99 03:37.78     00:03:24.80 00:00:12.98
Race 10a: Mens D-H 1x Flight 1 @ 10:06 AM
1st 4 Unaffiliated  (D. Day) 04:03.48     04:03.48     00:04:03.48  
2nd 2 Wilmington  (R. Fisher) 04:08.37 2.0% 00:04.89 04:08.37     00:04:03.48 00:00:04.89
3rd 5 University  (R. Goudy) 04:23.74 8.3% 00:15.37 04:23.74     00:04:03.48 00:00:20.26
4th 3 Nereid  (D. Wolf) 04:25.62 9.1% 00:01.88 04:25.62     00:04:03.48 00:00:22.14
Race 10b: Mens D-H 1x Flight 2 @ 10:12 AM
1st 4 Berry Hill   (V. Reynolds) 04:03.27     04:09.27 00:06.00   00:04:09.27  
2nd 1 Berry Hill   (a. vafaee) 04:14.33 4.5% 00:11.06 04:18.73 00:04.40   00:04:09.27 00:00:09.46
3rd 5 Swan Creek  (T. Pytlar) 04:17.85 6.0% 00:03.52 04:27.15 00:09.30   00:04:09.27 00:00:17.88
4th 2 Three Rivers   (B. Anderson) 04:19.13 6.5% 00:01.28 04:23.53 00:04.40   00:04:09.27 00:00:14.26
5th 3 Washington Rowing School  (c. arnold) 04:20.63 7.1% 00:01.50 04:20.63     00:04:09.27 00:00:11.36
6th 6 Fairmount   (F. McAleer) 04:40.80 15.4% 00:20.17 04:40.80     00:04:09.27 00:00:31.53
Race 10c: Mens D-H 1x Flight 3 @ 10:18 AM
1st 4 Vesper  (D. Vreugdenhil) 04:27.14     04:27.14     00:04:27.14  
2nd 3 Undine  (J. Cantrill) 04:28.82 0.6% 00:01.68 04:36.62 00:07.80   00:04:27.14 00:00:09.48
3rd 1 Three Rivers   (R. Ulsh) 04:31.30 1.6% 00:02.48 04:43.30 00:12.00   00:04:27.14 00:00:16.16
4th 5 Fairmount   (J. Long) 04:37.58 3.9% 00:06.28 04:39.48 00:01.90   00:04:27.14 00:00:12.34
5th 6 Passaic River  (c. blessing) 04:40.51 5.0% 00:02.93 04:44.31 00:03.80   00:04:27.14 00:00:17.17
6th 2 Central Penn.  (R. Orwig) 04:59.19 12.0% 00:18.68 04:59.19     00:04:27.14 00:00:32.05
Race 11a: Womens D-H 1x Flight 1 @ 10:24 AM
1st 2 Vesper   (E. Saint Clair) 04:17.84     04:17.84     00:04:17.84  
2nd 4 Vesper   (A. James) 04:19.68 0.7% 00:01.84 04:19.68     00:04:17.84 00:00:01.84
3rd 3 Berry Hill  (L. Gesinger) 04:28.33 4.1% 00:08.65 04:28.33     00:04:17.84 00:00:10.49
Race 11b: Womens D-H 1x Flight 2 @ 10:30 AM
1st 2 Washington Rowing School   (T. Walters) 04:24.04     04:24.04     00:04:24.04  
2nd 6 Washington Rowing School   (C. Cole) 04:31.69 2.9% 00:07.65 04:31.69     00:04:24.04 00:00:07.65
3rd 1 Vesper   (E. Normolye) 04:40.98 6.4% 00:09.29 04:40.98     00:04:24.04 00:00:16.94
4th 3 Vesper   (a. couwenhoven) 04:46.71 8.6% 00:05.73 04:46.71     00:04:24.04 00:00:22.67
5th 4 Three Rivers  (E. Winter) 04:58.25 13.0% 00:11.54 04:58.25     00:04:24.04 00:00:34.21
6th 5 Potomac  (B. Ryan) 05:06.38 16.0% 00:08.13 05:06.38     00:04:24.04 00:00:42.34
Race 11c: Womens D-H 1x Flight 3 @ 10:36 AM
1st 5 Fairmount  (S. Sargent) 04:34.32     04:51.22 00:16.90   00:04:43.82 00:00:07.40
2nd 6 Philadelphia Girls   (A. Northrup) 04:34.92 0.2% 00:00.60 04:43.82 00:08.90   00:04:43.82  
3rd 2 Bachelors   (S. Cohen) 04:58.30 8.7% 00:23.38 04:58.30     00:04:43.82 00:00:14.48
4th 1 Philadelphia Girls   (R. D'Alba) 05:10.11 13.0% 00:11.81 05:13.51 00:03.40   00:04:43.82 00:00:29.69
5th 4 Bachelors   (C. Pavlak) 05:15.15 14.9% 00:05.04 05:18.55 00:03.40   00:04:43.82 00:00:34.73
3 Pelham Community   (C. Schmicker) Scratch              
Race 12a: Womens A-C 8+ Flight 1 @ 10:42 AM
1st 2 New Haven  (H. Friel) 03:36.65     03:40.05 00:03.40   00:03:39.84 00:00:00.21
2nd 4 Upper Arlington  (D. Ewart) 03:39.04 1.1% 00:02.39 03:39.84 00:00.80   00:03:39.84  
3rd 3 Three Rivers  (M. Talak) 03:44.04 3.4% 00:05.00 03:44.04     00:03:39.84 00:00:04.20
