2015 3rd Manny Flick / Horvat Series
Heat Sheet for Sunday, Mar 29
#
Race
Race Name
Lane 1
Lane 2
Lane 3
Lane 4
Lane 5
Lane 6
3a
09:30 AM
Boys Novice 4+
Flight
Absegami
(A. Juarez)
Moorestown HS/Rowing
(W. Wang)
Nutley
(T. Armstrong)
St. Peters Prep
(D. Dias)
Belleville
(J. Arteaga)
DeMatha
(C. Jackson)
4a
09:36 AM
Boys Freshman 4+
Flight
Montclair
(M. Kaplan)
Christian Brothers
(J. DiStefano)
5a
09:42 AM
Boys Novice 8+
Flight 1
St. Peters Prep
(B. Kane)
Nutley
(a. irwin)
Concord HS
(W. Lawrence)
La Salle
(P. Caulfield)
Philadelphia City Rowing
(J. Cartagena)
5b
09:48 AM
Boys Novice 8+
Flight 2
St. Joseph Prep B
(J. Sylvester)
St. Augustine A
(T. Parnell)
St. Joseph Prep A
(L. Leahy)
St. Augustine B
(C. Hess)
Holy Spirit
(W. Bryz-Gornia)
5c
09:54 AM
Boys Novice 8+
Flight 3
DeMatha
(G. Brown)
Oakcrest
(T. Anthony)
Montclair
(D. Traore)
Moorestown HS/Rowing
(J. Brooks)
6a
10:00 AM
Boys Freshman 4x
Flight
The Haverford School
(W. Rhodes)
Roman Catholic B
(E. Meadows)
Conestoga
(E. Cain)
Malvern Preparatory School
(D. Brady)
Roman Catholic A
(M. Leyland)
Montclair
(G. Finnell)
7a
10:06 AM
Boys Novice 4x
Flight
Westfield A
(N. Calcagno)
Malvern Preparatory School A
(G. Myers)
Westfield B
(T. McAuliffe)
Conestoga
(F. Wang)
Westfield C
(A. Kapadia)
Malvern Preparatory School B
(B. Mankowski)
8a
10:12 AM
Boys Freshman 8+
Flight 1
Upper Merion HS
(A. Ewing)
Fordham Prep
(N. Russo)
La Salle B
(R. Feeney)
St. Joseph Prep
(C. Sergi)
St. Augustine B
(S. Carlin)
8b
10:18 AM
Boys Freshman 8+
Flight 2
Radnor
(C. Atillasoy)
St. Augustine A
(J. Kirk)
Christian Brothers
(P. Hegel)
La Salle A
(A. Rosato)
9a
10:24 AM
Boys JV 1x
Flight
Bergen Tech
(T. Ranjan)
Friends Select
(H. Horst-Martz)
Haddon Twp
(M. Kressel)
Hatboro Horsham High School
(Y. Gilad)
10a
10:29 AM
Boys JV 2x
Flight
Boys' Latin of Philadelphia
(C. Joynes)
The Haverford School
(S. Zelov)
Roman Catholic B
(J. Fiorilli)
Malvern Preparatory School
(R. Phelan)
Roman Catholic A
(J. Meehan)
11a
10:34 AM
Boys JV 4+
Flight 1
Doane Academy B
(B. Stiles)
Belleville
(J. Russo)
St. Joseph Prep A
(M. Venango)
Moorestown HS/Rowing
(R. Mediratta)
Oakcrest
(T. Anthony)
DeMatha
(M. Burton)
11b
10:39 AM
Boys JV 4+
Flight 2
La Salle
(D. Alexander)
Upper Merion HS
(B. Pearson)
St. Peters Prep B
(R. Longenecker)
The Haverford School
(D. Martinelli)
Don Bosco A
(T. Stika)
11c
10:44 AM
Boys JV 4+
Flight 3
Don Bosco B
(M. Purritano)
Montclair
(C. Kaloudis)
Whitman Crew
(G. McGloon)
St. Peters Prep A
(A. Maxwell)
Radnor
(L. Williams)
11d
10:49 AM
Boys JV 4+
Flight 4
St. Joseph Prep B
(C. SAILER)
Episcopal PA
(C. Jordan)
Doane Academy A
(C. Hall)
Eustace
(J. propp)
Concord HS
(A. Augustine)
12a
10:54 AM
Boys JV 4x
Flight 1
Germantown Academy
(N. Moeller)
Westfield
(J. Hindes)
