2014 City Championships
Official Results
Place Bow Organization Net Time % Delta Raw Handicap Penalty Start Finish
Race 2a: Boys Gig/Novice 1x Heat @ 08:00 AM
1st 2 Germantown Friends (A.Berghella) 05:22.68     05:22.68     07:58:01.35 08:03:24.03
2nd 1 Germantown Academy (N.Moeller) 05:38.62 4.9% 00:15.94 05:38.62     07:57:52.02 08:03:30.64
3rd 3 Roman Catholic A (A.Harville) 06:07.06 13.8% 00:28.44 06:07.06     07:58:13.46 08:04:20.52
4th 9 Penn Charter (C.Centeno) 06:10.05 14.7% 00:02.99 06:10.05     07:58:54.53 08:05:04.58
5th 4 Malvern Preparatory School (C.Bunn) 06:13.33 15.7% 00:03.28 06:13.33     07:58:19.39 08:04:32.72
6th 6 Bonner/Prendergast (C.O'Neill) 06:19.22 17.5% 00:05.89 06:19.22     07:58:36.84 08:04:56.06
7th 5 Friends Select (H.Horst-Martz) 06:48.06 26.5% 00:28.84 06:48.06     07:58:25.18 08:05:13.24
7 Conestoga (S.Caplan) Scratch              
8 Roman Catholic B (A.Kelly) Scratch              
Race 3a: Girls Freshman/Novice 2x Heat @ 08:10 AM
1st 12 Strath Haven (D.Mervine, O.Yerger) 05:39.74     05:39.74     08:02:25.49 08:08:05.23
2nd 13 Conestoga (L.Phelan, G.Dowson) 05:42.28 0.7% 00:02.54 05:42.28     08:02:21.19 08:08:03.47
3rd 14 Friends Select (E.Augustine, L.Miles) 05:48.58 2.6% 00:06.30 05:48.58     08:02:34.41 08:08:22.99
4th 15 North Arlington Crew (M.Goffredo, N.Reis) 05:55.47 4.6% 00:06.89 05:55.47     08:03:06.73 08:09:02.20
5th 16 Upper Dublin (S.Wolff, N.LeFevre) 06:04.94 7.4% 00:09.47 06:04.94     08:02:46.29 08:08:51.23
6th 17 Academy of Notre Dame (B.McStravick, S.LaMent) 06:11.43 9.3% 00:06.49 06:11.43     08:02:37.95 08:08:49.38
7th 18 Shipley (T.Watson-Harris, K.McCauley) 06:11.81 9.4% 00:00.38 06:11.81     08:03:00.87 08:09:12.68
Race 4a: Boys Freshman/Novice 2x Heat @ 08:16 AM
1st 20 Conestoga (J.Corr, J.Neubig) 05:06.48     05:06.48     08:09:42.66 08:14:49.14
2nd 21 Shipley (D.Jordan, v.salamon) 05:18.73 4.0% 00:12.25 05:18.73     08:11:31.30 08:16:50.03
3rd 25 Roman Catholic A (C.Saunders, J.Frye) 05:22.41 5.2% 00:03.68 05:22.41     08:10:22.63 08:15:45.04
4th 22 Upper Dublin (P.Dowdell, J.Fernsler) 05:23.60 5.6% 00:01.19 05:23.60     08:10:01.58 08:15:25.18
5th 23 Roman Catholic B (J.Fiorilli, b.Neal) 05:33.47 8.8% 00:09.87 05:33.47     08:09:55.18 08:15:28.65
6th 19 Malvern Preparatory School (D.Heffernan, R.Phelan) 05:34.65 9.2% 00:01.18 05:34.65     08:09:31.83 08:15:06.48
7th 27 Don Bosco (C.Mongelli, L.Martin) 05:37.99 10.3% 00:03.34 05:37.99     08:10:49.16 08:16:27.15
8th 24 Haddon Twp (C.Marsh, M.Kressel) 05:40.35 11.1% 00:02.36 05:40.35     08:10:15.89 08:15:56.24
9th 26 Friends Select (J.Mason, T.Jargalsaikhan) 05:45.53 12.7% 00:05.18 05:45.53     08:10:25.15 08:16:10.68
10th 28 Germantown Academy (O.Altimany, D.Wentz) 06:06.16 19.5% 00:20.63 06:06.16     08:10:59.93 08:17:06.09
Race 6a: Boys Novice 4+ Heat @ 08:22 AM
1st 32 Moorestown HS/Rowing
(J.Lebak, J.Kolb, T.Wagner, N.Iliadis, [C.Clifford])
04:59.82     04:59.82     08:20:50.94 08:25:50.76
2nd 33 Don Bosco
(G.Rubio, C.Mezini, D.Faenza, O.Langan, [M.DiMinno])
05:04.87 1.7% 00:05.05 05:04.87     08:21:09.51 08:26:14.38
3rd 37 Bonner/Prendergast
(M.Douglas, R.Martin, J.Junod, C.Foley, [D.Watts])
05:06.86 2.3% 00:01.99 05:06.86     08:21:57.95 08:27:04.81
4th 34 The Haverford School
(J.Molitor, V.McNamara, C.Delaney, R.Leyden, [J.Block])
05:10.45 3.5% 00:03.59 05:10.45     08:21:15.07 08:26:25.52
5th 35 St. Peters Prep
(W.Curtis, G.Corry, S.Phelan, F.Schuemann, [D.Espino])
05:11.93 4.0% 00:01.48 05:11.93     08:25:15.69 08:30:27.62
6th 43 Lower Merion
(Q.Cachon, C.McCooe, Z.Sibson, C.Rudnick, [A.Gaudio])
05:14.11 4.8% 00:02.18 05:14.11     08:24:06.94 08:29:21.05
7th 39 North Arlington Crew
(H.Ribeiro, C.Ramos, J.Groome, C.Montesdeoca, [E.Lozada])
05:14.33 4.8% 00:00.22 05:14.33     08:23:16.77 08:28:31.10
8th 41 Harriton
(G.Berke, L.Powell, C.Hoehn, P.Flanagan, [Y.Rurange])
05:22.48 7.6% 00:08.15 05:22.48     08:23:47.51 08:29:09.99
9th 38 Egg Harbor
(C.Ireland, L.Raboy, R.Rice, C.Peskoff, [C.Griffith])
05:28.42 9.5% 00:05.94 05:28.42     08:22:48.38 08:28:16.80
10th 44 St. Joseph Prep A
(l.pie, j.howard, S.Montenegro, A.Devany, [c.coates])
05:31.69 10.6% 00:03.27 05:31.69     08:27:33.43 08:33:05.12
11th 42 Ocean City HS
(A.Haines, l.cook, A.Pensa, c.Andres, [d.Kuhn])
05:32.27 10.8% 00:00.58 05:32.27     08:24:24.92 08:29:57.19
12th 36 Doane
(J.Cho, H.Flamm, C.Flamm, C.Newman, [S.Marchesani])
05:42.06 14.1% 00:09.79 05:42.06     08:22:21.11 08:28:03.17
13th 47 Haddonfield
(R.Waltimyer, T.Waltimyer, C.Vielehr, P.Amons, [A.Griffith])
05:50.79 17.0% 00:08.73 05:50.79     08:23:54.56 08:29:45.35
14th 46 St. Joseph Prep B
(r.mcdevitt, i.burke, b.schaal, j.buzad, [E.McKenna])
06:02.72 21.0% 00:11.93 06:02.72     08:28:35.75 08:34:38.47
15th 40 Absegami
(J.Miller, B.Chorpenning, J.Standhope, A.Hart, [A.Ghuman])
06:14.82 25.0% 00:12.10 06:14.82     08:21:31.95 08:27:46.77
45 Radnor
(m.fry, J.Craig, J.O'Riordan, A.Ball, [R.Moore])
Scratch              
Race 8a: Boys Freshman 4+ Heat @ 08:32 AM
1st 58 Don Bosco
(s.mistretta, N.Baginski, M.Purritano, N.Lynch, [M.Vazquez])
05:01.00     05:01.00     08:32:01.00 08:37:02.00
2nd 56 Kearny
(C.Grimm, L.Glazewski, J.Baptista, S.Moreno, [S.Szymanski])
05:05.24 1.4% 00:04.24 05:05.24     08:31:25.51 08:36:30.75
3rd 50 Upper Merion HS
(B.Pearson, A.Szerszen, M.Szerszen, J.McNally, [N.Itchon])
05:13.32 4.1% 00:08.08 05:13.32     08:30:30.26 08:35:43.58
4th 57 St. Joseph Prep
(E.Marles, D.Molz, J.McGinnis, J.Paschos, [m.quigley])
05:13.43 4.1% 00:00.11 05:13.43     08:31:55.99 08:37:09.42
5th 52 Christian Brothers
(N.Dietrich, M.Prince, D.Squillaro, P.Weinhofer, [V.Almeida])
05:19.77 6.2% 00:06.34 05:19.77     08:30:44.88 08:36:04.65
6th 55 Doane
(B.Stiles, B.Mathews, A.Haines, E.Koch, [L.Phillips])
05:25.46 8.1% 00:05.69 05:25.46     08:31:20.15 08:36:45.61
7th 54 Holy Spirit
(W.Bryz-Gornia, P.Domenick, R.Moyle, L.Bancheri, [D.Mitchell])
05:26.10 8.3% 00:00.64 05:26.10     08:30:56.73 08:36:22.83
8th 59 Cedar Creek High School
(M.McColgan, K.Capaldi, N.Gazzara, j.stimax, [M.Kehrli])
05:28.12 9.0% 00:02.02 05:28.12     08:32:32.37 08:38:00.49
9th 51 Montclair
(M.Lansing, L.DeLaite, J.MacCallum, B.Plawker, [H.Bradley])
05:33.76 10.9% 00:05.64 05:33.76     09:08:53.87 09:14:27.63
Race 9a: Girls Novice 8+ Heat @ 08:37 AM
1st 61 Mount Saint Joseph
(F.Diliberto, B.Gimaro, E.Veon, O.Snakard, J.Comerford, C.Savage, M.Finnegan, C.Mina, [A.Formica])
04:57.36     04:57.36     08:37:58.36 08:42:55.72
2nd 68 Moorestown HS/Rowing
(A.Eichhorn, S.Dempsher, A.McCollough, K.Banks, R.Lucas, C.Wilson, B.Parker, J.Bowman, [H.Smith])
04:57.81 0.2% 00:00.45 04:57.81     08:42:46.04 08:47:43.85
3rd 63 Bonner/Prendergast
(D.Covert, T.McShea, K.McCarry, C.Sweeney, N.Gibbs, H.Espinal, C.Stiteler, S.Scepansky, [V.Romeo])
05:06.64 3.1% 00:08.83 05:06.64     08:39:37.96 08:44:44.60
4th 67 Ocean City HS
(L.Stadler, a.gartner, K.Meyer, a.kelly, D.Menchen, B.Handley, S.Shannon, A.Hackett, [G.Majka])
05:07.58 3.4% 00:00.94 05:07.58     08:42:42.71 08:47:50.29
5th 69 Cedar Creek High School
(C.Doyle, J.Snider, J.Hyslip, J.Walsh, L.Stollenwerk, E.Bjorklund, M.DiPasquale, B.Kaenzig, [R.Betar])
05:08.51 3.7% 00:00.93 05:08.51     08:43:10.38 08:48:18.89
6th 62 Egg Harbor
(K.Maffia, T.McCloskey, M.Young, M.Lively, E.Taroncher, R.Leggio, H.McGovern, J.Moran, [J.Pashley])
05:08.77 3.8% 00:00.26 05:08.77     09:13:34.12 09:18:42.89
7th 65 Philadelphia City Rowing
(I.D'Angelo, J.Butler, P.Ash, A.Porretta, K.Rojas, L.Genera, L.Perrin, E.Sandoval, [E.Graff])
05:25.15 9.3% 00:16.38 05:25.15     08:44:22.29 08:49:47.44
8th 74 Penn Charter
(O.Case, C.Vahey, R.Kaufman, O.Haynes, Y.Netter-Sweet, E.Grugan, H.Smith, J.Crawford, [P.Atallah])
05:25.93 9.6% 00:00.78 05:25.93     08:45:32.01 08:50:57.94
9th 66 Holy Spirit
(A.Potiris, C.Mensah, A.Citta, s.docteur, c.grabill, C.Reilly, S.Salvo, M.Mcfadden, [K.spicer])
05:26.41 9.8% 00:00.48 05:26.41     08:42:14.75 08:47:41.16
10th 78 Upper Merion HS
(S.Vo, S.Chaturvedi, L.Flood, K.Galban, D.Bono, L.Rodriguez, L.Jurina, S.Patel, [Z.Pillart])
05:28.76 10.6% 00:02.35 05:28.76     08:44:02.70 08:49:31.46
11th 71 Atlantic City
(V.Morris, H.Funes, S.Terry, S.Alicea, R.Rodriguez, N.Fabi, K.Ali, K.Burns, [R.Borja])
05:31.76 11.6% 00:03.00 05:31.76     08:43:31.68 08:49:03.44
12th 75 Charter A
(E.Houser, J.Canning, E.Clavijo, T.Hackney, A.Glenn, E.Raden, M.Billingsley, H.Storm, [A.Rao])
05:32.51 11.8% 00:00.75 05:32.51     08:45:33.08 08:51:05.59
13th 72 Agnes Irwin
(C.Erixxon, C.de Lacoste-Azizi, R.silvi, S.Weintraub, M.Pinsk, M.Brown-Hunt, A.Mittal, X.Lozano Torres, [S.Gaddes])
05:34.98 12.7% 00:02.47 05:34.98     08:41:44.89 08:47:19.87
14th 77 Mainland
(T.Rundall, A.Hennessey, A.Matto, O.Penza, J.Turner, A.McGhee, R.Donofrio, J.Syed, [K.Florio])
05:38.43 13.8% 00:03.45 05:38.43     08:46:05.73 08:51:44.16
15th 70 Harriton
(L.Hoffman, C.Hayden, K.Noel, A.Glazer, M.Cunningham, Z.Rivkind, F.de Jong, S.Schommer, [S.Sternberg])
05:43.67 15.6% 00:05.24 05:43.67     08:43:07.27 08:48:50.94
16th 73 Archbishop Carroll
(K.Carlin, S.Streko, M.Rohlfing, L.Iacovella, O.Ndrio, J.Kraft, G.DelBonifro, a.Lomax, [C.Fitzpatrick])
05:48.76 17.3% 00:05.09 05:48.76     08:45:12.11 08:51:00.87
17th 76 Charter B
(M.Keszler, N.Perez, M.Langseder, R.Reynolds, A.Wilkinson, N.O'Connor, E.Thomas, M.O'Connor, [C.Hanby])
06:23.57 29.0% 00:34.81 06:23.57     08:46:11.09 08:52:34.66
Race 10a: Boys Novice 8+ Heat @ 08:49 AM
1st 81 St. Joseph Prep A
(M.Perlick, E.Pacitti, J.Strohman, w.ryan, j.miles, C.Rooney, J.Jaeger, D.Mirabella, [F.Killion])
04:34.47     04:34.47     08:49:20.16 08:53:54.63
2nd 82 Episcopal PA
(W.Purtill, N.Horbowy, C.Jordan, T.Baker, T.Woodville, P.LeRoux, N.Christianson, W.Hartman, [M.Larkin])
04:41.25 2.5% 00:06.78 04:41.25     08:49:31.52 08:54:12.77
3rd 89 Concord HS
(A.Augustine, J.Weeks, T.Narvell, B.Cannarella, J.PFANDER, N.Reith, P.Luckanish, C.Reid, [L.Taylor])
04:43.08 3.1% 00:01.83 04:43.08     08:52:34.51 08:57:17.59
4th 83 Archbishop Carroll
(C.Evans, J.O'Toole, J.Chubin, N.Vassallo, W.Horsell, N.Melocchi, D.Carroll, C.Madruga, [S.Matour])
04:43.24 3.2% 00:00.16 04:43.24     08:49:50.83 08:54:34.07
5th 87 Mainland A
