2014 Bill Braxton Memorial Regatta
Heat Sheet for Sunday, Nov 9
# Race Race Name Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6
1a 09:00 AM Womens HS 2x
Final 1
Upper Merion HS
(I. Moser)
RA Rye A
(M. Slabbert)
Cooper TC A
(J. Soper)
Haddon Twp
(L. Kairys)
Philadelphia Girls A
(J. Minker)
1b 09:06 AM Womens HS 2x
Final 2
Greenwich Crew A
(A. Lehman)
Springside Chestnut Hill
(S. Djerassi)
Philadelphia Girls B
(S. Ballarini)
RA Rye B
(F. Aronson)
Cooper TC B
(M. Koelsch)
2a 09:12 AM Mens HS 2x
Final 1
Crescent D
(T. O'Boyle)
V-Sculls A
(H. Conlon)
Rye HS A
(A. Sutherland)
Haddon Twp
(C. Marsh)
Crescent A
(E. Orts)
2b 09:18 AM Mens HS 2x
Final 2
Springside Chestnut Hill
(M. Miller)
Crescent B
(D. Rostucher)
Greenwich Crew B
(M. McRae)
Cooper TC A
(M. Kueny)
RA Rye A
(S. Sands)
2c 09:24 AM Mens HS 2x
Final 3
Manhasset
(D. DePietro)
Greenwich Crew A
(T. Webb)
Crescent C
(J. Frye)
RA Rye B
(T. Sadik)
V-Sculls C
(A. Jacobson)
2d 09:36 AM Mens HS 2x
Final 4
V-Sculls B
(T. Byrne)
Rye HS B
(T. Clickner)
Crescent E
(J. Meehan)
Cooper TC B
(J. Blaker)
Unionville A
(J. Best)
3 09:42 AM Womens 4+
Final
Catholic University
(T. Amundsen)
NY Maritime A
(A. Boston)
Penn State
(F. Moran)
Loyola
(E. Papadatos)
Greenwich Crew
(B. Bryant)
NY Maritime B
(L. Smith)
4a 09:49 AM Mens 4+
Final 1
Marietta College
(J. Hinson)
Ithaca B
(M. Alexandra-Young)
Stony Brook A
(B. Dufresne)
Scranton B
(R. Petagna)
Catholic University
(T. Campbell)
NY Maritime B
(D. Albert)
4b 09:56 AM Mens 4+
Final 2
Ithaca A
(D. Brauchli)
Stony Brook B
(C. Goham)
Scranton A
(B. Aker)
Colgate
(M. Knowles)
Loyola B
(J. Wawrzynski)
Villanova
(S. Chipman)
4c 10:03 AM Mens 4+
Final 3
NY Maritime A
(w. delone)
Penn State
(R. Alcantara)
Ithaca C
(D. Dyson)
Temple
(D. McCreavy)
Loyola A
(r. moore)
5a 10:09 AM Womens Collegiate Freshman Novice 4+
Final 1
Penn State
(C. Scarlato)
Stony Brook B
(A. Lang)
Binghamton
(L. Holt)
Philadelphia
(R. Tobinus)
Catholic University
(M. Ketchum)
5b 10:16 AM Womens Collegiate Freshman Novice 4+
Final 2
Stony Brook A
(A. Rubino)
Scranton
(L. Tedeschi)
Loyola
(l. howe)
NY Maritime
(H. Pell)
6a 10:22 AM Mens Collegiate Freshman Novice 4+
Final 1
NY Maritime A
(Q. McLoughlin)
Stony Brook B
(R. Gao)
Philadelphia
(W. Dowdell)
Catholic University
(E. Logsdail)
Marietta College
(S. Johnson)
Villanova
(P. Mahotiere)
6b 10:34 AM Mens Collegiate Freshman Novice 4+
Final 2
Stony Brook A
(D. Harary)
Scranton
(N. Hughes)
NY Maritime B
(n. fletcher)
Binghamton
(B. WARREN)
Loyola
(C. taylor)
Penn State
(N. Leibowitz)
10a 10:40 AM Womens HS Novice 4+
Final 1
New Canaan
(M. Colpeper)
Moorestown HS/Rowing B
(A. Culbertson)
Lower Merion
(M. Beckman)
Mountain Lakes A
(k. zangari)
