2014 Catch the Cooper
Heat Sheet for Saturday, Jun 21
# Race Race Name Lane 1 Lane 2 Lane 3 Lane 4 Lane 5 Lane 6
3a 09:00 AM Womens Masters 8+
Flight 1
Carnegie Lake C
(R. Ford)
[C/47/8.0]
University
(R. Jordan)
[A/27/0.0]
Cooper Rowing
(D. Costa)
[C/47/8.0]
3b 09:06 AM Womens Masters 8+
Flight 2
Rutgers (Camden)
(J. Philyaw)
[D/52/0.0]
Swan Creek RC
(M. DeFeo)
[D/51/0.0]
Carnegie Lake D
(J. Dabbs)
[D/53/0.0]
PNRA/Mercer
(K. Appelget)
[D/51/0.0]
4a 09:12 AM Mens Masters 1x
Flight 1
Cascadilla
(M. Van Der Heide)
[C/43/5.2]
Wilmington A
(W. Newell)
[B/40/3.0]
Greenwich Crew
(S. Im)
[C/44/6.0]
Malta A
(S. Ferenczy)
[A/34/0.0]
Ever Green
(M. Monplaisir)
[C/46/7.8]
Malta B
(J. Cutler)
[C/47/8.8]
4b 09:18 AM Mens Masters 1x
Flight 2
Wilmington B
(R. Fisher)
[D/53/10.5]
Navesink
(j. crilly)
[D/50/6.8]
Sunrise Training Systems
(D. Melnik)
[C/43/0.0]
Nereid D
(D. Wolf)
[E/55/13.2]
University
(A. Cook)
[E/59/19.2]
4c 09:24 AM Mens Masters 1x
Flight 3
Carnegie Lake
(M. Katz)
[G/69/16.9]
Highlands
(c. blessing)
[G/67/12.8]
Nereid E
(P. Brina)
[G/65/8.9]
Saugatuck B
(B. Pasternak)
[I/75/30.4]
Saugatuck A
(D. Schley)
[F/60/0.0]
5a 09:30 AM Mens Masters Rec/Novice 1x
Flight
Nereid
(R. Smith)
[D/50/6.0]
Greenwich Crew
(J. Slabbert)
[C/44/0.0]
6 09:36 AM Mens Masters 2-
Final
Greenwich Crew
(T. Geffs)
[D/53/12.9]
Cooper TC
(E. Placeholder2)
[B/36/0.0]
7a 09:42 AM Mens Masters Ltwt 1x
Flight
Nereid
(E. Hagberg)
[C/46/7.4]
Unaff. (USA)
(V. Tagliavia)
[A/35/0.0]
Swan Creek RC
(D. Cuff)
[J/81/71.3]
8a 09:48 AM Womens Masters 1x
Flight 1
Greenwich Crew
(K. DeLuca)
[B/40/4.2]
Cooper Rowing B
(A. Koontz)
[AA/22/0.0]
Carnegie Lake B
(V. Oomen)
[B/42/5.6]
8b 09:54 AM Womens Masters 1x
Flight 2
Viking
(S. Shaltout)
[D/52/6.6]
Potomac A
(A. Crooks)
[C/46/0.0]
Cooper Rowing A
(C. LaMonica)
[C/49/3.1]
Potomac B
(B. Ryan)
[E/58/15.0]
8c 10:00 AM Womens Masters 1x
Flight 3
GMS Rowing
(L. Merk)
[F/62/1.7]
Swan Creek RC A
(P. Glover)
[F/63/3.5]
Carnegie Lake G
(B. Hogan)
[G/69/15.2]
Swan Creek RC B
(J. Wilson)
[F/61/0.0]
Carnegie Lake H
(J. Stone)
[H/74/26.3]
10a 10:06 AM Womens Masters Ltwt 1x
Flight
Greenwich Crew
(K. Erickson)
[C/49/0.0]
Whitemarsh
(D. Parenti)
[E/59/13.5]
Carnegie Lake
(N. Paquette)
[E/56/8.9]
University
(K. Cook)
[D/50/1.1]
11a 10:12 AM Mens Masters 8+
Flight
University
(B. Young)
[A/31/0.0]
Rutgers (Camden)
(R. Corcory)
[F/60/21.5]
Swan Creek RC
(T. Linus)
[C/46/6.9]
12 10:18 AM Womens Jr 4+
Final
Cooper TC B
(S. Atkinson)
Greenwich Crew A
(J. Steinman)
Swan Creek RC
(L. Hunt)
Greenwich Crew A
(P. Long)
Cooper TC A
(L. Donohue)
13 10:24 AM Mens Jr 4+
Final
Greenwich Crew A
(A. Hatzis)
Cooper TC B