Conestoga
(R. Hollinger)
Ridgewood Crew
(W. Creedon)
Boys' Latin of Philadelphia
(M. Dogan)
Haddon Twp
(p. revier)
12b
10:59 AM
Boys JV 4x
Flight 2
The Haverford School
(D. Heffernan)
Roman Catholic
(A. Johnston)
Montclair
(K. Jensen)
Penn Charter
(S. Flemming)
Springside Chestnut Hill
(H. Smith)
Bergen Catholic
(J. Delara)
13a
11:04 AM
Boys JV 8+
Flight 1
St. Augustine A
(J. Kirk)
Montclair
(H. Pew)
Christian Brothers
(j. wilt)
La Salle
(C. Hoekstra)
Harriton
(C. Hoehn)
Father Judge
(J. Cummings)
13b
11:09 AM
Boys JV 8+
Flight 2
Don Bosco
(J. Giordano)
St. Peters Prep
(B. Bartiszek)
St. Joseph Prep B
(a. richey)
Lower Merion
(G. Mills)
Fordham Prep
(M. Caruso)
Oakcrest
(Z. Barnes)
13c
11:14 AM
Boys JV 8+
Flight 3
St. Joseph Prep A
(D. Mirabella)
Gonzaga
(P. Brockwell)
Unionville
(T. Worth)
Radnor
(W. McGee)
Nutley
(J. Fett)
Haddonfield Crew
(B. Giangiulio)
13d
11:19 AM
Boys JV 8+
Flight 4
Absegami
(B. Chorpenning)
Concord HS
(J. Pfander)
St. Augustine B
(C. Lawn)
Archbishop Carroll
(J. Conners)
Bonner/Prendergast
(C. Lichterman)
14a
11:24 AM
Boys Ltwt 2x
Flight
Upper Dublin
(L. Massey)
Roman Catholic
(L. O'Connell)
North Arlington Crew
(E. Lozada)
15a
11:29 AM
Boys Ltwt 4x
Flight
Roman Catholic A
(T. Judge)
Conestoga
(M. Kling)
Malvern Preparatory School
(W. McDonald)
Roman Catholic B
(d. knorr)
16a
11:34 AM
Boys Ltwt 4+
Flight 1
Roman Catholic
(J. Banford)
St. Peters Prep
(F. Schuemann)
St. Joseph Prep
(A. Talbot)
La Salle
(J. McCormick)
Moorestown HS/Rowing
(W. Schwartz)
16b
11:39 AM
Boys Ltwt 4+
Flight 2
Christian Brothers A
(D. Vassallo)
Owen J Roberts
(C. Kovach)
Episcopal PA
(G. Kearney)
The Haverford School
(C. Callegari)
Christian Brothers B
(M. Cofone)
17a
11:44 AM
Boys Ltwt 8+
Flight 1
Radnor
(S. Ching)
St. Joseph Prep
(M. Ix)
La Salle
(B. Foley)
St. Augustine
(H. WILBRAHAM)
17b
11:49 AM
Boys Ltwt 8+
Flight 2
Don Bosco
(C. Mudrick)
Moorestown HS/Rowing
(Q. Smith)
Haddonfield Crew
(C. Fagan)
18a
11:54 AM
Boys 2nd 8+
Flight 1
Gonzaga A
(J. Cruser)
St. Augustine A
(C. Seabrook)
Archbishop Carroll
(Z. Ziernicki)
Moorestown HS/Rowing
(G. Cline)
Holy Spirit
(G. Magro)
La Salle
(C. Tomlinson)
18b
11:59 AM
Boys 2nd 8+
Flight 2
DeMatha
(J. Seidleck)
Fordham Prep
(C. Laskay)
Whitman Crew
(N. Mole)
St. Augustine B
(M. Palladino)
Gonzaga B
(D. McNulty)
19a
12:04 PM
Boys Varsity 1x
Flight
Germantown Academy
(Z. Burkhart)
Upper Dublin
(B. Scherpbier)
Roman Catholic
(B. Farrell)
Friends Select
(A. Williams)
Unionville
(C. Wardius)
Penn Charter
(E. Grugan)
20a
12:09 PM
Boys Varsity 2x
Flight 1
Strath Haven
(E. Subers)
Springside Chestnut Hill
(M. Miller)
Friends Select
(E. Orts)
Roman Catholic A
(T. Kutchner)
Ridgewood Crew
(B. Caltavuturo)
20b
12:14 PM
Boys Varsity 2x
Flight 2
Harriton
(C. Akerblom)
