2014 1st Manny Flick / Horvat Series
Official Results
Place Lane Organization Net Time % Delta Raw Handicap Penalty Winning Split
Race 12a: Boys Novice 8+ Flight @ 09:30 AM
1st 2 La Salle A
(B.Mccool, D.McLaughlin, G.Obermeier, P.Tatlonghari, A.Winkler, N.Armetta, E.Wilt, P.Cross, [C.Freedman])
05:11.41     05:11.41     00:05:11.41  
2nd 3 Father Judge
(A.Coelho, R.Farris, T.Butler, E.Paul, D.Quigley, S.McGuire, J.Comas, J.Carley, [M.Corbett])
05:15.75 1.4% 00:04.34 05:15.75     00:05:11.41 00:00:04.34
3rd 5 La Salle B
(J.Fontana, b.halligan, J.Howard, T.Kolonis, J.McCormick, J.Miller, D.Schwartz, D.Tento, [K.Whalon])
05:31.52 6.5% 00:15.77 05:31.52     00:05:11.41 00:00:20.11
4 Bonner/Prendergast
(M.Douglas, R.Martin, C.O'Neill, J.Junod, C.Foley, J.Applegate, C.Smith, B.McElwee, [D.Watts])
Scratch              
Race 14a: Boys Novice 4x Flight @ 09:37 AM
1st 3 Malvern Preparatory School
(M.Casaday, J.Kuyat, N.Conduit, K.Munyan)
05:14.00     05:14.00     00:05:14.00  
2nd 2 Roman Catholic A
(D.Rostucher, K.PERRY, J.Meehan, J.Frye)
05:42.45 9.1% 00:28.45 05:42.45     00:05:14.00 00:00:28.45
3rd 4 Roman Catholic A
(L.O'Connell, d.knorr, A.Harville, b.Neal)
05:48.79 11.1% 00:06.34 05:48.79     00:05:14.00 00:00:34.79
Race 17a: Girls Freshman 8+ Flight @ 09:44 AM
1st 3 Merion Mercy
(M.Lamb, O.Anderson, C.Schrieber, S.Capuzzi, A.Dugan, E.Parker, A.Nunno, K.Eddowes, [D.Sciulli])
05:19.32     05:19.32     00:05:19.32  
2nd 4 Archbishop Carroll
(G.Gordon, M.Greeley, a.Lomax, S.Streko, M.Rohlfing, L.Iacovella, G.DelBonifro, L.Furtek, [S.Matour])
07:09.17 34.4% 01:49.85 07:09.17     00:05:19.32 00:01:49.85
Race 18a: Boys Freshman 8+ Flight 1 @ 09:51 AM
1st 3 La Salle A
(D.Alexander, N.Cooper, N.Conroy, C.Delaney, M.Greatti, S.Harkins, L.Kelley, P.Marrocco, [c.Lewis])
05:10.96     05:10.96     00:05:10.96  
2nd 4 St. Joseph Prep A
(M.Perlick, H.McGuigan, E.Gallagher, M.maransky, J.Strohman, J.Paschos, P.Browne, J.McGinnis, [A.DiCandilo])
05:19.87 2.9% 00:08.91 05:19.87     00:05:10.96 00:00:08.91
3rd 2 Archbishop Carroll
(C.Evans, N.Vassallo, E.JACOT, N.Melocchi, D.Carroll, D.Peterson, A.caniglia, A.Pidhajny, [C.Fitzpatrick])
05:40.81 9.6% 00:20.94 05:40.81     00:05:10.96 00:00:29.85
Race 18b: Boys Freshman 8+ Flight 2 @ 09:58 AM
1st 3 Radnor
(N.Morris, M.Wilton, J.Dwyer, J.Boudreau, M.Palmer, W.Vaughan, L.McMaster, m.fry, [R.Moore])
05:15.98     05:15.98     00:05:15.98  
2nd 2 St. Joseph Prep B
(D.Molz, E.Pacitti, J.Crawford, J.Jaeger, J.Barbera, C.Rooney, C.Coney, D.Mirabella, [F.Killion])
05:26.91 3.5% 00:10.93 05:26.91     00:05:15.98 00:00:10.93
3rd 4 La Salle B
(B.Mischler, M.Szewczak, C.Tomlinson, S.Altier, E.Buchanan, C.Fowler, J.Guerin, C.Hoekstra, [K.Kirlin])