Race 12b: Womens A-C 8+ Flight 2 @ 10:48 AM
1st 2 Baltimore/Potomac/Avalon [Composite]  (S. Burt) 03:39.50     03:39.50     00:03:39.50  
2nd 5 Annapolis  (T. Neider) 03:40.26 0.3% 00:00.76 03:40.26     00:03:39.50 00:00:00.76
3rd 4 Hudson River  (K. Kiernan) 03:43.42 1.8% 00:03.16 03:43.42     00:03:39.50 00:00:03.92
4th 3 Whitemarsh  (S. Hermann) 03:54.50 6.8% 00:11.08 03:54.50     00:03:39.50 00:00:15.00
Race 13a: Mens A-C 8+ Flight @ 10:54 AM
1st 5 University   (B. O'Malley) 03:05.05     03:05.35 00:00.30   00:03:05.35  
2nd 3 University   (k. kennedy) 03:11.53 3.5% 00:06.48 03:11.53     00:03:05.35 00:00:06.18
3rd 2 Three Rivers  (D. Vaglia) 03:13.08 4.3% 00:01.55 03:13.38 00:00.30   00:03:05.35 00:00:08.03
4th 4 Whitemarsh  (S. Whalen) 03:16.19 6.0% 00:03.11 03:21.39 00:05.20   00:03:05.35 00:00:16.04
5th 1 Swan Creek/Upper Merion [Composite]  (D. McGovern) 03:29.47 13.2% 00:13.28 03:33.97 00:04.50   00:03:05.35 00:00:28.62
Race 14a: Mens Ltwt A-H 1x Flight 1 @ 11:00 AM
1st 3 Malta  (J. Cutler) 03:46.62     03:52.62 00:06.00   00:03:52.62  
2nd 2 Maritime  (A. Sherman) 03:54.72 3.6% 00:08.10 03:54.72     00:03:52.62 00:00:02.10
3rd 6 Nereid   (E. Hagberg) 03:56.95 4.6% 00:02.23 04:02.05 00:05.10   00:03:52.62 00:00:09.43
4th 5 Nereid   (C. Johnston) 04:04.45 7.9% 00:07.50 04:11.45 00:07.00   00:03:52.62 00:00:18.83
5th 4 Pelham Community  (K. Leung) 04:21.28 15.3% 00:16.83 04:29.28 00:08.00   00:03:52.62 00:00:36.66
6th 1 Fairmount  (M. Grady, Jr.) 04:42.29 24.6% 00:21.01 04:45.69 00:03.40   00:03:52.62 00:00:53.07
Race 14b: Mens Ltwt A-H 1x Flight 2 @ 11:06 AM
1st 2 Berry Hill  (V. Reynolds) 04:09.60     04:12.70 00:03.10   00:04:12.70  
2nd 4 Nereid   (J. Oliver) 04:13.89 1.7% 00:04.29 04:20.29 00:06.40   00:04:12.70 00:00:07.59
3rd 3 Bachelors  (D. Greenspan) 04:21.02 4.6% 00:07.13 04:22.52 00:01.50   00:04:12.70 00:00:09.82
4th 5 Baltimore  (M. Chin) 04:22.68 5.2% 00:01.66 04:22.68     00:04:12.70 00:00:09.98
Race 15a: Womens D-H 4+ Flight @ 11:12 AM
1st 3 Annapolis  (T. Neider) 04:13.56     04:15.86 00:02.30   00:04:15.18 00:00:00.68
2nd 2 Baltimore/Avalon [Composite]  (S. Burt) 04:15.18 0.6% 00:01.62 04:15.18     00:04:15.18  
3rd 5 Hudson River  (A. Sisung) 04:21.24 3.0% 00:06.06 04:21.24     00:04:15.18 00:00:06.06
4th 4 Three Rivers  (A. Fox) 04:24.58 4.3% 00:03.34 04:30.78 00:06.20   00:04:15.18 00:00:15.60
Race 16a: Mens D-H 4+ Flight @ 11:18 AM
1st 4 Fairmount A  (J. Sonzogni) 03:32.99     03:52.39 00:19.40   00:03:43.71 00:00:08.68
2nd 1 New Haven  (G. Friel) 03:43.71 5.0% 00:10.72 03:43.71     00:03:43.71  
3rd 6 Pelham Community  (K. Shalabi) 03:44.74 5.5% 00:01.03 03:44.74     00:03:43.71 00:00:01.03
4th 2 University  (P. Horvat) 03:46.51 6.3% 00:01.77 03:53.81 00:07.30   00:03:43.71 00:00:10.10
5th 5 Fairmount B  (T. Toland) 03:54.47 10.1% 00:07.96 04:00.37 00:05.90   00:03:43.71 00:00:16.66
6th 0 Rutgers (Camden)  (R. Corcory) 04:15.82 20.1% 00:21.35 04:20.52 00:04.70   00:03:43.71 00:00:36.81
7th 3 Three Rivers  (M. Sheppard) 04:39.66 31.3% 00:23.84 04:46.96 00:07.30   00:03:43.71 00:01:03.25
Race 17a: Womens Ltwt A-H 1x Flight 1 @ 11:24 AM
1st 3 Whitemarsh   (J. Waterbury) 04:23.59     04:33.59 00:10.00   00:04:26.00 00:00:07.59
2nd 2 Vesper  (C. McConnell) 04:26.00 0.9% 00:02.41 04:26.00     00:04:26.00  
3rd 4 Alexandria  (K. Gonyea) 04:29.00 2.1% 00:03.00 04:33.90 00:04.90   00:04:26.00 00:00:07.90