Manhasset
(r. corcoran)
Cooper TC
(E. Araya)
10b 10:46 AM Womens HS Novice 4+
Final 2
Gunnery
(L. Green)
Mountain Lakes B
(S. Senatore)
Moorestown HS/Rowing A
(S. Infante)
Doane
(C. Cocelli)
Wilmington Youth
(C. Hudson)
Knox
(A. Farquharson)
11a 10:52 AM Womens HS 4x
Final 1
Philadelphia Girls A
(G. D'Arcangelo)
Rye HS
(C. Biow)
Springside Chestnut Hill A
(E. Lutz)
RA Rye
(M. Slabbert)
Greenwich Crew
(A. Stroie)
11b 10:58 AM Womens HS 4x
Final 2
Springside Chestnut Hill B
(G. Sciarrotta)
Philadelphia Girls C
(M. Kiley)
Cooper TC
(J. Soper)
Haddon Twp
(K. Shuttleworth)
Philadelphia Girls B
(R. Lawrence)
12 11:04 AM Womens HS Varsity 4+ (Braxton Family Trophy)
Final
5th from
Womens HS Varsity 4+ (Braxton Family Trophy)
Heat
3rd from
Womens HS Varsity 4+ (Braxton Family Trophy)
Heat
1st from
Womens HS Varsity 4+ (Braxton Family Trophy)
Heat
2nd from
Womens HS Varsity 4+ (Braxton Family Trophy)
Heat
4th from
Womens HS Varsity 4+ (Braxton Family Trophy)
Heat
6th from
Womens HS Varsity 4+ (Braxton Family Trophy)
Heat
13a 11:10 AM Mens HS JV 8+
Final 1
Greenwich Crew C
(B. Hein)
St. Peters Prep A
(M. Chester)
Mountain Lakes B
(g. kacergis)
Moorestown HS/Rowing B
(T. Wagner)
Fordham Prep A
(E. Penha)
13b 11:16 AM Mens HS JV 8+
Final 2
Fordham Prep C
(M. Volgende)
Manhasset B
(M. Baker)
Christian Brothers A
(M. Cofone)
PNRA/Mercer A
(B. De Paulis)
Haddonfield A
(B. Giangiulio)
Greenwich Crew A
(A. Hatzis)
13c 11:22 AM Mens HS JV 8+
Final 3
Fordham Prep B
(P. Fortuniewicz)
Mountain Lakes A
(C. Brady)
PNRA/Mercer B
(D. Stoddard)
Chaminade B
(B. Annunziato)
Greenwich Crew B
(C. Edmundson)
WJ Crew A
(T. zhao)
13d 11:28 AM Mens HS JV 8+
Final 4
Christian Brothers B
(j. wilt)
Rye HS A
(A. Foresman)
Manhasset A
(D. DePietro)
Chaminade C
(M. LIGUORI)
St. Peters Prep B
(J. McGuire)
13e 11:34 AM Mens HS JV 8+
Final 5
Chaminade D
(k. riesterer)
Moorestown HS/Rowing A
(B. Jones)
Radnor A
(J. Craig)
Wilmington Youth
(W. Days)
Owen J Roberts
(C. Kovach)
13f 11:40 AM Mens HS JV 8+
Final 6
Rye HS B
(T. Clark)
New Canaan
(J. Byrne)
Chaminade A
(h. bergman)
St. Benedict's Prep
(P. Jimenez)
Upper Merion HS
(C. Buce)
14a 11:46 AM Mens HS Novice 8+
Final 1
St. Peters Prep A
(B. Kane)
Manhasset
(S. FOGLIO)
Fordham Prep C
(P. Fortuniewicz)
Lower Merion
(Q. Cachon)
Radnor
(M. Mancuso)
Unionville B
(M. Caputo)
14b 11:52 AM Mens HS Novice 8+
Final 2
Moorestown HS/Rowing
(W. Wang)
Chaminade A
(J. Neumann)
New Canaan B
(I. Davies)
PNRA/Mercer D
(E. Kinter)
New Canaan C
(R. Carpenter)
Christian Brothers A
(G. Reddington)
14c 11:58 AM Mens HS Novice 8+
Final 3
St. Benedict's Prep
(I. Jordan)
PNRA/Mercer A
(M. Riley)
Fordham Prep A
(N. Russo)
Cooper TC
(N. Garber)
Haddonfield