05:39.38 7.4% 00:12.47 05:39.38     00:05:15.98 00:00:23.40
Race 22a: Boys JV 2x Flight @ 10:04 AM
1st 4 Friends Select (E.Orts, J.Jamison) 04:52.45     04:52.45     00:04:52.45  
2nd 3 Strath Haven (J.Harnsberger, A.Lombard) 05:28.74 12.4% 00:36.29 05:28.74     00:04:52.45 00:00:36.29
3rd 5 Boys' Latin of Philadelphia (K.Bolden, W.Shepherd) 05:30.81 13.1% 00:02.07 05:30.81     00:04:52.45 00:00:38.36
4th 6 The Haverford School (M.Wolfgang, D.Desatnick) 05:35.41 14.7% 00:04.60 05:35.41     00:04:52.45 00:00:42.96
5th 2 Bonner/Prendergast (D.Dwyer, C.Lichterman) 05:52.47 20.5% 00:17.06 05:52.47     00:04:52.45 00:01:00.02
1 Malvern Preparatory School (A.Del Vescovo, X.Ruffin) Scratch              
Race 23a: Girls JV 4+ Flight @ 10:10 AM
1st 3 Bonner/Prendergast A
(E.Sheetz, A.Savage, C.Savage, E.Dougherty, [A.Wesolowski])
05:19.08     05:19.08     00:05:19.08  
2nd 4 Belleville
(V.Felipe, A.Nguyen, K.Romero, S.Embaby, [I.Rosa])
05:53.09 10.7% 00:34.01 05:53.09     00:05:19.08 00:00:34.01
3rd 2 Mount Saint Joseph
(N.Lawlor, A.Gallagher, B.McBride, E.DeGroat, [O.Kylander])
05:54.54 11.1% 00:01.45 05:54.54     00:05:19.08 00:00:35.46
4th 1 Bonner/Prendergast A
(D.Covert, T.McShea, K.McCarry, S.Stretch, [E.Forsyth])
06:15.39 17.6% 00:20.85 06:15.39     00:05:19.08 00:00:56.31
5th 5 Collingswood
(L.Gray, A.Banko, S.Fulton, K.Rodgers, [N.Wilson])
06:53.10 29.5% 00:37.71 06:53.10     00:05:19.08 00:01:34.02
Race 24a: Boys JV 4+ Flight @ 10:16 AM
1st 2 Father Judge
(F.Marricone, C.Edney, J.Cummings, P.Zawycky, [K.Andrews])
05:10.00     05:10.00     00:05:10.00  
2nd 5 Belleville
(K.Aponte, E.Padilla, T.McNulty, M.Asali, [J.Baldwin])
05:10.41 0.1% 00:00.41 05:10.41     00:05:10.00 00:00:00.41
3rd 3 Roman Catholic
(S.Devlin, A.Johnston, B.Guckin, W.Robb, [J.Brauckmann])
05:14.48 1.4% 00:04.07 05:14.48     00:05:10.00 00:00:04.48
4th 1 Collingswood
(M.Kistner, P.McCrindle, g.maylath, R.Egan, [S.Palmer])
05:32.99 7.4% 00:18.51 05:32.99     00:05:10.00 00:00:22.99
5th 4 Upper Merion HS
(B.Painter, J.Giannini, C.Carosella, S.Fleming, [J.Kuria])
05:36.61 8.6% 00:03.62 05:36.61     00:05:10.00 00:00:26.61
Race 25a: Girls JV 4x Flight @ 10:22 AM
1st 5 Conestoga
(M.Beirne, A.Connell, E.Hompe, A.Sarkisian)
05:18.94     05:18.94     00:05:18.94  
2nd 3 Strath Haven
(J.Forbes, K.Butscher, A.Townend, E.Damico)
05:27.12 2.6% 00:08.18 05:27.12     00:05:18.94 00:00:08.18
3rd 1 Germantown Friends
(A.McKenzie, S.Bartholomew, J.Newberg, O.Jain)
05:31.75 4.0% 00:04.63 05:31.75     00:05:18.94 00:00:12.81
4th 2 Friends Select
(A.Braun, M.Zarate Ramirez, H.Cramer, S.Kozin)
05:33.94 4.7% 00:02.19 05:33.94     00:05:18.94 00:00:15.00
5th 4 Academy of Notre Dame
