2014 Head of The Christina
Race Schedule
 Race 1: Mens Collegiate 8+ Final @ 09:55 AM
1 Delaware - Men A  (J. Walker)
2 Delaware - Men B  (B. Kaiser)
3 Delaware - Men C  (C. Hurley)
4 Delaware - Men D  (S. Lobo)
5 Delaware - Men E  (A. Seski)
6 Delaware - Men F  (E. Conde)
7 Delaware - Men G  (S. McBride)
8 Delaware - Men H  (N. Prust)
 Race 2: Mens Youth Varsity 4+ Final @ 10:00 AM
9 Christian Brothers A  (D. Adams)
10 Newport RC  (W. Swartz)
11 Wilmington Youth  (D. Nichols)
12 Annapolis Junior Rowing  (D. Bennett)
13 Radnor  (J. Bragdon)
14 St. Johns College HS A  (F. Hembruff)
15 Upper Merion HS  (C. Buce)
16 Christian Brothers B  (C. Mayro)
17 Absegami  (J. Wagner)
18 Gunston  (D. Rogers)
19 Haddonfield  (A. Graves)
20 Shipley  (v. salamon)
21 Swan Creek RC  (M. Bretl)
22 St. Johns College HS B  (N. Searchinger)
23 Bonner/Prendergast  (C. Smith)
24 The Haverford School  (D. Martinelli)
25 Christian Brothers C  (D. Santos)
 Race 3: Womens Youth Varsity 4+ Final @ 10:10 AM
26 Newport RC  (M. Beane)
27 Annapolis Junior Rowing  (E. Williams)
28 Wilmington Youth A  (M. Cann)
29 Wilmington Youth B  (M. Holmes)
30 Shipley  (A. Neilson)
31 Swan Creek RC  (K. Samkavitz)
32 Merion Mercy  (E. Eddowes)
33 St. Johns College HS B  (J. Townsend)
34 Unionville  (K. Drohan)
35 Mountain Lakes A  (L. Costello)
36 Mainland  (K. Mullin)
37 Mountain Lakes B  (S. Marki)
38 Gunston  (E. Clemens)
39 Atlantic County  (K. Bakley)
40 Radnor  (S. Talucci)
41 Moorestown HS/Rowing  (R. Lucas)
42 St. Johns College HS A  (S. Windsor)
43 Haddonfield  (E. Butler Basner)
44 Bonner/Prendergast  (C. Savage)
 Race 4: Womens Collegiate 8+ Final @ 10:20 AM
45 Delaware - Women A  (D. Cirelli)
46 Delaware - Women B  (S. Taylor)
47 Delaware - Women C  (M. Kirby)
48 Delaware - Women D  (K. Reisor)
 Race 5: Mixed Youth 8+ Final @ 10:25 AM
49 Baltimore  (M. Morra)
 Race 6: Mixed Masters 8+ Final @ 10:25 AM
50 Wilmington  (N. Campbell)[C/44/12.8]
51 Whitemarsh  (J. Monaghan)[D/52/38.3]
52 Chester River  (P. Nash)[F/60/73.6]
53 Cooper Rowing  (M. Bowen)[B/38/0.0]
 Race 7: Mens Youth Novice/JV 4+ Final @ 10:30 AM
54 Swan Creek RC  (R. Falk)
55 Unionville  (T. Thorley)
56 Mountain Lakes A  (C. Morrison)
57 Gunston  (E. Boone)
58 Moorestown HS/Rowing  (B. Kearns)
59 Concord HS A  (J. Weeks)
60 Mountain Lakes D  (A. Fortunato)
61 Upper Merion HS  (J. McNally)
62 Mountain Lakes B  (P. Ippolito)
63 Absegami  (M. Bhatti)
64 Wilmington Youth A  (W. Days)
65 Concord HS B  (W. Lawrence)
66 Newport RC  (G. Dekleva)
67 Mountain Lakes C  (A. Signorelli)
68 Wilmington Youth B  (M. Williamson)
69 St. Benedict's Prep  (M. Hunter)
70 RFH Rowing  (M. Longo)
71 Annapolis Junior Rowing  (G. Chamberlin)
 Race 8: Womens Youth Novice/JV 4+ Final @ 10:40 AM