4th 1 Penn AC  (R. Foley) 04:36.20 4.8% 00:07.20 04:48.30 00:12.10   00:04:26.00 00:00:22.30
Race 17b: Womens Ltwt A-H 1x Flight 2 @ 11:30 AM
1st 2 Whitemarsh   (D. Parenti) 04:42.66     04:48.46 00:05.80   00:04:44.70 00:00:03.76
2nd 4 Bachelors  (N. Dormans) 04:43.30 0.2% 00:00.64 04:44.70 00:01.40   00:04:44.70  
3rd 3 Three Rivers  (B. Rumora) 04:58.16 5.5% 00:14.86 04:58.16     00:04:44.70 00:00:13.46
4th 5 Rock Creek  (l. porter) 05:01.89 6.8% 00:03.73 05:07.69 00:05.80   00:04:44.70 00:00:22.99
5th 1 Central Penn.  (C. Graybeal) 05:15.39 11.6% 00:13.50 05:31.39 00:16.00   00:04:44.70 00:00:46.69
Race 18a: Mixed A-H 4x Flight 1 @ 11:36 AM
1st 4 Whitemarsh A  (P. Murphy) 03:38.00     03:38.00     00:03:38.00  
2nd 3 Sagamore  (J. Kelly) 04:03.60 11.7% 00:25.60 04:03.60     00:03:38.00 00:00:25.60
Race 18b: Mixed A-H 4x Flight 2 @ 11:42 AM
1st 6 University A  (B. OMalley) 03:28.46     03:28.46     00:03:28.46  
2nd 1 Wilmington A  (I. Baldychev) 03:31.68 1.5% 00:03.22 03:31.68     00:03:28.46 00:00:03.22
3rd 4 Row New York  (S. Aller) 03:43.02 7.0% 00:11.34 03:43.02     00:03:28.46 00:00:14.56
4th 3 Nereid C  (A. Hurwitz) 03:46.93 8.9% 00:03.91 03:46.93     00:03:28.46 00:00:18.47
5th 5 Nereid A  (S. Helou) 04:02.93 16.5% 00:16.00 04:02.93     00:03:28.46 00:00:34.47
6th 2 Central Penn.  (b. Tomko) 04:11.83 20.8% 00:08.90 04:11.83     00:03:28.46 00:00:43.37
Race 18c: Mixed A-H 4x Flight 3 @ 11:48 AM
1st 3 University B  (K. Cook) 03:39.55     03:39.55     00:03:39.55  
2nd 6 Potomac  (L. Wetten) 03:48.67 4.2% 00:09.12 03:48.67     00:03:39.55 00:00:09.12
3rd 5 Pelham Community B  (M. Carmody) 04:02.16 10.3% 00:13.49 04:02.16     00:03:39.55 00:00:22.61
4th 2 Whitemarsh B  (M. Morris) 04:09.57 13.7% 00:07.41 04:09.57     00:03:39.55 00:00:30.02
5th 1 Nereid B  (L. Gross) 04:10.28 14.0% 00:00.71 04:10.28     00:03:39.55 00:00:30.73
6th 4 Wilmington B  (R. Hill) 04:37.11 26.2% 00:26.83 04:37.11     00:03:39.55 00:00:57.56
Race 18d: Mixed A-H 4x Flight 4 @ 11:54 AM
1st 4 Passaic River A  (A. Fiory) 03:47.55     03:57.75 00:10.20   00:03:57.75  
2nd 2 Passaic River B  (H. Woznack) 04:04.86 7.6% 00:17.31 04:04.86     00:03:57.75 00:00:07.11
3rd 3 Pelham Community A  (C. Schmicker) 04:08.86 9.4% 00:04.00 04:16.26 00:07.40   00:03:57.75 00:00:18.51
Race 19a: Mixed A-C 2x Flight 1 @ 12:42 PM
1st 5 Row New York B  (N. Dawe) 03:46.52     03:46.52     00:03:46.52  
2nd 3 Passaic River  (F. Cortes) 03:51.46 2.2% 00:04.94 03:51.46     00:03:46.52 00:00:04.94
3rd 4 Fairmount/University [Composite]  (J. Boehm) 04:08.92 9.9% 00:17.46 04:08.92     00:03:46.52 00:00:22.40
2 Sagamore B  (J. Kelly) Scratch              
Race 19b: Mixed A-C 2x Flight 2 @ 12:48 PM
1st 1 University  (P. Seymour) 03:41.77     03:41.77     00:03:41.77  
2nd 6 Whitemarsh/University [Composite] B  (S. Sullivan) 03:47.33 2.5% 00:05.56 03:47.33     00:03:41.77 00:00:05.56
3rd 5 Three Rivers  (J. Wiswall) 04:03.14 9.6% 00:15.81 04:03.14     00:03:41.77 00:00:21.37
4th 3 Sagamore A  (S. Grieb) 04:12.03 13.6% 00:08.89 04:12.03     00:03:41.77 00:00:30.26
5th 2 Rutgers (Camden)  (N. Corl) 04:38.26 25.5% 00:26.23 04:38.26     00:03:41.77 00:00:56.49
6th 4 Susquehanna B  (E. Humphries) 04:39.92 26.2% 00:01.66 04:39.92     00:03:41.77 00:00:58.15
Race 19c: Mixed A-C 2x Flight 3 @ 12:54 PM
1st 3 Whitemarsh A  (L. Lehane) 04:27.90     04:29.40 00:01.50   00:04:29.40  
2nd 2 Harlem River  (M. Rudolph) 05:21.50 20.0% 00:53.60 05:21.50     00:04:29.40 00:00:52.10
