2015 City Championships
Official Results
Place Bow Organization Net Time % Delta Raw Handicap Penalty Start Finish
Race 1a: Girls Gig/Novice 1x Heat @ 08:00 AM
1st 2 Upper Dublin (J.Pittakas) 06:58.79     06:58.79     07:57:57.03 08:04:55.82
2nd 1 Shoreham-Wading (O.Acuna) 07:07.01 2.0% 00:08.22 07:07.01     07:57:31.90 08:04:38.91
3rd 6 Conestoga (M.Smith) 07:20.62 5.2% 00:13.61 07:20.62     07:59:17.50 08:06:38.12
4th 4 Penn Charter (M.Davis) 07:28.15 7.0% 00:07.53 07:28.15     07:58:51.80 08:06:19.95
5th 3 Lampeter-Strasburg (A.Baughman) 07:37.17 9.2% 00:09.02 07:37.17     07:58:46.78 08:06:23.95
6th 9 Sacred Heart Country Day (M.Marino) 07:46.86 11.5% 00:09.69 07:46.86     07:59:58.09 08:07:44.95
7th 7 Springside Chestnut Hill B (B.Hennessy) 08:14.84 18.2% 00:27.98 08:14.84     07:59:27.13 08:07:41.97
5 Springside Chestnut Hill A (A.Moore) Scratch              
8 Germantown Friends (M.Esberg) Did Not Finish              
Race 2a: Boys Gig/Novice 1x Heat @ 08:10 AM
1st 11 Strath Haven (E.Subers) 05:53.82     05:53.82     08:02:55.10 08:08:48.92
2nd 12 Hatboro Horsham High School (Y.Gilad) 06:24.76 8.7% 00:30.94 06:24.76     08:03:19.19 08:09:43.95
3rd 13 North Arlington Crew (H.Ribeiro) 06:33.44 11.2% 00:08.68 06:33.44     08:03:51.38 08:10:24.82
4th 14 Friends Select (T.Fallon) 07:03.23 19.6% 00:29.79 07:03.23     08:04:21.03 08:11:24.26
5th 16 Bonner/Prendergast (C.Garvey) 07:42.67 30.8% 00:39.44 07:42.67     08:05:27.14 08:13:09.81
6th 15 Holy Spirit (D.Mitchell) 07:44.64 31.3% 00:01.97 07:44.64     08:04:53.99 08:12:38.63
17 Springside Chestnut Hill (C.Markos) Did Not Finish              
Race 4a: Boys Freshman/Novice 2x Heat @ 08:16 AM
1st 19 Germantown Friends (J.Wright, G.Buyske-Friedberg) 05:43.24     05:43.24     08:10:43.55 08:16:26.79
2nd 20 Ridgewood Crew (S.Daspin, S.Campbell) 05:58.19 4.4% 00:14.95 05:58.19     08:13:23.68 08:19:21.87
3rd 21 Roman Catholic A (E.Meadows, L.Pryor) 06:08.93 7.5% 00:10.74 06:08.93     08:13:56.48 08:20:05.41
4th 25 Germantown Academy (I.Wilkins, S.Trombetta) 06:15.25 9.3% 00:06.32 06:15.25     08:16:02.34 08:22:17.59
5th 23 Holy Spirit (S.Downey, J.Moses) 06:33.34 14.6% 00:18.09 06:33.34     08:15:02.08 08:21:35.42
6th 26 Bergen Catholic (G.Rodriguez, T.Murray) 06:33.55 14.7% 00:00.21 06:33.55     08:15:32.64 08:22:06.19
7th 24 Teaneck HS (J.Hamilton, J.Hamilton) 06:40.39 16.7% 00:06.84 06:40.39     08:14:38.67 08:21:19.06
8th 27 Roman Catholic B (D.McCloskey, A.Perez) 06:52.20 20.1% 00:11.81 06:52.20     08:16:33.01 08:23:25.21
Race 5a: Girls Novice 4+ Heat @ 08:22 AM
1st 35 Egg Harbor
(A.Hendriks, F.Hewitt, M.Moore, B.Ferra, [C.Sykes])
06:11.21     06:11.21     08:22:32.64 08:28:43.85
2nd 32 Germantown Academy A
(E.Wescott, J.McKernan, G.Loughlin, C.Klebanoff, [R.Kliger])
06:11.53 0.1% 00:00.32 06:11.53     08:21:54.20 08:28:05.73
3rd 29 Radnor
(E.Majercak, E.Conklyn, B.McCormick, J.Wi, [C.Kerpius])
06:24.88 3.7% 00:13.35 06:24.88     08:20:40.08 08:27:04.96
4th 36 Owen J Roberts
(A.Eaches, T.Baker, K.Sherwood, H.Dunlop, [L.Wynn])
06:33.02 5.9% 00:08.14 06:33.02     08:23:40.36 08:30:13.38
5th 30 Belleville
(S.Asali, M.Phan, S.Navarrete, S.Delgado, [R.Sobransingh])
06:33.84 6.1% 00:00.82 06:33.84     08:21:09.39 08:27:43.23
6th 34 Germantown Academy B
(r.porter, K.Hallahan, E.Lindgren, S.Lindgren, [J.Baron])
06:43.11 8.6% 00:09.27 06:43.11     08:22:44.59 08:29:27.70
7th 37 Charter School of Wilmington
(C.Leslie, C.Sullivan, A.Crawford, R.Sweeney, [S.Shekhar])
06:52.71 11.2% 00:09.60 06:52.71     08:24:22.46 08:31:15.17
8th 31 OLMA Crew
(A.Caterina, K.Levari, J.Ruberti, G.Bernard, [E.Emberger])
07:23.10 19.4% 00:30.39 07:23.10     08:21:32.44 08:28:55.54
Race 6a: Boys Novice 4+ Heat @ 08:28 AM
1st 40 Don Bosco
(J.Peticca, M.OKeefe, J.Sklarski, V.Garewal, [S.Solazzo])
05:30.62     05:30.62     08:28:19.46 08:33:50.08
2nd 53 Vineland
(K.Slusarczyk, J.Mattiucci, M.Bennett, D.SALIM, [H.Cruz])
05:38.67 2.4% 00:08.05 05:38.67     08:34:02.92 08:39:41.59
3rd 45 Episcopal PA
(K.Hogan, L.Faulkner, H.Aldridge, P.Zhang, [S.Kresge])
05:41.78 3.4% 00:03.11 05:41.78     08:30:14.41 08:35:56.19
4th 42 Oakcrest A
(A.Groff, E.Dumoulin, Y.Delvalle, M.Tomasella, [D.Schultheis])
05:42.64 3.6% 00:00.86 05:42.64     08:28:58.25 08:34:40.89
5th 39 Belleville A
(K.Calderon, T.Neira, K.Shaw, M.Sanchez, [D.Jugo])
05:43.69 4.0% 00:01.05 05:43.69     08:27:56.40 08:33:40.09
6th 58 Mainland
(S.Tedeschi, V.Perry, B.Kintish, J.Gandy, [J.Rich])
05:45.06 4.4% 00:01.37 05:45.06     08:36:28.43 08:42:13.49
7th 41 La Salle
(W.Ernst, A.Engel, R.cramer, J.Smith, [J.Fabrizio])
05:50.41 6.0% 00:05.35 05:50.41     08:28:46.46 08:34:36.87
8th 55 Belleville B
(M.Gencarelli, D.Guailacela, M.Soriano, A.Doria, [A.Rojas])
05:59.77 8.8% 00:09.36 05:59.77     08:35:25.92 08:41:25.69
9th 48 Philadelphia City Rowing
(M.Dawan, C.Lightsey, A.Bendaoud, N.Romano, [O.Morris])
06:04.04 10.1% 00:04.27 06:04.04     08:31:28.83 08:37:32.87
10th 43 North Arlington Crew
(M.Szklarzewski, R.Camacho, A.Contreras, A.Di Popolo, [A.Rizki])
06:10.71 12.1% 00:06.67 06:10.71     08:29:45.65 08:35:56.36
11th 46 Cedar Creek High School
(L.Rodriguez, M.Maskos, j.schnitzel, P.Muller, [G.Pinto])
06:11.50 12.4% 00:00.79 06:11.50     08:30:34.16 08:36:45.66
12th 47 Oakcrest B
(S.Acevedo, C.Quinones, A.AMBIO, a.Gullo, [J.Baldi])
06:11.58 12.4% 00:00.08 06:11.58     08:31:02.04 08:37:13.62
13th 52 Charter School of Wilmington
(J.Burcat, M.Brant, P.Phipps, T.Leighton, [C.Hanby])
06:11.86 12.5% 00:00.28 06:11.86     08:33:29.90 08:39:41.76
14th 54 Egg Harbor
(J.Molina, A.Snyder, M.Luong, A.Malave, [A.Carino])
06:13.67 13.0% 00:01.81 06:13.67     08:34:51.70 08:41:05.37
15th 59 Shipley
(C.Lawler, J.Bruno, J.Stewart, J.Weiss, [T.ROGERS])
06:13.77 13.1% 00:00.10 06:13.77     08:37:14.30 08:43:28.07
16th 56 St. Peters Prep
(N.Charas, D.Malleo, R.Dungan, D.Dias, [J.Halligan])
06:22.72 15.8% 00:08.95 06:22.72     08:36:02.37 08:42:25.09
17th 50 Absegami
(A.Juarez, D.Aiken, A.Nargi, A.Ghuman, [G.Morales])
06:24.33 16.2% 00:01.61 06:24.33     08:32:28.97 08:38:53.30
18th 49 Moorestown HS/Rowing
(K.Potere, H.Carroll, J.Pfrommer, C.Tenenbaum, [B.Alpert])
06:30.06 18.0% 00:05.73 06:30.06     08:31:36.40 08:38:06.46
19th 44 Atlantic City
(D.Khan, M.Marshall, A.Akram, J.Lam, [B.Pham])
06:42.81 21.8% 00:12.75 06:42.81     08:29:18.90 08:36:01.71
51 Harriton
(T.van Wijngaarden, E.Ahn, J.Schlicter, M.Noel, [L.Hoffman])
Scratch              
57 Fordham Prep
(M.Jones, R.Das, C.Laskay, G.Vasilakis, [P.Iori])
Scratch              
Race 7a: Girls Freshman 4+ Heat @ 08:38 AM
1st 60 Harriton
(C.Norris, B.Pelletier, E.Greenhalgh, A.Rieser, [N.Skorupski])
06:08.76     06:08.76     08:38:46.94 08:44:55.70
2nd 61 Mount Saint Joseph
(A.Mansfield, R.PATTI, E.Little, C.Faust, [A.Schwenger])
06:17.76 2.4% 00:09.00 06:17.76     08:39:06.98 08:45:24.74
3rd 63 Doane Academy
(S.Marchesani, C.Cocelli, N.McIntosh, E.Kozlowski, [A.Miller])
06:23.97 4.1% 00:06.21 06:23.97     08:40:10.43 08:46:34.40
4th 62 Upper Merion HS
(A.Hain, D.Clayton, E.Briggs, K.Wang, [L.Phongphachone])
06:33.40 6.7% 00:09.43 06:33.40     08:39:28.84 08:46:02.24
5th 65 Cedar Creek High School
(R.Robbins, K.Patterson, A.Bonsall, A.Haugan, [T.Long])
06:42.96 9.3% 00:09.56 06:42.96     08:41:18.43 08:48:01.39
6th 66 North Arlington Crew
(N.Santos, M.Polanco, T.Austin, E.Karras, [C.Jennings])
06:43.84 9.5% 00:00.88 06:43.84     08:41:51.82 08:48:35.66
7th 64 Belleville
(K.Rincon, C.Vallejo, K.Avanzado, A.Perez, [I.Perez])
07:08.64 16.2% 00:24.80 07:08.64     08:40:50.63 08:47:59.27
Race 8a: Boys Freshman 4+ Heat @ 08:44 AM
1st 72 Don Bosco
(J.Bucher, J.Specthrie, M.Bucher, P.Rice, [N.Dawson])
05:42.08     05:42.08     08:46:13.57 08:51:55.65
2nd 68 La Salle
(J.Schwarz, J.Singletary, P.Caulfield, S.Matchett, [M.Chiappone])
05:45.31 0.9% 00:03.23 05:45.31     08:44:43.18 08:50:28.49
3rd 73 St. Joseph Prep
(M.West, W.Zsembik, J.Drummey, A.Pizzigoni, [J.Brooks])
05:50.70 2.5% 00:05.39 05:50.70     08:46:40.24 08:52:30.94
4th 71 Holy Spirit
(M.Raguso-Failla, N.Mairone, J.Braudis, B.McGettigan, [N.Hankinson])
05:57.37 4.5% 00:06.67 05:57.37     08:46:11.24 08:52:08.61
5th 69 Montclair
(M.Kaplan, A.Bobyock-Rosen, M.Moore, E.Frank, [H.Healy])
05:59.39 5.1% 00:02.02 05:59.39     08:45:12.94 08:51:12.33
6th 70 Bonner/Prendergast
(L.Salter, A.mcelwee, J.McDermott, C.Boyle, [M.Beauton])
06:01.16 5.6% 00:01.77 06:01.16     08:45:34.01 08:51:35.17
7th 75 St. Augustine
(A.D'Amelio, M.Zandanel, J.Schossig, S.Carlin, [J.Copperman])
06:08.50 7.7% 00:07.34 06:08.50     08:47:40.45 08:53:48.95
8th 76 Upper Merion HS
(A.Ewing, G.Palumbo, C.Willauer, Z.Magid-slav, [J.Rosas])
06:12.33 8.8% 00:03.83 06:12.33     08:48:21.24 08:54:33.57
9th 74 Kearny
(C.Da Silva, M.Bedon, E.Chavez, n.Magesty, [A.Rivera])
06:20.06 11.1% 00:07.73 06:20.06     08:47:25.54 08:53:45.60
Race 9a: Girls Novice 8+ Heat @ 08:50 AM
1st 78 Mount Saint Joseph
(M.DiGregorio, J.DeGroat, K.Eney, E.Arnold, J.Flynn, L.Tubman, K.healy, C.Langella, [M.Walsh])
05:31.70     05:31.70     08:52:23.56 08:57:55.26
2nd 77 Episcopal PA
(J.Konopka, S.Conlin, A.Peyton, S.Schork, H.Kaufhold, H.Zirnkilton, E.Sargent, G.Kaufhold, [L.Barber])
05:33.58 0.6% 00:01.88 05:33.58     08:51:57.95 08:57:31.53
3rd 83 Philadelphia City Rowing A
(E.Hudson, R.Griggs, M.Duignan, S.Harris, A.Andrews, S.Dawan, A.Colella, N.Danielson, [N.Sponheimer])
05:35.55 1.2% 00:01.97 05:35.55     08:54:40.37 09:00:15.92
4th 84 Concord HS
(K.McRae, B.Narvell, F.Johnson, H.Walsh, M.Kegelman, G.Vaughn, M.Steele, B.Flanagan, [R.Shippy])
05:45.42 4.1% 00:09.87 05:45.42     08:55:20.83 09:01:06.25
5th 80 Merion Mercy
(K.Kubasko, J.McGill, M.Sherman, M.McGrath, M.Passarella, N.Malitas, C.Walker, M.Garvey, [C.Mattioli])
05:45.75 4.2% 00:00.33 05:45.75     08:53:07.74 08:58:53.49
6th 82 Holy Spirit
(G.Ferrara, M.Starkman, D.Kaplan, D.Dooley, C.Randik, C.TUOHY, A.Leone, D.Logue, [K.Patitucci])
05:49.52 5.4% 00:03.77 05:49.52     08:53:58.59 08:59:48.11
7th 87 Moorestown HS/Rowing
(K.Sims, L.Gross, T.Reed, I.Malesh, J.Pollock, S.Infante, E.Snyder, L.Sussman, [S.Thumar])
05:50.42 5.6% 00:00.90 05:50.42     08:56:24.42 09:02:14.84
8th 88 Archbishop Carroll
(M.Dougherty, C.carpenter, A.Romano, C.Stoyell-Mulholland, M.Archbold, S.Romberger, C.Boyle, T.Vu, [J.Orsatti])
05:53.38 6.5% 00:02.96 05:53.38     09:02:02.42 09:07:55.80
9th 81 Vineland
(A.Hullihen, A.Lusinski, G.Gonzalez, K.Balinge, A.Messore, V.Udoetuk, J.Liu, R.Slusarczyk, [M.King])