(R.Bongiovanni, E.Henry, A.Katten, E.Pushman, J.Babb, D.Garcia, S.Henry, M.Giannantonio, [R.Tomlinson])
04:43.56 3.3% 00:00.32 04:43.56     08:51:54.14 08:56:37.70
6th 84 Philadelphia City Rowing
(K.Wilson, C.Gleason, J.Johnson, D.Smith, G.McGuoirk, M.harte, D.Kartha, D.Ludwig, [M.Salomon])
04:44.01 3.5% 00:00.45 04:44.01     08:50:01.89 08:54:45.90
7th 95 The Haverford School
(D.Martinelli, J.Li, L.Wang, h.scarlato, S.Dyer, K.Alday, W.Glaser, G.Rubin, [J.Putnam])
04:44.14 3.5% 00:00.13 04:44.14     08:53:28.77 08:58:12.91
8th 90 Ocean City HS
(D.Millar, K.Rumaker, B.Foster, l.pierpoint, M.Baldini, k.o'connor, N.Canuso, T.Henry, [D.Kleinschrodt])
04:44.33 3.6% 00:00.19 04:44.33     08:52:39.48 08:57:23.81
9th 88 La Salle A
(S.Harkins, J.Guerin, J.Miller, C.Bibeau, B.Mischler, R.McCurdy, P.Cross, P.Tatlonghari, [K.Kirlin])
04:50.57 5.9% 00:06.24 04:50.57     08:50:51.61 08:55:42.18
10th 91 Absegami
(T.Calimer, T.Bekete, A.Irwin, M.Bhatti, J.McAllister, S.Bailey, j.morton, G.Spagnoli, [J.McAllister])
04:56.75 8.1% 00:06.18 04:56.75     08:51:16.14 08:56:12.89
11th 85 Radnor
(A.Donnelly, N.Morris, M.Kellett, W.McGee, J.Boudreau, H.Doane, S.Bupp, Z.Shalev, [J.Anderson])
05:01.76 9.9% 00:05.01 05:01.76     08:50:37.56 08:55:39.32
12th 92 Moorestown HS/Rowing
(J.Miller, B.Kearns, J.Horn, A.Magistrelli, G.Barakat, M.Miller, B.Burkhardt, M.Galski, [S.Pica])
05:01.82 10.0% 00:00.06 05:01.82     08:51:40.37 08:56:42.19
13th 96 Kearny
(Z.Myers, D.Pereira, A.Torres, B.Couto, L.Velez, M.Hinostroza, T.Desai, J.Alem, [T.Miranda])
05:07.03 11.9% 00:05.21 05:07.03     08:54:24.57 08:59:31.60
14th 94 Charter
(T.Green, J.Savage, B.Leifheit, S.Namey, G.Subers, E.Mullen, P.Pinkett, A.Esterling, [J.mecca])
05:22.45 17.5% 00:15.42 05:22.45     08:53:06.25 08:58:28.70
86 St. Joseph Prep B
(g.yackel, i.burke, b.schaal, c.moran, r.mcdevitt, m.grafenstine, p.dever, t.cella, [m.quigley])
Scratch              
93 Mainland B
(J.Palermo, Y.Garcia, B.Teague, A.Trivelli, M.Barrella, w.torres, A.REYNOLDS, J.McGowan, [j.Hickey])
Scratch              
97 La Salle B
(J.McCormick, T.Kolonis, M.Szewczak, A.Winkler, N.Wall, D.Schwartz, E.Buchanan, M.Greatti, [C.Blewitt])
Scratch              
Race 11a: Girls Novice 4x Heat @ 08:59 AM
1st 109 Haddon Twp
(K.Shuttleworth, O.Egbert, O.Herbstritt, K.Wittje)
05:31.82     05:31.82     08:59:34.17 09:05:05.99
2nd 104 Academy of Notre Dame A
(S.Ruggieri, M.McDonald, R.Bonner, C.Phelan)
05:32.14 0.1% 00:00.32 05:32.14     08:58:44.11 09:04:16.25
3rd 108 Springside Chestnut Hill A
(M.Karoly, G.Youngren, S.Djerassi, G.Sciarrotta)
05:38.77 2.1% 00:06.63 05:38.77     08:59:27.96 09:05:06.73
4th 107 Germantown Academy
(A.Kurtz, E.Rapp, L.Naber, S.Evans)
05:38.79 2.1% 00:00.02 05:38.79     08:59:20.70 09:04:59.49
5th 101 Springside Chestnut Hill B
(E.Brody, R.Dhillon-Richardson, L.Noble, J.Silverman)
05:43.50 3.5% 00:04.71 05:43.50     08:58:07.31 09:03:50.81
6th 105 Shipley
(J.Shannon, R.Clopine, I.Micolucci, S.Pilkington)
05:47.18 4.6% 00:03.68 05:47.18     08:58:55.58 09:04:42.76
7th 103 Baldwin
(S.Chen, R.Alidjani, E.Wasson, M.Bindra)
05:47.93 4.9% 00:00.75 05:47.93     08:58:32.43 09:04:20.36
8th 102 Penn Charter
(H.Webb, K.White, M.Whitehead, S.Stanley)
05:54.62 6.9% 00:06.69 05:54.62     08:58:25.98 09:04:20.60
9th 106 Academy of Notre Dame B
(E.Evans, M.Maguire, C.Beck, O.Whytosek)
06:08.91 11.2% 00:14.29 06:08.91     08:59:08.37 09:05:17.28
Race 14a: Boys Freshman 4x Heat @ 09:05 AM
1st 113 The Haverford School
(S.Zelov, W.Pechet, J.O'Brien, E.Weiss)
04:42.36     04:42.36     09:03:05.48 09:07:47.84
2nd 112 Haddon Twp A
(E.Tingley, D.McGarry, L.Brown, P.Duffy)
04:43.12 0.3% 00:00.76 04:43.12     09:02:55.63 09:07:38.75
3rd 114 Conestoga
(M.Balch, G.Hamilton, M.Gregory, M.Amsterdam)
04:50.92 3.0% 00:07.80 04:50.92     09:03:12.94 09:08:03.86
4th 115 Malvern Preparatory School
(W.Koch, S.Ward, W.McDonald, m.chakejian)
04:51.15 3.1% 00:00.23 04:51.15     09:03:22.12 09:08:13.27
5th 121 Springside Chestnut Hill
(M.Wrede, D.Betancourt, H.Smith, W.Newbold)
04:59.75 6.2% 00:08.60 04:59.75     09:04:13.15 09:09:12.90
6th 118 Roman Catholic A
(d.knorr, K.PERRY, D.Rostucher, J.Meehan)
04:59.80 6.2% 00:00.05 04:59.80     09:03:41.69 09:08:41.49
7th 116 Shipley
(R.Xu, S.Blum-Woodland, N.Hannon, V.Tingley)
05:02.72 7.2% 00:02.92 05:02.72     09:03:31.74 09:08:34.46
8th 120 La Salle
(P.Marrocco, D.Alexander, J.Fontana, B.Mccool)
05:04.42 7.8% 00:01.70 05:04.42     09:04:56.79 09:10:01.21
9th 117 Haddon Twp B
(M.Camacho, P.Revier, L.Haney, N.Camacho)
05:08.20 9.2% 00:03.78 05:08.20     09:03:55.64 09:09:03.84
10th 119 Roman Catholic B
(p.Zenak, K.Tryon, P.Leiva, E.DUNBAR)
05:40.44 20.6% 00:32.24 05:40.44     09:04:35.22 09:10:15.66
Race 15a: Girls Freshman 8+ Heat @ 09:11 AM
1st 123 Haddonfield
(E.Kommedal, M.Ippolito, H.Cooper, C.Castorino, K.Hohweiler, A.Bentley, A.Palavage, E.Campo, [L.Mackey])
04:52.14     04:52.14     09:11:25.84 09:16:17.98
2nd 124 Mainland
(J.Barnett, N.Dib, B.Ridgway, C.O'Niell, G.BAKER, B.Wallace, J.Miraglia, M.EDDY, [S.Ghattas])
04:58.36 2.1% 00:06.22 04:58.36     09:11:32.05 09:16:30.41
3rd 126 Ocean City HS
(A.DiAngelis, C.Salomon-Lowden, G.Witasick, E.Estlow, j.hansen, R.Daddi, j.selgrande, a.lawn, [N.Nunan])
04:58.50 2.2% 00:00.14 04:58.50     09:12:25.82 09:17:24.32
4th 125 Merion Mercy
(M.Lamb, O.Anderson, C.Schrieber, S.Capuzzi, A.Dugan, E.Parker, A.Nunno, K.Eddowes, [D.Sciulli])
05:00.62 2.9% 00:02.12 05:00.62     09:11:58.54 09:16:59.16
5th 131 Montclair
(G.Aase-Remedios, C.Meyer, M.Stepansky, L.Kuhn, G.Barnett, J.Traylor, C.Behbin-Guirand, E.Bergmann, [A.Greenbaum])
05:00.82 3.0% 00:00.20 05:00.82     09:12:45.02 09:17:45.84
6th 122 Holy Spirit
(S.Di Ianni, k.McCully, E.Shober, S.Boyle, A.Lopez, A.Kelly, K.Wittland, C.Miller, [G.Messina])
05:03.07 3.7% 00:02.25 05:03.07     09:11:42.73 09:16:45.80
7th 129 Hun
(I.Poznanski, B.Bank, O.Marker Pittock, N.Davis, E.Latella, I.Arduini, R.Holick, E.Segal, [C.Cardinale])
05:13.10 7.2% 00:10.03 05:13.10     09:13:02.52 09:18:15.62
8th 130 Radnor
(K.Dolan, O.Robinson, A.Duffy, G.Sullivan, B.Beverly, L.Brodsky, L.LoGioia, T.Kilby, [J.Lunger])
05:20.50 9.7% 00:07.40 05:20.50     09:13:10.07 09:18:30.57
9th 127 Lower Merion
(M.Beckman, E.Murphy, S.Kane, K.Durante, A.Pollock, E.Gaddy, A.Trautmann, S.Wilson-Leslie, [J.Rothstein])
05:23.76 10.8% 00:03.26 05:23.76     09:12:36.73 09:18:00.49
128 Ridgewood
(M.RAPAPORT, E.Lehman, K.Porterfield, C.Hong, A.Floris, G.Hefferon, S.Gilman, M.Phillips, [E.Gilman])
Scratch              
132 Eustace
(M.WENZKE, M.Stella3, A.Maier, P.DiCiurcio, C.Whittaker, S.McGady, V.Guevara, A.McKennon, [K.Cucinotta])
Scratch              
Race 16a: Boys Freshman 8+ Heat @ 09:17 AM
1st 135 La Salle
(C.Hoekstra, N.Armetta, E.Wilt, D.Tento, S.Altier, N.Cooper, C.Fowler, L.Kelley, [c.Lewis])
04:28.17     04:28.17     09:18:59.69 09:23:27.86
2nd 138 Mainland
(S.CARR, J.Storr, J.Bergman, A.Viscount, E.Hegenbart, M.Dorner, G.Miller, D.George, [S.Tedeschi])
04:29.11 0.4% 00:00.94 04:29.11     09:17:53.76 09:22:22.87
3rd 136 Christian Brothers
(j.wilt, C.Ferrigine, J.McGowan, M.Toppi, l.wickham, A.Farrell, C.Seebeck, K.Bhattacharya, [a.mayo])
04:31.36 1.2% 00:02.25 04:31.36     09:18:42.53 09:23:13.89
4th 140 Moorestown HS/Rowing
(B.Jones, T.Larosa, T.Bolte, O.Williams, D.Schultz, J.Goettle, T.Begley, C.Parsons, [D.Helfman])
04:31.57 1.3% 00:00.21 04:31.57     09:19:28.49 09:24:00.06
5th 139 Montclair
(C.Kaloudis, A.Segal, Z.Schuman, D.Velez, B.Feltz, p.King, D.Murphy, J.Tapper, [T.Carson])
04:34.58 2.4% 00:03.01 04:34.58     09:17:11.81 09:21:46.39
6th 144 Lower Merion
(A.Trainer, J.Estacio, L.Elwood, D.Vonderheide, K.Aspesi, M.Koerner, B.Kaplan, H.McHenry, [J.Nibauer])
04:37.91 3.6% 00:03.33 04:37.91     09:19:48.40 09:24:26.31
7th 141 Radnor
(M.Wilton, M.Palmer, M.Fitzpatrick, R.Subak, P.Gaddameedi, J.Dwyer, W.Vaughan, B.Webster, [E.Rongione])
04:41.87 5.1% 00:03.96 04:41.87     09:17:40.24 09:22:22.11
8th 145 Haddonfield
(Z.Ruggiero, A.Fisher, C.Fagan, J.Buttaro, L.Mersky, A.Sperandio, B.Masclans, A.Coty, [J.Richards])
04:42.74 5.4% 00:00.87 04:42.74     09:20:23.09 09:25:05.83
9th 143 Atlantic City
(E.Dellston, B.Cress, V.Brock, C.Kramer, m.motta, J.Craig, F.presta, J.Iannelli, [D.Hardiman])
04:51.80 8.8% 00:09.06 04:51.80     09:20:00.23 09:24:52.03
10th 142 Ridgewood
(P.Dubois, E.Olsen, C.Koontz, C.Jensen, J.Kim, I.Soderlund, m.golden, K.Seaman, [A.McCandless])
04:53.87 9.6% 00:02.07 04:53.87     09:17:19.88 09:22:13.75
11th 137 St. Joseph Prep B
(a.richey, n.sheridan, M.Garber, c.moran, j.mckenna, k.ketchell, j.prep1, a.kambour, [t.kelly])
05:01.61 12.5% 00:07.74 05:01.61     09:18:33.13 09:23:34.74
Race 18a: Boys JV 1x Heat @ 09:23 AM
1st 155 Friends Select A (A.Williams) 05:12.20     05:12.20     09:23:19.84 09:28:32.04
2nd 156 Upper Dublin (B.Scherpbier) 05:24.24 3.9% 00:12.04 05:24.24     09:23:25.23 09:28:49.47
3rd 162 Malvern Preparatory School (A.Del Vescovo) 05:35.14 7.3% 00:10.90 05:35.14     09:24:08.29 09:29:43.43
4th 158 Bergen Tech (T.Ranjan) 05:39.19 8.6% 00:04.05 05:39.19     09:23:49.82 09:29:29.01
5th 157 Haddon Twp (J.Weber) 05:39.47 8.7% 00:00.28 05:39.47     09:23:40.29 09:29:19.76
6th 160 Conestoga (A.Backstrom) 05:42.11 9.6% 00:02.64 05:42.11     09:23:57.97 09:29:40.08
7th 161 Haddonfield (A.Mandviwalla) 06:01.18 15.7% 00:19.07 06:01.18     09:24:39.51 09:30:40.69
8th 164 Mainland (T.Lind) 06:10.30 18.6% 00:09.12 06:10.30     09:24:17.10 09:30:27.40
159 Roman Catholic (W.Cuadrado) Scratch              
163 Friends Select B (J.Zhang) Scratch              
Race 19a: Girls JV 2x Heat @ 09:29 AM
1st 168 Baldwin (N.Schork, S.Douglas) 05:27.88     05:27.88     09:28:25.49 09:33:53.37
2nd 166 Springside Chestnut Hill A (C.Stapleton, M.Bender) 05:28.41 0.2% 00:00.53 05:28.41     09:28:05.19 09:33:33.60
3rd 170 Episcopal PA (E.Neilson, C.Kaufhold) 05:35.23 2.2% 00:06.82 05:35.23     09:28:40.93 09:34:16.16
4th 167 Springside Chestnut Hill B (L.Burckhardt, K.Kochenour) 05:35.44 2.3% 00:00.21 05:35.44     09:28:18.54 09:33:53.98
5th 176 Germantown Friends (A.McKenzie, S.Bartholomew) 05:42.13 4.3% 00:06.69 05:42.13     09:29:34.40 09:35:16.53
6th 169 Penn Charter (R.Gordon, S.Pogrebivsky) 05:46.91 5.8% 00:04.78 05:46.91     09:28:35.55 09:34:22.46