4 Central Penn.  (E. Wentz) Scratch              
Race 19d: Mixed A-C 2x Flight 4 @ 01:00 PM
1st 6 Row New York A  (S. Billinge) 03:56.86     03:56.86     00:03:56.86  
2nd 2 Susquehanna A  (K. Wilson) 04:09.11 5.2% 00:12.25 04:09.11     00:03:56.86 00:00:12.25
3rd 3 Pelham Community  (L. Morris) 04:12.99 6.8% 00:03.88 04:12.99     00:03:56.86 00:00:16.13
4th 4 Nereid  (S. Helou) 04:14.44 7.4% 00:01.45 04:14.44     00:03:56.86 00:00:17.58
5th 5 Crescent  (T. Madden sr) 05:04.31 28.5% 00:49.87 05:04.31     00:03:56.86 00:01:07.45
1 New Haven  (A. Donnery) Scratch              
Race 20a: Mixed D-H 2x Flight 1 @ 01:06 PM
1st 5 Potomac B  (L. Wetten) 03:50.61     03:51.71 00:01.10   00:03:51.71  
2nd 3 Berry Hill  (L. Gesinger) 03:55.76 2.2% 00:05.15 04:00.26 00:04.50   00:03:51.71 00:00:08.55
3rd 1 Bachelors  (J. Greenfield) 03:57.67 3.1% 00:01.91 03:57.67     00:03:51.71 00:00:05.96
4th 4 Washington Rowing School  (T. Walters) 04:01.73 4.8% 00:04.06 04:06.23 00:04.50   00:03:51.71 00:00:14.52
5th 2 Potomac A  (H. Wentz) 04:14.73 10.5% 00:13.00 04:19.23 00:04.50   00:03:51.71 00:00:27.52
Race 20b: Mixed D-H 2x Flight 2 @ 01:12 PM
1st 3 Malta/Philadelphia Girls [Composite]  (T. Trocky) 04:01.10     04:01.10     00:04:01.10  
2nd 2 Baltimore/Washington Rowing School [Composite]  (M. Chin) 04:05.46 1.8% 00:04.36 04:05.46     00:04:01.10 00:00:04.36
3rd 5 University B  (D. Mullen) 04:07.55 2.7% 00:02.09 04:07.55     00:04:01.10 00:00:06.45
4th 4 Crescent  (L. Geddes) 04:56.81 23.1% 00:49.26 04:56.81     00:04:01.10 00:00:55.71
5th 1 Three Rivers  (M. Sheppard) 05:23.91 34.3% 00:27.10 05:23.91     00:04:01.10 00:01:22.81
Race 20c: Mixed D-H 2x Flight 3 @ 01:18 PM
1st 1 Fairmount  (R. Sargent) 04:03.03     04:21.33 00:18.30   00:04:20.20 00:00:01.13
2nd 2 University A  (P. Laskow) 04:17.20 5.8% 00:14.17 04:20.20 00:03.00   00:04:20.20  
3rd 3 Vesper  (A. Franklin) 04:38.82 14.7% 00:21.62 04:38.82     00:04:20.20 00:00:18.62
4th 4 Pelham Community  (C. Schmicker) 04:43.95 16.8% 00:05.13 04:43.95     00:04:20.20 00:00:23.75
Race 23a: Father/Son 2x Flight @ 01:24 PM
1st 5 Vesper  (N. Colgan) 03:43.29     03:43.29     00:03:43.29  
2nd 3 Pelham Community/New York AC [Composite] B  (R. Selvaggio) 03:46.78 1.6% 00:03.49 03:46.78     00:03:43.29 00:00:03.49
3rd 1 Pelham Community A  (R. Sesler) 03:57.15 6.2% 00:10.37 03:57.15     00:03:43.29 00:00:13.86
4th 4 Fairmount B  (J. Long) 03:58.01 6.6% 00:00.86 03:58.01     00:03:43.29 00:00:14.72
5th 0 Fairmount A  (B. Konopka) 04:01.60 8.2% 00:03.59 04:01.60     00:03:43.29 00:00:18.31
6th 2 Undine  (C. Hamilton) 04:02.09 8.4% 00:00.49 04:02.09     00:03:43.29 00:00:18.80
7th 6 Malta  (C. Sciolla) 04:29.66 20.8% 00:27.57 04:29.66     00:03:43.29 00:00:46.37
Race 24a: Parent/Child 2x Flight @ 01:30 PM
1st 3 Fairmount B  (N. Stefan) 03:59.00     03:59.00     00:03:59.00  
2nd 1 Fairmount C  (W. Hudome) 04:09.32 4.3% 00:10.32 04:09.32     00:03:59.00 00:00:10.32
3rd 2 Pelham Community  (b. motwani) 04:25.31 11.0% 00:15.99 04:25.31     00:03:59.00 00:00:26.31
4th 5 Fairmount/Pittsburgh [Composite] A  (E. Hiergesell) 04:27.49 11.9% 00:02.18 04:27.49     00:03:59.00 00:00:28.49
5th 4 Susquehanna  (D. Martin) 05:14.12 31.4% 00:46.63 05:14.12     00:03:59.00 00:01:15.12
Race 25a: Womens D-H 4x Flight @ 01:36 PM
1st 2 Pelham Community A  (L. Stirton Aust) 03:51.33     03:55.53 00:04.20   00:03:55.53  