05:53.60 6.6% 00:00.22 05:53.60     08:53:44.33 08:59:37.93
10th 79 Montclair
(K.Adleman, J.De Los Santos, a.cohen, E.Cooke, D.Kurzweil, C.Connor, R.Preston, L.Cunningham, [C.Rosenberg])
05:53.78 6.7% 00:00.18 05:53.78     08:52:42.08 08:58:35.86
11th 97 Bonner/Prendergast
(S.McKenna, O.Bralczyk, M.Oxenberg, T.Colivas, N.Zeller, G.Stratton, J.Zecca, M.Sihler, [V.Collins])
05:56.99 7.6% 00:03.21 05:56.99     09:03:25.08 09:09:22.07
12th 85 Absegami
(S.Sandoval, E.Karovic, J.Hanselmann, F.Palacio, M.Halim, J.Lin, R.Patel, M.Swarna, [L.Bell])
06:02.48 9.3% 00:05.49 06:02.48     08:59:17.06 09:05:19.54
13th 95 Unionville
(M.Welsch, E.WORTH, J.Wagner, T.Thompson, S.Patel, M.Gearhart, R.Schrof, N.Savaiko, [I.Tayoun])
06:05.14 10.1% 00:02.66 06:05.14     09:01:18.29 09:07:23.43
14th 89 Mainland
(M.Montgomery, K.Wolfe, G.Meoli, A.Stormes, M.Fuertes, C.Friel, C.Cottrell, A.Kinkler, [A.DiVentura])
06:06.47 10.5% 00:01.33 06:06.47     08:56:55.65 09:03:02.12
15th 86 Philadelphia City Rowing B
(M.Bhayroo, J.Andrews, T.Garnett, M.Dow, S.Loose, M.Kelly, J.Hobbs Pifer, F.Williams, [J.Wagner])
06:09.20 11.3% 00:02.73 06:09.20     08:58:45.79 09:04:54.99
16th 90 Shipley
(C.Menziuso, E.Green, K.Beachell, R.Menziuso, A.korfmann, G.Goodwin, L.Wilson, S.Brown, [T.Watson-Harris])
06:13.12 12.5% 00:03.92 06:13.12     08:57:39.61 09:03:52.73
17th 93 Atlantic City
(L.Babilino, B.Levin, B.Stinsman, L.Chipkin, A.Mingo-Crockett, E.To, A.Fehe, T.Bancheri, [K.Isidro])
06:28.42 17.1% 00:15.30 06:28.42     09:04:03.59 09:10:32.01
18th 92 Charter School of Wilmington
(L.Nordheimer, E.Tran, H.Lane, N.Williams, J.Dean, M.Davis, E.Warren, R.Li, [K.Edmiston])
06:42.74 21.4% 00:14.32 06:42.74     08:59:40.35 09:06:23.09
19th 96 Ocean City HS
(L.Trofa, C.Rossiter, G.Bromhead, A.Latella, N.Michel, M.Wisham, j.cordery, A.Kelly, [M.Canuso])
06:42.97 21.5% 00:00.23 06:42.97     09:01:42.64 09:08:25.61
20th 91 Egg Harbor
(I.Salerno, H.Hilton, M.Latif, S.Li, C.Tyner, A.Meeker, J.Avellino, A.Alfaro, [G.Arabio])
06:47.06 22.7% 00:04.09 06:47.06     08:58:28.26 09:05:15.32
21st 94 Lower Merion
(K.Stanton, M.Kitnick, C.Ochroch, S.McConnell, E.Paul, S.Dilsheimer, Z.Kleeman, S.Lenrow, [S.Sher])
06:47.89 23.0% 00:00.83 06:47.89     09:00:12.33 09:07:00.22
Race 10a: Boys Novice 8+ Heat @ 09:00 AM
1st 99 Montclair
(D.Traore, H.Vecchione, e.kline, G.Rogers, H.Mckenzie-Nozari, A.Bradley, W.Collins, B.Muldoon, [A.Firestone])
04:59.32     04:59.32     09:06:44.84 09:11:44.16
2nd 102 St. Augustine
(R.LaBrosse, C.Fair, J.LaBarth, M.Cottrell, A.Dailey, E.Davis, R.SULLIVAN, J.Galushka, [B.Silla])
05:08.49 3.1% 00:09.17 05:08.49     09:08:29.80 09:13:38.29
3rd 100 Philadelphia City Rowing
(J.Cartagena, W.Stocovaz, S.Scafidi, J.Harris, J.Hehmeyer, X.Pfister, T.Wilson, W.White, [T.Williams])
05:10.37 3.7% 00:01.88 05:10.37     09:07:16.52 09:12:26.89
4th 101 La Salle
(R.Feeney, G.Hamilton, O.Hinkley, D.Karrash, T.Longo, J.McMonagle, T.Nagle, L.Roberts, [M.Fabrizio])
05:12.63 4.4% 00:02.26 05:12.63     09:07:56.46 09:13:09.09
5th 103 Ocean City HS
(B.Mack, Z.Greger, G.O'Connell, L.Hornick, N.Gartner, T.Moore, W.Baker, H.Adair, [R.LaRosa])
05:14.14 5.0% 00:01.51 05:14.14     09:08:54.45 09:14:08.59
6th 109 St. Joseph Prep A
(J.Ellis, M.Venango, E.Geiger, W.Ouligian, C.Stephenson, D.Morrow, M.Carney, L.Gibbons, [B.Richey])
05:18.70 6.5% 00:04.56 05:18.70     09:11:32.17 09:16:50.87
7th 104 Moorestown HS/Rowing
(W.Wang, J.Tan, J.Brooks, J.DiMarino, A.Gaffney, G.Pentapalli, W.Rafferty, N.Weller, [A.Chen])
05:20.12 6.9% 00:01.42 05:20.12     09:09:05.84 09:14:25.96
8th 110 Egg Harbor
(D.Simeo, G.Herbst, Z.Ballard, A.Hassan, P.Gilbride, C.Kline, R.Behm, L.Vinyard, [T.Griffiths])
05:21.79 7.5% 00:01.67 05:21.79     09:11:54.29 09:17:16.08
9th 105 Concord HS
(W.Lawrence, J.Hargis, M.Buccio, N.Jester, J.Filano, A.Checchi, E.Carr, J.Andrade, [S.Leslie])
05:26.86 9.2% 00:05.07 05:26.86     09:09:34.79 09:15:01.65
10th 107 Don Bosco
(L.Kellogg, T.D'Arpino, P.Geraghty, A.Pruitt, E.Scimeca, T.Scharfenberger, M.Duffy, M.Hernandez, [A.Castellano])
05:36.02 12.3% 00:09.16 05:36.02     09:10:36.71 09:16:12.73
11th 108 Kearny
(J.Ramon, P.Grimm, A.Olivera, K.Pimentel, K.Costa, G.Grioli, K.Pineda, S.Martins, [A.Castelo])
05:39.06 13.3% 00:03.04 05:39.06     09:11:12.02 09:16:51.08
12th 106 St. Joseph Prep B
(R.Polaha, J.Figge, J.Sylvester, L.Leahy, W.Gallagher, B.Sheridan, M.Dreux, N.Ziemniak, [B.Burghardt])
05:41.25 14.0% 00:02.19 05:41.25     09:10:11.12 09:15:52.37
13th 111 Unionville
(A.Wardius, J.Lose, A.SINGH, A.Wang, S.Short, M.Rizaldi, M.Defilippo, E.Renzetti, [M.Thornton])
05:59.37 20.1% 00:18.12 05:59.37     09:12:22.24 09:18:21.61
Race 12a: Boys Novice 4x Heat @ 09:10 AM
1st 123 Malvern Preparatory School A
(B.Mankowski, G.Myers, J.McGlinn, P.Keenan)
05:17.42     05:17.42     09:16:47.35 09:22:04.77
2nd 116 The Haverford School
(D.McKay, R.Haabestad, A.Boratto, S.Berlinger)
05:24.23 2.1% 00:06.81 05:24.23     09:14:38.29 09:20:02.52
3rd 115 Conestoga
(L.Bobber, F.Wang, W.Zhao, W.Roth)
05:28.33 3.4% 00:04.10 05:28.33     09:14:19.27 09:19:47.60
4th 114 Don Bosco
(M.Mostafa, C.Stone, C.LoBiondo, C.McNamara)
05:30.87 4.2% 00:02.54 05:30.87     09:14:04.82 09:19:35.69
5th 125 Malvern Preparatory School B
(B.Parke, M.Armenti, R.Jhunjhunwala, P.Barker)
05:34.57 5.4% 00:03.70 05:34.57     09:17:38.24 09:23:12.81
6th 117 Germantown Friends
(G.Arms, p.choe, L.Cartrite, E.Shen)
05:37.51 6.3% 00:02.94 05:37.51     09:14:53.12 09:20:30.63
7th 118 Penn Charter
(G.Robertson, M.Kestenbaum, D.Groshens, M.Sibson)
05:44.66 8.6% 00:07.15 05:44.66     09:15:38.95 09:21:23.61
8th 124 Roman Catholic
(N.Mai, J.Conway, C.Petrucci, S.Luu)
05:50.57 10.4% 00:05.91 05:50.57     09:17:37.46 09:23:28.03
9th 120 Friends Select
(P.Sieg, B.Han, T.Archambault, M.Chin)
05:59.72 13.3% 00:09.15 05:59.72     09:16:12.96 09:22:12.68
10th 122 Boys' Latin of Philadelphia
(J.Williams, M.Jiles, M.Brundage, R.Mitchell)
06:16.79 18.7% 00:17.07 06:16.79     09:16:53.22 09:23:10.01
11th 121 Bergen Catholic
(H.Savastano, R.Kraytem, D.Metzdorf, A.Poulos)
06:24.65 21.2% 00:07.86 06:24.65     09:16:27.34 09:22:51.99
12th 119 Springside Chestnut Hill
(M.Greenstreet-Akman, T.Leichner, K.Scholl, S.Edling)
06:26.39 21.7% 00:01.74 06:26.39     09:15:48.46 09:22:14.85
Race 13a: Girls Freshman 4x Heat @ 09:18 AM
1st 127 Conestoga
(N.Holt, S.Hyams, K.Stanton, L.Burgess)
05:40.15     05:40.15     09:18:56.68 09:24:36.83
2nd 132 Ridgewood Crew
(I.Wellinghorst, A.Perez, C.Young, M.Gibson)
05:51.98 3.5% 00:11.83 05:51.98     09:20:57.46 09:26:49.44
3rd 130 Agnes Irwin
(A.Short, M.Thomas, R.Lawrence, R.Sokoll)
05:53.39 3.9% 00:01.41 05:53.39     09:19:59.92 09:25:53.31
4th 131 Baldwin
(H.Barnett, T.McMahon, G.Alston, J.Love)
05:55.47 4.5% 00:02.08 05:55.47     09:20:24.56 09:26:20.03
5th 133 Germantown Friends
(L.Zukin, A.marshall, A.Daeschler, S.Slavitt)
05:57.23 5.0% 00:01.76 05:57.23     09:20:59.37 09:26:56.60
6th 128 Springside Chestnut Hill
(M.Humphreys, H.Lee, P.Aloise, O.Clark)
06:15.09 10.3% 00:17.86 06:15.09     09:19:24.19 09:25:39.28
7th 129 Strath Haven
(M.Francis, E.Schmidt, L.Graham, J.Tashman)
06:26.16 13.5% 00:11.07 06:26.16     09:19:53.87 09:26:20.03
8th 134 Academy of Notre Dame
(A.Devine, P.Newbold, C.McGinn, B.Chandler)
06:28.15 14.1% 00:01.99 06:28.15     09:21:21.93 09:27:50.08
Race 14a: Boys Freshman 4x Heat @ 09:26 AM
1st 143 Malvern Preparatory School
(D.Wiener, C.Franck, A.Quintiliani, C.Lauder)
05:05.61     05:05.61     09:26:00.57 09:31:06.18
2nd 136 Conestoga
(Z.Simpson, J.Amsterdam, E.Cain, C.Sullivan)
05:06.88 0.4% 00:01.27 05:06.88     09:23:59.43 09:29:06.31
3rd 138 Ridgewood Crew
(E.Hida, J.O'Keefe, Z.Seibold, W.Karanikolas)
05:13.07 2.4% 00:06.19 05:13.07     09:24:30.85 09:29:43.92
4th 139 The Haverford School A
(R.Soslow, T.Scheuritzel, W.Rhodes, R.Sanfilippo)
05:15.28 3.2% 00:02.21 05:15.28     09:24:49.28 09:30:04.56
5th 140 Roman Catholic
(M.Leyland, L.Iacovelli, T.Goschinski, L.Spicer)
05:22.82 5.6% 00:07.54 05:22.82     09:25:18.55 09:30:41.37
6th 141 Montclair
(G.Finnell, A.Nischol, H.Skutch, L.Daly-Smith)
05:26.81 6.9% 00:03.99 05:26.81     09:25:24.10 09:30:50.91
7th 137 The Haverford School B
(S.Baker, J.Rosato, A.Farmer, E.Hasan)
05:30.91 8.3% 00:04.10 05:30.91     09:24:05.18 09:29:36.09
8th 145 St. Augustine
(A.Fama, A.Alexander Castorani, T.Hunt, C.Hess)
06:00.19 17.9% 00:29.28 06:00.19     09:26:35.96 09:32:36.15
9th 142 Bergen Catholic
(G.Nargizian, T.Hansen, N.Ruiz, R.Sunden)
06:29.61 27.5% 00:29.42 06:29.61     09:25:54.67 09:32:24.28
Race 15a: Girls Freshman 8+ Heat @ 09:34 AM
1st 147 Merion Mercy
(C.Hecht, E.Braun, K.Droogan, J.Jaskot, A.LoSasso, C.Kwapinski, A.Baccile, M.Kent, [J.Bertin])
05:25.08     05:25.08     09:30:55.90 09:36:20.98
2nd 150 Holy Spirit
(R.Lamcken, M.Biondi, R.Fabel, S.Grahsler, M.Koch, L.Thompson, A.Beck, A.Koch, [N.Weeks])
05:28.26 1.0% 00:03.18 05:28.26     09:32:28.53 09:37:56.79
3rd 148 Mount Saint Joseph
(C.Antonacio, M.Sandquist, M.Curran, F.Hughes, G.Natale, S.CORDERO, K.Faust, G.Sowa, [N.TAGLIANETTI])
05:28.59 1.1% 00:00.33 05:28.59     09:31:31.48 09:37:00.07
4th 149 Montclair
(W.McClenahan, I.Wastler, M.Pitera, V.Tobin, E.kaloudis, E.St. John, B.Kaz, M.Dunn, [J.Langhorn])
05:31.12 1.9% 00:02.53 05:31.12     09:31:52.74 09:37:23.86
5th 154 Haddonfield Crew
(A.Rowling, C.Riordan, C.Fontaine, A.Berlin, G.Figlioli, K.Brogan, M.Clapp, H.Roche, [I.Diavolitsis])
05:35.57 3.2% 00:04.45 05:35.57     09:34:38.70 09:40:14.27
6th 152 Mainland
(S.Helduser, M.Rosado, R.Condon, L.Ludgate, M.Rake, M.Minichino, A.Dearborn, M.Carney, [S.Schmidt])
05:39.45 4.4% 00:03.88 05:39.45     09:33:42.52 09:39:21.97
7th 156 Ridgewood Crew
(L.Dever, J.Caltavuturo, M.Mayfield, T.Moore, M.Garcia, S.Musarra, L.Seroka, A.Lesiak, [J.Gonzalez])
05:44.65 6.0% 00:05.20 05:44.65     09:35:32.32 09:41:16.97
8th 157 Eustace
(T.Blinebury, E.O'Toole, G.Salvati, M.Patti, N.Mariani, V.Granato, S.Palmisano, A.Green, [K.Gurcsik])
05:44.97 6.1% 00:00.32 05:44.97     09:36:00.40 09:41:45.37
9th 159 Lower Merion
(E.Nates, K.Lockwood, E.Spaeth, E.Mernagh, K.Matthews, J.Blumencwejg, M.Simpson, E.Trentacoste, [M.Cohan])
05:45.74 6.4% 00:00.77 05:45.74     09:37:00.95 09:42:46.69
10th 155 Ocean City HS
(M.Finley, A.Sannino, S.Cooper, A.Rumaker, A.Chiccarine, E.Culmone, O.Simone, H.Stanks, [M.Stickley])
05:45.99 6.4% 00:00.25 05:45.99     09:35:10.60 09:40:56.59
11th 151 Radnor
(E.Ching, E.Dustin, C.Mulder, B.Sharrett, K.McCulloch, K.Gerber, K.Frost, A.Macrone, [C.Zajac])
