2014 1st Manny Flick / Horvat Series
Official Results
Place Lane Organization Net Time % Delta Raw Handicap Penalty Winning Split
Race 12a: Boys Novice 8+ Flight @ 09:30 AM
1st 2 La Salle A  (B. Mccool) 05:11.41     05:11.41     00:05:11.41  
2nd 3 Father Judge  (A. Coelho) 05:15.75 1.4% 00:04.34 05:15.75     00:05:11.41 00:00:04.34
3rd 5 La Salle B  (J. Fontana) 05:31.52 6.5% 00:15.77 05:31.52     00:05:11.41 00:00:20.11
4 Bonner/Prendergast  (M. Douglas) Scratch              
Race 14a: Boys Novice 4x Flight @ 09:37 AM
1st 3 Malvern Preparatory School  (M. Casaday) 05:14.00     05:14.00     00:05:14.00  
2nd 2 Roman Catholic A  (D. Rostucher) 05:42.45 9.1% 00:28.45 05:42.45     00:05:14.00 00:00:28.45
3rd 4 Roman Catholic A  (L. O'Connell) 05:48.79 11.1% 00:06.34 05:48.79     00:05:14.00 00:00:34.79
Race 17a: Girls Freshman 8+ Flight @ 09:44 AM
1st 3 Merion Mercy  (M. Lamb) 05:19.32     05:19.32     00:05:19.32  
2nd 4 Archbishop Carroll  (G. Gordon) 07:09.17 34.4% 01:49.85 07:09.17     00:05:19.32 00:01:49.85
Race 18a: Boys Freshman 8+ Flight 1 @ 09:51 AM
1st 3 La Salle A  (D. Alexander) 05:10.96     05:10.96     00:05:10.96  
2nd 4 St. Joseph Prep A  (M. Perlick) 05:19.87 2.9% 00:08.91 05:19.87     00:05:10.96 00:00:08.91
3rd 2 Archbishop Carroll  (C. Evans) 05:40.81 9.6% 00:20.94 05:40.81     00:05:10.96 00:00:29.85
Race 18b: Boys Freshman 8+ Flight 2 @ 09:58 AM
1st 3 Radnor  (N. Morris) 05:15.98     05:15.98     00:05:15.98  
2nd 2 St. Joseph Prep B  (D. Molz) 05:26.91 3.5% 00:10.93 05:26.91     00:05:15.98 00:00:10.93
3rd 4 La Salle B  (B. Mischler) 05:39.38 7.4% 00:12.47 05:39.38     00:05:15.98 00:00:23.40
Race 22a: Boys JV 2x Flight @ 10:04 AM
1st 4 Friends Select  (E. Orts) 04:52.45     04:52.45     00:04:52.45  
2nd 3 Strath Haven  (J. Harnsberger) 05:28.74 12.4% 00:36.29 05:28.74     00:04:52.45 00:00:36.29
3rd 5 Boys' Latin of Philadelphia  (K. Bolden) 05:30.81 13.1% 00:02.07 05:30.81     00:04:52.45 00:00:38.36
4th 6 The Haverford School  (M. Wolfgang) 05:35.41 14.7% 00:04.60 05:35.41     00:04:52.45 00:00:42.96
5th 2 Bonner/Prendergast  (D. Dwyer) 05:52.47 20.5% 00:17.06 05:52.47     00:04:52.45 00:01:00.02
1 Malvern Preparatory School  (A. Del Vescovo) Scratch              
Race 23a: Girls JV 4+ Flight @ 10:10 AM
1st 3 Bonner/Prendergast A  (E. Sheetz) 05:19.08     05:19.08     00:05:19.08  
2nd 4 Belleville  (V. Felipe) 05:53.09 10.7% 00:34.01 05:53.09     00:05:19.08 00:00:34.01
3rd 2 Mount Saint Joseph  (N. Lawlor) 05:54.54 11.1% 00:01.45 05:54.54     00:05:19.08 00:00:35.46
4th 1 Bonner/Prendergast A  (D. Covert) 06:15.39 17.6% 00:20.85 06:15.39     00:05:19.08 00:00:56.31