Conestoga A
(M. Malarkey)
Montclair A
(J. Pew)
Bonner/Prendergast A
(P. Martin)
Germantown Academy
(A. Straus)
20c
12:19 PM
Boys Varsity 2x
Flight 3
Westfield
(K. Law)
Conestoga B
(T. Kao)
Penn Charter
(J. McDavid)
Haddon Twp A
(K. Schneider)
Don Bosco
(T. Dwyer)
20d
12:24 PM
Boys Varsity 2x
Flight 4
Haddon Twp B
(J. Egbert)
Roman Catholic B
(W. Robb)
Montclair B
(A. Pollack)
Bonner/Prendergast B
(c. smith)
21a
12:29 PM
Boys Varsity 2-
Flight
Radnor A
(J. Breen)
St. Peters Prep
(S. Phelan)
Radnor B
(J. Bragdon)
22a
12:34 PM
Boys Varsity 4+
Flight 1
Upper Merion HS
(D. Jacobs)
La Salle
(K. Durning)
St. Joseph Prep A
(A. Halas)
St. Joseph Prep B
(b. Carney)
Springside Chestnut Hill
(R. Bakes)
22b
12:39 PM
Boys Varsity 4+
Flight 2
Hun School A
(T. Bergeron)
Nutley
(B. O'Brien)
St. Peters Prep
(C. Kuczynski)
Christian Brothers A
(D. Adams)
Haddonfield Crew A
(P. Hurd)
22c
12:44 PM
Boys Varsity 4+
Flight 3
Don Bosco
(M. Muniz)
Doane Academy
(A. Trosko)
Haddonfield Crew B
(A. Mandviwalla)
Lower Merion
(A. Trainer)
Unionville
(W. Sellers)
22d
12:49 PM
Boys Varsity 4+
Flight 4
Christian Brothers B
(D. Guilfoyle)
Belleville
(J. Victorio)
Hun School B
(S. Bristol)
Gonzaga
(J. Cameron)
23a
12:54 PM
Boys Varsity 4x
Flight 1
Haddon Twp
(L. Brown)
Malvern Preparatory School
(M. Adamcik)
Roman Catholic
(W. Schmidt)
Conestoga
(J. Novak)
23b
12:59 PM
Boys Varsity 4x
Flight 2
Bergen Catholic
(M. Weisbecker)
The Haverford School
(G. Kirwan)
Ridgewood Crew
(D. Literati)
24a
01:04 PM
Boys Varsity 8+
Flight 1
Moorestown HS/Rowing
(D. O'Sullivan)
St. Joseph Prep
(S. Gennaro)
Gonzaga
(K. Garvis)
The Haverford School
(L. Green)
Episcopal PA
(W. Purtill)
St. Augustine
(M. Oakley)
24b
01:09 PM
Boys Varsity 8+
Flight 2
Whitman Crew
(J. Young)
La Salle
(V. Armetta)
Father Judge
(P. Blumenstein)
Absegami
(D. MARSHALL)
Archbishop Carroll
(P. McGinnis)
DeMatha
(C. Ball)
24c
01:14 PM
Boys Varsity 8+
Flight 3
Holy Spirit
(B. Hanson)
Fordham Prep
(M. Ptucha)
Charter School of Wilmington
(A. King)
Philadelphia City Rowing
(J. Garcia)
Eustace
(I. Wentz)
Owen J Roberts
(C. Hansen)
 
01:19 PM
Break
 
 
 
 
 
 
26a
02:00 PM
Girls Freshman/Novice 2x
Flight
Sacred Heart Country Day
(A. Ross)
Germantown Friends
(A. marshall)
27a
02:06 PM
Girls Novice 4+
Flight
Owen J Roberts
(A. Giongo)
Nutley
(B. Benda)
28a
02:12 PM
Girls Freshman 4+
Flight
Doane Academy
(S. Marchesani)
Upper Merion HS
(A. Hain)
29a
02:18 PM
Girls Novice 8+
Flight 1
Belleville
(S. Asali)
Holy Spirit
(G. Ferrara)
Concord HS
(M. Kegelman)
Moorestown HS/Rowing
(K. Sims)
Merion Mercy
(M. Sherman)
Bonner/Prendergast
(S. McKenna)
29b
02:24 PM
Girls Novice 8+
Flight 2
Nutley
(M. Mackle)
Archbishop Carroll
(M. Dougherty)
Mount Saint Joseph
(K. Eney)
Philadelphia City Rowing B