(C.Burke, J.Gallagher, T.Mordy, J.McAleer)
06:15.76 17.8% 00:41.82 06:15.76     00:05:18.94 00:00:56.82
Race 26a: Boys JV 4x Flight @ 10:28 AM
1st 2 Roman Catholic
(T.O'Boyle, T.Kutchner, T.Judge, T.Moyer)
04:39.22     04:39.22     00:04:39.22  
2nd 3 The Haverford School
(G.Kirwan, C.Johnson-Burrus, D.Lee, E.Petersen)
04:53.12 5.0% 00:13.90 04:53.12     00:04:39.22 00:00:13.90
3rd 4 Conestoga
(A.Coney, M.Monster, T.Kao, C.Monster)
05:08.90 10.6% 00:15.78 05:08.90     00:04:39.22 00:00:29.68
4th 1 Penn Charter
(E.Ashley, E.Grugan, C.Centeno, P.Ciarrocchi)
05:17.55 13.7% 00:08.65 05:17.55     00:04:39.22 00:00:38.33
5th 5 Germantown Academy
(H.Pruitt, J.Taggart, F.McElwee, C.Seggev)
05:25.29 16.5% 00:07.74 05:25.29     00:04:39.22 00:00:46.07
Race 27a: Girls JV 8+ Flight @ 10:34 AM
1st 5 Episcopal PA
(m.lindblad, S.Ciardi, C.Jacoby, H.potter, R.Dugery, S.Barr, E.Neilson, J.Bai, [C.Bell])
05:15.67     05:15.67     00:05:15.67  
2nd 3 Merion Mercy
(M.Leone, M.McDermott, K.Derewicz, K.Lynch, N.Stefan, A.Duckworth, J.Leodori, H.Fox, [M.Garvey])
05:16.74 0.3% 00:01.07 05:16.74     00:05:15.67 00:00:01.07
3rd 2 Germantown Academy
(S.Caplan, B.Owen, N.Hall, G.Feirson, S.Felgoise, i.lillis, G.Mauro, R.Babal, [A.Savani])
05:25.96 3.3% 00:09.22 05:25.96     00:05:15.67 00:00:10.29
4th 4 Upper Merion HS
(L.Fabia, S.CASTANEDA, E.Ardamoy, R.Willgruber, A.Bucha, N.Itchon, S.Rose, E.Wright, [V.Wu])
05:28.98 4.2% 00:03.02 05:28.98     00:05:15.67 00:00:13.31
Race 28a: Boys JV 8+ Flight @ 10:40 AM
1st 2 La Salle A
(V.Armetta, K.MacMaster, D.Senour, D.Furmanski, K.Durning, P.Collins, B.Foley, M.Galbally, [J.Fabrizio])
04:27.37     04:27.37     00:04:27.37  
2nd 1 La Salle
(E.Placeholder9, E.Placeholder8, E.Placeholder7, E.Placeholder6, E.Placeholder5, E.Placeholder4, E.Placeholder3, E.Placeholder2, [E.Placeholder1])
04:44.39 6.4% 00:17.02 04:44.39     00:04:27.37 00:00:17.02
3rd 3 Episcopal PA
(G.Kearney, A.Whittle, M.Melnik, Q.Ladha, A.Hopton, P.Humann, M.Hughes, J.Grizos, [S.RoyChowdhury])
04:48.02 7.7% 00:03.63 04:48.02     00:04:27.37 00:00:20.65
4th 4 Radnor
(S.Parmar, D.Addis, B.Duncan, R.Borowski, C.Zwagerman, T.Stavrakos, S.Moya, M.Woode, [C.Appelman])
04:51.06 8.9% 00:03.04 04:51.06     00:04:27.37 00:00:23.69
5th 5 Vineland
(R.McMahon, K.Leimeister, M.Novatorskiy, D.Gentile, E.Gonzalez, E.Lira, C.Menz, B.Maynor, [N.Patel])
04:51.66 9.1% 00:00.60 04:51.66     00:04:27.37 00:00:24.29
Race 29a: Girls Ltwt 2x Flight @ 10:46 AM
1st 3 Bonner/Prendergast (V.Brooks, C.McDonald) 06:10.70     06:10.70     00:06:10.70  
2nd 2 Germantown Friends (R.Genyk, T.Curry) 06:16.03 1.4% 00:05.33 06:16.03     00:06:10.70 00:00:05.33