5th 5 Collingswood  (L. Gray) 06:53.10 29.5% 00:37.71 06:53.10     00:05:19.08 00:01:34.02
Race 24a: Boys JV 4+ Flight @ 10:16 AM
1st 2 Father Judge  (F. Marricone) 05:10.00     05:10.00     00:05:10.00  
2nd 5 Belleville  (K. Aponte) 05:10.41 0.1% 00:00.41 05:10.41     00:05:10.00 00:00:00.41
3rd 3 Roman Catholic  (S. Devlin) 05:14.48 1.4% 00:04.07 05:14.48     00:05:10.00 00:00:04.48
4th 1 Collingswood  (M. Kistner) 05:32.99 7.4% 00:18.51 05:32.99     00:05:10.00 00:00:22.99
5th 4 Upper Merion HS  (B. Painter) 05:36.61 8.6% 00:03.62 05:36.61     00:05:10.00 00:00:26.61
Race 25a: Girls JV 4x Flight @ 10:22 AM
1st 5 Conestoga  (M. Beirne) 05:18.94     05:18.94     00:05:18.94  
2nd 3 Strath Haven  (J. Forbes) 05:27.12 2.6% 00:08.18 05:27.12     00:05:18.94 00:00:08.18
3rd 1 Germantown Friends  (A. McKenzie) 05:31.75 4.0% 00:04.63 05:31.75     00:05:18.94 00:00:12.81
4th 2 Friends Select  (A. Braun) 05:33.94 4.7% 00:02.19 05:33.94     00:05:18.94 00:00:15.00
5th 4 Academy of Notre Dame  (C. Burke) 06:15.76 17.8% 00:41.82 06:15.76     00:05:18.94 00:00:56.82
Race 26a: Boys JV 4x Flight @ 10:28 AM
1st 2 Roman Catholic  (T. O'Boyle) 04:39.22     04:39.22     00:04:39.22  
2nd 3 The Haverford School  (G. Kirwan) 04:53.12 5.0% 00:13.90 04:53.12     00:04:39.22 00:00:13.90
3rd 4 Conestoga  (A. Coney) 05:08.90 10.6% 00:15.78 05:08.90     00:04:39.22 00:00:29.68
4th 1 Penn Charter  (E. Ashley) 05:17.55 13.7% 00:08.65 05:17.55     00:04:39.22 00:00:38.33
5th 5 Germantown Academy  (H. Pruitt) 05:25.29 16.5% 00:07.74 05:25.29     00:04:39.22 00:00:46.07
Race 27a: Girls JV 8+ Flight @ 10:34 AM
1st 5 Episcopal PA  (m. lindblad) 05:15.67     05:15.67     00:05:15.67  
2nd 3 Merion Mercy  (M. Leone) 05:16.74 0.3% 00:01.07 05:16.74     00:05:15.67 00:00:01.07
3rd 2 Germantown Academy  (S. Caplan) 05:25.96 3.3% 00:09.22 05:25.96     00:05:15.67 00:00:10.29
4th 4 Upper Merion HS  (L. Fabia) 05:28.98 4.2% 00:03.02 05:28.98     00:05:15.67 00:00:13.31
Race 28a: Boys JV 8+ Flight @ 10:40 AM
1st 2 La Salle A  (V. Armetta) 04:27.37     04:27.37     00:04:27.37  
2nd 1 La Salle   (E. Placeholder9) 04:44.39 6.4% 00:17.02 04:44.39     00:04:27.37 00:00:17.02
3rd 3 Episcopal PA  (G. Kearney) 04:48.02 7.7% 00:03.63 04:48.02     00:04:27.37 00:00:20.65
4th 4 Radnor  (S. Parmar) 04:51.06 8.9% 00:03.04 04:51.06     00:04:27.37 00:00:23.69
5th 5 Vineland  (R. McMahon) 04:51.66 9.1% 00:00.60 04:51.66     00:04:27.37 00:00:24.29
Race 29a: Girls Ltwt 2x Flight @ 10:46 AM
1st 3 Bonner/Prendergast  (V. Brooks) 06:10.70     06:10.70     00:06:10.70  