(M. Duignan)
29c
02:30 PM
Girls Novice 8+
Flight 3
Philadelphia City Rowing A
(T. Smith)
Oakcrest
(p. 1a)
Charter School of Wilmington
(C. Leslie)
Absegami
(S. Sandoval)
30a
02:36 PM
Girls Novice 4x
Flight
Westfield
(C. Dougherty)
Agnes Irwin
(S. Nicolson)
Sacred Heart Country Day
(A. Carroll)
Conestoga
(F. Curnyn)
31a
02:42 PM
Girls Freshman 4x
Flight
Baldwin
(G. Alston)
Agnes Irwin
(A. Short)
Conestoga
(N. Holt)
32a
02:48 PM
Girls Freshman 8+
Flight 1
Radnor
(E. Ching)
Holy Spirit
(R. Lamcken)
Eustace
(M. Stella8)
Moorestown HS/Rowing
(A. Buss)
32b
02:54 PM
Girls Freshman 8+
Flight 2
Montclair A
(B. Kaz)
Mount Saint Joseph
(k. faust)
Haddonfield Crew
(A. Rowling)
Merion Mercy
(C. Hecht)
Montclair B
(K. Adleman)
34a
03:00 PM
Girls JV 2x
Flight 1
Haddon Twp
(S. Filosa)
Friends Select
(H. Achiepo)
Agnes Irwin A
(A. Peters)
Strath Haven B
(M. MUNSELL)
Academy of Notre Dame A
(C. Burke)
34b
03:05 PM
Girls JV 2x
Flight 2
Agnes Irwin B
(M. Pinsk)
Springside Chestnut Hill
(J. Penn)
Academy of Notre Dame B
(J. McAleer)
Strath Haven A
(A. Townend)
Upper Dublin
(S. Wolff)
Ridgewood Crew
(C. Lampone)
35a
03:10 PM
Girls JV 4+
Flight 1
Episcopal PA
(E. King)
OLMA Crew
(M. Keidat)
Hun School B
(J. Szucs)
Eustace
(T. Bjelde)
Oakcrest
(J. Quish)
35b
03:15 PM
Girls JV 4+
Flight 2
Doane Academy
(G. Gorman)
Holy Spirit
(C. Mensah)
Owen J Roberts
(H. Tobinus)
Hun School A
(I. Poznanski)
Haddonfield Crew
(S. Caruso)
35c
03:20 PM
Girls JV 4+
Flight 3
Mount Saint Joseph A
(A. Dipietro)
Upper Merion HS
(S. Rose)
Merion Mercy A
(C. Perlick)
Unionville
(J. Beauchamp)
North Arlington Crew
(B. Wilson)
35d
03:25 PM
Girls JV 4+
Flight 4
Mount Saint Joseph B
(B. Gallagher)
Merion Mercy A
(A. Dugan)
Agnes Irwin
(I. Porter)
Harriton
(A. Daley-Gibson)
36a
03:30 PM
Girls JV 4x
Flight 1
Ridgewood Crew
(C. Callaghan)
Westfield
(J. Simpson)
Germantown Academy
(E. Rapp)
Penn Charter A
(K. White)
Springside Chestnut Hill
(A. Schwartz)
36b
03:35 PM
Girls JV 4x
Flight 2
Conestoga
(C. Robins)
Penn Charter B
(E. Grugan)
Haddon Twp
(O. Egbert)
Academy of Notre Dame
(A. Breen)
Baldwin
(Z. Wenzinger)
37a
03:40 PM
Girls JV 8+
Flight 1
Nutley
(G. Lentini)
Oakcrest
(C. Bustos)
Philadelphia City Rowing
(C. Nemati)
Montclair
(G. Aase-Remedios)
Ridgewood Crew
(G. Hefferon)
37b
03:45 PM
Girls JV 8+
Flight 2
Episcopal PA
(A. Peyton)
Lower Merion
(E. Murphy)
Radnor
(M. Zandhuis)
Absegami
(B. Peabody)
37c
03:50 PM
Girls JV 8+
Flight 3
Vineland
(A. Messore)
Mount Saint Joseph
(B. McMahon)
Archbishop Carroll
(Z. Minasian)
Haddonfield Crew
(E. Kommedal)
38a
03:55 PM
Girls Ltwt 2x
Flight
Springside Chestnut Hill
(C. Plotkin)
Sacred Heart Country Day
(H. Bushner)
Conestoga
(A. Zibinski)
Germantown Academy
(A. Kurtz)
Strath Haven
(G. Alberts)
Westfield