05:49.39 7.5% 00:03.40 05:49.39     09:33:16.86 09:39:06.25
12th 153 Atlantic City
(N.Ott, L.Swift, H.Brosky, S.Hong, K.DeCasablanca, L.Jimenez, A.Haider, j.mackler, [F.Parra])
05:56.46 9.7% 00:07.07 05:56.46     09:34:08.93 09:40:05.39
13th 158 Moorestown HS/Rowing
(A.Buss, M.Clark, K.Hock, A.Williams, S.Maher, A.Culbertson, A.Thomas, B.Hartshorne, [N.Locatell])
06:02.36 11.5% 00:05.90 06:02.36     09:36:40.32 09:42:42.68
Race 16a: Boys Freshman 8+ Heat @ 09:42 AM
1st 161 Christian Brothers A
(P.Hegel, S.Kenney, W.Acken, B.Hampton, G.Reddington, E.Wicks, l.lukenda, R.Guerrera, [D.Marcano II])
04:55.58     04:55.58     09:40:21.17 09:45:16.75
2nd 163 St. Augustine
(C.Browne, N.Cullmann, J.Kirk, T.Parnell, O.Borai, N.Hutchinson, D.Patragnoni, G.Zappariello, [J.Defaney])
05:02.06 2.2% 00:06.48 05:02.06     09:41:08.69 09:46:10.75
3rd 162 St. Joseph Prep
(N.Giangiordano, L.Davis, C.Sergi, A.Payton, M.Pagliaro, S.Porreca, T.Hicks, B.Kayes, [D.Robak])
05:04.25 2.9% 00:02.19 05:04.25     09:40:51.76 09:45:56.01
4th 164 La Salle
(A.Rosato, B.Shelley, J.Singletary, B.Sweeney, J.Tyrrell, R.Uzzo, A.Virkler, J.Wright, [M.Kylander])
05:05.79 3.5% 00:01.54 05:05.79     09:41:42.91 09:46:48.70
5th 171 Christian Brothers B
(D.Cooper, J.DiStefano, V.Kiechlin, L.Enstrom, K.Wicklund, S.Matthews, P.Piperno, T.O'Boyle, [W.Petersen])
05:07.05 3.9% 00:01.26 05:07.05     09:46:03.07 09:51:10.12
6th 165 Mainland
(E.Engle, C.Wimberg, N.Dinofrio, E.McGettigan, S.Bremer, M.Milhous, S.cogossi, R.LEE, [S.Baker])
05:12.69 5.8% 00:05.64 05:12.69     09:42:19.09 09:47:31.78
7th 168 Lower Merion
(E.Goldstein, C.Harris, L.Birch, H.Segal, A.Balciunas, M.Hauger, P.Castellucci, I.Cachon, [B.Smolen])
05:17.42 7.4% 00:04.73 05:17.42     09:45:02.95 09:50:20.37
8th 172 Haddonfield Crew
(D.Popp, A.Elzey, E.Tranfalia, W.Glennon, K.Noone, M.Van Buskirk, I.Jacobowitz, J.Rosandich, [J.Brubaker])
05:17.96 7.6% 00:00.54 05:17.96     09:46:21.43 09:51:39.39
9th 166 Atlantic City
(Y.Parekh, A.Dao, M.Bhuiyan, B.Ceron, R.Rezoan, C.Rickard, b.share, G.Walters, [A.Parekh])
05:18.06 7.6% 00:00.10 05:18.06     09:43:12.21 09:48:30.27
10th 167 Radnor
(C.Atillasoy, B.Lyons, G.McNicholas, A.Frey, K.Addis, R.Conklyn, C.Fisher, S.NEAGOE, [I.Hain])
05:21.81 8.9% 00:03.75 05:21.81     09:43:37.56 09:48:59.37
11th 170 Fordham Prep
(C.PADILLA, B.Burbage, M.Volgende, N.Russo, J.Ringelstein, C.Triscari, R.Young, J.Petrozzi, [F.de Falco])
05:22.79 9.2% 00:00.98 05:22.79     09:45:37.64 09:51:00.43
12th 169 St. Peters Prep
(R.Ramos, D.McKarthy, B.Slaski, K.Fell, B.Kane, S.FitzGibbon, J.Cruciani, A.Maxwell, [D.Niland])
05:26.26 10.4% 00:03.47 05:26.26     09:44:35.26 09:50:01.52
Race 18a: Boys JV 1x Heat @ 09:54 AM
1st 185 Friends Select A (A.Williams) 05:36.73     05:36.73     09:51:51.06 09:57:27.79
2nd 184 Upper Dublin (J.Fernsler) 06:01.66 7.4% 00:24.93 06:01.66     09:51:45.16 09:57:46.82
3rd 182 Bergen Tech (T.Ranjan) 06:06.39 8.8% 00:04.73 06:06.39     09:50:51.06 09:56:57.45
4th 189 Malvern Preparatory School A (N.Rubino) 06:14.04 11.1% 00:07.65 06:14.04     09:53:44.43 09:59:58.47
5th 190 Malvern Preparatory School B (R.Phelan) 06:17.99 12.3% 00:03.95 06:17.99     09:53:58.17 10:00:16.16
6th 183 Leonia Crew (N.Ismail) 06:23.23 13.8% 00:05.24 06:23.23     09:51:08.70 09:57:31.93
7th 187 Roman Catholic (d.knorr) 06:23.54 13.9% 00:00.31 06:23.54     09:52:59.59 09:59:23.13
8th 191 Friends Select B (H.Horst-Martz) 06:31.84 16.4% 00:08.30 06:31.84     09:54:24.08 10:00:55.92
9th 192 Bergen Catholic (J.Baksh) 07:15.22 29.2% 00:43.38 07:15.22     09:54:42.53 10:01:57.75
10th 186 Haddon Twp (M.Kressel) 07:16.49 29.6% 00:01.27 07:16.49     09:52:37.37 09:59:53.86
11th 188 Germantown Academy (O.Altimany) 07:40.38 36.7% 00:23.89 07:40.38     09:53:34.63 10:01:15.01
Race 19a: Girls JV 2x Heat @ 10:02 AM
1st 202 Penn Charter (K.White, S.Stanley) 06:00.49     06:00.49     10:01:12.20 10:07:12.69
2nd 194 Ridgewood Crew (S.Bicks, C.Lampone) 06:05.19 1.3% 00:04.70 06:05.19     09:58:41.23 10:04:46.42
3rd 205 Agnes Irwin B (A.Peters, S.Smith) 06:10.42 2.8% 00:05.23 06:10.42     10:01:46.84 10:07:57.26
4th 195 Episcopal PA (E.Neilson, C.Kaufhold) 06:10.86 2.9% 00:00.44 06:10.86     09:58:58.36 10:05:09.22
5th 198 Agnes Irwin A (G.Diebold, S.Weintraub) 06:16.60 4.5% 00:05.74 06:16.60     09:59:48.40 10:06:05.00
6th 203 Springside Chestnut Hill (G.Sciarrotta, K.Kochenour) 06:24.79 6.7% 00:08.19 06:24.79     10:01:26.09 10:07:50.88
7th 196 Germantown Friends (J.Newberg, L.Okeson) 06:27.04 7.4% 00:02.25 06:27.04     09:59:23.24 10:05:50.28
8th 197 Upper Dublin (S.Wolff, J.Axelrod) 06:34.75 9.5% 00:07.71 06:34.75     09:59:41.16 10:06:15.91
9th 199 OLMA Crew (C.Porcaro, H.Viviani) 06:36.90 10.1% 00:02.15 06:36.90     10:00:21.01 10:06:57.91
10th 206 Germantown Academy (L.Naber, A.Kurtz) 06:49.14 13.5% 00:12.24 06:49.14     10:01:58.50 10:08:47.64
11th 201 Bonner/Prendergast (S.Scepansky, E.Forsyth) 07:11.08 19.6% 00:21.94 07:11.08     10:00:50.75 10:08:01.83
12th 200 Haddon Twp (S.Filosa, C.Marsh) 07:13.97 20.4% 00:02.89 07:13.97     10:00:32.27 10:07:46.24
Race 20a: Boys JV 2x Heat @ 10:10 AM
1st 209 Shipley (D.Ramsey, V.Tingley) 05:19.46     05:19.46     10:07:06.40 10:12:25.86
2nd 210 Boys' Latin of Philadelphia (M.Dogan, D.Hill) 05:32.40 4.1% 00:12.94 05:32.40     10:07:24.78 10:12:57.18
3rd 217 Ridgewood Crew (E.Olsen, A.Noel) 05:37.12 5.5% 00:04.72 05:37.12     10:09:14.38 10:14:51.50
4th 212 Don Bosco (T.Kisala, D.Sonzogni) 05:37.34 5.6% 00:00.22 05:37.34     10:07:56.96 10:13:34.30
5th 213 Roman Catholic A (A.Harville, J.Meehan) 05:39.39 6.2% 00:02.05 05:39.39     10:08:28.15 10:14:07.54
6th 211 Montclair (D.Velez, J.MacCallum) 05:40.56 6.6% 00:01.17 05:40.56     10:07:47.07 10:13:27.63
7th 214 Roman Catholic B (W.Robb, K.Tryon) 05:48.16 9.0% 00:07.60 05:48.16     10:08:43.07 10:14:31.23
8th 216 Germantown Academy (J.Taggart, F.McElwee) 06:04.77 14.2% 00:16.61 06:04.77     10:09:03.44 10:15:08.21
9th 218 Bergen Catholic (E.Pfleging-Howes, J.Harwick) 07:14.33 36.0% 01:09.56 07:14.33     10:09:57.70 10:17:12.03
215 Teaneck HS (W.Giel, S.Lee) Scratch              
Race 21a: Girls JV 4+ Heat @ 10:18 AM
1st 223 Mount Saint Joseph
(A.Dipietro, C.Mina, P.COMTOIS, E.Veon, [S.LoStracco])
05:52.55     05:52.55     10:14:56.53 10:20:49.08
2nd 242 Atlantic City
(E.Rubino, B.Brugger, O.Kolodziejska, J.Iannelli, [M.Holl])
05:52.74 0.1% 00:00.19 05:52.74     10:23:32.37 10:29:25.11
3rd 220 Harriton
(A.Daley-Gibson, F.Maruca, T.Haugh, G.Yagodich, [J.Manning])
05:54.73 0.6% 00:01.99 05:54.73     10:13:45.14 10:19:39.87
4th 222 Egg Harbor A
(H.McGovern, M.Lively, M.Young, E.Taroncher, [T.Cohen])
05:55.93 1.0% 00:01.20 05:55.93     10:14:39.78 10:20:35.71
5th 221 Moorestown HS/Rowing
(A.Eichhorn, K.Banks, A.McCollough, C.Wilson, [J.Baum])
05:56.81 1.2% 00:00.88 05:56.81     10:14:06.58 10:20:03.39
6th 244 Merion Mercy A
(C.Perlick, S.Capuzzi, B.Taylor, T.wilson, [M.Gilligan])
05:59.83 2.1% 00:03.02 05:59.83     10:24:41.10 10:30:40.93
7th 240 Shipley
(A.Leavy, G.Acchione, J.Shannon, K.Moore, [A.Danoff])
05:59.98 2.1% 00:00.15 05:59.98     10:22:48.51 10:28:48.49
8th 238 North Arlington Crew
(B.Wilson, Y.Gonzalez, k.cappuccino, A.McCann, [D.Camacho])
06:05.00 3.5% 00:05.02 06:05.00     10:21:47.83 10:27:52.83
9th 225 Episcopal PA
(E.King, A.Decker, A.Chupein, A.Lee, [O.Peter])
06:06.09 3.8% 00:01.09 06:06.09     10:15:43.51 10:21:49.60
10th 230 Eustace A
(T.Bjelde, M.WENZKE, M.Crisci, K.Farquhar, [E.Smith])
06:08.91 4.6% 00:02.82 06:08.91     10:17:56.32 10:24:05.23
11th 224 Mainland
(L.Anthony, A.Beattie, K.Perugini, M.Eddy, [J.Syed])
06:11.32 5.3% 00:02.41 06:11.32     10:15:21.61 10:21:32.93
12th 231 Bonner/Prendergast
(D.Covert, C.Savage, C.Stiteler, T.McShea, [V.Romeo])
06:11.89 5.5% 00:00.57 06:11.89     10:18:17.24 10:24:29.13
13th 236 Radnor
(K.Dolan, L.LoGioia, M.Zandhuis, K.Pattni, [C.Lorenz])
06:13.90 6.1% 00:02.01 06:13.90     10:20:52.63 10:27:06.53
14th 226 Upper Merion HS A
(E.Wright, S.Rose, K.Galban, L.Flood, [Z.Pillart])
06:17.25 7.0% 00:03.35 06:17.25     10:16:13.56 10:22:30.81
15th 246 Egg Harbor B
(K.Maffia, A.barling, J.Hoang, R.Leggio, [K.Pashley])
06:18.04 7.2% 00:00.79 06:18.04     10:25:44.96 10:32:03.00
16th 228 Ridgewood Crew
(L.Klatsky, C.Grossman, C.Hong, C.Benintende, [W.Friedrich])
06:19.30 7.6% 00:01.26 06:19.30     10:16:59.63 10:23:18.93
17th 237 Merion Mercy B
(A.Dugan, K.Eddowes, A.Duckworth, J.Leodori, [E.Parker])
06:19.31 7.6% 00:00.01 06:19.31     10:21:20.73 10:27:40.04
18th 227 Ocean City HS
(A.Myers, J.Miller, K.Meyer, B.Handley, [O.Martinelli])
06:19.86 7.7% 00:00.55 06:19.86     10:16:39.24 10:22:59.10
19th 229 Doane Academy
(G.Gorman, M.Miller, L.Bentley, R.Conrey, [C.Devery])
06:23.98 8.9% 00:04.12 06:23.98     10:17:37.57 10:24:01.55
20th 232 Holy Spirit
(C.Mensah, M.Mcfadden, O.Torres, C.Reilly, [G.Messina])
06:24.56 9.1% 00:00.58 06:24.56     10:18:53.38 10:25:17.94
21st 233 Lower Merion
(M.Ribeiro-Vecino, R.Rosner, S.Kane, M.Beckman, [J.Rothstein])
06:27.92 10.0% 00:03.36 06:27.92     10:19:18.47 10:25:46.39
22nd 241 Archbishop Carroll
(D.Caruso, K.Carlin, M.Pacifico, J.Kraft, [C.Fitzpatrick])
06:29.82 10.6% 00:01.90 06:29.82     10:23:09.65 10:29:39.47
23rd 245 Vineland
(E.Munoz, N.Mignott, M.Buck, S.LaBruno, [K.Dastolfo])
06:36.04 12.3% 00:06.22 06:36.04     10:25:23.94 10:31:59.98
24th 234 Eustace B
(P.DiCiurcio, J.Kabakole, A.McKennon, K.Cucinotta, [V.Guevara])
06:36.32 12.4% 00:00.28 06:36.32     10:20:04.46 10:26:40.78
25th 235 Upper Merion HS B
(S.Vo, S.Chaturvedi, L.Jurina, L.Jordan, [J.Kuria])
06:41.02 13.7% 00:04.70 06:41.02     10:20:27.83 10:27:08.85
26th 239 Baldwin
(S.Dixit, C.Buchner, D.Foltz, M.Bindra, [C.Sterman])
06:41.99 14.0% 00:00.97 06:41.99     10:22:28.41 10:29:10.40
27th 243 Oakcrest
(L.Potts, A.Constantino, S.Russell, L.Nguyen, [V.Simon])
06:56.31 18.1% 00:14.32 06:56.31     10:24:27.35 10:31:23.66
Race 22a: Boys JV 4+ Heat @ 10:32 AM
1st 248 The Haverford School A
(A.Leith, J.Li, D.Martinelli, A.Lengel, [G.Narzikul])
05:08.81     05:08.81     10:28:33.36 10:33:42.17
2nd 249 Montclair
(C.Kaloudis, P.King, D.Murphy, N.Schattner-Elmaleh, [T.Schoen])
05:11.85 1.0% 00:03.04 05:11.85     10:28:54.65 10:34:06.50
3rd 251 Kearny
(J.Wall, A.Serafim, C.Grimm, J.Baptista, [S.Szymanski])
05:13.45 1.5% 00:01.60 05:13.45     10:29:44.45 10:34:57.90
4th 264 St. Joseph Prep A
(J.Jaeger, w.ryan, J.Barbera, i.burke, [F.Killion])
05:18.20 3.0% 00:04.75 05:18.20     10:35:38.73 10:40:56.93