7th 175 Germantown Academy (i.lillis, G.Feirson) 05:48.13 6.2% 00:01.22 05:48.13     09:29:28.30 09:35:16.43
8th 174 Academy of Notre Dame (J.Tomkiewicz, K.Sarmiento) 05:48.91 6.4% 00:00.78 05:48.91     09:29:15.67 09:35:04.58
9th 173 Holy Spirit (S.Kelly, A.Elias) 05:51.95 7.3% 00:03.04 05:51.95     09:29:12.05 09:35:04.00
10th 171 Sacred Heart Country Day (E.Barton, A.Gargano) 05:53.93 7.9% 00:01.98 05:53.93     09:28:54.70 09:34:48.63
11th 172 Strath Haven (h.kohute, A.Townend) 05:54.91 8.2% 00:00.98 05:54.91     09:28:58.35 09:34:53.26
Race 20a: Boys JV 2x Heat @ 09:35 AM
1st 189 Friends Select (E.Orts, J.Jamison) 04:42.87     04:42.87     09:33:06.83 09:37:49.70
2nd 179 Germantown Academy A (Z.Burkhart, H.Pruitt) 04:49.16 2.2% 00:06.29 04:49.16     09:31:18.81 09:36:07.97
3rd 183 Penn Charter A (E.Ashley, P.Ciarrocchi) 04:52.15 3.3% 00:02.99 04:52.15     09:32:15.73 09:37:07.88
4th 182 Ridgewood (M.Collins, W.Creedon) 04:52.56 3.4% 00:00.41 04:52.56     09:31:55.24 09:36:47.80
5th 181 Malvern Preparatory School (X.Ruffin, N.Rubino) 04:52.93 3.6% 00:00.37 04:52.93     09:31:51.03 09:36:43.96
6th 180 Conestoga (C.Ferris, S.Devlin) 04:52.94 3.6% 00:00.01 04:52.94     09:31:41.81 09:36:34.75
7th 191 Penn Charter B (J.McDavid, E.Grugan) 05:01.36 6.5% 00:08.42 05:01.36     09:33:29.55 09:38:30.91
8th 185 Don Bosco (M.Begonja, J.Ebert) 05:02.86 7.1% 00:01.50 05:02.86     09:32:34.95 09:37:37.81
9th 184 Boys' Latin of Philadelphia (K.Bolden, W.Shepherd) 05:03.78 7.4% 00:00.92 05:03.78     09:32:20.58 09:37:24.36
10th 193 Springside Chestnut Hill (J.Funchion, C.BRAZIER) 05:04.61 7.7% 00:00.83 05:04.61     09:33:48.32 09:38:52.93
11th 186 Montclair (N.Schattner-Elmaleh, J.Gonzales-Randall) 05:07.67 8.8% 00:03.06 05:07.67     09:32:41.81 09:37:49.48
12th 192 Strath Haven (A.Lombard, J.Harnsberger) 05:14.11 11.0% 00:06.44 05:14.11     09:33:22.26 09:38:36.37
13th 187 Bonner/Prendergast (C.Smith, C.Lichterman) 05:30.45 16.8% 00:16.34 05:30.45     09:32:53.83 09:38:24.28
14th 188 Germantown Academy B (J.Taggart, F.McElwee) 05:33.80 18.0% 00:03.35 05:33.80     09:32:56.06 09:38:29.86
190 Christian Brothers (D.Guilfoyle, S.Richardson) Scratch              
Race 21a: Girls JV 4+ Heat @ 09:45 AM
1st 195 Ocean City HS
(F.Kane, K.Williams, S.Storcella, M.Giardina, [D.Cates])
05:15.97     05:15.97     09:38:11.20 09:43:27.17
2nd 196 Shipley
(Z.Helmers, A.Leavy, G.Acchione, K.Moore, [A.Danoff])
05:16.28 0.1% 00:00.31 05:16.28     09:38:57.27 09:44:13.55
3rd 215 Egg Harbor
(N.DiPietro, K.Blanchard, V.Evans, N.Baliszewski, [T.Cohen])
05:16.82 0.3% 00:00.54 05:16.82     09:42:47.67 09:48:04.49
4th 198 Bonner/Prendergast
(C.McDonald, B.Rementer, E.Dougherty, S.Stretch, [E.Forsyth])
05:17.57 0.5% 00:00.75 05:17.57     09:38:32.94 09:43:50.51
5th 197 Haddonfield
(E.Butler Basner, M.D'Anella-Mercanti, V.Fisher, K.Donohue, [E.Tranfalia])
05:18.57 0.8% 00:01.00 05:18.57     09:38:41.89 09:44:00.46
6th 199 Germantown Academy A
(N.Tang, K.Aemisegger, H.Mills, P.Frank, [A.Savani])
05:19.77 1.2% 00:01.20 05:19.77     09:39:10.93 09:44:30.70
7th 200 North Arlington Crew
(B.Carlo, B.Cappuccino, Y.Gonzalez, L.Infante, [D.Camacho])
05:23.24 2.3% 00:03.47 05:23.24     09:39:17.80 09:44:41.04
8th 202 Harriton A
(R.Meyers, J.Glazer, S.Amadio, M.Grossman, [L.Seward])
05:23.36 2.3% 00:00.12 05:23.36     09:40:08.21 09:45:31.57
9th 218 Eustace A
(D.Eliason, C.Biernacki, N.Alleva, T.Bjelde, [M.Stella1])
05:25.33 3.0% 00:01.97 05:25.33     09:41:37.11 09:47:02.44
10th 210 Germantown Academy B
(K.Nunes, B.Owen, S.Caplan, S.Felgoise, [N.Hall])
05:25.94 3.2% 00:00.61 05:25.94     09:40:42.26 09:46:08.20
11th 212 Montclair
(R.Brown, J.Burstein, N.Burton, C.Sokolic, [E.Schifrin])
05:26.28 3.3% 00:00.34 05:26.28     09:40:54.06 09:46:20.34
12th 213 Archbishop Carroll
(o.soda, C.Shea, M.Greeley, E.Anderson, [M.Clay])
05:35.12 6.1% 00:08.84 05:35.12     09:42:25.33 09:48:00.45
13th 211 Springside Chestnut Hill
(E.Lutz, E.Crandall, A.Day, A.Smilow, [L.McCormack])
05:38.00 7.0% 00:02.88 05:38.00     09:43:53.29 09:49:31.29
14th 220 Mount Saint Joseph
(K.Stromberg, A.Gallagher, B.McBride, V.Summerville, [K.Brooks])
05:38.33 7.1% 00:00.33 05:38.33     09:43:29.65 09:49:07.98
15th 203 Eustace B
(K.Dressel, m.whittaker, K.Farquhar, K.Skrajewski, [M.Crisci])
05:38.35 7.1% 00:00.02 05:38.35     09:39:40.97 09:45:19.32
16th 219 Owen J Roberts
(H.Delong, A.Williams, H.Tobinus, C.Craig, [R.Niedelman])
05:47.55 10.0% 00:09.20 05:47.55     09:43:12.14 09:48:59.69
17th 204 Absegami
(L.Sawyer, K.Sidibe, N.Markert, B.Peabody, [M.Murphy])
05:50.55 10.9% 00:03.00 05:50.55     09:40:28.21 09:46:18.76
18th 207 Agnes Irwin
(K.Mancini, I.Porter, E.Cook, T.Siegal, [T.Aguirre])
05:54.99 12.3% 00:04.44 05:54.99     09:42:02.08 09:47:57.07
19th 201 Lower Merion
(M.Garber, E.DeSouza, M.Ribeiro-Vecino, S.Wellner, [R.Tauber])
05:57.87 13.3% 00:02.88 05:57.87     09:44:40.29 09:50:38.16
20th 209 Doane
(G.Gorman, M.Brown, L.Bentley, C.Baldwin, [I.Cianfarra])
05:59.16 13.7% 00:01.29 05:59.16     09:39:59.08 09:45:58.24
21st 206 Cedar Creek High School
(C.Thomas, A.Harrigan, J.Wakefield, J.Dang, [D.Rivera])
06:28.33 22.9% 00:29.17 06:28.33     09:41:19.02 09:47:47.35
22nd 217 Baldwin
(S.Durlofsky, V.Khurana, S.Elmongy, S.Cook, [J.Bradley])
06:36.99 25.6% 00:08.66 06:36.99     09:41:33.77 09:48:10.76
205 Upper Merion HS
(M.Rodriguez, k.campbell, J.Resendiz, E.Ardamoy, [L.jordan])
Scratch              
208 Collingswood
(A.Banko, N.Wilson, K.Rodgers, L.Gray, [K.Stokes])
Scratch              
Race 22a: Boys JV 4+ Heat @ 09:55 AM
1st 221 Christian Brothers A
(D.Hutzley, D.Adams, J.Blakeslee, T.Morris, [C.Pak])
04:39.94     04:39.94     09:49:41.33 09:54:21.27
2nd 222 The Haverford School
(A.Leith, D.Lee, L.Green, G.Wuollet, [G.Narzikul])
04:45.31 1.9% 00:05.37 04:45.31     09:49:44.19 09:54:29.50
3rd 229 St. Peters Prep
(C.Kuczynski, A.Dellechiaie, J.Fearon, D.Bovich, [B.Halligan])
04:47.64 2.8% 00:02.33 04:47.64     09:51:02.61 09:55:50.25
4th 225 Don Bosco
(j.giordano, V.Ulizko, J.Salci, N.Afram, [A.Galimi])
04:50.02 3.6% 00:02.38 04:50.02     09:50:45.67 09:55:35.69
5th 232 Kearny A
(D.Franco, A.Serafim, J.Wall, A.Milhomens, [D.Amorim])
04:51.19 4.0% 00:01.17 04:51.19     09:52:55.66 09:57:46.85
6th 223 Harriton
(C.Akerblom, T.Fogt, J.Fagan, G.Combet, [N.Smith])
04:51.36 4.1% 00:00.17 04:51.36     09:49:56.91 09:54:48.27
7th 226 Roman Catholic
(S.Devlin, A.Johnston, B.Guckin, W.Robb, [J.Brauckmann])
04:52.86 4.6% 00:01.50 04:52.86     09:50:42.78 09:55:35.64
8th 237 Episcopal PA
(A.Whittle, P.Humann, F.Kinniry, G.Kearney, [L.Yao])
04:53.26 4.8% 00:00.40 04:53.26     09:53:18.94 09:58:12.20
9th 228 Ridgewood
(D.Literati, D.Rosenthal, C.Wilkinson, W.Walton Roth, [C.Gonzalez])
04:54.03 5.0% 00:00.77 04:54.03     09:52:02.93 09:56:56.96
10th 233 Lower Merion A
(J.Scott, J.Thompson, G.Monos, A.Granieri, [S.Wilson-Leslie])
04:55.56 5.6% 00:01.53 04:55.56     09:54:09.77 09:59:05.33
11th 235 Collingswood
(C.Kaiser, S.Maher, W.Pope, P.McCrindle, [J.Henry])
04:55.72 5.6% 00:00.16 04:55.72     09:52:32.52 09:57:28.24
12th 230 Mainland
(R.Splinter, Q.Bean, G.Cottrell, P.McGee, [R.Dillard])
05:01.16 7.6% 00:05.44 05:01.16     09:52:36.81 09:57:37.97
13th 242 Ocean City HS
(R.Newell, J.Delgrande, A.Garreffi, S.Cummings, [E.Megargee])
05:02.83 8.2% 00:01.67 05:02.83     09:53:34.41 09:58:37.24
14th 231 Hun A
(J.Arduini, A.Huber, S.Duffy, L.Chi, [L.Cahill])
05:03.24 8.3% 00:00.41 05:03.24     09:59:43.94 10:04:47.18
15th 227 La Salle
(B.Muehlberger, H.Colin, S.Kuhl, B.Sosnader, [C.Freedman])
05:04.20 8.7% 00:00.96 05:04.20     09:52:10.83 09:57:15.03
16th 240 Philadelphia City Rowing
(C.D'Angelo, B.Steinbrecher, W.Amari, B.Bryant, [A.Ecker])
05:09.51 10.6% 00:05.31 05:09.51     09:54:03.15 09:59:12.66
17th 234 Hun B
(A.Bailey, D.MacGregor, B.De Paulis, T.Weinstein, [J.Klein])
05:13.66 12.0% 00:04.15 05:13.66     09:51:46.48 09:57:00.14
18th 224 Egg Harbor
(A.Hassan, j.nguyen, J.Ngo, G.Gbidi, [E.Allis])
05:14.52 12.4% 00:00.86 05:14.52     09:50:06.42 09:55:20.94
19th 246 Kearny B
(B.Carbajal, C.McMillan, T.Hemphill, M.Martin, [G.Blevins])
05:14.79 12.4% 00:00.27 05:14.79     09:55:04.29 10:00:19.08
20th 238 Haddonfield
(C.Howe-Smith, P.Sperandio, A.DeLuca, B.Beatty, [J.Frankenthaler])
05:15.05 12.5% 00:00.26 05:15.05     09:51:27.70 09:56:42.75
21st 239 Upper Merion HS A
(A.Chui, J.Giannini, B.Painter, S.Fleming, [J.Kuria])
05:15.35 12.6% 00:00.30 05:15.35     09:50:31.97 09:55:47.32
22nd 245 Upper Merion HS B
(D.Jacobs, C.Buce, C.Carosella, P.Hillmann, [L.O'Malley])
05:15.88 12.8% 00:00.53 05:15.88     09:53:47.59 09:59:03.47
23rd 244 Lower Merion B
(S.McComb, E.Greenblatt, L.DiCioccio, M.Clark, [M.Stellato])
05:20.12 14.4% 00:04.24 05:20.12     09:54:31.51 09:59:51.63
24th 241 Cedar Creek High School A
(J.Biddle, D.Disbrow, r.byrd, Q.Paulsgraf, [K.Flaherty])
05:27.86 17.1% 00:07.74 05:27.86     09:51:43.86 09:57:11.72
25th 236 Doane
(C.Stevens, J.Yang, C.Ozdemir, C.Hall, [C.Devery])
05:30.00 17.9% 00:02.14 05:30.00     09:53:17.08 09:58:47.08
247 Christian Brothers B
(D.Santos, J.Durning, s.braun, C.Surgent, [M.CRUISE])
Scratch              
248 Vineland
(K.Leimeister, M.Novatorskiy, E.Lira, D.Gentile, [N.Patel])
Scratch              
Race 23a: Girls JV 4x Heat @ 10:05 AM
1st 253 Ridgewood
(C.Lampone, B.Mullen, M.MARCUS, E.BRENNAN)
05:07.73     05:07.73     10:00:31.25 10:05:38.98
2nd 251 Conestoga
(M.Beirne, C.Robins, E.Hompe, A.Sarkisian)
05:07.91 0.1% 00:00.18 05:07.91     10:00:12.93 10:05:20.84
3rd 257 Academy of Notre Dame A
(A.Breen, J.Zack, G.Agnes, C.Burke)
05:18.18 3.4% 00:10.27 05:18.18     10:01:35.79 10:06:53.97
4th 255 Strath Haven
(J.Forbes, K.Ferrie, E.Damico, K.Butscher)
05:19.51 3.8% 00:01.33 05:19.51     10:00:53.00 10:06:12.51
5th 252 Holy Spirit
(J.Riordan, B.Coble, O.Torres, N.Sullivan)
05:20.87 4.3% 00:01.36 05:20.87     10:00:18.14 10:05:39.01
6th 254 Friends Select
(S.Kozin, M.zarate-ramirez, H.Achiepo, A.Braun)
05:21.73 4.5% 00:00.86 05:21.73     10:00:34.90 10:05:56.63
7th 256 Springside Chestnut Hill A
(H.Hambrose, C.Love-Mitchell, E.Zuckerman, C.McElwee)
05:30.64 7.4% 00:08.91 05:30.64     10:01:28.67 10:06:59.31
8th 262 Haddon Twp
(S.Filosa, B.Colwell, R.Brown, R.Glavan)