2nd 2 Germantown Friends  (R. Genyk) 06:16.03 1.4% 00:05.33 06:16.03     00:06:10.70 00:00:05.33
3rd 4 Upper Merion HS  (A. Nolan) 06:21.94 3.0% 00:05.91 06:21.94     00:06:10.70 00:00:11.24
4th 5 Sacred Heart Country Day  (A. Gargano) 06:34.58 6.4% 00:12.64 06:34.58     00:06:10.70 00:00:23.88
Race 30a: Boys Ltwt 2x Flight @ 10:52 AM
1st 3 Roman Catholic  (J. Wellein) 05:21.00     05:21.00     00:05:21.00  
2nd 5 Conestoga  (T. McGovern) 05:30.34 2.9% 00:09.34 05:30.34     00:05:21.00 00:00:09.34
3rd 2 Germantown Academy  (A. Straus) 05:36.48 4.8% 00:06.14 05:36.48     00:05:21.00 00:00:15.48
4 Malvern Preparatory School  (N. Rubino) Scratch              
Race 32a: Boys Ltwt 4+ Flight @ 10:58 AM
1st 3 Father Judge  (R. Lentz) 05:03.36     05:03.36     00:05:03.36  
2nd 2 Belleville  (J. Victorio) 05:05.14 0.6% 00:01.78 05:05.14     00:05:03.36 00:00:01.78
3rd 4 Upper Merion HS  (D. Jacobs) 05:35.08 10.5% 00:29.94 05:35.08     00:05:03.36 00:00:31.72
Race 33a: Girls Ltwt 4x Flight @ 11:04 AM
1st 3 Conestoga  (K. Groves) 05:13.17     05:13.17     00:05:13.17  
2nd 2 Sacred Heart Country Day  (L. Johnson) 05:24.96 3.8% 00:11.79 05:24.96     00:05:13.17 00:00:11.79
3rd 5 Strath Haven  (J. Dolphin) 05:37.25 7.7% 00:12.29 05:37.25     00:05:13.17 00:00:24.08
4th 4 Academy of Notre Dame  (J. Zack) 06:29.69 24.4% 00:52.44 06:29.69     00:05:13.17 00:01:16.52
Race 34a: Boys Ltwt 4x Flight @ 11:10 AM
1st 3 Roman Catholic A  (I. Soltero) 04:29.05     04:29.05     00:04:29.05  
2nd 4 Conestoga  (M. Kling) 04:37.67 3.2% 00:08.62 04:37.67     00:04:29.05 00:00:08.62
3rd 5 Roman Catholic B  (K. McErlean) 04:38.49 3.5% 00:00.82 04:38.49     00:04:29.05 00:00:09.44
4th 2 Bonner/Prendergast  (P. Martin) 05:06.31 13.8% 00:27.82 05:06.31     00:04:29.05 00:00:37.26
Race 35a: Girls Ltwt 8+ Flight @ 11:16 AM
1st 4 Mount Saint Joseph  (A. Shreero) 04:55.94     04:55.94     00:04:55.94  
2nd 3 Merion Mercy  (C. Nunno) 05:26.02 10.2% 00:30.08 05:26.02     00:04:55.94 00:00:30.08
Race 36a: Boys Ltwt 8+ Flight @ 11:22 AM
1st 3 La Salle  (A. DeLuca) 04:26.13     04:26.13     00:04:26.13  
2nd 4 Radnor  (B. Lorenz) 04:38.13 4.5% 00:12.00 04:38.13     00:04:26.13 00:00:12.00
3rd 2 Vineland  (Z. Berthel) 05:23.23 21.5% 00:45.10 05:23.23     00:04:26.13 00:00:57.10
Race 37a: Girls 2nd 8+ Flight @ 11:28 AM
1st 4 Mount Saint Joseph  (C. Carbone) 05:05.00     05:05.00     00:05:05.00  
2nd 3 Archbishop Carroll  (G. Niskanen) 05:20.50 5.1% 00:15.50 05:20.50     00:05:05.00 00:00:15.50
Race 38a: Boys 2nd 8+ Flight @ 11:34 AM
1st 3 La Salle  (M. McCool) 04:35.40     04:35.40     00:04:35.40  