3rd 4 Upper Merion HS (A.Nolan, S.Dookie) 06:21.94 3.0% 00:05.91 06:21.94     00:06:10.70 00:00:11.24
4th 5 Sacred Heart Country Day (A.Gargano, S.Mulgrew) 06:34.58 6.4% 00:12.64 06:34.58     00:06:10.70 00:00:23.88
Race 30a: Boys Ltwt 2x Flight @ 10:52 AM
1st 3 Roman Catholic (J.Wellein, M.Bautista) 05:21.00     05:21.00     00:05:21.00  
2nd 5 Conestoga (T.McGovern, A.Backstrom) 05:30.34 2.9% 00:09.34 05:30.34     00:05:21.00 00:00:09.34
3rd 2 Germantown Academy (A.Straus, S.Carr) 05:36.48 4.8% 00:06.14 05:36.48     00:05:21.00 00:00:15.48
4 Malvern Preparatory School (N.Rubino, M.Adamcik) Scratch              
Race 32a: Boys Ltwt 4+ Flight @ 10:58 AM
1st 3 Father Judge
(R.Lentz, D.DiBonaventura, P.Blumenstein, P.Jamora, [A.Feeney])
05:03.36     05:03.36     00:05:03.36  
2nd 2 Belleville
(J.Victorio, A.Nazario, S.Andrade, J.Silva, [C.Fernandes])
05:05.14 0.6% 00:01.78 05:05.14     00:05:03.36 00:00:01.78
3rd 4 Upper Merion HS
(D.Jacobs, A.Ewing, A.Chui, C.Buce, [L.Ronollo])
05:35.08 10.5% 00:29.94 05:35.08     00:05:03.36 00:00:31.72
Race 33a: Girls Ltwt 4x Flight @ 11:04 AM
1st 3 Conestoga
(K.Groves, C.Robins, S.Bodek, A.Zibinski)
05:13.17     05:13.17     00:05:13.17  
2nd 2 Sacred Heart Country Day
(L.Johnson, M.Di Stefano, C.Carroll, C.Hess)
05:24.96 3.8% 00:11.79 05:24.96     00:05:13.17 00:00:11.79
3rd 5 Strath Haven
(J.Dolphin, J.Whelpley, M.MUNSELL, C.Shaffer)
05:37.25 7.7% 00:12.29 05:37.25     00:05:13.17 00:00:24.08
4th 4 Academy of Notre Dame
(J.Zack, A.Breen, L.Costa, M.Viola)
06:29.69 24.4% 00:52.44 06:29.69     00:05:13.17 00:01:16.52
Race 34a: Boys Ltwt 4x Flight @ 11:10 AM
1st 3 Roman Catholic A
(I.Soltero, A.Panchella, N.Olimpo, B.Weaver)
04:29.05     04:29.05     00:04:29.05  
2nd 4 Conestoga
(M.Kling, M.Malarkey, H.Zisling, R.Hollinger)
04:37.67 3.2% 00:08.62 04:37.67     00:04:29.05 00:00:08.62
3rd 5 Roman Catholic B
(K.McErlean, S.Mooney, A.Mulson, H.Cammisa)
04:38.49 3.5% 00:00.82 04:38.49     00:04:29.05 00:00:09.44
4th 2 Bonner/Prendergast
(P.Martin, J.Sullivan, R.Charno, J.D'imperio)
05:06.31 13.8% 00:27.82 05:06.31     00:04:29.05 00:00:37.26
Race 35a: Girls Ltwt 8+ Flight @ 11:16 AM
1st 4 Mount Saint Joseph
(A.Shreero, R.Sandquist, M.Karrash, B.FitzPatrick, E.McGreevey, A.Uzzo, K.CORDERO, E.McKernan, [M.Mirabella])
04:55.94     04:55.94     00:04:55.94  
2nd 3 Merion Mercy
(C.Nunno, M.Dolan, C.West, C.Perlick, G.Mazza, t.wilson, B.Taylor, D.Schwarz, [M.Gilligan])
05:26.02 10.2% 00:30.08 05:26.02     00:04:55.94 00:00:30.08
Race 36a: Boys Ltwt 8+ Flight @ 11:22 AM
1st 3 La Salle
(A.DeLuca, S.French, B.Sosnader, A.Sosnader, R.Bond, J.Naylor, H.Dittrich, D.MacMaster, [E.Funchion])
04:26.13     04:26.13     00:04:26.13  
2nd 4 Radnor