72 Wilmington Youth A  (T. Witte)
73 Baltimore  (G. McDaniel)
74 Bonner/Prendergast  (H. Espinal)
75 Merion Mercy  (A. Nunno)
76 Freedom Rowers  (A. Albrecht)
77 Radnor A  (J. Hughes)
78 Mountain Lakes A  (k. zangari)
79 Mainland  (L. Anthony)
80 Gunston  (K. Naumann)
81 Newport RC  (B. DiFranceisco)
82 Unionville  (J. Murphy)
83 Mountain Lakes B  (K. Abbott)
84 Atlantic County  (e. whitehurst)
85 Wilmington Youth B  (T. Beardell)
86 Radnor B  (A. Duffy)
87 Annapolis Junior Rowing  (P. Sunshine)
 Race 9: Mens Youth JV 4x Final @ 10:50 AM
88 Navesink  (J. Gallagher)
89 The Haverford School  (S. Zelov)
90 RFH Rowing  (B. Edwards)
 Race 10: Womens Youth JV 4x Final @ 10:50 AM
91 Navesink B  (V. Castano)
92 Whitemarsh  (C. Phelan)
93 Navesink A  (K. Lemoine)
 Race 11: Mens Masters Veterans 1x Final @ 11:00 AM
94 Swan Creek RC  (T. Pytlar)[F/62/0.0]
96 Virginia Beach  (M. Winters)[F/60/0.0]
 Race 12: Womens Masters Veterans 1x Final @ 11:10 AM
97 Carnegie Lake  (B. Hogan)[G/69/0.0]
 Race 13: Mens Masters 1x Final @ 11:20 AM
98 Bonner/Prendergast  (D. Krmpotich)[E/59/96.4]
99 Wilmington A  (R. Fisher)[D/53/63.3]
100 Undine  (F. Rowe)[D/51/53.8]
101 Navesink A  (R. Penta)[E/58/90.4]
102 Wilmington B  (S. Chamberlain)[E/59/96.4]
103 University  (J. Purtill)[D/50/49.4]
104 Carnegie Lake  (A. Vafaee)[E/59/96.4]
105 Unaff. (USA)  (D. Day)[D/52/58.5]
106 Navesink C  (H. ross)[C/48/41.0]
107 Wilmington C  (I. Baldychev)[A/30/0.0]
108 Wilmington D  (W. Newell)[B/40/15.2]
 Race 14: Womens Masters 1x Final @ 11:20 AM
109 Whitemarsh A  (J. McAlear)[A/32/0.0]
110 Baltimore A  (E. Erbelding)[D/53/61.8]
111 Washington Rowing School  (T. Walters)[E/56/77.5]
112 Whitemarsh B  (L. Lehane)[A/34/2.3]
113 Baltimore B  (J. Barton)[E/58/88.9]
114 Viking  (S. Shaltout)[D/52/57.0]
 Race 15: Mens Masters 2x Final @ 11:30 AM
115 Baltimore/New York AC [Composite] B  (C. Windeknecht)[E/56/69.0]
116 Baltimore/Washington Rowing School [Composite] C  (c. Arnold)[E/57/73.9]
117 Passaic River  (A. Fiory)[G/68/138.0]
118 Baltimore A  (J. Kauffman)[AA/26/0.0]
119 Chester River  (T. Schreppler)[E/57/73.9]
 Race 16: Womens Masters 2x Final @ 11:35 AM
120 Swan Creek RC  (J. Wilson)[F/62/40.7]
121 Passaic River  (G. Lahm)[E/55/4.6]
122 Chester River  (A. Jones)[D/54/0.0]
 Race 17: Mens Youth 2x Final @ 11:40 AM
123 Baltimore  (M. Couwenhoven)
124 Newport RC B  (M. Judd)
125 Shipley A  (D. Ramsey)
126 Whitemarsh  (D. Hopkins)
127 The Haverford School  (S. Zelov)
128 Bonner/Prendergast A  (P. Martin)
129 Shipley B  (V. Tingley)
130 Freedom Rowers  (C. Lentz)
131 Unionville  (C. Wardius)
132 Newport RC A  (B. Suchta)
133 Bonner/Prendergast B  (R. Charno)
270 Navesink A  (E. Bovino)
271 Navesink B  (L. Golan)
 Race 18: Womens Youth 2x Final @ 11:50 AM
