2014 City Championships
Race Schedule
 Race 2a: Boys Gig/Novice 1x Heat @ 08:00 AM
1 Germantown Academy  (N. Moeller)
2 Germantown Friends  (A. Berghella)
3 Roman Catholic A  (A. Harville)
4 Malvern Preparatory School  (C. Bunn)
5 Friends Select  (H. Horst-Martz)
6 Bonner/Prendergast  (C. O'Neill)
7 Conestoga  (S. Caplan)
8 Roman Catholic B  (A. Kelly)
9 Penn Charter  (C. Centeno)
 Race 3a: Girls Freshman/Novice 2x Heat @ 08:10 AM
12 Strath Haven  (D. Mervine)
13 Conestoga  (L. Phelan)
14 Friends Select  (E. Augustine)
15 North Arlington Crew  (M. Goffredo)
16 Upper Dublin  (S. Wolff)
17 Academy of Notre Dame  (B. McStravick)
18 Shipley  (T. Watson-Harris)
 Race 4a: Boys Freshman/Novice 2x Heat @ 08:16 AM
19 Malvern Preparatory School  (D. Heffernan)
20 Conestoga  (J. Corr)
21 Shipley  (D. Jordan)
22 Upper Dublin  (P. Dowdell)
23 Roman Catholic B  (J. Fiorilli)
24 Haddon Twp  (C. Marsh)
25 Roman Catholic A  (C. Saunders)
26 Friends Select  (J. Mason)
27 Don Bosco  (C. Mongelli)
28 Germantown Academy  (O. Altimany)
 Race 6a: Boys Novice 4+ Heat @ 08:22 AM
32 Moorestown HS/Rowing  (J. Lebak)
33 Don Bosco  (G. Rubio)
34 The Haverford School  (J. Molitor)
35 St. Peters Prep  (W. Curtis)
36 Doane  (J. Cho)
37 Bonner/Prendergast  (M. Douglas)
38 Egg Harbor  (C. Ireland)
39 North Arlington Crew  (H. Ribeiro)
40 Absegami  (J. Miller)
41 Harriton  (G. Berke)
42 Ocean City HS  (A. Haines)
43 Lower Merion  (Q. Cachon)
44 St. Joseph Prep A  (l. pie)
45 Radnor  (m. fry)
46 St. Joseph Prep B  (r. mcdevitt)
47 Haddonfield  (R. Waltimyer)
 Race 8a: Boys Freshman 4+ Heat @ 08:32 AM
50 Upper Merion HS  (B. Pearson)
51 Montclair  (M. Lansing)
52 Christian Brothers  (N. Dietrich)
54 Holy Spirit  (W. Bryz-Gornia)
55 Doane  (B. Stiles)
56 Kearny  (C. Grimm)
57 St. Joseph Prep  (E. Marles)
58 Don Bosco  (s. mistretta)
59 Cedar Creek High School  (M. McColgan)
 Race 9a: Girls Novice 8+ Heat @ 08:37 AM
61 Mount Saint Joseph  (F. Diliberto)
62 Egg Harbor  (K. Maffia)
63 Bonner/Prendergast  (D. Covert)
65 Philadelphia City Rowing  (I. D'Angelo)
66 Holy Spirit  (A. Potiris)
67 Ocean City HS  (L. Stadler)
68 Moorestown HS/Rowing  (A. Eichhorn)
69 Cedar Creek High School  (C. Doyle)
70 Harriton  (L. Hoffman)
71 Atlantic City  (V. Morris)
72 Agnes Irwin  (C. Erixxon)
73 Archbishop Carroll  (K. Carlin)
74 Penn Charter  (O. Case)
75 Charter A  (E. Houser)
76 Charter B  (M. Keszler)
77 Mainland  (T. Rundall)
78 Upper Merion HS  (S. Vo)
 Race 10a: Boys Novice 8+ Heat @ 08:49 AM
81 St. Joseph Prep A  (M. Perlick)
82 Episcopal PA  (W. Purtill)
83 Archbishop Carroll  (C. Evans)
84 Philadelphia City Rowing  (K. Wilson)
85 Radnor  (A. Donnelly)
86 St. Joseph Prep B  (g. yackel)
87 Mainland A  (R. Bongiovanni)
88 La Salle A  (S. Harkins)
89 Concord HS  (A. Augustine)
90 Ocean City HS  (D. Millar)
91 Absegami  (T. Calimer)
92 Moorestown HS/Rowing  (J. Miller)
93 Mainland B  (J. Palermo)