2nd 1 Vesper A  (A. Boucher) 03:51.49 0.1% 00:00.16 03:56.79 00:05.30   00:03:55.53 00:00:01.26
3rd 5 Pelham Community B  (K. Skeffington) 04:01.29 4.3% 00:09.80 04:01.29     00:03:55.53 00:00:05.76
4th 6 Vesper/University [Composite] B  (M. Karl) 04:12.82 9.3% 00:11.53 04:24.42 00:11.60   00:03:55.53 00:00:28.89
5th 4 Passaic River  (G. Lahm) 04:14.87 10.2% 00:02.05 04:20.17 00:05.30   00:03:55.53 00:00:24.64
6th 3 Three Rivers  (E. Ensminger) 04:50.24 25.5% 00:35.37 04:52.24 00:02.00   00:03:55.53 00:00:56.71
Race 26a: Mens D-H 4x Flight 1 @ 01:42 PM
1st 4 Pennsylvania  (W. Charles) 03:14.70     03:15.70 00:01.00   00:03:15.70  
2nd 2 Malta  (T. Trocky) 03:19.11 2.3% 00:04.41 03:25.81 00:06.70   00:03:15.70 00:00:10.11
3rd 6 Pelham Community C  (V. Houston) 03:31.19 8.5% 00:12.08 03:31.19     00:03:15.70 00:00:15.49
4th 1 Three Rivers  (H. Cohen) 03:42.25 14.1% 00:11.06 03:46.55 00:04.30   00:03:15.70 00:00:30.85
5th 3 Nereid  (m. coccoz) 03:47.70 16.9% 00:05.45 03:53.20 00:05.50   00:03:15.70 00:00:37.50
6th 5 Pelham Community A  (D. Hughes) 04:00.80 23.7% 00:13.10 04:01.80 00:01.00   00:03:15.70 00:00:46.10
Race 26b: Mens D-H 4x Flight 2 @ 01:48 PM
1st 5 Passaic River  (A. Fiory) 03:32.49     03:44.29 00:11.80   00:03:44.29  
2nd 3 New Haven  (D. Vogel) 03:33.52 0.5% 00:01.03 03:45.32 00:11.80   00:03:44.29 00:00:01.03
3rd 2 University  (H. Greenberg) 03:50.13 8.3% 00:16.61 04:07.03 00:16.90   00:03:44.29 00:00:22.74
4th 6 Fairmount  (J. Dudley) 03:53.01 9.7% 00:02.88 04:03.21 00:10.20   00:03:44.29 00:00:18.92
5th 1 Whitemarsh  (J. Voss) 04:07.34 16.4% 00:14.33 04:07.34     00:03:44.29 00:00:23.05
6th 4 Row New York  (C. Taeusch) 04:11.06 18.2% 00:03.72 04:12.36 00:01.30   00:03:44.29 00:00:28.07
Race 27a: Womens A-H 2- Flight @ 01:54 PM
1st 2 Port Rowing  (T. Passoni) 04:41.68     04:42.48 00:00.80   00:04:42.48  
2nd 3 Rutgers (Camden)  (D. DiRenzo) 04:56.25 5.2% 00:14.57 04:56.25     00:04:42.48 00:00:13.77
Race 28a: Womens A-C 2x Flight 1 @ 02:00 PM
1st 1 University A  (R. Jordan) 03:55.17     03:55.17     00:03:55.17  
2nd 4 Vesper A  (A. Squire) 03:57.55 1.0% 00:02.38 03:57.55     00:03:55.17 00:00:02.38
3rd 3 Penn AC  (S. Cowan) 04:00.49 2.3% 00:02.94 04:00.49     00:03:55.17 00:00:05.32
4th 2 Baltimore A  (S. Martin) 04:08.14 5.5% 00:07.65 04:08.14     00:03:55.17 00:00:12.97
Race 28b: Womens A-C 2x Flight 2 @ 02:06 PM
1st 2 Vesper B  (C. McConnell) 03:45.67     03:45.67     00:03:45.67  
2nd 1 Vesper C  (M. Brokaw) 03:57.43 5.2% 00:11.76 03:57.43     00:03:45.67 00:00:11.76
3rd 4 Vesper D  (W. Henry) 04:09.53 10.6% 00:12.10 04:09.53     00:03:45.67 00:00:23.86
4th 3 Baltimore B  (K. Flickinger) 04:23.33 16.7% 00:13.80 04:23.33     00:03:45.67 00:00:37.66
Race 28c: Womens A-C 2x Flight 3 @ 02:12 PM
1st 5 New Haven  (G. Wetmore) 03:42.20     03:42.20     00:03:42.20  
2nd 2 Wilmington A  (F. Lee) 03:44.53 1.0% 00:02.33 03:44.53     00:03:42.20 00:00:02.33
3rd 1 Alexandria/Potomac [Composite]  (H. Wentz) 03:49.58 3.3% 00:05.05 03:49.58     00:03:42.20 00:00:07.38
4th 3 Susquehanna  (E. Humphries) 03:52.27 4.5% 00:02.69 03:52.27     00:03:42.20 00:00:10.07
5th 4 Row New York  (M. Bers) 03:58.05 7.1% 00:05.78 03:58.05     00:03:42.20 00:00:15.85
Race 28d: Womens A-C 2x Flight 4 @ 02:18 PM
1st 4 Vesper F  (E. Normolye) 04:08.93     04:08.93     00:04:08.93  
2nd 2 Pelham Community  (S. Sales) 04:11.34 1.0% 00:02.41 04:11.34     00:04:08.93 00:00:02.41