05:38.08 9.9% 00:07.44 05:38.08     10:02:07.89 10:07:45.97
9th 259 Agnes Irwin
(J.Minker, O.Neumann, S.Ballarini, A.Jagasia)
05:40.63 10.7% 00:02.55 05:40.63     10:01:54.83 10:07:35.46
10th 260 Atlantic City
(T.Dewair, C.Sless, A.Toure, M.Hardiman)
06:01.53 17.5% 00:20.90 06:01.53     10:01:09.65 10:07:11.18
11th 261 Academy of Notre Dame B
(B.Smith, T.Mordy, E.Brown, J.McAleer)
06:11.02 20.6% 00:09.49 06:11.02     10:03:04.93 10:09:15.95
258 Springside Chestnut Hill B
(A.Schwartz, M.Bell, A.Sharma, C.Plotkin)
Scratch              
Race 24a: Boys JV 4x Heat @ 10:11 AM
1st 265 Montclair
(J.Pew, O.Daly-Smith, A.Pollack, E.St. John)
04:25.68     04:25.68     10:08:06.41 10:12:32.09
2nd 277 Roman Catholic
(T.O'Boyle, J.Leyland, T.Kutchner, T.Moyer)
04:28.67 1.1% 00:02.99 04:28.67     10:10:15.11 10:14:43.78
3rd 266 Ridgewood A
(W.Prettyman, B.Caltavuturo, S.McCooe, D.Hamilton)
04:30.00 1.6% 00:01.33 04:30.00     10:08:16.17 10:12:46.17
4th 272 The Haverford School A
(G.Kirwan, J.Pechet, E.Petersen, C.Johnson-Burrus)
04:30.27 1.7% 00:00.27 04:30.27     10:09:25.20 10:13:55.47
5th 274 Shipley A
(H.Rusk, C.Taylor, D.Ramsey, C.Shamlian)
04:32.44 2.5% 00:02.17 04:32.44     10:09:44.04 10:14:16.48
6th 267 Conestoga
(A.Coney, M.Monster, T.Kao, c.monster)
04:45.70 7.5% 00:13.26 04:45.70     10:08:26.09 10:13:11.79
7th 275 Bonner/Prendergast
(D.Dwyer, B.McElwee, J.Sullivan, R.Charno)
04:53.09 10.3% 00:07.39 04:53.09     10:09:49.91 10:14:43.00
8th 271 Don Bosco
(N.Afram, J.Quill, A.Tekerian, D.Sonzogni)
04:54.64 10.9% 00:01.55 04:54.64     10:09:09.54 10:14:04.18
9th 269 Abington
(H.Mackenzie, M.Maccoll, W.Landau, B.Van Buren)
04:55.32 11.2% 00:00.68 04:55.32     10:08:43.00 10:13:38.32
10th 270 The Haverford School B
(M.Wolfgang, E.Baime, J.White, D.Desatnick)
04:56.65 11.7% 00:01.33 04:56.65     10:09:05.14 10:14:01.79
11th 273 Ridgewood B
(J.Zanone, J.Martinez, A.Macon, A.Garcia)
05:00.53 13.1% 00:03.88 05:00.53     10:09:31.31 10:14:31.84
12th 276 Shipley B
(s.brandt, V.Fumo, H.Callahan, L.Tortella)
05:04.68 14.7% 00:04.15 05:04.68     10:10:07.57 10:15:12.25
Race 25a: Girls JV 8+ Heat @ 10:17 AM
1st 280 Montclair
(E.Levendosky, C.Kelly, D.Van Winden, J.Walpole, C.Day, K.Freedman, A.Connors, T.Nedzi, [S.Corriere])
04:47.11     04:47.11     10:12:42.80 10:17:29.91
2nd 281 Holy Spirit
(B.Stone, E.Welsh, T.Slattery, S.Stoll, K.Reganato, R.Highberger, S.Miller, J.Dalzell, [N.Mayer])
04:50.76 1.3% 00:03.65 04:50.76     10:12:54.20 10:17:44.96
3rd 282 Episcopal PA
(H.potter, L.Zecca, m.lindblad, A.Eringis, C.Jacoby, S.Ciardi, J.Bai, R.Dugery, [C.Bell])
04:55.50 2.9% 00:04.74 04:55.50     10:13:56.40 10:18:51.90
4th 283 Owen J Roberts
(C.Hills, S.Aguirre, K.Sayers, L.Healy, M.Tucker, M.Amy, E.Chew, E.Diehl, [G.Monteleone])
04:57.76 3.7% 00:02.26 04:57.76     10:13:20.27 10:18:18.03
5th 288 Radnor
(Z.Landry, N.Vitt, S.Talucci, H.Chance, K.Pattni, m.stanley, M.McNicholas, C.DiMarcantonio, [N.Beers])
05:00.45 4.6% 00:02.69 05:00.45     10:14:15.51 10:19:15.96
6th 286 Ridgewood
(C.Karanikolas, O.Lavin, S.Bicks, B.DONNELLAN, C.Brover, B.Burke, L.Klatsky, E.Dwyer, [C.COSTER])
05:03.29 5.6% 00:02.84 05:03.29     10:13:44.69 10:18:47.98
7th 285 Atlantic City
(E.Rubino, K.Pagar, G.Mcguckin, S.Webster, S.Dickson, J.Iannelli, E.Rubino, M.Kinghorn, [M.Holl])
05:03.66 5.8% 00:00.37 05:03.66     10:14:09.79 10:19:13.45
8th 293 Absegami
(T.Moeller, m.donohoe, C.West, J.Petrosh, M.Hollie, A.Sanchez, N.Gruber, A.Gagliola, [T.Etters])
05:04.67 6.1% 00:01.01 05:04.67     10:16:16.45 10:21:21.12
9th 287 Upper Merion HS
(S.CASTANEDA, N.Itchon, A.Bucha, E.Wright, S.Rose, K.Yatsko, L.Fabia, R.Willgruber, [V.Wu])
05:05.87 6.5% 00:01.20 05:05.87     10:14:29.11 10:19:34.98
10th 290 Egg Harbor
(K.Cummings, D.Morris, E.Griffith, S.Szypula, A.Dorsey, E.MANGEL, S.Mirsch, M.Cortez, [K.Pashley])
05:13.26 9.1% 00:07.39 05:13.26     10:15:01.50 10:20:14.76
11th 291 Mainland
(B.Zelig, J.Ivins, K.Jackson, A.Dearborn, H.Wray, K.Perugini, S.Dougherty, E.Edwards, [E.Podolnick])
05:15.54 9.9% 00:02.28 05:15.54     10:15:33.06 10:20:48.60
12th 294 Haddonfield
(A.Sparrow, C.Casper, K.Loue, M.Tucker, I.Huber, K.Marshall, S.Caruso, G.Bowman, [A.Falvey])
05:15.81 10.0% 00:00.27 05:15.81     10:16:39.86 10:21:55.67
13th 284 Merion Mercy
(K.Derewicz, M.Dolan, C.Nunno, A.Duckworth, C.West, C.Perlick, B.Taylor, D.Schwarz, [M.Gilligan])
05:16.55 10.3% 00:00.74 05:16.55     10:13:17.28 10:18:33.83
14th 289 Ocean City HS
(D.Marotta, f.richmond, J.Noll, J.Taylor, J.Oliver, G.Parratto, A.Myers, M.McGinn, [L.Guseman])
05:29.62 14.8% 00:13.07 05:29.62     10:15:09.72 10:20:39.34
15th 292 Charter
(A.Goliaszewski, L.O'Neill, L.Cole, S.Krass, E.Sweeney, B.Halligan, A.Stiebris, R.Reynolds, [L.Marcus])
05:33.72 16.2% 00:04.10 05:33.72     10:17:25.67 10:22:59.39
Race 26a: Boys JV 8+ Heat @ 10:23 AM
1st 298 Haddonfield
(P.Hurd, J.Dye, M.Levin, L.Small, L.Epstein, J.O'Brien, C.George, A.Graves, [O.Hart])
04:09.81     04:09.81     10:20:52.89 10:25:02.70
2nd 297 La Salle A
(V.Armetta, K.Durning, T.Nowak, D.Furmanski, K.MacMaster, D.Senour, J.McLane, B.Foley, [J.Fabrizio])
04:11.65 0.7% 00:01.84 04:11.65     10:20:46.37 10:24:58.02
3rd 299 Ocean City HS
(N.DiMarco, E.Nathan, C.McDermott, C.Baumgardner, C.Stewart, M.Daddi, E.Lam, R.Fisher, [C.Devlin])
04:11.71 0.8% 00:00.06 04:11.71     10:21:14.28 10:25:25.99
4th 301 Don Bosco
(S.Ebert, J.Hunt, M.Muniz, P.Stone, K.Lee, T.Dwyer, T.Faenza, L.Williams, [S.Lee])
04:20.50 4.3% 00:08.79 04:20.50     10:22:10.13 10:26:30.63
5th 300 Montclair
(H.Pew, N.Michalitsianos, C.Fabian, J.Morello, I.Barnes, J.Moore, A.Zincani, C.DeSmith, [L.Templeton])
04:21.09 4.5% 00:00.59 04:21.09     10:21:26.75 10:25:47.84
6th 313 Moorestown HS/Rowing A
(J.Gaffney, D.O'Sullivan, E.Gill, M.Gaffney, D.Berk, E.Williams, S.Zielinski, C.Linn, [J.Yallof])
04:23.06 5.3% 00:01.97 04:23.06     10:23:32.78 10:27:55.84
7th 302 Christian Brothers
(C.DeSellems, N.MARRONE, L.Bartner, S.Toppi, N.Houston, R.Stefanik, w.miksic, C.Passarella, [M.Roma])
04:27.89 7.2% 00:04.83 04:27.89     10:21:44.13 10:26:12.02
8th 304 Absegami
(D.MARSHALL, P.Espiritu, T.Butts, C.Piettro, R.Awad, J.Wagner, S.Spagnoli, d.delgado, [R.Kershenblatt])
04:30.52 8.3% 00:02.63 04:30.52     10:23:10.06 10:27:40.58
9th 311 St. Peters Prep
(M.Chester, J.bonnet, A.Maxwell, C.Maloney, J.Longenecker, J.McKivergan, J.Ponterdolph, S.Gardner, [E.Adillon])
04:35.62 10.3% 00:05.10 04:35.62     10:23:49.33 10:28:24.95
10th 308 Egg Harbor
(K.Tran, E.Polanco, F.Purnell, D.VanOllefen, J.Martin, N.Starr, S.Habib, A.Leone, [N.Allis])
04:36.38 10.6% 00:00.76 04:36.38     10:22:11.20 10:26:47.58
11th 303 St. Joseph Prep B
(L.DUGAN, A.KUZY, J.YEAGLEY, H.POIVEY-OLSON, C.SAILER, P.URBINE, J.O'Connell, M.SCHWENGER, [J.FINELLI])
04:36.62 10.7% 00:00.24 04:36.62     10:22:39.79 10:27:16.41
12th 305 Moorestown HS/Rowing B
(W.Schwartz, A.Gutierrez, D.Kaye, A.Gilson, G.Cline, A.Youssef, P.Ramasamy, L.Pereira, [J.Baum])
04:43.28 13.4% 00:06.66 04:43.28     10:21:54.57 10:26:37.85
13th 309 Ridgewood
(J.Dauber, D.Rosenthal, R.Bushnell, D.Caiafa, C.Seaman, V.Pendergast, G.Grossman, N.Hueneke, [S.Stojanovic])
04:51.45 16.7% 00:08.17 04:51.45     10:23:28.90 10:28:20.35
14th 307 Owen J Roberts
(A.Mento, D.Swech, J.Sager, E.Sager, J.O'Donnell, S.Keller, M.Amadio, J.Wierzbicki, [B.Summerill])
04:53.68 17.6% 00:02.23 04:53.68     10:22:58.75 10:27:52.43
15th 312 Father Judge
(J.Comas, P.Zawycky, A.Coelho, J.Carley, T.Butler, R.Farris, J.Cummings, E.Paul, [K.Andrews])
04:55.42 18.3% 00:01.74 04:55.42     10:25:02.30 10:29:57.72
16th 310 Archbishop Carroll
(J.Machita, Q.Rusinski, L.STUBANAS, A.Pidhajny, J.Conners, D.Peterson, F.Bernhard, C.Altomare, [J.Erdlen])
05:01.37 20.6% 00:05.95 05:01.37     10:22:39.63 10:27:41.00
306 La Salle B
(J.Cross, J.Rilling, C.Tomlinson, A.Zarrilli, G.Obermeier, P.Burbank, G.Dati, N.Conroy, [P.Loftus])
Scratch              
Race 27a: Girls Ltwt 2x Heat @ 10:33 AM
1st 317 Haddon Twp (A.Sperlunto, N.Boonin) 05:26.41     05:26.41     10:28:40.69 10:34:07.10
2nd 319 Sacred Heart Country Day (H.Bushner, C.Hess) 05:33.99 2.3% 00:07.58 05:33.99     10:29:05.46 10:34:39.45
3rd 318 Montclair (N.May, J.Sabourin) 05:37.65 3.4% 00:03.66 05:37.65     10:28:45.67 10:34:23.32
4th 316 Holy Spirit (K.Maguire, K.Poley) 05:40.40 4.3% 00:02.75 05:40.40     10:28:29.52 10:34:09.92
5th 320 Upper Merion HS (A.Nolan, S.Dookie) 05:49.53 7.1% 00:09.13 05:49.53     10:29:11.37 10:35:00.90
6th 324 Baldwin (S.Dewey, J.Busby) 05:49.55 7.1% 00:00.02 05:49.55     10:29:46.48 10:35:36.03
7th 323 Academy of Notre Dame (M.Viola, L.Costa) 05:50.38 7.3% 00:00.83 05:50.38     10:29:41.27 10:35:31.65
8th 321 Germantown Friends (R.Genyk, T.Curry) 05:51.57 7.7% 00:01.19 05:51.57     10:29:24.73 10:35:16.30
9th 322 Agnes Irwin (Z.Ortiz, C.Mosimann) 05:58.54 9.8% 00:06.97 05:58.54     10:29:32.89 10:35:31.43
315 Ridgewood (S.Noel, M.Cannon) Scratch              
Race 28a: Boys Ltwt 2x Heat @ 10:39 AM
1st 328 Malvern Preparatory School (B.Allan, M.Adamcik) 04:51.37     04:51.37     10:32:54.07 10:37:45.44
2nd 329 Montclair (M.Kim, T.Cahill) 04:51.44 0.0% 00:00.07 04:51.44     10:33:17.98 10:38:09.42
3rd 333 Roman Catholic B (A.Mulson, M.Bautista) 04:58.58 2.5% 00:07.14 04:58.58     10:33:43.43 10:38:42.01
4th 335 Bonner/Prendergast (P.Martin, J.D'imperio) 05:00.35 3.1% 00:01.77 05:00.35     10:34:08.62 10:39:08.97
5th 330 Springside Chestnut Hill (Z.Cohen, W.Tasman) 05:02.95 4.0% 00:02.60 05:02.95     10:33:08.10 10:38:11.05
6th 337 North Arlington Crew (V.Ribeiro, N.de Leon) 05:08.56 5.9% 00:05.61 05:08.56     10:34:30.40 10:39:38.96
7th 334 Roman Catholic A (S.Mooney, J.Wellein) 05:09.25 6.1% 00:00.69 05:09.25     10:34:12.74 10:39:21.99
8th 331 Upper Dublin (L.MASSEY, P.Massey) 05:11.96 7.1% 00:02.71 05:11.96     10:33:06.26 10:38:18.22
9th 332 Philadelphia City Rowing (A.Smith, J.Garcia) 05:13.64 7.6% 00:01.68 05:13.64     10:33:30.39 10:38:44.03
10th 336 Radnor (S.Moya, M.Woode) 05:46.57 18.9% 00:32.93 05:46.57     10:33:51.29 10:39:37.86
327 Ridgewood (E.Prettyman, M.Orlando) Scratch              
Race 29a: Girls Ltwt 4+ Heat @ 10:45 AM
1st 340 Montclair
(N.Alvarado-Silverman, E.Schnittman, G.Harvey, R.Rosenberg, [H.Meisler])