5th 253 Radnor
(M.Palmer, M.Wilton, M.Fitzpatrick, B.Webster, [Z.Pepper])
05:20.75 3.9% 00:02.55 05:20.75     10:30:38.93 10:35:59.68
6th 273 Bonner/Prendergast
(C.Lichterman, N.Durso, D.Dwyer, B.McElwee, [D.Watts])
05:20.96 3.9% 00:00.21 05:20.96     10:43:32.50 10:48:53.46
7th 250 Christian Brothers A
(D.Hedden, R.Stefanik, M.Cofone, m.timo, [a.mayo])
05:23.83 4.9% 00:02.87 05:23.83     10:29:20.82 10:34:44.65
8th 255 Don Bosco A
(L.Martin, T.Stika, C.Mezini, N.Lynch, [J.Kelso])
05:25.89 5.5% 00:02.06 05:25.89     10:31:25.78 10:36:51.67
9th 279 Father Judge
(A.Feeney, J.Solecki, T.Butler, J.Klepesky, [A.Rodriguez])
05:26.08 5.6% 00:00.19 05:26.08     10:43:03.73 10:48:29.81
10th 268 Egg Harbor
(A.Merendino, j.nguyen, C.Ireland, C.Peskoff, [B.Auble])
05:27.48 6.0% 00:01.40 05:27.48     10:37:51.23 10:43:18.71
11th 257 St. Augustine
(C.Spalding, C.Gamboa, M.Sutter, A.Terrels, [D.Sullivan])
05:28.81 6.5% 00:01.33 05:28.81     10:32:20.80 10:37:49.61
12th 258 Lower Merion
(H.McHenry, D.Vonderheide, J.Simms, W.Stickney, [A.Gaudio])
05:29.13 6.6% 00:00.32 05:29.13     10:32:47.02 10:38:16.15
13th 256 Cedar Creek High School A
(F.Freimuth, D.Disbrow, D.White, K.Capaldi, [K.Flaherty])
05:29.16 6.6% 00:00.03 05:29.16     10:31:51.07 10:37:20.23
14th 263 Belleville
(E.Greco, M.Mucha, G.Gomez, A.Embaby, [P.Marriot])
05:29.29 6.6% 00:00.13 05:29.29     10:35:00.18 10:40:29.47
15th 252 La Salle
(P.Loftus, B.Mccool, S.Paccione, B.Sosnader, [C.Blewitt])
05:30.26 6.9% 00:00.97 05:30.26     10:30:11.53 10:35:41.79
16th 262 Philadelphia City Rowing
(K.Wilson, C.Gleason, M.harte, D.Ludwig, [J.Butler])
05:31.95 7.5% 00:01.69 05:31.95     10:34:36.25 10:40:08.20
17th 274 Ridgewood Crew A
(J.Dauber, J.Martinez, P.Dubois, I.Soderlund, [K.Seaman])
05:32.31 7.6% 00:00.36 05:32.31     10:43:21.07 10:48:53.38
18th 259 The Haverford School B
(J.Egan, W.Glaser, D.Desatnick, K.Alday, [J.Block])
05:32.67 7.7% 00:00.36 05:32.67     10:33:13.90 10:38:46.57
19th 260 Don Bosco B
(M.Purritano, A.Salatto, D.Faenza, A.Tekerian, [M.DiMinno])
05:34.82 8.4% 00:02.15 05:34.82     10:34:24.23 10:39:59.05
20th 261 Christian Brothers B
(M.Prince, S.Toppi, C.Surgent, D.Squillaro, [C.Cummings])
05:40.92 10.4% 00:06.10 05:40.92     10:38:14.31 10:43:55.23
21st 265 Bergen Catholic
(K.Garino, M.Ferioli, T.Barrett, A.Garino, [L.Cannon])
05:42.98 11.1% 00:02.06 05:42.98     10:36:24.69 10:42:07.67
22nd 278 St. Joseph Prep B
(t.kelly, c.moran, b.schaal, a.kambour, [E.McKenna])
05:43.83 11.3% 00:00.85 05:43.83     10:42:33.87 10:48:17.70
23rd 266 Doane Academy
(B.Stiles, B.Mathews, B.Jablonski, E.Koch, [R.Van Sciver])
05:44.67 11.6% 00:00.84 05:44.67     10:36:38.27 10:42:22.94
24th 275 Unionville
(T.Worth, Z.Micklin, D.Kannenberg, C.Kelley, [J.Beauchamp])
05:47.80 12.6% 00:03.13 05:47.80     10:40:47.16 10:46:34.96
25th 254 St. Peters Prep A
(J.McGuire, A.Applegarth, B.Bartoszek, M.McGinley, [D.Espino])
05:50.02 13.3% 00:02.22 05:50.02     10:31:09.57 10:36:59.59
26th 277 Ridgewood Crew B
(A.Macon, N.Hueneke, M.Golden, M.Hurst, [S.Barrales])
05:52.94 14.3% 00:02.92 05:52.94     10:42:13.63 10:48:06.57
27th 270 Cedar Creek High School B
(M.McColgan, A.Long, b.dennis, c.gomez, [M.Kehrli])
06:00.70 16.8% 00:07.76 06:00.70     10:39:14.09 10:45:14.79
28th 267 Haddonfield Crew
(R.Waltimyer, T.Waltimyer, B.Masclans, T.Rodriguez, [J.Richards])
06:00.98 16.9% 00:00.28 06:00.98     10:37:15.41 10:43:16.39
29th 269 Ocean City HS
(L.Cook, G.Cardaci, N.Tripician, A.Garreffi III, [H.HEPDING])
06:14.33 21.2% 00:13.35 06:14.33     10:38:49.37 10:45:03.70
30th 272 Owen J Roberts
(C.Hansen, E.Sager, M.Amadio, R.Kelly, [E.Chew])
06:16.33 21.9% 00:02.00 06:16.33     10:40:07.99 10:46:24.32
31st 276 Fordham Prep
(M.Caruso, R.Moderelli, N.Peel, M.Pachuta, [J.Tomsen])
06:17.53 22.3% 00:01.20 06:17.53     10:41:25.09 10:47:42.62
32nd 271 St. Peters Prep B
(S.Franklin, R.Ribeiro, J.Alegria, R.Mendyk, [E.Whitehead])
06:46.77 31.7% 00:29.24 06:46.77     10:39:44.22 10:46:30.99
Race 23a: Girls JV 4x Heat @ 10:46 AM
1st 281 Germantown Academy
(E.Rapp, K.Aemisegger, G.Feirson, N.Tang)
05:34.18     05:34.18     10:46:34.18 10:52:08.36
2nd 283 Ridgewood Crew
(C.Callaghan, M.Dexter, I.DeGregorio, J.Wittmaack)
05:38.18 1.2% 00:04.00 05:38.18     10:47:12.75 10:52:50.93
3rd 282 Baldwin
(Z.Wenzinger, C.Kiser, O.Lanchoney, J.Greytok)
05:39.78 1.7% 00:01.60 05:39.78     10:46:53.69 10:52:33.47
4th 290 Haddon Twp
(K.Shuttleworth, O.Egbert, R.Brown, R.Glavan)
05:40.00 1.7% 00:00.22 05:40.00     10:50:04.09 10:55:44.09
5th 292 Montclair
(E.Bergmann, J.Cerbone, N.May, C.Behbin-Guirand)
05:45.90 3.5% 00:05.90 05:45.90     10:50:50.24 10:56:36.14
6th 285 Strath Haven
(J.Forbes, D.Mervine, A.Townend, K.Butscher)
05:47.79 4.1% 00:01.89 05:47.79     10:47:46.85 10:53:34.64
7th 288 Penn Charter
(E.Grugan, S.Zea Rincon, H.Smith, P.Gonzalez)
05:52.64 5.5% 00:04.85 05:52.64     10:48:54.65 10:54:47.29
8th 289 Academy of Notre Dame B
(A.Breen, O.Whytosek, J.Tomkiewicz, S.LaMent)
05:54.37 6.0% 00:01.73 05:54.37     10:49:12.09 10:55:06.46
9th 286 Academy of Notre Dame A
(C.Burke, S.Ruggieri, R.Bonner, J.McAleer)
05:58.30 7.2% 00:03.93 05:58.30     10:48:06.63 10:54:04.93
10th 291 Leonia Crew
(C.Diaz, G.Capote, J.Hesterbrink, E.WALBY)
06:09.77 10.6% 00:11.47 06:09.77     10:50:41.85 10:56:51.62
11th 287 Springside Chestnut Hill
(M.Bell, C.Plotkin, J.Silverman, A.Schwartz)
06:31.43 17.1% 00:21.66 06:31.43     10:48:37.08 10:55:08.51
Race 24a: Boys JV 4x Heat @ 10:54 AM
1st 300 The Haverford School
(S.Zelov, J.O'Brien, W.Pechet, G.Wuollet)
04:51.60     04:51.60     10:56:31.62 11:01:23.22
2nd 294 Roman Catholic
(D.Rostucher, K.PERRY, A.Johnston, B.Guckin)
04:51.70 0.0% 00:00.10 04:51.70     10:54:49.92 10:59:41.62
3rd 298 Ridgewood Crew
(C.Koontz, C.Wilkinson, B.Caltavuturo, W.Creedon)
04:54.66 1.0% 00:02.96 04:54.66     10:55:55.82 11:00:50.48
4th 295 Conestoga
(R.Hollinger, C.Ferris, G.Hamilton, M.Monster)
05:01.35 3.3% 00:06.69 05:01.35     10:54:59.61 11:00:00.96
5th 303 Shipley
(V.Salamon, R.Xu, N.Hannon, S.Blum-Woodland)
05:07.38 5.4% 00:06.03 05:07.38     10:57:30.12 11:02:37.50
6th 301 Haddon Twp
(p.revier, D.McGarry, W.Smith, P.Duffy)
05:08.57 5.8% 00:01.19 05:08.57     10:56:50.92 11:01:59.49
7th 304 Montclair
(J.Tapper, B.Feltz, A.Segal, J.Gonzales-Randall)
05:10.64 6.5% 00:02.07 05:10.64     10:57:46.15 11:02:56.79
8th 296 Penn Charter
(S.Flemming, C.Centeno, T.Laurencio, J.Centeno)
05:13.23 7.4% 00:02.59 05:13.23     10:55:17.42 11:00:30.65
9th 299 Mainland
(J.Babb, B.Teague, T.Lind, J.Best)
05:17.72 9.0% 00:04.49 05:17.72     10:56:14.12 11:01:31.84
10th 302 Boys' Latin of Philadelphia
(M.Crawford, C.Joynes, S.Glover, W.Shepherd)
05:18.58 9.3% 00:00.86 05:18.58     10:57:12.33 11:02:30.91
11th 297 Bergen Catholic
(S.Dineen, J.Delara, C.Labozzetta, S.Dellapi)
05:20.93 10.1% 00:02.35 05:20.93     10:55:46.54 11:01:07.47
12th 305 Springside Chestnut Hill
(M.Wrede, H.Smith, B.Porter, D.Betancourt)
05:24.09 11.1% 00:03.16 05:24.09     10:58:03.13 11:03:27.22
13th 306 Leonia Crew
(M.Kennelly, P.Yun, M.Alborzi, R.Castro)
05:32.36 14.0% 00:08.27 05:32.36     10:58:20.10 11:03:52.46
Race 25a: Girls JV 8+ Heat @ 11:04 AM
1st 311 Montclair
(E.Levendosky, N.Burton, C.Day, J.Traylor, A.Connors, K.Freedman, R.Brown, L.Kuhn, [H.Meisler])
05:07.83     05:07.83     11:03:03.60 11:08:11.43
2nd 308 Mount Saint Joseph
(B.McMahon, D.Simms, C.Hagan, a.natale, J.Hunt, M.Fitzpatrick, M.Lipovsky, G.Comerford, [E.Woodrow])
05:09.17 0.4% 00:01.34 05:09.17     11:02:15.07 11:07:24.24
3rd 312 Haddonfield Crew A
(E.Kommedal, M.Ippolito, C.Bolletino, C.Castorino, H.Cooper, K.Donohue, K.Hohweiler, A.Bentley, [E.Tranfalia])
05:17.45 3.1% 00:08.28 05:17.45     11:03:43.94 11:09:01.39
4th 310 Mainland
(J.Barnett, G.Baker, B.Ridgway, B.Wallace, M.Haberkern, C.O'Neill, K.Jackson, N.Dib, [S.Ghattas])
05:20.39 4.1% 00:02.94 05:20.39     11:02:57.76 11:08:18.15
5th 309 Ocean City HS
(F.Kane, K.Williams, S.Storcella, R.Daddi, D.Neri, M.Giardina, J.Selgrade, C.Salomon-Lowden, [K.Terrels])
05:20.57 4.1% 00:00.18 05:20.57     11:02:32.48 11:07:53.05
6th 314 Absegami
(N.Gruber, C.Reed, K.Meyer, M.Hollie, B.Peabody, J.Petrosh, J.Durazzi, A.Gagliola, [V.Myland])
05:25.85 5.9% 00:05.28 05:25.85     11:04:52.00 11:10:17.85
7th 316 Radnor
(o.chase, Y.Gu, A.Duffy, O.Robinson, J.Larkin, l.bracaglia, N.Vitt, Z.Landry, [J.Lunger])
05:26.34 6.0% 00:00.49 05:26.34     11:05:41.47 11:11:07.81
8th 313 Ridgewood Crew
(K.Porterfield, G.Hefferon, A.Literati, M.Gatens, E.Dwyer, E.Lehman, M.Phillips, O.Lavin, [R.Jha])
05:28.10 6.6% 00:01.76 05:28.10     11:04:29.32 11:09:57.42
9th 317 Owen J Roberts
(H.Tobinus, J.Smith, R.Ambrose, L.Edleman, S.Cousens, G.Megni, A.Giongo, E.Hughes, [E.Selvaggio])
05:38.81 10.1% 00:10.71 05:38.81     11:06:11.82 11:11:50.63
10th 318 Philadelphia City Rowing
(C.Bush, K.Burton, E.Graff, L.Perrin, J.Nunez, C.Nemati, H.Boroff, L.Genera, [T.Torres])
05:41.41 10.9% 00:02.60 05:41.41     11:06:33.15 11:12:14.56
11th 315 Lower Merion
(E.Murphy, B.Zweben, A.Frusone, J.Grimm, S.Wilson-Leslie, S.Wellner, A.Zhao, E.DeSouza, [R.Tauber])
05:41.60 11.0% 00:00.19 05:41.60     11:05:17.75 11:10:59.35
12th 319 Cedar Creek High School
(J.Snider, B.Kaenzig, J.Walsh, P.McColgan, A.Mahmud, E.Bjorklund, L.Stollenwerk, K.Westcoat, [R.Betar])
05:51.42 14.2% 00:09.82 05:51.42     11:06:53.84 11:12:45.26
13th 321 Atlantic City
(V.Morris, N.Fabi, R.Rodriguez, H.Funes, M.Urena, Z.Zameito, S.Alicea, K.Burns, [F.Martinez])
06:00.47 17.1% 00:09.05 06:00.47     11:07:52.88 11:13:53.35
14th 323 Haddonfield Crew B
(C.Casper, X.Shi, S.Caruso, B.O'Brien, E.Knox, J.Sky, V.Fanelle, B.Courtney, [S.Pancoast])
06:07.68 19.4% 00:07.21 06:07.68     11:09:50.40 11:15:58.08
15th 322 Harriton
(O.Gregonis, A.Lynch, O.Goryl, C.Carminati, K.Anderson, M.Ling, A.Sjoblom, M.schneider, [S.Schommer])
06:08.22 19.6% 00:00.54 06:08.22     11:09:23.42 11:15:31.64
16th 320 Oakcrest
(A.Azamar, k.smalls, C.Cheng, M.Cruz Lino, L.Johnson, D.Robinson, C.Holeschak, C.Lindsay, [J.Lam])
06:13.05 21.2% 00:04.83 06:13.05     11:07:27.83 11:13:40.88
Race 26a: Boys JV 8+ Heat @ 11:14 AM
1st 325 Montclair
(H.Pew, N.Michalitsianos, C.Fabian, K.Coplan, I.Barnes, J.Moore, A.Zincani, C.DeSmith, [S.Corriere])
04:32.62     04:32.62     11:13:38.13 11:18:10.75
2nd 326 Haddonfield Crew
(B.Giangiulio, L.SMall, M.Levin, A.Fisher, L.Mersky, A.Sperandio, Z.Ruggiero, M.Schmitt, [O.Hart])
04:38.13 2.0% 00:05.51 04:38.13     11:13:56.00 11:18:34.13