(B.Lorenz, A.Chain, O.Glassman, L.Williams, C.Kerpius, J.breen, S.Ching, K.Janson, [Z.Pepper])
04:38.13 4.5% 00:12.00 04:38.13     00:04:26.13 00:00:12.00
3rd 2 Vineland
(Z.Berthel, T.Romanchuk, A.Cerrato, B.Emonds, N.Monrouzeau, J.Beneat, M.Nester, K.Schnell, [B.Nash])
05:23.23 21.5% 00:45.10 05:23.23     00:04:26.13 00:00:57.10
Race 37a: Girls 2nd 8+ Flight @ 11:28 AM
1st 4 Mount Saint Joseph
(C.Carbone, J.DiPietro, A.Merkle, B.McMahon, D.Kosman, C.Vosbikian, S.Hughes, A.cianciulli, [V.PORRETTI])
05:05.00     05:05.00     00:05:05.00  
2nd 3 Archbishop Carroll
(G.Niskanen, A.Harmon, M.Ginsberg, K.RAWLINGS, C.Shea, J.Rister, o.soda, N.Owuor, [M.Clay])
05:20.50 5.1% 00:15.50 05:20.50     00:05:05.00 00:00:15.50
Race 38a: Boys 2nd 8+ Flight @ 11:34 AM
1st 3 La Salle
(M.McCool, M.Meeks, P.Clark, K.Lindsay, S.Hartzell, J.Knies, T.Nowak, J.Fus, [R.Buchanan])
04:35.40     04:35.40     00:04:35.40  
2nd 4 Archbishop Carroll A
(Z.Ziernicki, W.Loftus, H.Alameno, L.CARLIN, P.Pearson, J.Harrison, L.STUBANAS, s.kelly, [J.Erdlen])
04:49.34 5.1% 00:13.94 04:49.34     00:04:35.40 00:00:13.94
3rd 2 Archbishop Carroll B
(J.Machita, E.Jacot, T.Cocco, Q.Rusinski, J.Fagan, J.O'Toole, M.Mulligan, C.Altomare, [M.Brecker])
05:30.43 20.0% 00:41.09 05:30.43     00:04:35.40 00:00:55.03
Race 39a: Girls Varsity 1x Flight @ 12:07 PM
1st 2 Sacred Heart Country Day (C.Garvey) 06:16.55     06:16.55     00:06:16.55  
2nd 3 Perk Valley (I.Moser) 07:03.51 12.5% 00:46.96 07:03.51     00:06:16.55 00:00:46.96
Race 40a: Boys Varsity 1x Flight @ 12:13 PM
1st 2 Bonner/Prendergast (C.Nichols) 05:19.00     05:19.00     00:05:19.00  
2nd 3 Friends Select (A.Williams) 05:24.89 1.8% 00:05.89 05:24.89     00:05:19.00 00:00:05.89
Race 41a: Girls Varsity 2x Flight @ 12:19 PM
1st 2 Germantown Academy (K.Horvat, J.Zettlemoyer) 05:35.80     05:35.80     00:05:35.80  
2nd 4 Strath Haven (K.Ferrie, R.O'Dea) 05:57.79 6.5% 00:21.99 05:57.79     00:05:35.80 00:00:21.99
3rd 6 Penn Charter (J.Gleason, S.Pogrebivsky) 05:59.85 7.2% 00:02.06 05:59.85     00:05:35.80 00:00:24.05
4th 3 Upper Dublin (J.Axelrod, J.Mandel) 06:04.37 8.5% 00:04.52 06:04.37     00:05:35.80 00:00:28.57
5th 1 Sacred Heart Country Day (H.Bushner, E.Barton) 06:07.53 9.4% 00:03.16 06:07.53     00:05:35.80 00:00:31.73
6th 5 Bonner/Prendergast (M.Junod, M.Giovagnoli) 06:11.89 10.7% 00:04.36 06:11.89     00:05:35.80 00:00:36.09
Race 42a: Boys Varsity 2x Flight @ 12:25 PM
1st 3 Malvern Preparatory School (J.Clark, B.Allan) 04:50.38     04:50.38     00:04:50.38  
2nd 4 The Haverford School (C.Adams, E.Glavin) 05:03.38 4.5% 00:13.00 05:03.38     00:04:50.38 00:00:13.00
3rd 5 Germantown Friends (E.Genyk, G.Goldstein) 05:04.19 4.8% 00:00.81 05:04.19     00:04:50.38 00:00:13.81