94 Charter  (T. Green)
95 The Haverford School  (D. Martinelli)
96 Kearny  (Z. Myers)
97 La Salle B  (J. McCormick)
 Race 11a: Girls Novice 4x Heat @ 08:59 AM
101 Springside Chestnut Hill B  (E. Brody)
102 Penn Charter  (H. Webb)
103 Baldwin  (S. Chen)
104 Academy of Notre Dame A  (S. Ruggieri)
105 Shipley  (J. Shannon)
106 Academy of Notre Dame B  (E. Evans)
107 Germantown Academy  (A. Kurtz)
108 Springside Chestnut Hill A  (M. Karoly)
109 Haddon Twp  (K. Shuttleworth)
 Race 14a: Boys Freshman 4x Heat @ 09:05 AM
112 Haddon Twp A  (E. Tingley)
113 The Haverford School  (S. Zelov)
114 Conestoga  (M. Balch)
115 Malvern Preparatory School  (W. Koch)
116 Shipley  (R. Xu)
117 Haddon Twp B  (M. Camacho)
118 Roman Catholic A  (d. knorr)
119 Roman Catholic B  (p. Zenak)
120 La Salle  (P. Marrocco)
121 Springside Chestnut Hill  (M. Wrede)
 Race 15a: Girls Freshman 8+ Heat @ 09:11 AM
122 Holy Spirit  (S. Di Ianni)
123 Haddonfield  (E. Kommedal)
124 Mainland  (J. Barnett)
125 Merion Mercy  (M. Lamb)
126 Ocean City HS  (A. DiAngelis)
127 Lower Merion  (M. Beckman)
128 Ridgewood  (M. RAPAPORT)
129 Hun  (I. Poznanski)
130 Radnor  (K. Dolan)
131 Montclair  (G. Aase-Remedios)
132 Eustace  (M. WENZKE)
 Race 16a: Boys Freshman 8+ Heat @ 09:17 AM
135 La Salle  (C. Hoekstra)
136 Christian Brothers  (j. wilt)
137 St. Joseph Prep B  (a. richey)
138 Mainland  (S. CARR)
139 Montclair  (C. Kaloudis)
140 Moorestown HS/Rowing  (B. Jones)
141 Radnor  (M. Wilton)
142 Ridgewood  (P. Dubois)
143 Atlantic City  (E. Dellston)
144 Lower Merion  (A. Trainer)
145 Haddonfield  (Z. Ruggiero)
 Race 18a: Boys JV 1x Heat @ 09:23 AM
155 Friends Select A  (A. Williams)
156 Upper Dublin  (B. Scherpbier)
157 Haddon Twp  (J. Weber)
158 Bergen Tech  (T. Ranjan)
159 Roman Catholic  (W. Cuadrado)
160 Conestoga  (A. Backstrom)
161 Haddonfield  (A. Mandviwalla)
162 Malvern Preparatory School  (A. Del Vescovo)
163 Friends Select B  (J. Zhang)
164 Mainland  (T. Lind)
 Race 19a: Girls JV 2x Heat @ 09:29 AM
166 Springside Chestnut Hill A  (C. Stapleton)
167 Springside Chestnut Hill B  (L. Burckhardt)
168 Baldwin  (N. Schork)
169 Penn Charter  (R. Gordon)
170 Episcopal PA  (E. Neilson)
171 Sacred Heart Country Day  (E. Barton)
172 Strath Haven  (h. kohute)
173 Holy Spirit  (S. Kelly)
174 Academy of Notre Dame  (J. Tomkiewicz)
175 Germantown Academy  (i. lillis)
176 Germantown Friends  (A. McKenzie)
 Race 20a: Boys JV 2x Heat @ 09:35 AM
179 Germantown Academy A  (Z. Burkhart)
180 Conestoga  (C. Ferris)
181 Malvern Preparatory School  (X. Ruffin)
182 Ridgewood  (M. Collins)
183 Penn Charter A  (E. Ashley)
184 Boys' Latin of Philadelphia  (K. Bolden)
185 Don Bosco  (M. Begonja)
186 Montclair  (N. Schattner-Elmaleh)
187 Bonner/Prendergast  (C. Smith)
188 Germantown Academy B  (J. Taggart)
189 Friends Select  (E. Orts)
190 Christian Brothers  (D. Guilfoyle)
191 Penn Charter B  (J. McDavid)
192 Strath Haven  (A. Lombard)