05:14.43     05:14.43     10:36:19.57 10:41:34.00
2nd 342 Egg Harbor
(B.Gaskill, K.Williams, A.Deebold, D.McCormick, [A.Battaglini])
05:16.66 0.7% 00:02.23 05:16.66     10:36:35.63 10:41:52.29
3rd 345 Baldwin
(L.Noteware, E.O'Brien, E.Grubman, R.Sutor, [S.Wanglee])
05:24.99 3.4% 00:08.33 05:24.99     10:37:13.50 10:42:38.49
4th 343 Ocean City HS
(E.Bergman, J.Kemenosh, M.Szabo, f.devine, [r.matousch])
05:32.48 5.7% 00:07.49 05:32.48     10:36:50.12 10:42:22.60
5th 344 Lower Merion
(E.Rand, J.Grimm, A.Frusone, B.Zweben, [S.Clark])
05:33.25 6.0% 00:00.77 05:33.25     10:37:18.82 10:42:52.07
6th 347 Merion Mercy
(G.Mazza, H.Fox, J.Leodori, t.wilson, [M.Garvey])
05:33.92 6.2% 00:00.67 05:33.92     10:37:33.88 10:43:07.80
7th 346 Agnes Irwin
(S.Jaskot, A.Berlinger, V.Patel, C.Looby, [G.Geary])
05:40.46 8.3% 00:06.54 05:40.46     10:37:40.12 10:43:20.58
Race 30a: Boys Ltwt 4+ Heat @ 10:49 AM
1st 350 Father Judge
(R.Lentz, D.DiBonaventura, P.Blumenstein, P.Jamora, [A.Feeney])
04:44.14     04:44.14     10:44:24.79 10:49:08.93
2nd 351 Egg Harbor
(G.Diggins, E.Battisti, T.Putney, B.McHugh, [M.Erlandson])
04:46.27 0.7% 00:02.13 04:46.27     10:41:42.95 10:46:29.22
3rd 353 The Haverford School
(C.Adams, B.Zirnkilton, J.Egan, N.Gallo, [C.Cummins])
04:50.21 2.1% 00:03.94 04:50.21     10:41:59.98 10:46:50.19
4th 359 La Salle
(M.Cross, J.Zarkoski, C.Brecht, A.Olbrich, [J.Hanson])
04:52.29 2.9% 00:02.08 04:52.29     10:43:35.40 10:48:27.69
5th 352 Christian Brothers
(M.Guadagno, D.Weihs, S.Henning, K.Hayes, [F.Magliozzi])
04:55.34 3.9% 00:03.05 04:55.34     10:43:21.64 10:48:16.98
6th 355 Mainland
(N.Bradley, M.Werman, J.Nazha, V.Lombardo, [N.Waugh])
04:56.19 4.2% 00:00.85 04:56.19     10:42:24.34 10:47:20.53
7th 354 Haddonfield
(B.Giangiulio, T.Reese, M.Schmitt, A.Walters, [E.McCaughey])
04:57.41 4.7% 00:01.22 04:57.41     10:42:09.13 10:47:06.54
8th 356 Lower Merion
(J.McGowan, A.Kane, G.Mills, A.Hallak, [I.Marlowe])
04:58.73 5.1% 00:01.32 04:58.73     10:42:47.94 10:47:46.67
9th 361 Episcopal PA
(M.Melnik, Q.Ladha, J.Grizos, P.Reilly, [S.RoyChowdhury])
05:05.28 7.4% 00:06.55 05:05.28     10:43:57.40 10:49:02.68
10th 358 Kearny
(M.Matos, J.Sibrel, A.Lijo, d.villalta, [R.Nee])
05:08.12 8.4% 00:02.84 05:08.12     10:43:07.04 10:48:15.16
11th 357 Radnor
(S.Parmar, L.Williams, O.Glassman, B.Duncan, [C.Appelman])
05:13.07 10.2% 00:04.95 05:13.07     10:43:05.34 10:48:18.41
12th 360 Doane
(J.Peterson, G.Haynes, A.Mason, C.Haines, [C.Marchesani])
05:22.98 13.7% 00:09.91 05:22.98     10:43:39.78 10:49:02.76
Race 37a: Girls Varsity 1x Heat @ 10:59 AM
1st 383 Rutherford (G.Seehaus) 05:42.40     05:42.40     10:46:36.00 10:52:18.40
2nd 381 Germantown Academy (K.Horvat) 05:44.35 0.6% 00:01.95 05:44.35     10:47:23.33 10:53:07.68
3rd 382 Episcopal PA (N.Stuart) 05:46.33 1.1% 00:01.98 05:46.33     10:47:58.28 10:53:44.61
4th 390 Sacred Heart Country Day (C.Garvey) 05:54.74 3.6% 00:08.41 05:54.74     10:47:51.16 10:53:45.90
5th 388 Conestoga B (R.Simonetti) 05:57.19 4.3% 00:02.45 05:57.19     10:47:32.40 10:53:29.59
6th 385 Conestoga A (S.Thomas) 05:58.66 4.7% 00:01.47 05:58.66     10:47:11.59 10:53:10.25
7th 384 Penncrest (Y.Randall) 05:58.70 4.8% 00:00.04 05:58.70     10:46:49.32 10:52:48.02
8th 392 Cedar Creek High School (J.Oudemans) 06:00.65 5.3% 00:01.95 06:00.65     10:47:41.75 10:53:42.40
9th 386 Springside Chestnut Hill A (A.Canning) 06:10.57 8.2% 00:09.92 06:10.57     10:48:06.85 10:54:17.42
10th 387 Bonner/Prendergast (M.Junod) 06:17.64 10.3% 00:07.07 06:17.64     10:46:54.75 10:53:12.39
11th 391 Agnes Irwin (E.Gibb) 06:38.90 16.5% 00:21.26 06:38.90     10:47:07.40 10:53:46.30
389 Springside Chestnut Hill B (D.McAllister) Scratch              
Race 38a: Boys Varsity 1x Heat @ 11:05 AM
1st 399 St. Joseph Prep A (B.Mason) 05:15.80     05:15.80     10:51:21.09 10:56:36.89
2nd 394 Bonner/Prendergast (C.Nichols) 05:17.57 0.6% 00:01.77 05:17.57     10:49:46.95 10:55:04.52
3rd 397 Germantown Friends (E.Genyk) 05:21.63 1.8% 00:04.06 05:21.63     10:50:52.58 10:56:14.21
4th 395 Upper Dublin (W.Dowdell) 05:26.23 3.3% 00:04.60 05:26.23     10:50:32.36 10:55:58.59
5th 398 Roman Catholic A (B.Farrell) 05:33.49 5.6% 00:07.26 05:33.49     10:49:52.97 10:55:26.46
6th 400 Roman Catholic A (H.Cammisa) 05:34.52 5.9% 00:01.03 05:34.52     10:51:03.95 10:56:38.47
7th 401 Concord HS (J.Fullerton) 05:36.28 6.5% 00:01.76 05:36.28     10:50:59.19 10:56:35.47
396 Ridgewood (J.Criscitiello) Scratch              
Race 39a: Girls Varsity 2x Heat @ 11:11 AM
1st 408 Academy of Notre Dame (K.Mannion, M.Biancaniello) 05:21.33     05:21.33     10:59:12.97 11:04:34.30
2nd 404 Conestoga A (R.Devlin, A.Ruggirello) 05:26.28 1.5% 00:04.95 05:26.28     10:56:26.26 11:01:52.54
3rd 405 Springside Chestnut Hill (E.McClafferty, M.Soto Reyes) 05:29.41 2.5% 00:03.13 05:29.41     10:58:00.90 11:03:30.31
4th 410 Haddon Twp (M.Remetz, L.Kairys) 05:29.95 2.7% 00:00.54 05:29.95     10:58:12.11 11:03:42.06
5th 406 Egg Harbor (A.Bossi, S.Pennington) 05:40.04 5.8% 00:10.09 05:40.04     10:56:44.21 11:02:24.25
6th 407 Baldwin (A.Lemmon, E.Pressman) 05:43.61 6.9% 00:03.57 05:43.61     10:57:04.40 11:02:48.01
7th 409 Upper Dublin (J.Axelrod, J.Mandel) 05:47.70 8.2% 00:04.09 05:47.70     10:57:21.85 11:03:09.55
8th 411 Agnes Irwin (C.Wulff, R.Hansen) 05:59.41 11.9% 00:11.71 05:59.41     10:56:37.80 11:02:37.21
Race 40a: Boys Varsity 2x Heat @ 11:16 AM
1st 414 Malvern Preparatory School (J.McManus, J.Clark) 04:40.49     04:40.49     11:00:54.04 11:05:34.53
2nd 416 Springside Chestnut Hill (J.MacEachern, T.Andrews) 04:41.77 0.5% 00:01.28 04:41.77     11:01:13.04 11:05:54.81
3rd 415 Conestoga (T.Simpson, A.Lanahan) 04:50.97 3.7% 00:09.20 04:50.97     11:01:08.67 11:05:59.64
4th 424 Don Bosco (L.Pettenati, C.Neville) 04:53.96 4.8% 00:02.99 04:53.96     11:02:36.26 11:07:30.22
5th 420 Lower Merion (G.Lane, R.Beckman) 04:54.72 5.1% 00:00.76 04:54.72     11:01:42.81 11:06:37.53
6th 426 Roman Catholic B (K.Adams, T.Judge) 04:55.11 5.2% 00:00.39 04:55.11     11:11:33.97 11:16:29.08
7th 419 Shipley (W.Verdeur, H.Goodhart) 04:57.01 5.9% 00:01.90 04:57.01     11:03:59.79 11:08:56.80
8th 421 Montclair (S.Baker, D.Lewis) 04:58.57 6.4% 00:01.56 04:58.57     11:01:39.91 11:06:38.48
9th 418 Haddon Twp (K.Schneider, T.Kao) 05:01.66 7.5% 00:03.09 05:01.66     11:07:55.57 11:12:57.23
10th 417 Roman Catholic A (P.Scharf, M.Gormley) 05:03.66 8.3% 00:02.00 05:03.66     11:01:24.42 11:06:28.08
11th 425 Christian Brothers (J.Brenner, L.Fell) 05:07.31 9.6% 00:03.65 05:07.31     11:11:14.93 11:16:22.24
12th 423 The Haverford School (L.Dennis, R.Meiers) 05:26.88 16.5% 00:19.57 05:26.88     11:03:40.99 11:09:07.87
13th 422 Philadelphia City Rowing (I.Thomas, J.Mayes) 05:29.10 17.3% 00:02.22 05:29.10     11:02:16.75 11:07:45.85
Race 43a: Girls Varsity 4+ Heat @ 11:22 AM
1st 453 Mainland B
(K.Mullin, J.Rosado, S.Petrova, P.Bacharach, [R.Kelley])
05:10.48     05:10.48     11:19:24.88 11:24:35.36
2nd 429 Bonner/Prendergast
(E.Sheetz, A.Savage, C.Savage, V.Brooks, [A.Wesolowski])
05:10.74 0.1% 00:00.26 05:10.74     11:14:11.10 11:19:21.84
3rd 435 Montclair
(C.Rose, C.Naegeli, T.Mattox, C.Stith, [E.Arian])
05:11.42 0.3% 00:00.68 05:11.42     11:15:00.47 11:20:11.89
4th 431 Egg Harbor
(R.Suthard, E.Woods, A.Maffia, M.Barbieri, [V.Torres])
05:11.47 0.3% 00:00.05 05:11.47     11:14:34.62 11:19:46.09
5th 452 Eustace
(P.Propp, M.Remick, M.Schemenski, L.Donohue, [J.Carita])
05:12.65 0.7% 00:01.18 05:12.65     11:18:29.43 11:23:42.08
6th 430 Shipley
(L.Semerjian, A.Semerjian, A.Neilson, E.Scornavacchi, [A.Iqbal])
05:13.48 1.0% 00:00.83 05:13.48     11:14:21.10 11:19:34.58
7th 432 Holy Spirit
(N.Vizthum, M.Gleason, M.GIVEN, C.Vesper, [C.Mclenna])
05:13.66 1.0% 00:00.18 05:13.66     11:14:38.88 11:19:52.54
8th 436 Harriton
(A.Balciunaite, S.Fuchs, K.Pisani, K.O'Neill, [L.Baumholtz])
05:14.02 1.1% 00:00.36 05:14.02     11:15:09.22 11:20:23.24
9th 441 Ocean City HS
(h.Williams, S.Baumgardner, l.bylone, K.Delgrande, [K.Terrels])
05:16.65 2.0% 00:02.63 05:16.65     11:17:00.13 11:22:16.78
10th 434 Vineland
(A.Asselta, A.Lincks, M.Fisher, R.Fay, [A.Mejia])
05:16.83 2.0% 00:00.18 05:16.83     11:14:51.79 11:20:08.62
11th 437 Agnes Irwin
(E.McNamee, E.Miller, A.Peters, C.Scarlato, [L.Whitehead])
05:18.02 2.4% 00:01.19 05:18.02     11:15:21.51 11:20:39.53
12th 438 Haddonfield
(E.Stasi, M.knecht, H.Schlitt, K.Wilkinson, [L.Kommedal])
05:18.38 2.5% 00:00.36 05:18.38     11:15:35.59 11:20:53.97
13th 447 Mainland A
(Y.Olson, M.Gambino, M.Parson, A.Beattie, [E.McDonnell])
05:21.51 3.6% 00:03.13 05:21.51     11:17:58.89 11:23:20.40
14th 439 Concord HS
(N.Teichman, E.Procak, M.Fantini, K.Watkins, [M.Zehr])
05:22.56 3.9% 00:01.05 05:22.56     11:15:47.78 11:21:10.34
15th 448 Lower Merion A
(K.Peng, L.Ochroch, E.Steinman, C.Boutselis, [J.Rothman])
05:23.89 4.3% 00:01.33 05:23.89     11:17:48.56 11:23:12.45
16th 442 Ridgewood
(C.Tedeschi, B.Sisco, g.gentile, E.Crowe, [J.Brover])
05:26.06 5.0% 00:02.17 05:26.06     11:16:30.83 11:21:56.89
17th 443 Cedar Creek High School
(N.Martin, A.Begasse, P.McColgan, G.Torres, [H.Long])
05:27.60 5.5% 00:01.54 05:27.60     11:16:32.61 11:22:00.21
18th 445 Hun A
(A.Weinand, A.Johnson, S.Taylor, S.Rossien, [A.Buckley])
05:28.85 5.9% 00:01.25 05:28.85     11:16:43.63 11:22:12.48
19th 451 Hun B
(S.O'Connell, K.Griese, K.Bastedo, P.Rodney, [I.Cura])
05:40.56 9.7% 00:11.71 05:40.56     11:17:19.95 11:23:00.51
20th 444 Moorestown HS/Rowing
(E.Burns, C.Pendino, S.Brodie, K.Malta, [M.Nece])
05:41.11 9.9% 00:00.55 05:41.11     11:17:59.16 11:23:40.27
21st 449 Lower Merion B
(G.George, C.Hoffman, R.Rosner, Z.Moore, [H.Edelson])
05:41.36 9.9% 00:00.25 05:41.36     11:16:07.77 11:21:49.13
22nd 446 Upper Merion HS
(R.Willauer, S.Linnenbaugh, K.Bono, M.Tyler, [L.Ronollo])
05:47.57 11.9% 00:06.21 05:47.57     11:17:37.98 11:23:25.55
Race 44a: Boys Varsity 4+ Heat @ 11:32 AM
1st 456 The Haverford School
(C.Bickhart, J.Siegal, E.Glavin, G.Adams, [B.Melvin])
04:30.08     04:30.08     11:25:58.07 11:30:28.15
2nd 457 Harriton A
(M.Yaron, E.Foss, S.van Wieren, M.Terwiesch, [M.Cohen])
04:32.37 0.8% 00:02.29 04:32.37     11:26:11.78 11:30:44.15
3rd 470 Christian Brothers
(N.Hughes, J.Smallwood, S.Londregan, J.Terek, [N.Cummings])