3rd 5 Annapolis  (A. Iannaccone) 04:25.83 6.8% 00:14.49 04:25.83     00:04:08.93 00:00:16.90
4th 3 Wilmington B  (L. Palladino) 05:16.05 27.0% 00:50.22 05:16.05     00:04:08.93 00:01:07.12
Race 28e: Womens A-C 2x Flight 5 @ 02:24 PM
1st 2 Vesper E  (E. Saint Clair) 04:03.25     04:06.15 00:02.90   00:04:06.15  
2nd 3 University B  (K. Cook) 04:10.61 3.0% 00:07.36 04:10.61     00:04:06.15 00:00:04.46
3rd 4 Washington Rowing School  (J. McEnery) 04:27.68 10.0% 00:17.07 04:28.68 00:01.00   00:04:06.15 00:00:22.53
4th 5 Hudson River  (A. Sisung) 04:39.28 14.8% 00:11.60 04:40.28 00:01.00   00:04:06.15 00:00:34.13
Race 29a: Mens A-C 4x Flight @ 02:30 PM
1st 4 University A  (A. Sauter) 03:23.24     03:26.14 00:02.90   00:03:26.14  
2nd 1 Three Rivers  (T. Donahoe) 03:26.45 1.6% 00:03.21 03:26.45     00:03:26.14 00:00:00.31
3rd 5 Nereid  (E. Hagberg) 03:35.49 6.0% 00:09.04 03:36.59 00:01.10   00:03:26.14 00:00:10.45
4th 2 Fairmount  (G. Stefan Jr) 03:39.78 8.1% 00:04.29 03:45.08 00:05.30   00:03:26.14 00:00:18.94
5th 3 Harlem River  (B. Jessel) 03:48.88 12.6% 00:09.10 03:49.08 00:00.20   00:03:26.14 00:00:22.94
Race 32a: Mixed A-H 4+ Flight 1 @ 02:36 PM
1st 5 Passaic River  (F. Cortes) 03:59.00     03:59.00     00:03:59.00  
2nd 3 Sagamore  (L. Healy) 04:11.77 5.3% 00:12.77 04:11.77     00:03:59.00 00:00:12.77
3rd 2 Rutgers (Camden)  (N. Corl) 04:17.46 7.7% 00:05.69 04:17.96 00:00.50   00:03:59.00 00:00:18.96
4 Harlem River  (B. Brierley) Scratch              
Race 32b: Mixed A-H 4+ Flight 2 @ 02:42 PM
1st 2 Hudson River  (R. Sleight) 03:50.44     03:57.24 00:06.80   00:03:57.24  
2nd 5 Row New York  (R. Jones) 03:58.87 3.7% 00:08.43 03:58.87     00:03:57.24 00:00:01.63
3rd 4 New Haven A  (H. Friel) 03:59.92 4.1% 00:01.05 04:04.02 00:04.10   00:03:57.24 00:00:06.78
4th 3 Three Rivers  (M. McGuire) 04:13.60 10.1% 00:13.68 04:13.60     00:03:57.24 00:00:16.36
Race 33a: Womens D-H 2x Flight 1 @ 02:48 PM
1st 4 Nereid A  (A. Hurwitz) 04:16.41     04:21.11 00:04.70   00:04:21.11  
2nd 1 Three Rivers A  (E. Ensminger) 04:29.88 5.3% 00:13.47 04:33.28 00:03.40   00:04:21.11 00:00:12.17
3rd 6 University/Bachelors [Composite]  (M. Hilf) 04:33.25 6.6% 00:03.37 04:37.95 00:04.70   00:04:21.11 00:00:16.84
4th 5 Three Rivers B  (K. Raymond) 04:39.80 9.1% 00:06.55 04:44.50 00:04.70   00:04:21.11 00:00:23.39
5th 2 Pelham Community B  (P. Kelling) 04:45.48 11.3% 00:05.68 04:45.48     00:04:21.11 00:00:24.37
6th 3 Nereid B  (L. Gross) 05:11.25 21.4% 00:25.77 05:14.65 00:03.40   00:04:21.11 00:00:53.54
Race 33b: Womens D-H 2x Flight 2 @ 02:54 PM
1st 1 Pelham Community A  (I. Ghitelman) 04:26.86     04:26.86     00:04:26.86  
2nd 2 Central Penn.  (A. Shapiro) 04:29.40 1.0% 00:02.54 04:30.70 00:01.30   00:04:26.86 00:00:03.84
3rd 3 Vesper A  (a. couwenhoven) 04:39.12 4.6% 00:09.72 04:40.42 00:01.30   00:04:26.86 00:00:13.56
4th 4 Bachelors A  (T. Hogan) 04:52.09 9.5% 00:12.97 04:56.29 00:04.20   00:04:26.86 00:00:29.43
5th 5 Passaic River  (S. Rauth) 05:16.12 18.5% 00:24.03 05:18.82 00:02.70   00:04:26.86 00:00:51.96
Race 34a: Mens D-H 2x Flight 1 @ 03:00 PM
1st 4 Malta A  (T. Trocky) 03:45.27     03:45.27     00:03:45.27  
2nd 5 Fairmount C  (C. Bracken) 03:51.69 2.8% 00:06.42 03:51.69     00:03:45.27 00:00:06.42
3rd 3 Pelham Community  (D. Sesler) 03:52.94 3.4% 00:01.25 03:52.94     00:03:45.27 00:00:07.67
4th 2 University  (T. Barron) 03:59.52 6.3% 00:06.58 03:59.52     00:03:45.27 00:00:14.25