(Q. Smith)
Haddonfield B
(Z. Ruggiero)
Swan Creek RC
(J. Darling)
Haddonfield A
(C. George)
Cooper TC A
(G. Waxman)
15a 10:30 AM Mens Open 1x
Flight 1
Ever Green
(M. Monplaisir)
Wilmington
(W. Newell)
Greenwich Crew 
(E. Roosendahl)
Malta 
(S. Ferenczy)
15b 10:36 AM Mens Open 1x
Flight 2
Cooper Rowing
(B. DiCrescenzo)
Malta 
(J. Cutler)
Greenwich Crew 
(S. Im)
22a 10:42 AM Mens Jr 1x
Flight 1
Bergen County 
(N. Ismail)
North Jersey 
(B. Saks)
Greenwich Crew
(C. Bass)
Bergen County 
(T. Ranjan)
North Jersey 
(E. Walker)
Sunrise Training Systems
(M. Melnik)
22b 10:48 AM Mens Jr 1x
Flight 2
Cooper TC
(E. Minnix)
Haddonfield
(A. Mandviwalla)
Freedom Rowers 
(S. Bradbury)
Orange County
(L. Sendelbach)
Freedom Rowers 
(Z. Gill)
Sagamore RA
(C. Ryan)
23a 10:54 AM Mixed Masters 4x
Flight
Cooper Rowing B
(B. DiCrescenzo)
[AA/25/0.0]
Greenwich Crew
(A. Radovic)
[B/38/2.4]
Nereid
(S. Helou)
[D/54/14.6]
Cooper Rowing A
(F. Criniti)
[D/53/13.5]
Upper Merion
(S. Aller)
[D/50/10.6]
24a 11:00 AM Womens Masters 4+
Flight
PNRA/Mercer
(K. Appelget)
[D/53/13.5]
Carnegie Lake B
(A. Pollini)
[B/41/3.9]
Carnegie Lake D
(L. Phillips)
[D/53/13.5]
Rutgers (Camden)
(R. Martin)
[A/29/0.1]
University
(M. Agnew)
[A/27/0.0]
25a 11:06 AM Mens Masters 2x
Flight 1
Rutgers (Camden)
(A. Sutrisno)
[AA/26/0.0]
Nereid B
(J. Giles)
[A/28/0.0]
25b 11:12 AM Mens Masters 2x
Flight 2
University B
(T. Barron)
[D/54/10.2]
University A
(B. O'Malley)
[C/43/0.0]
Wilmington
(W. Newell)
[C/46/2.3]
Nereid A
(J. Oliver)
[E/58/15.3]
25c 11:18 AM Mens Masters 2x
Flight 3
Carnegie Lake
(S. Hogan)
[G/69/0.0]
Saugatuck
(D. Schley)
[G/67/0.0]
Passaic River A
(A. Fiory)
[G/68/0.0]
Passaic River B
(B. McCord)
[G/69/0.0]
26a 11:24 AM Womens Masters 2x
Flight 1
Carnegie Lake C
(Z. Brookes)
[C/49/10.4]
Greenwich Crew
(K. Erickson)
[C/47/8.5]
Cooper Rowing
(A. DiMeo)
[A/29/0.0]
Wilmington
(F. Lee)
[B/41/4.1]
26b 11:30 AM Womens Masters 2x
Flight 2
Carnegie Lake/GMS Rowing [Composite] E
(N. Paquette)
[E/59/7.5]
Carnegie Lake D
(R. Ford)
[D/53/0.0]
Passaic River
(G. Lahm)
[E/55/2.3]
Vesper
(A. James)
[E/55/2.3]
26c 11:36 AM Womens Masters 2x
Flight 3
Carnegie Lake H
(J. Stone)
[H/71/18.3]
Carnegie Lake F
(K. Ellis)
[F/60/0.0]
River Rowing
(L. Horn)
[F/60/0.0]
27a 11:42 AM Mens Masters 4+
Flight
Greenwich Crew B
(J. Doherty)
[Under 21/18/0.0]
Rutgers (Camden)
(H. Reeves)
[F/61/23.1]
PNRA/Mercer
(M. Vaccaro)
[C/49/9.7]
Swan Creek RC
(A. Albanir)
[C/48/8.8]
Greenwich Crew A
(P. Oudheusden)
[D/51/11.5]
  11:48 AM Break            
28 12:24 PM Womens Open 2x
Final
Greenwich Crew
(M. Slabbert)
University
(M. Mcdevitt)
Passaic River
(E. Center)
29 12:30 PM Mens Open 2x