193 Springside Chestnut Hill  (J. Funchion)
 Race 21a: Girls JV 4+ Heat @ 09:45 AM
195 Ocean City HS  (F. Kane)
196 Shipley  (Z. Helmers)
197 Haddonfield  (E. Butler Basner)
198 Bonner/Prendergast  (C. McDonald)
199 Germantown Academy A  (N. Tang)
200 North Arlington Crew  (B. Carlo)
201 Lower Merion  (M. Garber)
202 Harriton A  (R. Meyers)
203 Eustace B  (K. Dressel)
204 Absegami  (L. Sawyer)
205 Upper Merion HS  (M. Rodriguez)
206 Cedar Creek High School  (C. Thomas)
207 Agnes Irwin  (K. Mancini)
208 Collingswood  (A. Banko)
209 Doane  (G. Gorman)
210 Germantown Academy B  (K. Nunes)
211 Springside Chestnut Hill  (E. Lutz)
212 Montclair  (R. Brown)
213 Archbishop Carroll  (o. soda)
215 Egg Harbor  (N. DiPietro)
217 Baldwin  (S. Durlofsky)
218 Eustace A  (D. Eliason)
219 Owen J Roberts  (H. Delong)
220 Mount Saint Joseph  (K. Stromberg)
 Race 22a: Boys JV 4+ Heat @ 09:55 AM
221 Christian Brothers A  (D. Hutzley)
222 The Haverford School  (A. Leith)
223 Harriton  (C. Akerblom)
224 Egg Harbor  (A. Hassan)
225 Don Bosco  (j. giordano)
226 Roman Catholic  (S. Devlin)
227 La Salle  (B. Muehlberger)
228 Ridgewood  (D. Literati)
229 St. Peters Prep  (C. Kuczynski)
230 Mainland  (R. Splinter)
231 Hun A  (J. Arduini)
232 Kearny A  (D. Franco)
233 Lower Merion A  (J. Scott)
234 Hun B  (A. Bailey)
235 Collingswood  (C. Kaiser)
236 Doane  (C. Stevens)
237 Episcopal PA  (A. Whittle)
238 Haddonfield  (C. Howe-Smith)
239 Upper Merion HS A  (A. Chui)
240 Philadelphia City Rowing  (C. D'Angelo)
241 Cedar Creek High School A  (J. Biddle)
242 Ocean City HS  (R. Newell)
244 Lower Merion B  (S. McComb)
245 Upper Merion HS B  (D. Jacobs)
246 Kearny B  (B. Carbajal)
247 Christian Brothers B  (D. Santos)
248 Vineland  (K. Leimeister)
 Race 23a: Girls JV 4x Heat @ 10:05 AM
251 Conestoga  (M. Beirne)
252 Holy Spirit  (J. Riordan)
253 Ridgewood  (C. Lampone)
254 Friends Select  (S. Kozin)
255 Strath Haven  (J. Forbes)
256 Springside Chestnut Hill A  (H. Hambrose)
257 Academy of Notre Dame A  (A. Breen)
258 Springside Chestnut Hill B  (A. Schwartz)
259 Agnes Irwin  (J. Minker)
260 Atlantic City  (T. Dewair)
261 Academy of Notre Dame B  (B. Smith)
262 Haddon Twp  (S. Filosa)
 Race 24a: Boys JV 4x Heat @ 10:11 AM
265 Montclair  (J. Pew)
266 Ridgewood A  (W. Prettyman)
267 Conestoga  (A. Coney)
269 Abington  (H. Mackenzie)
270 The Haverford School B  (M. Wolfgang)
271 Don Bosco  (N. Afram)
272 The Haverford School A  (G. Kirwan)
273 Ridgewood B  (J. Zanone)
274 Shipley A  (H. Rusk)
275 Bonner/Prendergast  (D. Dwyer)
276 Shipley B  (s. brandt)
277 Roman Catholic  (T. O'Boyle)
 Race 25a: Girls JV 8+ Heat @ 10:17 AM
280 Montclair  (E. Levendosky)
281 Holy Spirit  (B. Stone)
282 Episcopal PA  (H. potter)
283 Owen J Roberts  (C. Hills)
284 Merion Mercy  (K. Derewicz)
285 Atlantic City  (E. Rubino)
286 Ridgewood  (C. Karanikolas)
287 Upper Merion HS  (S. CASTANEDA)
288 Radnor  (Z. Landry)