2nd 4 Archbishop Carroll A  (Z. Ziernicki) 04:49.34 5.1% 00:13.94 04:49.34     00:04:35.40 00:00:13.94
3rd 2 Archbishop Carroll B  (J. Machita) 05:30.43 20.0% 00:41.09 05:30.43     00:04:35.40 00:00:55.03
Race 39a: Girls Varsity 1x Flight @ 12:07 PM
1st 2 Sacred Heart Country Day  (C. Garvey) 06:16.55     06:16.55     00:06:16.55  
2nd 3 Perk Valley  (I. Moser) 07:03.51 12.5% 00:46.96 07:03.51     00:06:16.55 00:00:46.96
Race 40a: Boys Varsity 1x Flight @ 12:13 PM
1st 2 Bonner/Prendergast  (C. Nichols) 05:19.00     05:19.00     00:05:19.00  
2nd 3 Friends Select  (A. Williams) 05:24.89 1.8% 00:05.89 05:24.89     00:05:19.00 00:00:05.89
Race 41a: Girls Varsity 2x Flight @ 12:19 PM
1st 2 Germantown Academy  (K. Horvat) 05:35.80     05:35.80     00:05:35.80  
2nd 4 Strath Haven  (K. Ferrie) 05:57.79 6.5% 00:21.99 05:57.79     00:05:35.80 00:00:21.99
3rd 6 Penn Charter  (J. Gleason) 05:59.85 7.2% 00:02.06 05:59.85     00:05:35.80 00:00:24.05
4th 3 Upper Dublin  (J. Axelrod) 06:04.37 8.5% 00:04.52 06:04.37     00:05:35.80 00:00:28.57
5th 1 Sacred Heart Country Day  (H. Bushner) 06:07.53 9.4% 00:03.16 06:07.53     00:05:35.80 00:00:31.73
6th 5 Bonner/Prendergast  (M. Junod) 06:11.89 10.7% 00:04.36 06:11.89     00:05:35.80 00:00:36.09
Race 42a: Boys Varsity 2x Flight @ 12:25 PM
1st 3 Malvern Preparatory School  (J. Clark) 04:50.38     04:50.38     00:04:50.38  
2nd 4 The Haverford School  (C. Adams) 05:03.38 4.5% 00:13.00 05:03.38     00:04:50.38 00:00:13.00
3rd 5 Germantown Friends  (E. Genyk) 05:04.19 4.8% 00:00.81 05:04.19     00:04:50.38 00:00:13.81
4th 1 Germantown Academy  (Z. Burkhart) 05:06.69 5.6% 00:02.50 05:06.69     00:04:50.38 00:00:16.31
5th 2 Penn Charter  (J. McDavid) 05:26.87 12.6% 00:20.18 05:26.87     00:04:50.38 00:00:36.49
Race 43a: Girls Varsity 4+ Flight @ 12:31 PM
1st 2 Merion Mercy  (C. Glavin) 05:29.41     05:29.41     00:05:29.41  
2nd 3 Episcopal PA  (A. Eringis) 05:34.97 1.7% 00:05.56 05:34.97     00:05:29.41 00:00:05.56
3rd 4 Belleville  (E. Tello) 05:35.79 1.9% 00:00.82 05:35.79     00:05:29.41 00:00:06.38
4th 6 Mount Saint Joseph A  (G. Little) 05:36.83 2.3% 00:01.04 05:36.83     00:05:29.41 00:00:07.42
5th 1 Mount Saint Joseph A  (Q. DeVore) 05:44.71 4.6% 00:07.88 05:44.71     00:05:29.41 00:00:15.30
6th 5 Germantown Academy  (K. Nunes) 05:59.34 9.1% 00:14.63 05:59.34     00:05:29.41 00:00:29.93
Race 44a: Boys Varsity 4+ Flight @ 12:37 PM
1st 6 Radnor  (W. Aftring) 04:46.52     04:46.52     00:04:46.52  
2nd 2 Father Judge  (A. Grochowski) 04:47.80 0.4% 00:01.28 04:47.80     00:04:46.52 00:00:01.28
3rd 5 The Haverford School  (A. Leith) 04:50.30 1.3% 00:02.50 04:50.30     00:04:46.52 00:00:03.78