(D. Popp)
Christian Brothers B
(L. Enstrom)
14d 12:04 PM Mens HS Novice 8+
Final 4
Rye HS B
(A. Farres Centeno)
PNRA/Mercer B
(B. Karp)
Wilmington Youth
(M. Williamson)
Fordham Prep B
(E. Penha)
Mountain Lakes
(g. kacergis)
14e 12:10 PM Mens HS Novice 8+
Final 5
New Canaan A
(T. Cone)
St. Peters Prep B
(P. Donald)
PNRA/Mercer C
(D. Dortch)
Rye HS A
(J. Cronin)
Unionville A
(J. Lehmann)
15 12:16 PM Mens HS Varsity 8+ (Coletta Family Trophy)
Final
5th from
Mens HS Varsity 8+ (Coletta Family Trophy)
Heat
3rd from
Mens HS Varsity 8+ (Coletta Family Trophy)
Heat
1st from
Mens HS Varsity 8+ (Coletta Family Trophy)
Heat
2nd from
Mens HS Varsity 8+ (Coletta Family Trophy)
Heat
4th from
Mens HS Varsity 8+ (Coletta Family Trophy)
Heat
6th from
Mens HS Varsity 8+ (Coletta Family Trophy)
Heat
16 12:46 PM Womens Collegiate Varsity 8+
Final
Philadelphia
(S. Romero)
Loyola
(E. Papadatos)
Binghamton
(R. Schwartz)
Penn State
(K. Rimol)
Richard Stockton A
(E. Baldwin)
17a 12:53 PM Mens Collegiate Varsity 8+
Final 1
Villanova A
(S. Chipman)
Binghamton
(J. Moss)
Temple
(C. Murphy)
Marietta College
(J. Hinson)
Colgate
(J. Manzi)
17b 01:00 PM Mens Collegiate Varsity 8+
Final 2
Villanova A
(M. Polkow)
Penn State
(T. Duncan)
Ithaca
(A. Martin)
Loyola
(J. Wawrzynski)
NY Maritime A
(w. delone)
19 01:06 PM Mens Collegiate JV 8+
Final
NY Maritime
(c. toscano)
Binghamton
(M. Christian)
Ithaca
(M. Dorio)
Loyola
(W. Horan)
Temple
(H. Devine)
20a 01:13 PM Womens Collegiate Frosh/Novice 8+
Final 1
Catholic University
(F. Mulroe)
Binghamton A
(N. Fisher)
Penn State
(H. Leonard)
Philadelphia
(K. Fairley)
20b 01:20 PM Womens Collegiate Frosh/Novice 8+
Final 2
Scranton
(K. McDonald)
Binghamton B
(V. Ciarcia)
Loyola
(l. howe)
Richard Stockton
(M. Flores)
21a 01:26 PM Mens Collegiate Frosh/Novice 8+
Final 1
Ithaca B
(N. Cahill)
Penn State
(M. Litchfield)
Temple
(A. Grochowski)
Binghamton
(T. Arias)
Villanova
(M. Barra)
21b 01:33 PM Mens Collegiate Frosh/Novice 8+
Final 2
NY Maritime
(Q. McLoughlin)
Marietta College
(S. Johnson)
Loyola
(d. dukenik)
Ithaca A
(M. Alexandra-Young)
22 01:40 PM "Dad Vail" Mens Ltwt 8+ (Bill Braxton Memorial Cup)
Final
Ithaca
(D. Kershaw)
NY Maritime
(D. Albert)
26a 01:46 PM Mens Masters 4x
Final
Crescent
(J. Hogan)
[D/53/0.0]
27a 01:46 PM Womens Masters 4x
Final
Cooper Rowing
(S. McGann)
[D/52/0.0]
28a 01:58 PM Mens HS Novice 4+
Final 1
Gunnery
(T. Dieselhorst)
Wilmington Youth
(M. Williamson)
Radnor
(C. Atillasoy)
St. Benedict's Prep
(A. Lemus)
Manhasset B
(B. WEISBERG)
New Canaan A
(D. Nuzhny)
28b 02:04 PM Mens HS Novice 4+
Final 2
Knox B
(N. Van Cott)
Mountain Lakes A
(A. Fortunato)
Rye HS
(A. Farres Centeno)
St. Peters Prep
(D. Dias)