4th 1 Germantown Academy (Z.Burkhart, E.Schoenberg) 05:06.69 5.6% 00:02.50 05:06.69     00:04:50.38 00:00:16.31
5th 2 Penn Charter (J.McDavid, E.Riedlmeier) 05:26.87 12.6% 00:20.18 05:26.87     00:04:50.38 00:00:36.49
Race 43a: Girls Varsity 4+ Flight @ 12:31 PM
1st 2 Merion Mercy
(C.Glavin, E.Messina, E.Romano, M.Maloney, [N.Marchese])
05:29.41     05:29.41     00:05:29.41  
2nd 3 Episcopal PA
(A.Eringis, L.Zecca, C.Kaufhold, N.Stuart, [L.Yao])
05:34.97 1.7% 00:05.56 05:34.97     00:05:29.41 00:00:05.56
3rd 4 Belleville
(E.Tello, A.Wohltman, K.Luna, R.Rodriguez, [S.Juarez])
05:35.79 1.9% 00:00.82 05:35.79     00:05:29.41 00:00:06.38
4th 6 Mount Saint Joseph A
(G.Little, E.Tenzinger, S.Cocozza, V.Matsinger, [M.o'malley])
05:36.83 2.3% 00:01.04 05:36.83     00:05:29.41 00:00:07.42
5th 1 Mount Saint Joseph A
(Q.DeVore, L.Woodrow, H.Leonard, e.mcglynn, [A.Clark])
05:44.71 4.6% 00:07.88 05:44.71     00:05:29.41 00:00:15.30
6th 5 Germantown Academy
(K.Nunes, K.Aemisegger, N.Tang, H.Mills, [S.Williams])
05:59.34 9.1% 00:14.63 05:59.34     00:05:29.41 00:00:29.93
Race 44a: Boys Varsity 4+ Flight @ 12:37 PM
1st 6 Radnor
(W.Aftring, J.Palmer, C.Beverly, E.Horvath, [W.Moore])
04:46.52     04:46.52     00:04:46.52  
2nd 2 Father Judge
(A.Grochowski, S.Cressman, j.hirth, T.Kershaw, [J.Klepesky])
04:47.80 0.4% 00:01.28 04:47.80     00:04:46.52 00:00:01.28
3rd 5 The Haverford School
(A.Leith, A.Lengel, L.Green, G.Wuollet, [B.Melvin])
04:50.30 1.3% 00:02.50 04:50.30     00:04:46.52 00:00:03.78
4th 3 Collingswood
(C.Kaiser, S.Maher, W.Pope, J.Palmer, [J.Henry])
05:02.38 5.5% 00:12.08 05:02.38     00:04:46.52 00:00:15.86
5th 4 Vineland
(M.Hanna, J.Marcacci, G.Monier, j.whitaker, [L.Le])
05:09.59 8.1% 00:07.21 05:09.59     00:04:46.52 00:00:23.07
6th 1 Belleville
(V.Lamparello, G.Aguirre, D.Maldonado, O.Torres, [S.Ramirez])
05:13.21 9.3% 00:03.62 05:13.21     00:04:46.52 00:00:26.69
Race 45a: Girls Varsity 4x Flight @ 12:43 PM
1st 4 Conestoga A
(A.Graf, C.Gosnear, E.Ryle, M.Hudson)
04:51.61     04:51.61     00:04:51.61  
2nd 5 Episcopal PA
(K.McGowan, J.Dones, A.Molitor, C.Purtill)
04:59.65 2.8% 00:08.04 04:59.65     00:04:51.61 00:00:08.04
3rd 1 Conestoga B
(S.Thomas, R.Devlin, A.Ruggirello, B.Kaufmann)
05:05.16 4.6% 00:05.51 05:05.16     00:04:51.61 00:00:13.55
4th 3 Academy of Notre Dame A
(K.Mannion, G.Agnes, K.Sarmiento, M.Biancaniello)
05:19.24 9.5% 00:14.08 05:19.24     00:04:51.61 00:00:27.63
5th 2 Penn Charter
(C.McCall, H.Kramer, R.Gordon, I.Djerassi)
05:42.54 17.5% 00:23.30 05:42.54     00:04:51.61 00:00:50.93
6th 6 Academy of Notre Dame B
(R.Congialdi, J.Tomkiewicz, M.Curry, M.Bonner)
05:56.96 22.4% 00:14.42 05:56.96     00:04:51.61 00:01:05.35