04:33.03 1.1% 00:00.66 04:33.03     11:28:50.47 11:33:23.50
4th 458 St. Peters Prep
(M.Giardiello, Z.Power, B.Tuhy, H.Forsythe, [R.Lillis])
04:33.23 1.2% 00:00.20 04:33.23     11:26:19.19 11:30:52.42
5th 455 Episcopal PA
(J.Konopka, G.Furey, J.Pusey, J.Alden, [J.Larkin])
04:34.89 1.8% 00:01.66 04:34.89     11:25:37.71 11:30:12.60
6th 460 Radnor
(W.Aftring, J.Palmer, C.Beverly, E.Horvath, [W.Moore])
04:38.39 3.1% 00:03.50 04:38.39     11:26:38.99 11:31:17.38
7th 466 Haddonfield
(N.Ruggiero, N.Gangemi, C.Eggstein, N.Lario, [J.Gallwitz])
04:40.11 3.7% 00:01.72 04:40.11     11:27:20.04 11:32:00.15
8th 464 Father Judge
(A.Grochowski, S.Cressman, j.hirth, T.Kershaw, [J.Klepesky])
04:41.07 4.1% 00:00.96 04:41.07     11:27:46.20 11:32:27.27
9th 463 Springside Chestnut Hill
(M.Miller, C.Veasey, W.Elliott, R.Bakes, [N.Crane])
04:42.98 4.8% 00:01.91 04:42.98     11:27:09.89 11:31:52.87
10th 462 Egg Harbor
(R.Rimmele, T.Tuthill, W.Li, W.Omar, [F.Sutton])
04:44.28 5.3% 00:01.30 04:44.28     11:27:00.19 11:31:44.47
11th 468 Kearny
(J.Grimm, M.Coelho, M.Clarity, h.muwakkil, [P.McClelland])
04:44.46 5.3% 00:00.18 04:44.46     11:28:10.07 11:32:54.53
12th 473 Owen J Roberts
(C.Kovach, A.Winstead, C.Hansen, A.Bendyk, [A.Edleman])
04:47.26 6.4% 00:02.80 04:47.26     11:29:12.36 11:33:59.62
13th 461 Absegami
(K.Hershman, M.Deibert, S.Ali, S.Ali, [S.Patel])
04:47.35 6.4% 00:00.09 04:47.35     11:30:12.01 11:34:59.36
14th 459 Vineland
(J.Marcacci, C.Menz, E.Gonzalez, T.Romanchuk, [L.Le])
04:48.30 6.7% 00:00.95 04:48.30     11:26:37.67 11:31:25.97
15th 465 Hun A
(C.Taylor, S.Hanks, C.Broad, S.Avgoustiniatos, [R.Powers])
04:53.62 8.7% 00:05.32 04:53.62     11:28:17.06 11:33:10.68
16th 477 Moorestown HS/Rowing
(W.Gross, E.LaLumia, J.Henry, J.Waldin, [A.Labetti])
04:56.33 9.7% 00:02.71 04:56.33     11:30:22.95 11:35:19.28
17th 472 Harriton B
(E.Rurange, K.Hendricks, J.Saul, T.Nichols, [D.Sternberg])
04:59.56 10.9% 00:03.23 04:59.56     11:29:40.76 11:34:40.32
18th 467 Ocean City HS
(N.Bromhead, D.Neville, T.Carroll, F.Dubbs, [J.Goucher])
05:00.76 11.4% 00:01.20 05:00.76     11:27:24.76 11:32:25.52
19th 469 Cedar Creek High School
(D.Logan, K.Laster, P.Lowe, D.White, [A.Theiss])
05:07.71 13.9% 00:06.95 05:07.71     11:27:54.76 11:33:02.47
20th 475 Atlantic City B
(L.Henderson, j.Dao, A.Huckaby, Z.Soliman, [A.Reed])
05:08.79 14.3% 00:01.08 05:08.79     11:29:49.85 11:34:58.64
21st 476 Charter
(M.Crowder, P.Canning, M.Schuler, M.Dillon, [J.Hitchens])
05:08.97 14.4% 00:00.18 05:08.97     11:29:58.33 11:35:07.30
22nd 471 Hun B
(P.DesRochers, L.Klein, B.De Paulis, P.DesRochers, [N.Galik])
05:10.97 15.1% 00:02.00 05:10.97     11:28:50.20 11:34:01.17
Race 47a: Girls Varsity 8+ Heat @ 11:42 AM
1st 487 Holy Spirit
(C.McCully, T.Puhalski, K.Magee, C.Wojciechowicz, A.Reale, D.Larotonda, M.Smith, L.Thomas, [O.Labrum])
04:31.92     04:31.92     11:33:59.99 11:38:31.91
2nd 488 Merion Mercy
(s.horn, S.Klippel, K.Devlieger, E.Schrieber, S.Maurer, K.Farrell, A.Adams, E.Parker, [M.Collington])
04:35.01 1.1% 00:03.09 04:35.01     11:34:03.90 11:38:38.91
3rd 491 Archbishop Carroll
(K.Finley, C.Dowd, F.Rymal, c.alameno, G.Gordon, S.Connor, C.O'Sullivan, D.Caruso, [V.Verrekia])
04:41.80 3.6% 00:06.79 04:41.80     11:35:11.16 11:39:52.96
4th 489 Radnor
(N.Luker, A.Chardonnet, G.Rauscher, K.Lally, M.Macrone, S.Lowy, J.Hughes, R.Hochberger, [J.Stacey])
04:44.93 4.8% 00:03.13 04:44.93     11:34:21.68 11:39:06.61
5th 490 Absegami
(S.Greenwood, M.Dorsett, B.Riccelli, A.Pedersen, S.Irvin, A.Schafer, K.Roman, S.Rubillo, [A.Rice])
04:47.59 5.8% 00:02.66 04:47.59     11:35:22.23 11:40:09.82
6th 492 Atlantic City
(L.Stinson, J.Walters, E.Rafter, L.Feriozzi, B.Brugger, O.Kolodziejska, A.Person, J.Craig, [L.Storr])
04:49.21 6.4% 00:01.62 04:49.21     11:35:38.03 11:40:27.24
7th 493 Charter
(E.Schulze, L.Sullivan, K.Edmiston, A.Duke, J.Edler, M.Hidalgo, G.Choi, K.Crane, [C.Ros])
05:09.03 13.6% 00:19.82 05:09.03     11:34:41.91 11:39:50.94
8th 494 Ocean City HS
(D.Neri, L.Wan, L.Blaine, J.Campbell, T.Hazlett, B.Kistler, C.Aldridge, b.tarr, [O.Rumbas])
05:12.05 14.8% 00:03.02 05:12.05     11:36:12.45 11:41:24.50
9th 495 Philadelphia City Rowing
(O.Marcial, E.St John Sutton, D.Nemati, S.nelson, M.Gibson, A.Hawkins, M.Anthony, H.Pearlman, [A.Duong])
05:34.10 22.9% 00:22.05 05:34.10     11:37:39.49 11:43:13.59
Race 1: Girls Gig/Novice 1x Final @ 12:20 PM
1st 3 Strath Haven (G.Alberts) 06:19.25     06:19.25     00:06:19.25  
2nd 2 Germantown Friends (L.Okeson) 06:26.74 2.0% 00:07.49 06:26.74     00:06:19.25 00:00:07.49
3rd 4 Upper Dublin (C.Lomax) 06:45.86 7.0% 00:19.12 06:45.86     00:06:19.25 00:00:26.61
Race 2: Boys Gig/Novice 1x Final @ 12:26 PM
1st 3 Germantown Friends (A.Berghella) 05:23.14     05:23.14     00:05:23.14  
2nd 4 Germantown Academy (N.Moeller) 05:39.88 5.2% 00:16.74 05:39.88     00:05:23.14 00:00:16.74
3rd 5 Penn Charter (C.Centeno) 06:08.49 14.0% 00:28.61 06:08.49     00:05:23.14 00:00:45.35
4th 2 Roman Catholic A (A.Harville) 06:13.98 15.7% 00:05.49 06:13.98     00:05:23.14 00:00:50.84
5th 1 Malvern Preparatory School (C.Bunn) 06:30.94 21.0% 00:16.96 06:30.94     00:05:23.14 00:01:07.80
6th 6 Bonner/Prendergast (C.O'Neill) 06:46.96 25.9% 00:16.02 06:46.96     00:05:23.14 00:01:23.82
Race 3: Girls Freshman/Novice 2x Final @ 12:32 PM
1st 3 Strath Haven (D.Mervine, O.Yerger) 05:09.57     05:09.57     00:05:09.57  
2nd 5 North Arlington Crew (M.Goffredo, N.Reis) 05:15.05 1.8% 00:05.48 05:15.05     00:05:09.57 00:00:05.48
3rd 2 Friends Select (E.Augustine, L.Miles) 05:19.24 3.1% 00:04.19 05:19.24     00:05:09.57 00:00:09.67
4th 4 Conestoga (L.Phelan, G.Dowson) 05:31.26 7.0% 00:12.02 05:31.26     00:05:09.57 00:00:21.69
5th 6 Academy of Notre Dame (B.McStravick, S.LaMent) 05:37.58 9.0% 00:06.32 05:37.58     00:05:09.57 00:00:28.01
6th 1 Upper Dublin (S.Wolff, N.LeFevre) 05:48.36 12.5% 00:10.78 05:48.36     00:05:09.57 00:00:38.79
Race 4: Boys Freshman/Novice 2x Final @ 12:38 PM
1st 3 Conestoga (J.Corr, J.Neubig) 05:13.54     05:13.54     00:05:13.54  
2nd 2 Roman Catholic A (C.Saunders, J.Frye) 05:21.28 2.5% 00:07.74 05:21.28     00:05:13.54 00:00:07.74
3rd 4 Shipley (D.Jordan, v.salamon) 05:28.02 4.6% 00:06.74 05:28.02     00:05:13.54 00:00:14.48
4th 1 Roman Catholic B (J.Fiorilli, b.Neal) 05:32.38 6.0% 00:04.36 05:32.38     00:05:13.54 00:00:18.84
5th 6 Malvern Preparatory School (D.Heffernan, R.Phelan) 05:34.17 6.6% 00:01.79 05:34.17     00:05:13.54 00:00:20.63
5 Upper Dublin (P.Dowdell, J.Fernsler)
Interference with Lane 4
Excluded              
Race 5: Girls Novice 4+ Final @ 12:44 PM
1st 4 North Arlington Crew
(C.Austin, B.Wilson, k.cappuccino, A.McCann, [A.Fonseca])
05:33.57     05:33.57     00:05:33.57  
2nd 6 Vineland
(M.Fanelli, A.Smaniotto, M.Wagner, H.Bokma, [K.Faul])
05:42.41 2.7% 00:08.84 05:42.41     00:05:33.57 00:00:08.84
3rd 3 Montclair
(D.Harb, C.Zivari, J.Cerbone, J.Zucker, [C.Montoya])
05:43.26 2.9% 00:00.85 05:43.26     00:05:33.57 00:00:09.69
4th 1 Episcopal PA
(E.King, A.Lee, A.Chupein, A.Decker, [Z.Kovacs])
05:45.47 3.6% 00:02.21 05:45.47     00:05:33.57 00:00:11.90
5th 5 Philadelphia City Rowing
(C.Nemati, K.Burton, N.Driver, N.Horton, [C.kapps-gibson])
05:53.89 6.1% 00:08.42 05:53.89     00:05:33.57 00:00:20.32
2 Ocean City HS
(L.Ehresmann, J.Miller, s.cordery, O.Martinelli, [A.Love])
Did Not Finish              
Race 6: Boys Novice 4+ Final @ 12:50 PM
1st 4 Don Bosco
(G.Rubio, C.Mezini, D.Faenza, O.Langan, [M.DiMinno])
05:06.40     05:06.40     00:05:06.40  
2nd 3 Moorestown HS/Rowing
(J.Lebak, J.Kolb, T.Wagner, N.Iliadis, [C.Clifford])
05:10.59 1.4% 00:04.19 05:10.59     00:05:06.40 00:00:04.19
3rd 5 The Haverford School
(J.Molitor, V.McNamara, C.Delaney, R.Leyden, [J.Block])
05:16.17 3.2% 00:05.58 05:16.17     00:05:06.40 00:00:09.77
4th 2 Bonner/Prendergast
(M.Douglas, R.Martin, J.Junod, C.Foley, [D.Watts])
05:23.06 5.4% 00:06.89 05:23.06     00:05:06.40 00:00:16.66
5th 6 Lower Merion
(Q.Cachon, C.McCooe, Z.Sibson, C.Rudnick, [A.Gaudio])
05:27.62 6.9% 00:04.56 05:27.62     00:05:06.40 00:00:21.22
6th 1 St. Peters Prep
(W.Curtis, G.Corry, S.Phelan, F.Schuemann, [D.Espino])
05:28.90 7.3% 00:01.28 05:28.90     00:05:06.40 00:00:22.50
Race 7: Girls Freshman 4+ Final @ 12:56 PM
1st 5 Mount Saint Joseph
(B.Gallagher, M.Lipovsky, K.Kirk, I.Cocozza, [G.Carlone])
05:46.10     05:46.10     00:05:46.10  
2nd 1 Harriton
(A.Daley-Gibson, F.Maruca, T.Haugh, G.Yagodich, [J.Manning])
05:55.43 2.7% 00:09.33 05:55.43     00:05:46.10 00:00:09.33
3rd 4 Montclair
(D.Santana, L.Aley, K.Salem-Rosario, N.Izzillo, [T.Carson])
05:56.07 2.9% 00:00.64 05:56.07     00:05:46.10 00:00:09.97
4th 6 Owen J Roberts
(R.Ambrose, L.Edleman, S.Cousens, J.Smith, [E.Selvaggio])
06:09.35 6.7% 00:13.28 06:09.35     00:05:46.10 00:00:23.25
5th 3 Hun
(C.Varga, H.Hemberger, C.Moloney, R.Barbour, [A.Cura])
06:29.90 12.7% 00:20.55 06:29.90     00:05:46.10 00:00:43.80
6th 2 Atlantic City
(M.Urena, Z.Zameito, U.Vasquez, N.Disandro, [F.Martinez])
06:39.06 15.3% 00:09.16 06:39.06     00:05:46.10 00:00:52.96
Race 8: Boys Freshman 4+ Final @ 01:02 PM
1st 4 Kearny
(C.Grimm, L.Glazewski, J.Baptista, S.Moreno, [S.Szymanski])
05:06.23     05:06.23     00:05:06.23  
2nd 3 Don Bosco
(s.mistretta, N.Baginski, M.Purritano, N.Lynch, [M.Vazquez])
05:08.27 0.7% 00:02.04 05:08.27     00:05:06.23 00:00:02.04
3rd 2 Upper Merion HS
(B.Pearson, A.Szerszen, M.Szerszen, J.McNally, [N.Itchon])
05:28.24 7.2% 00:19.97 05:28.24     00:05:06.23 00:00:22.01
4th 5 St. Joseph Prep
(E.Marles, D.Molz, J.McGinnis, J.Paschos, [m.quigley])
05:28.48 7.3% 00:00.24 05:28.48     00:05:06.23 00:00:22.25
5th 1 Christian Brothers
(N.Dietrich, M.Prince, D.Squillaro, P.Weinhofer, [V.Almeida])
05:39.18 10.8% 00:10.70 05:39.18     00:05:06.23 00:00:32.95
6th 6 Doane
(B.Stiles, B.Mathews, A.Haines, E.Koch, [L.Phillips])
05:43.46 12.2% 00:04.28 05:43.46     00:05:06.23 00:00:37.23
Race 9: Girls Novice 8+ Final @ 01:08 PM
1st 4 Moorestown HS/Rowing
(A.Eichhorn, S.Dempsher, A.McCollough, K.Banks, R.Lucas, C.Wilson, B.Parker, J.Bowman, [H.Smith])
05:09.60     05:09.60     00:05:09.60  
2nd 3 Mount Saint Joseph
(F.Diliberto, B.Gimaro, E.Veon, O.Snakard, J.Comerford, C.Savage, M.Finnegan, C.Mina, [A.Formica])