3rd 333 St. Joseph Prep
(P.McKernan, C.SAILER, M.maransky, B.McManus, J.Crawford, C.Rooney, M.Fedele, D.Mirabella, [A.DiCandilo])
04:38.84 2.3% 00:00.71 04:38.84     11:17:13.45 11:21:52.29
4th 327 Don Bosco
(J.Giordano, N.Afram, J.Salci, P.Stone, S.Ebert, N.Baginski, C.Mongelli, G.Rubio, [M.Vazquez])
04:40.51 2.9% 00:01.67 04:40.51     11:14:12.14 11:18:52.65
5th 328 St. Augustine
(C.Spiers, J.Leonetti, C.Seabrook, N.Hartnett, J.Bowker, N.Whiteman, T.Kolnik, J.McCall, [G.Winterburn])
04:41.32 3.2% 00:00.81 04:41.32     11:14:31.50 11:19:12.82
6th 337 La Salle A
(D.Tento, S.Altier, N.Armetta, D.Furmanski, C.Hoekstra, S.Kuhl, M.Cross, J.Guerin, [K.Kirlin])
04:41.99 3.4% 00:00.67 04:41.99     11:18:45.16 11:23:27.15
7th 329 Concord HS
(J.Pfander, J.Weeks, B.Cannarella, R.Walsh, T.Narvell, N.Reith, N.Jupiter, C.Reid, [L.Taylor])
04:46.56 5.1% 00:04.57 04:46.56     11:15:23.13 11:20:09.69
8th 330 Lower Merion
(Q.Cachon, G.Mills, M.Koerner, A.Trainer, K.Aspesi, C.McCooe, A.Granieri, A.Hallak, [J.Nibauer])
04:48.29 5.7% 00:01.73 04:48.29     11:15:53.37 11:20:41.66
9th 334 Christian Brothers
(K.Bhattacharya, S.Braun, J.McGowan, M.Toppi, j.wilt, C.Ferrigine, S.McGeehan, C.Seebeck, [C.Cummings])
04:54.68 8.1% 00:06.39 04:54.68     11:17:28.84 11:22:23.52
10th 332 Oakcrest
(Z.Barnes, M.Ruddy, T.Anthony, J.Murphy, T.Wylie, D.Christian, E.Ramirez, J.Kurtanidze, [D.Raff])
04:55.89 8.5% 00:01.21 04:55.89     11:16:51.26 11:21:47.15
11th 331 St. Peters Prep
(S.Phelan, C.Tannas, J.Niland, F.Schuemann, J.Longenecker, S.Gardner, C.Maloney, R.Burgers, [E.Adillon])
04:56.03 8.6% 00:00.14 04:56.03     11:16:37.90 11:21:33.93
12th 346 Episcopal PA
(C.Jordan, N.Christianson, M.Melnik, P.LeRoux, P.Humann, T.Woodville, J.Grizos, T.Baker, [M.Larkin])
04:57.47 9.1% 00:01.44 04:57.47     11:25:23.18 11:30:20.65
13th 335 Mainland
(R.Bongiovanni, E.Pushman, A.Katten, D.George, R.Splinter, J.Crompton, G.Cottrell, J.McGowan, [j.Hickey])
05:00.09 10.1% 00:02.62 05:00.09     11:17:58.92 11:22:59.01
14th 338 Ocean City HS
(T.Henry, L.Pierpoint, D.Calloway, F.Wan, A.Haines, C.Andres, K.O'Connor, N.Canuso, [D.Kuhn])
05:03.66 11.4% 00:03.57 05:03.66     11:19:20.42 11:24:24.08
15th 336 Atlantic City
(D.Duffin, M.Mowla, V.Brock, A.Marzook, F.presta, C.Kramer, E.Polanco, E.Dellston, [D.Hardiman])
05:07.06 12.6% 00:03.40 05:07.06     11:18:26.33 11:23:33.39
16th 343 Moorestown HS/Rowing
(G.Cline, J.Lebak, R.Mediratta, D.Kaye, T.Begley, M.Miller, B.Kearns, J.Miller, [H.Smith])
05:08.72 13.2% 00:01.66 05:08.72     11:23:51.03 11:28:59.75
17th 342 Harriton
(C.Hoehn, P.Flanagan, G.Pelletier, Y.Rurange, H.Hughes, A.Gillen, G.Berke, M.DePetris, [D.Sternberg])
05:10.54 13.9% 00:01.82 05:10.54     11:23:05.40 11:28:15.94
18th 340 Vineland
(C.Menz, A.Cerrato, B.Hickey, B.Maynor, G.Menz, D.Terenik, I.Acosta, R.McMahon, [S.Akisler])
05:11.02 14.1% 00:00.48 05:11.02     11:20:53.18 11:26:04.20
19th 339 Radnor
(W.McGee, W.Vaughan, Z.Shalev, S.Bupp, M.Kellett, J.Dwyer, J.Craig, J.O'Riordan, [J.Anderson])
05:12.21 14.5% 00:01.19 05:12.21     11:19:36.88 11:24:49.09
20th 341 Absegami
(B.Chorpenning, J.McAllister, S.Bailey, M.Bhatti, T.Bekete, J.Miller, j.morton, A.Hart, [t.etters])
05:14.69 15.4% 00:02.48 05:14.69     11:21:24.71 11:26:39.40
21st 348 La Salle B
(C.Tomlinson, J.McCormick, D.Schwartz, M.Greatti, R.McCurdy, J.Fontana, P.Cross, T.Kolonis, [K.Whalon])
05:16.58 16.1% 00:01.89 05:16.58     11:27:00.52 11:32:17.10
22nd 347 Eustace
(J.propp, D.Wenzke, C.Reck, M.Bifulco, T.Murtha, V.Pallotti1, J.Khalifa, K.Ronkin, [C.Palmer])
05:21.24 17.8% 00:04.66 05:21.24     11:26:30.26 11:31:51.50
23rd 344 Kearny
(A.Torres, C.McMillan, D.Franco, S.Moreno, T.Hemphill, L.Velez, J.Alem, M.Hinostroza, [T.Miranda])
05:23.53 18.7% 00:02.29 05:23.53     11:24:31.48 11:29:55.01
24th 345 Archbishop Carroll
(F.Jacobs IV, C.Kellogg, J.Conners, J.Chubin, D.Carroll, D.Peterson, R.McDeviitt, W.Dowd, [J.Erdlen])
05:38.74 24.3% 00:15.21 05:38.74     11:24:36.21 11:30:14.95
Race 28a: Boys Ltwt 2x Heat @ 11:28 AM
1st 350 Montclair (K.Jensen, E.St. John) 05:19.41     05:19.41     11:29:18.54 11:34:37.95
2nd 351 The Haverford School (G.Kirwan, E.Petersen) 05:21.31 0.6% 00:01.90 05:21.31     11:29:34.95 11:34:56.26
3rd 352 Bonner/Prendergast (R.Charno, P.Martin) 05:28.46 2.8% 00:07.15 05:28.46     11:30:16.06 11:35:44.52
4th 354 Roman Catholic A (J.Banford, A.Mulson) 05:33.98 4.6% 00:05.52 05:33.98     11:31:04.56 11:36:38.54
5th 353 Philadelphia City Rowing A (A.Smith, J.Garcia) 05:38.17 5.9% 00:04.19 05:38.17     11:30:37.34 11:36:15.51
6th 359 Roman Catholic B (C.Saunders, B.Neal) 05:44.53 7.9% 00:06.36 05:44.53     11:33:30.04 11:39:14.57
7th 357 North Arlington Crew (J.Antunes, E.Lozada) 05:45.47 8.2% 00:00.94 05:45.47     11:32:17.10 11:38:02.57
8th 355 Germantown Academy (D.Wentz, C.Seggev) 05:46.45 8.5% 00:00.98 05:46.45     11:31:34.47 11:37:20.92
9th 361 St. Joseph Prep (C.Waite, J.O'Connell) 05:52.97 10.5% 00:06.52 05:52.97     11:33:54.34 11:39:47.31
10th 360 Philadelphia City Rowing B (D.Smith, G.McGuoirk) 05:59.44 12.5% 00:06.47 05:59.44     11:33:42.04 11:39:41.48
11th 358 Bergen Catholic (A.Nargizian, A.Kitz) 06:10.34 15.9% 00:10.90 06:10.34     11:32:48.88 11:38:59.22
356 Upper Dublin (L.Massey, P.Massey) Excluded              
Race 29a: Girls Ltwt 4+ Heat @ 11:36 AM
1st 363 Absegami
(K.Bakley, E.Sproule, e.whitehurst, E.McGowan, [O.Rubillo])
05:43.83     05:43.83     11:36:29.23 11:42:13.06
2nd 364 Vineland
(R.Fay, E.King, L.Olita, J.Merighi, [N.English])
05:48.75 1.4% 00:04.92 05:48.75     11:36:54.94 11:42:43.69
3rd 367 Ocean City HS
(D.Cates, J.Kemenosh, A.DiAngelis, F.Devine, [G.Majka])
05:50.02 1.8% 00:01.27 05:50.02     11:37:42.43 11:43:32.45
4th 365 Mount Saint Joseph
(E.DeGroat, E.French, B.Gimaro, G.Little, [O.Kylander])
05:50.07 1.8% 00:00.05 05:50.07     11:37:04.84 11:42:54.91
5th 373 Montclair
(G.Aase-Remedios, R.Rosenberg, G.Harvey, C.Meyer, [E.Arian])
05:51.19 2.1% 00:01.12 05:51.19     11:39:35.06 11:45:26.25
6th 366 Agnes Irwin
(T.Siegal, A.Berlinger, G.D'Arcangelo, M.Brown-Hunt, [T.Aguirre])
05:56.45 3.7% 00:05.26 05:56.45     11:37:27.83 11:43:24.28
7th 369 Merion Mercy
(D.Harvey, S.Jaskot, K.Lynch, E.Eddowes, [A.Nunno])
06:03.59 5.7% 00:07.14 06:03.59     11:38:22.53 11:44:26.12
8th 368 Harriton
(J.Glazer, Z.Rivkind, F.de Jong, M.Grossman, [L.Baumholtz])
06:05.77 6.4% 00:02.18 06:05.77     11:37:59.12 11:44:04.89
9th 370 Baldwin
(E.Grubman, R.Sutor, E.Wasson, L.Noteware, [J.Bradley])
06:06.91 6.7% 00:01.14 06:06.91     11:38:38.53 11:44:45.44
10th 372 Belleville
(K.Renta, J.Paggao, N.Rosa, S.Embaby, [I.Rosa])
06:15.56 9.2% 00:08.65 06:15.56     11:39:31.85 11:45:47.41
11th 371 Egg Harbor
(K.Cummings, M.Cortez, E.MANGEL, S.Mirsch, [J.Pashley])
06:23.46 11.5% 00:07.90 06:23.46     11:39:13.80 11:45:37.26
Race 30a: Boys Ltwt 4+ Heat @ 11:44 AM
1st 375 Father Judge
(P.Blumenstein, R.Hartman, J.Comas, P.Zawycky, [J.Gosse])
05:01.25     05:01.25     11:40:58.32 11:45:59.57
2nd 376 Christian Brothers
(C.Mayro, w.miksic, C.Largey, L.Bartner, [N.Cummings])
05:08.76 2.5% 00:07.51 05:08.76     11:41:11.59 11:46:20.35
3rd 378 Atlantic City
(J.Owen, B.Cress, S.Marchel, J.Iannelli, [S.Shah])
05:10.90 3.2% 00:02.14 05:10.90     11:42:02.27 11:47:13.17
4th 380 The Haverford School
(C.Delaney, G.Rubin, C.Callegari, H.Scarlato, [C.Cummins])
05:13.00 3.9% 00:02.10 05:13.00     11:42:27.72 11:47:40.72
5th 381 St. Joseph Prep
(A.VIDAL, A.Burke, J.MOLCHAN, J.YEAGLEY, [a.kambour])
05:15.93 4.9% 00:02.93 05:15.93     11:42:49.25 11:48:05.18
6th 382 Egg Harbor
(E.Battisti, B.Omar, M.Angelastro, J.Ngo, [E.Allis])
05:16.40 5.0% 00:00.47 05:16.40     11:42:54.36 11:48:10.76
7th 377 Mainland
(S.CARR, M.Werman, G.Miller, R.Porch, [D.Garcia])
05:16.50 5.1% 00:00.10 05:16.50     11:41:25.34 11:46:41.84
8th 379 Episcopal PA
(C.Andrews, Q.Ladha, G.Kearney, W.Hartman, [S.RoyChowdhury])
05:18.10 5.6% 00:01.60 05:18.10     11:42:18.33 11:47:36.43
9th 383 St. Peters Prep
(J.Ponterdolph, J.Collette, G.Corry, J.McKivergan, [P.Walshe])
05:24.86 7.8% 00:06.76 05:24.86     11:43:09.54 11:48:34.40
10th 386 Upper Merion HS
(J.McNally, M.Szerszen, A.Szerszen, B.Pearson, [V.Wu])
05:25.06 7.9% 00:00.20 05:25.06     11:43:58.19 11:49:23.25
11th 388 Moorestown HS/Rowing
(W.Schwartz, L.Pereira, T.Wagner, C.Parsons, [D.Helfman])
05:31.50 10.0% 00:06.44 05:31.50     11:44:34.13 11:50:05.63
12th 384 Haddonfield Crew
(C.Fagan, J.Buttaro, A.Coty, P.Amons, [A.Griffith])
05:34.24 11.0% 00:02.74 05:34.24     11:43:27.11 11:49:01.35
13th 385 St. Augustine
(J.Snediker, C.Lawn, J.Silva, G.Mainiero, [D.Ricci])
05:36.71 11.8% 00:02.47 05:36.71     11:43:47.31 11:49:24.02
14th 387 Kearny
(Z.Myers, M.Martin, W.Szymanski, B.Couto, [D.Amorim])
05:39.79 12.8% 00:03.08 05:39.79     11:44:23.59 11:50:03.38
Race 36a: Boys 2nd 8+ Heat @ 11:52 AM
1st 390 Mainland
(D.Hall, V.Lombardo, C.Mitchell, Z.Ewing, N.Bradley, M.Dorner, G.Pullan, T.Smith, [N.Wahgh])
04:44.69     04:44.69     11:47:42.65 11:52:27.34
2nd 391 La Salle
(L.Kelley, P.Collins, M.Savage, C.Brecht, B.Muehlberger, J.Rilling, S.Harkins, N.Conroy, [R.Buchanan])
04:45.42 0.3% 00:00.73 04:45.42     11:47:57.37 11:52:42.79
3rd 393 Holy Spirit
(T.Tran, D.Tuohy, R.Newell, G.Lin, K.Coble, R.Moyle, S.Bell, W.Bryz-Gornia, [A.McFadden])
04:48.87 1.5% 00:03.45 04:48.87     11:48:32.81 11:53:21.68
4th 392 St. Augustine
(S.Champoux, A.Bloh, M.Palladino, D.Levari, P.Powers, L.Dilg, M.Mahon, G.Steffa, [C.Cohn])
04:50.72 2.1% 00:01.85 04:50.72     11:48:12.09 11:53:02.81
5th 396 Ocean City HS
(M.Baldini, j.gift, C.Delgrande, F.Dubbs, B.Foster, S.Cummings, D.Delgrande, B.McClure, [C.Devlin])
04:52.82 2.9% 00:02.10 04:52.82     11:49:57.85 11:54:50.67
6th 394 Archbishop Carroll
(Z.Ziernicki, N.Melocchi, N.Vassallo, L.Carlin, H.Alameno, T.Reilly, s.kelly, L.STUBANAS, [S.Matour])
04:58.63 4.9% 00:05.81 04:58.63     11:49:03.47 11:54:02.10
7th 395 Fordham Prep
(A.Hollingsworth, M.nuzzi, T.Gillingham, O.galvin, J.Folkerts, J.Healy, N.Chwalkowski, D.Gesang, [I.Tunney])
05:01.10 5.8% 00:02.47 05:01.10     11:49:19.36 11:54:20.46
Race 37a: Girls Varsity 1x Heat @ 11:58 AM
1st 398 Germantown Academy (J.Zettlemoyer) 06:12.19     06:12.19     11:51:46.93 11:57:59.12
2nd 399 Rutherford (G.Seehaus) 06:20.55 2.2% 00:08.36 06:20.55     11:52:06.59 11:58:27.14
3rd 400 Sacred Heart Country Day (C.Garvey) 06:27.64 4.2% 00:07.09 06:27.64     11:52:21.70 11:58:49.34
4th 401 Concord HS (N.Teichman) 06:41.65 7.9% 00:14.01 06:41.65     11:53:00.28 11:59:41.93