Race 46a: Boys Varsity 4x Flight 1 @ 12:49 PM
1st 2 Malvern Preparatory School
(J.Sincavage, J.McManus, C.Frey, J.Connor)
04:52.50     04:52.50     00:04:52.50  
2nd 4 Roman Catholic A
(K.Adams, W.Schmidt, J.Leyland, J.Walker)
05:01.08 2.9% 00:08.58 05:01.08     00:04:52.50 00:00:08.58
3rd 3 Conestoga A
(N.Carlson, J.Novak, A.Lanahan, S.Pepin)
05:04.59 4.1% 00:03.51 05:04.59     00:04:52.50 00:00:12.09
4th 5 The Haverford School
(C.Bickhart, J.Pechet, J.Siegal, G.Adams)
05:10.60 6.2% 00:06.01 05:10.60     00:04:52.50 00:00:18.10
Race 46b: Boys Varsity 4x Flight 2 @ 12:55 PM
1st 3 Conestoga B
(N.Leibowitz, T.Simpson, C.Ferris, S.Devlin)
04:42.57     04:42.57     00:04:42.57  
2nd 2 Roman Catholic B
(B.Farrell, P.Scharf, M.Gormley, T.Madden)
04:43.34 0.3% 00:00.77 04:43.34     00:04:42.57 00:00:00.77
3rd 4 Boys' Latin of Philadelphia
(W.King, M.Dogan, A.Hill, J.Adams)
05:10.42 9.9% 00:27.08 05:10.42     00:04:42.57 00:00:27.85
Race 47a: Girls Varsity 8+ Flight @ 01:01 PM
1st 4 Merion Mercy A
(s.horn, S.Klippel, K.Devlieger, E.Schrieber, S.Maurer, K.Farrell, A.Adams, E.Parker, [M.Collington])
04:39.50     04:39.50     00:04:39.50  
2nd 1 Mount Saint Joseph A
(M.Lawn, L.Ramos, S.Eble, M.Lauinger, A.Hunt, J.Ziemniak, L.Matchett, C.KNOX, [M.Kist])
04:42.22 1.0% 00:02.72 04:42.22     00:04:39.50 00:00:02.72
3rd 3 Mount Saint Joseph A
(D.Mischler, C.Hagan, D.Simms, O.Tice-Carroll, M.Fitzpatrick, M.Carlton, J.Hunt, Z.Ramos, [S.Ghantous])
04:48.03 3.1% 00:05.81 04:48.03     00:04:39.50 00:00:08.53
4th 6 Merion Mercy B
(K.Barton, K.Maurer, M.Gregitis, S.Jensen, B.Kayes, N.Campbell, D.Harvey, E.Eddowes, [M.Zeris])
04:49.23 3.5% 00:01.20 04:49.23     00:04:39.50 00:00:09.73
5th 5 Archbishop Carroll
(C.O'Sullivan, c.alameno, F.Rymal, S.Connor, K.Finley, P.Andreola, C.Jones, D.Caruso, [V.Verrekia])
05:10.05 10.9% 00:20.82 05:10.05     00:04:39.50 00:00:30.55
6th 2 Upper Merion HS
(R.Willauer, S.Linnenbaugh, k.campbell, J.Resendiz, M.Rodriguez, K.Bono, K.Yatsko, M.Tyler, [L.jordan])
05:50.88 25.5% 00:40.83 05:50.88     00:04:39.50 00:01:11.38
Race 48a: Boys Varsity 8+ Flight @ 01:07 PM
1st 3 La Salle
(A.Barnish, T.Walker, M.Fox, A.Schutta, J.Pinnola-Vizza, J.Razzi, M.Savage, T.Little, [S.Vecchione])
04:16.59     04:16.59     00:04:16.59  
2nd 2 Episcopal PA
(J.Alden, J.Konopka, G.Furey, J.Pusey, M.Lee, I.Janjua, A.Jannetta, F.Kinniry, [J.Larkin])
04:28.57 4.7% 00:11.98 04:28.57     00:04:16.59 00:00:11.98
3rd 4 Archbishop Carroll
(P.McGuinn, S.Arechabala, L.Mason, E.PASCUCCI, G.Marchino, R.Vu, P.McGinnis, C.Recchilungo, [c.zelner])
04:35.39 7.3% 00:06.82 04:35.39     00:04:16.59 00:00:18.80
Page 1 of   1 Printed: 2014-Mar-16 01:10 PM