134 Shipley  (J. Shannon)
135 Newport RC  (R. Carr)
136 Concord HS  (S. Leslie)
137 Whitemarsh A  (J. Zettlemoyer)
138 Navesink  (E. Miller)
139 Swan Creek RC  (E. Heffern)
140 Virginia Beach  (J. Peck)
141 Upper Merion HS  (I. Moser)
142 Whitemarsh B  (R. Friedman)
 Race 19: Mens Masters 4x Final @ 12:00 PM
143 Passaic River  (C. Scorsone)[C/45/0.0]
144 Whitemarsh  (B. Scher)[E/58/48.4]
 Race 20: Womens Masters 4x Final @ 12:00 PM
145 Cooper Rowing  (G. Loeber)[C/47/13.3]
146 Navesink  (P. Russoniello)[D/54/38.3]
147 Unaff. (USA)/Navesink [Composite]  (L. Kornett)[F/63/81.4]
148 Chester River  (M. Doyle)[E/55/42.5]
149 Baltimore  (J. Tice)[B/42/0.0]
 Race 21: Mens Masters 4+ Final @ 12:10 PM
150 O'Connell  (J. Robinson)[D/53/25.9]
151 Swan Creek RC  (M. Jezyk)[C/46/0.0]
 Race 22: Womens Masters 4+ Final @ 01:00 PM
152 Wilmington A  (K. Qualls)[E/55/64.4]
153 Baltimore A  (N. Beglau-Pueyo)[A/27/0.0]
154 Wilmington B  (J. Gorcyca)[A/28/0.1]
155 Baltimore B  (S. Burt)[D/51/47.3]
 Race 23: Mens Youth 1x Final @ 01:10 PM
156 Freedom Rowers  (W. Mann)
157 Baltimore A  (M. Couwenhoven)
158 Virginia Beach A  (D. Callahan)
159 Shipley A  (C. Taylor)
160 The Haverford School  (J. Siegal)
161 Whitemarsh  (Z. Burkhart)
162 Navesink  (T. Johnston)
163 Haddonfield  (A. Mandviwalla)
164 Virginia Beach B  (M. brennan)
165 Shipley B  (D. Ramsey)
166 Baltimore B  (J. Rodman)
 Race 24: Womens Youth 1x Final @ 01:10 PM
167 Concord HS  (N. Teichman)
168 O'Connell  (C. Swanson)
169 Whitemarsh  (J. Zettlemoyer)
 Race 25: Mixed Masters 2x Final @ 01:20 PM
170 Whitemarsh  (E. Mens)[A/35/0.0]
171 Swan Creek RC  (H. Green)[D/52/46.0]
172 Baltimore  (E. Anderson)[F/61/89.6]
 Race 26: Mens Youth JV 8+ Final @ 01:25 PM
173 Christian Brothers  (K. Bhattacharya)
174 St. Augustine  (R. Fucetola)
175 Concord HS  (J. PFANDER)
176 Newport RC  (W. Swartz)
177 Haddonfield A  (B. Giangiulio)
178 Radnor A  (R. Borowski)
179 Wilmington Youth  (W. Days)
180 Moorestown HS/Rowing  (B. Jones)
181 Mountain Lakes  (B. Fitzgerald)
182 Unionville  (T. Thorley)
183 Radnor B  (N. Morris)
184 Haddonfield B  (A. Coty)
185 Radnor C  (J. Craig)
186 St. Benedict's Prep  (P. Jimenez)
187 RFH Rowing  (T. Reilly)
 Race 27: Mens Youth Novice 8+ Final @ 01:35 PM
188 Christian Brothers A  (S. Kenney)
189 Annapolis Junior Rowing  (S. Bettinger)
190 Moorestown HS/Rowing  (G. Cline)
191 Gunston  (T. Hesford)
192 Unionville A  (C. Kelley)
193 Mountain Lakes  (g. kacergis)
194 Newport RC  (G. Dekleva)
195 Wilmington Youth  (N. Nickerson)
196 Whitemarsh  (J. Harris)
197 Swan Creek RC  (B. COOPER)
198 Christian Brothers B  (T. O'Boyle)
199 Unionville B  (M. Caputo)
200 Radnor  (M. Mancuso)
273 St. Benedict's Prep  (I. Jordan)
 Race 28: Womens Youth JV 8+ Final @ 01:45 PM