5th 406 Friends Select (S.Kozin) 06:44.49 8.7% 00:02.84 06:44.49     11:54:50.89 12:01:35.38
6th 403 Holy Spirit (S.Kelly) 06:46.02 9.1% 00:01.53 06:46.02     11:53:35.01 12:00:21.03
7th 402 Cedar Creek High School (J.Oudemans) 06:46.82 9.3% 00:00.80 06:46.82     11:53:11.69 11:59:58.51
8th 404 Perk Valley (I.Moser) 07:23.06 19.0% 00:36.24 07:23.06     11:54:32.63 12:01:55.69
9th 405 Bonner/Prendergast (B.Rementer) 07:35.04 22.3% 00:11.98 07:35.04     11:54:41.56 12:02:16.60
Race 38a: Boys Varsity 1x Heat @ 12:04 PM
1st 408 Germantown Academy (Z.Burkhart) 05:34.08     05:34.08     11:55:47.65 12:01:21.73
2nd 410 Germantown Friends (A.Berghella) 05:37.49 1.0% 00:03.41 05:37.49     11:56:09.46 12:01:46.95
3rd 409 Shipley (C.Taylor) 05:43.41 2.8% 00:05.92 05:43.41     11:55:54.52 12:01:37.93
4th 423 Upper Dublin (B.Scherpbier) 05:43.60 2.8% 00:00.19 05:43.60     11:59:16.02 12:04:59.62
5th 411 Roman Catholic A (B.Farrell) 05:44.73 3.2% 00:01.13 05:44.73     11:56:14.92 12:01:59.65
6th 412 Montclair (A.Pollack) 05:50.00 4.8% 00:05.27 05:50.00     11:56:40.12 12:02:30.12
7th 421 Haddon Twp B (T.Kao) 05:52.25 5.4% 00:02.25 05:52.25     11:58:52.05 12:04:44.30
8th 427 Ridgewood Crew (W.Prettyman) 05:53.49 5.8% 00:01.24 05:53.49     12:00:38.56 12:06:32.05
9th 413 Penn Charter (E.Grugan) 05:54.07 6.0% 00:00.58 05:54.07     11:56:55.40 12:02:49.47
10th 417 Don Bosco (J.Mosca) 05:59.09 7.5% 00:05.02 05:59.09     11:57:55.26 12:03:54.35
11th 418 Roman Catholic B (S.Devlin) 06:02.40 8.5% 00:03.31 06:02.40     11:58:03.18 12:04:05.58
12th 424 St. Joseph Prep (T.Carter) 06:03.43 8.8% 00:01.03 06:03.43     11:59:27.86 12:05:31.29
13th 414 Episcopal PA (M.Hughes) 06:04.07 9.0% 00:00.64 06:04.07     11:57:05.66 12:03:09.73
14th 416 Conestoga (T.Kao) 06:05.21 9.3% 00:01.14 06:05.21     11:57:40.08 12:03:45.29
15th 415 Unionville (C.Wardius) 06:05.29 9.3% 00:00.08 06:05.29     11:57:38.71 12:03:44.00
16th 426 Haddon Twp A (J.Weber) 06:07.30 9.9% 00:02.01 06:07.30     12:00:10.68 12:06:17.98
17th 425 Malvern Preparatory School (C.Bunn) 06:20.75 14.0% 00:13.45 06:20.75     11:59:33.45 12:05:54.20
18th 419 Strath Haven (A.Lombard) 06:21.93 14.3% 00:01.18 06:21.93     11:58:24.25 12:04:46.18
19th 420 Bergen Catholic (J.Moynihan) 06:25.72 15.5% 00:03.79 06:25.72     11:58:43.23 12:05:08.95
20th 422 Haddonfield Crew (A.Mandviwalla) 06:46.86 21.8% 00:21.14 06:46.86     11:59:11.59 12:05:58.45
Race 39a: Girls Varsity 2x Heat @ 12:14 PM
1st 429 Ridgewood Crew (B.Callaghan, J.Hefferon) 05:48.16     05:48.16     12:06:33.95 12:12:22.11
2nd 430 Conestoga (C.Robins, L.Phelan) 05:53.74 1.6% 00:05.58 05:53.74     12:06:44.45 12:12:38.19
3rd 431 Hatboro Horsham High School (J.Yorko, T.Gilad) 05:54.60 1.8% 00:00.86 05:54.60     12:07:23.97 12:13:18.57
4th 442 Germantown Friends (A.McKenzie, S.Bartholomew) 05:59.06 3.1% 00:04.46 05:59.06     12:10:34.03 12:16:33.09
5th 433 Strath Haven (K.Ferrie, E.Damico) 06:04.97 4.8% 00:05.91 06:04.97     12:07:44.19 12:13:49.16
6th 432 Baldwin (S.Douglas, N.Schork) 06:10.04 6.3% 00:05.07 06:10.04     12:07:33.79 12:13:43.83
7th 440 Academy of Notre Dame A (G.Agnes, K.DiMeo) 06:18.85 8.8% 00:08.81 06:18.85     12:10:16.18 12:16:35.03
8th 435 Penn Charter A (M.Whitehead, H.Webb) 06:19.67 9.1% 00:00.82 06:19.67     12:08:36.96 12:14:56.63
9th 436 Egg Harbor (E.Griffith, S.Szypula) 06:22.60 9.9% 00:02.93 06:22.60     12:09:00.62 12:15:23.22
10th 434 Penn Charter B (R.Gordon, S.Pogrebivsky) 06:22.75 9.9% 00:00.15 06:22.75     12:08:04.52 12:14:27.27
11th 439 Vineland (I.Mayen, K.Loadholt) 06:26.74 11.1% 00:03.99 06:26.74     12:10:02.97 12:16:29.71
12th 443 Academy of Notre Dame B (M.McDonald, K.Sarmiento) 06:34.29 13.2% 00:07.55 06:34.29     12:10:47.67 12:17:21.96
13th 445 Agnes Irwin (A.Parker, M.Pinsk) 06:37.86 14.3% 00:03.57 06:37.86     12:11:18.12 12:17:55.98
14th 438 Leonia Crew (F.Liu, T.Cubillos) 06:58.38 20.2% 00:20.52 06:58.38     12:09:59.15 12:16:57.53
15th 437 Teaneck HS (S.Gutierrez, C.Davenport) 06:58.47 20.2% 00:00.09 06:58.47     12:09:43.57 12:16:42.04
16th 441 Lower Merion (M.Garber, E.Gaddy) 07:00.74 20.8% 00:02.27 07:00.74     12:10:32.66 12:17:33.40
444 Springside Chestnut Hill (H.Hambrose, E.Zuckerman) Excluded              
Race 40a: Boys Varsity 2x Heat @ 12:24 PM
1st 447 Montclair (J.Pew, O.Daly-Smith) 05:05.84     05:05.84     12:15:29.87 12:20:35.71
2nd 451 Friends Select (E.Orts, J.Jamison) 05:13.25 2.4% 00:07.41 05:13.25     12:16:39.45 12:21:52.70
3rd 452 Penn Charter (J.McDavid, E.Ashley) 05:13.37 2.5% 00:00.12 05:13.37     12:17:24.22 12:22:37.59
4th 450 Conestoga (M.Malarkey, H.Zisling) 05:14.33 2.8% 00:00.96 05:14.33     12:16:16.22 12:21:30.55
5th 448 Roman Catholic A (T.Kutchner, T.Moyer) 05:14.71 2.9% 00:00.38 05:14.71     12:15:46.26 12:21:00.97
6th 453 The Haverford School (C.Johnson-Burrus, K.Bowman) 05:19.74 4.5% 00:05.03 05:19.74     12:17:34.14 12:22:53.88
7th 465 Haddonfield Crew (P.Hurd, J.Dye) 05:21.20 5.0% 00:01.46 05:21.20     12:22:49.76 12:28:10.96
8th 456 Haddon Twp (J.Egbert, N.Haney) 05:21.46 5.1% 00:00.26 05:21.46     12:18:18.49 12:23:39.95
9th 454 Springside Chestnut Hill (M.Miller, C.BRAZIER) 05:24.41 6.1% 00:02.95 05:24.41     12:17:50.49 12:23:14.90
10th 455 Don Bosco (T.Dwyer, J.Ebert) 05:26.50 6.8% 00:02.09 05:26.50     12:18:07.59 12:23:34.09
11th 457 Germantown Academy (N.Moeller, A.Straus) 05:38.95 10.8% 00:12.45 05:38.95     12:18:49.51 12:24:28.46
12th 458 North Arlington Crew (V.Ribeiro, C.Montesdeoca) 05:39.52 11.0% 00:00.57 05:39.52     12:19:31.72 12:25:11.24
13th 464 Roman Catholic B (L.O'Connell, E.Dunbar) 05:41.08 11.5% 00:01.56 05:41.08     12:22:33.21 12:28:14.29
14th 449 Ridgewood Crew (Z.Gluckow, D.Literati) 05:44.33 12.6% 00:03.25 05:44.33     12:15:53.32 12:21:37.65
15th 460 Bonner/Prendergast (c.smith, R.Martin) 05:48.01 13.8% 00:03.68 05:48.01     12:20:10.09 12:25:58.10
16th 462 St. Joseph Prep (a.kuzy, A.SMOLIJ) 05:48.19 13.8% 00:00.18 05:48.19     12:21:10.51 12:26:58.70
17th 459 Shipley (Z.Brida, D.Jordan) 05:54.60 15.9% 00:06.41 05:54.60     12:19:56.95 12:25:51.55
18th 463 Eustace (A.marchionne, J.stuckert) 06:25.17 25.9% 00:30.57 06:25.17     12:22:12.24 12:28:37.41
19th 461 Doane Academy (C.Newman, C.Marchesani) 06:48.22 33.5% 00:23.05 06:48.22     12:21:03.39 12:27:51.61
Race 43a: Girls Varsity 4+ Heat @ 12:34 PM
1st 467 Episcopal PA
(H.potter, L.Zecca, m.lindblad, A.Eringis, [L.Yao])
05:36.30     05:36.30     12:28:17.69 12:33:53.99
2nd 471 Radnor A
(C.Ressler, A.Chardonnet, G.Logioia, K.Lally, [S.Kallick])
05:37.16 0.3% 00:00.86 05:37.16     12:29:25.65 12:35:02.81
3rd 469 Mainland
(K.Mullin, J.Rosado, S.Petrova, P.Bacharach, [R.Kelley])
05:40.40 1.2% 00:03.24 05:40.40     12:28:56.19 12:34:36.59
4th 468 Egg Harbor
(R.Suthard, A.Bossi, N.Baliszewski, M.Barbieri, [A.Battaglini])
05:41.33 1.5% 00:00.93 05:41.33     12:28:34.43 12:34:15.76
5th 470 Absegami
(C.West, A.Schafer, h.marr, M.Dorsett, [M.Murphy])
05:41.99 1.7% 00:00.66 05:41.99     12:29:21.34 12:35:03.33
6th 472 Philadelphia City Rowing A
(H.Sdao, M.Amihava, D.Nemati, H.Pearlman, [E.St. John Sutton])
05:49.11 3.8% 00:07.12 05:49.11     12:29:44.41 12:35:33.52
7th 490 Bonner/Prendergast
(V.Brooks, E.Sheetz, A.Savage, C.McDonald, [A.Wesolowski])
05:51.10 4.4% 00:01.99 05:51.10     12:36:30.97 12:42:22.07
8th 474 Merion Mercy
(K.Maurer, E.Messina, M.Leone, M.McDermott, [D.Sciulli])
05:55.37 5.7% 00:04.27 05:55.37     12:30:15.65 12:36:11.02
9th 485 North Arlington Crew
(B.Carlo, C.Austin, B.Cappuccino, L.Infante, [M.Ozbay])
05:57.01 6.2% 00:01.64 05:57.01     12:35:30.76 12:41:27.77
10th 489 Shipley
(E.Scornavacchi, A.Neilson, A.Semerjian, Z.Helmers, [A.Iqbal])
05:57.29 6.2% 00:00.28 05:57.29     12:36:10.02 12:42:07.31
11th 473 Eustace
(D.Eliason, N.Alleva, M.Connell, C.Biernacki, [J.Carita])
05:57.84 6.4% 00:00.55 05:57.84     12:30:02.06 12:35:59.90
12th 478 Unionville
(C.Savant, J.Pinamont, S.Johnson, M.Turner, [T.Tayoun])
05:59.73 7.0% 00:01.89 05:59.73     12:31:58.55 12:37:58.28
13th 487 Radnor B
(S.Talucci, K.Hamill, C.DiMarcantonio, C.Cardamone, [N.Beers])
06:01.36 7.5% 00:01.63 06:01.36     12:35:41.86 12:41:43.22
14th 482 Cedar Creek High School
(N.Martin, G.Torres, A.Begasse, J.Wakefield, [H.Long])
06:01.95 7.6% 00:00.59 06:01.95     12:33:52.25 12:39:54.20
15th 475 Ocean City HS
(G.Witasick, L.Wan, A.Kelly, J.Taylor, [A.Love])
06:02.99 7.9% 00:01.04 06:02.99     12:31:03.56 12:37:06.55
16th 480 Lower Merion
(E.Steinman, C.Boutselis, G.George, C.Hoffman, [S.Clark])
06:04.08 8.3% 00:01.09 06:04.08     12:32:52.31 12:38:56.39
17th 488 Mount Saint Joseph
(M.Mulligan, B.McBride, O.Snakard, A.Gallagher, [K.Brooks])
06:04.52 8.4% 00:00.44 06:04.52     12:35:50.14 12:41:54.66
18th 476 Moorestown HS/Rowing
(R.Lucas, C.Pendino, M.Regan, S.Varrell, [K.Malta])
06:05.50 8.7% 00:00.98 06:05.50     12:31:22.48 12:37:27.98
19th 479 Agnes Irwin
(J.Minker, I.Porter, R.silvi, V.Patel, [C.Meltzer])
06:07.50 9.3% 00:02.00 06:07.50     12:32:39.80 12:38:47.30
20th 477 Owen J Roberts
(S.Aguirre, L.Healy, M.Amy, E.Chew, [G.Monteleone])
06:09.74 9.9% 00:02.24 06:09.74     12:31:42.13 12:37:51.87
21st 483 Belleville
(V.Felipe, A.Nguyen, M.Checa, C.Maramot, [M.Angamarca])
06:14.30 11.3% 00:04.56 06:14.30     12:34:13.81 12:40:28.11
22nd 481 Philadelphia City Rowing B
(K.Romano, N.Reynolds, I.D'Angelo, C.kapps-gibson, [C.Collazo-Deleon])
06:19.01 12.7% 00:04.71 06:19.01     12:33:29.39 12:39:48.40
23rd 484 Harriton
(R.Meyers, S.Amadio, A.Glazer, N.Soll, [C.Seward])
06:22.37 13.7% 00:03.36 06:22.37     12:34:43.46 12:41:05.83
24th 486 OLMA Crew
(F.Campo, Y.Melendez, E.Lam, J.Lim, [K.Bachich])
07:01.16 25.2% 00:38.79 07:01.16     12:35:18.49 12:42:19.65
Race 44a: Boys Varsity 4+ Heat @ 12:48 PM
1st 492 Episcopal PA
(W.Purtill, N.Horbowy, G.Furey, F.Kinniry, [C.Bell])
04:58.46     04:58.46     12:41:07.38 12:46:05.84
2nd 494 St. Joseph Prep
(b.Carney, J.KONIECZNY, D.Lamb, P.Johnson, [J.FINELLI])
05:00.00 0.5% 00:01.54 05:00.00     12:41:32.62 12:46:32.62
3rd 493 Christian Brothers
(D.Adams, D.Hutzley, T.Morris, P.Durning, [C.Pak])
05:01.24 0.9% 00:01.24 05:01.24     12:41:17.91 12:46:19.15
4th 496 Eustace
(A.Zimmermann, S.Zimmermann, C.Bechtel, I.Wentz, [M.Matusky])
05:08.01 3.2% 00:06.77 05:08.01     12:42:02.78 12:47:10.79
5th 495 Radnor
(J.Bragdon, J.Palmer, L.Williams, E.Horvath, [W.Moore])
05:09.03 3.5% 00:01.02 05:09.03     12:41:36.99 12:46:46.02
6th 498 The Haverford School
(L.Green, D.Lee, J.Pechet, J.Siegal, [B.Melvin])