Race 34b: Mens D-H 2x Flight 2 @ 03:06 PM
1st 5 Pennsylvania  (W. Charles) 03:44.40     03:44.40     00:03:44.40  
2nd 1 Berry Hill  (a. vafaee) 04:05.20 9.3% 00:20.80 04:05.20     00:03:44.40 00:00:20.80
3rd 3 Nereid B  (D. Wolf) 04:08.66 10.8% 00:03.46 04:08.66     00:03:44.40 00:00:24.26
4th 4 Whitemarsh  (J. Grogan) 04:11.25 12.0% 00:02.59 04:11.25     00:03:44.40 00:00:26.85
5th 2 Fairmount B  (B. Hudome) 04:21.84 16.7% 00:10.59 04:21.84     00:03:44.40 00:00:37.44
Race 34c: Mens D-H 2x Flight 3 @ 03:12 PM
1st 6 Malta B  (R. Stehlik) 03:46.05     03:55.45 00:09.40   00:03:55.45  
2nd 4 Passaic River A  (A. Fiory) 03:47.37 0.6% 00:01.32 03:58.47 00:11.10   00:03:55.45 00:00:03.02
3rd 5 Three Rivers  (B. Anderson) 04:04.65 8.2% 00:17.28 04:10.75 00:06.10   00:03:55.45 00:00:15.30
4th 1 Nereid A  (J. Van Der Tuin) 04:15.38 13.0% 00:10.73 04:15.38     00:03:55.45 00:00:19.93
5th 2 Passaic River B  (B. McCord) 04:19.08 14.6% 00:03.70 04:33.68 00:14.60   00:03:55.45 00:00:38.23
6th 0 Row New York  (R. Benjamin) 04:40.10 23.9% 00:21.02 04:49.50 00:09.40   00:03:55.45 00:00:54.05
7th 3 Fairmount A  (R. Burns) 05:05.89 35.3% 00:25.79 05:40.79 00:34.90   00:03:55.45 00:01:45.34
Race 35a: Womens A-C 4x Flight 1 @ 03:18 PM
1st 1 Vesper B  (C. McConnell) 03:38.26     03:38.46 00:00.20   00:03:38.46  
2nd 3 University  (R. Jordan) 03:44.21 2.7% 00:05.95 03:44.21     00:03:38.46 00:00:05.75
3rd 5 Vesper A  (M. Brokaw) 03:47.24 4.1% 00:03.03 03:47.44 00:00.20   00:03:38.46 00:00:08.98
4th 2 Whitemarsh  (L. Miller) 03:49.38 5.1% 00:02.14 03:49.58 00:00.20   00:03:38.46 00:00:11.12
5th 4 Three Rivers  (M. Talak) 03:54.97 7.7% 00:05.59 03:55.27 00:00.30   00:03:38.46 00:00:16.81
Race 35b: Womens A-C 4x Flight 2 @ 03:24 PM
1st 2 Washington Rowing School  (T. Walters) 03:50.41     03:56.01 00:05.60   00:03:56.01  
2nd 3 Cooper  (T. D'Aprile) 04:05.71 6.6% 00:15.30 04:13.81 00:08.10   00:03:56.01 00:00:17.80
3rd 4 Upper Arlington  (S. Mueller) 04:38.01 20.7% 00:32.30 04:38.01     00:03:56.01 00:00:42.00
Race 36a: Mens A-C 4+ Flight @ 03:30 PM
1st 2 University  (A. Sauter) 03:26.08     03:26.18 00:00.10   00:03:26.18  
2nd 5 Baltimore/Undine [Composite]  (J. Haines) 03:28.23 1.0% 00:02.15 03:33.13 00:04.90   00:03:26.18 00:00:06.95
3rd 1 Fairmount  (J. Boehm) 03:31.23 2.5% 00:03.00 03:31.23     00:03:26.18 00:00:05.05
4th 3 Hudson River  (R. Sleight) 03:38.26 5.9% 00:07.03 03:41.96 00:03.70   00:03:26.18 00:00:15.78
5th 4 Three Rivers  (M. McGuire) 03:43.88 8.6% 00:05.62 03:51.68 00:07.80   00:03:26.18 00:00:25.50
Race 37a: Womens A-C 4+ Flight @ 03:36 PM
1st 5 Hudson River  (K. Kiernan) 03:51.70     03:55.40 00:03.70   00:03:55.40  
2nd 3 Annapolis  (A. Iannaccone) 04:02.36 4.6% 00:10.66 04:05.46 00:03.10   00:03:55.40 00:00:10.06
3rd 2 Baltimore  (K. Flickinger) 04:04.34 5.5% 00:01.98 04:04.34     00:03:55.40 00:00:08.94
4th 4 Upper Arlington  (D. Ewart) 04:04.83 5.7% 00:00.49 04:05.93 00:01.10   00:03:55.40 00:00:10.53
5th 1 Three Rivers  (A. Fox) 04:12.38 8.9% 00:07.55 04:20.98 00:08.60   00:03:55.40 00:00:25.58
Race 38a: Mens A-C 2x Flight 1 @ 03:42 PM
1st 3 Pennsylvania  (P. Montgomery) 03:47.43     03:47.43     00:03:47.43  
2nd 4 Harlem River  (B. Brierley) 04:12.73 11.1% 00:25.30 04:14.43 00:01.70   00:03:47.43 00:00:27.00
1 University B  (M. Murphy) Scratch              
2 Three Rivers  (C. Sasada) Scratch              
5 Sagamore  (J. Kelly) Scratch              