289 Ocean City HS  (D. Marotta)
290 Egg Harbor  (K. Cummings)
291 Mainland  (B. Zelig)
292 Charter  (A. Goliaszewski)
293 Absegami  (T. Moeller)
294 Haddonfield  (A. Sparrow)
 Race 26a: Boys JV 8+ Heat @ 10:23 AM
297 La Salle A  (V. Armetta)
298 Haddonfield  (P. Hurd)
299 Ocean City HS  (N. DiMarco)
300 Montclair  (H. Pew)
301 Don Bosco  (S. Ebert)
302 Christian Brothers  (C. DeSellems)
303 St. Joseph Prep B  (L. DUGAN)
304 Absegami  (D. MARSHALL)
305 Moorestown HS/Rowing B  (W. Schwartz)
306 La Salle B  (J. Cross)
307 Owen J Roberts  (A. Mento)
308 Egg Harbor  (K. Tran)
309 Ridgewood  (J. Dauber)
310 Archbishop Carroll  (J. Machita)
311 St. Peters Prep  (M. Chester)
312 Father Judge  (J. Comas)
318 Moorestown HS/Rowing A  (J. Gaffney)
 Race 27a: Girls Ltwt 2x Heat @ 10:33 AM
315 Ridgewood  (S. Noel)
316 Holy Spirit  (K. Maguire)
317 Haddon Twp  (A. Sperlunto)
318 Montclair  (N. May)
319 Sacred Heart Country Day  (H. Bushner)
320 Upper Merion HS  (A. Nolan)
321 Germantown Friends  (R. Genyk)
322 Agnes Irwin  (Z. Ortiz)
323 Academy of Notre Dame  (M. Viola)
324 Baldwin  (S. Dewey)
 Race 28a: Boys Ltwt 2x Heat @ 10:39 AM
327 Ridgewood  (E. Prettyman)
328 Malvern Preparatory School  (B. Allan)
329 Montclair  (M. Kim)
330 Springside Chestnut Hill  (Z. Cohen)
331 Upper Dublin  (L. MASSEY)
332 Philadelphia City Rowing  (A. Smith)
333 Roman Catholic B  (A. Mulson)
334 Roman Catholic A  (S. Mooney)
335 Bonner/Prendergast  (P. Martin)
336 Radnor  (S. Moya)
337 North Arlington Crew  (V. Ribeiro)
 Race 29a: Girls Ltwt 4+ Heat @ 10:45 AM
340 Montclair  (N. Alvarado-Silverman)
342 Egg Harbor  (B. Gaskill)
343 Ocean City HS  (E. Bergman)
344 Lower Merion  (E. Rand)
345 Baldwin  (L. Noteware)
346 Agnes Irwin  (S. Jaskot)
347 Merion Mercy  (G. Mazza)
 Race 30a: Boys Ltwt 4+ Heat @ 10:49 AM
350 Father Judge  (R. Lentz)
351 Egg Harbor  (G. Diggins)
352 Christian Brothers  (M. Guadagno)
353 The Haverford School  (C. Adams)
354 Haddonfield  (B. Giangiulio)
355 Mainland  (N. Bradley)
356 Lower Merion  (J. McGowan)
357 Radnor  (S. Parmar)
358 Kearny  (M. Matos)
359 La Salle  (M. Cross)
360 Doane  (J. Peterson)
361 Episcopal PA  (M. Melnik)
 Race 34a: Boys Ltwt 8+ Heat @ 10:55 AM
364 Ocean City HS  (J. Newsome)
365 La Salle  (H. Dittrich)
366 Christian Brothers  (D. Vassallo)
367 Radnor  (B. Lorenz)
368 Don Bosco  (J. Perez)
369 St. Peters Prep  (D. Berutti)
370 Vineland  (A. Cerrato)
 Race 37a: Girls Varsity 1x Heat @ 10:59 AM
381 Germantown Academy  (K. Horvat)
382 Episcopal PA  (N. Stuart)
383 Rutherford  (G. Seehaus)
384 Penncrest  (Y. Randall)
385 Conestoga A  (S. Thomas)
386 Springside Chestnut Hill A  (A. Canning)
387 Bonner/Prendergast  (M. Junod)
388 Conestoga B  (R. Simonetti)
389 Springside Chestnut Hill B  (D. McAllister)
390 Sacred Heart Country Day  (C. Garvey)
391 Agnes Irwin  (E. Gibb)
392 Cedar Creek High School  (J. Oudemans)
 Race 38a: Boys Varsity 1x Heat @ 11:05 AM