05:10.40 0.3% 00:00.80 05:10.40     00:05:09.60 00:00:00.80
3rd 6 Egg Harbor
(K.Maffia, T.McCloskey, M.Young, M.Lively, E.Taroncher, R.Leggio, H.McGovern, J.Moran, [J.Pashley])
05:17.25 2.5% 00:06.85 05:17.25     00:05:09.60 00:00:07.65
4th 5 Ocean City HS
(L.Stadler, a.gartner, K.Meyer, a.kelly, D.Menchen, B.Handley, S.Shannon, A.Hackett, [G.Majka])
05:19.08 3.1% 00:01.83 05:19.08     00:05:09.60 00:00:09.48
5th 2 Bonner/Prendergast
(D.Covert, T.McShea, K.McCarry, C.Sweeney, N.Gibbs, H.Espinal, C.Stiteler, S.Scepansky, [V.Romeo])
05:19.37 3.2% 00:00.29 05:19.37     00:05:09.60 00:00:09.77
6th 1 Cedar Creek High School
(C.Doyle, J.Snider, J.Hyslip, J.Walsh, L.Stollenwerk, E.Bjorklund, M.DiPasquale, B.Kaenzig, [R.Betar])
05:31.97 7.2% 00:12.60 05:31.97     00:05:09.60 00:00:22.37
Race 10: Boys Novice 8+ Final @ 01:14 PM
1st 3 St. Joseph Prep A
(M.Perlick, E.Pacitti, J.Strohman, w.ryan, j.miles, C.Rooney, J.Jaeger, D.Mirabella, [F.Killion])
04:30.09     04:30.09     00:04:30.09  
2nd 4 Episcopal PA
(W.Purtill, N.Horbowy, C.Jordan, T.Baker, T.Woodville, P.LeRoux, N.Christianson, W.Hartman, [M.Larkin])
04:31.79 0.6% 00:01.70 04:31.79     00:04:30.09 00:00:01.70
3rd 5 Archbishop Carroll
(C.Evans, J.O'Toole, J.Chubin, N.Vassallo, W.Horsell, N.Melocchi, D.Carroll, C.Madruga, [S.Matour])
04:35.48 2.0% 00:03.69 04:35.48     00:04:30.09 00:00:05.39
4th 2 Concord HS
(A.Augustine, J.Weeks, T.Narvell, B.Cannarella, J.PFANDER, N.Reith, P.Luckanish, C.Reid, [L.Taylor])
04:39.22 3.4% 00:03.74 04:39.22     00:04:30.09 00:00:09.13
5th 6 Philadelphia City Rowing
(K.Wilson, C.Gleason, J.Johnson, D.Smith, G.McGuoirk, M.harte, D.Kartha, D.Ludwig, [M.Salomon])
04:42.24 4.5% 00:03.02 04:42.24     00:04:30.09 00:00:12.15
6th 1 Mainland A
(R.Bongiovanni, E.Henry, A.Katten, E.Pushman, J.Babb, D.Garcia, S.Henry, M.Giannantonio, [R.Tomlinson])
04:44.32 5.3% 00:02.08 04:44.32     00:04:30.09 00:00:14.23
Race 11: Girls Novice 4x Final @ 01:20 PM
1st 3 Haddon Twp
(K.Shuttleworth, O.Egbert, O.Herbstritt, K.Wittje)
05:40.90     05:40.90     00:05:40.90  
2nd 4 Academy of Notre Dame A
(S.Ruggieri, M.McDonald, R.Bonner, C.Phelan)
05:40.99 0.0% 00:00.09 05:40.99     00:05:40.90 00:00:00.09
3rd 5 Germantown Academy
(A.Kurtz, E.Rapp, L.Naber, S.Evans)
05:46.61 1.7% 00:05.62 05:46.61     00:05:40.90 00:00:05.71
4th 2 Springside Chestnut Hill A
(M.Karoly, G.Youngren, S.Djerassi, G.Sciarrotta)
05:51.92 3.2% 00:05.31 05:51.92     00:05:40.90 00:00:11.02
5th 6 Shipley
(J.Shannon, R.Clopine, I.Micolucci, S.Pilkington)
05:58.51 5.2% 00:06.59 05:58.51     00:05:40.90 00:00:17.61
6th 1 Springside Chestnut Hill B
(E.Brody, R.Dhillon-Richardson, L.Noble, J.Silverman)
06:05.56 7.2% 00:07.05 06:05.56     00:05:40.90 00:00:24.66
Race 12: Boys Novice 4x Final @ 01:26 PM
1st 5 Malvern Preparatory School
(M.Casaday, N.Conduit, J.Kuyat, K.Munyan)
04:48.78     04:48.78     00:04:48.78  
2nd 3 Holy Spirit
(G.Magro, S.Bell, G.Lin, K.Nguyen)
05:05.75 5.9% 00:16.97 05:05.75     00:04:48.78 00:00:16.97
3rd 6 Penn Charter
(S.Flemming, D.Magers, T.Laurencio, J.Centeno)
05:12.46 8.2% 00:06.71 05:12.46     00:04:48.78 00:00:23.68
4th 4 Boys' Latin of Philadelphia
(D.Hill, S.Glover, C.Joynes, M.Crawford)
05:17.32 9.9% 00:04.86 05:17.32     00:04:48.78 00:00:28.54
5th 2 Roman Catholic
(N.Debes, L.O'Connell, J.Banford, T.Howard)
05:21.32 11.3% 00:04.00 05:21.32     00:04:48.78 00:00:32.54
6th 1 Springside Chestnut Hill
(Z.Peyton, K.Sun, B.Porter, J.Fromm)
06:14.95 29.8% 00:53.63 06:14.95     00:04:48.78 00:01:26.17
Race 13: Girls Freshman 4x Final @ 01:32 PM
1st 3 Conestoga
(L.Alcorn, S.Stephans, L.Brown, K.Hudson)
05:08.81     05:08.81     00:05:08.81  
2nd 4 Ridgewood A
(C.Callaghan, A.LITERATI, M.Dexter, J.WITTMAACK)
05:15.77 2.3% 00:06.96 05:15.77     00:05:08.81 00:00:06.96
3rd 6 Agnes Irwin
(S.Smith, G.D'Arcangelo, C.Hare, G.Diebold)
05:25.07 5.3% 00:09.30 05:25.07     00:05:08.81 00:00:16.26
4th 5 Ridgewood B
(G.Lagomarsino, M.Gatens, C.benintende, C.grossman)
05:25.34 5.4% 00:00.27 05:25.34     00:05:08.81 00:00:16.53
5th 2 Baldwin
(C.Kiser, J.Greytok, O.Lanchoney, Z.Wenzinger)
05:27.97 6.2% 00:02.63 05:27.97     00:05:08.81 00:00:19.16
6th 1 Springside Chestnut Hill
(G.Torsella, J.Penn, A.Miller, G.Tasman)
05:29.27 6.6% 00:01.30 05:29.27     00:05:08.81 00:00:20.46
Race 14: Boys Freshman 4x Final @ 01:38 PM
1st 3 The Haverford School
(S.Zelov, W.Pechet, J.O'Brien, E.Weiss)
04:29.38     04:29.38     00:04:29.38  
2nd 4 Haddon Twp A
(E.Tingley, D.McGarry, L.Brown, P.Duffy)
04:31.04 0.6% 00:01.66 04:31.04     00:04:29.38 00:00:01.66
3rd 5 Malvern Preparatory School
(W.Koch, S.Ward, W.McDonald, m.chakejian)
04:35.86 2.4% 00:04.82 04:35.86     00:04:29.38 00:00:06.48
4th 2 Conestoga
(M.Balch, G.Hamilton, M.Gregory, M.Amsterdam)
04:36.26 2.6% 00:00.40 04:36.26     00:04:29.38 00:00:06.88
5th 1 Springside Chestnut Hill
(M.Wrede, D.Betancourt, H.Smith, W.Newbold)
04:52.46 8.6% 00:16.20 04:52.46     00:04:29.38 00:00:23.08
6th 6 Roman Catholic A
(d.knorr, K.PERRY, D.Rostucher, J.Meehan)
04:53.79 9.1% 00:01.33 04:53.79     00:04:29.38 00:00:24.41
Race 15: Girls Freshman 8+ Final @ 01:44 PM
1st 5 Merion Mercy
(M.Lamb, O.Anderson, C.Schrieber, S.Capuzzi, A.Dugan, E.Parker, A.Nunno, K.Eddowes, [D.Sciulli])
05:40.63     05:40.63     00:05:40.63  
2nd 4 Mainland
(J.Barnett, N.Dib, B.Ridgway, C.O'Niell, G.BAKER, B.Wallace, J.Miraglia, M.EDDY, [S.Ghattas])
05:40.85 0.1% 00:00.22 05:40.85     00:05:40.63 00:00:00.22
3rd 3 Haddonfield
(E.Kommedal, M.Ippolito, H.Cooper, C.Castorino, K.Hohweiler, A.Bentley, A.Palavage, E.Campo, [L.Mackey])
05:41.70 0.3% 00:00.85 05:41.70     00:05:40.63 00:00:01.07
4th 2 Ocean City HS
(A.DiAngelis, C.Salomon-Lowden, G.Witasick, E.Estlow, j.hansen, R.Daddi, j.selgrande, a.lawn, [N.Nunan])
05:48.11 2.2% 00:06.41 05:48.11     00:05:40.63 00:00:07.48
5th 1 Montclair
(G.Aase-Remedios, C.Meyer, M.Stepansky, L.Kuhn, G.Barnett, J.Traylor, C.Behbin-Guirand, E.Bergmann, [A.Greenbaum])
05:50.27 2.8% 00:02.16 05:50.27     00:05:40.63 00:00:09.64
6th 6 Holy Spirit
(S.Di Ianni, k.McCully, E.Shober, S.Boyle, A.Lopez, A.Kelly, K.Wittland, C.Miller, [G.Messina])
05:54.72 4.1% 00:04.45 05:54.72     00:05:40.63 00:00:14.09
Race 16: Boys Freshman 8+ Final @ 01:50 PM
1st 4 Mainland
(S.CARR, J.Storr, J.Bergman, A.Viscount, E.Hegenbart, M.Dorner, G.Miller, D.George, [S.Tedeschi])
04:16.12     04:16.12     00:04:16.12  
2nd 3 La Salle
(C.Hoekstra, N.Armetta, E.Wilt, D.Tento, S.Altier, N.Cooper, C.Fowler, L.Kelley, [c.Lewis])
04:16.26 0.1% 00:00.14 04:16.26     00:04:16.12 00:00:00.14
3rd 5 Moorestown HS/Rowing
(B.Jones, T.Larosa, T.Bolte, O.Williams, D.Schultz, J.Goettle, T.Begley, C.Parsons, [D.Helfman])
04:20.48 1.7% 00:04.22 04:20.48     00:04:16.12 00:00:04.36
4th 1 Montclair
(C.Kaloudis, A.Segal, Z.Schuman, D.Velez, B.Feltz, p.King, D.Murphy, J.Tapper, [T.Carson])
04:25.20 3.5% 00:04.72 04:25.20     00:04:16.12 00:00:09.08
5th 6 Lower Merion
(A.Trainer, J.Estacio, L.Elwood, D.Vonderheide, K.Aspesi, M.Koerner, B.Kaplan, H.McHenry, [J.Nibauer])
04:33.36 6.7% 00:08.16 04:33.36     00:04:16.12 00:00:17.24
6th 2 Christian Brothers
(j.wilt, C.Ferrigine, J.McGowan, M.Toppi, l.wickham, A.Farrell, C.Seebeck, K.Bhattacharya, [a.mayo])
04:35.76 7.7% 00:02.40 04:35.76     00:04:16.12 00:00:19.64
Race 17: Girls JV 1x Final @ 02:20 PM
1st 3 Germantown Academy (J.Zettlemoyer) 05:38.14     05:38.14     00:05:38.14  
2nd 4 Hatboro Horsham High School (T.Gilad) 05:40.21 0.6% 00:02.07 05:40.21     00:05:38.14 00:00:02.07
3rd 6 Penn Charter (J.Gleason) 05:41.19 0.9% 00:00.98 05:41.19     00:05:38.14 00:00:03.05
4th 2 Friends Select (H.Cramer) 05:57.69 5.8% 00:16.50 05:57.69     00:05:38.14 00:00:19.55
5th 1 Academy of Notre Dame (J.Gallagher) 06:07.10 8.6% 00:09.41 06:07.10     00:05:38.14 00:00:28.96
6th 5 Perk Valley (I.Moser) 06:15.87 11.2% 00:08.77 06:15.87     00:05:38.14 00:00:37.73
Race 18: Boys JV 1x Final @ 02:27 PM
1st 3 Friends Select A (A.Williams) 05:11.19     05:11.19     00:05:11.19  
2nd 4 Upper Dublin (B.Scherpbier) 05:19.40 2.6% 00:08.21 05:19.40     00:05:11.19 00:00:08.21
3rd 2 Malvern Preparatory School (A.Del Vescovo) 05:26.47 4.9% 00:07.07 05:26.47     00:05:11.19 00:00:15.28
4th 5 Bergen Tech (T.Ranjan) 05:32.25 6.8% 00:05.78 05:32.25     00:05:11.19 00:00:21.06
5th 1 Haddon Twp (J.Weber) 05:34.86 7.6% 00:02.61 05:34.86     00:05:11.19 00:00:23.67
6th 6 Conestoga (A.Backstrom) 05:48.22 11.9% 00:13.36 05:48.22     00:05:11.19 00:00:37.03
Race 19: Girls JV 2x Final @ 02:34 PM
1st 4 Springside Chestnut Hill A (C.Stapleton, M.Bender) 05:31.60     05:31.60     00:05:31.60  
2nd 3 Baldwin (N.Schork, S.Douglas) 05:34.33 0.8% 00:02.73 05:34.33     00:05:31.60 00:00:02.73
3rd 1 Germantown Friends (A.McKenzie, S.Bartholomew) 05:37.52 1.8% 00:03.19 05:37.52     00:05:31.60 00:00:05.92
4th 5 Springside Chestnut Hill B (L.Burckhardt, K.Kochenour) 05:40.25 2.6% 00:02.73 05:40.25     00:05:31.60 00:00:08.65
5th 2 Episcopal PA (E.Neilson, C.Kaufhold) 05:45.47 4.2% 00:05.22 05:45.47     00:05:31.60 00:00:13.87
6th 6 Penn Charter (R.Gordon, S.Pogrebivsky) 05:54.43 6.9% 00:08.96 05:54.43     00:05:31.60 00:00:22.83
Race 20: Boys JV 2x Final @ 02:41 PM
1st 3 Friends Select (E.Orts, J.Jamison) 04:29.78     04:29.78     00:04:29.78  
2nd 4 Germantown Academy A (Z.Burkhart, H.Pruitt) 04:40.63 4.0% 00:10.85 04:40.63     00:04:29.78 00:00:10.85
3rd 5 Ridgewood (M.Collins, W.Creedon) 04:41.96 4.5% 00:01.33 04:41.96     00:04:29.78 00:00:12.18
4th 6 Conestoga (C.Ferris, S.Devlin) 04:42.27 4.6% 00:00.31 04:42.27     00:04:29.78 00:00:12.49
5th 2 Penn Charter A (E.Ashley, P.Ciarrocchi) 04:45.41 5.8% 00:03.14 04:45.41     00:04:29.78 00:00:15.63
6th 1 Malvern Preparatory School (X.Ruffin, N.Rubino) 04:50.31 7.6% 00:04.90 04:50.31     00:04:29.78 00:00:20.53
Race 21: Girls JV 4+ Final @ 02:48 PM
1st 3 Ocean City HS
(F.Kane, K.Williams, S.Storcella, M.Giardina, [D.Cates])
04:50.93     04:50.93     00:04:50.93  
2nd 2 Egg Harbor
(N.DiPietro, K.Blanchard, V.Evans, N.Baliszewski, [T.Cohen])
04:52.70 0.6% 00:01.77 04:52.70     00:04:50.93 00:00:01.77
3rd 4 Shipley
(Z.Helmers, A.Leavy, G.Acchione, K.Moore, [A.Danoff])
04:53.80 1.0% 00:01.10 04:53.80     00:04:50.93 00:00:02.87