(A. Colucci)
39a
04:00 PM
Girls Ltwt 4+
Flight 1
Agnes Irwin
(T. Siegal)
Mount Saint Joseph
(J. Bushold)
Vineland
(M. Fanelli)
Merion Mercy
(D. Harvey)
39b
04:05 PM
Girls Ltwt 4+
Flight 2
Absegami
(K. Bakley)
Hun School
(M. Clover)
Harriton
(A. Glazer)
Ridgewood Crew
(M. Phillips)
40a
04:10 PM
Girls Ltwt 4x
Flight
Academy of Notre Dame
(L. Costa)
Egg Harbor
(E. Autuore)
Sacred Heart Country Day
(L. Johnson)
Germantown Friends
(S. Pancoe)
Springside Chestnut Hill
(M. Karoly)
41a
04:15 PM
Girls Ltwt 8+
Flight 1
Merion Mercy
(E. Parker)
Holy Spirit
(M. Oleksiak)
Mount Saint Joseph
(E. McGreevey)
41b
04:20 PM
Girls Ltwt 8+
Flight 2
Moorestown HS/Rowing
(E. Brown)
Nutley
(J. Padilla)
Montclair
(E. Levendosky)
Haddonfield Crew
(S. Murphy)
42a
04:25 PM
Girls 2nd 8+
Flight
Whitman Crew
(K. Conlan)
Holy Spirit
(T. Slattery)
Mount Saint Joseph
(S. ALTOMARE)
43a
04:30 PM
Girls Varsity 1x
Flight
Rutherford
(G. Seehaus)
Concord HS
(N. Teichman)
Germantown Academy
(J. Zettlemoyer)
Sacred Heart Country Day
(C. Garvey)
Holy Spirit
(S. Kelly)
44a
04:35 PM
Girls Varsity 2x
Flight 1
Germantown Friends
(S. Bartholomew)
Baldwin
(E. Grubman)
Hatboro Horsham High School
(J. Yorko)
Haddon Twp
(R. Brown)
Friends Select
(M. Zarate Ramirez)
44b
04:40 PM
Girls Varsity 2x
Flight 2
Strath Haven
(K. Ferrie)
Ridgewood Crew
(J. Hefferon)
Academy of Notre Dame
(G. Agnes)
Upper Merion HS
(S. CASTANEDA)
46a
04:45 PM
Girls Varsity 4+
Flight 1
Vineland
(I. Mayen)
Bonner/Prendergast
(C. Stiteler)
Radnor
(J. Larkin)
Belleville
(V. Felipe)
Unionville
(C. Savant)
Germantown Academy
(K. Nunes)
46b
04:50 PM
Girls Varsity 4+
Flight 2
Episcopal PA
(H. potter)
Eustace A
(D. Eliason)
Merion Mercy
(K. Maurer)
Harriton
(S. Amadio)
Hun School
(S. Taylor)
North Arlington Crew
(B. Carlo)
46c
04:55 PM
Girls Varsity 4+
Flight 3
Nutley
(A. Allison)
OLMA Crew
(F. Campo)
Upper Merion HS
(M. Rodriguez)
Eustace B
(M. Crisci)
Absegami
(C. West)
47a
05:00 PM
Girls Varsity 4x
Flight
Westfield
(M. Snyder)
Springside Chestnut Hill
(A. Miller)
Conestoga
(C. Gosnear)
Haddon Twp
(O. Herbstrit)
Academy of Notre Dame
(K. Sarmiento)
Ridgewood Crew
(B. Burke)
48a
05:05 PM
Girls Varsity 8+
Flight 1
Whitman Crew
(M. McEwan)
Merion Mercy
(S. Maurer)
Mount Saint Joseph
(S. Eble)
Holy Spirit
(A. Reale)
Bonner/Prendergast
(V. Brooks)
48b
05:10 PM
Girls Varsity 8+
Flight 2
Charter School of Wilmington B
(E. Sweeney)
Charter School of Wilmington A
(K. Edmiston)
Archbishop Carroll
(C. O'Sullivan)
Philadelphia City Rowing
(D. Nemati)
Radnor
(A. Chardonnet)
48c
05:15 PM
Girls Varsity 8+
Flight 3
Montclair
(D. Van Winden)
Owen J Roberts
(S. Aguirre)
Moorestown HS/Rowing
(A. Eichhorn)
Lower Merion
(E. Steinman)
Oakcrest
(M. Ross)
Page 1 of
  1
Printed: 2015-Mar-28 09:01 AM