Final
Bergen County
(P. Bonsu)
Haverford College Crew
(K. Solvik)
Cooper TC A
(I. Flinn)
Cooper TC B
(G. Waxman)
30 12:36 PM Womens Jr 4x
Final
Greenwich Crew
(E. Gilson)
Cooper TC
(M. Koelsch)
31 12:42 PM Mens Jr  4x
Final
Bergen County A
(A. Nargizian)
Swan Creek RC
(D. Gibbs)
Bergen County B
(T. Ranjan)
Greenwich Crew
(B. Manca)
Haddon Twp
(P. Revier)
Cooper TC
(Q. Smith)
32 12:48 PM Womens Jr 8+
Final
Greenwich Crew
(S. Browne)
Haddonfield
(E. Kommedal)
Swan Creek RC
(J. Cabelus)
33 12:54 PM Mens Jr  8+
Final
Swan Creek RC
(I. Ashton)
Greenwich Crew
(J. Doherty)
Cooper TC
(G. Waxman)
36a 01:00 PM Mens Masters 4x
Flight
Cooper Rowing
(F. Criniti)
[B/40/0.0]
Passaic River A
(C. Scorsone)
[C/45/3.1]
Swan Creek RC
(R. Park)
[D/53/10.1]
Greenwich Crew
(P. Oudheusden)
[D/51/8.1]
Passaic River B
(A. Fiory)
[G/68/30.2]
38a 01:06 PM Mixed Masters 2x
Flight 1
Cooper Rowing A
(R. Rimkunas)
[AA/25/0.0]
Greenwich Crew
(A. Radovic)
[B/36/1.7]
Wilmington
(N. Newell)
[B/36/1.7]
Malta
(E. Brooks)
[A/34/1.1]
38b 01:12 PM Mixed Masters 2x
Flight 2
Carnegie Lake
(P. Farmer)
[H/70/39.9]
University
(K. Cook)
[D/54/15.7]
Nereid
(m. coccoz)
[C/49/10.5]
Cooper Rowing B
(m. Hayes)
[AA/21/0.0]
39a 01:18 PM Womens Masters 4x
Flight
Vesper
(A. James)
[C/43/5.1]
Cooper Rowing A
(S. McGann)
[D/52/12.5]
Passaic River
(E. Center)
[B/41/3.9]
University
(J. Rorer)
[AA/26/0.0]
Cooper Rowing B
(D. Costa)
[B/40/3.4]
42 01:24 PM Womens Jr 2x
Final
North Jersey
(E. Jennings)
Haddon Twp
(O. Egbert)
Greenwich Crew
(E. Gilson)
Cooper TC
(J. Soper)
43 01:30 PM Mens Jr  2x
Final
Bergen County
(T. Ranjan)
Haddon Twp A
(R. Springer)
Greenwich Crew A
(C. Korzendorfer)
North Jersey
(B. Saks)
Greenwich Crew A
(B. Manca)
Haddon Twp B
(K. Schneider)
46 01:36 PM Mixed Jr 8+
Final
Swan Creek RC
(Z. Jopling)
Haddonfield
(L. Epstein)
  01:42 PM Break            
49 01:54 PM Mother/Daughter 2x (1000m)
Final
Nereid
(E. Becz)
University
(G. Lawrence)
50 02:00 PM Mother/Son 2x (1000m)
Final
Greenwich Crew C
(M. Slabbert)
Greenwich Crew B
(A. Roosendahl)
Cooper Rowing
(K. Schneider)
Greenwich Crew A
(K. Erickson)
Nereid
(J. Ciraco)
51 02:06 PM Parent/Child 2x (1000m)
Final
Greenwich Crew A
(C. Bass)
Nereid
(R. Smith)
Greenwich Crew B
(A. Slabbert)
54a 02:12 PM Mixed Masters 8+
Flight
University
(M. Mcdevitt)
[B/41/3.7]
Passaic River
(E. Center)
[C/43/4.9]
Cooper Rowing/Naval Academy [Composite]
(F. Criniti)
[B/41/3.7]
PNRA/Mercer
(M. Vaccaro)
[C/49/9.5]
Rutgers (Camden)
(S. Kendall)
[A/30/0.0]
South Jersey Rowing Club/Vesper/Malta [Composite]
(H. Brooks)
[B/38/2.2]
Page 1 of   1 Printed: 2014-Jun-21 12:14 AM
Created using Regatta Workbench