4th 1 Haddonfield
(E.Butler Basner, M.D'Anella-Mercanti, V.Fisher, K.Donohue, [E.Tranfalia])
04:55.29 1.5% 00:01.49 04:55.29     00:04:50.93 00:00:04.36
5th 5 Bonner/Prendergast
(C.McDonald, B.Rementer, E.Dougherty, S.Stretch, [E.Forsyth])
05:00.36 3.2% 00:05.07 05:00.36     00:04:50.93 00:00:09.43
6th 6 Germantown Academy A
(N.Tang, K.Aemisegger, H.Mills, P.Frank, [A.Savani])
05:00.93 3.4% 00:00.57 05:00.93     00:04:50.93 00:00:10.00
Race 22: Boys JV 4+ Final @ 02:55 PM
1st 3 Christian Brothers A
(D.Hutzley, D.Adams, J.Blakeslee, T.Morris, [C.Pak])
04:44.34     04:44.34     00:04:44.34  
2nd 5 Don Bosco
(j.giordano, V.Ulizko, J.Salci, N.Afram, [A.Galimi])
04:47.27 1.0% 00:02.93 04:47.27     00:04:44.34 00:00:02.93
3rd 4 The Haverford School
(A.Leith, D.Lee, L.Green, G.Wuollet, [G.Narzikul])
04:48.68 1.5% 00:01.41 04:48.68     00:04:44.34 00:00:04.34
4th 2 St. Peters Prep
(C.Kuczynski, A.Dellechiaie, J.Fearon, D.Bovich, [B.Halligan])
04:49.68 1.9% 00:01.00 04:49.68     00:04:44.34 00:00:05.34
5th 6 Harriton
(C.Akerblom, T.Fogt, J.Fagan, G.Combet, [N.Smith])
04:51.84 2.6% 00:02.16 04:51.84     00:04:44.34 00:00:07.50
6th 1 Kearny A
(D.Franco, A.Serafim, J.Wall, A.Milhomens, [D.Amorim])
04:58.84 5.1% 00:07.00 04:58.84     00:04:44.34 00:00:14.50
Race 23: Girls JV 4x Final @ 03:02 PM
1st 4 Conestoga
(M.Beirne, C.Robins, E.Hompe, A.Sarkisian)
05:06.17     05:06.17     00:05:06.17  
2nd 3 Ridgewood
(C.Lampone, B.Mullen, M.MARCUS, E.BRENNAN)
05:10.92 1.6% 00:04.75 05:10.92     00:05:06.17 00:00:04.75
3rd 5 Strath Haven
(J.Forbes, K.Ferrie, E.Damico, K.Butscher)
05:13.48 2.4% 00:02.56 05:13.48     00:05:06.17 00:00:07.31
4th 2 Academy of Notre Dame A
(A.Breen, J.Zack, G.Agnes, C.Burke)
05:22.25 5.3% 00:08.77 05:22.25     00:05:06.17 00:00:16.08
5th 1 Holy Spirit
(J.Riordan, B.Coble, O.Torres, N.Sullivan)
05:23.00 5.5% 00:00.75 05:23.00     00:05:06.17 00:00:16.83
6th 6 Friends Select
(S.Kozin, M.zarate-ramirez, H.Achiepo, A.Braun)
05:27.87 7.1% 00:04.87 05:27.87     00:05:06.17 00:00:21.70
Race 24: Boys JV 4x Final @ 03:09 PM
1st 4 Roman Catholic
(T.O'Boyle, J.Leyland, T.Kutchner, T.Moyer)
04:31.51     04:31.51     00:04:31.51  
2nd 3 Montclair
(J.Pew, O.Daly-Smith, A.Pollack, E.St. John)
04:32.21 0.3% 00:00.70 04:32.21     00:04:31.51 00:00:00.70
3rd 2 Ridgewood A
(W.Prettyman, B.Caltavuturo, S.McCooe, D.Hamilton)
04:35.56 1.5% 00:03.35 04:35.56     00:04:31.51 00:00:04.05
4th 5 The Haverford School A
(G.Kirwan, J.Pechet, E.Petersen, C.Johnson-Burrus)
04:40.63 3.4% 00:05.07 04:40.63     00:04:31.51 00:00:09.12
5th 1 Shipley A
(H.Rusk, C.Taylor, D.Ramsey, C.Shamlian)
04:45.97 5.3% 00:05.34 04:45.97     00:04:31.51 00:00:14.46
6th 6 Conestoga
(A.Coney, M.Monster, T.Kao, c.monster)
04:57.23 9.5% 00:11.26 04:57.23     00:04:31.51 00:00:25.72
Race 25: Girls JV 8+ Final @ 03:16 PM
1st 3 Montclair
(E.Levendosky, C.Kelly, D.Van Winden, J.Walpole, C.Day, K.Freedman, A.Connors, T.Nedzi, [S.Corriere])
04:52.02     04:52.02     00:04:52.02  
2nd 4 Holy Spirit
(B.Stone, E.Welsh, T.Slattery, S.Stoll, K.Reganato, R.Highberger, S.Miller, J.Dalzell, [N.Mayer])
04:53.87 0.6% 00:01.85 04:53.87     00:04:52.02 00:00:01.85
3rd 2 Episcopal PA
(H.potter, L.Zecca, m.lindblad, A.Eringis, C.Jacoby, S.Ciardi, J.Bai, R.Dugery, [C.Bell])
05:01.16 3.1% 00:07.29 05:01.16     00:04:52.02 00:00:09.14
4th 5 Owen J Roberts
(C.Hills, S.Aguirre, K.Sayers, L.Healy, M.Tucker, M.Amy, E.Chew, E.Diehl, [G.Monteleone])
05:01.60 3.3% 00:00.44 05:01.60     00:04:52.02 00:00:09.58
5th 1 Radnor
(Z.Landry, N.Vitt, S.Talucci, H.Chance, K.Pattni, m.stanley, M.McNicholas, C.DiMarcantonio, [N.Beers])
05:12.54 7.0% 00:10.94 05:12.54     00:04:52.02 00:00:20.52
6th 6 Ridgewood
(C.Karanikolas, O.Lavin, S.Bicks, B.DONNELLAN, C.Brover, B.Burke, L.Klatsky, E.Dwyer, [C.COSTER])
05:19.74 9.5% 00:07.20 05:19.74     00:04:52.02 00:00:27.72
Race 26: Boys JV 8+ Final @ 03:23 PM
1st 3 Haddonfield
(P.Hurd, J.Dye, M.Levin, L.Small, L.Epstein, J.O'Brien, C.George, A.Graves, [O.Hart])
04:21.55     04:21.55     00:04:21.55  
2nd 2 Ocean City HS
(N.DiMarco, E.Nathan, C.McDermott, C.Baumgardner, C.Stewart, M.Daddi, E.Lam, R.Fisher, [C.Devlin])
04:23.11 0.6% 00:01.56 04:23.11     00:04:21.55 00:00:01.56
3rd 4 La Salle A
(V.Armetta, K.Durning, T.Nowak, D.Furmanski, K.MacMaster, D.Senour, J.McLane, B.Foley, [J.Fabrizio])
04:23.91 0.9% 00:00.80 04:23.91     00:04:21.55 00:00:02.36
4th 5 Don Bosco
(S.Ebert, J.Hunt, M.Muniz, P.Stone, K.Lee, T.Dwyer, T.Faenza, L.Williams, [S.Lee])
04:30.09 3.3% 00:06.18 04:30.09     00:04:21.55 00:00:08.54
5th 6 Moorestown HS/Rowing A
(J.Gaffney, D.O'Sullivan, E.Gill, M.Gaffney, D.Berk, E.Williams, S.Zielinski, C.Linn, [J.Yallof])
04:31.74 3.9% 00:01.65 04:31.74     00:04:21.55 00:00:10.19
6th 1 Montclair
(H.Pew, N.Michalitsianos, C.Fabian, J.Morello, I.Barnes, J.Moore, A.Zincani, C.DeSmith, [L.Templeton])
04:38.02 6.3% 00:06.28 04:38.02     00:04:21.55 00:00:16.47
Race 27: Girls Ltwt 2x Final @ 03:30 PM
1st 3 Haddon Twp (A.Sperlunto, N.Boonin) 05:36.07     05:36.07     00:05:36.07  
2nd 4 Sacred Heart Country Day (H.Bushner, C.Hess) 05:37.63 0.5% 00:01.56 05:37.63     00:05:36.07 00:00:01.56
3rd 5 Holy Spirit (K.Maguire, K.Poley) 05:44.94 2.6% 00:07.31 05:44.94     00:05:36.07 00:00:08.87
4th 2 Montclair (N.May, J.Sabourin) 05:44.99 2.7% 00:00.05 05:44.99     00:05:36.07 00:00:08.92
5th 6 Baldwin (S.Dewey, J.Busby) 05:54.27 5.4% 00:09.28 05:54.27     00:05:36.07 00:00:18.20
6th 1 Upper Merion HS (A.Nolan, S.Dookie) 06:01.33 7.5% 00:07.06 06:01.33     00:05:36.07 00:00:25.26
Race 28: Boys Ltwt 2x Final @ 03:37 PM
1st 4 Montclair (M.Kim, T.Cahill) 04:53.56     04:53.56     00:04:53.56  
2nd 3 Malvern Preparatory School (B.Allan, M.Adamcik) 04:53.93 0.1% 00:00.37 04:53.93     00:04:53.56 00:00:00.37
3rd 5 Bonner/Prendergast (P.Martin, J.D'imperio) 04:57.25 1.3% 00:03.32 04:57.25     00:04:53.56 00:00:03.69
4th 2 Roman Catholic B (A.Mulson, M.Bautista) 04:58.75 1.8% 00:01.50 04:58.75     00:04:53.56 00:00:05.19
5th 6 North Arlington Crew (V.Ribeiro, N.de Leon) 05:10.79 5.9% 00:12.04 05:10.79     00:04:53.56 00:00:17.23
6th 1 Springside Chestnut Hill (Z.Cohen, W.Tasman) 05:14.80 7.2% 00:04.01 05:14.80     00:04:53.56 00:00:21.24
Race 29: Girls Ltwt 4+ Final @ 03:44 PM
1st 3 Montclair
(N.Alvarado-Silverman, E.Schnittman, G.Harvey, R.Rosenberg, [H.Meisler])
05:10.68     05:10.68     00:05:10.68  
2nd 4 Egg Harbor
(B.Gaskill, K.Williams, A.Deebold, D.McCormick, [A.Battaglini])
05:14.36 1.2% 00:03.68 05:14.36     00:05:10.68 00:00:03.68
3rd 2 Baldwin
(L.Noteware, E.O'Brien, E.Grubman, R.Sutor, [S.Wanglee])
05:18.01 2.4% 00:03.65 05:18.01     00:05:10.68 00:00:07.33
4th 5 Ocean City HS
(E.Bergman, J.Kemenosh, M.Szabo, f.devine, [r.matousch])
05:25.20 4.7% 00:07.19 05:25.20     00:05:10.68 00:00:14.52
5th 1 Lower Merion
(E.Rand, J.Grimm, A.Frusone, B.Zweben, [S.Clark])
05:28.97 5.9% 00:03.77 05:28.97     00:05:10.68 00:00:18.29
6th 6 Merion Mercy
(G.Mazza, H.Fox, J.Leodori, t.wilson, [M.Garvey])
05:34.97 7.8% 00:06.00 05:34.97     00:05:10.68 00:00:24.29
Race 30: Boys Ltwt 4+ Final @ 03:51 PM
1st 4 Egg Harbor
(G.Diggins, E.Battisti, T.Putney, B.McHugh, [M.Erlandson])
04:41.72     04:41.72     00:04:41.72  
2nd 3 Father Judge
(R.Lentz, D.DiBonaventura, P.Blumenstein, P.Jamora, [A.Feeney])
04:41.98 0.1% 00:00.26 04:41.98     00:04:41.72 00:00:00.26
3rd 2 The Haverford School
(C.Adams, B.Zirnkilton, J.Egan, N.Gallo, [C.Cummins])
04:48.21 2.3% 00:06.23 04:48.21     00:04:41.72 00:00:06.49
4th 5 La Salle
(M.Cross, J.Zarkoski, C.Brecht, A.Olbrich, [J.Hanson])
04:50.16 3.0% 00:01.95 04:50.16     00:04:41.72 00:00:08.44
5th 1 Christian Brothers
(M.Guadagno, D.Weihs, S.Henning, K.Hayes, [F.Magliozzi])
04:55.17 4.8% 00:05.01 04:55.17     00:04:41.72 00:00:13.45
6th 6 Mainland
(N.Bradley, M.Werman, J.Nazha, V.Lombardo, [N.Waugh])
04:59.14 6.2% 00:03.97 04:59.14     00:04:41.72 00:00:17.42
Race 31: Girls Ltwt 4x Final @ 03:58 PM
1st 3 Conestoga
(A.Connell, K.Groves, S.Bodek, A.Zibinski)
05:04.45     05:04.45     00:05:04.45  
2nd 2 Strath Haven
(M.MUNSELL, J.Whelpley, J.Dolphin, C.Shaffer)
05:19.37 4.9% 00:14.92 05:19.37     00:05:04.45 00:00:14.92
3rd 4 Egg Harbor
(T.Cass, K.Barron, E.Autuore, J.Hendricks)
05:22.81 6.0% 00:03.44 05:22.81     00:05:04.45 00:00:18.36
4th 5 Sacred Heart Country Day
(L.Johnson, C.Carroll, S.Mulgrew, M.Di Stefano)
05:33.11 9.4% 00:10.30 05:33.11     00:05:04.45 00:00:28.66
Race 32: Boys Ltwt 4x Final @ 04:05 PM
1st 3 Roman Catholic
(I.Soltero, N.Olimpo, K.McErlean, B.Weaver)
04:33.17     04:33.17     00:04:33.17  
2nd 4 Conestoga
(M.Malarkey, R.Hollinger, M.Kling, H.Zisling)
04:34.49 0.5% 00:01.32 04:34.49     00:04:33.17 00:00:01.32
3rd 2 Germantown Academy
(E.Schoenberg, A.Straus, C.Seggev, S.Carr)
04:55.25 8.1% 00:20.76 04:55.25     00:04:33.17 00:00:22.08
Race 33: Girls Ltwt 8+ Final @ 04:12 PM
1st 3 Holy Spirit
(L.Slattery, D.Peck, O.Valiante, C.Bradley, K.McDevitt, C.McGettigan, M.Oleksiak, C.Malia, [B.Chiari])
04:48.61     04:48.61     00:04:48.61  
2nd 4 Merion Mercy
(K.Barton, K.Maurer, M.Gregitis, S.Jensen, B.Kayes, N.Campbell, D.Harvey, E.Eddowes, [M.Zeris])
04:51.55 1.0% 00:02.94 04:51.55     00:04:48.61 00:00:02.94
3rd 2 Haddonfield
(S.Murphy, C.Bolletino, C.Webb, J.Honigfeld, D.Coates, N.Zucca, V.Fanelle, K.Montegna, [M.Kane])
05:23.27 12.0% 00:31.72 05:23.27     00:04:48.61 00:00:34.66
Race 34: Boys Ltwt 8+ Final @ 04:19 PM
1st 4 La Salle
(H.Dittrich, M.Galbally, J.Naylor, A.DeLuca, R.Bond, S.French, A.Sosnader, D.MacMaster, [E.Funchion])
04:13.61     04:13.61     00:04:13.61  
2nd 2 Christian Brothers
(D.Vassallo, D.Hedden, C.Mayro, C.Largey, M.Cofone, P.Durning, M.Amodio, m.timo, [B.White])
04:16.54 1.2% 00:02.93 04:16.54     00:04:13.61 00:00:02.93
3rd 3 Ocean City HS
(J.Newsome, W.Graham, P.Carr, j.gift, C.Delgrande, D.Delgrande, R.LaRosa, B.McClure, [C.Barham])
04:17.49 1.5% 00:00.95 04:17.49     00:04:13.61 00:00:03.88
4th 5 Radnor
(B.Lorenz, S.Ching, J.breen, C.Kerpius, A.Chain, D.Addis, R.Borowski, K.Janson, [Z.Pepper])
04:25.82 4.8% 00:08.33 04:25.82     00:04:13.61 00:00:12.21
5th 6 St. Peters Prep
(D.Berutti, J.Schiavo, A.Giraldo, G.Carpenter, E.Gilbert, B.Lyons, M.Scarpa, J.Collette, [P.Walshe])
04:25.83