Race 38b: Mens A-C 2x Flight 2 @ 03:48 PM
1st 1 University C  (A. Sauter) 03:22.70     03:22.70     00:03:22.70  
2nd 3 Row New York  (S. Billinge) 03:31.63 4.4% 00:08.93 03:31.63     00:03:22.70 00:00:08.93
3rd 5 Fairmount A  (G. Jr.) 03:35.88 6.5% 00:04.25 03:35.88     00:03:22.70 00:00:13.18
4th 2 Fairmount B  (R. Hneleski) 03:37.46 7.3% 00:01.58 03:37.46     00:03:22.70 00:00:14.76
5th 4 Susquehanna  (G. Guven) 04:13.63 25.1% 00:36.17 04:13.63     00:03:22.70 00:00:50.93
Race 39a: Mens Ltwt A-H 2x Flight 1 @ 03:54 PM
1st 2 Whitemarsh  (P. Murphy) 03:33.57     03:33.57     00:03:33.57  
2nd 1 Nereid A  (E. Hagberg) 03:34.82 0.6% 00:01.25 03:42.62 00:07.80   00:03:33.57 00:00:09.05
3rd 3 Nereid B  (J. Giles) 03:51.25 8.3% 00:16.43 03:51.25     00:03:33.57 00:00:17.68
4th 4 Fairmount  (G. Henselman) 04:01.09 12.9% 00:09.84 04:01.39 00:00.30   00:03:33.57 00:00:27.82
Race 39b: Mens Ltwt A-H 2x Flight 2 @ 04:00 PM
1st 2 Malta  (T. Trocky) 03:37.48     03:37.48     00:03:37.48  
2nd 4 Bachelors  (D. Greenspan) 03:52.05 6.7% 00:14.57 04:08.65 00:16.60   00:03:37.48 00:00:31.17
3rd 3 Pelham Community  (R. Selvaggio) 04:04.51 12.4% 00:12.46 04:11.31 00:06.80   00:03:37.48 00:00:33.83
Race 40a: Womens Ltwt A-H 2x Flight @ 04:06 PM
1st 5 Whitemarsh  (J. Waterbury) 04:09.50     04:19.30 00:09.80   00:04:16.14 00:00:03.16
2nd 3 Wilmington  (F. Lee) 04:16.14 2.7% 00:06.64 04:16.14     00:04:16.14  
3rd 4 Central Penn.  (Q. Ostrander) 04:19.65 4.1% 00:03.51 04:45.55 00:25.90   00:04:16.14 00:00:29.41
4th 1 Penn AC  (R. Foley) 04:27.44 7.2% 00:07.79 04:33.24 00:05.80   00:04:16.14 00:00:17.10
5th 2 Passaic River  (H. Woznack) 04:29.34 8.0% 00:01.90 04:29.84 00:00.50   00:04:16.14 00:00:13.70
6 Navesink  (F. Casano) Scratch              
Race 41a: Mixed A-H 8+ Flight 1 @ 04:12 PM
1st 1 University  (k. kennedy) 03:27.54     03:27.54     00:03:27.54  
2nd 4 Hudson River  (R. Sleight) 03:28.42 0.4% 00:00.88 03:33.32 00:04.90   00:03:27.54 00:00:05.78
3rd 3 Three Rivers A  (B. DiSalle) 03:30.75 1.5% 00:02.33 03:30.85 00:00.10   00:03:27.54 00:00:03.31
4th 2 Baltimore/Undine [Composite]  (K. Flickinger) 03:30.96 1.6% 00:00.21 03:32.06 00:01.10   00:03:27.54 00:00:04.52
5th 0 New Haven  (G. Friel) 03:31.26 1.8% 00:00.30 03:36.86 00:05.60   00:03:27.54 00:00:09.32
6th 5 Whitemarsh  (S. Whalen) 03:36.87 4.5% 00:05.61 03:45.47 00:08.60   00:03:27.54 00:00:17.93
7th 6 Rutgers (Camden)  (R. Greenwood) 03:56.30 13.9% 00:19.43 04:03.30 00:07.00   00:03:27.54 00:00:35.76
Race 41b: Mixed A-H 8+ Flight 2 @ 04:18 PM
1st 3 Fairmount/Vesper [Composite]  (J. Sonzogni) 03:35.56     03:44.16 00:08.60   00:03:38.44 00:00:05.72
2nd 1 Pelham Community A  (K. Shalabi) 03:35.89 0.2% 00:00.33 03:38.79 00:02.90   00:03:38.44 00:00:00.35
3rd 2 Vesper  (J. Kelly) 03:36.54 0.5% 00:00.65 03:38.44 00:01.90   00:03:38.44  
4th 5 Pelham Community B  (S. Grieder) 04:02.68 12.6% 00:26.14 04:05.58 00:02.90   00:03:38.44 00:00:27.14
5th 4 Three Rivers B  (J. Wiswall) 04:25.57 23.2% 00:22.89 04:25.57     00:03:38.44 00:00:47.13
Race 42a: Mixed  8X (Octuple) Flight @ 04:24 PM
1st 2 Three Rivers  (E. Ensminger) 03:35.80     03:39.00 00:03.20   00:03:39.00  
2nd 4 Passaic River/Ever Green [Composite]  (W. Hiller) 03:45.08 4.3% 00:09.28 03:45.08     00:03:39.00 00:00:06.08
3rd 3 Central Penn.  (A. Shapiro) 03:53.31 8.1% 00:08.23 03:57.41 00:04.10   00:03:39.00 00:00:18.41
Page 1 of   1 Printed: 2013-Aug-03 04:34 PM