05:09.72 3.8% 00:00.69 05:09.72     12:42:30.58 12:47:40.30
7th 497 Father Judge
(A.Coelho, S.Cressman, F.Marricone, C.Edney, [J.Monteiro])
05:10.48 4.0% 00:00.76 05:10.48     12:42:28.15 12:47:38.63
8th 503 Vineland
(K.Leimeister, M.Novatorskiy, E.Lira, D.Gentile, [N.Patel])
05:18.14 6.6% 00:07.66 05:18.14     12:43:50.56 12:49:08.70
9th 502 Collingswood
(C.Kaiser, S.Maher, P.McCrindle, M.Kistner, [J.Henry])
05:19.82 7.2% 00:01.68 05:19.82     12:43:45.58 12:49:05.40
10th 501 Don Bosco
(M.Begonja, J.Hunt, L.Williams, M.Muniz, [S.Frank])
05:20.12 7.3% 00:00.30 05:20.12     12:43:00.18 12:48:20.30
11th 504 Unionville
(T.Thorley, W.Sellers, L.Andersen, C.Shearer, [O.Robb])
05:27.93 9.9% 00:07.81 05:27.93     12:44:21.39 12:49:49.32
12th 508 Egg Harbor
(G.Diggins, s.Ireland, K.Tran, R.Rice, [D.VanOllefen])
05:28.75 10.1% 00:00.82 05:28.75     12:46:12.83 12:51:41.58
13th 500 Absegami
(J.Wagner, R.Awad, T.Calimer, d.delgado, [R.Kershenblatt])
05:31.62 11.1% 00:02.87 05:31.62     12:42:53.61 12:48:25.23
14th 506 Springside Chestnut Hill
(R.Bakes, J.Funchion, W.Newbold, W.Tasman, [N.Crane])
05:33.20 11.6% 00:01.58 05:33.20     12:45:33.81 12:51:07.01
15th 505 Belleville
(J.Russo, T.McNulty, J.Victorio, M.Asali, [A.Parekh])
05:33.25 11.7% 00:00.05 05:33.25     12:45:00.08 12:50:33.33
16th 507 Haddonfield Crew
(A.Graves, A.DeLuca, C.Howe-Smith, A.Walters, [L.Mackey])
05:36.80 12.8% 00:03.55 05:36.80     12:45:55.23 12:51:32.03
17th 499 La Salle
(A.Barnish, G.Obermeier, A.Winkler, D.Alexander, [C.Freedman])
05:40.67 14.1% 00:03.87 05:40.67     12:42:45.65 12:48:26.32
18th 510 Upper Merion HS
(D.Jacobs, A.Chui, A.Ewing, C.Buce, [J.Kuria])
05:41.82 14.5% 00:01.15 05:41.82     12:46:57.21 12:52:39.03
19th 509 Moorestown HS/Rowing
(A.Gilson, J.Kolb, S.Zielinski, N.Iliadis, [C.Clifford])
05:48.48 16.8% 00:06.66 05:48.48     12:46:44.71 12:52:33.19
Race 46a: Boys Varsity 4x Heat @ 12:58 PM
1st 511 Roman Catholic
(W.Schmidt, J.Leyland, A.Panchella, B.Weaver)
04:44.16     04:44.16     12:49:17.77 12:54:01.93
2nd 512 Conestoga
(N.Carlson, J.Novak, J.Corr, M.Amsterdam)
04:48.25 1.4% 00:04.09 04:48.25     12:49:35.26 12:54:23.51
3rd 513 Haddon Twp
(E.tingley, R.Springer, L.Brown, K.Schneider)
04:53.41 3.3% 00:05.16 04:53.41     12:49:41.54 12:54:34.95
4th 518 Malvern Preparatory School
(B.Allan, A.Del Vescovo, M.Casaday, D.Brady)
04:59.24 5.3% 00:05.83 04:59.24     12:52:14.36 12:57:13.60
5th 515 Teaneck HS
(Z.Mead, N.Waldman, A.Hawkins, C.Lee)
05:17.79 11.8% 00:18.55 05:17.79     12:50:49.02 12:56:06.81
6th 514 Bergen Catholic
(M.Weisbecker, S.Luglio, T.Harte, P.Ciongoli)
05:19.32 12.4% 00:01.53 05:19.32     12:50:21.97 12:55:41.29
7th 516 Owen J Roberts
(C.Kovach, D.Swech, J.Wierzbicki, A.Edleman)
05:28.41 15.6% 00:09.09 05:28.41     12:51:31.16 12:56:59.57
8th 517 Absegami
(T.Butts, E.D'Ambrosio, S.Spagnoli, D.MARSHALL)
05:34.15 17.6% 00:05.74 05:34.15     12:52:08.84 12:57:42.99
Race 47a: Girls Varsity 8+ Heat @ 01:04 PM
1st 520 Mount Saint Joseph
(S.Eble, C.KNOX, O.Tice-Carroll, M.Lauinger, A.Hunt, M.Carlton, D.Mischler, A.Uzzo, [S.Ghantous])
05:03.03     05:03.03     12:56:12.49 13:01:15.52
2nd 521 Merion Mercy
(s.horn, S.Maurer, E.Schrieber, C.Schrieber, K.Devlieger, E.romano, K.Farrell, M.Lamb, [M.Collington])
05:05.10 0.7% 00:02.07 05:05.10     12:56:26.21 13:01:31.31
3rd 522 Holy Spirit
(A.Reale, E.Welsh, K.Magee, R.Costa, K.Reganato, S.Stoll, D.Larotonda, B.Stone, [O.Labrum])
05:12.65 3.2% 00:07.55 05:12.65     12:56:42.07 13:01:54.72
4th 525 Archbishop Carroll
(C.O'Sullivan, G.Gordon, M.Greeley, F.Rymal, C.Dowd, S.Connor, C.Shea, K.Finley, [M.Clay])
05:16.29 4.4% 00:03.64 05:16.29     12:58:00.22 13:03:16.51
5th 523 Montclair
(D.Van Winden, J.Walpole, T.Mattox, J.Burstein, M.Stepansky, T.Nedzi, N.Alvarado-Silverman, C.Zivari, [I.Corriere])
05:17.61 4.8% 00:01.32 05:17.61     12:56:56.72 13:02:14.33
6th 526 Oakcrest
(M.Ross, T.Phy, A.Bennett, V.Thies, H.Crispell, G.Johnson, A.Johnston, T.Robinson, [K.Bradley])
05:17.76 4.9% 00:00.15 05:17.76     12:58:29.00 13:03:46.76
7th 524 Atlantic City
(J.Walters, L.Stinson, J.Craig, A.Person, M.Gragg, G.Mcguckin, A.Gragg, D.Naoum, [L.Storr])
05:21.65 6.1% 00:03.89 05:21.65     12:57:27.17 13:02:48.82
8th 527 Charter School of Wilmington A
(E.Schulze, E.Raden, A.Glenn, L.Sullivan, A.Goliaszewski, N.Shannon, L.Cole, M.Hidalgo, [C.Ros])
05:49.06 15.2% 00:27.41 05:49.06     12:59:05.92 13:04:54.98
9th 528 Charter School of Wilmington B
(E.Sweeney, J.Canning, A.Stiebris, J.Edler, E.Houser, H.Storm, L.O'Neill, R.Reynolds, [A.Rao])
06:05.96 20.8% 00:16.90 06:05.96     12:59:54.92 13:06:00.88
Race 48a: Boys Varsity 8+ Heat @ 01:10 PM
1st 530 St. Joseph Prep
(S.Gennaro, D.Hill, C.Burns, M.Kerwin, A.Halas, A.Greubel, J.McCullough, L.Green, [M.Giangiordano])
04:20.34     04:20.34     13:05:31.47 13:09:51.81
2nd 531 St. Augustine
(M.Oakley, D.Drew, M.Lamcken, R.Fucetola, V.Zanghi, B.Finley, R.D'Amico, J.Hammerstedt, [H.Reed])
04:27.96 2.9% 00:07.62 04:27.96     13:05:44.89 13:10:12.85
3rd 533 Fordham Prep
(M.Ptucha, S.Haggerty, S.Mustafaraj, E.Garcia, S.Hall, J.Mooney, A.Calder, J.Gonzalez, [A.Condor])
04:30.65 4.0% 00:02.69 04:30.65     13:06:09.84 13:10:40.49
4th 532 Holy Spirit
(B.Hanson, P.Shober, J.Marczyk, A.Light, E.Sandt, J.Koch, K.Bailey, g.magro, [M.McLenna])
04:31.08 4.1% 00:00.43 04:31.08     13:06:02.24 13:10:33.32
5th 534 Ocean City HS
(N.DiMarco, E.Nathan, C.Stewart, K.Rumaker, C.McDermott, M.Daddi, R.LaRosa, R.Fisher, [D.Kleinschrodt])
04:33.67 5.1% 00:02.59 04:33.67     13:06:30.39 13:11:04.06
6th 536 La Salle
(V.Armetta, M.Galbally, J.Razzi, K.Durning, E.Wilt, D.Senour, C.Hoffman, J.Fus, [E.Funchion])
04:34.24 5.3% 00:00.57 04:34.24     13:07:25.30 13:11:59.54
7th 537 Mainland
(S.Bacharach, J.Rodman, M.Bell, D.Davis, A.Viscount, N.Giunta, J.Leavy, J.Storr, [T.Nardone])
04:39.46 7.3% 00:05.22 04:39.46     13:08:07.85 13:12:47.31
8th 541 St. Peters Prep
(M.Chester, B.Warco, W.Curtis, J.bonnet, C.Kuczynski, A.Dellechiaie, D.Bovich, J.Fearon, [B.Halligan])
04:41.50 8.1% 00:02.04 04:41.50     13:10:00.98 13:14:42.48
9th 538 Archbishop Carroll
(S.Arechabala, L.Mason, M.Pakuris, J.Harrison, P.McGinnis, J.O'Toole, C.Evans, W.Horsell, [c.zelner])
04:43.07 8.7% 00:01.57 04:43.07     13:08:37.08 13:13:20.15
10th 535 Moorestown HS/Rowing
(D.O'Sullivan, C.Linn, M.Gaffney, O.Williams, E.Gill, A.Magistrelli, D.Schultz, J.Camoratto, [J.Yallof])
04:46.26 10.0% 00:03.19 04:46.26     13:06:57.53 13:11:43.79
11th 540 Atlantic City
(F.Purnell, M.Johnson, S.Gonzalez, J.Roche, A.Dewair, G.Stecher, H.Pizagno, Z.Soliman, [L.Derrickson])
04:52.05 12.2% 00:05.79 04:52.05     13:09:52.09 13:14:44.14
12th 539 Charter School of Wilmington
(B.Leifheit, E.Mullen, A.King, J.Savage, T.Green, S.Namey, P.Pinkett, A.Esterling, [S.Krass])
05:17.98 22.1% 00:25.93 05:17.98     13:09:26.19 13:14:44.17
Race 1: Girls Gig/Novice 1x Final @ 01:30 PM
1st 3 Upper Dublin (J.Pittakas) 06:45.00     06:45.00     00:06:45.00  
2nd 4 Shoreham-Wading (O.Acuna) 06:54.23 2.3% 00:09.23 06:54.23     00:06:45.00 00:00:09.23
3rd 2 Conestoga (M.Smith) 07:05.28 5.0% 00:11.05 07:05.28     00:06:45.00 00:00:20.28
4th 5 Penn Charter (M.Davis) 07:15.19 7.5% 00:09.91 07:15.19     00:06:45.00 00:00:30.19
5th 1 Lampeter-Strasburg (A.Baughman) 07:20.86 8.9% 00:05.67 07:20.86     00:06:45.00 00:00:35.86
6th 6 Sacred Heart Country Day (M.Marino) 07:37.55 13.0% 00:16.69 07:37.55     00:06:45.00 00:00:52.55
Race 2: Boys Gig/Novice 1x Final @ 01:36 PM
1st 3 Strath Haven (E.Subers) 05:41.66     05:41.66     00:05:41.66  
2nd 4 Hatboro Horsham High School (Y.Gilad) 06:04.28 6.6% 00:22.62 06:04.28     00:05:41.66 00:00:22.62
3rd 2 North Arlington Crew (H.Ribeiro) 06:14.83 9.7% 00:10.55 06:14.83     00:05:41.66 00:00:33.17
4th 5 Friends Select (T.Fallon) 06:41.70 17.6% 00:26.87 06:41.70     00:05:41.66 00:01:00.04
5th 6 Holy Spirit (D.Mitchell) 07:16.27 27.7% 00:34.57 07:16.27     00:05:41.66 00:01:34.61
6th 1 Bonner/Prendergast (C.Garvey) 07:16.58 27.8% 00:00.31 07:16.58     00:05:41.66 00:01:34.92
Race 3: Girls Freshman/Novice 2x Final @ 01:42 PM
1st 3 Conestoga (A.Gradisek, A.Green) 06:06.40     06:06.40     00:06:06.40  
2nd 1 Haddon Twp (J.Erhardt, E.Clemens) 06:38.41 8.7% 00:32.01 06:38.41     00:06:06.40 00:00:32.01
3rd 4 Sacred Heart Country Day (A.Carroll, A.Tolvaisa) 06:42.32 9.8% 00:03.91 06:42.32     00:06:06.40 00:00:35.92
4th 2 Collingswood (M.POPE, A.Boyle) 07:05.40 16.1% 00:23.08 07:05.40     00:06:06.40 00:00:59.00
5th 5 Springside Chestnut Hill (E.Biscardi, M.Ramsey) 07:07.17 16.6% 00:01.77 07:07.17     00:06:06.40 00:01:00.77
Race 4: Boys Freshman/Novice 2x Final @ 01:48 PM
1st 3 Germantown Friends (J.Wright, G.Buyske-Friedberg) 05:36.23     05:36.23     00:05:36.23  
2nd 4 Ridgewood Crew (S.Daspin, S.Campbell) 05:48.02 3.5% 00:11.79 05:48.02     00:05:36.23 00:00:11.79
3rd 2 Roman Catholic A (E.Meadows, L.Pryor) 05:56.35 6.0% 00:08.33 05:56.35     00:05:36.23 00:00:20.12
4th 5 Germantown Academy (I.Wilkins, S.Trombetta) 06:02.97 8.0% 00:06.62 06:02.97     00:05:36.23 00:00:26.74
5th 1 Holy Spirit (S.Downey, J.Moses) 06:12.58 10.8% 00:09.61 06:12.58     00:05:36.23 00:00:36.35
6th 6 Bergen Catholic (G.Rodriguez, T.Murray) 06:20.32 13.1% 00:07.74 06:20.32     00:05:36.23 00:00:44.09
Race 5: Girls Novice 4+ Final @ 01:54 PM
1st 3 Egg Harbor
(A.Hendriks, F.Hewitt, M.Moore, B.Ferra, [C.Sykes])
06:36.00     06:36.00     00:06:36.00  
2nd 4 Germantown Academy A
(E.Wescott, J.McKernan, G.Loughlin, C.Klebanoff, [R.Kliger])
06:49.14 3.3% 00:13.14 06:49.14     00:06:36.00 00:00:13.14
3rd 2 Radnor
(E.Majercak, E.Conklyn, B.McCormick, J.Wi, [C.Kerpius])
06:56.80 5.3% 00:07.66 06:56.80     00:06:36.00 00:00:20.80
4th 5 Owen J Roberts
(A.Eaches, T.Baker, K.Sherwood, H.Dunlop, [L.Wynn])
07:09.34 8.4% 00:12.54 07:09.34     00:06:36.00 00:00:33.34
5th 6 Germantown Academy B
(r.porter, K.Hallahan, E.Lindgren, S.Lindgren, [J.Baron])
07:10.96 8.8% 00:01.62 07:10.96     00:06:36.00 00:00:34.96
6th 1 Belleville
(S.Asali, M.Phan, S.Navarrete, S.Delgado, [R.Sobransingh])
07:15.70 10.0% 00:04.74 07:15.70     00:06:36.00 00:00:39.70
Race 6: Boys Novice 4+ Final @ 02:00 PM
1st 3 Don Bosco
(J.Peticca, M.OKeefe, J.Sklarski, V.Garewal, [S.Solazzo])
05:21.32     05:21.32     00:05:21.32  
2nd 4 Vineland
(K.Slusarczyk, J.Mattiucci, M.Bennett, D.SALIM, [H.Cruz])
05:25.85 1.4% 00:04.53 05:25.85     00:05:21.32 00:00:04.53
3rd 2 Episcopal PA
(K.Hogan, L.Faulkner, H.Aldridge, P.Zhang, [S.Kresge])