394 Bonner/Prendergast  (C. Nichols)
395 Upper Dublin  (W. Dowdell)
396 Ridgewood  (J. Criscitiello)
397 Germantown Friends  (E. Genyk)
398 Roman Catholic A  (B. Farrell)
399 St. Joseph Prep A  (B. Mason)
400 Roman Catholic A  (H. Cammisa)
401 Concord HS  (J. Fullerton)
 Race 39a: Girls Varsity 2x Heat @ 11:11 AM
404 Conestoga A  (R. Devlin)
405 Springside Chestnut Hill  (E. McClafferty)
406 Egg Harbor  (A. Bossi)
407 Baldwin  (A. Lemmon)
408 Academy of Notre Dame  (K. Mannion)
409 Upper Dublin  (J. Axelrod)
410 Haddon Twp  (M. Remetz)
411 Agnes Irwin  (C. Wulff)
 Race 40a: Boys Varsity 2x Heat @ 11:16 AM
414 Malvern Preparatory School  (J. McManus)
415 Conestoga  (T. Simpson)
416 Springside Chestnut Hill  (J. MacEachern)
417 Roman Catholic A  (P. Scharf)
418 Haddon Twp  (K. Schneider)
419 Shipley  (W. Verdeur)
420 Lower Merion  (G. Lane)
421 Montclair  (S. Baker)
422 Philadelphia City Rowing  (I. Thomas)
423 The Haverford School  (L. Dennis)
424 Don Bosco  (L. Pettenati)
425 Christian Brothers  (J. Brenner)
426 Roman Catholic B  (K. Adams)
 Race 43a: Girls Varsity 4+ Heat @ 11:22 AM
429 Bonner/Prendergast  (E. Sheetz)
430 Shipley  (L. Semerjian)
431 Egg Harbor  (R. Suthard)
432 Holy Spirit  (N. Vizthum)
434 Vineland  (A. Asselta)
435 Montclair  (C. Rose)
436 Harriton  (A. Balciunaite)
437 Agnes Irwin  (E. McNamee)
438 Haddonfield  (E. Stasi)
439 Concord HS  (N. Teichman)
441 Ocean City HS  (h. Williams)
442 Ridgewood  (C. Tedeschi)
443 Cedar Creek High School  (N. Martin)
444 Moorestown HS/Rowing  (E. Burns)
445 Hun A  (A. Weinand)
446 Upper Merion HS  (R. Willauer)
447 Mainland A  (Y. Olson)
448 Lower Merion A  (K. Peng)
449 Lower Merion B  (G. George)
451 Hun B  (S. O'Connell)
452 Eustace  (P. Propp)
453 Mainland B  (K. Mullin)
 Race 44a: Boys Varsity 4+ Heat @ 11:32 AM
455 Episcopal PA  (J. Konopka)
456 The Haverford School  (C. Bickhart)
457 Harriton A  (M. Yaron)
458 St. Peters Prep  (M. Giardiello)
459 Vineland  (J. Marcacci)
460 Radnor  (W. Aftring)
461 Absegami  (K. Hershman)
462 Egg Harbor  (R. Rimmele)
463 Springside Chestnut Hill  (M. Miller)
464 Father Judge  (A. Grochowski)
465 Hun A  (C. Taylor)
466 Haddonfield  (N. Ruggiero)
467 Ocean City HS  (N. Bromhead)
468 Kearny  (J. Grimm)
469 Cedar Creek High School  (D. Logan)
470 Christian Brothers  (N. Hughes)
471 Hun B  (P. DesRochers)
472 Harriton B  (E. Rurange)
473 Owen J Roberts  (C. Kovach)
475 Atlantic City B  (L. Henderson)
476 Charter  (M. Crowder)
477 Moorestown HS/Rowing  (W. Gross)
 Race 47a: Girls Varsity 8+ Heat @ 11:42 AM
487 Holy Spirit  (C. McCully)
488 Merion Mercy  (s. horn)
489 Radnor  (N. Luker)
490 Absegami  (S. Greenwood)
491 Archbishop Carroll  (K. Finley)
492 Atlantic City  (L. Stinson)
493 Charter  (E. Schulze)
494 Ocean City HS  (D. Neri)
495 Philadelphia City Rowing  (O. Marcial)
There are 410 crews scheduled to race.
Page 1 of  1 Printed: 2014-May-15 06:33 AM