201 Wilmington Youth  (T. Beardell)
202 Baltimore  (M. Doak)
203 Haddonfield B  (E. Kommedal)
204 Unionville  (C. Savant)
205 Haddonfield A  (K. Hohweiler)
206 Merion Mercy  (M. Dolan)
207 Radnor  (K. Dolan)
208 RFH Rowing A  (M. Morse)
209 RFH Rowing B  (K. Leftwich)
 Race 29: Womens Youth Novice 8+ Final @ 01:55 PM
210 Wilmington Youth  (H. Kirk)
211 Moorestown HS/Rowing  (A. Eichhorn)
212 Mountain Lakes  (k. zangari)
213 Newport RC  (C. Holden)
214 Unionville  (E. Tierney)
215 Whitemarsh  (A. Hain)
216 Swan Creek RC  (J. Armetta)
217 Concord HS  (G. Vaughn)
218 Annapolis Junior Rowing  (P. Sunshine)
 Race 30: Mixed Masters 4x Final @ 02:05 PM
219 Upper Merion  (M. Zisling)[E/57/0.0]
220 Hampton Roads  (N. Conner)[E/58/0.0]
 Race 31: Mens Masters 8+ Final @ 02:05 PM
221 Whitemarsh  (J. Monaghan)[E/55/32.2]
222 Wilmington  (M. Teichman)[E/55/32.2]
 Race 32: Womens Masters 8+ Final @ 02:05 PM
223 Chester River  (M. Doyle)[F/60/71.9]
224 Wilmington  (S. Smith)[C/43/8.6]
225 Annapolis RC  (K. Hepting)[C/47/19.5]
226 Passaic River  (V. Spies)[B/39/0.0]
227 Whitemarsh  (J. McAlear)[C/48/22.6]
 Race 31: Mens Masters 8+ Final @ 02:05 PM
272 Swan Creek RC  (M. Jezyk)[C/46/0.0]
 Race 33: Mens Open 1x Final @ 02:15 PM
228 Cooper Rowing  (B. DiCrescenzo)
229 Delaware - Men A  (R. Cucci)
230 Delaware - Men/Unaff. (USA) [Composite] A  (W. Beardell)
231 Delaware - Men B  (T. Summers)
 Race 34: Womens Open 1x Final @ 02:15 PM
232 Unaff. (USA)  (A. Couwenhoven)
233 Carnegie Lake  (L. McGough)
 Race 35: Mens Youth Varsity 8+ Final @ 02:25 PM
234 Christian Brothers A  (D. Adams)
235 St. Augustine A  (M. Oakley)
236 Haddonfield  (P. Hurd)
237 Annapolis Junior Rowing  (D. Bennett)
238 Swan Creek RC  (W. Lambert)
239 Moorestown HS/Rowing  (J. Gaffney)
240 Mountain Lakes  (S. Albregts)
241 St. Augustine B  (H. Wilbraham)
242 Christian Brothers B  (D. Vassallo)
243 Wilmington Youth  (D. Nichols)
244 Archbishop Carroll  (P. McGinnis)
245 St. Johns College HS  (G. McHugh)
 Race 37: Mens Youth Varsity 4x Final @ 02:30 PM
246 Navesink  (E. Bovino)
 Race 36: Womens Youth Varsity 8+ Final @ 02:35 PM
247 Merion Mercy A  (S. Maurer)
248 Merion Mercy B  (E. Parker)
249 Wilmington Youth  (M. Cann)
250 Annapolis Junior Rowing  (H. Decker)
251 Newport RC  (M. Mejia)
252 Baltimore  (D. Lowitt)
253 Bonner/Prendergast  (C. McDonald)
254 Radnor  (G. Logioia)
255 St. Johns College HS  (J. Townsend)
256 Archbishop Carroll  (F. Rymal)
257 Swan Creek RC  (E. Heffern)
258 Mainland  (K. Jackson)
 Race 38: Womens Youth Varsity 4x Final @ 02:40 PM
259 Navesink  (C. Meissner)
260 Whitemarsh  (L. Costa)
261 Concord HS/Unionville [Composite]  (S. Leslie)
There are 264 crews scheduled to race.
Page 1 of  1 Printed: 2014-Oct-05 06:33 AM