Mountain Lakes B
(C. Morrison)
Manhasset C
(T. Qiu)
28c 02:10 PM Mens HS Novice 4+
Final 3
Moorestown HS/Rowing
(R. Mediratta)
Cooper TC
(N. Garber)
Manhasset A
(S. FOGLIO)
Knox A
(L. Kuo)
Chaminade
(R. Sullivan)
New Canaan B
(T. Mudd)
29a 02:16 PM Mens HS 4x
Final 1
Malvern Preparatory School B
(N. Conduit)
Haddon Twp C
(M. Camacho)
Springside Chestnut Hill
(Z. Cohen)
Haddon Twp B
(E. tingley)
Rye HS B
(T. Sutherland)
Owen J Roberts
(A. Winstead)
29b 02:22 PM Mens HS 4x
Final 2
Cooper TC
(h. lagatta)
Haddon Twp A
(L. Brown)
New Canaan
(D. Dayya)
Rye HS A
(A. Malespin)
Greenwich Crew B
(N. Long)
29c 02:28 PM Mens HS 4x
Final 3
Crescent
(A. Panchella)
Malvern Preparatory School A
(B. Allan)
Greenwich Crew A
(W. Arndt)
RA Rye
(S. Sands)
V-Sculls A
(H. Conlon)
30 02:34 PM Mens HS Varsity 4+ (Rafferty Cup)
Final
5th from
Mens HS Varsity 4+ (Rafferty Cup)
Heat
3rd from
Mens HS Varsity 4+ (Rafferty Cup)
Heat
1st from
Mens HS Varsity 4+ (Rafferty Cup)
Heat
2nd from
Mens HS Varsity 4+ (Rafferty Cup)
Heat
4th from
Mens HS Varsity 4+ (Rafferty Cup)
Heat
6th from
Mens HS Varsity 4+ (Rafferty Cup)
Heat
31a 02:40 PM Womens HS JV 8+
Final 1
Mountain Lakes
(K. Abbott)
Greenwich Crew B
(R. Parker)
Mount Saint Joseph
(S. ALTOMARE)
Moorestown HS/Rowing
(A. Eichhorn)
Owen J Roberts/Upper Merion Crew [Composite] B
(A. Giongo)
31b 02:46 PM Womens HS JV 8+
Final 2
Haddonfield
(K. Hohweiler)
Greenwich Crew A
(E. Dabney)
Rye HS
(A. Pankoff)
Wilmington Youth
(T. Beardell)
Manhasset
(M. Loree)
31c 02:52 PM Womens HS JV 8+
Final 3
Greenwich Crew C
(A. Svedin)
Lower Merion
(M. Beckman)
PNRA/Mercer
(C. Daifotis)
Institute of Notre Dame
(A. Hegeman)
Owen J Roberts A
(H. Tobinus)
32a 02:58 PM Womens HS Novice 8+
Final 1
Maritime
(I. DeSpirito)
Rye HS
(S. Pankoff)
PNRA/Mercer B
(R. Holloway)
Manhasset A
(r. corcoran)
Moorestown HS/Rowing
(J. Pollock)
32b 03:04 PM Womens HS Novice 8+
Final 2
Mountain Lakes
(k. zangari)
New Canaan
(E. Corbett)
Haddonfield B
(N. Kalinowski)
Cooper TC
(E. Araya)
PNRA/Mercer A
(P. Mishkin)
32c 03:10 PM Womens HS Novice 8+
Final 3
Manhasset B
(k. base)
Unionville
(E. Tierney)
PNRA/Mercer C
(E. Micallef)
Haddonfield A
(E. Hogan)
Wilmington Youth
(A. Parenti)
33 03:16 PM Womens HS Varsity 8+ (Theresa Braxton Trophy)
Final
5th from
Womens HS Varsity 8+ (Theresa Braxton Trophy)
Heat
3rd from
Womens HS Varsity 8+ (Theresa Braxton Trophy)
Heat
1st from
Womens HS Varsity 8+ (Theresa Braxton Trophy)
Heat
2nd from
Womens HS Varsity 8+ (Theresa Braxton Trophy)
Heat
4th from
Womens HS Varsity 8+ (Theresa Braxton Trophy)
Heat
6th from
Womens HS Varsity 8+ (Theresa Braxton Trophy)
Heat
Page 1 of   1 Printed: 2014-Nov-07 05:56 AM
Created using Regatta Workbench