05:29.16 2.4% 00:03.31 05:29.16     00:05:21.32 00:00:07.84
4th 1 Belleville A
(K.Calderon, T.Neira, K.Shaw, M.Sanchez, [D.Jugo])
05:31.59 3.2% 00:02.43 05:31.59     00:05:21.32 00:00:10.27
5th 5 Oakcrest A
(A.Groff, E.Dumoulin, Y.Delvalle, M.Tomasella, [D.Schultheis])
05:39.62 5.7% 00:08.03 05:39.62     00:05:21.32 00:00:18.30
6th 6 Mainland
(S.Tedeschi, V.Perry, B.Kintish, J.Gandy, [J.Rich])
05:43.69 7.0% 00:04.07 05:43.69     00:05:21.32 00:00:22.37
Race 7: Girls Freshman 4+ Final @ 02:06 PM
1st 3 Harriton
(C.Norris, B.Pelletier, E.Greenhalgh, A.Rieser, [N.Skorupski])
05:55.40     05:55.40     00:05:55.40  
2nd 4 Mount Saint Joseph
(A.Mansfield, R.PATTI, E.Little, C.Faust, [A.Schwenger])
05:59.56 1.2% 00:04.16 05:59.56     00:05:55.40 00:00:04.16
3rd 2 Doane Academy
(S.Marchesani, C.Cocelli, N.McIntosh, E.Kozlowski, [A.Miller])
06:13.07 5.0% 00:13.51 06:13.07     00:05:55.40 00:00:17.67
4th 5 Upper Merion HS
(A.Hain, D.Clayton, E.Briggs, K.Wang, [L.Phongphachone])
06:16.17 5.8% 00:03.10 06:16.17     00:05:55.40 00:00:20.77
5th 1 Cedar Creek High School
(R.Robbins, K.Patterson, A.Bonsall, A.Haugan, [T.Long])
06:24.00 8.0% 00:07.83 06:24.00     00:05:55.40 00:00:28.60
6th 6 North Arlington Crew
(N.Santos, M.Polanco, T.Austin, E.Karras, [C.Jennings])
06:25.67 8.5% 00:01.67 06:25.67     00:05:55.40 00:00:30.27
Race 8: Boys Freshman 4+ Final @ 02:12 PM
1st 4 La Salle
(J.Schwarz, J.Singletary, P.Caulfield, S.Matchett, [M.Chiappone])
05:19.23     05:19.23     00:05:19.23  
2nd 3 Don Bosco
(J.Bucher, J.Specthrie, M.Bucher, P.Rice, [N.Dawson])
05:22.34 1.0% 00:03.11 05:22.34     00:05:19.23 00:00:03.11
3rd 1 Montclair
(M.Kaplan, A.Bobyock-Rosen, M.Moore, E.Frank, [H.Healy])
05:30.71 3.6% 00:08.37 05:30.71     00:05:19.23 00:00:11.48
4th 2 St. Joseph Prep
(M.West, W.Zsembik, J.Drummey, A.Pizzigoni, [J.Brooks])
05:40.35 6.6% 00:09.64 05:40.35     00:05:19.23 00:00:21.12
5th 5 Holy Spirit
(M.Raguso-Failla, N.Mairone, J.Braudis, B.McGettigan, [N.Hankinson])
05:41.13 6.9% 00:00.78 05:41.13     00:05:19.23 00:00:21.90
6th 6 Bonner/Prendergast
(L.Salter, A.mcelwee, J.McDermott, C.Boyle, [M.Beauton])
05:44.03 7.8% 00:02.90 05:44.03     00:05:19.23 00:00:24.80
Race 9: Girls Novice 8+ Final @ 02:18 PM
1st 3 Mount Saint Joseph
(M.DiGregorio, J.DeGroat, K.Eney, E.Arnold, J.Flynn, L.Tubman, K.healy, C.Langella, [M.Walsh])
05:26.83     05:26.83     00:05:26.83  
2nd 4 Episcopal PA
(J.Konopka, S.Conlin, A.Peyton, S.Schork, H.Kaufhold, H.Zirnkilton, E.Sargent, G.Kaufhold, [L.Barber])
05:27.47 0.2% 00:00.64 05:27.47     00:05:26.83 00:00:00.64
3rd 2 Philadelphia City Rowing A
(E.Hudson, R.Griggs, M.Duignan, S.Harris, A.Andrews, S.Dawan, A.Colella, N.Danielson, [N.Sponheimer])
05:37.74 3.3% 00:10.27 05:37.74     00:05:26.83 00:00:10.91
4th 1 Merion Mercy
(K.Kubasko, J.McGill, M.Sherman, M.McGrath, M.Passarella, N.Malitas, C.Walker, M.Garvey, [C.Mattioli])
05:40.66 4.2% 00:02.92 05:40.66     00:05:26.83 00:00:13.83
5th 6 Holy Spirit
(G.Ferrara, M.Starkman, D.Kaplan, D.Dooley, C.Randik, C.TUOHY, A.Leone, D.Logue, [K.Patitucci])
05:50.73 7.3% 00:10.07 05:50.73     00:05:26.83 00:00:23.90
6th 5 Concord HS
(K.McRae, B.Narvell, F.Johnson, H.Walsh, M.Kegelman, G.Vaughn, M.Steele, B.Flanagan, [R.Shippy])
05:55.90 8.9% 00:05.17 05:55.90     00:05:26.83 00:00:29.07
Race 10: Boys Novice 8+ Final @ 02:24 PM
1st 3 Montclair
(D.Traore, H.Vecchione, e.kline, G.Rogers, H.Mckenzie-Nozari, A.Bradley, W.Collins, B.Muldoon, [A.Firestone])
04:55.07     04:55.07     00:04:55.07  
2nd 4 St. Augustine
(R.LaBrosse, C.Fair, J.LaBarth, M.Cottrell, A.Dailey, E.Davis, R.SULLIVAN, J.Galushka, [B.Silla])
05:02.66 2.6% 00:07.59 05:02.66     00:04:55.07 00:00:07.59
3rd 2 Philadelphia City Rowing
(J.Cartagena, W.Stocovaz, S.Scafidi, J.Harris, J.Hehmeyer, X.Pfister, T.Wilson, W.White, [T.Williams])
05:03.98 3.0% 00:01.32 05:03.98     00:04:55.07 00:00:08.91
4th 1 Ocean City HS
(B.Mack, Z.Greger, G.O'Connell, L.Hornick, N.Gartner, T.Moore, W.Baker, H.Adair, [R.LaRosa])
05:11.91 5.7% 00:07.93 05:11.91     00:04:55.07 00:00:16.84
5th 5 La Salle
(R.Feeney, G.Hamilton, O.Hinkley, D.Karrash, T.Longo, J.McMonagle, T.Nagle, L.Roberts, [M.Fabrizio])
05:11.97 5.7% 00:00.06 05:11.97     00:04:55.07 00:00:16.90
6th 6 St. Joseph Prep A
(J.Ellis, M.Venango, E.Geiger, W.Ouligian, C.Stephenson, D.Morrow, M.Carney, L.Gibbons, [B.Richey])
05:22.76 9.4% 00:10.79 05:22.76     00:04:55.07 00:00:27.69
Race 11: Girls Novice 4x Final @ 02:30 PM
1st 4 Conestoga
(E.Wilton, H.CULBERT, F.Curnyn, A.Sarkisian)
05:38.19     05:38.19     00:05:38.19  
2nd 3 Agnes Irwin
(S.Nicolson, L.Schafrank, C.Shipe, C.Richardson)
05:47.25 2.7% 00:09.06 05:47.25     00:05:38.19 00:00:09.06
3rd 5 Penn Charter
(V.Watson, W.Worgan, A.Pogrebivsky, M.Perry)
06:14.87 10.8% 00:27.62 06:14.87     00:05:38.19 00:00:36.68
4th 2 Sacred Heart Country Day
(A.Ross, J.Costello, M.O'Callaghan, D.Becker)
06:35.00 16.8% 00:20.13 06:35.00     00:05:38.19 00:00:56.81
5th 6 Friends Select
(A.Rosha, Y.Anderson, K.Wu, R.Anthony)
06:39.68 18.2% 00:04.68 06:39.68     00:05:38.19 00:01:01.49
6th 1 Academy of Notre Dame
(I.Hanna, K.Daugherty, M.Boyd, S.Fasciano)
07:05.90 25.9% 00:26.22 07:05.90     00:05:38.19 00:01:27.71
Race 12: Boys Novice 4x Final @ 02:36 PM
1st 3 Malvern Preparatory School A
(B.Mankowski, G.Myers, J.McGlinn, P.Keenan)
05:08.93     05:08.93     00:05:08.93  
2nd 2 Conestoga
(L.Bobber, F.Wang, W.Zhao, W.Roth)
05:16.49 2.4% 00:07.56 05:16.49     00:05:08.93 00:00:07.56
3rd 5 Don Bosco
(M.Mostafa, C.Stone, C.LoBiondo, C.McNamara)
05:18.07 3.0% 00:01.58 05:18.07     00:05:08.93 00:00:09.14
4th 4 The Haverford School
(D.McKay, R.Haabestad, A.Boratto, S.Berlinger)
05:18.55 3.1% 00:00.48 05:18.55     00:05:08.93 00:00:09.62
5th 1 Malvern Preparatory School B
(B.Parke, M.Armenti, R.Jhunjhunwala, P.Barker)
05:25.43 5.3% 00:06.88 05:25.43     00:05:08.93 00:00:16.50
6th 6 Germantown Friends
(G.Arms, p.choe, L.Cartrite, E.Shen)
05:29.45 6.6% 00:04.02 05:29.45     00:05:08.93 00:00:20.52
Race 13: Girls Freshman 4x Final @ 02:42 PM
1st 3 Conestoga
(N.Holt, S.Hyams, K.Stanton, L.Burgess)
05:25.22     05:25.22     00:05:25.22  
2nd 2 Agnes Irwin
(A.Short, M.Thomas, R.Lawrence, R.Sokoll)
05:30.90 1.7% 00:05.68 05:30.90     00:05:25.22 00:00:05.68
3rd 1 Germantown Friends
(L.Zukin, A.marshall, A.Daeschler, S.Slavitt)
05:36.48 3.5% 00:05.58 05:36.48     00:05:25.22 00:00:11.26
4th 4 Ridgewood Crew
(I.Wellinghorst, A.Perez, C.Young, M.Gibson)
05:45.10 6.1% 00:08.62 05:45.10     00:05:25.22 00:00:19.88
5th 5 Baldwin
(H.Barnett, T.McMahon, G.Alston, J.Love)
05:51.86 8.2% 00:06.76 05:51.86     00:05:25.22 00:00:26.64
6th 6 Springside Chestnut Hill
(M.Humphreys, H.Lee, P.Aloise, O.Clark)
06:08.57 13.3% 00:16.71 06:08.57     00:05:25.22 00:00:43.35
Race 14: Boys Freshman 4x Final @ 02:48 PM
1st 3 Malvern Preparatory School
(D.Wiener, C.Franck, A.Quintiliani, C.Lauder)
04:56.05     04:56.05     00:04:56.05  
2nd 5 The Haverford School A
(R.Soslow, T.Scheuritzel, W.Rhodes, R.Sanfilippo)
05:01.11 1.7% 00:05.06 05:01.11     00:04:56.05 00:00:05.06
3rd 4 Conestoga
(Z.Simpson, J.Amsterdam, E.Cain, C.Sullivan)
05:01.20 1.7% 00:00.09 05:01.20     00:04:56.05 00:00:05.15
4th 2 Ridgewood Crew
(E.Hida, J.O'Keefe, Z.Seibold, W.Karanikolas)
05:03.15 2.4% 00:01.95 05:03.15     00:04:56.05 00:00:07.10
5th 1 Roman Catholic
(M.Leyland, L.Iacovelli, T.Goschinski, L.Spicer)
05:19.47 7.9% 00:16.32 05:19.47     00:04:56.05 00:00:23.42
6th 6 Montclair
(G.Finnell, A.Nischol, H.Skutch, L.Daly-Smith)
05:23.62 9.3% 00:04.15 05:23.62     00:04:56.05 00:00:27.57
Race 15: Girls Freshman 8+ Final @ 02:54 PM
1st 5 Montclair
(W.McClenahan, I.Wastler, M.Pitera, V.Tobin, E.kaloudis, E.St. John, B.Kaz, M.Dunn, [J.Langhorn])
05:09.60     05:09.60     00:05:09.60  
2nd 3 Merion Mercy
(C.Hecht, E.Braun, K.Droogan, J.Jaskot, A.LoSasso, C.Kwapinski, A.Baccile, M.Kent, [J.Bertin])
05:12.03 0.8% 00:02.43 05:12.03     00:05:09.60 00:00:02.43
3rd 4 Holy Spirit
(R.Lamcken, M.Biondi, R.Fabel, S.Grahsler, M.Koch, L.Thompson, A.Beck, A.Koch, [N.Weeks])
05:13.08 1.1% 00:01.05 05:13.08     00:05:09.60 00:00:03.48
4th 1 Haddonfield Crew
(A.Rowling, C.Riordan, C.Fontaine, A.Berlin, G.Figlioli, K.Brogan, M.Clapp, H.Roche, [I.Diavolitsis])
05:18.10 2.7% 00:05.02 05:18.10     00:05:09.60 00:00:08.50
5th 2 Mount Saint Joseph
(C.Antonacio, M.Sandquist, M.Curran, F.Hughes, G.Natale, S.CORDERO, K.Faust, G.Sowa, [N.TAGLIANETTI])
05:23.03 4.3% 00:04.93 05:23.03     00:05:09.60 00:00:13.43
6th 6 Mainland
(S.Helduser, M.Rosado, R.Condon, L.Ludgate, M.Rake, M.Minichino, A.Dearborn, M.Carney, [S.Schmidt])
05:24.07 4.7% 00:01.04 05:24.07     00:05:09.60 00:00:14.47
Race 16: Boys Freshman 8+ Final @ 03:00 PM
1st 3 Christian Brothers A
(P.Hegel, S.Kenney, W.Acken, B.Hampton, G.Reddington, E.Wicks, l.lukenda, R.Guerrera, [D.Marcano II])
04:44.39     04:44.39     00:04:44.39  
2nd 4 St. Augustine
(C.Browne, N.Cullmann, J.Kirk, T.Parnell, O.Borai, N.Hutchinson, D.Patragnoni, G.Zappariello, [J.Defaney])
04:46.43 0.7% 00:02.04 04:46.43     00:04:44.39 00:00:02.04
3rd 2 St. Joseph Prep
(N.Giangiordano, L.Davis, C.Sergi, A.Payton, M.Pagliaro, S.Porreca, T.Hicks, B.Kayes, [D.Robak])
04:46.75 0.8% 00:00.32 04:46.75     00:04:44.39 00:00:02.36
4th 5 La Salle
(A.Rosato, B.Shelley, J.Singletary, B.Sweeney, J.Tyrrell, R.Uzzo, A.Virkler, J.Wright, [M.Kylander])
04:56.90 4.4% 00:10.15 04:56.90     00:04:44.39 00:00:12.51
5th 1 Christian Brothers B
(D.Cooper, J.DiStefano, V.Kiechlin, L.Enstrom, K.Wicklund, S.Matthews, P.Piperno, T.O'Boyle, [W.Petersen])
05:01.14 5.9% 00:04.24 05:01.14     00:04:44.39 00:00:16.75
6th 6 Mainland
(E.Engle, C.Wimberg, N.Dinofrio, E.McGettigan, S.Bremer, M.Milhous, S.cogossi, R.LEE, [S.Baker])
05:09.63 8.9% 00:08.49 05:09.63     00:04:44.39 00:00:25.24
Race 17: Girls JV 1x Final @ 03:30 PM
1st 3 Penn Charter (J.Gleason) 06:33.50     06:33.50     00:06:33.50  
2nd 4 Friends Select (M.zarate-ramirez) 06:43.72 2.6% 00:10.22 06:43.72     00:06:33.50 00:00:10.22
3rd 2 Conestoga (G.Dowson) 06:53.60 5.1% 00:09.88 06:53.60     00:06:33.50 00:00:20.10
4th 5 Germantown Academy (S.Evans) 07:06.60 8.4% 00:13.00 07:06.60     00:06:33.50 00:00:33.10
5th 6 Springside Chestnut Hill B (J.Penn) 07:16.78 11.0% 00:10.18 07:16.78     00:06:33.50 00:00:43.28
6th 1 Springside Chestnut Hill A (E.Brody) 07:29.40 14.2% 00:12.62 07:29.40     00:06:33.50 00:00:55.90
Race 18: Boys JV 1x Final @ 03:36 PM
1st 3 Friends Select A (A.Williams) 05:51.23     05:51.23