4th 3 Collingswood  (C. Kaiser) 05:02.38 5.5% 00:12.08 05:02.38     00:04:46.52 00:00:15.86
5th 4 Vineland  (M. Hanna) 05:09.59 8.1% 00:07.21 05:09.59     00:04:46.52 00:00:23.07
6th 1 Belleville  (V. Lamparello) 05:13.21 9.3% 00:03.62 05:13.21     00:04:46.52 00:00:26.69
Race 45a: Girls Varsity 4x Flight @ 12:43 PM
1st 4 Conestoga A  (A. Graf) 04:51.61     04:51.61     00:04:51.61  
2nd 5 Episcopal PA  (K. McGowan) 04:59.65 2.8% 00:08.04 04:59.65     00:04:51.61 00:00:08.04
3rd 1 Conestoga B  (S. Thomas) 05:05.16 4.6% 00:05.51 05:05.16     00:04:51.61 00:00:13.55
4th 3 Academy of Notre Dame A  (K. Mannion) 05:19.24 9.5% 00:14.08 05:19.24     00:04:51.61 00:00:27.63
5th 2 Penn Charter  (C. McCall) 05:42.54 17.5% 00:23.30 05:42.54     00:04:51.61 00:00:50.93
6th 6 Academy of Notre Dame B  (R. Congialdi) 05:56.96 22.4% 00:14.42 05:56.96     00:04:51.61 00:01:05.35
Race 46a: Boys Varsity 4x Flight 1 @ 12:49 PM
1st 2 Malvern Preparatory School  (J. Sincavage) 04:52.50     04:52.50     00:04:52.50  
2nd 4 Roman Catholic A  (K. Adams) 05:01.08 2.9% 00:08.58 05:01.08     00:04:52.50 00:00:08.58
3rd 3 Conestoga A  (N. Carlson) 05:04.59 4.1% 00:03.51 05:04.59     00:04:52.50 00:00:12.09
4th 5 The Haverford School  (C. Bickhart) 05:10.60 6.2% 00:06.01 05:10.60     00:04:52.50 00:00:18.10
Race 46b: Boys Varsity 4x Flight 2 @ 12:55 PM
1st 3 Conestoga B  (N. Leibowitz) 04:42.57     04:42.57     00:04:42.57  
2nd 2 Roman Catholic B  (B. Farrell) 04:43.34 0.3% 00:00.77 04:43.34     00:04:42.57 00:00:00.77
3rd 4 Boys' Latin of Philadelphia  (W. King) 05:10.42 9.9% 00:27.08 05:10.42     00:04:42.57 00:00:27.85
Race 47a: Girls Varsity 8+ Flight @ 01:01 PM
1st 4 Merion Mercy A  (s. horn) 04:39.50     04:39.50     00:04:39.50  
2nd 1 Mount Saint Joseph A  (M. Lawn) 04:42.22 1.0% 00:02.72 04:42.22     00:04:39.50 00:00:02.72
3rd 3 Mount Saint Joseph A  (D. Mischler) 04:48.03 3.1% 00:05.81 04:48.03     00:04:39.50 00:00:08.53
4th 6 Merion Mercy B  (K. Barton) 04:49.23 3.5% 00:01.20 04:49.23     00:04:39.50 00:00:09.73
5th 5 Archbishop Carroll  (C. O'Sullivan) 05:10.05 10.9% 00:20.82 05:10.05     00:04:39.50 00:00:30.55
6th 2 Upper Merion HS  (R. Willauer) 05:50.88 25.5% 00:40.83 05:50.88     00:04:39.50 00:01:11.38
Race 48a: Boys Varsity 8+ Flight @ 01:07 PM
1st 3 La Salle  (A. Barnish) 04:16.59     04:16.59     00:04:16.59  
2nd 2 Episcopal PA  (J. Alden) 04:28.57 4.7% 00:11.98 04:28.57     00:04:16.59 00:00:11.98
3rd 4 Archbishop Carroll  (P. McGuinn) 04:35.39 7.3% 00:06.82 04:35.39     00:04:16.59 00:00:18.80
Page 1 of   1 Printed: 2014-Mar-16 01:10 PM